LAST VAN STIJVE GEWRICHTEN OSLO ONGERUST; TEMPERATUUR SCHOMMELT OM DE 15 GRADEN Badmintoninterland in alle stilte 's middags gespeeld KNVB laat Kessler gaan En dan mag titelstrijd niet worden verreden nkt Deelnemers W K. schaatsen W.-DUITSLAND KANSLOOS TEGEN JONG ORANJE DONDERDAG 12 FEBRUARI 1970 DB I.BTDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG. Het bondsbestuur van de K.N.V.B. heeft gisteravond tüdens zün vergadering te Utrecht besloten het verzoek van bonds coach Georg Kessler, hem per 1 juni 1970 van zün verplichtingen ten opzichte van de bond te ont heffen. in te willigen. Tüdens de vergadering van het bondsbestuur waren tien van de elf leden van het bestuur aan wezig. Men heeft niet de mogelyk- heden onderzocht om de heer Kessler voor de bond te behouden- De K.N.V.B. zal op zo kort moge- lyke termyn een opvolger zoeken voor Georg Kessler. die met ingang van het nieuwe seizoen in dienst treedt by Sparta. BADMENTONCOMPETITIE Jeugd Drop Shot grote nederlaag (Van onze badmintonmedewerker) DEN HAAG In de het afgelopen weekeinde gestarte jeugdcompetitie van het district Zuid-Holland van de Neder landse Badmintonbond versloeg in de eerste klasse DKC 1 het tweede team met en Aristo 1 zegevierde met liefst 80 over „de hoop" van Drop Shot. In de tweede klasse A deed het tweede team van Drop Shot het beter en ver sloeg DKC 3 met 71. Hoogvliet boekte overwinning van 62 op Morgen stond. In de tweede klasse B een neder laag van 80 voor Mariahoeve 1 in de uitwedstrijd tegen Metro 1. Vijfsluizen 1 zegevierde met moeite (53) over Smash en Panache 1 versloeg Delft 1 met 71. De overige uitslagen zijn: 3.4: Katwijk 1—VELO 3 2—6. Lisse 1— Smash 2 2—6. Morgenstond 2—Aristo 2 5—3; 3B: Krimpen 1—Drop Shot 3 1—7, Delft 2— Service 1 S-O. Mariahoeve 2—-t L.V. 3—5; 3C: DKC 4—Arlst 3 5—3, Smash 3—Panache 2 4—1, VELO 4Metro 2 1-7; 3D: Florida 1- KatwIJk 2 8-0 Smash 4—Vlletwijk 1 0—8. Capelle 1—DKC 5 1-7 Papendrecht 1—Vljf- slulzen 2—6, VELO 5—Plumlta 1 1—7; 3F: Veglo 1—VELO 6 7—1 en Erldos 1—'t L.V. 3 (Van onze sportredactie) OSLO. De strenge vorst die momenteel Oslo in een ijzige greep houdt, bedreigt de wereldkam pioenschappen schaatsen, die dit weekeinde in het Bisletstadion worden gehouden. Na de barre Europese titelstrijd van 1967 in het Finse Lahti, waarbij onder onmenselijke temperaturen van 25 tot 30 graden onder nul Kees Verkerk kampioen werd, nam de I.S.U. het besluit nooit meer een kampioenschap bij een dergelijke koude te houden. Reglementair werd toen vastgesteld, dat een kampioenschap bij een tempera tuur lager dan 15 graden onder nul niet verreden mag worden. „In het Bisletstadion is het giste ren de hele dag 15 graden ge weest", zei een wat bezorgde voor zitter van het perscomité, mr. Jacobson. Het is dus op de grens en vandaag zal volgens het weer bericht de temperatuur ongeveer hetzelfde blijven. Wat daarna gaat gebeuren is nog onzeker. „Het weerbureau heeft gemeld, dat het zowel kouder als warmer kan worden", aldus mr. Jacobson. De „terreinknecht" in het gister avond verlaten Bisletstadion had nog somberder berichten. „Het was hier de hele dag twintig graden onder nul en geen streep rpeer", zei hij. „Maar ik hoop wel, dat het wat warmer wordt", en hij ging stug door de laatste hand te leggen aan de make-up van het Bislet stadion waar zaterdag 27.000 mensen zullen zijn samengedromd om het gladde ovaal. Tenminste, als kamp rechter de Noor Reisvang, die wordt ge assisteerd door de Nederlander Hennie Roos, de wedstrijden