Buurgemeente wel teleurgesteld maar echt verbolgen is zij niet Ik verwacht dat het Leids PAK uiteenvalt „Wat is er tegenwoordig in de kerken aan de hand? P a OVER GRENSWIJZIGING MET KATWIJK GULDEN MIDDENWEG Ook Noordwijk mag nu op loyale houding van overheid rekenen Mr. Wessel, voorzitter Democraten '66 afd. Oegstgeest-Rijnland: Alleen Samen Kerken in Leiderdorp ten noorden van Engelendaelllaan CASSETTES PIRROT MARKTEN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 PAGINA 5 LEIDEN. De bomen ln do bottle neck van de Hoge Rijndijk, die lange tijd voor het verkeer gevaariyke obstakels vormden, zijn deze week gerooid. Het ligt in de bedoeling, dat binnen een maand het klinkerwegdek ter plaatse wordt geasfalteerd, waar door het geheel een fraaiere aan sluiting vormt met het reeds ge asfalteerde wegdek van de Hoge Rijndijk bij de WUhelininabrug en bij de Lelderdorpse brug. (Van onze correspondent) NOORDWIJK De teerling is geworpen. Gisteren is de Tweede Kamer met grote meerderheid akkoord gegaan met de voorgestelde nieuwe grens tussen Noordwijk en Katwijk. Men heeft begrip willen tonen voor de noden van de buurbadplaats, die door haar snel groeiende bevolking uit haar jas dreigde te groeien. Hoe gaat die grens lopen, hoeveel grond krijgt Katwijk er bij en wat wordt Noordwijk er armer door? Dit zullen velen in beide gemeenten zich afvragen. het Waterlooplein gold, vindt de ge middelde Noordwijker niet redelijk. Het deel van het door Katwijk gewenste gebied ten noorden van de nieuwe grens, is namelijk in het Streekplan Bollenge- bied aangewezen als zijnde bestemd voor recreatie, waterwinning en agrarische doeleinden. Dat het gemeenbestuur v Katwijk grond vroeg om te bouwen, te aanvaarden en ook te billijken, dat zij daarenboven grond wilde hebben te wandelen, getuigt niet van beschei denheid. Wandelen en recreatie bedrij ven is nu eenmaal niet gebonden aar gemeentegrenzen. Nu provincie en rijk Katwijk uit de misère hebben geholpen, mag ook Noordwijk op een wat loyale hou ding van die overheden rekenen. Binnen afzienbare tijd is Boeren- burg volgebouwd, daarna geven het Duinpark en het middengebied tussen Dahliastraat en de Nieuwe Zeeweg nog wat soulaas, maar dan is ook in Noordwijk, ondanks haar oppervlakte van ruim 3600 ha, de koek op. Op andere gronden, waar in de toekomst woningbouw ge pleegd zou kunnen worden, zoals de golfbanen, de grond tussen de Hogeweg en de straks te verlengen Beeklaan, rust van hogerhand nog altijd een gebiedend: neen! Maar ook de Noordwijker is van nature honkvast en huizen in de badplaats betekenen 's zomers door duizen den mensen meer mogelijkheden tot passende recreatie. Wanneer men de ligging van de nieuwe grens bekijkt, kan gezegd worden, dat Ged. Staten, de Minister en de Tweede Kamer in de grenskwestie een Salo- -oordeel hebben geveld. Geen van beide partijen heeft gekregen wat het wenste. Katwijk wilde haar grondgebied uitbreiden tot net even ten zuiden van de Dr. Mr. Willem van den Bergh-stich- ting, waardoor het een terreinwinst van ongeveer 360 a 400 ha zou hebben ver kregen. Noordwijk daarentegen stelde zich op het standpunt van „geen man geen centimeter". Wanneer \vy ech- het beloop van de nieuwe grens be kijken. dan blijkt tussen deze uitersten de gulden middenweg te zijn gekozen. Loop van grens In het geval dat de wet van kracht wordt zij moet de Eerste Kamer en het Staatsblad nog passeren dan loopt de grens, van de Noordzee af ge in een rechte lijn dwars door de duinen langs de zuidelijke