Se Ccidbe (Sou/tont BERAAD OVER INKOMENSBELEID Miljardenplan voor Haagse Bezuidenhout Coretta King: Amerika gaat het begrijpen Rooi vink: voorlopig proefdraaien met loonwet Boterberg wellicht voor fabricage van zeep Verliescijfers in Israël Loonwet is beslist geen knevelwet Popen Dansmuziek^ Bij Evert Castelein Proces tegen betogers in Moskou FIAT heeft prijzen verhoogd WIJKBIJ NIEUWE STATION Jordanië verbiedt guerrillaactiviteit Woedende reactie van El Fatah Vrouw brengt Den Briel ten val Arabische aanval op vliegveld Riem: Israëliër gedood Drie daders aangehouden Dodelijke vergissing PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11» TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. M. BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes /2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1.16, p. mnd, 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEINIG WIND Weersverwachting van het KNMI geldig tot mor« genavond: Opklaringen met hier en daar een sneeuw- of hagelbui. Vannacht lichte, plaatselijk matige vorst. Morgenmiddag temperaturen even boven het vriespunt. Matige tot zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. 61e jaargang, no. 17.975 B. ROOLVINK BRUSSEL (AP) Het boterov er schot van de EEG ozu krachtens de huidige bepalingen gebruikt kunnen worden voor de fabricage van zeep en dierlijk voedsel. Zo heeft da Europese Commissie ver klaard. In antwoord op schriftelijke vragen van een lid van het EEG-parlement liet de commissie weten dat zij de verkoop tegen afbraak prijzen van het EEG- boteroverschot nauwlettend volgt en dat zij daaraan onmiddellijk een eind zal maken, zodra de toestand dit toelaat. De commissie is op de hoogte gesteld van de plannen van de Normandische unie van melkfabrieken om 50.000 ton boter te gebruiken voor de fabricage van zeep, 40.000 ton voor veevoeder en 20.000 ton voor de vervaardiging van consumptie oliën voor de ontwikkelingslanden. TEL AVIV (Reuter). Blijkens in Tel Aviv gepubliceerde cijfers zijn er sinds de zesdaagse oorlog in juni 1967 bij ruim 10.000 gevechten en bomaansla gen aan Israëlische zijde 526 mensen om het leven gekomen en 2026 gewond Aan het Egyptische front deden zich bijna 4500 incidenten voor en aan liet Jordaanse ruim 3000. In de periode van 12 juni 1967 tot 31 januari 1970 sneuvel den er bij gevechten met geregelde Ara bische eenheden 294 Israëlische militai ren en werden 870 gewond. Bij gevechten met guerrillastrijders sneuvelden in deze periode 141 Israëlische militairen en raakten er 599 gewend. In hetzelfde tijdsbestek kwamen er bij gevechten langs de bestandslinies en in Israël zelf, de bezette gebieden inbe grepen, 91 burgers om het leven en liepen er 557 verwondingen op. Bevolking Engeland De bevolking van Groot-Brittannië telt op het ogenblik 55.534.000 zielen. Dit is 250.000 meer dan een jaar geleden. Aldus het Britse een- trale bureau voor de statistiek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft zich vanmorgen in de Eerste Kamer bereid verklaard in een van de eerst komende vergaderingen van de ministerraad aan de orde te stellen op welke wijze in ons land een doelbewuste inkomenspolitiek kan worden gevoerd. Hierbij zal tevens aan de orde komen of zo spoedig mogelijk aan de Sociaal Economische Raad advies over een te voeren inkomensbeleid moet worden ge vraagd. Bij de behandeling van de loonwet deed de minister een beroep op N.V.V. en N.K.V. weer aan het centraal loonoverleg deel te nemen. MIDDELHUIS Minister Roolvdtok verklaarde nogmaals uitdrukkelijk dat hij slechts bij hoge uitzondering gebruik zal maken van de in artikel 8 van de loonwet neergelegde bevoegdheid om in individuele arbeids contracten in te grijpen. Hij deelde mee dat vorig jaar van de 7 tot 800 CAO's en bindende loonregelingen er slechts ongeveer 13 onverbindend zijn verklaard. Dat gebeurde dan niet vanwege de toon hoogte, maar vanwege secundaire ar beidsvoorwaarden, zoals verkorting van de arbeidstijd. In alle gevallen, aldus de minister, heb ik partijen van werk gevers en werknemers aangeboden de