laat doorgaan. Tot zo lang kijkt geheel Oslo gespannen naar de thermometer. Schrijnend Oslo, dat onder een dunne laag kei hard bevroren sneeuw al toeleeft naar de wereldkampioenschappen, probeert wanhopig nog kaartjes te „versieren". Tot zelfs in Zweden toe hebben de Noor se schaatsfans getracht om een kost baar „billet" te bemachtigen. Zweden, dat maar 3000 kaarten had te verdelen is echter te geïnteresseerd in de presta ties in Göran Claeson om van dat kleine contingent nog wat af te staan. Het is voor de Nederlandse supporters, die speciaal drie dagen geleden per vlieg tuig naar Oslo reisden om nog een toe gangsbiljet .te kopen, wel schrijnend dat de KNSB enige weken geleden 2000 van de in total 5000 te verdelen kaartjes heeft teruggestuurd. De KNSB kon toen nog niet weten, dat ene Ard Schenk Euro pees kampioen zou worden, waardoor 't supporterslegioen weer laaiend enthou siast naar het gewijde ijs van Bislet zou willen trekken. Blaren Het is nog onzeker of Roar Grönvold in de wereldtitelstrijd zal starten. De jonge Noor, in de Europese kampioen schappen te Innsbruck nog goed voor 'n zesde plaats in het eindklassement, heeft een lichte infectie aan zijn voet. De oor zaak daarvan ligt in de nieuwe schaat sen die de Noorse student in 't trainings kamp van de Scandinavische kernploeg wilde uitproberen. Hij liep toen enige blaren op, die zijn ontstoken. Reserve Bard Henriksen zal, als Grönvold niet tijdig fit is, hem vervangen. De noorse ploeg zal overigens pas morgen in Oslo arriveren, waarmee ze dan een van de laatste ploegen zal zijn. De overigen komen vandaag al. De Ne derlandse ploeg zou omstreeks het mid daguur Gewichthefrecord HELSINKI Kauko Kangasniemi, de jongere broer van de olympisch kam pioen Kaarlo Kangasniemi. heeft giste ren in Helsinki het wereldrecord twee handig trekken in de zwaargewichtklas se gebracht op 161 kg. Bob Bednarski (V.S.) was officieel houder van het re cord met 160 kg., maar de Fin Landroos had al 500 gram meer omhoog getild. Die prestatie was nog niet officieel er- De kille vochtige winter is het jaar getijde bij uitstek voor de reuma lijders. Het anti-reumaondergoed en de lange onderbroeken worden weer te voorschijn gehaald. De ge wrichten doen weer meer pijn, zijn strammer en kunnen het leven ge deeltelijk zuur maken. Daarom dit maal enkele elementaire gegevens over artrose en de maatrege len die we zelf kannen nemen om het ons wat minder onaangenaam te ma- De uiteinden van de botten die in een gewricht samenkomen zijn bekleed met een laagje kraakbeen. Artrose treedt op zodra dit kraakbeen in kwa liteit achteruitgaat, dof, ruw en door zichtig wordt. Er komen spleten in en tenslotte kan het zelfs helemaal verdwijnen. Aan de rand van het bot gaan dan dikwijls benige uitsteek sels groeien. De gewrichtsoppervlak ten worden oneffen en kunnen een schurend en krakend geluid maken. Niet alleen het kraakbeen en de bot- uiteinden, maar ook de omliggende weefsels, d.w.z. de gewrichtskapsels, de pezen en de spieren worden be schadigd. De spieren reageren hier op met een verhoogde spanning en zelfs met een kramptoestand. Ge volg van dit alles is pijn. stijfheid en verminderde kracht in de aange taste gewrichten. Let wel op, artro se mag niet verward worden met reumatische gewrichtsontsteking die een veel ernstiger aandoening is. De pijn en stijfheid zijn vooral voel baar bij het in beweging komen en het belasten v an de aangetaste ge wrichten. Na enkele bewegingen wordt het gewricht weer soepel