De wals van de toreadors droeve klucht Anouilh WOORD VOOR WOORD antenne S)e£cidóeSoii^citit Op glad ijs De held van het spookhuis Discussie over geloof Alexander Winter in A Go Go Sport in weekeinde Goal uit Oslo Statenleden Zuid-Holland in Wet-strijd Zoeklicht op Zuid-Holland DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 FEBRUARI 191 „Bordpapieren sabelin plaats van dolkmes TULLEN er nog veel Nederlandse bur- gers zijn die begrijpen waarom de grootste vakcentrales als men hun prestigeoverwegingen buiten beschou wing laat rond de loonwet-Roolvink een sfeer hebben geschapen van zo groot mogelijk wantrouwen, om niet te zeggen van volslagen „koude oorlog"? Bij vele gelegenheden is gezegd, dat het omstreden artikel 8 van de wet als een dolkmes in de rug van de werk nemer zou kunnen worden geplant; dat de eigen verantwoordelijkheid van bedrijfsleven erdoor uitgehold wordt; dat de „zwarte lonen"-politiek weer welig zal kunnen gaan tieren. Ja, zo belangrijk achtten NVV en NKV de kwestie, dat ze tegenover artikel 8 de weigering om nog langer aan centraal loonoverleg deel te nemen, hebben gezet. En nu. nadat de Eerste Kamer de wet heeft goedgekeurd, komen de hoogste vakbondsleiders verklaren, dat minister Roolvink met artikel 8 niets kan begin nen. dat de loonwet nu een „bord papieren sabel" is (Kloos) en dal de vakbeweging het loondebat „alleen for meel en niet materieel verloren heeft" (Mertens). Wie dit hoort, moet wel denken aan de titel van een van Shakespeares meest geestige stukken. „Veel herrie om niets". Waarom niet eerder? AOK minister Roolvink maakt niet de indruk van een beleidsman die als overtuigend winnaar het strijdperk ver- Hij heeft na kritische vragen van be vriende en politiek verwante senatoren verzekeringen gedaan, waarvan men zich afvraagt waarom hij daarmee niet eerder en uit eigener beweging gekomen is. Inhoudelijk komt zijn opvatting over de praktijk van artikel 8 zo dicht in de buurt van het aanvankelijk gezamenlijke standpunt van NKV en CNV te liggen, dat men zich achteraf niet zonder ver wondering afvraagt, waarom regering en confessionele vakbeweging het niet eens zijn kunnen worden. Schrikbeeld CLOTCONCLUSIE van met en rond de loonwet lijkt ons dan ook te moeten zijn, dat Roolvinks beleid, van welke eerlijke bedoeling ook uitge gaan, tactisch net niet voldoende handig is geweest om te voorkomen dat de heer Kloos van het NVV zijn collega Mertens van het NKV heeft kunnen bang maken met het schrikbeeld van een door de minister van Sociale Zaken geknevelde vakbeweging Ons zou het niet verwonderen dat binnen afzienbare tijd iedereen die als partij bij de loonwet-Roolvink betrokken is geweest, zich zal kunnen aansluiten bij één gezamenlijke conclusie: het is een mistige affaire geweest, die politiek gemakkelijker te verklaren valt dan op zijn zakelijke merites. Overbodige verklaring f"1 EEN samenwerkingsverband van K.V.P., C.H.U, en anti-revolutionai ren, of bij alle drie partijen moet uit program, kandidaten en wil tot samen werking met andere progressieve par tijen, een duidelijke wil tot vernieuwing blijken". Globaal komt de verklaring die tien radicale K.V.P.'ers en anti-revolutionai ren deze week hebben uitgegeven, op bovenstaande samenvatting neer. Een sympathieke, maar naar onze smaak wat overbodige verklaring. Tenzij er een be paalde bedoeling achter zit. Bijvoorbeeld de bedoeling van wan trouwen uit te drukken wat er de laatste weken in de Christelijk Historische Unie gaande is. Wantrouwen waarvan de oor sprong ligt bij vrees dat de actie tegen bepaalde C.H.U.-bestuurders ook een politieke achtergrond heeft. We nemen immers niet aan dat de Ka merleden Mommersteeg en v. Schaik of senator Steenkamp geen vertrouwen heb ben in de haalbaarheid van het K.V.P.