Aannemen loonwet bevestigt conflict Berechting rel Antillenhuis is politiek proces Franse Alpen door lawines geteisterd Paus: verzet tegen echtscheiding Franse gelovigen wensen overleg MEER SURINAMERS IN BUITENLANDSE DIENST Jurgens en v. d. Louw op tournee Lijst-Koekoek in Brabant geen "Boerenpartij Herziening concordaat met Italië Boete voor stadspost in Leeuwarden Vleeszwendel ontdekt in Zeebrugge UARI K5NDERDAG 12 FEBRUARI 197G DE LEEDSE COURANT PAGINA 9 „PAK VAN ONS HART" (Vwn onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder de slogan „Pak i ons hart" gaan PPR-voorzitter Jur is en PvdA-vice-voorzittcr Van der ierjouw een verkiezingstournee maken (8 een groot aantal steden, waaronder i Haag. zy zullen daar reclame gaan ,'ei aken voor het progressief Akkoord Bij de aanstaande Statenverkiezingen omen PvdA, PPR en PSP in vier pro- incies met een gemeenschappelijke AK-lijst uit: in Friesland, Drente verijssel en Utrecht. In Noord-Brabant i ormen PvdA en PPR samen een lijst i staat de PSP apart. In Limburg en Friesland komen KVP, i CHU met een gezamenlijke lijst 1 it. In andere provincies bestaan er tus- n de drie christelijke partijen enerzijds i de PAK-partij anderzijds, stembus- Jkkoorden, maar gaat men met eigen jsten de verkiezingen in. Vliegdekschip genoemd naar Eisenhower WASHINGTON (AP) Amerika*? erde vliegdekschip met atoomenergie zal enoemd worden naar wülen president Dwight D. Eisenhower, zo heeft president iixon bekendgemaakt. Het schip, dat voor de voortstuwing e kernreactoren krijgt, zal dit voor- op stapel worden gezet te Newport /s in Virginia. De bouw zal ongeveer "lijf jaar vergen en 510 miljoen dollar osten. Het oorlogsschip krijgt een lengte an 332 m en een waterverplaatsing bij Ir olie belasting van 94.400 ton. VAKBONDEN: CNV zoekt oplossing (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na aanneming van de loonwet In de Eerste Kamer, heeft CNV- voorzitter Lanser verklaard te zoeken naar een oplossing voor het thans ont stane conflict, waarbij NVV en NKV niet aan het centrale loonoverleg zullen deelnemen. By het debat over de loon wet is er geen winnaar en geen verliezer. Nu gaat het erom hoe we tot normali sering van de verhoudingen kunnen ko men, aldus de heer Lanser. NKV-voor- zltter Mertens voegde daaraan toe dat de vakbonden formeel verloren hadden, maar materieel een overwinning hadden geboekt: „Er is zoveel overhoop gehaald, dat het niet waarschyniyk is dat de minister gemakkeiyk gebruik zal maken van artikel 8." Zoals bekend waren de drie vak centrales ten aanzien van de loonwet verdeeld. Het CNV, waaruit minister Roolvink (Sociale Zaken) voortkomt, blijft wel meewerken aan het centrale loonoverleg en de vaststelling van half jaarlijkse SER-adviezen over de toe komst van de Nederlandse economie. NW en NKV houden onverbiddelijk vast aan hun weigering aan het cen traal loonoverleg in SER en Stichting van de Arbeid mee te werken, zolang het door hen bestreden artikel 8 (ingrij pen door de minister in afzonderlijke CAO's) gehandhaafd blijft. „Minister Roolvink mag dan zeggen", aldus Mertens, „dat hij de laatste twee jaar nauwelijks in afzonderlijke CAO's heeft ingegrepen, onze ervaringen in de laatste jaren met de ministeriële be moeiingen zijn net zo gunstig." Hij is teleurgesteld in alle Eerste-Kamerfracties die voor de loonwet hebben gestemd. STUDENTEN EN ARBEIDERS: Poging tot intimidatie DEN HAAG (ANP) Een groot aan- organisaties van Antilliaanse en Su- laamse studenten en arbeiders in Ne- irland heeft per open brief en per com- lunlqué zijn