The Hearts of Soul met Waterman in gelukkig gesternte op Songfestival Leren is niet meer alleen een zaak voor jeugdjaren Vader van The Hearts wist dat hij zou winnen Talrijke evenementen Van Walsum ook uit PvdA Kamer aanvaardt wet betaalbank ontwikkelingshulp Drie-cirmige winkeldief veroordeeld DE LEIDSE COURANT 1970: Internationale jaar van het onderwijs Toen na het bekendworden van de uitslag het winnende nummer moest worden herhaald kon het meest rechtse van de zusjes Maessen alleen nog maar tranen produceren, zo ontlaadde de spanning zich. Kussen en omhelzingen voor „The Hearts of Soul", toen de spanning eenmaal gebroken was. 4 (Van een onzer verslaggeversI DEN HAAG. Voorzitter Warry vam Kampen van de gisteravond in het Congres gebouw gehouden nationale finale van het Songfestival had tevoren al laten weten, dat er maar drie goede üedjes tussen de tien zaten. Hij had ze ook genoemd: Water man van The Hearts of Soul, 't Spinnewiel van Saskia en Serge en Julia van Ben Cramer. Het was daarnaast een publiek ge heim dat hij er niet van hield om een herhaling te creëren van het.Spaanse" drama, dat er deel nemers gelijk zouden eindigen. Nederlandse juryleden maakten zich verdacht bij buitenlanders In dit licht bezien was het gisteravond een hoogst merkwaardige gang van zaken, dat de vijf Nederlandse juryle den als één man hun stemmen uitbrach ten op een nummer, nl. Hearts of Soul. die nu op 21 maart as. in het Amster damse RAI-gebouw met Waterman de Nederlandse eer mogen verdedigen In het internationale Songfestival. Tevo ren hadden toen buitenlandse juryle den afzonderlijk en blijkbaar in alle eer en deugd hun stemmen eerlijk over tien deelnemers verdeeld. Zodoende stonden Saskia en Serge na de buiten landse keus met vijf punten op de bo venste plaats, vergaarde D. C. Lewis met Linda altijd nog twee punten en had Rosita Bloom met Illusie één punt, evenals Ben Cramer met Julia. The Hearts of Soul vingen ook maar één punt, met name van het Italiaan se jurylid. Deze verklaarde na afloop het zwaar te verduren te hebben gehad bij haar buitenlandse collega's, omdat het door haar achteraf mogelijk werd om The Hearts te laten zegevieren door toedoen van de kennelijk tevoren over eengekomen Hollandse eenstemmig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vader Maessen uit Wij brengen vrouw, die aan haar leven terug denkt. Wc hebben er bijzonder hard op gewerkt en juist daarom vinden Harderwijk. gewetensvol begeleider van zijn drie dochters Stella (16), internationaal wü deze gang van zaken een beetje triest. Aan de andere kant is het leuk om mee te doen, want alleen zamen en in vereniging Hearts of Soul vormen, vertelde gistermiddag al, dat zyn dochters een goede kans op de eerste prijs maakten, want zU verzorgen een internationaal reper toire en daar heeft niemand van de Hollandse artiesten tot nu toe aan ge dacht op de Shocking Blue na. „Ik ben altijd met de meisjes op pad en ik neem alles met ze door en dan kan het al bijna niet anders of er moet iets goeds uit te voorschijn komen." Vader Maessen gelooft derhalve hiinstens zo sterk in zichzelf als in zijn dochters en gisteravond na hel voor hem gelukkig verlopen song festival kon hij zijn eigen woorden repertoire zachtmoedig, trouw, solidair, doof voor slechtheid, verlegen, maar on eindig toegenegen. De Heartsmeisjes hebben het heel moeilijk gevonden om de tekst er goed in te krijgen, maar vader heeft er flink achter heen gezeten en dat heeft nu wel erg gelukkig uitgepakt. Bijzonder blijde meisjes dus in de winnende hoek. Daarentegen wat te leurstelling voor Saskia en Serge, die met hun geheel eigen liedje van de internationale juryleden, waar ze al het bericht dat we meededen en onze verschijning op de t.v. hebben ons extra-werk bezorgd en daar moet de artiest het uiteindelijk van hebben." Ben Cramer, die met zijn Julia niet ver kwam. draagt zijn verlies gela ten en blijkbaar zonder zijn opge wekte aard erbij te verliezen. „Ik geloof in mijn liedje en ik kan er nog