Schakel hotels in bij voor- en nazorg van ziekenhuispatiënten Het land van de gevulde kous Britten kampen met tweede familieruzie: Welse nationalisten Nederland moet niet voor de voeten van Willy Brandt lopen Verkettering'van Nederland niet juist d. Suenens: celibaat blijft in België Speleologen bevrijd Modernisering medische systeem x IJ irOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 PAGINA 9 (Van t correspondent PARIJS Door middel van een pu bliek opinieonderzoek in Frankrijk zijn an de weet gekomen, dat onge veer de helft van de Fransen geen be geerte heeft om rijk te worden. Dat frappeert. Want Frankrijk staat be kend als het land. waar menigeen een goed gevulde kous heeft: Le pays des Bas de laine. zoals dat in de volks mond heet. Frankrijk is 'l land van *t kleine eigendom, het land van de „pe tite propriété". Iedere Fransman woont het liefst in zijn eigen huis of paviljoen waarvan de gemiddelde prijs schom melt rondom do 100.000 frane. En als hij niet in zijn eigen huis woont, droomt van een landhuisje in de campagne zijn pensioengerechtigde leeftijd, met liefst een vijvertje er bij om te In Frankrijk bedriegt vaak de schijn. Men denkt met een armoedzaaier te doen te hebben en dan blijkt plotse- n een particulier gesprek, dat 't pensioen maar een zakcenjte is en dat de man een betrekking heeft, waar kroostrijk gezin royaal van zou kunnen leven. Wij kennen van zeer na bij een 75-jarige vrouw, die alle dagen uit werken gaat en een eigen huis en landerijen bezit. Haar zoon is bij de po litie, maar heeft twee buitenverblijven één in Savoye en één in het zuiden, die hij verhuurt. In onze eigen Parijse voorstad boert de winkelstand niet slecht, want de ene na de andere win kel wordt verbouwd en gemoderni seerd. In de winkel, waar wij dagelijks onze kranten kopen, is de man politie agent en de vrouw beheert de boekwin kel die klein begonnen is, maar di< zich in de loop der jaren sterk heeft uit gebreid. En dat vrouwtje, achter de toonbank ziet er uit of ze geen kleren in de kast heeft. Naast hun winkeltje staat hun eigen moderne huis van drie verdiepingen. Rijk zijn of rijk worden in Frankrijk? Mon Dieu, zeg het nooit hardop aan 'n man van een publiek opinieonderzoek, want de ontvanger van de belastingen zou het wel eens kunnen horen. En je verrader slaapt nooit. Het komt ons voor, dat de vraag hele maal verkeerd gesteld is. Want wat «taat men onder rijk? Veel geld in de kous? Geld op de spaarbank? Gouden munten in de llnnenkastT Is men met 100.000 franc of moeten 't per so •en paar miljoen zijn? Rijk is een betrekkelijk begrip. Job ln het oude testament was een rijk man. Ook al was hij overdekt met wonden, •n krabde hij zich met scherven. De rijke jongeling in het nieuwe testament I was straatarm, want eerder ging een kameel door het oog van een naald dan rijke zou Ingaan in het koninkrijk t hemelen. Rusland bereid te onderhandelen over Berlijn PARIJS (AP) De Sovjet-Unie heeft zich in haar jongste nota over BerlUn bereid verklaard met de drie westelijke geallieerden te onderhandelen over ver mindering van de spanning rond deze stad, dit is van diplomatieke zegslieden in Parijs vernomen. Volgens de zegslieden hebben de Rus sen aangeboden, de onderhandelingen „zo spoedig mogelijk" te beginnen, net zoals de geallieerden in hun gezamenlijke nota van 16 december vorig jaar hebben voor gesteld. De aanvaarding van het westelijke oorstel komt in Parijs niet als een vol ledige verrassing. Westduftse functiona rissen hebben al tijdens het bezoek van bondskanselier Willy Brandt aan Parijs, tien dagen geleden, te kennen gegeven dat Rusland vermoedelijk positief zou reageren. Betoging in In de Tweede Kamer werd gisteren