RIJNSTREEKGEMEENTEN PLEITEN VOOR PROV. AUTOSNELWEG NR. 6 I ACCENT Inbrekers stelen voor tienduizenden guldens aan sierraden in Bollenstreek Na minister Bakker en mr. Klaasesz benadert werkgroep ook Prov. Staten In ontwerp-begroting niets uitgetrokken Auto op kop in de sloot Automobiliste botst op boom „Hij gedraagt zich als boef van vijftig" een Rijnstreekdag Plattelandsvrouwen JUWELENROOF UIT NOORDWIJKSE VILLA BIOSCOPEN BOSKOOPSE KOREN TESAMEN DONDERDAG 12 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT (van onze correspondent) ALPHEN A. D. RIJN Zoals wij vorige week uitvoerig hebben bericht, zijn zeventien gemeentebesturen in de Rijnstreek tot samenbundeling van krachten gekomen ter behartiging van gemeenschappelijke be langen. Als eerste taak van gemeenschappelijke belangenbehartiging ziet de werkgroep de bevordering van betere rijks- en provinciale wegen naar, van en in het gebied van Zuid--Hollands midden, bij welke de Rijnstreek bijzonder veel belang heeft. Voortgaande op de weg van haar actie heeft de werkgroep thans ook Provinci ale Staten benaderd. Aan deze over heidsinstantie is een nota aangeboden over dit thema, ondersteund door een exposé van de Wet Uitkeringen Wegen (W.U.W.) en haar werking in financieel opzicht, alsmede de praktische toepas sing daarvan ten aanzien van aanleg en verbetering van secundaire wegen in de provincie Zuid-Holland in het algemeen en met betrekking tot de ontwerp-pro- vinciale begroting voor 1970 in het bij zonder. Grondaankoop Voor de secundaire weg nr. 6 (nieuw tracé, van Leiderdorp-Rijksweg 3; bol lenstreek) is alléén als „vervangend werk" een p.m.-post voor grondaankoop geraamd. Dit impliceert, dat voor deze secundaire wegverbinding in de ontwerp begroting van de provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1970 niets is uitgetrokken, ondanks het feit, dat het provinciaal investeringsbeleid erop is gericht voor aanleg en verbete- rng van secundaire wegen jaarlijks 35 miljoen beschikbaar te stellen. Tot besluit van het exposé wijzen de ge zamenlijke gemeentebesturen er duide lijkheidshalve op, dat de nota ertoe strekt, te bereiken dat voor spoedige aanleg van de secundaire weg nr. 6 ten laste van de provinciale begroting voor 1970 alsnog de nodige werkkredieten worden uitgetrokken. Verbazing Met verbazing en ontsteltenis hebben de samenwerkende gemeenten ervan ken nis genomen, dat in het dezer dagen door de Provinciale Staten te bemidde len Uitvoeringsprogramma 1970-1974 provinciale wegen, de onderhavige nieu we provinciale weg nr. 6 niet voorkomt en dat in het Uitvoeringsprogramma 1970 voor deze weg wordt volstaan met de schrale toelichting: 8 „weg 6: Noordwijk - Alphen aan den Rijn - rijksweg 3 (nieuw tracé): i.v.m. de snelle uitbreiding van Alphen aan den Rijn, zal aan de voorbereiding van het gedeelte secudaire weg 7-rijksweg 3 voorrang worden verleend". Tegen deze aanpak maken gemeenten met klem bezwaar en verzoeken Provin ciale Staten: a. dadelijk aan te vangen met de voor bereiding van het werk ('vaststelling tracé, tekenwerk, ontwerpen van de no dige kunstwerken, grondaankopen en zo nodig onteigeningsvoorbereiding) en op neming in de uitvoerlngsprogramma's voor 1970-1974 en voor 1970; b. raming alsnog, in de provinciale be groting voor 1970, van een voldoende werkkrediet, met zo nodig in de loop van 1970 aanvullende credieten al naar gelang van de stand der werkzaamhe- c. opneming van deze weg-aanleg in de verdere planning en werkcredieten voor 1971 en volgende Jaren, tot deze weg voltooid is, hetgeen omstreeks 1976-1977 het geval MOEIT zijn. Aansluiting De werkgroep is voorts van mening, dat het omstreeks 1976-1977 