maar de pijnen komen terug na te veel of te zwaar gebruik. Ook nachtelijke pijnen treden vaak op. Een beschei den nachtelijke oefening van de ge wrichten kan verlichting brengen. Zelf doen Vooreerst moet men leren inzien dat de gewrichten aangetast zijn en dat men zich noodgedwongen moet aan passen aan deze kwaal. Vooral dient de aandacht besteed te worden aan de volgende punten: Het slechtste wat men kan doen is achter de ka chel gaan zitten en denken dat men definitief invalide is. Wel moeten enkele regels in acht genomen wor- 1. neem steeds een goede houding aan, ook tijdens het werk. Een flin ke stoel met een goede leuning is hon derd maal meer waard dan de zacht ste zetel. 2. beperk het trappen lopen en het staan tot een minimum. 3. zitt-nd werk is aan te bevelen op voorwaarde dat men geregeld kan opstaan. 4. een eindje lopen kan geen kwaad maar neem liever de fiets, bus of auto wanneer u grotere afstanden hebt af te leggen. 5. vermijd het versjouwen en het heffe van zware voorwerpen. Jammer genoeg zijn deze raadgevin gen in de praktijk dikwijls niet te ver wezenlijken. Vele artroselijders heb ben een loopbaan in beroepen waar zware lichamelijke arbeid verricht moet worden. Iedere werkgever, reke ning houdend met steeds toenemen de sociale lasten, vergt honderd pro cent rendement en is niet altijd te vinden voor verandering van werktij den en het toekennen van en extra rustpauze of andere faciliteiten. Maar zelfs indien uw werkgever niet bereid is mee te werken moet u niet onmid dellijk de moed opgeven en denken dat u werkelijk versleten bent en af gedaan hebt. De ondervinding heeft geleerd dat een versnelde beroeps omscholing of een aanvullende oplei ding dikwijls onverwachte resultaten opleveren. Uw aangetaste gewrichten vergen de nodige rust, afwisselend met niet geforceerde bewegingen. Het best kunt de aangetaste gewrichten rust gunnen door elk uur tien minuten te rusten door ze niet te gebruiken of ze te ontlasten van het gewicht dat ze moeten dragen. Wanneer uw wer velkolom, uw heupen of uw knieën door artrose aangetast zijn, kan het nodig zijn, dat u minstens één maar liefst tweemaal per dag een uur plat op bed gaat liggen. Bij voor keur een uur 'smiddag en een uur voor of na het avondeten. Laat uw arme gewrichten deze uurtjes rust in komfortabele manier doorbrengen, anders gezegd leg ze in de stand die het minste ongemak oplevert. De beste stand voor de heup en de knie- en is de gestrekte positie. Zijn uw gewrichten te pijnlijk dan kunt u uw ledematen met kussentjes of zakjes zand in de goede houding brengen. Ook de vingers laat men best rusten in gestrekte houding. De nek dient men dikwijls van houding te veran deren, vooral bij het handwerken te levisiekijken of het lezen. Vergeet niet dat een klein kussentje goed van pas kan komen om uw nek van de no dige rust te voorzien. Warmte Onnodig u te vertellen dat warmte goed is voor uw pijnlijke gewrichten. Zorg steeds voor een goede gelijkma tige warmte in huis en werkkring Schaam u niet om u extra-warm te kleden. Ook het gebruik van kruiken, elektrische kussens en dekens, straal kacheltjes en noem maar op, kunnen de stijfheid en de pijn ter hoogte van uw gewrichten aanmerkelijk verminderen. Aangetaste gewrich- moet men sparen. Dit betekent dat men ze niet moet verplichten over tollig gewicht te torsen. Iedere kilo minder betekent een opluchting voor uw beproefde heupen, knieën, enkels en wervelkolom. Bent u zwaarlijvig dan zult u moeten kiezen tussen uw maag