Politie Curasao waakzaam Berg van poedersneeuw maaide 39 levens weg Koningin en „el infante VOLGENS AMIGOE Twee mannen van moord op Muriel McKay beticht NV Rinco wil surseance van betaling STOFFELIJK OVERSCHOT NOG NIET GEVONDEN 95 „Waddenzee" bij Singapore gezonken iploma ip zak, einig 't hoofd dessa 56ct! Interesse referendum niet bijzonder groot Huisartsen veroorzaken verwarring over tarieven JAPANSE KUNSTMAAN GELANCEERD Arts liet zware jongen ontsnappen Spaans rivierwater voor doop van Carlos DE LEIDSE COURANT Geruchten over den aan de Koningin Emmabrug (brug over de haveningang te Willemstad). sabotage WILLEMSTAD (A.N.P.). Het Antil liaanse dagblad Amigoe di Curacao heeft zaamheid over het gehele eiland van kracht. Het blad meldde verder dat de man schappen van het vrijwilligerskorps Cu- ragao (V-K.C.) van maandagavond af wa- politie in Willemstad voorzorgsmaat regelen waren getroffen op grond van een tip. dat sabotage gepleegd zou wor Het V.K.C. hield een oogje in het zeil bij twee vitale bedrijven aan de weste lijke zijde van de brug. namelijk bij de OGEM en het waterleidingsbedrijf, dit voor het geval er iets met de brug zou gebeuren en daardoor de verbinding tus sen de twee stadsdelen aan weeskanten van het vaarwater, verbroken zou wor den. Aldug Amigoe di Curagao Het Surinaamse actiecomité in Neder land veroordeelt de deelneming van Su riname aan het intern beraad over de kwestie Jonckheer. Ook al vindt het actiecomité, dat de Antillianen zich ge lukkig mogen prijzen, dat de benoeming van de heer Jonckheer ongedaan is ge maakt. wil ze erop wijzen, dat de beslis sing uiteindelijk een Nederlands kolo niaal dictaat-is. In een brief aan de heren Polanen en Bakker zegt het Suri naams actiecomité, dat „de verwikke lingen rondom de benoeming van de heer Jonckheer tot gouverneur van de Antil len zeer duidelijk de juistheid van de mening van progressieve Antilliaanse. Surinaamse en Nederlandse kringen be wezen hebben dat het koninkrijk der Nederlanden met zijn statuut een voort zetting van de oude koloniale verhoudin gen vertegenwoordigt. Hoe de beslissing in deze kwestie ook gevallen zou zijn. ze zou uiteindelijk door de Nederlandse regering zijn opgelegd en daardoor altijd een koloniaal dictaat zijn". 1340 PERSONEELSLEDEN eiligheid niet voldoende in acht genomen (Van onze correspondten L. Kleijn) i als II IJS Wat zich gisterochtend nog liet tale lawine in de bergen in Val d'Isère groeide In de loop e dag aan tot een catastrofe die 39 doden en tientallen 10 ir neten heeft geëist. De balans is nog niet definitief, want 26 de gewonden bevinden er zich velen, die in hoogst Pre-Uge toestand verkeren. e ste i d'Isère bevindt zich langs een bergweg, waar de laatste augu jaren geen ongelukken met lawines hebben plaats vakantiekolonie behorende tot de UCPA (l'Union 5 Sportives des Plein Airs) een van de grootste ive irganisaties van Frankrijk, die in de Alpen en de leeën over drieëntwintig centra beschikt waar jötige- ndividueel of in groepsverband hun hart kunnen ophalen iel) Ipinisme of skieën. vjfiok stond gistermorgen op tien over acht. De vijftig waren als gewoonlijk vroeg opgestaan. Van de twee- bela: fctA jongeren in leeftijden wan 16 tot 25 jaar, hoofd- ht ijk Fransen, maar ook Belgen en Duitsers, zaten bijna nog san de ontbijttafel. Met donderend geweld kwam iderfiBvine van 3000 m hoogte omloog, rolde aan de ene kant :antfekolonie van drie verdiepingen binnen en rolde er slecje andere kant weer uit. Onder deze ontzaglijke wal van ijs werd alles bimien het gebouw geplet. De jon- n meisjes die toevallig onder een tafel terecht kwamen, het