- program waaraan laatstgenoemde zo intensief werkt? We nemen ook niet aan dat het deze K.V.P.'ers ontgaan is, hoe het beleid van P.v.d.A-prominenten juist op dit moment een samenwerking van progressieve partijen op brede basis on mogelijk maakt. Wanneer radicale christen-democraten het jammer vinden dat het proces van de partij vernieuwing in een impasse is ge raakt, treuren we me hen mee. Maar we consateren dat het perspectief voor een goede vernieuwing nog somberder zijn zou, wanneer de christen-democra tische partijen hun streven naar georga niseerde samenwerking achterwege lieten. Geen taak voor kabinet alleen IfVP-KAMERLID mr. F. Andrles- sen heeft deze maand de Nederland se burger geconfronteerd met de wer kelijkheid. Het is zelfbedrog wanneer we geloven dat door bepaalde maatregelen de woningnood in ons land echt binnen een paar jaar gelenigd zou kunnen zijn. Volgens de berekeningen van mr. An- driessen duurt het minstens tot 1980 vóór het huidige kwantitatieve tekort aan hui zen weggewerkt is en boven iden van de bestaande woningvoorraad de oudste en slechtste zijn vervangen. Dit laatste kan men dan gevoegelijk onder de noemer van .krotopruiming" brengen. Uit bovengenoemde datum blijkt al, dat we de strijd die nog tegen de wo ningnood gevoerd moet worden, bepaald niet mogen beschouwen als achterhoede gevechten. Het is ook geen taak die door één enkel kabinet kan worden ver vuld; we moeten realistisch genoeg dur ven zijn om te erkennen, dat we hier te maken hebben met een taak waarmee onze generatie nog jarenlang bezig zal moeten zijn. En dat is waarschijnlijk al voldoende voor velen om te erkennen dat de oplossing van de woningnood dus niet alleen staat of valt met het bedrag dat deze of de volgende regering op jaarbegrotingen reserveren wil voor de sociale woningbouw. In het betoog dat mr. Andriessen over de woningbouw houdt in de nieuwste aflevering van Ruim Zicht is het aan trekkelijke, dat deze volkshuisvestings specialist zich niet alleen bewogen toont door de nood, maar ook ontvankelijk voor de realiteit. Andriessen gelooft stel lig, dat de woningbouwproduktie om hoog kan, maar om dit verantwoord te doen zal men die produktie moetén kop pelen aan de groei van de nationale eco nomie; de doorstroming kan. vooral in het geval van de laagstbetaalden, een deel van de woningnood oplossen, maar men zal moeten inzien, dat dit vooral een zaak Tan lange adem is; de sociale woningbouw zal meer expansief moeten worden, maar dan niet door een massa zwaar gesubsidieerde woningen te gaan bouwen, maar door de kleine-inkomen- trekkers een individuele huursubsidie te geven. Kamerlid Andriessen is ook niet be reid minister Schut de schuld te geven van het uitblijven van de definitieve overwinning op ..volksvijand no I"; we vinden dat hij daarin gelijk heeft. Prio riteitenafweging is immers geen kwes tie, waarbij een kabinet alleen betrok ken is. Tot op de dagen van heden heb ben ook de volksvertegenwoordiging, 't bedrijfsleven en de vakbeweging terzake gefaald. De politieke oppositie gaat ze ker niet vrijuit; omdat zij bij herhaling in het wilde weg kritiseert, maakt ook zij de fout niet op de onderlinge relatie van urgente zaken te letten. We zullen de zeventiger jaren, wil in 1980 de woningnood werkelijk opgelost zijn, dus moeten maken tot een periode met reële afweging van belangen. Dat is geen taak van een kabinet of van po litieke partijen alleen; bij het overleg in het bedrijfsleven zal men (denk aan lonen en prijzen!) hierop evenzeer be dacht moeten zijn als op het Binnenhof of het ministerie van de Volkshuisves ting. Midden februari vorig jaar zond de NCRV het programma „Op glad ijs" uit. Dit werd gemaak* ter gelegenheid van het wereldkampioenschap schaat sen voor heren, dat in Deventer werd gehouden. Vele kijkers herinneren zich zonder twijfel dit programma met