verontwaardiging geuit >er de berechting vandaag van degenen, op 1 juni vorig jaar zijn gearres- :erd tijdens rellen bij het Antillenhuis Den Haag. Men noemt dit een poli tiek proces. In een open brief aan de largemeester van Den Haag wordt mr. J. G. M. Marijnen, als hoofd van de po- itie, voor dit proces medeverantwoor- lelijk gesteld. f*pm de. gebeurtenissen roni.de demon stratie bij het Antillenhuis te onderzoe ken, „hetgeen bewijst dat er onzeker- héicT bestaat over de juistheid van de door de Haagse politie gegeven toedracht". Ook wordt gesteld dat men door „de zeer vage ingewikkelde aanklachten te gen de verdachten de keiharde feiten tracht te verdoezelen". si De arrestaties geschiedden, toen een antal Antillianen, Surinamers en Ne derlanders protesteerden tegen de inter- Ventie van Nederlandse mariniers tij lens de onlusten op Curagao eind mei. )e rijksgenoten die thans terecht staan, ldus de open brief hebben gebruik villen maken van hun fundamentele lurgerrecht op vrije meningsuiting. Zon- ier voldoende aanleiding en zonder vaarschuwing vooraf werd de de- nonstratie vroegtijdig met bruut ge- 'eld uit elkaar geslagen door de over- a nacht van de politie. „De juistheid van strtie zienswijze van de demonstranten over 1, de kritieke politieke situatie op Curasao gebcs s wel duidelijk gedemonstreerd door de ikaaft-erwikkelingen rond de benoeming van igexie heer Jonckheer tot gouverneur van de Antillen", aldus de brief, die is on- dertekend door de Antilliaans-Suri- rksehiaamse actiegroep Nijmegen, Unie van in Nijmegen, Antilliaans Ac- :iecomité afdelingen Utrecht en Amster- I, de Nederlandse Studentenraad, Sja- -..n Odijk, Confederation Latino Ame- 'icana de Sindicales Christianos afde- ing Nederland, Studiantes y Obreros Antijanos Leiden en het Surinaamse Ac- iecomité Rotterdam. In een communiqué, dat is ondertekend el. 2 door de Surinaamse Studentenunie, de ^Surinaamse Studentenvereniging Wage- P™. ringen, de vereniging Ons Suriname, de qbiij Surinaamse Studentenvereniging Utrecht en de Surinaamse Organisatie van Stu- a nn ^enten wordt het proces gekenschetst als 8-01 een poging tot intimidatie van de Suri- naamse en Antilliaanse gemeenschap in Nederland. Er wordt op gewezen, dat indertijd een commissie is benoemd Contract voor onderzoek naar Jupiter WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart heeft een contract ter waarde van 38 miljoen dollar (ongeveer 135 miljoen gulden) ge sloten voor twee onbemande ruimtevoer tuigen, die in 1972 en 1973 moeten wor den afgeschoten voor een tocht naar Ju piter. De reis naar deze grootste van de planeten zal twee jaar duren. De kortste afstand van de aarde tot Jupiter be draagt 640 miljoen kilometer. Bij het onderzoek, dat het verste wordt vanaf de aarde, zullen de twee ruimte schepen van het type Pionier de omge ving en de atmosfeer van Jupiter on derzoeken en op korte afstand genomen foto's naar de aarde zenden. Hij was ook teleurgesteld in de hou ding van de PvdA-fractie, die de motie van De Gaay-Fortman (AR), waarin wordt aangedrongen op een doelbewust inkomensbeleid, niet heeft gesteund. De PvdA was het zakelijk helemaal met de inhoud van de motie eens, maar omdat deze fractie de loonwet niet wilde slikken, heeft zij ook de motie niet ge steund. Beter had Mertens het gevonden als de PvdA met een duidelijke stem verklaring voor de motie ter stimulering van een inkomensbeleid had gestemd. Ook CNV-voorzitter Lanser vond het jammer dat de PvdA-fractie de motie van De Gaay-Fortman niet heeft gesteund. „Maar voordat het debat begon, waren de