HOOGSPANNING IN JORDANIË Bloemen voor winnende Hearts Hoessein zegt officieel bezoek af Strafvervolging tegen rijksloodsen Ook reders voor rechter Bezetting Academie Beverwijk niet democratisch Vijftig doden na Israëlische aanval op ijzerfabriek Woonwagens weg van het Schuttersveld Slachtoffer van ongeval overleden Rekening houden met vermindering troepen VS in West-Europa PALESTIJNEN OVER RIEM: Bedoeling was vliegtuig te kapen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. M. BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excL BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. ƒ1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p. post 17.75. VEEL VViiND het KNMI geldig tot mor- Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige, in de kustprovincies harde of stormachtige wind tussen oost en zuidoost, morgen tijdelijk afnemend en draaiend naar noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.976 AMMAN (Reuter - A.F.P. - A.P.). Koning Hoessein heeft in verband met de toenemende spanning in Jordanië zijn officieel bezoek aan Zuid-Jem en uitgesteld en probeert door overleg met de Palestijnse guerrillastrijders deze spanning te doen luwen. Zoals bekend verbood de Jordaanse regering eergisteren alle guerrilla-activi teit binnen de grenzen. Dit verbod wekte de woede op én van de omliggende Ara bische landen én van de verschillende Palestijnse organisaties. Geruchten over schietpartijen in en om Amman konden niet bevestigd worden: ze werden officieel door de Jordaanse regering tegengespro- De censuur op de binnenlandse Jor daanse berichten is zeer streng en vol gens reizigers zijn alle Palestijnse kam pen onder controle geplaatst. De ver bindingen tussen deze kampen en de onderscheidene guerrillahoofdkwartie ren zijn verbroken. De organisaties mogen geen communiqué's over hun acties tegen Israël publiceren. De Pa- lestijnen noemen al deze maatregelen „oorlogsverklaring". Gisteren werden nog gewapende guerrilla's en jeeps met guerrilla-emblemen in Amman waarge nomen. Er deden ook geruchten de ronde dat Pakistaanse eenheden in Jordanië ge- estigd zouden zijn. De New York Times publiceerde deze geruchten, maar Jor danië ontkent ze. maar gaf wel toe dat Pakistaanse vlieginstructeurs in het land waren geweest. Van e r verslaggevers) AMSTERDAM Er komt een straf vervolging tegen de 34 Amsterdamse en 48 IJmuidense rijksloodsen, die ervan worden verdacht, voor meer dan twee miljoen gulden aan steek penningen te hebben aangenomen. Dit heeft de Amsterdamse procureur- generaal mr. E. Gelinck besloten na bestudering van de door het openbaar ministerie opgestelde rapporten. Ook de directies van de rederij Wijs muller en Goedkoop, die de steek penningen betaalden, zullen voor de rechter worden gedaagd. Zij gaven het geld aan de loodsen om zeesche pen naar de Amsterdamse haven te laten brengen door meer sleepboten dan noodzakelijk was. De loodsen zullen zich bij hun verdediging be roepen op het internationale gewoon terecht: de kapiteins van zeeschepen over de hele wereld zouden graag voor overbodige sleepboothulp beta len, omdat dit een veel vlottere af handeling zou garanderen. Op het als ambtenaar aannemen van een gift of belofte, wetende dat dit gedaan wordt om in strijd met zijn plicht iets te doen of na te laten staat een maximum gevangenisstraf van vier jaar. Als het aannemen ge schiedt met het oog op een ambts verrichting, echter zonder dat deze tegen de ambtsplicht indruist dan is de maximale straf drie maanden of een geldboete van ten hoogste zes honderd gulden. De vervolging van de reders is ge baseerd op artikel 177 Wetboek van Strafrecht: het doen van een gift of belofte aan een ambtenaar als stimu lans of als dank voor een verrich ting in strijd met diens ambtsplicht. Hierop staat maximaal twee jaar of een geldboete van ten hoogste zes honderd gulden. De zaak kwam enkele jaren geleden aan het licht bij een echtscheidings procedure. De vrouw van een loods vroeg toen een hogere alimentatie omdat haar man volgens haar een groter inkomen had dan alleen zijn salaris als loods. Zij doelde daarbij op bet regelmatig