gereedkomen van het gedeelte rykaweg 3 benoorden het aansluitpunt met .de geprojecteerde ryksweg 11 (nieuw) nog geen aanslui ting betekent (ter hoogte van de lijn Leiden-Bodegraven-Utreeht) tussen de rijkswegen -i en 3. Immers, zolang de nieuwe rijksweg 11 niet beschikbaar is, moet het oost-west- verkeer gebruik maken van de stokoude rijksweg 11 tussen Leiden-Alphen a. d. Rijn-Bodegraven. De conclusie ligt voor de hand. zo meent men, dat het verkeer tussen Leiden-Lei- derdorp (rijksweg 4) en de nieuwe rijksweg 3 benoorden Alphen aan den Rijn aldus in 1976-1977 een passende verbinding dreigt te zullen missen op basis van een autosnelweg. De aanleg Van de provinciale autosnelweg nr. 3 kan daarin tijdig voorzien, mits dit pro bleem nu onderkend wordt en thans ge coördineerd maatregelen worden geno men om dit werk met voortvarendheid ter hand te nemen. Rijks-, provinciaal-, interregiona.il en streekbclang is hiermede gediend; der halve ook het algemeen belang, aldus de Wil het in deze secundaire wegaanleg te Investeren kapitaal optimaal rendement opleveren en doelgericht besteed worden, dan moet naar de mening van de samen werkende gemeenten het gedeelt e van de prov. weg 6 tussen de secundaire weg 7 OUDE WETERING De slechte weersomstandigheden waren er vermoe delijk de oorzaak van dat mevr. De Haan uit de Weteringbuurt met haar auto op de Alkemadelaan bij Oude Wetering slipte en op zyn kop in de sloot terecht kwam. De 15-jarige J. Meyer, die de klap hoor de, begaf zich onmiddellijk in de nog met ijs bedekte sloot en wist met behulp van de heer v. d. Vlugt de bestuurster, die reeds veel water en modder binnen had gekregen, uit de auto te halen. De spoedig aanwezige doktoren Heynen en Brinkhorst achtten overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den noodzakelijk. De geheel vernielde wagen werd door een kraanwagen van firma Van Vliet opgetakeld. Aan verwondingen overleden HAZERSWOUDE De 26-jarige Ha- zerswoudenaar A. Koetsier is woensdag in de vroege morgen bezweken aan de verwondingen, die hij in de late avond van dinsdag had opgelopen na een keersongeval op de Gemeneweg. Een chauffeur van een op de Gemeneweg rijdende auto trof de wagen van de heer Koetsier aan in de berm tegen landhek, ter hoogte van de Katbrug, waarschijnlijk daar terechtgekomen ten gevolge van een slippartij. De heer Koetsier, die een aantal meters verder in een weiland terecht was gekomen, werd zwaar gewond naar het Diaco- nessenhuis te Leiden vervoerd, waar hij woensdagmorgen is overleden. Krachtig woordje In hun pleitbetoog voor de noodzakelijk heid van de totale en spoedige aanleg van de secundaire prov. weg 6 laten de desbetreffende Rijnstreekgemeenten, met name vooral Alphen aan den Rijn, het aantal inwoners van de nieuwe woon wijk Alphen-Ridderveld (v.h. Alphen- Noord) een krachtig woordje meespre ken. Er is hiervoor temeer reden als in aanmerking wordt genomen, zo wordt beklemtoond, de ontwikkeling van ge noemd gebied, gelegen tussen de Oranje Nassausingel en de nieuwe secundaire weg 6. Hier zyn enkele woonwijken in aanbouw welke in voltooide toestand in de tweede helft van het decennium 1970- 1980, samen ongeveer 10.000 woningen en rond 30.000 inwoners zullen tellen. In een begeleidende brief vraagt burge meester mr. R. M. Gallas van Alplien aan den Ryn als voorzitter van de bedoelde werkgroep van de zeventien samenwer kende gemeenten de provinciale over heid tydig alle maatregelen te treffen welke tot conforme realisering van de in de Nota geuite wensen kunnen bij dragen, daartoe noodzakelijk of nuttig ALPHEN A. D. RIJN Mevr. Riet-sche indicatie is zij per ambulance-auto •Id-de Leeuw (49) uit de Albert