of uw gewrichten. Dieet is dan de enige oplossing, de rest is „rad voor de ogen draaien". Oefeningen Goede oefeningen, dat wil zeggen oefeningen, aangepast aan de toe stand van de getroffen gewrichten, kunnen flink meehelpen om de spie ren sterk te houden en de 'gewrich ten in de mate van het mogelijke hun soepelheid terug te geven. Kies uw oefeningen in overleg met uw huisarts of behandelende kinesothe- rapeut. Best doet men de oefeningen na een warm bad of een warme dou che. Handen en voeten kan men ook in een bak met warm water oefenen. Na het opwarmen zijn de gewrichten soepeler en kunnen de bewegingen met minder last en pijn uitgevoerd worden. Zorg er nochtans voor dat u niet overdrijft. Geforceerde oefe ningen hebben het tegenovergestelde resultaat. Slechts afwisseling van rust en beweging zal u ten goede ko men. Tot zover enkele kleine tips in verband met artrose. Denk er aan, artrose kan u wel klachten bezorgen maar maakt u niet ziek. Door u te laten gaan en de moed te verliezen kunt u er wel ziek door worden, maar dan is het grotendeels door ge brek aan wilskracht. Mensen die niet tegen het leven opgewassen zijn, grijpen natuurlijk het minste artro- seletseltje met beide handen aan als excuus voor hun falen op andere ge-» bieden van het leven. Maar hier zit ten we op het domein van de vlucht in de ziekte. OSLO De lijst van deelnemers aan het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor heren, dat het komende weekeinde in Oslo wordt gehouden, ziet er als volgt uit: Noorwegen: Dag Fonnaess (titelhouder), Roar Groenvold, Magne Thomassen, Sten Stensen. Bjoem Tveter. Nederland: Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Jappie van Dijk en Eddy Ver- Zweden: Göran Claeson, Jonny Höglin, Oer jan Sandler, Claes Lavaas en Göran Johansoon. Finland: Kimmo Koskinen, Raimo Hie- taia en Seppo Haenninen. Rusland: Valerie Lavrosjkin en Joari Joemasjev. West-DuiitslandGerhard Zirnmer- mann en Erhard Keiler. Japan: Hehchi Suzuki en Mutsuhiko Verenigde Staten: Bill Lanigan en Dan Carrol. Canada: Robert Hodges of Kevin Sirois. Engeland: John Blewitt. Zwitserland: Franz Krienbiihl. Frankrijk: Richard Touarne. Italië: Bruno TonioUa. Resultaten van koersen H'sum. HILVERSUM De uitslagen van de dra verijen, die gisteravond op de Hllversumse achlmp1uiseepr(jKO(2040'm):n'l. Gerardus O (A. Th. Knijnenburg) 1.31.3, 2. HemJJa, 3. Graaf Callant. Toto: w. f 4,30^ pl. f 1.60. f 1.80,^ f2,90; kop- Ceniauerprijs (2400m. autostart): 1. Glta Pluto (C. J. Groenewegen) 1.31 5, 2. Helios CH. Toto: w. f2,80, pl. f3,30, f2,60; koppel f 12,40; cov. f4,80. Chlncillaprtjs (2000 m. autostart): 1. Fira Beroona (J. Wagenaar Jr.) 1.27.7, 2. History Toto:w. f 8,1% 'pl f2,30, f2,10, f5,70; kop pel f7,30; cov f5,20: trio: f 427,30. Dalmprljs (2020 m, 1ste afd.): 1. Donna Hanna (P. Heljnen) 1.26.7, 2. Carel Bond W. Toto: w. f28,80, pl. f3,60 f3,50, f 1,70; kop pel f 63,70: cov f7.70. DoejoengprUs <2iMin m>: 1. Gravin Rita W (H. J. Pools) 127.7. 