onder meer het wetsontwerp over de Nederlandse Financierings Maatschappij voor Ontwikkelingslanden FMObehandeld. Achter de regeringstafel zaten de ministers Udink van Ontwikkelingshulp (links) en Witteveen van Financiën (rechts). Verwacht wordt, dat het parlement zich vandaag in meerderheid voor het wetsontwerp zal uitspreken. MR. MOMMERSTEEG: PvdA verdeeld over erkenning Oost-Duitsland (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de KVP voelt er niets voor de Westduise regering bij haar zoeken naar ontspanning met Oost-Duitsland voor de voeten te lopen. „Een onvoor waardelijke erkenning voor de DDR on dermijnt alleen maar de onderhande lingspositie van Willy Brandt", aldus de KVP'er Mommersteeg gisteravond tij dens het Kamerdebat over buitenlandse zaken. Hij doelde hierbij op pogingen van politieke groeperingen die dit zonder meer van de Nederlandse regering ver langen. OOSTENRIJKSE PRIESTERS: PvdA over het al of niet onvoorwaarde lijk erkennen van Oost-Duitsland. Een aantal socialistische fractieleden onder leiding van het Kamerlid Roethof wil deze erkenning vandaag tijdens de de batten aan de orde stellen. Deze groep overweegt hiervoor zelfs een motie in te dienen, dit tegen de wens van de meeste andere socialistische Kamerleden. De groep-Roethof wil hiermee voldoen aan de resolutie van het socialistische partij congres van vorig jaar, aan de wensen van Nieuw Links en aan de dringende oproep dezer dagen van de Federatie van Socialistische Jongeren (FGJ. De socialistische Kamerleden die het hiermee niet eens zijn, huldigen hetzelfde standpunt als de KVP'er Mommersteeg, juist om de regering-Brandt niet te hin deren in haar voortdurende pogingen om tot ontspanning te komen in het ver deelde Duitsland. Zeven fracties steunden gisteravond tijdens de debatten een motie van de li beraal Berkhouwer over de discrimine rende maatregelen die in Oosteuropese landen tegen de joden worden genomen. Onder deze motie stonden namen van regeringsfracties, maar ook die van de zPSP, PvdA en vaa-D'66. Een zeldzame gebeurtenis in dit zittende parlement. WENEN (DPA) De werkgemeen- ichap van de priesters van het aartsbis dom Wenen heeft zich gisteren in een verklaring gekeerd tegen de „verkette ring" van de Nederlandse rooms-katho- lieken. De Oostenrijkse priesters wijzen erop dat de christenen elkaar in het ver leden vaak om redenen van secundair l verketterd hebben. Dit achten zij verkeerd en zij willen dan ook niets we- van een dergelijke gang van zaken het oog op de katholieken van Ne derland, vooral ook omdat „Nederland veel voor de Kerk heeft gedaan". Zij herinneren er in dit verband aan dat er in het aartsbisdom Wenen en an- Oostenrijkse bisdommen al jaren Nederlandse priesters en religieuzen op basis van vrijwilligheid in de zielzorg en op ander gebied werkzaam zijn. Daar voor verdienen zij onze dank, aldus de- priesters, die dan de nadruk leggen op hun principiële verbondenheid met -k. leken, priesters en bisschoppen van Nederland. Ook kardinaal König. aartsbisschop 'an Wenen, heeft zich in zijn vastenbrief •tegen de „verkettering" van geloofsge noten gekant. Hij wijst erop dat elke nieuwe ontwikkeling onrust met zich mee brengt en dat meningsverschillen niet móeten worden uitgevochten in een sfeer van liefdeloosheid en fanatisme. Nee ln België Kardinaal Suenens heeft gisteren in 'n Inleiding over de huidige evolutie in de Kerk gezegd, volgens A.P.. dat de Bel gische bisschoppen het celibaat zullen handhaven en dat er in België geen ge trouwde priesters zullen zijn. Er moet 'n nieuwe manier worden gevonden om de vrijwillige aanvaarding van het celibaat aan te moedigen zo meende hij. Tegelij kertijd zouden de kerkelijke