ontvangen van gel den van de rederijen. (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de ontruiming op 14 januari van de bezette katholieke pe dagogische academie in Beverwijk ble ken er van de 108, toen In het gebouw aangetroffen bezetters slechts 47 aa academie studerend te zijn. terwijl de academie totaal 400 stndenten telde. Op een vraag van het onafhankelijke Twee^ de-Kamerlid Kronenburg of deze bezet ting door een dergelijke kleine minder heid van de studenten aan de academie niet beschouwd moet worden als eet structle die In flagrante strijd is met de democratische beginselen van ons maat schappelijk bestel, hebben minister Po lak (Justitie) en staatssecretaris Gros heide (Onderwijs) geantwoord: Wij zijn het met de strekking van de vraag eens. De „Hearts of Soul" zullen ons land vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival. Na een wat vreemd verlopende stemming (zie pag. 2) wonnen zij gisteren de nationale finale in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. De vreugde was er niet minder om. In de bloemenhulde deelde ook com ponist-tekstdichter Pieter Goe- mans van het winnende liedje „Waterman". VOLGENS CAIRO: CAÏRO (Reuiter). Vijftig Egyptische arbeiders zijn gedood en 69 gewond bij een aanval die de Israëlisahe luchtmacht vano.'htend heeft gedaan op een ijzer- febriek in Aboe Zaabal, vijftien kilo meter ten noorden van Cairo. Dit heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken volgens het persbureau van het Midden- Oosten in Cairo bekendgemaakt. Een jaar voor betogers in Sovjet-Unie MOSKOU (AP) De standaardstraf voor het verspreiden door buitenlanders van vlugschriften ten gunste van de vrijheid van meningsuiting in de Sovjet- Unie is op een jaar strafkamp gebracht. Dit was de straf waartoe gisteren de Belg Victor van Brantegem en de Italia nen Teresa Marinuzzi en Valtenio Tac- chi werden veroordeeld nadat eergiste ren In Leningrad de Noorse student Gun nar Gjengset tot dezelfde straf was ver oordeeld. Voorheen werden mensen die betogingen hielden ten gunste van de vrijheid van meningsuiting en tegen de gevangenschap van Sovjetintellectuelen, meesta) na een paar dagen op vliegtuigen naar het Westen gezet. De Italianen gaven toe dat zij de vori ge maand in een druk Moskous waren huis vlugschriften hadden verspreid, maar zij ontkenden dat dit een misdrijf zou zijn zoals hun ten laste werd gelegd. gering om te voorkomen dat door onrust en bezetting van schoolgebouwen het on derwijs in ons land wordt ontwricht en in chaos komt te verkeren. De bewinds lieden gaan hier echter niet op in. Zij wijzen erop dat de onrust voorkomt uit verlangen naar vernieuwing en demo cratisering van 't onderwijs. Deze recht vaardige verlangens zijn echter niet van vandaag op morgen in te willigen. Er is echter al in verschillende commissies ernstig beraad gaande over deze zaken. (Van onze stadsredactie) LEIDEN In de loop van de morgen zijn onverwachts alle woonwagens van het Schuttersveld verdwenen. De Leidse politie heeft gistermiddag sn vanmorgen, onder meer naar aan leiding van de publikaties in de Leidse Courant, waarin werd gesteld, dat het Schuttersveld het tweede woonwagen kamp van Leiden dreigt te worden, koortsachtig geijverd voor het vertrek van de woonwagenbewoners. In groepen rijn de woonwagenbewoners vanmorgen vertrokken in de richting van Roelof- arendsveen, waar zij enkele weken ge leden reeds voor veel opspraak zorgden. (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE In het academisch ziekenhuis in Leiden is gistermorgen overleden de 26-jarige boomkweker A. Koetsier uit Hazerswoude. De heer Koetsier werd in de nacht van dinsdag op woensdag bewusteloos aangetroffen langs de sloot aan de Gemenweg tussen Hazerswoude en Rijndijk Op deze slecht verlichte weg is de heer Koetsier met zijn auto in een slip geraakt, via de berm de sloot ingeschoten en vervolgens uit de auto geslingerd De reusachtige uit de rotsen van Mount Rushmore (Zuid-Dakota) ge houwen koppen van de Amerikaanse presidenten Washington, Jefferson, Theodore Roosevelt en Abraham Lincoln moeten opgekalefaterd wor den, aangezien ze