2. Flying Lady, 3. El- Toto: w. f 11.90, pl f3,50, 11,40, f6,20; kop pel f 16.60; COV. f4.70. Leerlingen Winterkampioenschap V (2000 m, voor leerlingpikeurs en rijders met een B-vergunnlng): 1. Fontanes (G. C. Beentjes) 1.24.1, 2. Dorus van Rood en Noot, 3. Carlos Pluto. Toto: w. f 134.70, pl. f 56,40. f5,20, f3,30; koppel f 14,90; cov. f 11,30; trio: f3187,60. DalmprOs (2020 m, 2d», afd): 1. Binky (A. J. van Rijswijk) 1.26.0, 2. Double's Zoon, 3. Dellla. Toto: w. f 5.20, pl. f 1,50 .f2 30, f2,50; kop pel f 10.60: cov f8,30. Dinosaurusprijs (°000 m. autostart): 1. Grace Rodney (P. M. Smit) 1.26.8, 2 Eros Klnley, 3. Esmeraldina H. Toto: w. f3,10, pl. f 1,80. f3,90, f7,70; kop pel f7.60; cov. f6,90: trio: f 160,50. CobraprUs (2400 m. autostart): 1. Gonda Mac (L. Schoonhoven jr.) 1.27.9, 2. Glitte ring Jewel, 3. Heros. Toto: w. f4,80, pl. f2,80, f 1,80: koppel f8,50; cov. f 4,"0. Total lsatoromzctf 249.375,50. Velox kostbaar punt kwijt UTRECHT In het stadion Galge- waard te Utrecht is gisteravond de inhaalwedstrijd voor de tweede divisie gespeeld tussen Velox en Gooiland. De uitslag was 11. Adam (eigen doel) gaf Gooiland een voorsprong, maar Engelsma maakte nog vóór de rust gelijk. Er waren 1200 toe schouwers. Scheidsrechter was de heer Berrevoets. De stand in de tweede divisie is: Heerenveen 18 11 5 2 27 41—17 RBC 20 10 6 4 26 22—13 Hennes DVS 20 9 5 h 23 31—20 Wagenlngen 8 9 4 S 22 35—18 Eindhoven 18 8 6 4 22 29—19 Roda JC 19 8 5 6 21 22—22 Sparta-GYAY in Rotterdam DEN HAAG. In verband met het risico dat het GVAV-terrein zondag nog onbespeelbaar is, heeft de K.N.V.B. de wedstrijd GVAVSparta, die in het Groningse Ooaterpark zou worden ge speeld, omgezet in de competitiewed- •tritd Sparta—GVAV, «ie eveneens nog Zege Russische boksploeg op V.S. MOSKOU De Russische boksploeg heeft gisteren in Moskou de Amerikaan se amateurs voor 13.000 toeschouwers met 184 verslagen. Vorig jaar in Vegas wonnen de Russen met 1210. De Verenigde Staten veroverden hun twee overwinningen door diskwalificatie de Europese kampioen Tregoebov het halfzwaargewicht en door een zege op punten van Ray Lunny in het veder gewicht tegen Koetsnetsov. Yeel fouten van Schnellinger SEVILLA Het Westduitse voetbal elftal heeft gisteravond in Sevilla een verrassende en kansloze nederlaag ge leden tegen het voor Mexico uitgescha kelde Spaanse elftal. Arieta, in de zeven tiende nfinuut en vier minuten voor rust, maakte de doelpunten die Spanje een overwinning van 20 bezorgden. Met uitzondering van het eerste kwartier van beide speelhelften beheerste het ver jongde Spaanse elftal de strijd volledig. Het openingsoffensief van de West duitsers. die uiterst ouderwets voetbal speelden en de vleugelspelers Libuda en Gragowski nauwelijks in het spel be trokken, werd na een kwartier abrupt afgebroken door een van de vele fouten van Karl Heinz Schnellinger. Hij beging een overtreding tegenover Amancio. Uit de vrije trap schoot Arieta de bal on houdbaar langs Manglitz, die in de vol gende twintig minuten al zijn kwalitei ten moest tonen om de Spanjaarden van verdere treffers af te houden. Vier minuten voor rust was Manglitz echter weer machteloos na een fout van Schnellinger, die de bal voor de voeten van Arieta had gekopt. Van veertien meter schoot de ster van Bilbao opnieuw onhoudbaar in. Het offensief van de Duitsers in de tweede helft leverde weinig echt gevaar lijke momenten op en de enkele keren dat het werkelijk moeilijk werd, toonde Iribar zijn klasse in het Spaanse doel. Na vijftien minuten namen de Spanjaar den dé strijd weer in handen, maar de 30.000 toeschouwers zagen de doelpun ten. die het kwaliteitsverschil nadruk kelijker hadden kunnen onderstrepen, niet knmen. Voornamelijk door het voor treffelijke werk van doelman Manglitz. Zwaargewicht bokser Joe Frazier bereidt zich voor op het gevecht met Jimmy Ellis dat op 16 februari in Hadisonsquare Garden in New York wordt gehouden. De wereldtitel is inzet van het duel. Ellis wordt door de Boxing Association erkend als