te grote loonkostenstijgiiinig om te zetten in bezitsvormende maatregelen. De minister verklaarde zich bereid om aan het eind van het jaar aan de Sociaal Economische Raad en aan de Stichting van de Arbeid te vragen of de loonwet bevredigend heeft gewerkt en of even tueel wijzigingen in de nabije toekomst nodig zijn. „Wat wij nu gaan doen is met de loonwet proefdraaien. Ik ben onmid dellijk bereid om bij eventuele moeilijk heden rondom afzonderlijke CAO's te gaan spieken met de zes voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemers organisaties". Gedetailleerd ingrijpen in de loon ontwikkeling mag in een vrije loon politiek nooit regel zijn. Ik ben voor stander van globale beïnvloeding. Mocht de nabije toekomst worden over gaan tot het afsluiten van deze CAO's dan zou opnieuw moeten worden bezien of de loonwet aan de nieuwe situatie zou moeten worden aangepast. Roolvink bestreed scherp dat de loon wet een knevelwet zou zijn en de vak beweging aan handen en voeten zou bin den. Naar zijn mening behoudt de vak beweging volledige vrijheid van han- ADVERTENTIE) Zaterdag Lisse 8 uur Zaterdag Leiden 8.15 Zondag Leiden 8 uur Dansles? Gezellig! 22 febr. Beginners en Gevorderden MOSKOU (A.P.). Tegen drie jonge demonstranten, twee uit Italië en één uit België, is vandaag in Moskou een proces begonnen wegens het uitdelen van vlugschriften en het protesteren tegen de arrestatie van intellectuelen in de Sovjet-Unie, die vrijheid van het Het drietal werd in januari gearres teerd en bestaat uit Teresa Marinuzzi uit Bari, Valtendo Tacdhio uit Rome en Victor van Brategem uit België. (Van e ersla.ggevers) Beloning voor opsporing van Sovjetdiplomaat NEW DELHI (Reuter), De politie in New Delhi heeft een beloning uitge loofd van 2000 roepies voor inlichtingen die leiden tot de opsporing van de ver miste Sovjetfunctionaris Yoeri Bazme- nov, die twee dagen geleden in de Indiase hoofdstad verdwenen is. De 31-jarige Bazmanov, een functionaris van de Sov jetvoorlichtingsdienst is het laatst ge zien toen hij zondagavond een bioscoop in New Delhi bezocht in gezelschap enkele andere r AMSTERDAM Fiat heeft de prijzen van zijn personen- en bestelwagens ver hoogd. Deze prijsverhoging is volgens Fiat. noodzakelijk om de stijging van grondstoffenprijzen en personeelskosten op te vangen. De 500 modellen zijn 125 gulden duurder geworden, de 850-model- len 150 gulden tot 200 gulden, de 128-mo- dellen 225 gulden, de 124-modellen 225 tot 250 gulden, de 125-modellen 300 tot 325 gulden en de bestelwagens 300 tot 500 gulden duurder. De Fiat 600 is niet in prijs verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aan de reeks van stedebouwkundige plannen van de gemeente Den Haag is thans weer één toegevoegd. Professor ir. J. A. Lucas uit Voorburg heeft gisteravond tijdens een informele bijeenkomst van de gemeenteraad van Den Haag een indrukwekkend plan ontvouwd voor het gebied tussen het Spui en het nieuwe station in het Bezuiden hout, dat overigens dit voorjaar in aanbouw zal worden genomen. Het gebied tussen station en het komende Nerviproject aan het Spui 100.000 vierkante meter heeft de naam gekregen van „De Nieuwe Hout". Zo alles naar wens verloopt zou dit ge bied binnen vijftien jaar een geheel ander aanzien krijgen. Het is nu een half gesloopte wijk met als enige voor deel: vrij en royaal parkeren. Het gebied wordt doorgesneden door de plan semi-metro, die komt vanaf het nieuwe station (Station-Centraal), in de grond duikt en zich ondergronds voorzet in de richting van de Grote Marktstraat met een aftakking naar Rijswijk. In dit stadsgebied, dat een royale ope ning krijg naar Het Plein (regerings centrum) komen kantoren voor onge veer 7000 man personeel, parkeer ruimte voor 3500 auto's, 'n 2tal woon- flats voor 300 „onvolledige gezinnen", winkels, showrooms, hotel, een sport hal, een kunstijsbaan van bescheiden allure en een sociaal creatief centrum. Naast het nieuwe Station-Centraal maakt het Nerviplan de meeste kans spoedig gerealiseerd te worden. De meeste bouwwerken in dit gebied zijn onderling verbonden met voetgangers plateaus, die zes meter bovengronds komen te liggen. Prof. Lucas is in zijn plan zeer kwistig geweest met luchtbruggen, die hij benut om uit dit stadsgebied in aangrenzende wij ken te kunnen komen. Deze lucht bruggen voetgangersbruggen ko men over 't Spui, over de Zwarteweg (de komende Rotterdamse baan), over de Lekstr. nabij 't nieuwe station twe_g over de Dwarsweg (verbinding Bezuidenhout met Amsterdamse en Stille Veerkade). Het plan kent veel groenvoorzieningen. 