veel plezier van hebben, ook al is het vandaag niet gelukt. Ik vind pas, dat je als artiest faalt, als je een complete afgang maakt en dat kan ik niet zeggen als ik nog zoals nu tenminste een punt haal van een internationale jury. Maar voor je nog eens herhalen. Hij had het wel verwacht. Patricia stelde zich iets bescheidener op: „We vonden het een leuk liedje en we hebben er heel hard op gewerkt, maar we hebben vanavond een heleboel leuke liedjes gehoord, dus het was voor ons nog een hele verrassing, toen we als eersten uit de bus kwamen. Het zal niet gemakkelijk worden in Amster dam, maar aan de andere kant heb ben we steeds gewerkt aan een inter nationaal repertoire." De Waterman is geïnspireerd op Aquarius uit Hair en geeft een type ring van de toekomstige tijd, geper sonifieerd in een man. Die man is te staan, vijf punten kregen en toen toch nog gepasseerd werden door de Hollandse juryeenstemmigheid Saskia had er eigenlijk geen woorden voor. „Je weet niet wat je ervan denken moet. maar leuk is het niet. We vin den het Spinnewiel zelf een erg fijn liedje en hebben er erg veel com plimenten voor gehad. Moet je nagaan, we zijn op het laatste moment in gevallen voor Heien Shepherd. We hadden het liedje toen al zo'n beetje in de maak. maar we hebben het Ülings af moeten maken, toen het er plotseling van kwam. Het liedje geeft een beschrijving van een oude lijk wel de moeite waard als je hier een prijs weg haalt. Volgende keer beter, als die tenminste nog komt." Rosita Bloom is erg blij met haar liedje Illusie, omdat het zo'n lekker los geschreven luisterliedje is. „Het is een erg mooi liedje en dan is het bijna altijd een kwetsbaar liedje. Dat weet je vooruit als je eraan begint, maar je hoopt natuurlijk toch op het beste. Ik had graag gewonnen, maar dat is niet de voornaamste reden waarom ik meedoe. Het kan geen kwaad om eens een keertje op de t.v. te komen. Dat is goed voor je image. Je blijft bekend en dan word je meer gevraagd." heid. „Maar", zei zij, „ik heb dit niet geweten en koos in alle eerlijkheid. Het is natuurlijk wel vreemd al die Ne derlandse stemmen op één deelnemen de groep". NOS-programmahoofd C. Enkelaar zei ervan: „Ten eerste is zelfs een Songfestival geen halszaak. Ten tweede moet de Hollandse jury en bloc die deelnemer kiezen, die naar haar (Van e verslaggevers) DEN HAAG fielt leven is niet meer te verdelen in twee periodes: een periode prins (Naq Veren, van zich voorbereiden op het latere leven en een periode van volleerd com- van teren op het geleerde. Steeds sneller is de verworven kennis achterhaald1, Her/ tells foms al eer hjj is verworven. Het leren is geen zaak meer van de jeugdjaren, lom- ww'n men z'n geestelijke tank vult, om er tot de dood toe op te kunnen rijden. Het onderwijs en de vorming wordt een zaak van het hele leven. Het wordt een dimensie van het leven zelf. Dit is de grondgedachte van het internationale jaar van het onderwijs 1970, waartoe door de algemene vergadering van de Verenigde Naties in 1968 is besloten, en dat onder supervisie van de aparte V.N.-organisatie onderwijs en vorming, de UNESCO, wordt georganiseerd. staat in Den Haag een gesprek met mi nister Veringa en met de onderwij sspecia- listen uit de Tweede Kamer op het pro gramma. Op 18 april belegt de Nat- Vrouwen raad van Nederland in Amsterdam een bijeenkomst onder de titel „vrouw blijf in touw". Doel is de vrouwen te bewegen tot voortdurende zorg voor hun geeste lijke vorming. Begin oktober organiseert de Nat. Unesco Commissie een conferentie over permanente educatie in Helvoirt. Verder is in mei in Rotterdam een seminar, ge wijd aan de problematiek van het inter nationale onderwijs in Nederland, dat georganiseerd wordt door de Nuffic. In ons land wordt de organisatie ge voerd door een speciaal daartoe inge stelde contactcommissie, de Algemene Vergadering van de V.N. vond dat onder wijs en vorming gezien moeten worden sis een sleutelprobleem voor handhaving van de vrede en voor een evenwichtige sociale en