toegangs weg van Estec. daarna kruist de grens lijn de Zwarteweg. buigt dan over korte afstand iets naar het noordoosten om vervolgens door de landerijen ten oos ten van de Zwarteweg wat zigzaggend \n de richting van De Krom te gaan, maar zo, dat de defensiegebouwen en het kruispunt Herenweg-Rijnsburger- weg nog net op Noordwijkse grondge bied blijven. Katwijk verkrijgt door het ve grensbeloop een gebiedsuitbrei ding van 161.6 hectare, dus aanzienlijk minder dan het had gevraagd. In dit gebied wonen totaal negen mensen, die, als wij goed geïnformeerd zijn. behoren tot een aanverwante Katwijkse familie. Hun inlijving bij de buurgemeente zal bij hen dan ook wel geen bezwaar ont moeten. Noordwijk verliest als gevolg van de grenswijziging een stuk duingebied en ■erder landerijen, bestaande uit hoog waardige grond voorde bloembollen- ultuur en de tuinderij. Estéc komt straks aan de rand van het Katwykse woongebied te liggen, terwijl de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting, waar momenteel een ingrijpende nieuwe ver bouwing wordt aangebracht, aan de zuidzijde door een betrekkelijk smalle strook van Katwijk-Noord wordt ge scheiden. Schadmvzijde SteCcickcSowtont Toen wij gisteravond de toespraak hoor den van mr J. Wessel, de voorzitter van de afdeling Oegstgeest-RIjnland van D'66. waarin hij in niet mis te verstane bewoordingen afgaf op zijn mede-democraten in Leiden en de Oegstgeestse bestuurderen, vroegen wij ons onmiddellijk af: is dit een man die de belangen van zijn partij en zijn woonplaats ter harte gaan of wil hij terwille van ongenuanceerde kreten in de publiciteit komen. Dit laatste is hem nu gelukt, het eerste betwijfelen wij een beetje. Want waarom spuit mr Wessel nu pas zijn kritiek op zijn mede democraten Waarom i6 hij vorig jaar met naar de ledenverderingen van de afdeling Leiden van D'66 gegaan om daar op de consequenties van het PAK te wijzen. Toen had hij mogelijk de twijfelende democraten in Leiden op an dere gedachten kunnen brengen en was misschien mede dank zij hem het Pro gressief Akkoord in Leiden de mist in gegaan Nu levert hij achteraf, weinig opbouwende kritiek en doet hij de ver houdingen binnen D'66 geen goed Zijn kritiek op de Oegstgeester be stuurderen vinden wij op een bepaald vrij laag peil staan Hoe kan hij bij voorbeeld .waarmaken, dat er wantoe standen bestaan In Oegstgeest waar aan de politie en burgemeester schuld hebben? (Advertentie) LEIDEN Namens zijn vrouw wordt door de Leidse politie opsporing verzocht van Laurens van As (77), die sinds 28 januari j.L wordt vermist. De heer Van As, die aan de Potgieterlaan woont, is gekleed In een licht grijze regenjas, grijze pantalon, donkerblauw colbert, blauwe trui en zwarte schoenen. Bejaarden in carnavalsstemming LEIDEN Ook de bejaarden hebben de feestneus gisteravond opgezet toen zy in het Antonius Clubhuis bijeenkwa men voor een carnavalviering waarvoor velen gekostumeerd verschenen. Op de muziek van Accordie Drums trokken de gasten de polonaises door de zaal. Ze waren zo geestdriftig dat reeds voor de pauze velen niet rustig meer op de stoel konden blijven zitten. Het enthou- siame was zo groot dat nauweiyks nadat de heer F. v. Hees, voorzitter van de R.K. Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden, was uitgesproken, de eerste feestlijn reeds door de zaal werd gelegd. Dankbaar haakten men in op de carna valsschlagers, als „Bij ons staat op de keukendeur" en „Bloody Mary" en die schijnbaar vergeten toppers als „An- tionette". Zelfs „sprong" een van de be jaarden, die zich innerlijk echter nog geenszins tot deze categorie wil rekenen, op het podium om daar het duo (drums, accordeon en zang) te assisteren en zyn leeftijdgenoten zo mogelijk nog meer te animeren. VRIJDAG 6 FEBRUARI 't Roefje Hogewoerd 57. Carnavals avond, aanvang 8 uur. Gemeentecentrum Lytweg Oegstgeest Expositie over Vervreemding. 8 u. n.m. Grlekenlandweek Mr. M. v. d. Stoel spreek in het Universiteitsgebouw, aan vang hedenavond kwart voor 8 Daarmede raken wij meteen aan de grote schaduwzijde van de op handen zijnde ontwikkeling. Weer wordt een grote hap gedaan in het steeds kleiner wordende open gebied in de randstad. Woonwijken en daarop aansluitend de betonnen kolossen van Estéc zullen steeds meer het duingebied aan het ge zicht onttrekken en van de vroeger zo fraaie open ruimte tussen'de beide bad plaatsen, slechts onderbroken door de parkachtige Van den Berghstichting, blijft niet veel meer over. Alleen" de Vinkeveldpolder tussen de stichting en de Beeklaan aan de Noordwijkse zuidzijde rest als een open enclave in hel landschap langs de duinen Natuurschoon weg Het valt te betreuren, dat de openheid tussen Noordwijk en Katwijk steeds meer gaat verdwijnen, zoals zoveel na tuurschoon in de provincie ten offer valt aan de voortvretende verstedelijking In liet algemeen neemt men in Noord wijk het afstaan van ruim 16(1 ha grondgebied aan Katwijk nogal gemoe delijk op. De reacties van „the men in the streef variëren van geen interesse tot een enkele laconieke of quasi-sar- castische opmerkingen, die heus wel wat verschillende met de vlammende krante koppen in de tijd toen de grenswyzi- gingsplannen voor het eerst ter sprake kwamen. Teleurstelling is er mogelij'? bij de ge meentebestuurders en enkele zeer bij de gemeentepolitiek geïnteresseerden. Volkstuintjes" De bebouwing van de zanderij Wesler- ba&n biedt voor Katwijk geen oplossing. Deze grond, ter grootte van ongeveer 45 hectare, is een „volkstuintje" verge leken bij de 3692 hectare, die Noordwijk na de grenswijziging nog over heeft. Dat het Katwijk moeilijk valt dit laat ste stukje open grond met flats te be- poten inplaats van met groenten, is te begrijpen. Bovendien wordt het gebiedje nog door de provinciale weg en enkele andere wegen doorsneden. De blik van Katwijk naar het noorden, lag derhalve voor de hand, maar dat deze gemeente daarbij ging overwegen op een wijze alsof het een handeltje op OÊGSTGEÉST Mr. 3. Wessel, voorzitter van de afdeling Oegstgeest-Rijnland van D'66 is gis teravond op een ledenvergadering in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg fel uitgevallen tegen de Leidse democraten, die zich door de PvdA, de PPR en de PSP in het PAK hebben laten steken. Niet verstandig Zoals bekend heeft de afdeling Leiden van D'66 vorig jaar met zeven tegen zes stemmen beslo ten zich bij het Progressief Akkoord aan te sluiten. Mr. Wessel zei daarover: „Het is niet verstandig om zo'n beslissing van vergaande strekking met zo'n geringe meerderheid door te drijven. .Het standpunt van de partij als geheel, alsmede dat van het provinciaal congres van Zuid-Holland, is dat van een volstrekte afwijzing van een dergelijk akkoord. Vooral het feit, dat men in één verband gaat zitten met dogma tisch linkse groeperingen uit de PSP, de PPR en de PvdA, die, getuige hun wijze van optreden, een geheel andere visie op de spelregels van de democratie heben dan praktisch gesproken alle leden van D'66, is hierbij een doorslaggevende