in Tombstone stierf men met laarzen aan' l Kerkhof voor desperado's en sheriffs m,- ARIZONA, januari Is er een familie in Nederland, die zich zorgen maakt over het lot i een naar Amerika geëmigreerde Annie? Dan heb ik goed nieuws. Ze stierf in 1881 een natuurlijke dood iets heel bijzonders in het stadje, waar ze naar alle waarschijnlijkheid haar charmes verdeelde onder de meest biedende zilverzoekers. Daar ligt ze, begraven onder wat losse keien op het kerkhof van Tombstone: „Dutch Annie, died a natural death". Achter haar een graf waarop een kruis staat met het opschrift: „George Johnson, hanged by mistake" per ongeluk opgehan gen. Links naast haar James Hickey, vermoord door Wm. Claiborne. Rechts Red River Tom, neergestoken door Ormsby. Even verder Wm. Claiborne, neergeschoten door Frank Lesly. Ormsby, gelyncht. M. E. Kellog, vermoord". „Hier ligt Lester Moore, gedood door 4 kogels uit een .44, niet minder en niet meer". Sheriff White, gedood door Curly Bill. Ja, Dutch Annie, je hebt geluk gehad, als ik de opschrif ten op de kruizen rondom je mag geloven. Het waren er niet veel in Tombstone, die een natuurlijke dood stierven. Integendeel men stierf er bij voorkeur „met de laarzen aan", zoals dat in het Wilde Westen heette. Daarom is het kerkhof ook Boothill genaamd de heuvel der laarzen. Dit laatste brokje informatie dank ik aan sheriff Ev Browsey, die in een kroeg met de weidse „Chrystal Palace" zijn hangsnor zit te benatten in een dubbele whisky. Ik ben in dit krankzinnige oord beland dank zij Trans World Air ways, de luchtvaartmaatschappij, die ieder jaar een groep journa listen uit alle landen van de we reld door Amerika laat reizen in de hoop op enig toeristiek bazuin geschal. „Ach, u komt uit Neder land", hadden ze gezegd. „Daar spelen de kinderen graag covvboy- tje, is het niet, en leest iedereen Karl May. Wel, man, dan moet je naar Tombstone gaan. Nergens is het westen wilder geweest dan daar". Nu vliegt TWA op vele plaatsen, maar niet op Tombstone. Het werd een lange, lange busrit dwars door de Sonorawoestijn tot vlak bij de Mexicaanse grens. De aarde is er woest en ledig, afge sloten door de kartelrand van een gebergte, dat indigo is of okergeel al naar gelang het spel van zon en wolken dat wil en vanwaar een koude, harde wind komt gebla zen. Eens zwierven hier de Apa chen rond onder aanvoering van de vechtlustige opperhoofden Co chise en Gëronimo. Nu staat er zo- het niets een cola-auto maat onder een reusachtige cactus. Dat moet je de Amerikanen nage ven: ze denken om hun natje. Op een kale heuvel, in de fluiten de wind, eindelijk Tombstone. Eerst het kerkhof, waar een bloe dige historie van moord en dood slag op simpele witte kruizen ge boekstaafd staat, en waar de man nen begraven liggen, die het een schande vonden met de laarzen uit te sterven. Dan een schamele ver zameling houten gebouwtjes. Een paar saloons. Een gerechtsgebouw van knalrode baksteen, waar het vroeger druk geweest moet zijn. Mannen met brede stetsons, slente rend over de houten trottoirs. Een klok, die het lang geleden heeft opgegeven de tijd aan te wijzen. „Zelf herinner ik me er natuur lijk niets, meer van", gromt sheriff Browsey door zijn snor, „maar vroeger is het hier anders geweest. Tombstone had de slechtste naam in heel 't Wilde Westen. Boy, waf hebben ze mekaar hier afgeslacht". Het verhaal, dat ik middels ontel bare dubbele whisky's aan zijn ta- bakgebruinde lippen ontlok, is de moeite van 't doorvertellen waard. Het is typerend voor de doordou wers, de vechtjassen, de gokkers op alles of niets, die nog geen hon derd jaar geleden het binnenland van het Amerikaanse continent openlegden en wier kleinzonen nu naar de maan vliegen of sneu velen in-Vietnam. Rijke vondst Het begon met Ed Schicffclin, een gebaarde zilverzoeker. In de lente van het jaar 1877 verliet lijj het eenzame, vooruitgeschoven leger kamp Huachua om zjjn geluk te gaan beproeven in de nog onver- kende woestijn van Arizona. Zijn vrienden hadden er een zwaar „Het enige, wat je in die heuvels zult