economische ontwikkeling van de wereld. i Om redelijk mee te komen in de hui dige samenleving moeten steeds meer mensen over steeds meer kennis be schikken. De toeloop tot een groeiende verscheidenheid van onderwijsvormen, en vooral de snelheid waarmee verworven kermis wordt achterhaald en aanvulling behoeft, stellen steeds hogere financiële eisen aan de samenleving. De geldelijke lasten van het onderwijs worden voor de irijke landen zelfs al bijna ondragelijk- Evenementen Verschillende evenementen voor het in ternationale jaar van het onderwijs in ons land staan al vast. Zaterdag, zondag a maandag aanstaande komen 160 scho lieren uit Nederland en België, alle abonnees van Keesings' schoolbladen, in, iet conferentieoord Woudschoten te Zeist bij elkaar om te discussiëren over „de wereld, de school en wij" Voor maandag Rijkswaterstaat adviseeert in behoud Venetië DEN HAAG (ANP) Een Italiaanse delegatie is in Nederland aangekomen voor overleg met deskundigen van Rijks waterstaat ten behoeve van het behoud van Venetië. Als er geen maatregelen worden genomen zal deze stad volgens commissie van de Italiaanse regering binnen twintig jaar worden verwoest door springvloeden, die steeds ernstiger wolgen hebben naarmate Venetië dieper Het doel van dit bezoek is te spreken over een aantal praktische oplossingen oor de waterstaatkundige problemen van de stad Venetië. Men denkt aan het omdijken van de stad of het aanbrengen afsluitingen tussen de eilanden voor de lagune. Het is mogelijk daarbij een stormvloedkering aan te brengen zoals die thans bestaat in de Hollandse IJssel. De Italiaanse delegatie wil zich infor meren omtrent deze mogelijkheden en eventuele moeilijkheden bij de uitvoe ring. Los hiervan is er een onderzoek eaande naar de mogelijkheid om water in de bodem in te pompen. Dit onderzoek wordt verricht door de directeur van de internationale cursussen waterbouw kunde en gezondheidsteohniek te Delft, prof. dr. L. J. Mostertman. ïrslaggevers) DEN HAAG Oud-burgemeester i Van Walsum van Rotterdam, één de vooraanstaande leden van de PvdA, heeft naar wij vernemen, voor deze par tij bedankt. Mr. Van Walsum is hiertoe gekomen onder meer omdat hij achter de opvattingen staat van burgemeester Wytema van Alkmaar, die tegen de ge kozen burgemeester is. Kort na het PvdA-congres in Gronin gen zette mr. Van Walsum in een inter view uiteen, dat de huidige PvdA de weg van de democratie verlaten heeft. Hij is bijzonder verbolgen over een propagan- da-advertenlie van de PvdA over het bedanken van burgemeester Wytama. Dit bedanken werd in de advertentie aan gegrepen om de leden ervan te vertel len, dat de leden van de PvdA nu mon- j dig worden. Burgemeester beticht van grondspeculatie LEERSUM (A.N.P.) De burgemees ter van Leersum. mevrouw C. M. s'Jacob de Bouvrie. heeft een kort geding aan gespannen tegen haar plaatsgenoot de heer W. II. van Harten. De heer Van Harten beticht de burgemeester via een ingezonden stuk in de plaatselijkee courant van grondspeculaties. Mvrouw s'Jacob zou 40.000 m2 bos grond hebben gekocht tegen een prijs van ca. twee gulden per m2. De grond zou op dit moment ongeveer 60 gulden per m2 waard zijn. De burgemeester spreekt de beschuldigingen met klem tegen. Zij heeft de grond destijds ge kocht voor het aanvaarden van haar burgemeestersambt. De sterk gestegen grondprijs berust volgens gemeentelijke zegslieden eveneens op fantasie, te meer omdat op het in het bezit van de burge meester zijnde perceel grond een bestem ming berust die geen verdere woning bouw toestaat. Biesheuvel wordt pres.