factor. Voor D'66 in Oegstgeest (en voor zover mij bekend ook in Voorschoten en Leiderdorp) is een samenwerking met genoemde partijen in één verband een ondenkbare zaak". Tot de matig bezochte vergadering zei de heer Wessel voorts: „Laat u niet misleiden door de houding van een klein aantal met te weinig' politieke visie begaafde D'66'ers te Leiden, die zich hebben laten inpakken; zy hebbed uit het oog verloren, dat hun doel: een beter bestuur baar Lelden, niet alle middelen heiligt". PvdA onaantrekkelijke partij Mr. Wessel sprak de verwachting uit, dat het Leidse PAK uiteen zal vallen: „Mede gezien de splitsing in de PvdA-gelederen'. De Oegst geestse democraat stelde verder, dat als de split sing grote vormen aanneemt, deelname aan het PAK voor D'66 Leiden1 elke zin verliest: „De kans op het behalen van een raadsmeerderheid het voornaamste oogmerk van de samenwer king is dan wel verkeken", aldus mr. Wessel, die vindt, dat de Partij van de Arbeid door haar innerlijke verdeeldheid een weinig aantrekke lijke partij voor de grote groep van de nog aar zelende kiezers is. Niet onverschillig Waarom besteedde de heer Wessel zoveel aan dacht aan de Leidse situatie De echtgenoot van de lijsttrekster van D'66 in Zuid-Holland: „De D'66'ers in Leiden zijn onze meest nabije partij genoten; hun wel en wee kan ons niet onver schillig laten; en als Oegstgeestenaars en be woners van andere randgemeenten zullen we in de toekomst als de bestuurlijke samenwer king rondom Leiden meer vorm begint te krijgen nauw bij de Leidse politiek betrokken kunnen worden. Daarom betreur ik het verschil van in- Over politie: Er zijn wantoestanden in Oegstgeest de zakelijke goede maar niet van werkelijke vernieuwingsdrift blakende VVD-fractle en door een van de drie fractieleden van de PvdA, die zich echter nogal eens door zijn emoties laat meeslepen". vichrig zicht. Ik hoop dan ook (en met mij de besturen van D'66 in de andere randgemeenten) dat de Leidse afdeling zich binnenkort anders zal op stellen. Vriendelijke, maar conservatieve burgemeester Mr. Wessel schopte niet alleen tegen de Leidse democraten en het PAK aan, maar ook tegen de bestuursorganen in Oegstgeest: „We zitten in Oegstgeest met een tweetal confessionele wet houders en een vriendelijke, maar toch wel con servatieve burgemeester. Van een vooruitziend beleid is geen "sprake. Het tegenspel tegen het college wordt in de raad slechts geboden door Oneve Mr. Wessel, die het beleid van het gemeente bestuur ook onevenwichtig noemde, vindt, dat de burgemeester te weinig initiatieven toont op ge bieden die nauw verbonden zijn met z(jn wette lijke bevoegdheden ten aanzien van de politie: „Zowel op het gebied van de handhaving van de openbare orde als op het gebied van de ver keersveiligheid bestaan in Oegstgeest wantoe standen", aldus mr. Wessel, die de hoop uit sprak, dat hij met deze kritieken een bijdrage had geleverd tot verduidelijking van de koers die D'66 in Oegstgeest gaat varen; een koers zo verzekerde hij die in elk geval oppositio neel zal zijn. De Democraten '66 van de afdeling Oegstgeest- Rijnland gaan het verkiezingsjaar 1970 in met een begrotingstekort van 900 gulden. „Het be stuur verwacht, dat de leden een flinke bijdrage zullen storten om het gat te dichten", aldus mr. Wessel, die voorts nog mededeling deed dat I)'66 bij de raadsverkiezingen op 3 juni niet met een eigen lyst zullen uitkomen in Valkenburg en Rijnshurg. In Katwijk zijn plannen een afdeling van D'66 op te richten. In Oegstgeests