Kees Verkerk en Ard Schenk ais presenta- tors, waaraan behalve de Nederlandse ook enkele prominente buitenlandse schaatscracks meewerkten, alsmede de gehele Nederlandse dameskern ploeg. Op veler verzoek zal „Op glad ijs" worden herhaald. NCRV Ned. II 22.00 uur. Het grootste deel van het NCRV-pro- gramma wordt vandaag in beslag ge nomen door de kleurenfilm ..The ghost of mr. Chicken", oftewel „De held van het spookhuis". Dit is een film uit de serie Worldpremière. die de Ameri kaanse maatschappij Universal spe ciaal voor televisie vervaardigde. Mr. Chicken is in deze film mr. Luther Heggs, een bedeesde machinezetter, die werkzaam is bij een krant in een kleine stad. Dat mr. Heggs wordt aan geduid als mr. Chicken heeft een be paalde betekenis: de Amerikaanse be naming „chicken" betekent namelijk zoveel als „bangerd". Heggs zou eigen lijk in plaats van machinezetter ver slaggever willen zijn bij „zijn" krant, maar de moed die daarvoor nodig is, schijnt hem te ontbreken. Toch weet hij zich waar te maken. NCRV Ned. II 20.20 uur. „Ik geloof, jij gelooft, hij gelooft...." is de titel van een discussie over de vele geloofsverschillen tussen mensen, die de NOS-televisie in het program ma „Zienswijze" uitzendt. Aan de dis cussie nemen deel Frits Kief. voorzit ter van de vereniging „De Vrije Ge dachte", Johan Maasbach, evangelist, G. P. Espeet, lid van de theosofische vereniging en godsdienstpsycholoog zomede een jongere uit de gerefor meerde kerk. NOS Ned. II 21.35 uur. Eucharistie viering Echaristieviering komt ditmaal vanuit de kapel van de Rooms-Katholieke Ziekenverpleging. Het is een kapel waar iedereen welkom is, maar op de eerste plaats vindt men er de patiën ten en ook de familieleden van hen. Voor de verpleegsters, de doktoren j en het huishoudelijk personeel is het hun huiskapel. Het Depradokoor uit i Hilversum zingt samen met de gemeen- J te de mis „Kinderen van de aarde". De tekst is van Bruno de Roeck, de muziek van Jo Beijersbergen van He negouwen, die ook de muzikale leiding heeft. Het jeugdkoor, ontstaan uit een jongerenactie Denken, Praten, Doen, wordt begeleid door een elektrisch or gel, bas, gitaar en slagwerk. De rec tor van het ziekenhuis A. Feenstra zal in deze dienst voorgaan. KRO Ned. I 10.30 uur. NEDERLAND I Fons Rademakers als de ge Van de Franse toneelschrijver Jean Anouilh, die op 23 juni 1910 in Bordeau is geboren, brengt de A.V.R.O.-televi- sie zondag de droeve klucht „De wals van de Toreadors" in een bewerking en geregisseerd door Walter van der Kamp. op het scherm. De vertaling is van Adriaan Morriën. David Alexander Wint Speicale gast in het KRO-radiopro- gramma „Muziek a Go Go", zondag avond is de uit Parijs afkomstige zan ger David Alexander Winter. Het Ne derlands aandeel wordt verzorgd door Ilonka Biluska, die in dit programma twee liedjes zal zingen, de uit Rotter dam afkomstige beatgroep The Light nings en de zanger Ton Lieffaart uit Dordrecht. Morgen KRO Hilversum II 20.30 uur. Zondagavond zenden IKOR-CVK tele visie de tweede aflevering uit van de nieuwe serie „Woord voor Woord ex tra". Thema's uit de vijf-minuten ver tellingen over de profeet Jeremia wor den met kinderen besproken en ge speeld. Deze uitzending gaat over het gezag van leiders, vaders, meesters en andere bazen. In een door kinderen van de 3e daltonschool te Amsterdam geïm proviseerd spel praat Aart Staartjes over mensen die de baas zijn en het blijkbaar niet altijd goed doen. „Op stand in het land van Dalton" heet het spelletje, dat wil illustreren, dat je maar niet alles over je kant kunt laten Morgen IKOR-CVK Ned. I 19.05 uur. Hoofdpersoon in „De wals van de To readors" is een door zijn vrouw geter roriseerde generaal, die wordt gecon fronteerd met een jeugdliefde met wie hij zeventien jaar geleden op een bal, de „wals van de