QzQaidóc(2owta/nt PERCY SLEDGE antenne Bernadette Devlin in Panoramiek La double Inconstance Afscheid van Don Kozakken Incidenten in Londonderry Advocaat Judd Ahlers moet beweringen waar maken Dronkelap vernielt telescoop Rust ixoch duur Hij en zij Tot de dood ons scheidt PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1970 Leids-Haags experiment aantrekkelijk UET experiment, dat teiten van Leiden en wegen op het gebied v£ tussen basisonderwijs van scholen voor lager en voortgezet onderwijs, stelling. Belangrijk is in de men de brugperiode om onderwijsautori- Den Haag over- m samenwerking en de brugklas beroepsonderwijs verdient belang- één jaar verlengd, maar dan naar bene den, doordat de zesde klas van de ba sisschool automatisch overgaat in het voortgezet onderwijs. Het andere onder wijskundige experiment wordt, dat op de scholen van voortgezetonderwijs die aan de proef gaan deelnemen de bestaan de scheiding tussen het lager beroeps onderwijs en het andere voortgezet on derwijs doorbroken wordt. Ook dn de eerste jaren na de brug periode wil men proberen de onderwijs programma's van het beroeps- en theo retisch onderwijs zoveel mogelijk op el kaar af te stemmen, om tussentijdse overgangen (doorstroming) en persoon lijke vakkencombinaties mogelijk te maken. Drie uitgangen ^WINSTPUNTEN vergeleken bij andere toekomstplannen die pedagogen in petto hebben, vinden we dat in principe na de brugperiode toch gekozen wordt voor drie richtingen: één voor het lager beroepsonderwijs, één voor algemeen voortgezet onderwijs waaronder m.a.v. o. en h.a.v.o. en één voor het gymna sium en atheneum. Daarmee wordt erkend, dat het wei nig zinvol is alle kinderen na de brug periode in één en hetzelfde verband met één en hetzelfde leerprogram te houden. De bedoeling is, dat in het eerste en tweede jaar na de brugperiode de onder wijsprogramma's zoveel mogelijk op el kaar afgestemd zullen blijven. Aangezien men op scholengemeenschappen al eni ge ervaring heeft, zal spoedig wel blij ken, dat dit qua vorm beter lukt dan qua inhoud. Maar een winstpunt zou kunnen zijn, dat via het nieuwe systeem leerlingen van het beroepsonderwijs in één of meer theoretische vakken het niveau van bij voorbeeld de m.a.v.o.-opleiding zouden kunnen bereiken. Voorlopig geloven we, dat dit het meest feële doel zal blijken te zijn. Brugperiode /NMDAT een van de grote problemen van het voortgezet onderwijs de juis te determinatie is, vinden we intussen de tweejarige brugperiode het meest belangrijke onderdeel van het experi- Op die manier zal bewezen moeten worden, of het mogelijk is leerlingen van sterk uiteenlopende niveaus twee .iaar bijeen te houden zonder differentiatie. Slaagt de proef (wat onder meer impli ceert dat men dan dus ook een oplossing vindt voor de vraag wat met de begaaf den gedaan moet worden zonder dat ze tijdens de brugperiode een nieuwe voor sprong nemen op anderen), dan is een belangrijke correctie op de mammoet aangedragen. Slaagt de proef niet, dan kan men voor Nederland ook de „middenschool" wel vergeten en heeft het meer zin te gaan denken aan de mogelijkheid van 'n opleiding met vakken waarin stuk voor stuk op elk gewenst niveau examen kan worden gedaan. De Leids-Haagse plan nen verdienen in elk geval de kans om door de minister binnen het raam van de nieuwe experimenten wel op hun waarde j getest te worden. Tom Manders was gisteren bij de VARA terug met een Dorusshow. Alles wat we te zien kregen was nagenoeg eigen werk- Manders maakte de teksten, de muziek, het decor en hjj voerde ook nog de regie. Manders is eén duivelskunste naar, want hü bracht, op het orkest na, alleen zichzelf mee en de show die hü maakte was geweldig Alle verdere optredenden waren ama teurs, gewone mensen die door Manders tot een achtergronddecor waren ver werkt. Tegen die achtergrond schitterde hij als de schlemiel Dorus- Met een aar dige conference, met een paar goede liedjes, met kostelijke scenische vond sten zoals in de sex-uitsmijter. Maar bovenal schitterde hij als een mime van heel groot kaliber. Die slap- stick-bakkersscene was t.v. van enorm formaat. Manders is een enorme t.v.