DE RIJNSTREEK VRAAGT BETERE WEGEN DIOCESANEN GEVEN HUN MENING Dringende oproep van colleges Ten geleide bij het profileren van een nieuwe bisschop o; VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Langs de Oude Rijn slingert nu nog deze eveneens oude twee- baansweg. Testgelegenheid in zelfbeheersing voor autobestuur ders. De samenwerkende gemeen ten in de Rijnstreek wijzen de autoriteiten erop, dat dit werke lijk niet meer kan (Van een onzer redacteuren) ALPHEN A. D. RIJN „De Rijnstreek vraagt betere wegen!" Met deze dringende uitroep presenteren de colleges van b. en w. van zeventien gemeenten in de Rijnstreek zich bij de minister van Verkeer en Waterstaat en bij Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland. Zij doen dit als werkgroep der gezamenlijke Rijnstreekgemeenten met een ver zoekschrift, dat deze week aan minister en G.S. is overhandigd. De werkgroep geeft daarbij te kennen, dat de samenwerkende ge meenten zich de grootst mogelijke inspanning getroosten om de Rijnstreek omhoog te stuwen door realisering van een daartoe ge plande ruimtelijke ordening, waarvan de verkeers- en vervoersproblematiek een onder deel is. De samenwerkende gemeenten, die hun krachten bundelen voor actie, zijn: ALKEMADE ALPHEN A. D. RIJN BENTHUIZEN BODEGRAVEN BOSKOOP HAZERSWOUDE KOUDEKERK A. D. RIJN LEIDERDORP LEIMUIDEN NIEUWKOOP NIEUWVEEN RIJNSATERWOUDE TER AAR WADDINXVEEN WOUBRUGGE ZEVENHOVEN ZOETERWOUDE Het gezamenlijk streven is er op gericht, aldus de werkgroep, het bevoegd gezag er toe te bewegen, het rijkswegenbeleid voor wat de Rijnstreek betreft in gunstige zin om te buigen, met name: te komen tot een spoedige aanleg van rijkweg 11, zijnde in velerlei opzicht de oost-west-slagader voor de gehele Rijnstreek en wijde omgeving; maatregelen te nemen om de in het Rijkswegenplan 1968 ontbre kende schakel ten aanzien van rijksweg 11 (Leiden-Utrecht) voor wat betreft het gedeelte tussen Bodegraven en Utrecht alsnog in dat plan te doen opnemen; om vervolgens dit gedeelte gelijktijdig met de wel in dat plan voorziene weggedeelten te verwezenlijken, zodat de wegverbetering, gerekend vanaf Leiden in oostelijke richting, niet bij Bodegraven ophoudt waardoor het verkeer nood gedwongen wordt geleid over een stuk flessenhals tussen het (voorlopig) eindpunt van de nieuwe rijksweg 11 en de (tijdelijke) aansluiting op rijksweg 12; te komen tot een spoedige aanleg van rijksweg 3 voor wat betreft het noordelijke gedeelte daarvan, te beginnen bij het kruispunt met de nieuwe rijkswg 11, oostelijk van Alphen aan den Rijn. Aanleg van rijksweg 11 en provinciale no. 6 het meest dringend Enkele boogbruggen tussen Alphen en Leiden, welke eerlang gesloopt zullen worden, verslechteren het uitzicht voor de bestuurders van personenauto's. De bebouwde kommen van Hazerswoude, Zoeterwoude en Leiden-Rijndijk vertra gen de doorvoer. Inhalen van langzaam verkeer is soms levensgevaarlijk en leidt herhaaldelijk tot min of meer .ernstige ongelukken. De verkeersafwikkeling van en naaf om ringende plaatsen noordelijk en zuidelijk van deze oude rijksweg is zeer hinder lijk en werkt vertragend. Plotseling de weg opkomend verkeer uit de vele par ticuliere uitritten en openbare straten werkt storend, leidt tot plotseling af- tot botsingen. Oefenbaan „Daarboven zijn er vele op zichzelf noodzakelijke beperkingen in de rij- snelheden. De stok-oude rijksweg Ïykt daardoor meer op een oefenbaan als