Vakbondsleiders voor Belgische rechtbank Angèle Buijs: PPR spreekt me sterk aan dessa 56ct! Nasim de fakir wil hangen zonder „strop Ex-hoofdbestuurslid Boerenpartij TOP DEINST NIET TERUG VOOR TERREUR-METHODEN Zelfs arme leden worden uitgezogen D '66 niet in regering met regeringspartijen Verder beraad over nieuwe politiewet V akbondsleider s Jonckheer niet naar Antillen laten gaan Leidsche wol: resultaten lager VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 DE LEÜDSE COURANT PAGINA 0 (ADVERTENTIE) Beschuldigd van fraude met belastingen Van onze correspondent) BRUSSEL Voor de Brusselse recht bank verschenen gisteren vier voor aanstaande internationale vakbondleiders. )e vier mannen, die de wereldbond van Vrije Vakverenigingen vertegenwoor digden, tijn beschuldigd van belastings fraude ten nadele van de Belgische staat. De hoofdbeschuldigde is Omer Becu, voorzitter van de Wereldbond van Vrije Vakverenigingen, met als andere beschuldigden de heer Buiters, Neder lands secretaris bij het W.V.V., de Pool- secretaris van dezelfde vakbond en Belgische öediende. De be schuldigd gedurende vier jaar 20 pro cent te weinig belastingen te hebben betaald aan de Belgische staat. Voorzitter Becu zei dat deze praktijk, n slechts 80 procent van de ontvang- (Van een onzer verslaggevers) SITTARD „Dc politieke instelling n de sfeer in de P.P.R. spreken mij sterk aan". Dat gaf gisteravond tijdens een bijeenkomst van de P.P.R. zowel zuster Angcle Buijs als pater drs. F. Tausch op als de belangrijkste reden waarom zij zich kandidaat hadden ge steld voor de verkiezingen voor Provin ciale Staten op de P.P.R.-lijst. ,Ik vind het streven van de P.P.R. de machtspositie van de K.V.P. ein delijk eens te doorbreken, niet anders dan loffelijk", aldus pater Tausch. „En dat niet zozeer omdat het de K.V.P. is, ar vooral om de machtspositie die de- partij in onze provincie bezit". Zus ter, of zoals ze het zelf liever heeft, ge woon Angele Buijs kloosterzuster van de Congregatie van de Goddelijke Voorzie nigheid in Venlo, denkt daar net zo over. Op de vraag of haar kandidaatstelling te combineren valt met haar maatschap pelijke positie antwoordt zij positief evenals drs. Tausch, provinciaal overste van Mariannhill. in Arcen. ,.De an dere zusters uit 't klooster denken nog al verschillend over mijn stappen in de politiek", zegt Angele. „Sommigen vin den het te ver gaan dat ik bij de P.P.R. ben, anderen staan helemaal achter mij". Door haar kloosteroverste is zij in de- xc zaak geheel vrijgelaten. Angele Buijs die 32 jaar is is in het dagelijks leven be zig met onderwijszaken. sten aan te geven bij de fiscus, schering en inslag was bij de vak vereningen zijn voorganger, de Nederlandse Olden- broek, zou hem bij de machtsovergave de raad hebben gegeven slechts 80 pro cent van zijn ontvangsten aan te geven, en de huidige minister van Tewerkstel ling, Major, in die tijd nog voorzitter van het Belgisch socialistisch vakver bond, zou hem dezelfde raad hebben ge- gegeven. Hoewel minister,Major door de recht bank was gedagvaard, kwam hij niet opdagen: de voorzitter heeft beloofd de minister thuis te gaan verhoren. Uit de getuigenissen bleek nog, dat een lid van de financiële commissie die toezicht houdt op de geldmiddelen van het W.V.V., een Brits Labourparle- mentslid, had opgemerkt, dat er ge knoeid was met de boekhouding van het W.V.V. Toen de Brit hem hierop attent maakte, antwoordde Becu: „Dat is hier om een zuiver verraad". De Nederlandse secretaris Buiters protesteerde hevig, dat men hem had durven dagvaarden, hij zei: „Ik ben niet de eerste de beste. Ik heb vijftien kanto ren over heel de wereld. Als ergens een klerk verkeerde aangifte van belastin gen doet, dan kan men mij moeilijk daarvoor verantwoordelijk stellen. Het ergste van dit geval is, dat het hier gaat om een zuivere verrraad". De belastingsfraude kwam aan het licht, toen de Belgische politie bij een Belgische vakbondsman, die tijdens de zitting slechts werd geïdentificeerd als P. De man zit op het ogenblik voor drie jaar in de gevangenis wegens belas