- persoonlijkheid. Hoe komt het eigenlijk dat hq zo weinig t.v- doet De VARA had ook verder een goede avond omdat Hadimassa beter uit de verf kwam dan eerder in dit seizoen- Zelfs Van Kooten en De Bie, toch ama teurs eigenlijk waar het om t.v.-presen- tatie gaat, kwamen met een paar nage noeg gave nummers. Kostelijk was het item van de a-sexuelen. Tussendoor: carnaval. Een materie waar wij, Noord-Nederlander zijnde, eigenlijk geen antenne voor hebben. Loet Steen bergen presenteerde deunen en liedjes. Naar onze smaak kwam hü heel ver in het benaderen van de leutsfeer, o.m. doordat hij (echt of niet) suggereerde dat alle medewerkers niet om den brode, maar uit louter plezier, zo uit bundig deden. Vg. NEDERLAND I NOS: 18.15 uur: Skiën 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO: 9 19.04 uur: Vadex-s tegen wil en dank 9 19.28 uur: Percy Sledgeshow 20.00 uur: 20.20 uur: Mountiessliow 22.20 uur: Poets, verborgen camera 22.40 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 9 18.45 uur: Fabeltjeskrant Journaal 20.20 uur: Advocaat Judd 9 21.10 uur: Rust noch duur, show 21.55 uur: Brandpunt 22.35 uur: Tot de dood ons scheidt, serie 23.01 uur: Journaal NOS: 23.06 uur: Van molecuul NEDERLAND I TELEAC 14.30 uur: Studeren, economie NOS 15.00 uur: Journaal 15.02 uur: Weekjournaal 15.22 uur: Verkeersinformatie •15.25 uur: Skippy 15.50 uur: De verrekijker 16.00 uur: Openbaar kunstbezit 16.15 uur: Sport (•reportage ir kleur van Frans var Dusschoten over ijszei- len, •reportage var de wereldkampioen schappen skiën, samen vattende reportage var de Europese kampioen schappen kunstrijden en de voetbaluitslagen) TELEAC 18.20 uur: Schaken NOS •18.55 uur: Fabeltjeskrant CVK/IKÖR •19.00 uur: Woord voor woord •19.05 uur: Zingend geloven NCRV 19.30 uur: Scheepsjongens van de Bontekoe •19.40 uur: Nationale parken in de Nieuwe Wereld 20.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.55 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal •19.05 uur: De tovenaar van Saburac 19.30 uur: Studio sport 20.15 uur: Panoramlek •20.40 uur: Tob-spion 21.05 uur: Studio sport 21.30 uur: Reportage over jurr Als de geruchten juist zün, kan het wel eens zün, dat we gisteravond het byna 50 jaar bestaande Don Kozakken- koor onder leiding van Serge Jaroff voor het laatst in ons midden hebben gehad. Het concerteerde voor niet zo talrqk pu bliek in de Prins W.-Alexanderzaal van het Congresgebouw in Den Haag. De be wogen geschiedenis der oprichting van het koor en de levensgeschiedenis van hun dirigent zün ih staat geweest om gedurende de jaren niets in te boeten aan elan en vitaliteit. Nog steeds presteert Serge Jaroff het om met zijn eigen kenmerkende korte, dui delijke hand- en vingerbeweging zijn zangers tot in de hoogste en laagste toon fors of fluisterzacht te laten reageren. Iedere stem functioneert in zijn eigen timbre, in een technische en muzikale harmonie met de andere. Het wonderlijke blijft, dat de souplesse in de meest moeilijke passages geen mo ment verdwijnt; de voortdurende tour nees schijnt hen niet te vermoeien, of te verlammen. Wat het programma betreftwe mogen het repertoire in zijn algemeenheid be kend veronderstellen. Het eerste gedeelte bestond voornamelijk uit religieuze mu ziek, w.o. het bijzonder knap uitgevoerde Gospodi Pomibei en de zangerige eerste psalm van David in de originele Kiev- kloosterkerkbezetting. Het tweede deel omvatte diverse liede ren, zoals de rode Sarafan, Kaliuka en en gedanste Russische dans, hetgeen niet het oor, maar ook het oog verlustigde. Ook het laatste onderdeel van het pro gramma omvatte bekende liederen, zoals de Russische zigeunerromance: Zwarte ogen, twee Saporoschje liederen en even eens tot slot een onvervalste kozakken- Ofschoon we bekend zijn met de sound van Jaroffs originele Don Kozakkenkoor, boeit het toch telkens weer, welke moge lijkheden de menselijke stem heeft en wat Jaroff bij ieder persoonlijk er uit weet te halen en dat niet als een dirigent die dat met zoveel routine wel even doet, maar geëngageerd zijn 25 