politieke kaarten al geschud." (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH In een zitting van de Kamer uit Gedeputeerde Staten voor administratieve geschillen ingevolge de kieswet is gisteren het beroep van de heer P. J. Kok uit Den Bosch (lijst- Koekoek) afgewezen. De heer Kok had beroep aangetekend tegen gebruik van de naam Boerenpartij voor de statenlijst die wordt aangevoerd door de heer F. L. M. Veraart. De lijst-Veraart mag de naam Boerenpartij behouden. Het hoofdbestuur van de Boerenparty had vergeten het royement van Veraart c.s aan het centraal stembureau door te geven, evenals de in 1966 gegeven mach tiging om de naam Boerenparty te ge bruiken. Na afloop van de debatten in de Eerste Kamer over de loonwet werd door minister Roolvink van Sociale Zaken (links) en N.V.V.-voorzitter Kloos nog wat nagekaart. Taart huwelijk Barnard werd afbesteld JOHANNESBURG (AP) Boos over alle publiciteit rond het nog steeds niet officieel aangekondigde huweiyk van haar dochter Barbara met de chirurg prof. Christiaan Barnard, heeft de Zuld- afrikaanse mevrouw Ursula Zoellner een eerder bestelde bruidstaart afgezegd. Gisteren en dinsdag verschenen in bijna alle Zuidafrikaanse kranten foto's van de vervaardiging van de taart door banketbakker Albert Kustner, die zich zeer geschokt voelde door de intrekking van de bestelling. Hoewel de 47-jarige Barnard, onlangs gescheiden, nooit de geruchten,, over een huwelijk met de 19-jarige miljonairsdochter Barbara Zoellner heeft tegengesproken of beves tigd, wordt aangenomen dat het zaterdag in Johannesburg zal worden gesloten. Barbara is even oud als Barnards doch ter Deirdre. Verwijten over ramp in Val d'Isère VAL D'ISERE (Reuter) In de Franse Alpen hebben zich gisteren nog minstens een dozyn lawines voorgedaan, waarvan acht in de buurt van het wintersport- centrum Val d'Isère, waar dinsdag 39 mensen door een lawine waren gedood. Op een bergweg aan de rand van Val d'Isère werden vier auto's door een sneeuwmassa honderd meter meegesleurd. Daarby liep echter niemand letsel op. Aanhoudende sneeuwval en het lawine gevaar leidde gisteren tot een onderbre king van het zoeken naar slachtoffers van de ramp met het jeugdcentrum. In het van de buitenwereld afgesneden Val d'Isère zijn ongeveer 10.000 mensen ge strand. Een even groot-aantal zit ingeslo ten, in .de meer- naar het noorden gelegen wintersportplaats Tignes. De burgemees ter van Val d'Isère, Noël yachet, gelastte ontruiming van zes hotels en een kinder tehuis in de omgeving. Een aantal van de 350 evacuees werd ondergebracht in een bioscoop, waar ze van voedsel en drank Actie voor winstdeling bij Wilton Feijenoord Op de werf van Wilton Feijenoord in Schiedam hebben zich gistermiddag wat moeilijkheden voorgedaan, toen enkele honderden demonstrerende werknemers de kantine wilden binnengaan, waar iat moment een receptie plaatsvond ter gelegenheid van de ingebruikstelling van de drijvende kraan-„mammoet". De actie van de arbeiders was ontstaan uit de al geruime tijd in het bedrijf circulerende geruchten als zou het personeel dit jaar geen winstuitkering ontvangen. op VATICAANSTAD (AFP-Reuter) Paus Paulus heeft op zijn algemene audi ëntie verklaard dat hij in principe ak koord gaat met een herziening van het op 11 februari 1929 getekende concordaat tussen de Italiaanse staat en het Vati- caan, maar laat tevens duidelijk blij ken dat hij zich zal verzetten tegen el ke poging om in Italië echtscheiding in te voeren zonder toestemming van 't Va- De paus zei dat hij kan instemmen met een herziening van die bepalingen