regels kun nen worden herzien, die volgens de kar dinaal „Misschien te strak zijn en niet voldoende rekening houden met indivi duele gevallen". Aartsbisschop Moroiilo van Madrid, voorzitter van de Spaanse bisschoppen conferentie, heeft in een open brief aan kardinaal Alfrink „zijn zeer grote droef heid" erover uitgesproken, dat het Neder landse episcopaat de aanbevelingen van het Pastoraal Concilie van Noordwtfker- hout heeft ondersteund, aldus meldt het KNP. Mgr. Morcillo heeft trouwens veel vragen over het Pastoraal Concilie. Gezien de informatie, waarover hü be schikt, kan hü moeilük begrepen, waarom deze vergadering, ten onrechte concilie genoemd, op die manier byeen- geroepen is. Mgr. Morcillo is van mening, dat de publikatie der verklaring van de Nederlandse bisschoppen niet collegiaal Is geweest tegenover hun mede-bisschop- Een koutere verklaring Is uitgegeven door de aartsbisschop van Toledo, kar dinaal Enrique y Taraneom, samen met de bisschoppen van de kerkprovincie van Toledo. Deze bisschoppen dïsbanciëren ziioh van de aanbevelingen van het Pas tors ai Concilie van Noordwijkerihout. Zij ook „met droefheid de rubbelzim- niige houding van het Nederlandse epis copaat". Enquête Tegelijkertijd met de verklaring van de Spaanse bisschoppen is echter liet resultaat bekend geworden van een enquête onder 340 priesters van het bis dom Cordoba. Daaruit blijkt, dat een ruime meerderheid van deze priesters zich uitspreekt voor opheffing van de celibaatsverplichting. Dc cijfers werden gepubliceerd in een Madrileens dagblad. Een woordvoerder van het bisdom sprak zijn verontwaardiging erover uit, dat een geheime enquête toch gepubliceerd werd. Hij vond dit een belediging voor de priesters. (ADVERTENTIE) [Snuif en wrijf I Uw verkoudheid van neus. Keel of borst weg met Ï-7A7AJ.-I gerechtshof te Londen afgestraft Meisjesgilde en Jong Nederland gaan fusie aan UTRECHT (A.N.P.). De besturen van de landelijke jeugdorganisaties van de Stddhtimg Jong Nederland (jongens) en de Stichting Kath. Meisjesgilde heb ben besloten om samen te gaan. Jong Nederland en het Katlh. Meisjesgilde zijn zozeer verwant als organisaties op het gebied van de vrijettijdsbesteding voor jeugdigen, dat het bestaan van twee afzonderlijke organisaties niet langer zinvol wordt geacht. Jong Nederland is direct na de ooiflog ontstaan als een vorm van jeugdwerk naast het verken nen en de jeugdclubs. Het Kath. Meisjes gilde is in 1962 ontstaan uit een samen werking van verschillende diocesane meisjesorganisaties. Sexcontact advertenties mogen in LUB (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De stichting, die het Leids Universiteitsblad (LUB) uitgeeft. zal geen bezwaar maken tegen de opname van 8excontactadvertenties in het LUB. Dit is de conclusie van een gesprek van de LUB-stichting met de leden van de oud-redactie. De redactie was afgetreden, toen de stichting de redactie verbood te bemid delen in de werving van de sexcontact- advertenties. Het advertentiebeleid ziet de stichting als haar eigen zaak, waar in een redactie zich niet te mengen heeft, ook al is de opname van deze adverten ties een punt uit het beleid van de re dactie. Het is nog niet helemal duidelijk wat er met de oude redactie gaat gebeu ren. Het meest waarschijnlijke is dat ze opgenomen zal worden in de ondertus sen geformeerde nieuwe redactie. Kritische vragen Kamerleden over medische keuring Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Dc Tweede-Kamer leden Boot en Van der Ploeg (beiden KVP) zün in vragen aan dc regering Ingegaan op recébte kritiek voor de televisie en in de pers op de praktük rond de medische keuringen. Zü vragen of het juist is dat van overheidswege on