testgelegenheid in zelfbeheersing voor autobestuurders, die dag-in dag-uit ge confronteerd worden met een rijke af wisseling van allerlei snelheidsborden. De streekbewoners weten maar al te goed, dat op de niet-gelimiteerdé weg gedeelten gedurende een zeer groot deel van de dag ook zonder die borden grote zelfbeperking in rijsnelheid geboden is, wil men ongelukken voorkomen", aldus de werkgroep in haar verzoekschrift. De mededeling In het Uitvoeringspro- granima Rijkswegen in 1970 dat de nieu we rijksweg 11 pas na 1974 gereed zal komen, vervult de gezamenlijke gemeen tebesturen dari ook met grote zorg. Te meer is voor ernstige verontrusting reden, omdat de werkvoorbereidingen, zich nog slechts bevinden in het stadium van overleg met de betrokken gemeente besturen omtrent het tracé van de nieu we weg. De feiten leren dat ten aanzien van ver gelijkbare weglengten in andere delen des lands tusen aanvang en voltooiing van zo'n stuk rijksweg 8 A 10 jaar blijkt te liggen, hetgeen bij het steeds toe nemende verkeer een benauwende ge dachte is. Ten aanzien van de rijkswegen 11 en 3 (gedeeltelijk) wordt aangedrongen op een zodanig werkplan, dat né de tracé vaststelling de grondaankopen worden terhandgenomen en d» Plannen voor de nodige kunstwerken den voorbereid. Bundeling van krachten Het gevolg van de wettelijke sprei ding van bevoegdheden tussen de Rijksoverheid, de Provinciale Sta ten en de Gemeenteraden ten aan zien van het totale wegenbeleid is evenwel, dat een gebundeld beleid ontbreekt om in voorkomend geval een gebied, zijnde een object van gedeelde zorg, omhoog te stuwen. Toch is er, om realisering van deze grotendeels in streekplannen vastgelegde regionale en inter regionale verbeteringen tot stand te brengen, een nadrukkelijk onder kende en van alle zijden bewust aanvaarde coördinatie noodzake lijk. Door het terrein te betreden van de in gemeentelijke kringen niet-bekende wegenbouw-prioritei- ten bij Rijk en Provincie, streven de gezamenlijke gemeentebesturen er naar, dit prioriteiten-schema open te leggen, de urgentiebepa ling te beïnvloeden en te verhaas ten om zodoende te komen tot aanleg van de gevraagde wegen, aldus het verzoekschrift aan mi nister en G.S. Provinciale w 'eg Ook hebben de samenwerkende ge meenten of ze nu vallen onder het in 1967 vastgestelde streekplan „Rijn en Gouwe", of liggen in een gebied waar voor geen streekplan geldt (Alkemade, l.eimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven, of behoren tot het «treek plan Rijnstreek-West (Leiderdorp en Zoeterwoude) het grootste belang bij een aantal nieuwe provinciale wegen: een west-oost-weg, nummer 6, welke vanaf provinciale weg nr. 1 boven langs de Leidse agglomeratie en noor delijk langs Alphen leidt, en na de kruising van 't Aarkanaal aansluit op rijksweg 11 (nieuw); de verbinding van de Haagse agglo meratie met het oosten. Een nieuwe weg vanaf de kust in de Haagse ag glomeratie vindt by Bodegraven zijn verlengde in de bestaande rijksweg 12, via Utrecht en Arnhem naar Duits- Het nieuwe gedeelte van deze verbin ding gaat ten noorden langs Zoeter- meer en gaat vervolgens tussen Wad dinxveen en Boskoop door 6); volledigheidshalve; een overgang over de Oude Rijn nabij Zoeterwoude/Kou dekerk aan den Rijn, voor een weg parallel aan rijksweg 4; de bestaande provinciale weg nr. 26 zuid-westelijk van Gouda, voortgezet gedacht langs 't Weegje en op enige afstand van Waddinxveen en Boskoop in