mensen inspirerend, dat zij met hun muziek aan eenieder die naar hen luisteren wel iets te zeggen hebben. D.v.G. Epitaph voor Louis van Tulder AMSTERDAM (ANP) Ter nagedach tenis van de in 1969 overleden zanger Louis van Tulder heeft Jurriaan An- driessen een werk gecomponeerd voor sopraan of tenor, klarinet en pliano met de naam „Epitaph voor Louis van Tul der". Het is een aleatorische compositie met citaten uit de solopartij van de mis van Alphons van Diepenbrock, dat als een van de meest indrukwekkende ver tolkingen geldt uit het repertoire van Louis van Tulder. Op 9 maart zal de eerste uitvoering ervan worden gegeven in „De Suite" te Amsterdam. Uitvoeren den zijn Lucienne Bouwman (sopraan), Christiaan Boom (klarinet) en Ten Crone (piano). Vervuiling Noordzee voorkomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren gesproken over het aangaan van een overeenkomst met België, Frankrijk en Engeland inzake samenwerking bij het tegen gaan van de verontreiniging van de Noordzee. Het gaat daarbij om maatregelen op het punt van lozing van afvalstoffen, opsporing van olievlekken en de aansprakelijkheid voor het ge ven van schadeloosstelling. De ontwerp overeenkomst moet nog goedgekeurd en getekend v'orden. „IK WAS DES DUIVELS" Heerenveense burgemeester haalt Sipke uit inrichting HEERENVEEN (ANP) De burge meester Hellinga van Heerenveen heeft gistermiddag de 60-jarige rondreizende hoefsmid Sipke Faber, weer uit de psy chiatrische inrichting Franeker"gehaald en hem naar zijn woonplaats Tjalleberd gebracht, Sipke, die donderdag met een ambulance werd opgehaald na eerst nog op de fiets te zün gevlucht, is vannacht ,.Ik was des duivels", aldus burge meester Hellinga, „de sociaal-psychiatri sche dienst in Friesland heeft deze man laten opnemen in Franeker zónder dat ze hem ooit onderzocht of ook maar ge zien hebben. Kijk, wanneer dit mogelijk is dan kan ik hem ook ophalen en zon der de dienst er in te kennen. Maar men hoort nog wel van mij want in dit ge val zijn dé fundamentele rechten van de mens aangetast". Toen vader, die ook inwoonde, echter stierf, wilde het echtpaar Kluwer verhui zen. Om het zover te laten komen moest de woning worden verkocht. Sipke had daarbij echter in totaal geen belang, om dat hij nog een hypotheek op de woning had. Hij moest dus weg. Sinds die tijd is de sociaal-psychiatrische dienst inge schakeld. Deze heeft geactiveerd deze man in Franeker op te nemen zonder dat men hem ooit geeft gezien", aldus de burgemeester van Heerenveen. LONDONDERRY (AFP-Reuter) In Londonderry is het gisteravond tot ver scheidene incidenten gekomen tussen ka tholieke demonstranten en Britse mili tairen, die daar gedetacheerd zijn om de orde te handhaven in deze Noordier- se stad waar zich in de afgelopen tijd hcrhaaldelük ernstige botsingen tussen katholieken en protestanten hebben voor gedaan. De militairen waren genoodzaakt zich onder een hagel van stenen terug te trek ken. Verscheidene winkelruiten gingen aan scherven. Ongeveer driehonderd betogers voor gelijke rechten voor de protestantse be volking van Londonderry trokken na een bijeenkomst waar predikant Ian Paisly het woord voerde, de stad in en wierpen stenen door de ruiten van winkels. Mi litairen deden een beroep op de beto gers naar huis te gaan, maar zij wer den met stenen bekogeld en moesten zich terugtrekken. Twee personen zijn gearresteerd. De NCRV zendt „La Double Inconstan ce" („De kwadratuur van de liefde") uit, een blijspel van de Franse toneel schrijver Pierre Carlet de Chamblin de Marivaux, dat voor het eerst werd opgevoerd op 6 april 1723. „De kwa dratuur van de liefde" speelt in het Frankrijk van de achttiende eeuw. De eeuw die werd afgesloten lyiet een al les veranderende revolutie. De eers te voortekenen van deze revolutie, het zich steeds meer bewust worden van hun bestaan door de lagere klassen, dienen zich reeds voorzichting aan. In dit spel durft het arme boerenmeis je Sylvia zelfs de knappe prins, die een oogje op haar heeft laten vallen, te weerstaan. Zij wil namelijk haar liefde voor de arme Arlequin niet op geven. De prins, die gewend is alles te krijgen wat hij wil hebben, iaat zich echter niet zomaar afschepen. Hij vraagt Arlequin naar het hof te ko men en probeert hem tegenover Syl via in een kwaad daglicht te stéllen Zondag NCRV Nederland 1 20.35 uur (kleur). In het t.v.