leven af, maar wie tegen de muur stonden, H^n doodgedrukt. Wat van beton was, bleef overeind alles van hout werd vernield, erste begin van de redding was dadelijk bij de hand, de kolonie beschikte over een dozijn medioi. Uit de omtrek werden artsen, verpleegsters, militairen gemobiliseerd bij elkaar driehonderd man, die begonnen met het uitgraven van de slachtoffers. Velen van hen waren onherkenbaar ver minkt, levensgevaarlijk gewond of liepen groot risico onder de sneeuwlaag te stikken. De lawine was vijftig tot honderd meter breed en zeker vijf meter dik en bestond uit sneeuw- poeder. Een van de gevaarlijkste samenstellingen want iedere korrel sneeuw is zo hard als staal. Militairen met geluids installaties zochten onder de sneeuwlaag naar mogelijke over levenden want in iedere lawine komen luchtgaten waarin een slachtoffer het nog geruime tijd kan uithouden voor hij stikt. Een van de militairen hoorde onder de sneeuw muziek. Men begon te graven en vond op drieëneenhalve meter diepte een lege auto waarin de radio nog speelde. Men weet niet waar de eigenaar is gebleven want door het geweld van de lawine werden geparkeerde automobieler, dertig meter weg geslingerd. Het reddingswerk werd in hoge maté bemoeilijkt door het slechte weer. Er woei de gehele dag zulk een sneeuwstorm, dat het zicht op de wegen zo goed als nul was. Alle wegen werden voor het particulier verkeer gesloten. Gistermiddag wilde een kolonne van vakantiegangers met de skies bovenop de auto naar huis vertrekken, voorafgegaan door een bull dozer en een sneeuwruimer. Maar de prefect van de Val d'Isère heeft geen toestemming gegeven omdat het gevaar van lawines van ale kanten dreigt. Ambulances met gewon den kwamen door het slechte weer en de gevaarlijke wegen slechts stapvoets vooruit. Vliegtuigen konden niet opstijgen om gewonden te bergen. Slechts één helikopter slaagde erin de vernielde vakantiekolonie te bereiken maar kon weer terug vanwege het noodweer. Een onderzoek zal worden ingesteld of alle veiligheids maatregelen in acht zijn genomen. De meningen hierover lopen uiteen. Sommigen achten de plaats waar de nif kolonie werd gebouwd volkomen verantwoord, anderen zeggen reeds in 1968 te hebben gewaarschuwd voor mogelijke rampen. In deze streek is de laatste jaren zoveel vraag geweest naar chalets, dat vaak gebouwd is zonder de geschreven veiligheidsmaatregelen in acht te nemen. LONDEN, dinsdag Twee van Trinidad afkomstige Indiërs zün be schuldigd van moord op mevrouw Muriel McKay, de sedert Kerstmis ver miste 55-jarige echtgenote van een direc teur van de Londense uitgeverij „News of the World". Voorlopig blijft het echter een moord zonder lijk, want de politie heeft het stoffelijk overschot van mevrouw McKay nog niet gevonden De twee verdachten zijn broers: Arthur Hosein, 33 jaar, een ontwerper en coupeur en Nazimodeen Hosein. een 21- iarige arbeider. Zij bewonen de 17-eeuwsc rooks end farm in het dorpje Stocking Pelham van het graafschap Hertsord- •diire. Deze boerderij werd vandaag voor de derde achtereenvolgende dag door de politie doorzocht. De twee broers werden van het politiebureau in Kingston, waar men ze «inds zaterdag streng ondervraagd had, overgebracht naar het politiebureau van de Londense gemeente Wimbledon, de woonplaats van mevrouw McKay. Mor gen zal het tweetal voor een poldibie- rechter verschijnen. Ze worden met alleen beschuldigd van moord, maar ook van pogingen om Alex McKay, de echt genoot "an de verdwenen vrouw, onder bedreiging een miljoen pond af te persen De politie heeft zowel de boerderij van de verdachten als de omliggende grond zorgvuldig