Ver- weljstraat te Alphen is gistermorgen omstreeks 9.40 uur zeer ernstig aan het hoofd gewond geraakt, toen zij met haar auto op de Kortsteekterweg vanwege het opgevroren wegdek in een slip was geraakt en in volle vaart tegen een rechts van haar staande boom opbotste. Mevr. Rietveld was op weg naar Zwam- merdam. De artsen J. H. Veenendaal en K. Gill verleenden haar ter plaatse een eerste medische behandeling. Op medi- VEBO op 13 maart LEIDEN De grote Paasveetentoon- stelling VEBO 1970 zal dit jaar gehou den worden op vrijdag 13 maart a.s. In de Groenoordhal. Wethouder P.S. Harm- sen heeft zich bereid verklaard deze eerste tentoonstelling in de Groenoordhal te openen. overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Haar auto moest worden weggesleept. President Haagse rechtbank over jeugdige delinquent: DEN HAAG „Het is een buitenge woon moeilijke zaak," zo verzuchtte de president van de Haagse rechtbank, mr. Van Hattum. Dat betrof niet zozeer de zaak zelf, want die gaf niet zoveel pro blemen, doch het was meer de 18-jarige jongeman die terecht stond, en de rech terlijke macht moeite gaf. Brutaal, soms op het beledigende af, stelde hij zich tegen het college op, reageerde niet al leen fel op hem gestelde vragen doch gaf ook duldelyk te kennen de inmen ging in wat hy noemde priveleven, niet op prijs te stellen. Daar hebt u niets nodig," aldus zyn reactie. En toch had de rechtbank er wel ln sterke mate nodig, gezien niet alleen het reeds forse strafblad van de verdachte, doch ook diens standpunt omtrent de ge pleegde daden. De president stelde het kort en duidelijk vast: Verdachte houdt in zich naar eigen goeddunken met meisjes te amuseren en zich uit te leven; probeert op een gemakkelijk manier aan geld te komen, waarbij de methode hem geen zorgen geeft. Het kan middels In braken, het kan voor deze 18-jarige! ook middels souteneurschap De verdachte, afkomstig uit Leiden, had :n met een 23-jarige straatmaker uit Rotterdam en 21-jarige losarbeider uit Wassenaar, in Leiden een aantal in braken gepleegd. In het gebouw van de NZH, waar o.a. voor 200 aan rookge- werd gestolen; in een lingeriehuis het 5-Meiplein diverse textielgoedc- en 250 bij inbraak ln een winkel het Bevrijdingsplein. De losarbeider zou als yitkijk hebben gefungeerd. De straatmaker bekende vlot diens aandeel in de affaire. De methode van het drie tal was, met een auto de deur van de opslagplaats te rammeien en zo het pand binnen te dringen. Niet alleen in Leiden, doch ook in Zutfen, in Breda en andere plaatsen van ons land was die methode toegepast met meer of mindier succes. Jeugdbende-leden veroordeeld wegens inbraken en souteneurschap werd gemaakt om diefstal te plegen. De 18-jarlge had de collegekaart van een student gestolenen daarop zijn foto aan gebracht. „Dat was duidelijk vanwege een valse legimitatie." opperde de pre sident van de rechtbank. „Ik wilde toe gang tot hun club zien te krijgen," aldus de verklaring van verdachte. „U trad ook op als souteneur," verweet de rech ter „Dat heeft met deze zaak niets te maken," gaf verdachte terug. „Maar uw gedragingen jegens meisjes zijn onbe hoorlijk," aldus de president. „U behoeft tegen mij geen zedepreek te houden," luidde de repliek. „Als 18-jarige gedraagt hij zich als een boef van 50," constateer de de officier. De els tegen de „uitkijk" luidde 6 maan den gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk, tegen de straatmaker 8 maanden waarvan twee voorwaardelijk en tegen de 18-Jarlge 10 maanden ge vangenisstraf, voor allen met aftrek van voorarrest en rekening houdend met het feit, dat voorwaardelijk opgelegde straf fen ten ultvoergelegd zullen worden. Uit