noordelijke richting gaande naar de noordelijke randweg boven Alphen a. d. Rijn. Na de aansluiting aan rijks weg 11 (nieuw) vormt deze weg de westelijke randweg van Alphen aan den Rijn; van provinciale weg nr. 10, welke het oostelijke Plassengebied verbindt met het centrum van Alphen aan den Rijn; nog een gedeelte bij Nieuwveen; de bestaande provinciale weg nr. 9, welke vanaf de noordelijke randweg van Alphen aan den Rijn, de oostzijde van het Aarkanaal en na kruising van de Oude Rijn aan de oostzijde van de Gouwe doorloopt als provinciale weg nr. 25. Ten oosten van Waddinx veen is een nieuw tracé geprojecteerd langs de Winterdijk en vervolgens naar het centrum van Gouda; de ten westen van Bodegraven gele gen weg is in zuidelijke richting voort gezet gedacht langs rijksweg 12 met aftakkingen naar de Reeuwijkse plas sen, Gouda en Waddinxveen. Het meest noodzakelijk De werkgroep is tot de conclusie geko men, dat van al deze nieuwe wegen en weggedeelten de algehele en snelle aan leg van de provinciale weg nummer 6 het meest dringend is. In relatie tot rijksweg 11 (nieuw) dient bovendien te worden voorzien in de aanleg van een stuk provinciale weg ten westen van Alphen, oostelijk langs Koudekerk. Ten aanzien van rijksweg 11 en provinciale weg 6 achten de samenwerkende gemeen ten een versnelde beslissingsprocedure dringend noodzakelijk. Het Ry'kswegenplan 1968, voor wat de Rijnstreek betreit, omvat de volgende bestaande en aan te leggen wegen: no. 3 A'dam-Gouda-R'dam, lengte 52 km); no. 4 (Amsterdam-Den Haag, 50 km); no. 11 (Leiden-Bodegraven-noordelijke randweg Utrecht, 32 km); no. 12 (Den Haag-Utrecht-Arnhemgrens, 130 km) en no. 16 Alkmaar-Rotterdam-Breda- grens). Van de nieuwe verbindingen in dit plan wordt aangenomen, dat de aan leg in de eerstkomende 10 a 15 jaar door het Rijk ter hand genomen zal kunnen worden. Volgens de wegenkaart, beho rende bij het Uitvoeringsprogramma 1970, zullen de nieuw aan te leggen rijkswegen 3, 11 en 16 pas nk 1974 ge reedkomen. Het verzoekschrift geeft vervolgens in getallen aan, dat voor 1980 'n enorme groei van het verkeer op de verschillen de wegvakken te voorzien is (rijksweg 3: 20.000 voertuigen per etmaal; rijksweg 4: in totaal 165.000; no. 4 tot no. 16 (Voorschoten-Alphen W.j: 20.000 en no. 16 tot no. 3 (Alphen W. tot Alphen O.): 15.000 voertuigen). Binnen de randstad (oppervlakte 70x70 km) ligt het Hollands-Utrechtse weidegebied als het g.'-ene hart van het geheel. Op de horizontale as van Lelden naar Woerden ligt de Rynstreek. Het grondgebied van de in de werk groep samenwerkende gemeenten telt bijna 159.000 inwoners (zonder Gouda en Woerden, die samen bijna 65.000 in woners tellen). De totaliteit van de eco- nomisch-geografische gebieden waarvan de Rijnstreek meer intensief deel uit maakt omvat ca. 415.000 inwoners, een populatie dus die 445 keer zo groot is als de bevolking van de Rijnstreek in enge zin. De werkgroep voert in haar verzoek schrift verder aan, dat in oppervlakte de Rijnstreek Zuid-Holland verreweg hel grootst is (179 km2); op Leiden na (101. 