uitgekamd. Wat deze lang durige en moeizame speurtocht opge leverd heeft, wordt nog geheim gehouden. Gisteravond richtte de politie een op roep tot de bevolking met een verzoek om inlichtingen over de gestolen juwelen van mevrouw McKay, waarvoor de ont voerders kopers zouden gezocht hebben. OLDENZAAL Bij de arrondisse mentsrechtbank te Almelo wordt van daag voorlopige surséance van betaling aangevraagd door de directie van Rinco Camping Sport NV te Oldenzaal en Rinrn International te Raamsdonkveer. In beide bedrüven zij" in totaal 1340 mensen werkzaam, waarvan 543 perso nen in vaste dienst bij bet bedrijf bi Oldenzaal. Het bedrijf is volgeboekt met bestelde orders tot de zomer van 170, de grond- stoffen voorraad is mede ten gevolge van de ontstane liquiditeitsmoeilijkheden op dit moment nauwelijks voldoende voor de produktie van één week. De 12 voor naamste crediteuren hebben gezamen lijk een bedrag van 7% miljoen gulden tegoed van Rinco. H"t ministerie van Economische Zaken heeft de aanvrage van de NV Rinco om een overbruggingskrediet niet inge willigd. In de motivering wordt mee gedeeld dat de termijn waarop Rinco dit krediet nodig 'heeft te kort is om zich bij benadering een oordeel te vor men over de bedrijfsomstandigheden. Internatio-Miiller doet bod gestand 'H ROTTERDAM (ANP) De raad var, bestuur van Internatio-Mueller N.V. deelt mede. dat circa 95 procent van de aan delen N.V Internationale Krediet- en Handelsvereeniging Rotterdam en van de gewone aandelen c.v. nationaal bezii van aandelen wm H. Müller en co. ter omwisseling zijn aangemeld, zodat het bod zal worden gestand gedaan SINGAPORE (RTR-AP-ANP) Het 498 ton metende Nederlandse vracht schip „Waddenzee" van de rederij J. v. Schoo uit Harlingen is gisteren toen het in Singapore voor anker lag gezonken. De zeventien bemanningsleden alleen de kapitein en de hoofdmachinist zijn Nederlanders wisten met een reddings boot de wal te bereiken. Over de oor zaak van het zinken is niets bekend. correspondent) tIJS Een jongen of een meisje rankrijk, die zijn of haar bac heeft eindexamen gymnasium hele bolleboos. Althans aan de enkant. Want wat hebben ze niet ten leren cn verwerken. Frans, een erne taal, latijn, geschiedenis, rijkskundc, vaak ook nog een hele filosofie, om van de bijvakken te zwijgen. lerares, madame Suzanna Citron, eens in de praktijk willen toetsen diep die zogenaamde kennis en al- ene beschaving van haar leerlingen i. Aan 326 gymnasiasten heeft zij aar vragen voorgelegd. Onder meer ■olgende: wat is de hervorming, wie de grote hervormer en in welke heeft hij geleefd? Van de 326 had irocent er geen flauwe idee van. de hervorming was en niemand het jaartal opgeven. Een vulde als voord in: „Verandering van het reg- (ADVERTENTIE) tijdelijk voor* MIJNSTAKING BELGIE ent". welke ander antwoordde op de was Jezus Christus en in w leefde hij „In het begin aartelling". meeste gymnasiasten zaten op hun cr houdei te kluiven toen zij in moes- H vullen in welke eeuw Molière en leefden, wat het jaar was van Russische revolutie en wanneer Ro- storven. Over Robes- Tab§re antwoordde de een: in 1794. goed) een tweede jn 1660. een in 1800 en een vierde in 1803. No- ■rwijl de geschiedenis van de ■olutie uitvoerig op alle gym- De I ia wordt behandeld, Ha schien zal de lezer zeggen: nou ja. is allemaa' verleden tijd en van de gn üiwoordige tijd, waarin ze leven, en al die jongens en meisjes met hun zak meer weten. Mis. Want irocent kon geen antwoord geven op vraag, in welk jaar de tegenwoordi- 'ijfde republiek was begonnen, er? inen we niet. Gaulle in mei 1958? gehoord. arme Madame Suzanne Citron