Toreadors" heeft ge danst. De hernieuwde ontmoeting, waar van de generaal zich veel voorstelt, loopt door allerlei verwikkelingen op een teleurstelling uit, hetgeen leidt tot een onverwachte herverdeling van di verse liefdes. Het stuk „De wals van de Toreadors", dat in het seizoen 1965- 1957 werd gespeeld door het Nieuw Rot terdams Toneel, met in de hoofdrollen Bob de Lange en Lia Dorana. beleefde zijn wereldpremière in 1952 in Parijs onder regie van Roland Piétri en de Anouilh wordt meestal als schrijver van boulevardtoneel gezien; de verwik kelingen in zijn spelen zijn er dan ook In „Studio Sport" komen de volgende onderwerpen voor: Het wereldkampi oenschap hardrijden op de schaats voor heren in Oslo: het wereldkampioen schap skiën in Selva di Val Gardena; de scheidsrechtersdag die zaterdag in Zeist wordt gehouden: het internatio nale badmintonkampioenschap in Haarlem; judowedstrijden Nederland West Duitsland in Utrecht; draverijen in Hilversum; de basketbalwedstrijd Rotterdam-zuidBlue Stars; baanwed- strijden in Antwerpen (wielrennen). NOB Ned. II 19.30 uur en 21.10 uur. ..Langs de lijn bevat naast flitsen van enkele inhaalwedstrijden in het betaald voetbal de volgende onderwerpen: het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor heren te Oslo; inter nationaal badmintontoernooi in Haar lem: amateurvoetbal; schaakoverzicht; uitslagen hockey, microkorfbal, rug by en zaalhandbal. Presentatie: Hans Kramer. Samenstelling en regie: Roel Rengers. Morgen, NOS Holversum I. 14.30 en 18.10 uur. De NOS-televisie zendt weer „Wet- strijd" uit, een programma waarin men zijn keenis van de wet kan testen. Ditmaal komen 25 leden van de pro vinciale staten van Zuid-Holland en 25 leden van de provinciale staten van Overijssel tegen elkaar uit. Morgen NOS Ned. II 20.40 uur. dikwijls naar. Maar door de eigen wij ze waarop hij oude trucs hanteert, door aanwending van een dikwijls zeer po ëtisch taalgebruik, en aan de aan de spe len ten grondslag liggende menselijke tragiek, worden ze daar meestal boven uit getild Dit geldt ook voor „De wals van de To readors" (door Anouilh zelf omschre ven als een tragische klucht), waarin de lach om het kluchtige en de traan om de tragiek naast elkaar bestaan. Van „De wals van de Toreadors" werd ook een film gemaakt. In de voornaam ste rollen hoort en ziet men Fons Ra demakers (Generaal Saiht-Pé), Ank van der Moer (de vrouw van de generaal). Joop Admiraal (de secretaris van de generaal) en Elizabeth Andersen (Ghis- laine). Morgen AVRO Ned. I 21.00 uur. Het programma „Zoeklicht op Neder land", dat de NOS-radio maandagmid dag uitzendt, is het eerste half uur ge wijd aan de provincie Zuid-Holland. Onder meer komen de volgende onder werpen ter sprake: Rotterdam wil een verdere scheiding tussen het autover keer en het overige verkeer doorvoe ren. Den Haag geeft een tegenoverge stelde ontwikkeling te zien. Een gesprek over dit onderwerp wordt gevoerd met de directeur van de stichting „Weg", sprek met mr. F. H. Piket, lid van de provinciale sta len van Zuid-Holland, over het streekplan Zuid-Holland-Zuid. Van 16.40 tot 17.20 uur volgt het Zuid- Hollands namiddagconcert, dat be staat uit fragmenten uit „Boris Godoe- nov" van Modest Moessorgsky, uitge voerd door het Rotterdams Filharmo nische orkest onder leiding van Jean Fournet en met medewerking van het groot Omroepkoor van de NOS met als solist de bas Yi-Kwei Sze. „Zoeklicht op Nederland" wordt ge presenteerd door Elles Berger. De produktie en de regie zijn in handen van Chiel de Kruiif. Maandag NOS Hil versum II 15.30 uur. Een van de acht 22.00 uur: Hawaii Fve O NEDERLAND II NOS: 15.00 uur: Schaatsen 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Joumaal 19.04 uur: Scala NCRV: 19.30 uur: Schoonmoeders 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De held van het spookhuis, film 22.00 uur: Op glad ijs. 22.35 uur: Evangelie 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Coretta King, vrijheidsconcert NEDERLAND I KRO/RKK TELEAC 12.45 uur: Studeren, biochemie NOS 13.15 uur: Schaatsen, afgewisseld met journaal, week- journaal, verkeersin formatie, Skippy, Openbaar Kunstbezit, totouitslagen en skiën TELEAC 18.20 uur: Schaken, les 18 NOS 18.55 uur: Fabeltjeskrant RKK 19.00 uur: Woord voor woord (extra) AVRO •19.30 uur: The High Chaparral 20.20 uur: Hier Parijs 20.