-programma „Panoramiek" wordt een gefilmd portret uitgezonden van Bernadette Devlin, lid van het Britse parlement voor het kiesdistrict midden Ulster. Bernadette Devlin werd twee maanden geleden veroordeeld we gens haar aandeel in het oproer in Der- ry in augustus van het vorige jaar. Hangende haar beroep tegen het von nis is zij momenteel op borgtocht vrij Zij is met haar 22 jaar het jongste vrouwelijke parlementslid uit de Brit se geschiedenis. De film geeft een beeld van de ontwikkeling in het leven van de studerende timmermansdochter tot de Jeanne d'Arc van de Ierse vrij heidsstrijd en het symbool van de op standige jeugd over de hele wereld. Er wordt ingegaan op de motieven die haar hebben geleid, hoe zij politiek ge ëngageerd raakte haar rol in het op- roer komt in exclusieve beelden uit voerig aan bod hoe zij in zes maan den vereenzaamde omdat zij niet meer terug kan naar haar studiegenoten en niet mer vooruit willen door haar verguisde politieke establishment van Westminster. „Ik zal de gevangenis wel ingaan" zegt zij, „maar niemand mag vergeten dat er dan nog maar één Bernadette Devlin gevangen zit, want er zijn er duizenden zoals ilc". Zondag NOS Ned. 2 20.15 uur. Carl Betz als advocaat Judd. Eind september van het vorig jaar werd de laatste aflevering uitgezonden van de uit 13 stuks bestaande serie „Judd for the Defense" (Advocaat Judd). eerst nu is er weer een mogelijk heid om er een tweede serie van 13 aan vast te knopen. Deze serie behandelt vooral maatschappelijke problemen. Het gaat nu om „Dienstweigering". KRO Ned. 2 20.20 ur. SPRINGERAFFAIRE BONN (Reuter) De Westduitse pers- raad heeft naar aanleiding van een vraaggesprek voor de radio aan de re geringswoordvoerder Conrad Ahlers verzocht zijn bewering waar te ma ken dat de bladen van het Springercon cern het nieuws verdraaien. Ahlers had onder meer gezegd dat de Springerpers een politiek voert die nau welijks nog met de opvatting van pers vrijheid in een democratisch land te ver enigen is. De persraad heeft hem nu schriftelijk verzocht het materiaal waar Ahlers op gedoeld heeft ter beschikking te stellen. FORT DAVIS (AFP) Jack Hyde, werkzaam bij hel observatorium McDo nald in Texas, heeft na te stevig ge dronken te hebben zijn revolver getrok ken en de grote spiegel van de teles coop van het observatorium met kogels doorzeefd. De spiegel ls op twee naa de groot ste ter wereld, de doornsede ls 2 m. 59. De waarde wordt op een miljoen dollar geschat. Het observatorium McDonald staat op de berg Locke in een verlaten gebied in het uiterste westen van Texas. De telescoop is gebouwd op initiatief van de NASA en wordt gebruikt door de uni versiteit van Texas. Bij zijn arrestatie kon de man geen verklaring voor zijn dead geven. De spiegel la totaal Vernield, Showman Percy Sledge kan men weer bewonderen in alle staten van zijn weergaloos vermogen om te lachen, te huilen, te swingen, te vertederen en vooral te zingen. Zijn Special Prayer zag men op alle hitparades. Hij zong hel dan ook met heel zijn ziel. AVRO, Ned. I, 19.28 uur (kleur). Op een zondagmiddag krijgen Milly en Thomas bezoek van Martha en haar vriendin Fien Bakker. In de loop van de conversatie blijkt Fien een zuster te bezitten, Zus Bakker, die Milly vaag kent van vroeger. Zus was toen in Am sterdam een bekende persoonlijkheid, omdat zij als een der eersten in de Jor- daan een boetiekje opzette, waarmee ze veel succes oogstte. Door het ge sprek met Fien komt Milly op het idee. Zus weer eens op te zoeken. In deze aflevering de volgende liedjes: „Mijn eerste Mini", „Schaapjes op het Dro ge" en Veertig graden koorts". Mede werkenden: Millie Vink Jasperina de Jong;'Thomas Vink Eric Herfst; Martha Vink Sylvia de Leur; Fien Bakker Ronnie Bierman; Zus Shi- reen Strooker. KRO Ned. 2 21.10 uur. SPORT IN WEEKEINDE „Studio Sport", het sportprogram ma van de N.O.S.