tingfraude. Uit de papieren van deze P. bleek, dat de lonen, die in werkelijkheid betaald werden, door het W.V.V., lager lagen dan de lonen die werden aangege ven door de heer Buiters. De voorzitter heeft besloten op 24 fe bruari meer getuigen te horen. tijdelijk voor A I(Van •rslaggeve Voorstel Luns over bevoegdheid EEG-parlement BRUSSEL (ANP) In de Europese ministerraad in Brussel heeft minister Luns de gedachte gelanceerd om het Europees parlement zelf in te schake len bij een poging om de kwestie van de Europese parlementaire bevoegdheden, waarover een volkomen impasse is ont staan. op te lossen. Hij heeft voorgesteld een compromis- regeling, die naar zijn mening overi gens slechts in geringe mate mag afwij ken van het tot dusver ingenomen Ne derlandse standpunt, eerst aan het oor deel van het Europees parlement te on derwerpen om er dan pas in de minister- laad een besluit over te nemen. Neder land houdt er nog steeds aan vast dat 't parlement in Straatsburg absoluut het laatste woord bij de vaststelling vai begroting moet hebben. Op de weg langs de Weespertrek- vaart is gisteren een tankwagen ge kanteld. De chauffeur uan de vracht wagen, links op de voorgrond, kwam met de schrik vrij. HENGELO De 23jarige Hen- geloër Gerrit Kleinsman heeft ons onthuld serieuze plannen te bezitten om zich op niet al te lange termijn in het open baar te laten opknopen, zonder daarby het leven te laten. Ge rard, alias Nasim, is de fakir, die zich dinsdagavond bij Wil lem Duys met veel bravoure en tot onsteltenis van duizenden tclcvisiekykers in een bed met stukken glas stortte. „Het publiek is wreed, het wil steeds meer zien, telkens iets heel nieuws", verzuchtte de Hengelose stuntman. „Ik geloof dat met een touw om de nek ophangen mogelijk is. Het is een kwestie van trainen van de spieren en dat doe je door prak tisch oefenen. Als het me lukt ben ik de eerste mens die dat doet." „Maar waarom?". „Het is een hobby van mij", zegt hij. En: „Ik wil graag prof worden en dan moet je dingen doen die niemand anders presteert." Gerard Kleinsman leidt in zijn dagelijks leven een burger bestaan. Keurig. Na zijn op leiding in militaire dienst is hij als elektricien gaan wer ken: antennesystemen voor een betere beeldbuiskwaliteit. Hij woont bij zijn ouders aan de Oude Postweg en heeft een lieve 18-jarige Marijke Goering tot verloofde. Ook voor zijn hobby is zij be- „Als het me lukt ben ik de eerste" anders hiervoor krijgen m: ik heb vertrouwen in hem." Gerard, die drie zusjes en andere liefdadige instellin gen. Op zijn twaalfde jaar deed hij zijn eerste stunt met vlam men, die grandioos mislukte In de diensttijd leerde hij veel langrijk voor hem. Een van de belangrijkste stunts verloopt namelijk als volgt: Marijke zit boven op hem, op een tafel met een appel in negen en som haar keel, dan pakt Nasim non. de fakir een groot, vlijmscherp Zelfs heeft hij zwaard en slaat met een klap de appel doormidden. Zijn loofde vehaalt (lakoniek): „Ze lag. „Bij elke Duys met drit ragen over zich heen laten rijden, terwijl hij in het glas verklaren me allemaal gek. Ik niet. Hij kan niemand bewe< ik. geen cent levi hij wel prof worden maar niet voor zijn gehele leven. Het risico is te groot. Hooguit een Hengelose fakir tenminste drie uur tijd nodig om zich te concentreren. Anders doet hij zich pijn. Als hij zich goed op een voorstel- Van reacties uit de zaal merkt hij bij het uitvoeren van zijn stunts niets. „Maar ik voel na afloop wel hoe ze gerea geerd hebben. Bij elke voor stelling gaan er een of twee BOBELDIJK Aan de vooravond van de Statenverkiezingen rommelt het danig in dc Boerenparty. Het geroyeerde hoofd bestuurslid B. Steur uit het Westfriese Bobcldyk ging gisteren tydens een pers conferentie zelfs zovel dat taü het hoofd bestuur van de Boerenparyt betichtte van terreurmethoden. „Het houdt er praktij ken op na, die erop neerkomen dat zelfs de armste leden van de party worden uitgezogen ter verryking van de party- bestuursleden", aldus de heer Steur. Het geroyeerde hoofdbestuurslid weet zich ge steund door veel vooraanstaande