100) telt deze Rijnstreek het hoogste inwonertal (ruim 86.000). De noordelijke Veenstreijk in Zuid-Holland daarentegen telt het kleinste aantal inwoners, doch is na de Rijnstreek Zuid-Holland in op pervlakte het grootst. Beide gebieden, zo wordt gesteld, onderhouden maat schappelijk, cultureel en economisch goede betrekkingen. Eén verkeersplein In groter verband vormen de gezamen lijke economisch-geografische gebieden van Katwijk tot Woerden en daarbij ge rekend het gebied van Midden-Zuid-Hol- land een zodanige belangrijke streek naar oppervlakte, bevolking en bevol kingsdichtheid, dat dit totale gebied (in het bijzonder de Rijnstreek) als één groot verkeersplein met aan- en afvoer- wegeu fungeert, zonder dat de verschil lende toe- en afleidende wegen noch de doorgaande radiaal-wegen in dit gebied van 4900 km2 op dit verkeer berekend zijn. De moeizame verkeersafwikkeling op overbelaste rijks- en provinciale wegen in de Rijnstreek en omgeving is, naast oorzaken als toename van het gemotori seerde wegverkeer, hoofdzakelijk te wijten aan te smalle, zich deels door bebouwde kommen heenwringende we gen welke voor dit massale en frequente beroeps- en vrije tjjds-verkeer niet be rekend noch gebouwd zijn. Verbeterin gen blijven nagenoeg achterwege, doch het verkeer neemt zienderogen toe. Het motoriseringsproces in Nederland verloopt stormachtig. In 1950 waren er ruim 200.000, in 1955 400.000, in 1960 bijna 700.000 auto's. Het miljoen werd in 1963 overschreden, eind 1967 werd de twee miljoen bereikt. De prognose wil, dat in 1971 de drie miljoenste en in 1975 de vier miljoenste personenauto in Nederland zal rijden. Handel en Verkeer, de dienstensector en recreatieve strevingen dragen ieder het hunne bij aan verkeersintensivering. Voor de Rijnstreek betreft dit meer dan voor de Randstad als collectiviteit het dwarsverkeer langs het verkeers knooppunt Alphen aan den Rijn. alsmede het bezoek per auto aan de Hollandse meren en de stranden langs de Noord zeekust. Wat de Rijnstreek wil Op grond van verkeerstechnische en verkeerseconomische redenen is er alle aanleiding om met spoed de rijkswegen 3, 6 en 16 te bouwen. En wat zegt de werkgroep van de nieu we rijksweg 11? Deze rond 32 km lange nieuwe weg zal dienen ter vervanging van een 2-baans- weg, die spot met elk begrip van rede lijke verkeersafwikkeling. Immers, deze weg voert vanaf rijksweg 12 in weste lijke richting langs de bebouwde kom van Zwammerdam, met enkele gevaar lijke aansluitpunten (vooral voor het links afslaand verkeer) en minder dui delijke wegkruisingen. De nauwe overgang over de Gouwe hefbrug bij Alphen) en door de be bouwde kom van Alphen tot voorbij „Avifauna", is een volkomen anachro nisme. Links afslaand verkeer 'kan zich nergens behoorlijk opstellen en werkt verkeersonveiligheid voor de beide ver keersstromen in de hand. Autobusver- keer, vrachtvervoer en melkwagens (op trekken, Invoegen op de rijbaan en weer stoppen op halteplaatsen) completeren dit gevaar-verhogend verkeersbeeld. Kritische beschouiving Vragenlijst zal echt geen kwaad kunnen ondanks bliksemaktie DEMOCRATISERING is aan de orde van de dag, ook in onze Kerk. Het moet er maar eens van komen, dat we zelf uitmaken wie we als episcopus willen hebben, vindt men. Een lofwaardig streven, dach ten we, want de Kerk dat zijn wij allen. We gaan nu zakelijk bekijken hoe de apostolische gang van zaken in ons eigen filiaal van de wereld kerk zal zijn. Daartoe krijgen de kerkgangers dit weekeinde bij de eucharistievieringen een soort ver kiezingskrant uitgereikt, waaraan een enquêteformulier bevestigd is. Men scheure het krantje in tweeën en neme vervolgens de Vragenlijst vóór zich, waarna - na een even tuele toelichting vanaf de kansel - men met potlood of balpen aan het werk kan gaan. Sociologen, die bij de voorbereiding