70 meter blijft het Nervi-pro- BEIROET (Reuter). De Palestijnse commandogroepen zijn gisteravond in Beiroet bijeengekomen om te spreken over een gezamenlijk optreden in ver band met de plotselinge crisis die In Jordanië is ontstaan door het verbieden van de guerrilla-activiteit in dat land. Volgens het in Cairo gevestigde radio station van El Fatah hebben de in Jorda nië genomen maatregelen tot doel de weg te openen voor een vreedzame rege ling van het Palestijnse vraagstuk, iets waar de Arabische verzetsgroepen zich tegen verzetten. Ook het radiostation Sawt El Assli, de radio van de beweging voor de be vrijding van Palestina in Beiroet heeft de maatregelen scherp aangevallen. De Palestijnse massa's hebben wapens in de Jordaanse steden gebracht om hun recht op revolutie te verdedigen, aldus het radiostation. Volgens het Libanese dagblad Al Nahar heeft koning Hoessein van Jor danië besloten wapens te kopen van de Sovjet-Unie. Hoessein zou aan president Nasser een lijst hebben overhandigd van wapens die hii nodig heeft. Volgens Al Nahar heeft Nasser belooft Hoessein te helpen deze wapens van de Sovjet-Unie te krijgen. De Jordaanse strijdkrachten zijn mo menteel volledig uitgerust met wapens uit de Westerse landen, hoofdzakelijk uit de Verenigde Staten en Groot Brittannië. De laatste tijd doen veel geruchten de ronde dat Hoessein meer wapens, vooral vliegtuigen, nodig heeft, en dat hij deze van Rusland zal kopen als het westen ze niet wil leveren. DEN BRIEL (A.N.PNa het be sluit om „Dolle Mina's" meisjes en jonge vrouwen in het geuzenleger op te nemen om op de komende le april Den Briel te heroveren, heeft nu een vrouw de leiding gekregen van de „overgave" van de stad Den Briel. Mevrouw Maartje Boone-van Tilburg (64) heeft de leiding over Lumey, Blois van Treslong, vlootvoogden, Coppelstock, burgemeesters en een leger van enkele honderden Watergeuzen wanneer voor het Briélse stadhuis de overgave van de stad zal worden bedongen. ELF GEWONDEN MUENCHEN (Reuter-DPA) Drie Arabieren hebben gistermiddag zoals in een deel van onze edities ver meld, op de luchthaven Reim bij Mün- chen granaataanslagen gepleegd op de bemanningsleden en passagiers van een Israëlisch Iijnvliegtuig. Daarbij kwam n Israëlische passagier om het leven vielen elf gewonden. De drie aanslag plegers zijn gearresteerd. Zij zijn gewond geraakt: een bij de explosie van een handgranaat, de andere twee bij een vuurgevecht met de politie. Het voornaamste doelwit van de aan slagplegers was vermoedelijk de 23-jari- ge filmacteur Asaf Dajan, zoon van de Bomaanslag op gevangenis in Belfast BELFAST (Reuter) Bij een ge vangenis in Belfast heeft zich dinsdag avond een hevige ontploffing voorgedaan. Vele ruiten van huizen in de buurt sneuvelden. Er zijn echter geen doden of gewonden gevallen. De politie liet weten, dat er een bomaanslag was ge pleegd. Waarschijnlijk had de bom een in de muur van de gevangenis moeten slaan waardoor vele gevangenen hadden kunnen ontsnappen. Israëlische min. van Defensie, die zich onder de passagiers van het El-Altoes- tel bevond. Hij bleef ongedeerd. Een be kende Israëlische toneelspeelster, Han- na Maron, werd gewond, evenals gezag voerder Uriel Cohen en boordwerkbuig kundige Mori. In de Jordaanse hoofdstad Amman eiste gisteravond eerst het marxistisch democratisch volksfront voor de bevrij ding van Palestina, dat bekend staat als de radicaalste van de Palestijnse com- mandpgroepen, de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Later voegde zich daar actiebeweging voor de bevrijding van Palestina bij. Het