party- DQledcn. Hy heeft plannen om het hoofd bestuur te zuiveren. De heer Steur noemde de namen van mensen die aanvankelijk lijstaanvoerders waren voor de verkiezingen van de Pro vinciale Staten. Maar deze mensen wer den van de lijst geschrapt, omdat zij prin cipieel weigerden de borgsom van 2000 gulden aan departij te betalen. Men acht dit in strijd met de zuiveringseed. Onder hen bevinden zich de fractievoorzitter van de B P. in Brabant, de voorzitter van de afdeling Brabant, de fractievoorzitter van de B P. in Friesland, de voorzitter van de afd. Friesland, de fractievoorzitter, de afdelingsvoorzitter en een Statenlid uit Drenthe, evenals de fractievoorzitter in de Staten van Limburg. De heer Steur vertelde hel verhaal van ds. A. de Ridder uit het Zeeuwse Heinekenszand, fractievoorzitter van de als oorzaak van de problemen, want Van Marion was bang voor zijn plaats in de Eerste Kamer; hij stond één en ik twee, maar ik werd gekozen- Van Marion be gon actie te voeren en dreigde zelfs met uittreden; ik hem me to enmaar terug getrokken. Volgens de heer Steur is ook de beer Verlaan de kwade genius in de partij. Verlaan tracht alle figuren weg te werken, die een gevaar betekenen voor de positie van hoge partijfunctionarissen. De heer Steur ziet de huidige positie van de B.P als zeer moeilijk, omdat zo'n groot aantal belangrijke figuren, die al ruim acht jaar lid van de partij zijn. niet op de kandikatenlysten voor de Staten verkiezingen voorkomen, ondanks het feit, dat zij door de leden daartoe zijn gekozen. Volgende week zal een vergadering van verontruste uitgestotenen, geroyeerden en van de kandidatenlijsten geschrapte Boe renpartijleden gehouden worden. Men wil trachten een algemene vergadering van de Boerenpartij af te dwingen, tijdens welke alle grieven naar voren zullen worden gebracht. Op die vergadering zal een plan uitgewerkt worden tot algehele zuivering van het partijbestuur. Reactie op Liberaal Beraad: (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG D'66 wil niet in de regering met de huidige regerinspartij- en. Ook samenwerking met de VVD al leen wijzen de democraten af. Dit staat in een verklaring van het hoofdbestuur van D '66 die reeds enkele weken gele den is opgesteld, maar gisteren is ge publiceerd in het partijorgaan van D '66. De verklaring is een reactie op een voorstel van het liberaal beraad in de WD, dat een stembusakkoord wil tus- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Ju stitie) en minister Beernink (Binnenland se Zaken) zijn niet van plan om een nieu we politiewet in te dienen in de trant van hun vorig jaar gepubliceerde vooront werp. In dit sterk bekritiseerde vooront werp werd uitgegaan van 't huidige dua listische bestel van rijks- en gemeente politie, zij het in gemoderniseerde vorm. Of er nu 'n wetsontwerp komt voor één regionaal georganiseerde nationale po litie wilden de bewindslieden gisteren in de Tweede Kamer nog niet zeggen. Zij gaven op vragen van de heer Schakel (A.R.) ten antwoord, dat hierover nog verder beraad nodig is en dat het par lement schriftelijk daarover zal worden ingelicht. Zoals bekend heeft de heer Schakel enige tijd geleden gezegd zelf eventueel met een initiatiefwetsontwerp voor een nationale politie te zullen ko men. Hij heeft dat nog niet gedaan. Negenduizendste student Nijmegen (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN De rector-magnificus van de katholieke universiteit te Nij megen prof. dr. Ch. Kuyper heeft giste ren de 9.000ste student van dit studie jaar van de katholieke universiteit inge schreven. Per jaar komen er gemiddeld duizend studenten te Nijmegen bij. sen VVD. KVP, ARP, CHU en D '66. Dit voorstel komt aan de orde op het aan staande congres van de WD. „Een der gelijke uitnodiging voor een concentra tie met de VVD ligt op hetzelfde vlak als de uitnodiging om te gaan onderhan delen over een progressieve concentra tie, waarop wij in 1968 néé hebben ge zegd", aldus het hoofdbestuur van D '66. De verklaring verwijst verder naar een eerdere uitlating van fractievoorzit ter in