van deze enquête Rome zal rekening houden met resultaten van meningspei ling, zo staat kapitaal in de krant zijn betrokken, hebben gemeend, dat een peiling van het kerkvolk by de bis schopskeuze het meest gebaat is by een bliksemactie. Daarom was het niet de bedoeling, dat u rustig zou kunnen over leggen bij het beoordelen van de vra gen. De meeste waarde werd gehecht aan een spontane reactie in de kerk bank boven een uitgebalanceerd beant woorden van de vragen. Verdere meningsvorming Het kan zyn. dat de bliksemlievende so ciologen gelijk hebben. Maar bij 't door nemen van de vragen is bij ons de ge dachte opgekomen, dat een wat kri tischer beschouwen van een en ander echt geen kwaad zou kunnen. In het dekenaat Leiden en daarbuiten dacht men bij navraag niet zelden in de zelfde richting. Een ongetwyfeld waar devolle hint in de meningspellingskrant is de vermelding, dat men aan verdere meningsvorming omtrent de taak en het beleidspatroon van de bisschop kan deel nemen door te schrijven naar „Postbus Bisschop", pastorie Stieltjesplein 17, Rotterdum-20, in de periode van 9 tot 23 februari. Ook kan men gespreksstof over dit onderwerp aanvragen by het secretariaat van het bisdom, Kon. Em- maplein 3, Rotterdam-2, tel. 010-11.79.95. En nu de Vrageniyst onder het motto: Gelovigen kunnen profiel schetsen. We noemen allereerst enkele vragen on der A, betrekking hebbend op de agen da van de bisschop die te vol is. Wat LEIDEN Morgenavond of tijdens de zondagse eucharistie vieringen kunnen wij, rooms-katholieken van het bisdom Rotterdam - als we boven de 16 jaar zijn - een opiniërende stem in het kapittel hebben bij de keuze van de opvolger van de met emeritaat gaande mgr. M. A. Jansen. Wij kunnen door middel van kruisjes een portret geven van de nieuwe bisschop zoals wij die wensen. Een heel klein beetje gaat de Rotterdamse Kerk terug naar de eerste eeuwen van het christendom, toen volk en priesters van de plaatselijke Ker ken hun bisschop kozen. Sinds lang worden de bisschoppen door de Paus benoemd uit een voordracht van drie per sonen. De Paus gaat daarbij vanzelfsprekend niet op zijn eigen intuïtie af; hij zal de kandidaat-bisschop niet eens of ternauwernood kennen. De adviezen die hij krijgt leggen een groot gewicht in de schaal. En juist aan die adviezen wordt in onze streken nog wel eens getwijfeld, omdat ze „curieel" besmet kunnen zijn. wilt u wegstrepen, een vraagteken er achter zetten, of laten staan? B.v. per- sooniyk gesprek met kapelaan Pieterse; receptie bij ambtsjubileum burgemees ter Rotterdam; gouden kloosterjubileum zuster Eleonora; kerkwijding Dubbel dam; vrije middag, familiebezoek; pries terwijding diaken Carelsen; dekensver gadering; interview voor t.v.; bezoek aan zieke pastoor; provinciaal beraad van kerken; klaarmaken benoemings- ïy'st priesters bisdomvormsel zesde klas Poeldyk; opstellen pastorale brief enz. Agenda te rol Op één dag is dat voor ieder normaal mens Inderdaad te veel, ook voor een bisschop. Dus moet er wat geschrapt worden. Maar wat? Het kan allemaal even belangryk zijn. ook de bisschoppe- Ujke relatie met individuele personen. Wat vult u in? wy weten het niet; u moet kiezen. Onder B wordt gevraagd welke eigen schap resp. houding u voor een bisschop belangryk vindt (aankruisen: belang ryk, niet belangryk, of geen mening). U kunt uw mening geven over een bis schop die: diep gelovig is, die kan luis teren, die geneigd is tot samenwerking, die