grond van het resultaat van het onderzoek door keuringsa'rtsen nog per- soneelsselectie wordt toegepast in ver band met ziekterisico e.d. Als dit zo is, moet het beleid gewüzigd worden op dit punt. menen de vraagstellers. Zii verzoeken voorts aan de ministers van Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken nog eens duidelijk uiteen te zetten welke bepalingen er gelden voor de keuring van aan te stellen personeel voor de rijksdienst en de lagere publiek rechtelijke lichamen. Ook informeren zij of de ministers het ermee eens zijn, dat het verrichten van medische keuringen, die uitsluitend economische doeleinden dienen, als medisch-efchisch ontoelaat baar moeten worden beschouwd Weten de bewindslieden dat het nog steeds voorkomt dart; particuliere verzekerings instellingen weigeren om personen, die niet of niet meer onder de verplichte verzekering vallen, te verzekeren tegen ziekterisico? Dit op grond van medische keuringen die als uitkomst een veithoogd ziekterisico opleveren. Staatsrechtelijke beperking aantal leden Kon. Huis (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting voor Algemene Zaken in de Eerste Kamer heeft premier De Jong gisteravond meegedeeld, dat in een wettelijke regeling zal worden vastgelegd wie tot hel koninklijk huis zal worden gerekend. De staatscommissie Cals- Donner zal hierover advies uitbrengen. Bekeken zal worden of het aantal leden van het koninklijk huis in staatsrechte lijke zin moet worden beperkt, bijvoor beeld tot de koningin en haar man en de troonopvolgster met echtgenoot BRUSSEL (A.N.P.). De vier Brus selse speleologen, die sedert zondag opge sloten zaten in de „Trou Maulin"-grot in Roehfort, zün vanochtend bevrüd. De eerste van de vier mannen werd rond acht uur aan de oppervlakte gebracht. In een half uur tüd wisten de reddings ploegen vervolgens de drie anderen naar buiten te brengen. De mannen, die zondag in de grot afdaalden, werden er in de loop van de dag verrast door binnenstromend water van een buiten zijn oevers ge treden riviertje. Ze kenden de grot uit vorige speurtochten goed en dat was hun redding. Ze vluchtten naar een hoger gelegen gedeelte waar het water hen niet kon bereiken. LONDEN Lagerhuislid Gwynford Evans, de nationalistische afgevaardig de van Wales in het Britse parlement, zei deze avond: „Ik ben erg trots op mijn dochter. Het. is een meisje dat voor haar overtuiging durft uitkomen". De 19-jarige Meinir Evans, die studeert aan de universiteit van Aberistwyth in Wales is een van de veertien studenten die woensdag betoogden in het hoogge rechtshof van Londen en door de onver biddelijke rechter Lawton tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld wer- Een manifestatie die gericht was tegen de opsluiting, in Cardiff, van architect en popzanger Dafydd Iwan, voorzitter van de militante „Vereniging tot be scherming van de Welse taal Iwan schreef vorig jaar 't Welse spot liedje „Carlo", waarin hij de prins van Wales over de hekel haalde. Hij kreeg gevangenisstraf omdat hij de boete wei gerde te betalen die hem werd opgelegd wegens het overschilderen van Welse naamborden. De nationalisten eisen dat in Wales de straatnamen ook ln het Welsh en niet alleen in het Engels zouden op gegeven worden. Hoewel het Welsh se dert 1967 officieel erkend is en de wet tweetaligheid voorschrijft, weigert de overheid deze eenvoudigweg uit te voe ren. Dafydd Iwan is inmiddels vrijgela ten, aangezien anderen zijn boete be taald hebben. Toch is de studentenbe toging in het hooggerechtshof van Lon den niet helemaal vruchteloos geweest, want zij heeft de aandacht van de openbare mening opnieuw op 't pro bleem Wales gevestigd. Vele Engelsen keuren de protestactie