spraken op 24 febr. Minister Klompé meisjes opent 4 maart De drie langharige verdachten hadden A gemeen, dat zij bijzondere aandacht aan VjrClllCCIlLC -ZjLI C111C.L gemeen, dat zij bijzondere aandacht meisjes besteden, en daarvan zoveel gelijk profiteerden. „De meisjes wilden dat nu eenmaal graag," aldus de verkla ring van verdachten. De modieus geklede 18-jarige werd door de Officier van justitie als de leider van het stel aan gemerkt. In Warmond werden verdach ten door meisjes in een woning geïnvi teerd, van welke gelegenheid gebruik LEIDEN Mej. dr. M. A. M. KKmpé zal woensdag 4 maart a.s. de officiSle opening verrichten van het ge restaureerde en uitgebreide gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst aan de Boisotkade 2a. LEIDEN Uit 12 afdelingen in de driehoek Leiden-Woer- den-Rynsaterwoude kwamen meer dan 180 leden dinsdag in Leiden bijeen voor de jaarlijkse Rijnstreekdag. De presidente van de afdeling Hazerswoude, die deze dag had georgani seerd, mevr. C. C. Everaarts-Van Dijk, opende met vriende lijke welkomstwoorden. De loco-burgemeester van Hazerswoude, de heer Van Ryn, kwam als eerste spreker aan het woord. Daarna spoorde mevr. A. H. van Wagendngen-Oosting, kringvertegenwoor digster. de dames aan mee te leven met de Bond plaatselijk, regionaal, provinciaal, landelijk en internationaal. Mevr. A. Rljksen-Koning uit Gouda liet het verleden van de 16e eeuw herleven door haar boeiende lezing over het ont staan van de prachtige „Goudse glazen" in de St. Janskerk in Gouda. Deze glazen zijn wereldberoemd en doordat de oorspronkelijke tekeningen bewaard zijn gebleven, konden deze glas-in-lood ramen door de eeuwen heen gerestaureerd worden en bewaard blijven. Aan de hand van prachtige kleu rendia's vestigde mevr. Rijksen de aandacht op tail van bijzonderheden, o.a. de voorstelling en de herkomst van de glazen, de stofuitbeelding en vele andere details. Ook de stad Leiden heeft aan „glas" (10 x 5 m!) aan de kerk ge schonken. uitbeeldende het beleg van Leiden. Een stimulans voor een verdere toelichting in de afdelingen en een excursie naar de St. Janskerk in Gouda! Na de pauze trakteerde de voordrachtskunstenares Nel Kara de aanwezigen op een boeiend relaas over het toneel door de verschillende eeuwen. Na de lekespelen ln en bulten de kerken ontstonden de spelen van de rederijkers in alle grote steden van Europa. Daarnaast waren er de comedianten van de kermis, die rond trokken met een kar, waarop een toneel was gebouwd, de z.g. „karrespelen". Als solo-toneelspeelster droeg Nel Kars fragmenten voor uit toneelstukken als Mariken van Nleumegen en die van William Shakespeare, J. B. Molière, Anton Tsjechow en Iwan Toergenjew op een bijzonder boeiende wijze in zeer fraaie kostuums. Overheid versus vlagmisbrulk Wij misbruiken maar al te vaak onze vaderlandse driekleur voor het opsieren van patatkramen, supermarkten en voetbalvelden. Eindelijk gaat de overheid hier nu iets tegen doen. Hoe het wel hoort, wanneer en waar vindt u deze week uitvoerig beschreven in Accent. Het beursgebeuren Ook deze week analyseert M. A. Metternich in Accent koersen en dividenden, aandelen en obligaties. Komen onze studenten inderdaad veel te kort? Inspraak, bijvoorbeeld? Prof. J. W. van Hulst geeft daar deze week z'n eigen mening over. Onverbloemd weekblad 65ct. overal verkrijgbaar Kostbare voorwerpen lagen tussen pionnen in „Mens erger je niet (van onze correspondent) NOORDWIJK Inbrekers hebben uit een villa in Noordwijk het afge lopen weekend voor een waarde van enkele tienduizenden guldens aan juwelen geroofd. Tijdens de afwezigheid van de bewoners drongen zij in de avonduren het pand binnen, na van