een organisator is, die een duidelijk standpunt durft in te nemen, die fouten kan toegeven, die een vroom priester is. Ons dunkt: allemaal idealen, die een bisschop kunnen sieren. Hier is niets niét belangryk. Eenheid Dan komt als een soort addertje onder het gras, halverwege de Vrageniyst, uw mening over een bisschop, die „ge steld ls op eenheid met Rome". (Let wel, er staat niet: die het altyd eens is met Rome). Welnu, eenheid is vanaf de eerste dag van Christus' gang op deze aarde zyn vurigste verlangen geweest. Waarom zouden wy in deze zin, in één heilige, katholieke (algemene) Kerk. dit ideaal niet overnemen Als katholiek vinden wy dit een meer dan overbodige De bisschop zou ook al dan niet stelling moeten durven nemen in politieke vraag stukken. Voor het merendeel zijn wij daar buiten de Kerk al meer dan genoeg Onder B wordt ook gevraagd of de bis schop graag advies moet inwinnen; of hij democratisch moet zyn ingesteld; of hy goed moet kunnen optreden in het openbaar en of hij actief geïnteresseerd moet zijn in de huidige ontwikkelingen in de Randstad (o.a. industrialisatie, ver- stedeiyking enz.). Onze Kerk is niet meer die van de catacomben, dus Onder C kunt u kiezen uit verschillende mogeiykheden. Met betrekking tot het „geloof van de mensen" (aanhalingstekens - red.) moet de bisschop: a) vooral waken over de rechtgelovigheid, vooral inspireren tot zoeken naar nieuwe wegen, b) vooral ruimte scheppen voor uiteenlopende op vattingen. vooral streven naar eenheid van opvattingen. Welvaart in Z.-HolLind De tweede vraag hier bevat een on derdeel, dat het geheel tot een soort (Jjuiz-peil verlaagt: 2) de zorg van de bis schop moet allereerst uitgaan naar (en dan kunt u invallen): de priesters van het bisdom, het wel en wee van de ka tholieke kerk in Zuid-Holland, de een heid van alle kerken in Zuid-Holland (en dan een typisch „bisschoppelijke taak"): de welvaart en het welzyn in Zuid-Holland. Zet u by de laatste vraag alstublieft geen kruisje, want daar zijn echt andere Instanties beter geschikt Vraag 3 van C vermeldt de keuze uit: de bisschop moet vooral gevoel hebben voor traditie; de bisschop moet vooral gedurfd vertrouwen hebben in de toe komst; de bisschop moet gevoel voor traditie verbinden met gedurfd vertrou wen in de toekomst. De laatste gesug gereerde wenselijkheid komt ons zonder meer als de meest reële voor. Van vraag 4 van C ïykt ons het tweede onderdeel de vruchtbaarste suggestie: de bisschop moet preken en eucharistie vieren: a) in zijn kathedraal, b) in steeds wisselende parochies, c) nergens. OPVOLGER GEZOCHT noemd moet worden: voor het leven,, voor zes jaar, of voor zes jaar met mo- geiyk één herbenoeming. Voor het leven benoemen lijkt ons vergrijzing van het ambt bewerkstelligen. Onwijze wijsbeden Over de vragen onder E kunnen we vry kort zijn. Hieraan kunt u gevoeglijk zonder nadenken voorbijgaan. Afge drukt is een lijstje van „vaderlandse wijsheden". Welke ervan zoudt u de bis schop willen toewensen?, vragen de sa menstellers van de opiniepeiling. Hier komen een paar wijsheden: Zij die gelo ven haasten niet; wie 't oude niet eert, is het nieuwe niet weerd ook 'n mooie nieuwe heren, nieuwe wetten (een nieu we evangelische boodschap); twee we ten meer dan één; spreken is zilver, zwijgen is goud tsjongejongeen: stel niet uit tot morgen wat je vandaag kunt doen (om een beslissing met over leg en wysheid te voorkomen i. Tussen de haakjes