hier en daar pok dalig zijn geworden. De gaten worden met cement gevuld. Een arbeider be klimt Washington en een ander in specteert de neus van Lincoln. Luns gaat naar Libanon DEN HAAG Op uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken van de republiek Libanon, Nassam Majdalani, zal minister Luns een officieel bezoek aan Libanon brengen van 21 tot 24 maart. MINISTER LUNS: Motie over levering wapens aan Portugal ontraden één der aangesloten landen daar bezwaar tegen heeft. De motie was aanvankelijk ingediend door drs. Aarden (P.P.R.) maar i wijziging mede-ondertekend door af gevaardigden van de P.v.d.A. P.S.P. i D '66. AMMAN (Reuter-DAP) In de Jordaanse hoofd stad Amman heeft een woordvoerder van de „actie beweging voor de bevrijding van Palestina" gezegd, dat de mannen die de aanslag op het vliegveld Riem te München pleegden, van plan waren geweest een Israëlisch vliegtuig te kapen, en de passagiers uit te wisselen tegen gevangen genomen Arabische com mandostrijders. „De operatie had zonder bloedvergieten kunnen ver lopen als de passagiers en bemanning de bevelen van de commando-eenheid hadden opgevolgd", aldus de woordvoerder. De aanval was in West-Duitsland uitgevoerd omdat „Bonn Israël financiële hulp, wa pens, nucleaire inlichtingen, gifgas dat door vliegtui gen kon worden verspreid, en informaties over bac teriologische oorlogvoering verstrekte". De drie Arabieren, die de aanslag pleegden zijn twee Jordaniërs en een Egyptenaar. Tegen de Jordaniërs Hadidi Mohammed (28) en Saleh Abder Rachman (21), alsmede de Egyptenaar El Hanafi Mohammed (24) is door het parket van de officier van justitie in Mün chen een arrestatiebevel uitgevaardigd. Zoals bekend liggen twee van hen, de Egyptenaar en een van de Jordaniërs, Abder Rachman, gewond in een zieken huis- De andere Jordaniër zit op het hoofdbureau van politie in München. Twee Israëlische chirurgen, de professoren Paul Na than en Henry Romanoff, zijn onderweg naar Mün chen om zich bij de Duitse artsen te voegen die vech ten voor het leven van Hannah Maron, de Israëlische toneelactrice die ernstig gewond raakte bij de door Arabieren gepleegde aanslag op het vliegveld Riem. De 46-jarlge vrouw is woensdag voor de tweede maal geopereerd. De Westduitse chirurg prof. Georg Maurer zei op een persconferentie dat haar toestand nog steeds ernstig was, maar dat er hoop bestond dat zij gered kon worden. DEN HAAG (ANP) Minister Luns van Buitenlandse Zaken acht het niet uitgesloten dat na 1971 de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in West- Europa zal worden verminderd. Hoewel Amerika het belang van handhaving van een troepenmacht in Europa heeft onder schreven, eu de, begrotingsgelden die voor de legering van troepen in Europa niet zijn verminderd, doen de Europese landen er goed aan, gezien de steeds op nieuw opduikende berichten over een troepenvermindedlng, aandacht te blijven schenken aan een geloofwaardige con ventionele verdediging van Europa, zo verklaarde de minister vanmorgen in de Tweede Kamer. De regering heeft „zonder duidelijke I instemming" kennis genomen van de j levering van Franse Mirages aan Libië, aldus de minister. In antwoord op vragen van het P.S.P.-Kamerlkl A. G. van der Spek herhaalde de minister dat de asso- i ciatie-overeenkomst van de E.E.G. en Griekenland geen opzeggingsclausule bevat. De minister ontraadde een motie vol gens welke Nederland er bij de westerse bondgenoten die Portugal wapens leve- en in internationale organen, waar- Nederland en één of meer van deze bondgenoten deel uitmaken, op moet aan dringen dat de resolutie van de Veilig heidsraad, die wapenleveranties aan Por tugal verbiedt, naar letter en geest wordt nageleefd. De bondgenoten zijn op de hoogte van het Nederlands standpunt, al dus minister Luns. Het is onmogelijk de kwestie van de wopenleverantie aan Por tugal op de agenda van de NAVO of de Westeuropese Unie te plaatsen, Indien Prins Charles van Groot-Brittannië, prins van Wales, is geïnstalleerd als lid van het Hogerhuis. Prins Charles in de traditionele Hogerhuiskleding.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1