Gemeentecentrum vroeg men zicb af: OEGSTGEEST Gisteravond ging prof. dr. J. Sperna Weiland in de ge- meentezaal van het Gemeentecentrum aan de Lytweg in op de vraag „Wat is er tegenwoordig in de Kerken aan de hand?" Het was op een gezamenlijke gemeente-avond van de Hervormde-, Gereformeerde- en Katholieke Kerk. De belangstelling voor deze bijeenkomst was groot. De spreker werd ingeleid door ds. Van Wagenvoorde, vrijzinnig her- \ormd predikant. Prof. Sperna-Weiland schetste de span ningen welke er in de kerken aan de dag zijn getreden. „Wij moeten ons niet al te veel zorgen maken", meende spreker. „Er is een crisis in alle instituties die ons vanuit 't verleden zijn overgeleverd: de politiek, het onderwijs en hoe kan de Kerk erbuiten staan. Het zou erger zijn als de Kerken in ruste waren. Er is in de Kerk altijd strijd geweest over de Waarheid. In de Kerken komt er nu een dimensie bij: de Waarheid van 't Evan gelie voor mensen van deze tijd. Hieraan verbond prof. Weiland een aantal cul tuurhistorische en psychologische aan tekeningen: „Ten aanzien van de mo derne wetenschap kunnen wij een drie tal houdingen aannemen: afwijzen in naam van het geloof waardoor de waar heid gehandhaafd blijft, maar dan is iedere ontmoeting onmogelijk; het ge zag van Christus erkennen -en weten schap aanvaarden; of komen tot her interpretatie van overgeleverde waarhe den. Spreker zag de afbraak van de hiërarchische strukturen in de samen leving als een mentaliteitsverandering. „Een afbraak die zich verder zal voort zetten tot autonomie van alle gelovigen is bereikt." Prof. Weiland benaderde voorts de verantwoordelijkheid die de mens heeft in de wereld voor de gang van zaken. Hij benadrukte de liefde. „Wy zouden iedere dag Eph. 3 vers 17 tot 19 moeten lezen. Wij moeten de moed hebben open te staan voor nieuwe ontwikkelingen. Na de pauze werden vele vragen gesteld met betrekking tot de hiërarchie, het ambt, het gezag van het woord, als mede het hiernamaals. Vooral bij laatst genoemd onderwerp was het naar ons scheen voor velen moeilijk op de gedachtengang van spreker af te stem men. Kapelaan Poelma van de Willi- brordparochie verdient een kompliment voor zijn slotwoord, waarin hy door een aansluitende heldere formulering een ge voel van onbehagen wegnam. LEIDERDORP Hel kerkbestuur en de parochieraad van de „Menswording" in Leiderdorp wijzen de conclusie van de commissie Gezamenlijk Kerken" in Leiderdorp t.a.v. het medegebruik van de Scheppingskerk en wel op grond van de overweging dat binnen de huidige parochie De Menswording nog onvol doende ontvankelijkheid bestaat -voor een gezamenlijk gebruik van de Scheppings kerk. worden. Kerkbestuur en parochieraad spreken verder uit dat het pastoraal gewenst is te komen tot een eenvoudige kerkruimte waarvan zij de realisering binnen korte termijn hopen te bewerk stelligen. Zij zijn wel van mening dat alles gedaan moet worden t.a.v. de ge zamenlijke opzet en bouw ten noorden van de Engelendaellaan (de nieuwe wijk) waartoe ook de commissie Samen Ker ken Leiderdorp concludeerde. Daarvoor zullen de grond en de harten ryp ge maakt moeten worden. Auto over de kop; inzittenden kwamen met schrik vrij LEIDEN Op het kruispunt Haarlem merstraat-Pelikaanstraat zijn gister avond tegen acht uur twee auto's op elkaar gebotst, tengevolge waarvan er een over de kop sloeg. Een van de in zittenden, een meisje, werd licht gewond aan haar rechter knie en werd met de EHD overgebracht naar het AZL. De- anderen kwamen met de schrik vrij. Het