vinden, Ed", waarschuwdea ze bij zijn afscheid, „is je graf". Ze doelden daarmee op de wraakzuch tige Indianenstammen, die rond zwierven in de San Pedrovallei. waarheen Schieffelin zich wilde begeven. Maar Ed zette door en hij vond wat hij zocht. Na een trektocht van weken en weken door het barre gebied werd zijn oog getroffen door een vreemde waarin Tombstone baadde, trok desperado's aan uit alle uithoeken van het Wilde Westen. Roofover vallen op de postkoetsen, die het zilver naar Tucson moesten bren gen, tachtig mijl verderop, waren legio. Lynch- en schietpartijen be hoorden tot de orde van de dag, Het was een wild wereldje, waarin de toon werd aangegeven door mannen als Frank Leslie, een bar keeper, die onder meer ene Mike „Per ongeluk opgeha graven van Tombstone. Een van de merkwaardige rotsformatie. Hij zette er zijn hou weel in en hield een brok zilver erts in de hand.Hij paalde zijn claim af en noemde hem „Tomb stone" grafsteen als herinne ring aan de gelogenstrafte waar schuwing, die zijn vrienden hem hadden meegegeven. Het was een rijke vondst. Na vijf jaar al kon hij zijn belangen ver kopen om als miljonair te gaan le ven in het meer vriendelijke Caii- fornië. Maar andere zilverzoekers hadden zijn voetsporen gedrukt en waren zich komen vestigen boven de bodemschatten van Tombstone. Er groeide een stad van houten ke ten en bakstenen gebouwen, omge ven door honderden tenten, waarin de mijnwerkers woonden. Er kwa men winkels, kroegen, speelholen en bordelen. Wat overdag werd ge dolven, werd 's avonds verbrast. De inzetten aan de roulettetafels bereikten soms hoogten van 40.000 gulden. De nonchalante weelde, Killeen doodschoot om de simpele reden, dat hij met zijn vrouw naar bed wou, en Ed Bradshaw, die zijn pistool leegde in het lichaam van Tom Waters, omdat de kleur van diens overhemd hem niet beviel. Eerst schieten Ook de meest beruchte desperado van die dagen kwam naar Tomb stone. Hij heette William Brocius, maar niemand kende hem anders dan als Curly Bill. Hij vermaakte zich o.m. door te paard de kerk binnen te gaan en de dominee op de preekstoel te dwingen, goochel- trucjes uit te halen op het ritme van zijn pistoolschoten. En Berry Earp Wyatt kwamde man, die het grote mysterie van Tombstone zou worden. Was hij een geweten loze scherpschutter en gokker? Of was hij een onbaatzuchtige dienaar van orde en gezag? De annalen zijn even vaag als het westen wild was. Vast staat, dat hij het devies han teerde: eerst schieten, dan praten. Vast staat ook, dat hij al snel na zijn aankomst in 1877 lol plaats vervangend sheriff van Tombstone werd benoemd en dat geen post koets, door hem bewaakt. ooit werd overvallen. In iedei geval was het gezelschap, dal hij mee bracht. van dubieus allooi. Dat gold niet zozeer zijn twee broers Virgil en Morgan als wel zijn speeltafelvriend Doe Holliday, een gedroste tandarts, die beter met het pistool om kon gaan dan met de boor en die al zestien mensen had gedood voordat hij voet op de zilverrijke bodem van Tombstone Spoedig nadat Earp Wyatt en zijn groep zich in het stadje hadden ge nesteld, werd de toestand gespan nen. De tegenspelers in het drama, dat zou volgen en dat het geweten van Amerika wakker zou maken, waren een gx-oep cowboys, vooral de gebroeders Clanton en McLau ry, die zich in de omgeving van Tombstone bezighielden met vee diefstal, roof, moord en soortgelijk amusement. Toen het jiajaar van 1881 aanbrak, hadden beide partij en al herhaaldelijk gebotst. Bedrei gingen en beschuldigingen waren over en weer gevlogen. De climax kwam op 26 oktober, lke Clanton en Tom McLaury liepen pal voor de Chrystal Palacebar de gebroe ders Wyatt en Doe Holliday tegen het lijf. Earp Wyatt sloeg de man nen met de kolf van zijn pistool in het gezicht de grofste beledi ging, die men iemand in 't Wilde Westen kon aandoen en arres teerde ze wegens verboden wapen bezit. 