van het concordaat die niet aangepast zijn aan de huidige tijdsomstandigheden, maar alleen dan als die herziening tot stand komt door gemeenschappelijk over leg en met goedkeuring van beide par tijen. „Uit liefde voor de vrede, om wille van de eer van Italië en het welzijn van het hele Italiaanse volk", aldus de paus, „hopen wij oprecht dat elke eenzijdige stap zal worden vermeden die afbreuk zou kunnen doen aan wat bij een ge meenschappelijk akkoord is vastgesteld. In het bijzonder denken wij hierbij aan 't zo belangrijke punt van het christelijke huwelijk dat in het concordaat omgeven is met duurzame waarborgen". Het omstreden wetsontwerp over de echtscheiding zal binnenkort door de Ita liaanse senaat in behandeling worden ge nomen. Het is al aanvaard door de Ka mer' van Afgevaardigden. Het Vaticaan is van oordeel dat het in strijd is met de Italiaanse grondwet en vindt de be handeling ervan ook onjuist, omdat de tussen Italië en het Vaticaan gesloten verdragen van Lateranen op het ogenblik door beide partijen worden besproken. Het concordaat, een van deze verdragen, bepaalt dat het kerkelijk huwelijk door de staat ook als burgerlijk huwelijk er kend moet worden. (ADVERTENTIE) inijnHflRDT's HOOFDPIJN POEDERS werken verrassend 5 werden voorzien. Volgens Machet is er de plaats genoeg voedsel aanwezig het twee weken uit te houden. De hulpactie voor Val d'Isère wordt vanuit het naburige Bourg-St.-Maurice georganiseerd. Hoewel de weg door scheidene lawines was versperd, wist gis teren toch een militair convooi vooraf gegaan door een bulldozer de winter sportplaats te bereiken. Ze voerde levens middelen aan, en doodskisten voo slachtoffers van de lawineramp. Minister van Binnenlandse Zaken, Raymond Marcellin, die de leiding heeft van het hulpwerk, verklaarde gisteren dat niemand de ramp had kunnen voor zien, maar een regeringswoordvoerder in Parijs deelde mee dat president Pompi dou en zijn kabinet alle redelijke preven tieve maatregelen genomen wensten te zien om een herhaling van zo'n ramp tegen te gaan. Een gemeenteraadslid vai Bourg-St.-Maurice, pater Borel, criti- seerde de wintersportexploitanten die het maken van winst boven de veiligheid der toeristen stellen. Val d'Isère, dat op 185Q_mhoogte ligt^nlet- ver. van, de Italjr_ aanse grens, hééft zich ontwikkeld een klein dorp tot één «van Europa's maardste wintersportcentra. LEEUWARDEN (ANP) De heer J. A. Schalekamp directeur van de Leeu warder stadspostdienst Is door de recht bank van Leeuwarden opnieuw tot een geldboete van 250 gulden veroordeeld, wegens het doen ophalen en bezorgen van post, afkomstig van verschillende bedrijven, door meer dan één persoon". Daarbij kwam nog een boete van 500 gulden voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar voor het doen opha len van de post van een bedrijf en het bezorgen daarvan door dezelfde man. De rechtbank overwoog, dat de N.V. Schalekamp, waarvan de verdachte de enige directeur is, de middellijke bezor ger is geweest. De veroordeelde nam mers het initiatief tot deze werkzaamhe den en had ook de leiding daarvan. De heer Schalekamp heeft nu zijn klanten schriftelijk medegedeeld, dat hij op grond van het vonnis met ingang va februari stopt met het bezorgen brieven. Alleen de Bondsspaarbank blijft hy bedienen. Hij deelde echter mee, dat er overleg gaande is met de commissie centrum winkeliers om in Leeuwarden te komen tot oprichting van een stichting Stads post Leeuwarden, naar het Beverwij kse model. In enveloppen van een bepaald model kunnen de leden hun eigen post doen, die