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.55 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.05 uur: De tovenaar van Saburac 19.30 uur: Studio Sport I 20.15 uur: Panoramiek 20.40 uur: NEDERLAND I NOS/NOT 10.45 uur: Walter en Connie 11.10 uur: Notra ville 11.35 uur: John Buil 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.04 uur: Scheepsjongens Bontekoe 19.13 uur: Jeugdher 19.30 uur: zonnetji 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Hier en nu 20.45 uur: Tweekamp 21.10 uur: Alma Mater 22.40 uur: Psalter 22.45 uur: Journaal TELEAC 22.50 uur: Kursusinformatie Meer ontslagen bij Veronica Dc moeilijkheden bij Veronica zijn volgens ingewijden nog lang niet uit de weg geruimd. Nadat eerst program maleider Jan van Veen van zijn functie werd ontheven, is nu de hoofdboek houder. Cor Peeters, vertrouwensman van het personeel, op staande voet ont slagen. Dlscjockey Chiel Montagne zou eenzelfde lot te wachten staan. Disc- jockey Gerard de Vries zou thans be last zijn met de programmaleiding. Overigens schijnt het tussen de gebroe ders Verwei j in de Veronicadirectie ook niet zo best te boteren. Het gerucht doet de ronde dat Dirk Verweij sóhoonvader van Jan van Veen zijn broers Jaap en Buil zou willen uit kopen om orde op zaken te kunnen stellen. Het radioprogramma van de KRO is vanavond voor een belangrijk deel ge wijd aan de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats in Oslo. EI len Bijl en Hans van Willigenburg ver zorgen hun veelbeluisterde programma „In Antwoord Op Uw Schrijven" geheel vanuit het „Nederlands centrum" in de Noorse hoofdstad. Temidden van de duizenden feestgangers zullen zij pla ten draaien en korte interviews afne men. Leen Pfrommer, coach van de Nederlandse ploeg, en enkele op de voorgrond getreden cracks zullen de eerst* dag van de wereldkampioen schappen analyseren. KRO, Hilversum II, 20.00 uur. Van alle omroepen „draait" de KRO dit seizoen het best. Voor een deel Hjkt dit min of meer toevallig, want zo'n „kraker" als ,,'t Schaep met de 5 pooten" zou immers ook bij een andere omroep verzeild kunnen zijn. Al is het een feit dat de aanloop ertoe, „Mijn broer en ik", tenslotte ook door de KRO werd uitgebracht. Maar het veelpotige schaap staat niet geïsoleerd. Gisteren was er Piste, een van de langstlopende t.v.-programma's, telkens ongeveer hetzelfde en telkens weer frapperend door hoge kwaliteit. Er was Brandpunt, ook altijd goede kwaliteit, al waren er gisteren uitschieters. En er was Riskante Kerk. Dit laatste programma is er een waar mee de K van KRO wordt maakt. Een ongelooflijk belangrijke rubriek omdat ze actuele informatie biedt over een Kerk in beweging. Neem gisteren de door de KRO speciaal inge stelde enquête over meningen rond celibaat e.d. De uitslagen van die enquête weerlegden suggesties over een „zwijgende meerderheid" die zo bijzonder conservatief zou zijn. De presentatie van de uitkomsten werd zo nuchter mogelijk gedaan. Ook heel objectief .Passend, omdat de niet- zwijgende minderheid toch nog een factor van betekenis bleek. We zijn overigens gelukkig met het feit dat deze rubriek naar de vrijdagavond is verhuisd, waardoor op zaterdag meer ruimte komt voor dan beter passende lichtere koet.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2