zit schaamte met de handen voor de C.N.V. UTRECHT (ANP) „Het optreden van de landelijke huisartsen Vereniging (LIIV) maakt van de toch al bestaande verwarring een chaotische toestand. De vrijheid, die de LIIV voor haar leden op eist, maakt elk georganiseerd overleg over de huisartsentarieven onmogelijk". Dit zegt het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) in „De Gids" naar aan leiding van de recente mededeling van de LHV, dat iedere huisarts „zelfstandig" en in eigen verantwoordelijkheid zijn ta rieven kan bepalen afhankelijk van aard, inhoud en duur van een visite of consult, en de daarmee samenhangende werk zaamheden en kosten" Met deze verklaring komt de LHV vol gens het CNV in openlijk verzet tegen de bestaande voorschriften „Het uitgangs punt is blijkbaar dat de patiënt maar moet betalen wat zijn dokter redelijk vindt" Als dit doorgaat, aldus het CNV wordt de weg vrij voor volstrekte een zijdigheid en willekeur: De LHV heeft haar leden de weg gewezen om ondanks de prijsstop toch tariefsverhogingen toe te passen en deze zo le versluieren, dat niemand el- meer wijs uit kan worden. De arts C. Z. Salome, woordvoerder van de LHV, zei in een commentaar, dat uit de manier waarop het CNV tegen de artsen ageert, blijkt dat het CNV het werk van de huisartsen onderwaardeert. De heer Salome vroeg zich af. waar de vakbeweging, die minister Roolvink al uitmaakt voor een „knevelaar" als hij een klein beetje invloed op de lonen wenst, het recht vandaan haalt om zich op deze manier met de artsentarieven te bemoeien. Velen werken in Duitsland (Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische vakbonden reageerden gisteren erg nerveus en in sommige gevallen zelfs met nauwe lijks ingehouden woede op de voor lopige uitslag van het bij de mijnwer kers gehouden referendum. Een derde van de mijnwerkers had gisteren nog geen .stembriefje teruggestuurd. Van de 13.724 ja-stemmen (53,4 procent) terwijl 6.130 (46,6 procent) neen stemden. Die uitslag mag worden beschouwd als een nederlaag voor de vakbonden. De eerste reacties gisteravond kwa men van ACV-voorzitter Houthuys. Hij meende dat de meeste mijnwerkers gis teren nog afwachtten wat hun collega's deden. „Anderen", zei hij, „hebben in tussen eeh andere betrekking gevonden, ik hoor dat velen in Duitsland werken. Zij interesseren zich dus niet langer voor het referendum. Ik wil er ook op wijzen dat de mijnwerkers het slachtoffer zijn geworden van een intimidatiecampagne. De mensen die deze staking organiseer- TOKIO (Reuter) Japan heeft met succes zijn eerste kunstmaan in een baan om de aarde gebracht en is daarmee het vierde land en het eerste Aziatische dat dit op eigen kracht doet De kunstmaan is de vierde trap van een raket dia door vaste brandstof aan gedreven wordt, heet „Lambda 4s-5. weegt 23 kilo, is een meter lang en is voorzien van een geringe hoeveelheid instrumenten Zij draait in een ellips vormige baan tussen 525 en 2400 km hoogte rond de aarde en voltooide de eerste omwenteling in twee uur en 31 minuten. De radio van de kunstmaan werkt op 131,6 mega-hertz den hebben de voorbije dagen getracht onze mannen bang te maken". Hij meende toch, dat nu de meerder heid van de mijnwerkers „ja" heeft ge stemd, de regering ervoor zal moeten zorgen dat zij aan het werk kunnen gaan. Dat kan maar een ding betekenen: een veel hardere actie van de rijks wachters rond de mijnen. Intussen heeft vanmorgen 36 procent van de Belgisch-Limburgse mijnwer kers het werk hervat. Dit getal komt on geveer overeen met de uitslag van het referendum. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De directie van het Weesperpleinziekcnhuis in Amsterdam onderzoekt momenteel, of een daar werkzame arts gistermorgen een ver moedelijke inbreker heeft helpen ont snappen, terwijl twee agenten stonden t« wachten om de inan te arresteren. Het betreft volgens de politie een 32-jarige huisschilder.' die samen met zijn neef, een 17-jarige kelner, een Inbraak had proberen te plegen in een winkel aan de Prinsengracht. Het twee tal viel bij zijn poging door de ruit, waarna de gealarmeerde politie slechts het bloedspoor op straat hoefde te volgen, dat de gewonde mannen hadden I achtergelaten. j Dit spoor leidde naar het Weesper- I pleinziekenhuis. De kelner werd daar j inderdaad hevig bloedend in de wacht- j ruimte aangetroffen en aangehouden, i j Zijn oom was op dat moment onder behandeling. De agenten lieten het I ziekenhuispersoneel weten, dat zij hem eveneens wilden arresteren en kregen j te' horen, dat zij dan maar moesten I j wachten bij de uitgang. Terwijl zij daar «tonden te posten, werd de verdachte In staat gesteld via een achterdeur het j UGN1ERES (ANP) Prins Carlos Xavier huilde niet toen Joseph, kardinaal Lefèbre, oud-aartsbisshop van Bourges het zilveren schaaltje met water uit de twee grootste rivieren van Spanje de Ebro en de Guadalquivir over zijn hoofd leeggoot. Daarmee was de doop van „el infante", zoon van prinses Irene en prins Carel Hugo, in het kasteel van de familie Bourbon Parma een feit. Behalve een kleine honderd journalis ten en fotografen, bevonden zich in het zaaltje, uitzicht gevend op de slotgracht, een delegatie van dertig Spaanse Carlis- ten, vrijwel allen vergez.eld van hun met zwarte matilla's getooide dames Witte lelies, het symbool van de Bour bons, stonden in een grote vaas bij het doopvont en vormden de achtergrond voor de vlag van de Bourbon Parma's i rood-geel-rood met wapenschild en de l vlag van hel „Turcio de Requestes de Navarra". dal tijdens de Spaanse burger oorlog aan de zijde van generaal Franco vocht. Het zilveren Mariabeeld in het zaaltje, dat overigens sober was inge richt was geplaatst op de vlag van de „Requestes": twee fode, gekruiste, vlam mende pijlen op een wit fond. De koningin, gekleed in een licht blauwe japon, droeg het kind het zaaltje binnen, begeleid door prins Xavier, de vader van prins Carel Hugo. Ze hield het vrijwel gedurende de gehele plechtig heid op schoot, speelde er mee en gaf het slechts tijdens de eigenlijke doop en zegen over aan prinses Irene Bij het beantwoorden van de gebruikelijke doop- vragen, zoals: „Zult gij het kind opvoe den in het rooms-katholieke geloof?" I stond de koningin, tussen prinses Irene A,;*. "ilL. Koningin Juliana hield gedurende de gehele plechtigheid een zorgzaam oog gericht op haar kleinzoon. Alleen bij de feitelijke doop gaf :i] hem over aan prinses Irene. en prins Xavier, iets achteraf Ze bad wel. evenals prins Bernhard, het Onze Vader mede. Voordat de plechtigheid werd besloten met het tekenen van het doopformulier dooi koningin Juliana, als peetmoeder, hield een Spaanse benedictijn, Anselmo Alvarez, een preek waarin -hij onder meer de banden tussen beide koninklijke fa milies, tussen Nederland en Spanje en het lot van Europa aanroerde. De preek van don Anselmo, die in het Spaans werd uitgesproken, werd kennelijk door prins Carel Hugo ten behoeve van koningin Juliana vertaald. Prinses Irene, prins Carel Hugo en hun zoon zijn gisteravond vertrokken naar Arbonne. een plaatsje dichtbij de Spaanse grens. Over enkele dagen wil de Carlistische beweging hier een grote manifestatie organiseren. Koningin

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7