wereldkampioen, Frazier in New York en vijf andere staten. Gladbach), Weber (FC - er (AC ila Mönchen Gl'adbach). Libuda (Schalke *04). Müller (Bayern München). Seeler (HSV) en Grabokwskl (Elntracht Frankfort). Liverpool in kwartfinales Engelse beker LONDEN De overgespeelde wed strijd in de achtste finales van de strijd de Engelse beker tussen Leicester City en Liverpool heeft gisteravond een zege van 20 voor Liverpool opgeleverd dat zich daardoor in de kwartfinales plaatste. Vorig jaar moesten, in dezelfde faze van het bekertoernooi, Leicester City en Liverpool na een gelijkspel in de eerste wedstrijd eveneens voor een tweede maal tegen elkaar aantreden. Toen won Leicester en bereikte zelfs de finale waarin het tenslotte verloor van Man chester United. Gisteravond leek Leicester City we derom op de winst af te gaan, maar de club die vorig jaar ophef maakte door na het bereiken van de bekerfinale te degraderen naar de tweede divisie, werd na de rust geveld door een invaller. Alan Evans, vorig jaar door Liverpool voor 850.000 gulden gekocht van Wolver hampton Wanderers, en opgesteld voor de geblesseerde international Peter Thompson, maakte beide doelpunten. In de kwartfinales speelt Liverpool de uit wedstrijd tegen de tweede-diviseclub Watford. De uitslagen van de gisteravond ge speelde competitiewedstr. zdjn: Chrystal PalaceBurnley-Chelsea 12, Derby County 22, West Ham UnitedCoven try City 12, Ne'/icastle United Southampton 21. Zwitserse icon afdaling skiën VAL GARDENA. De 20-Jarigc Zwitserse Anneroesli Zryd heeft gisteren tydens dc wereldkampioenschappen ski in de Italiaanse plaats Val Gardena ver rassend de afdaling voor dames gewon- Zij maakte een tijd van 1 minuut 58,34 sec. en bad een voorsprong van een halve seconde op de Franse favoriete Isabelle Mir. die het zilver won. De bronzen medaille was voor de Oosten rijkse Annemarie ProeM. De Ameri kaanse Judy Nagel en de Oostenrijkse Wiltrud Drexel kwamen ten val. De Nederlandse vertegenwoordigsters, Eveline de Weger en Karin van Elde- ren, brachten het op het moeilijke par cours. dat een verval had van 675 meter, respectievelijk tot de 34e plaats in 2.11 35 en de 43e plaats in 2.16.14. Er waren 49 deelneemsters. Na de afdeling Is de stand in het klassement van de wereldbeker bij de dames: 1. Michelle Jacot (Fr.) 154 pnt.; 2. Francoise Macchi (Fr.) 143 pnt.; 3. Florence Steurer (Fr.) 116 pnt.; 4. Judy Nagel (V.S.) 104 pnt. VOLLEYBALCOMPETITIE HEREN HML MEER KANS DAN DAMES DEN HAAG Na de onderbreking voor de districtenkampioenschappen wordt zaterdag dc volleybalcompetitie voortgezet. In de eredivisie heren ont vangt HML-CLV een van de gevaarlijke ploegen, DTS uit Enkhuizen, waartegen HML evenwel niet kansloos is. Ook de dames van HML ontvangen be zoek uit Noord-Holland, maar hun kans op winst is geringer tegen het leidende Octopus. De heren van Haag '68 kunnen, als zij zich de gehele wedstrijd volledig inzetten, de baas over Delta blijven. Voor de overgangsklasse krijgt Scor pio bezoek van SVH. welk duel door de Voorburgse ploeg moet worden gewon nen. De heren van Syrena staan voor een zeer zware opgave tegen het de laatste weken sterk opmarcherend AMVJ-RLVC 2. Winst op deze Rotterdamse ploeg zou Syrena een stuk vooruit helpen. In de derby tussen de damesploegen van Blok keer en Vodo is de laatste favoriet. (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Er mogen geen niet-blanken in de Zuid- afrikaanse badmintonploeg. Er wordt gediscrimineerd in Zuid-Afrika (en daar