een der ramen een spiegelruit te hebben vernield. In de kamers werden alle kasten en laden doorzocht, waarbij de inhoud over de vloer werd gegooid. Toen de bewoonster tegen middernacht thuis kwam, trof zij in haar woning een enorme chaos aan. Een kistje met kostbare sieraden, dat toevallig dit weekend in huis was, bleek te zijn verdwenen. sieraden aangetroffen. Kort daarop wer den de jongeman en zijn 19-jarige vriend gearresteerd. Beiden bekenden de in braak te hebben gepleegd. Bij sommige van deze inbraken werd duizenden guldens schade aange richt. Te Noordwijk pleegden zij vorig jaar een inbraak in een woning aan de Prins Hendrikweg. Toen zij in dit pand i kistje openmaakten, bleek het een speeldoos te zyn, die prompt zo luid een wijsje inzette, dat de daders dekens moesten aandragen om het te dempen. Van goeden huize Het tweetal was nog niet eerder met de politie in aanraking geweest, "ij behoren tot zeer goed bekend staande families, die uiteraard niets vermoed den. Uitgaan en het veelvuldig bezoek aan dancings en café's kostte zoveel geld, dat de jongelui op het slechte pad geraakten. Zij zijn vanmorgen voor de officier van justitie geleid. Camera: De man met de wassenbeelden (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Nachtvoorstelling vr.-zat. 23.30 uuri Spion aan de muur (18 jr.) Lido: Winning (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Het badhuis van de zeven za ligheden (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: De man, de vrouw en de lifster (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trianon: Fanny Hill (IS jr.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: De woestijnratten van Las Vegas (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Nachtvoorstelling vr.-zat. 23.30 uur: Ibiza, zon en liefde (18 jr.) Jeugdig tweetal pas na jaar gearresteerd De direct gewaarschuwde Noordwijkse recherche stelde een uitgebreid onder zoek in. Daags na de melding kreeg men gegevens in handen, dat een 18- jarige jongeman uit een der bolien- streekgenieenten, jn het bezit zou zijn van een party juwelen, die hy, naar hij beweerde, voor 50.- van een hem on bekende Jongen in een Noordwyks café had gekocht. Een van de daders bleek enkele zeer waardevolle sieraden in zyn kamer te bebhen verborgen. Ze werden terugge- vonden in een doos van het spel „Mens, erger je niet". Op een enkel stuk na, dat vermoedelijk is zoekgeraakt, zyn alle juwelen terecht. In hele streek Met de arrestatie van dit tweetal, blykt de politie een heel goede slag te hebben geslagen. By het onderzoek kwam name- iyk vast te staan, dat zn reeds geruime tijd op het verkeerde pad waren. De lisKOOP °P ve,er vepEO«k werd woensdagavond in Florida weer een contact-zangavond georganiseerd door het Jongelui bekenden ook te Noordwyker- i a]»emeen mannenkoor „Die Gouwe Sanghers". Voorzitter Jac. van Barllngen was hierover zeer verheugd omdat is hout, Oegstgeest, Voorhout, Sassenheim gebleken dat deze avonden toch wel op prys worden gesteld. Op deze avonden kunnen de Boskoopse zangkoren elkaar eens en Lisse te hebben ingebroken. j Wubteren «onder dat het element van een wedstrijd aan wezig ls. Hy beschouwde liet als een goede repetitie voor het ln juni &.s. te houden jubileumconcour*. Alle koren verleenden hun medewerking. Het werd byzonder op pry» gesteld, In samenwerking met de rijkspolitie van dat ook het pas 2 maanden bestaande Boskoopse Kamerkoor niet was achter gebleven. Ook de „benjamin", het bejaarden- deze gemeenten werd het onderzoek koor, presenteerde zich. De t&lryke zangllefhebbers hebben kunnen genieten van zeer goede zang.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3