in de gerechts zaal, die juridisch 'n zwaar vergrijp was, heel streng af, echter niet zonder blijk te geven van enige sympathie voor de moed waarmee de Welse natio nalisten hun taal verdedigen. „Tot ongeveer drie generaties geleden was 't Welsh de enige taal die sedert ruim 2000 jaar in Wales gesproken werd", zegt Lagerhuislld Evan*. Welsh of Kymrish is de oudste levende taal van Europa. De tweeënhalf milj. inwoners van Wales zijn Kelten. Al leen in sommige delen van Noord-Wa- les is Welsh de algemene omgangstaal, maar ook in het zuiden wordt het te genwoordig, onder de impuls van de jonge generatie, veel meer gesproken dan voor tien jaar. Ongeveer 25 pro eent van de bevolking is nu Welshspr*- kend. Gwynford Evans, die de veertien ver oordeelde studenten aanspoort tegen de lengte van hun gevangenisstraf in be roep te gaan, meent dat het Welse na tionalisme veld zal blijven winnen dank zij de jeugd. Hij is 57 jaar en stond van kindsbeen af in de beweging voor Welse politieke onafhankelijkheid van Londen. In 1943 werd Evans ondervoor zitter van de Plaid Cymry of Welse nationalistische partij, waarvan hij se dert 1945 voorzitter is. Pas in 1966 koos Wales hem tot nationalistisch afgevaar digde in Westminster. Hij meent dat de volgende algemene verkiezingen een grote Welsh-nationalistische overwin ning zullen opleveren. Voorts blijft Evans erbij dat Wales 'n Gemenebst- statuut moet krijgen opdat 't vrij zou worden en gelijk aan om 't even welk ander onafhankelijk land van de com monwealth. Het verengelste deel van de Welse bevolking en de Engelsen zelf geloven dat een dergelijke keuze economische zelfmoord zou betekenen voor Wales, maar Evans bestrijdt dit hardnekkig. Hij wijst erop dat zijn land grotelijks verwaarloosd wordt door de „establish ment" die wel drinkwater wegpompt uit Wales maar 't niet voldoende in dustrialiseert en 't op Welsgebied de meest elementaire dingen, zoals 2-tali- ge straatnaamborden, weigert toe t« kennen. De strijd voor het Welsh is sedert 'n jaar of acht veel miltanter gewor den ten gevolge van de oprichting van de „Ver. ter bescherming van de Welse taal", die nu ongeveer 600 leden telt. Dit zijn vooral studenten. Zij ko men in opstand tegen de „culturele volkenmoord" en beschuldigen de En gelsen van taalimperialisme. De strenge gevangenisstraf die de veertien betogende studenten gekregen hebben in Londen is volgens deze Wel se taaivereniging „Barbaars en schan delijk". Ze bereidt grootscheepse mani festaties voor in Londen en belangrij ke Welse plaatsen, zoals Cardiff. „Het voornaamste gevolg van de ver oordeling van mijn dochter en haar medestudenten", zei Gwynford Evans, „is dat tijdens de komende weken nog veel meer zal worden betoogd. De overheid kan er niet aan ontsnappen". LONDEN (AP) De Britse Labour- regering is vandaag met vér strekkende voorstellen ter modernisering van het gesocialiseerde medische systeem ge- Richard Crossman, staatssecretaris voor sociale diensten, zei niet te ver wachten, dat de definitieve wetgeving het parlement voor 1971 zal bereiken. Intussen zal echter de bureaucratie wor den verminderd. Het doel van het bestaande systeem, dat in 1948 door een andere labourre- gering werd ingevoerd, was om gratis medische verzorging te bieden van de wieg tot aan het graf. Dit systeem ge niet thans de steun van de drie grote po litieke partijen. Deze thans 22 jaar oude dienst kost do natie op het ogenblik on geveer elf miljard gulden per jaar. Dit is het kerkelijk huiuelijk van de 42-jarige Giuseppe Italiano, de t tische burgemeester van Cipirello (Sicilië) met loco-burgemeester Eleonora Milaggo van de republikeinse partij. Volgens de Italiaanse wet moet zij zich nu