-televisie, dat gen van 19.30 tot 20.15 en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2 wordt uitge zonden, bevat onder meer de volgende onderwerpen: de volleybalwed strijd AMVJ-Dynamo Tiranda in Am sterdam; de basketbalwedstrijd Flamingo'sBlue Stars in Haarlem; de tafeltenniswedstrijd Scylla Nedlloyd in Leiden; de zaalhandbal- wedstrijd NilocSwift te Amsterdam. In „Langs de Lijn", het sportpro gramma van de N.Ö.S.-radio, dat mor gen van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 18.30 uur via Hilversum I wordt uitgezonden, wordt naast een aantal wedstrijden in het betaald voetbal aandacht besteed aan: paardenkoersen in Hilversum; mi- crokorfbal; zaalhandbal; teurvoetbal. Px-esentatie: Peter var Brakel en Bert Cox-poraal. Samenstel ling en regie: Roel Rengers. Paula nodigt een paar vrienden uit on een ritje te maken in Dicks auto, maar raakt zoals te verwachten is in een aflevering van „Hij en Zij", betrokken bij een ongeluk. En natuur lijk geen gewoon ongeluk, maar een aanrijding met een lijkwagen. Geluk kig ligt de schuld van de aanrijding niet bij Paula, maar bij de bestuurder van de lijkwagen. Aangezien deze niet verzekerd is wil hij zijn schuld ver- goeden. door karweitjes voor Paula en Dick op te knappen. De man brengt Paula en Dick daarbij in allerlei de situaties. En nog vreemder wordt de situatie wanneer er een telefoontje komt van de garage waar de auto na de aanrijding naar toe is gebracht. KRO Ned. 2 19.30 uur. Eucharistieviering Op zondag 8 februari zendt KRO-RKK de eex-ste van een reeks eucharistievie ringen met Nederlandse gezangen uit vanuit de Antoniuskerk te Dordrecht. Aan deze kerk is als dirigent-organist verbonden de componist Otto Deden, van wie het merendeel van de gezan gen in deze dienst afkomstig is, als be- werking of als oorspronkelijke positie. Voor deze uitzending compon- neerde hij een tussenzang, enkele ac clamaties en de doxologie na het Onze Vader. De „vaste gezangen" zijn uit zijn Missa provocata, voor koor, ge meenschap en orgel. NEDERLAND 1 19.13 uur: NEDERLAND II NOT/NOS J eugdherinneringen 19.30 uur: NOS 10.45 uur: Tweekamp 18.45 uur: Walter en Connie 20.00 uur: Fabeltjeskrant 11.10 uur: Journaal 18.55 uur: Biologie in de brugklas 20.20 uur: Journaal 11.35 uur: Hier en Nu 19.04 uur: Maatschappelijke ont 20.50 uur: Scala wikkelingen in ons Please sir!, slot VARA koninkrijk 21.15 uur: 19.30 uur: 12.00 uur: Psychospot Coronation Street Sluiting 22.00 uur: 20.00 uur: NOS Sergeant Joe Hooper Journaal 18.15 uur: 22.25 uur: 20.20 uur: Wereldkampioenschap Koorzang Europa in met Ellen 22.35 uur: Blazer en Berend 18.45 uur: Journaal Boudewijn Fabeltjeskrant NOT/NOS 20.50 uur: 18.55 uur: 22.40 uur: Velen met mij Journaal John Buil en Europa •21.25 uur: NCRV Sherlock Holmes 19.04 uur: 22.15 uur: Scheepsjongens van Achter het Nieuws Bontekoe 22.55 uur: Journaal Het leven van vader Hanekam gaat niet over rozen. Als moeder Bets met dochter Rie een bioscoopje pikt, dan vindt hij de kachel uit en zijn prakkie eten verbrand op het ^as. De grootste ellende is dat niemand medelijden met hem heeft. Schoonzoon Aad komt wel met croquetten en patat, maar niet voor vader, want die zou zijn prakkie peen en uien vinden. Als dan niet alleen zijn eigen familie tegen hem samenspant maar ook de mensen in het café waar hij uitgehongerd gaat telefoneren, dan zullen wij als toeschouwers esn beetje medelijden met hem krijgen ondanks rijn gescheld en geschreeuw. K.R.Q. 83.36 uur, 16.30 Voor de aan de lijn. AVRO: 17.55 Mêdedelingi HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badlnerie: klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten7.50 Overweging! 8,00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 (11.00 Nieuws). TROS: Lynx (of Los). KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 Rond met 'n gaat Ie: platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Hol ster: pop-en coutrymuziek. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 lORRrrrr: Popmagazine,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2