staat het commentaar van de redacteur, om vergissingen te voor komen. Het gevraagde onder F snydt meer hout. Wat vindt u van het volgende? (staat op uw enquêteformulier): voor Zuid- Advertentie) gedurende februari fondue eten bij kaarslicht Kaasfondue met stokbrood fl. 6.50 Ingang Steenstraat 49 Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel. 33144* Holland ls één bisschop genoeg (of) to Zuid-Holland moeten er meerdere bis schoppen zijn. Gezien de gesuggereerde ..agenda van de bisschop" kan er vol gens ons nog wel een opvolger van de apostelen bij; in Italië heb je per slot van rekening bisdommen die niet groter sijn dan een flinke stad. REST ONS NOG U, diocesanen van Rotterdam, aan te raden „uw pro filering van de nieuwe bisschop" met enige zorg te tekenen. Uw .opzichter" in Jesus Christus is iog altijd té belangrijk om de kwes- ie met een pennestreek af te doen. Ook ai is die „streek" modern en sigentijds gedifferentieerd. Laten we vooral hopen op een goede priester, die ons vóórgaat op de weg die. Christus om ons aller heil heeft aangegeven. Het enige wat wij déze man toewensen is, déze weg te kunnen markeren. Tenzij u welvaart en efficiency meer op prijs stelt UW MENING De brief van paus Paulus VI De brief van Paus Pauls VT aan zyn staatssecretaris Jean kardinaal Villot mogen wy niet zozeer zien als een mid del waardoor de paus de Nederlandse bisschoppen tot een samenspraak uit nodigt, maar meer als een manier waar op de heilige Vader zyn zorgen zoekt te delen met een ambtgenoot en via hem de gehele wereld deelgenoot maakt. Dat de paus bereid was de Nederlandse bisschoppen te willen helpen zoeken naar een oplossing, stond reeds vast kort nadat de Nederlandse bisschoppen het communiqué hadden uitgegeven. In de brief die de paus schreef, heeft hy ernstige bedenkingen die hy niet kan verhullen, wanneer men zou ingaan op de vraag door de verschillende bis schoppen met aandrang naar voren ge bracht om mannen van rypere leeftyd in een toestand van extreem tekort aan priesters, gehuwd zynde, tot het ambt toe te laten. En zo gaat de paus in zyn schryven verder; „Zou het bijvoorbeeld niet een zeer gevaarhjke illusie zijn te geloven dat een dergelijke verandering van traditionele discipline zich in de praktijk tot gevallen van werkeiyke en buitengewone noodzaak zou kunnen be perken?" In dit alles deelt de paus zyn zorgen en met hen die bezweren niets te verande ren aan een zo eerbiedwaardige traditie, en met de bisschoppen van Nederland' die hij omschryft als eerbiedwaardige broeders. Al met al wordt het ons duideüjk dat niet zozeer de stryd, dan wel de geest van liefde en begrip ruimte geven aan de oplossing van een zo belangrijk ge worden probleem. De Leidse Courant was in deze dan ook de courant met een juist artikel op de juiste dag, wanneer zy op woensdag 4 februari aan de lezer een zo objectief mogeiyk beeld geeft rond deze kwestie in haar artikel: „Celibaat geen kwestie van prestige". Noch de paus. noch de Nederlandse bis schoppen willen er een prestigekwestie van maken. Slechts in de geest van lief de. begrip en waardering voor elkaar kunnen zij deze toch zo moeUyke kwestie tot een oplossing brengen. Biddend voor onze paus, onze Nederland se bisschoppen en allen die een rol spelen in het zoeken naar een oplossing, dat zy elkaar ln deze geest mogen verstaan, ben lk optimistisch. J. Q. van Nlekerk

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3