de Tweede Kamer mr. Van Mierlo, dat het rapport van het liberaal beraad waarin het voorstel tot samenwerking met D '66 is gedaan uitgaat van de traditionele tegenstelling liberalisme socialisme. Het liberaal beraad meent in zijn rapport tevens dat de partijpro gramma's van D '66 en VVD een grote mate van overeenstemming laten zien. Daar is het hoofdbestuur van D '66 het echter helemaal niet mee eens. Het ziet „een groot aantal kernpunten, waarin de beide partijen essentieel van mening ver schillen". Operatie Phoenix in Zuid-Vietnam gekritiseerd WASHINGTON (Reuter) Het strikt geheime programma Phoenix, waarbij naar men zegt de Amerikaanse inlich tingendienst CIA en andere adviseurs zo ver zijn gegaan dat ze duizenden leden vand e Victkong hebben gedood, gevan gengenomen of „bekeerd", zal door een commissie van de Amerikaanse senaat onder de loep worden genomen. Dit is in Washington bekendgemaakt. Senator William Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen, zegt dat hij op 16 februari openbare hearings zal houden om alle Amerikaanse hulp- en advies programma's in Vietnam, inclusief ope ratie Phoenix, te bespreken. Een recent rapport van de commissie voor de bui tenlandse betrekkingen zegt dat op grond van operatie-Phoenix ongeveer 15.000 le den van de Vietkong in 1968 zijn uitge schakeld, dat wil zeggen gedood, ge vangengenomen of „tot het standpunt van Saigon zijn overgehaald". De drie vakbondsvoorzitters tijdens hun persconferentie op Schiphol. Van links naar rechts: Lauser (CNV), Kloos (NVV) en Mertens (NKV). VOOR ONTWIKKELINGSWERK Gereformeerde Kerken gaan 2 procent geven (Van onze redakteur geestelijk leven) LUNTEREN De Gereformeerde Kerken zijn van plan minimaal 2 pro eent van het totale kerkelijke budget beschikbaar te stellen voor ontwikke lingsdoeleinden. Zij willen daarmee aan sluiten bij het advies van dc Wereld raad van Kerken, die eind januari in 't Zwitserse Montreux met een honderdtal deskundigen inzake de problematiek der ontwikkelingslanden vergaderde. Dit bleek gisteren in Lunteren, waar de Generale Synode der Gereformeerde Kerken vergaderde over het voorstel ac tieplan Kerk en ontwikkelingssamen werking. Een deel van het beschikbare geld zullen de Gereformeerde Kerken besteden aan voorlichting en educatie, In samenwerking met de op te richten sectie ontwikkelingssamenwerking van de raad van Kerken in Nederland. Te vens zullen de Gereformeerde Kerken de politieke partijen oproepen, ontwik kelingssamenwerking in ruimere mate in hun programma's op te nemen. Bij zijn komst zijn uitbarstingen niet uitgesloten (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Het is dwaasheid om Jonckheer als gouverneur naar de Antil len te laten gaan. By zyn komst zyn uit barstingen niet uitgesloten. Aldus N.V-V.- voorzitter André Kloos, toen hy gister middag op Schiphol terugkeerde van een zestiendaagse reis naar Suriname en de Ned. Antillen. Zyn collega's Mertens van het N-K.V, en Lanser van het C.N.V., die inee waren geweest, deelden zyn visie. Gedrieën overwegen zij de regering nog voor het kabinetsberaad van vandaag van hun indrukken op de hoogte te stellen. „Jonckheer wordt gezien als een expo nent van de heersende klasse", zei Kloos- „Er is een sterke onderstroming tegen zijn benoeming. Als de benoeming door gaat, zou het uitbreken van een rege ringscrisis mij niet verbazen". Tenslotte willen veel zakenhedi heer niet als gouverneur. Zy gevolgen van fatale oi Curacao is griezelig. afd. Zeeland. De dominee was het niet eens geweest met het royeren van Steur. Op 29 janauri werd hy nadat hij dertig kilometer was achtervolgd bij Geersdijk klemgereden en overvallen door partij leden. Hij werd uit z'n auto gesleurd en gefouilleerd. Men zocht naar de leden lijst. Eenmaal thuis kreeg de dominee weer bezoek van de overvallers en ten slotte gaf hij de lijst af. Afgelast. De thans als onafhankelijk Slatenlid I fungerende heer Steur werd op 30 de- i cember tegen de zin van hoofdbestuurs- j lid Verlaan en Kamerlid Nuyens in hei hoofdbestuur gekozen. Op 24 januari i Jonck- kwam