El-Alvliegtuig waarmee de aan gevallen passagiers naar Londen zouden vertrekken en inmiddels in Tel Aviv te ruggekeerd was een half uur voor de aan slag uit Tel Aviv op München-Riem ge arriveerd. Kort daarvoor was een Syrisch vliegtuig uit Damascus geland. Vermoed wordt dat de aanslagplegers daarin za ten. Ook is het mogelijk dat zij een toes tel van de Air France hebben gebruikt. Volgens de hoofdcommissaris van politie in München, Manfred, Scheiber, hadden drie of vier mannen met een „oosters of zuidelijk" uiterlijk zich onder de negen tien El-Alpassagiers gemengd toen deze de hal voor doorgaande reizigers verlieten om met een bus van de lucht haven naar het vliegtuig te rijden. De mannen wachtten bij de deur en trokken bij de nadering van de eerste en tweede piloot pistolen. De buschauffeur pro beerde weg te rijden, maar een der Ara bieren sprong zwaaiend met zijn pistool vond een 32-jarige Israëlische passa- een handgranaat naar binnen. Daarbij vond een 32-jarlge Israëlische gier de gier de dood en werden zeven inzitten den gewond. De Britse journalist Len Doherty, een van de passagiers, vertelde: „Ik zat voorin en zag een granaat naar binnen vliegen. Ik greep onmiddellijk een jong Het vermoedelijke doel van de aanslag op het Münchener vliegveld Riem was de 23-jarige Asaj Dajan, zoon van de minister van Defensie. Asaf Dajan verlaat hier 't vliegveld. meisje voor me vast om haar uit de buurt te krijgen en probeerde de bom weg te trappen. Ik sleepte het meisje nel- de bus uit toen de bom achter ons ex plodeerde". Doherty werd door glassplin ters gewond. Intussen leverde in de hal de politie een vuurgevecht met de an dere mannen, die daar twee handgra naten naar binnen hadden geworpen. Van een der aanslagplegers is bij het ontplof fen van een granaat een hand afgerukt BUENOS AIRES (Reuter) In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft een fabrieksarbeider bij ongeluk zijn vriend om het leven gebracht en een ander in ernstige mate vergiftigd. Het geval deed zich voor, toen de mannen heimelijk in het magazijn een pot thee hadden gezet. De 37-jarige Ramon Cabral zag een pot met cyanide aan voor suiker. Deze vergissing kostte de 27-jarige Newton Falcon binnen enkele minuten het leven. Zijn collega Angel Tosar ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis. Cabral zit in het gevang. Mevrouw King, weduwe van de Amerikaanse negerleider Martin Luther King, op Schiphol, waar zij charmant antwoordde op vragen over haar tournee door Europa. Op de voorgrond haar boek, dat zij daarbij persoonlijk introduceert. SCHIPHOL „Het geweld loze protest in Amerika wordt steeds meer begrepen. Dat is erg belangrijk voor m\j". Aldus mevrouw Coretta King, echtgenote van de vermoorde Amerikaanse negerleider do minee Martin Luther King. Zjj kwam op haar tournee langs zeven Europese landen gisteravond aan op Schiphol voor een kort bezoek aan ons land. Onder meer wil zjj propaganda maken voor haar reeds in de handel zijnde boek „MUn leven met Mar tin Luther". Daarnaast zal zij in het kader van de vrijlheidsconcerten, die zij sinds 1964 geeft, van avond zingen en spreken in de Amsterdamse RAI. Cen traal daarbij staan de spiri tuals, dae haar man bij zijn geweldloze strijd tegen de blanke onderdrukking in Amerika hebben geïnspireerd en gestiÈrmileerd. Opnamen van haar optreden zal de NCRV staterdagavond uitzenden. Coretta King gaf ruiterlijk toe, dat een deel van de royalties, die zij ontvangt voor haar boek en haar optreden, aan haarzelf ten goede komt. De rest gaat naar charitatieve in stellingen. Ze zei, dat haar beweging met opzet contact zoekt met militante neger- organisaties om te proberen deze te neutraliseren en zo Langs geweldloze weg vol ledige burgerrechten voor de negers in Amerika te ver krijgen. „Mijn man zou waar schijnlijk hetzelfde doen, als hij nog leefde", verklaarde zij. „Hij was geen heilige. Hij had zijn fouten. Maar hij is de beste christen die ik ooit heb gekend". Morgen vertrekt Coretta King naar Stockholm.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1