gebeuren trok veel belangstelling. Tegen vijf uur gistermiddag botste een 21-jarige Warmonder met zijn scooter tegen een personenwagen op, die be stuurd werd door een 25-jarige Leide- naar. Het gebeurde op het kruispunt Lammenschansweg Koninginnelaan. De Warmonder moest met een linkerbeen- j fractuur in het AZL worden opgenomen. I Een 52-jarige Leidse dame op een brom- I fiets brak gistermiddag om half twee haar linkersleutelbeen, toen zij op het kriuspunt Dijkstraat-Calantstraat tegen I een personenwagen opreed, die bestuurd i werd door een 31-jarige Leidse dame. De bromfietsater werd voor behandeling per EHD naar het AZL vervoerd. Stadsgehoorzaal AZL, aanvang 8 uur n.m. Grote Burcht Bal van Nut en Ver maak, aanvang 8 uur n.m. Griekenlandweek Demonstratie voor een vrij Griekenland, vanaf universiteits gebouw ca. 3 uur n.m. Om 11 uur v.m. spreken in het universiteitsgebouw ver tegenwoordigers van drie Griekse ver zetsorganisaties. Hooglandsekerkgracht 48 Carnavals feest Castelein, aanvang 8 uur n.m. Fontainebleau in Hardpleet WMF Hardplaat V »jn 2.6 maal 20 hard al» TT normaal plaat Dat ontdaM u JUWELIER HORLOGER Telefoon 20778 VRAAGT FOLDERS! VEBO-voorzitter ir. P. P. J. Buck wil markt- combinatie in Leiden LEIDEN „Heeft de VEBO zich wel modern opgesteld vorig jaar? Ik denk 1 nu aan de actie van de Dolle Mina's: het onderscheid tussen manuen en vrouwen by het vee, hebben wy nog steeds op de VEBO". Dat vroeg ir. P. W. G. M. Vos zich gisteravond schertsenderwijs af in het café-restaurant van de Groenoordhal. Hy reikte daar de medailles en ere-be- kers alt aan de boeren die vorig jaar met één van hun dieren een pry* 'n de wacht sleepten. Ir. Vos roemde de kwaliteit van de in zendingen op de VEBO '69, de eerste tentoonstelling die in de nieuwe Groenoordhal werd gehouden. Men moet er maar begrip voor hebben dat de or ganisatie niet helemaal feilloos verliep, vond hij. Dat waren kinderziekten van de hal, die dit jaar ongetwijfeld overwonnen zullen zyn. De voorzitter van de VEBO, ir. P. P. J. Buck, \Jvas met zijn gedachten ook al bij komende VEBO. Hij hoopte tegen die tijd een mooie grasmat buiten de hal te hebben, voor het keuren van het vee. Sprekend over het verdwijnen van de Rotterdamse veemarkt, zei ir. Buck het wenaeiyk te vinden, als er in Leiden een marktcombinatie tot stand zou komen. Tussen het uitreiken van de prijzen door, keek men nog even naar een film over de oude veemarkt, waarna de lleheb- bers naar de sport in de weldadig war me had konden kyken. „Amphytrion" van Peter Hack voor Leidse scholieren IN HET KADER van de jeugd- manifestaties van KdtO werd gister avond in de Leidse Schouwburg voor middelbare scholieren een opvoering gegeven van „Amphytrion" van de jonge Duitse auteur Peter Hack door het ensemble „Tribune" uit Berlijn. Dit gezelschap daterend uit 1919, (toen in de jonge weimarrepubliek het culturele leven voor Duitse en Europese maatstaven van die tijd ongekend werd gestimuleerdkan inderdaad prat gaan op een bijzonder rijke traditie. Na de laatste oorlog heeft het zich zowel avant-gardistisch als succesrijk ontwikkeld, getuige o.a. de vele buitenlandse tourneeën. AMPHYTRION, een succesvol veld heer op expeditie, is een van die randfiguren uit de Oud-Griekse my thologie. Zijn wat twijfelachtige re putatie ligt vooral aan het feit dat zijn echtgenote, Alkmene het leven schenkt aan de vermaarde halfgod Heracles. waarbij Amphytrion laas niet op het vaderschap trots kan zijn. Deze eer wordt opgestreken door