's Middags om twee uur wa ren ze weer op vrije vast. Om twee uur werd lke Clan ton gesignaleerd in de O.K. Corall, een omheinde plek, waar op markt dagen het vee bijeen werd ge dreven. Hij was weer gewapend en zwaar onder de invloed. Bij hem waren zijn broer Billy, de gebroe ders Tom en Frank McLaury en hun vaste kameraad Billy Clai borne, eveneens met pistolen op de heup en verhit door de drank. „We schieten Earp neer als een hond", schreeuwden ze in koor. Afrekening Earp Wyatt, met zijn kliek verza meld ï-ond de speeltafel in Haf- ford's Saloon, hoorde het nieuws en besloot, dat het tot een definitieve afrekening moest komen. Gevieren Er rijden geen postkoetsen meer door het Wilde Westen, maar eens waren taferelen als dit in scene gezet voor een t.v.-programma aan de orde van de dag. Earp, Virgil, Morgan en Doe Holliday marcheerden ze naar de O.K. Corall. Zwijgend en som ber was hun opmars. Ze waren gewapend met pistolen, terwijl Doe Holliday een geweer met afgezaagde loop onder zijn lange zwarte jas verborgen hield. De inwoners van Tombstone keken angstig toe. In de O.K. Corall kwa men de partijen tegenover elkaar te staan. De lucht tussen hen in ti'ilde van haat. „Armen omhoog; we komen jullie ontwapenen", riep Virgil, die evenals zijn broer plaatsvervangend sheriff was. Toen gebeurde het. De spanning van maanden, maar vooral van de laat ste uren ontlaadde zich in 'n stac cato. van schoten. Men neemt- aan, dat de dronken Frank McLaury het eerst zijn pistool trók, maar hij was niet ving genoeg Earp Wyatt. school hem in de buik, voordat hij de trekker kon overhalen. Het vuurgevecht, dat volgde, vulde de O.K. Corall met kruitdamp. Drie doden bleven achter Tom en Frank McLaury en Bill Clanton. Ike Clanton, de man met de grote mond, wist schreeuwend om ge nade te ontkomen. Bill Claiborne, nog maar pas vrij uit de gevange nis, waar hij had gezeten, omdat hij een barkeeper had neergescho ten, die niet snel genoeg inschonk, koos eveneens het haZepad, Maar met het vuurgevecht in de O.K. Corall was de keten van moorden niet verbroken. Een paar dagen na Kerstmis in datzelfde jaar stak Virgil Earp tegenover Chrystal Palace de straat over, toen hij door vijf schoten werd geveld. En in maart vond Morgan Earp de dood, toen een door het raam afgevuurde kogel hem in de rug trof, terwijl hij aanlegde voor een biljartstoot. Alleen Earp Wyatt overleefde hel bloedbad. Hij op zijn beurt legde Frank Stilwell neer, de man, die hij van de moord op zijn twee broers verdacht, en hij maakte een einde aan het duistere leven van desperado Curly Bill dil alles op een manier, die verre van wettelijk was. Inmiddels had het. nieuws van de gebeurtenissen in Tombstone de natie geschokt. In Washington besloot president Chester Arthur in maart 1882 om federale troepen naar het stadje te sturen en zo hardhandig een einde te maken aan de moordpar tijen onder de gelukzoekers. Daar mee verdween Tombstone in de vergetelheid. De lucratieve zilver mijnen liepen bij een overstroming onder water en moesten gesloten worden. Wat eens een woekerend centrum van goklust, prostitutie en misdaad was geweest, werd een spookstad, zoals er vele liggen in de barre woestijn van Arizona. Toeristen CBS het vergeelde verhaal van de gebroeders Earp en het vuurge vecht ln de O.K. Corall ontdekte. een t.v.-serie van ge maakt en opnieuw was Tombstone beroemd, „Er komen veel toeristen kijkenzegt sheriff Ev Browsey tevreden. „We verkopen souvenirs en de saloons doen goede zaken. Tombstone is te laai om te ster ven". Een van zijn taken is, erop toe te zien, dat paragraaf negen van de plaatselijke politieverorde ning wordt nageleefd, die verbiedt, een pistool op de heup of een ver borgen wapen (e dragen. Wel mag I een pislool in de hand rondlopen, maar Browsey heeft dat nog nooit iemand zien doen. De doden op de „heuvel der laar zen" zijn daar niet mee geholpen. „Charles Storms, neergeschoten door Luke Smart". „Tom M. Lo- wery, neergestoken door John Heath". Als er één plaats ter we reld zijn naam verdient, dan is het Tombstone in do woestijn van Ari- PfET SNOEREN Natuurlijke doden t Tombstone. De meeste grafzerken op het kerkhof vermelden „vermoord".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13