niet alleen). De blanke badmintonploeg werd door allerlei acties het spelen in Zweden onmogelük gemaakt, daarom beeft de Nederlandse Badmintonbond de blanke Zuidafrikancn uitgenodigd de wedstrüd tegen Zweden in Haarlem te spelen". Dat zün de eerste regels van een pamflet die in omloop waren gebracht aan de scholen van het voortgezet onderwüs in Haarlem. Daarin was ook een oproep geplaatst de badmintoninterland Zuid-Afrika Zweden te komen verstoren, een oproep van verschillende ALLEEN ZWEEDSE TV BIJ WEDSTRIJD TEGEN ZUID-AFRIKA actiegroepen in Haarlem en de actiegroep Zwart op Wit uit Amsterdam. De gemeente Haarlem had de actiegroepen toe- protestoptocht. stemming gegeven Gisteren kwart oóer vijf: de Zuid- afrikaanse badmintonspelers drinken een frisdrankje iri de kantine van de vereniging Dninwijck. Zojuist was het eerste gedeelte van hun interland wedstrijd tegen Zweden afgelopen en ze hadden een achterstand van 37 op gelopen. Vandaag spelen ze de tweede helft. Voor welgeteld tien toeschouwers is de wedstrijd gespeeld. Wedstrijdleider Ter Metz had in alle stilte de wedstrijd, die gisteravond om half acht zonder publiek zou worden gespeeld in verband met de te ver wachten onlusten, verschoven naar de middag. Om half drie waren de teams in alle rust van start gegaan. Wedstrijd leider Ter Metz tegen verontwaardigde journalisten, die de wedstrijd hadden gemist: „We wilden de spelers een rus tige wedstrijd laten spelen en zoiets was vanavond misschien niet mogelijk ge weest. Vanmiddag om ongeveer één uur waren er mensen van de actiegroepen voor de sporthal (die de gehele dag voor het publiek gesloten is geweest). De spelers waren toen aan het trainen. We hebben ze toen weg laten gaan en een uur later kwamen ze terug en konden gelijk aan de wedstrijd beginnen. enige hon- Dranghekken Rond zeven uur konden _._0_ derden demonstranten vernemen" dat de wed.slryd 's middags was gespeeld. De politie had het gehele badmintonpad naar de sporthal afgesloten met drang hekken en was met twintig man ter plaatse. Binnen was de heer Ter Metz nog steeds aan het woord. Hij hoopte, dat de actiegroepen het grote, interna tionale toernooi van vrijdag, zaterdag en zondag in Haarlem met rust zullen laten. Volgens hem was het de betogers uitsluitend te doen om de landen- wedstrijd tegen Zweden. Tijdens een persconferentie in de Haarlemse stationsrestauratie liet een van de actiegroepen evenwel weten, dat men ook dit toernooi wil gaan verstoren. Over de tijd en datum van de voort zeting van de interlandwedstrijd Zweden -Zuid-Afrika wenste de heer Ter Metz niets mede te delen. De verwachting was echter, dat de wedstrüd niet in Haarlem zal worden voortgezet. Strubbelingen dus over een interland, die in Zweden niet gespeeld mocht worden, omdat in het team van Zuid- Afrika geen kleurlingen mogen worden opgesteld. Ter Metz: „Ik wil het niet over politiek hebben, bij de Nederlandse Badmintonbond gaat het alleen om de sport. Het team van Zuid-Afrika heeft de hal gehuurd in Haarlem. Daar de wedstrijden zonder publiek worden ge speeld, kost dat de Zuidafrikaanse bond ongeveer vijfhonderd gulden". De uitslagen zijn: Sture Johansson (Zwe.)—René du Toit (Z.-A.) 11—15, 153. 158; Kurt Johansson (Zwe.) Alan Parsons (Z.-A.) 8—15, 15—10, 15—9; Sture Johansson/Gert Perniklo (Zwe.)—René du Toit/Bruce Clarke (Z.-A.) 1(^—12, 815, 158; Gert Nord- qulst/Goeran Wahlquist (Zwe.)—Alan en Kenneth Parsons (Z.-A.) 15—6, 8—15,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11