- commissaris (Van parleme DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp financie ring ontwikkelingshulp aanvaard. Tegen het wetsontwerp stemden de fracties van de PvdA. D '66. de PPR. de PSP, de CPN en de Boerenpartij- Voor de oppositie was het onoverkomelijk dat het wetsontwerp de overheid alleen maar een stimulerende en garanderende taak geeft in de investeringen die de parti culiere ondernemingen in de ontwikke lingslanden willen doen. De oppositiepartijen in de Tweede Kamer staan op het standpunt dat de overheid bij deze bedrijfsinvesteringen de vplledige bevoegdheid moeten heb ben om aan de hand van prioriteiten schema's van de ontwikkelingslanden zelf voorstellen te doen. Bovendien moet het kapitaal voor het grootste deel geheel ten goede komen aan de ontwikkelingsgebieden zelf. Dit wordt eveneens onderstreept door de meeste politieke jongerenorganisaties, waaron der de confessionele jongeren. Minister Udink van Ontwikkelings hulp noch de Kamermeerderheid voel den iets voor dit standpunt. Zij vinden dat de taak van de overheid ver genoeg gaat, wanneer zij zich garant stelt voor de investeringen en de eventuele verliezen daarvan door bijvoorbeeld politieke situaties. De fractievoorzitter van de AR. mr. B. Biesheuvel, is thans voorgedragen als president-commissaris van de Finan- cierings Maatschappij bij Ontwikkelings hulp (FMO). Hij zal deze benoeming aanvaarden. De bedoeling is dat de maat schappij zo spoedig mogelijk volledig gaat opereren DJAKARTA (Reuter) Een leiding gevende pro-Indonesische Papoea, Frits Kiriheo, is in Djajapoera aangehouden op beschuldiging van medeplichtigheid aan fraude ten nadele van een staatson derneming. Kiriheo maakte in novem ber deel uit van een Indonesische dele gatie onder leiding van minister van Bui tenlandse Zaken. Adam Malik, die tegen over de Verenigde Staten verslag kwam uitbrengen over de „daad van vrije keu- NOYI MIR GEZUIVERD MOSKOU (AP) De redactie van het liberale Russische weekblad Novi Mir is „gezuiverd", aldus maakte het blad van dé Russische schrijversbond be kend. Een aantal redacteuren van Novi Mir zijn vervangen door aarts-conserva tieven. De bekende dichter Alexander Tvardovsky is als redacteur aangehou den, maar zijn positie is duidelijk ver zwakt door de veranderingen op de ove rige redactieposten. De nieuwe redactieleden werden aan gesteld door vertegenwoordigers van 't secretariaat van de schrijversbond, dal een actieve rol speelde bij het royement van de schrijver Alexander Soljen.vtsin. KBV achter cao autobusdienstert UTRECHT (ANP) De bedrijfsgroep wegvervoer van de Kath. Bond van Vervoerspersoneel heeft zich gisteren in Utrecht akkoord verklaard met de resul taten van de onderhandelingen over de nieuwe C.A.O. voor het Autobusdienst- bedrijf. Bijna alle afgevaardigden uitten echter kritiek op de secundaire arbeids voorwaarden en met name op de rijtij den. Wel achtte men de nieuwe C.A.O. uitermate belangrijk voor het streek vervoer. omdat er voor het eerst in is vastgelegd dat het beloningsniveau ln de streekvervoerbedrijven gelijk moet zijn aan dat van, de gemeentelijke vervoer bedrijven. smaak de beste internationale kansen heeft. Ten derde vind ik de presenta tie nogal ongelukkig. Eerst laten ze de buitenlandse juryleden gewetens vol punt voor punt bepalen en dan komt als klap op de vuurpijl in één keer die „vijf" van de Nederlanders eruit. Het had inderdaad een stuk be ter verkocht kunnen worden" Een andere merkwaardigheid, die door de heer Enkelaar nici Ier sprake werd gebracht was, dat in de door de NOS afgehuurde Bon-Binizaal. waar na afloop een versnapering kon wor den gebruikt, muziek en tekst van dc Waterman op elk tafeltje gereed lag, alsof men tevoren wist aan welke win naar de feestelijke samenkomst zou worden gewijd. Met Warry van Kampen zijn wij het overigens wei eens, dat er maar weinig goede liedjes in dit festival zaten. De lage kwaliteit van de meeste liedjes werd bepaald door tekstarmoc. te ge makkelijk gekozen melodieën (alsof ge makkelijk en commercieel hand in hand zouden gaan) en l u'g te weinig boeiende elementen. Bij een dergelijk laag aanbod van redelijk ma teriaal krijgen de uitvoerenden weinig kans om te laten zien en horen waf ze waard zijn. In elk geval werd het Nederlandse liedrepertoire opnieuw verrijkt met een schat aan liefde, le ven zonder jou en hou en trouw. Persoonlijk hechtten wij het meest aan 't Spinnewiel, geheel eigen werk van