afgeleverd kan worden in brie venbussen van de stichting. Deze wordt dan eigenaresse van de stukken en neemt de bezorging op zich. Ambt en celibaat Bisschoppen van West-Frankrijk tegen ontkoppeling PARIJS (KNP) Een groep katho lieken uit Noord-Frankryk heeft openiyk geprotesteerd tegen de verklaring, waarin hun bisschoppen zich vorige week uit spraken tegen de ontkoppeling van ambt en celibaat. Als de bisschoppen voortaan nog eens van dergelyke verklaringen af leggen, achten deze katholieken enig overleg wel gewenst. By dit overleg moe ten de verschillende richtingen en stro mingen onder de katholieken betrokken worden, aldus de groep. Ook de groepering van protestpriesters in Frankrijk „Echanges et dialogue" heeft geprotesteerd, maar dan tegen de gewel dige aandacht die aan het celibaats- probleem wordt besteed. Het is slechts één van de vele problemen in de strijd voor rechtvaardigheid en vrijheid in de Kerk. De groep die tegen de duizend sympatisanten onder de Franse priesters telt, verklaart zich nogmaals voorstander van een vrije keuze inzake het celibaat. Na de bisschoppen van Noord- en Zuid- Frankrijk hebben nu ook de twintig bis schoppen van West-Frankrijk onder lei ding van kardinaal Gouyon van Rennes verklaard dat zij alleen aan die priester kandidaten die het celibaat wensen te aanvaarden de priesterwijding zullen toedienen. Priesters, die van hun ambt ontheven wensen te worden en trouwen, zijn zij niet van plan weer in hun ambt te herstellen. „De wereld heeft niet aan een Kerk, die haar niets te zeggen heeft en zich volledig aan haar conformeert", aldus de bisschoppen. „Met de mensen zijn bete kent helemaal niet dat men hun ook gelijkvormig moet worden. En dat geldt voor alle gelovigen, leken, priesters en religieuzen". De huidige contestatie van de celibaatswet tast een op het evangelie gebaseerd leven aan, aldus de bis schoppen. Italië In de enquête, die de Italiaanse bis- schoppenconferentie in alle bisdommen over de situatie van de priester heeft gehouden, blijken zesënzestig van de ze- venënzestig priesters van het bisdom Poz- zuoli zich erover te hebben uitgesproken, dat ..een dagelijkse vernieuwde keuze van het celibaat oprechter is dan een celibaat, dat als een onpersoonlijke con sequentie van een bepaalde stand ver dragen wordt en dat niet op grond van innerlijke noodzaak maar krachtens een formele instemming met een kerkelijke wet voortbestaat". De clerus van het bis dom Pozzuoli spreekt zich voorts uit voor herstel in het ambt van de gelaiciseerde priester. (Van onze correspondent) BRUSSEL In Zeebrugge, aan dc Belgische noordzeekust, is een giganti sche vleeszwendel ten nadele van de E.E.G. aan het licht gekomen. Douane beambten ontdekten in een vrachtwagen die naar Engeland verscheept zou wor den via de Downsend -ferries, 15 ton spoorwegrails, die moesten doorgaan voor „vlees". De rails zaten verstopt achter vijf ton echt vlees. De man had bij de douane aangege ven, dat hij twintig ton vlees zou expor teren naar Groot-Brittanië. Volgens de E.E.G.-reglementen zou hij daarvoor een restitutie ontvangen van meer dan 300 duizend frank. De controle aan de gren zen gebeurt door de douane zelf, maar 'n preciese controle is doorgaans onmo gelijk, omdat het reglement voorziet, dat vrachtwagens met vleestransportén slechts korte tijd mogen geopend wor- De Britse chauffeur van de vrachtwa gen werd aangehouden: de man was slechts veertien dagen in dienst. Men vermoedt echter, dat dergelijke trans porten reeds geruime tijd bezig zijn: de nettowinst per reis bedraagt in ieder ge val 300.000 frank. Mevrouw Coretta King, weduwe van Martin Luther is gisteren tijdens een lunch de gast geweest van koningin Juliana. Daarna vertrok mevrouw King naar Amsterdam, waar zij in het R.A.I.