uit haar functie terugtrekken, maar blijft actief in de (republikeinse) politiek. DIT JAAR GEEN NATO-TAPTOE (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De NATO-Taptoe te Arnhem zal dit jaar geen doorgang vinden. De taptoe van juni vorig jaar is de laatste geweest van een serie van twaalf, die tesamen meer dan een miljoen toeschouwers op de been bracht. De Stichting NATO-Taptoe heeft vrij willig besloten haar activiteiten te staken om daarmee te voorkomen, dat zij onder druk van de toenemende agitatie tegen dit militair muziekevenement gedwongen zou worden met de organisatie voor de taptoe te stoppen. De beslissing is vooral genomen op aandrang van minister Den Toom van Defensie, die al eens eerder liet weten, dat hij zijn mede werking aan dit evenement zou stoppen. De 21-jarige uit Kenia afkomstige Indiase Ran jan Vaid krijgt eindelijk vaste grond, onder de voeten. Zij heeft in een week meer dan 30.000 kilometer gevlogen. Zij werd aan vankelijk geweigerd door Engeland, West-Dnitsland, Zwitserland. Kenia. Zuid-Afrika en Griekenland. Maar nu mag ze toch drie maanden in Engeland blijven om haar zaak. na melijk een definitieve verblijfs vergunning, te regelen. SECRETARIS BEDRIJFSCHAP HORECA: Slotdividend Shell op 26 februari bekend DEN HAAG (A.N.P.). Op donderdag 26 februari om 15.00 uur zullen het «voor te stellen slotdivddend van de Kon. Ned. Petroleum Mij. en de resultaten van de maatschappijen van de Kon./Shell Groep over hel, boekjaar 1969 worden bekend gemaakt- DEN HAAG Schakel de hotels en pensions in bij de voor- en nazorg van ziekenhuis patiënten. De dure ziekenhuis verzorging kan dan plaatsmaken voor relatief goedkope pension - verzorging en de horecasector zal haar in gevaar verkerende rendement weer zien stagen. Dit is het idee. dat de secretaris van het Bedrijfschap Horeca, drs. A. Merk, dezer dagen lan- Nu is het nog. vaak zo, dat een patiënt, die vanwege overspan nenheid, hartkwaal of bloed druk rust moet nemen, in een ziekenhuis terechtkomt, omdat van thuis kuren, vanwege de De heer Merk heeft talloze po- omstandigheden, daar toch niets sitieve reacties op zijn idee terecht zal komen. Anderzijds ontvangen. Met het ministerie kan het voorkomen dat hij uit eindelijk langer ziek is, omdat hem de nodige rust thuis onvol doende geboden wordt. komt het voor dat patiënten een ziekenhuis, die alleen nog maar enkele weken hoeven bij le komen en geen speciale me dische behandeling meer behoe ven, toch nog in het dure zie kenhuis worden gehouden. Gaat hij toch eerder naar huis, dan i Sociale Zaken zijn contac ten gelegd. In Duitsland heeft de heer Merk om gegevens ge vraagd over de mate, waarin daar het hotelwezen bij de zie kenzorg betrokken is en over de regelingen die daarvoor be staan. Onderzocht moet worden hoe groot in ons land het aan tal patiënten is dat in een hotel rust kan nemen, zonder dat daarvoor grootscheepse extra- medische voorzieningen nodig zijn, De heer Merk ziet verwe zenlijking van zijn idee niet in hotels en pensions met eigen doktoren. Controle In eigen kring is de heer Merk ook nog niet verder dan het peilen van dc eerste reacties, maar hij twijfelt er niet aan dat ze vooral positief zullen zijn. Een bezwaarlijk punt wat van de zyde der ziekenfondsen ge maakt zou kunnen worden, is de controle op de patiënt. De gemiddelde bezetting ln de horecasector in ons land is 30 tot 40 procent, maar een goed rendabele bedrijfsvoering ver eist een bezetting tussen de 60 en 70 procent. De voor- en na zorg van zieken zou voor de horecabedrijven een oplossing kunnen zijn. Met uitzondering van de zes weken in het hoog seizoen is er plaats genoeg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9