de pas gehuwde Saskia en Serge, omdat dit romantische startend werkje in de tekst een leuke originaliteit toont en gaandeweg de strofen vindingrijke tempowisselingen in de muziek laat horen. Saskia heeft veel coloriet in haar stem en Serge vult zijn donkere timbre zinvol aan. Julia van eBn Cramer kwam er ecla tant en met een orgelend timbre uit. Hij werd goed gesteund door de vocal- group Harbour Lights, maar er zat toch teveel amore in om qua tekst tc overtuigen. Het tegendeel kan gesteld worden van Rosita Blooms Illusie, dat een fijne karakteristieke bezit, maar wat ijl van klank en zegging is en mo gelijk met een iets te dunne stem werd gezongen. Zij sleepte er toch nog een punt mee in de wacht C Lewis die zo gelukkig hoog is gestegen op dc vaderlandse hitparade met zijn „Ge bed", kwam ditmaal niet ver met zijn liefdeslied Linda, dat bruisend werd gezongen, maar te weinig verrassin gen ook in de melodie bevat. Eenzelf de ferme aanpak zag men ook in „Spanje" van Tony Anderson, maai dit zakte' al spoedig weg in muzikaal rumoer bij gebrek aan melodische rijkdom. Zu bleef ook Bonnv S( Clahv steken in de goede bedoelingen met haar Manna over een meisje, dat de grote stad ontvlucht na deze eerste vol ver wachting te hebben betreden. Goed, de hulde en de bloemen waren derhalve voor The Hearts of Soul, een hulde waarin Pieter Goemans deelde, die tekst en muziek schreef. Met dc Warry van Kampen (NOS) in opspraak winnende Waterman hebben The Hearts nu hun eerste Nederlandse lied op het repertoire, want tot nu toe bewogen zij zich naar buitenlandse voorbeeld op de Angelsaksische toer. De tekst is niet onaardig en het liedje swing de beweeglijk, maar wij vragen ons ar of van The Supremes en The Sweet Inspirations niet te veel het goede voorbeeld is afgekeken en of derhal ve een buitenlandse jury er nog wel diep van onder de indruk zal komen. In elk geval is de inzet van dit lied je zwak, doordat de drie meisjes op verschillende toonhoogte en met ver schil in klankkleur aan de eerste stro fe beginnen. Die inzet zit nog niet lek ker en die kreeg Dolf v.d. Linden met zijn onvolprezen Metropole-orkest er ook niet uit. Gaandeweg raakten de meisjes echter beter op dreef en bereik ten zij met hun samenzang een zeer mooi resultaat. Hengelen op fjsselmeer kosl I 20,50 NORWICH (RTR) In de Engelse plaats Norwich is woensdag de zaak be handeld tegen een „driearmige ban diet". Lionel Downing werd schuldig be- vonden aan winkeldiefstal. Zijn derde i arm, gemaakt van schuimrubcr en draad werd verbeurd verklaard. Voor nadei onderzoek werd de zaak aange- houden. Downing blijft in voorlopige hechtenis. Toen een achterdochtige win- keidetective Downing fouilleerde, bleek hij in zijn ene mouw een kunstarm te hebben. Onder zijn jas zat zijn echte arm, waarmee hij een mand met onbe- betaalde boodschappen droeg. Downing verklaarde schuldig te zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Egas heeft aan de ministers LardLnois (Visserij) en Witteveen (Financiën) ge vraagd of het waar is dat sportvissers voor het hengelen op het IJsselrneer totaal 20.50 moeten betalen, namelijk: I 8.50 voor een kleine visakte; 4,50 voor een IJsselmeervergunning en 7,50 voor looprecht. De heer Egas vraagt of het juist is, dat dit looprecht alleen geheven wordt m de IJsselmeerpolders en niet op dc dijken van het oude land. Als dit zo is, vinden de ministers dit looprecht dan niet een onjuiste heffing ten nadele van de hengelsport en zijn zij bereid dit looprecht te laten vervallen? Samenwerking Williams-VMF AMSTERDAM (ANP) Williams Brothers Company dn Tulsa (Oklahoma (USA) en de Verenigde Machinefabrie ken N.V. in Amsterdam hebben besloten tot samenwerking op het gebied van engineering- en consultingservices in* zake pijpleidingssystemen voor Europa, Afrika en Azië Deze diensten zullen worde11 verleend door Protech Interna tional N V., een voortzetting van de VMF-dochteronderneming „Project Tech nologists".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5