-gebouw een „vrijheidsconcert" gaf, voor het eerst sinds de dood van haar man. In veertien spirituals en verhalen gaf zij een deel van haar leven piet Martin Luther King weer. Het publiek stond op, toen zij „We shall overcome" zong. Vandaag is mevrouw King naar Stockholm vertrokken. KWESTIE BERLIJN VS teleurgesteld over Russisch antwoord WASHINGTON (Reuter) Het Amc- j rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten dat het teleur gesteld is over de jongste Russische nota over de toekomst van Berlijn, die, volgens een woordvoerder infeite geen antwoord is op de Westelijke voorstel len van 16 december. De Russen verklaren zich in de no ta bereid tot besprekingen met de V.S., Frankrijk en Engeland over de weste lijke sector van Berlijn, maar herhalen verder hun beschuldiging dat de wrij ving over Berlijn ontstaan is door de poging van Bonn om de stad te gebrui ken voor doeleinden die niet stroken met de belangen van Oost-Duitsland, de Sowjet-Unie en andere communisti sche landen. Resultaat beraad Luns-Sedney PARAMARIBO (ANP) Suriname krijgt een groter aandeel in de be hartiging van de buitenlandse betrek kingen van het koninkrijk. Besprekingen die vorige maand zijn gevoerd, tussen de Surinaamse premier Sedney en minis ter Luns, hebben geleid tot een aantal gemeenschappelijke conclusies die als uitgangspunt zullen dienen voor het toe komstig beleid. Deze conclusies luiden: toeneming van het aantal Surinamers, gedeta cheerd bij de buitenlandse dienst van 't koninkrijk: het wordt wenselijk geacht binnen afzienbare tijd het aantal uit Su riname afkomstige ambtenaren, gede tacheerd bij de buitenlandse dienst van het koninkrijk, te vergroten; tevens wordt het wenselijk geacht de Surinaam se ambtenaren die gedetacheerd zijn bij de diplomatieke en consulaire posten van het koninkrijk, in de gelegenheid te stellen om aan de behartiging van de specifieke Surinaamse belangen meer reliëf te verlenen; als gevolg van een en ander zullen in de nabije toekomst maat regelen wórden genomen voor de vor ming en opleiding van een Surinaamse ambtenarenkern voor de buitenlandse dienst In samenhang hiermee zal het aantal diplomatieke en consulaire posten waar Surinaamse ambtenaren zullen worden gedetacheerd, nader in gemeenschappe lijk overleg worden bepaald. Daarbij wordt in beginsel geacht aan detache ringen bij de ambassades te Rio de Ja neiro, Caracas en Santiago (Chili) bij de permanente vertegenwoordiging van het koninkrijk bij het bureau van de VN te Genève, de consulaire posten te Belem en Hongkong en zo mogelijk bij enkele andere voor Suriname relevante verte genwoordigingen zoals bijvoorbeeld Ja pan. Nader overleg zal moeten plaats vinden over de voorwaarden voor deze detacheringen. Te dien einde zal in eer ste aanleg op korte termijn een Neder lands-Surinaamse werkgroep in het le ven worden geroepen welke werkgroep eveneens zal worden opgedragen de fi nanciële implicaties van bovenvermelde aanbevelingen te bestuderen. Vooruitlo pende op een definitieve regeling zal Su riname reeds in het begrotingsjaar 1971 onder de thans geldende detacherings regeling in de gelegenheid worden ge steld om twee Surinaamse ambtenaren voor te dragen voor detachering bij di plomatieke vertegenwoordigingen, waar bij in eerste aanleg gedacht wordt aan Rio de Janeiro en Caracas.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9