Steur tevergeefs op een hoofdbe- ezen de i stuursvergadering in Ede; de vergadering ;ten. De sfeer op i was „afgelast". Later bleek dat een aan- "de- tal hoofdbestuursleden zonder Koekoe!:, i Stanley Brown bijvoorbeeld ergens anders in Ede bijeenkwa Verlaan en Nuyens waren daarbij aan- opsland te ontketenen. Maar de meerder- j wezig. Tijdens die vergadering werd heid wil geen nieuwe conflicten, alleen Steur van dc ledenlijst geschrapt In die de situatie Spanningsveld De drie vakbondsleiders zijn naar de West geweest om de vakbeweging daar hun steun aan te bieden. Kloos daar over: „De vakbeweging op de Antillen en in Suriname draait eigenlijk pas sinds de rellen van vorig jaar. Men werkt in een enorm spanningsveld. Elke dag worden er nieuwe vakbondjes opgericht, We hebben willen kijken, of we de eenheid zouden kunnen bevorderen en we wilden weten, wat de sociale noden precies zijn. Volgens de drie vakbondsleiders moe ten er snel vier dingen gebeuren. Er moet een ziektekostenregeling komen, een ouderdomsvoorziening, een regeling Van het arbeidsrecht en er moet iets gedaan worden aan de woningbouw. „Zo niet", aldus Kloos, „zullen de sociale spannin gen toenemen en, zoals vorig jaar. is ge beurd, exploderen". brief die hij naderhand kreeg stond dal de uitslag van de stemming op de alge mene vergadering by nader inzien niet juist was geweest en.dat hij geen meer derheid had gehaald. Verder werd Stem beticht van ondisciplinaire gedragingen tegenover het hoofdbestuur De brief was onder meer ondertekend door de secretaris van de B.P,. de heer S. van Mat ion. Deze ziet de heer Steur In Galerie De Zonnewijzer. Philips Ont spanningscentrum Eindhoven, wordt van 12 februari tot en met 30 maart een tentoonstelling gehouden onder de titel „Van speeldoos tot cassetto- foon". Musea en collectioneurs uit binnen- en buitenland verleenden hun medewerking aan deze tentoonstelling, die de ontwikkeling van het mechani sche muziekinstrument laat zien en i Nguyen Thi Cin, minister van Buitenlandse Zaken ra ?se revolutionaire regering, bij aankomst voor dc zitting van de vredesbesprekingen in Parijs. LEIDEN (ANP) Blykens de ge consolideerde cyfers over de eerste negen maanden van het boekjaar 1969/'70 van de Leidse Wolspinnery N.V. zyn de resultaten belangryk lager dan in hetzelfde tydvak 1968/'69. Toch meent het bestuur dat de behaalde winst onder de in dit boekjaar vigerende omstandig heden nog alleszins bevredigend Is. De omzetten bleven beneden de aan vankelijke verwachtingen, deels onder invloed van de weersomstandigheden. Kostenstijgingen, die niet door opbrengst - verbeteringen konden worden gecompen seerd, verminderden de winstmarges. De waardering der voorraden geschiedde op het lage prijsniveau van 31 december 1969. De verwachtingen voor de toekomstige ontwikkeling zijn evenwel niet ongunstig. Op het gebied van de tricotage (boven kleding) heeft de N.V. een renderende Belgische importgroothandel in tricotages en handbreiwol kunnen overnemen, ter wijl zij verwacht, dat haar overige voor bereidingen op dit terrein binnen niet al te lange tijd ook resultaten zullen gaan afwerpen. In overleg met de raad van commissarissen is besloten over te gaan tot betaalbaarstelling van een interim- dividend van 6 Nieuwe stof tegen afstoting JERUZALEM (AP) Een Israëlische immunoloog heeft een inentingsstof ont wikkeld tegen het afstotingsproccs bij transplantaties. Volgens professor Da vid Nelken van de universiteit van Je ruzalem is deze stof verreweg de vei ligste en meest doeltreffende die tot nu toe is uitgevonden. Het vaccin, dat wordt bereid uit ezels- bloed, wordt momenteel getest in het koninklijk radiobiologisch instituut in Amsterdam. Het probleem bij inen- tingsstoffen tegen afstoting, is dat zij de weerstand tegen gevaarlijke bacterieën doen afnemen. Een woordvoerder voor de universiteit verklaarde dat bij het vaccin van professor Nelken dit gevaar niet aanwezig is. Verdere details zullen worden ver strekt zodra de experimenten met het vaccin klaar zijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9