oppergod Zeus took door Hack merk waardigerwijs tot Joppiter gelatini seerd). Deze bedreef zijn vele galan te avonturen vaak in allerhande ver schijningen, hij deed dit ten aanzien van Alkmene in een vorm die zowel handig, schaamteloos als misschien toch wel bijzonder tactvol mag wor den gezien, n.l. de persoon van de echtgenoot himself Amphytrion. Dit thema van de onschuldig overspelige vrouw en de bedrogen echtgenoot, leent zich al vanaf de- oud Griekse bloeitijd Sophoeles en Aischylos tot talloze variaties en bewerkin gen, dramatische zowel als komische. In 1929 heeft de Franse schrijver Giraudoox de zaak geïnventariseerd en hij kwam daarbij tot het. respecta bel aantal van acht en dertig be werkingen, waaraan o.a. de beroem de namen van Plantos, Mollière en Kleist verbonden zijn. Deze laatste voegde een nieuwe dimensie. Hij liet het maatschappelijk aspect min of meer los en accentueerde vooral de innerlijke facetten van Alkmene, de verwaarloosde echtgenote van de succesmail, die het succes als een barrière voor haar huwelijks leven Zij blijft in wezen trouw aan Amphy trion, d.w.z. aan zijn ideaalbeeld, hoewel hij dit ideaalbeeld niet meer kan verpersoonlijken. Spanningen blijven daarbij niet uit en de daar mee samen hangende bewustzijns- crisis heeft Kleist met zwaarwichtig Duitse schuwing" uitgediept. Ook Hack heeft het accent gelegd op de innerlijke relatie, maar terecht noemt, hij zijn spel een komedie. Ditmaal heeft Alkmene de persoonsverwisse ling vrij snel door, zonder dat dit haar zeer kan verdrieten overigens. Jupiter Zeus verpersoonlijkt, evenals bij Kleist het ideaalbeeld van Am phytrion, maar reëler gaat het hier om de Amphytrion va» vroeger, de geheel toegenegen echtgenoot-aan bidder. Zij blijft trouw aan haar man zoals hij zou moeten zijn. Er is geen sprake van schuld en zondeval. Hack als twintigste-eeuwer heeft de nuch ter pragmatische visie van zijn tijd de fouten, door de hemelse macht gemanifesteerd, zijn door de mensen zelf tc herstellen. Amphytrion moet zelf de weg naar het geluk hervin den. De „Tribune" zorgde voor een geacheveerde vormgeving van Hacks 'komedie. Deze werd goed geaccen tueerd, vooral door het sterke brute spel van Richard Holler in de titelrol. De redelijk gevulde zaal gaf meer malen blijk van waardering. C.C.B. LEIDEN, 6 febr. Vee Stieren 2; melk koeien 55; vette koeien 215; vare koeien S3; pinken 3; vette kalveren 9; nuch tere kalveren 1; vette schapen 50; vette lammeren 917; drachtige zugen 26; schrammen 47; biggen 557; geiten 18; velens 1. Totale aanvoer 1984. Pryzen: slachtstieren 4.755.00, melkkoeien 975 13501650; vette koeien 4.304.80 5.10; 2e kwal. en 3e kwal. 3.754.10; vare koeien 775 -11001375; vette kal veren 3.503 854.10; vette schapen 110125130; vette lammeren 140 160175, extra 185; drachtige zeugen 550650675; schrammen 115125 135; biggen 90—100—105; geiten 25—55 —7090. Overzicht handel: slachtstie ren: rustig; melkkoeien: williger; vette koeien: vlug; vare koeien: matig; vette kalveren: redelijk; vette schapen: goed; vette lammeren: vlug; zeugen: redelijk; schrammen: redelijk; biggen: redelk; geiten: goed. LEIDEN, 6 febr. Kaas Geen aanvoer. LEIDEN, 6 februari, GROENTE Peren 22. Andijvie 189, Kroten gekookt 50, Rode kool 17, Prei 95-112, Spruiten A 88-93, idem B 109-114, Komkommers lingen 29, Uien grof 55. Witlof 76-142 81-126, Champignons 335-365. Uien drie per 100 kg. Knolselderij 18, Sla A 36-38, idem B 34-36 per 100 stuks.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5