Special Branch van Scotland Yard KRO-Songfestival op radio ,,van 12 tot 2 Luisteraars kiezen zelf winnaar TROS-bestuur in conflict met Karei Prior 55 antenne NOS-journaal in studie VANAVOND OP TV Kleurenshow van Dorus Elf schlagers voor carnaval Jacoba Surie overleden NOS-personeel krijgt extra-uitkering PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 Kogel door de (examen) kerk CTAATSSECRETARIS Grosheide heelt de kogel door de kerk gejaagd en na lang wachten vastgesteld welke eindexa menregeling definitief aan de „ma- moet" gekoppeld gaat worden. Enerzijds heeft de bewindsman het hierbij heel moeilijk gehad: de advie zen die hem verstrekt werden, waren op de meeste onderdelen tegenstrijdig en soms compleet eikaars tegenpolen; anderzijds maakte deze verwarring het de heer Grosheide weer wat minder moeilijk om de oplossing te kiezen, die in het oog van de overheid het meest ef ficiënt zou zijn en wellicht ook het minst zou k§£ten. voerig in de kranten gestaan een een- Deze oplossing is het heeft al uit- traal schriftelijk examendeel met van overheidszijde opgestelde opgaven en een onder verantwoordelijkheid van de school zelf ingesteld onderzoek, waar van het cijfer moet zijn ingeleverd vóór het schriftelijk examen begint. Op die manier komen er van elk examenvak twee cijfers, die hetzelfde gewicht krij gen: één via het centraal-schriftelijk exa men en één van de school. Met een af rondingsproces wordt dan uit die twee cijfers het éne beslissende vastgesteld. VAN deze regeling zal de één een vu rig voorstander zijn en de ander een fel tegenstander blijven. Wie objectief oordeelt, zal moeten toegeven dat van wege de tegenstrijdigheid van de advie zen de staatssecretaris zich in een las tig parket verzeild geraakt heeft gezien. Een achteraf te betreuren fout is mis schien geweest, dat men te veel gepro beerd heeft het v.w.o. enerzijds en het h.a.v.o. en m.a.v.o. anderzijds onder één en dezelfde regeling te brengen. Daarnaast vinden wij het dan weer een winstpunt dan niet verder de weg wordt ingeslagen van examens met als ge committeerden de docenten van nabu rige scholen; de desintegratie van het gewone schoolleven zou dan immers compleet geworden zijn. Mits de staatssecretaris en zijn me dewerkers nu maar in behoorlijke mate gelegenheid zullen geven voor. het toe passen van overgangsmaatregelen (die voor bepaalde vakken onmisbaar zijn) en wanneer ze vooral spoed maken met het uitwerken van alle nog hangende on derdelen van deze examenregeling, kan het resultaat meer bevredigend zijn dan dat van de discussies die eraan voorafgegaan zijn. Dat de staatssecretaris aan de vorm waarin het schoolonderzoek wordt ge houden de nodige vrijheid Wil laten, is plezierig. Een redelijke controle hierop lijkt ons overigens niet overbodig, hoe wel scholen welke misbruik van de ge boden vrijheid zouden maken op den duur toch eigen glazen ingooien. UEN onderdeel van de nieuwe regeling vinden we overigens op zijn zachtst gezegd merkwaardig: de bepaling dat voor experimenterende havo-scholen de nieuwe regeling ook al in 1971 gelden gaat. Wat dus zeggen wil, dat leerlingen die nu op die scholen in havo-4 zitten, zich moeten gaan voorbereiden op een eindexamen nieuwe stijl. We nemen bij voorbaat aan, dat de overheid ook hier wel de nodige over gangsregelingen zal toelaten. Maar wa re het dan niet beter geweest voor de twee jaar waarom het hier gaat, het lo pende eindexamenreglement voor expe rimenterende havo-scholen van" kracht te laten blijven? Of wil de overheid in het belang van de definitieve regeling in 1971 en 1972 juist op de experimenterende havo-scho len met de regeling en examenwerkstuk ken experimenteren? Dan blijft de vraag of het belang van de betreffende leerlingen daarmee ge diend is. En dat belang telt ook mee, dachten wij Beverwijk IN milde bewoordingen heeft staats secretaris Grosheide de geïnteresseerde Kamerleden laten weten, dat bij het bestuur van de Pedagogische Academk in Beverwijk niet in gebreke kan stellen wat betreft hun besluit om studenten die weigeren onder vigeur van het gel dende reglement de lessen te volgen van de school te verwijderen. Daarmee zegt de staatssecretaris niet dat hij het gevoerde bestuursbeleid op alle onderdelen toejuicht; hij geeft de afgescheiden studenten echter ongelijk in hun standpunt, dat zij schoolleiding en bestuur kunnen dwingen de aard van de opleiding en het lesprogram te veran deren buiten de bestaande wetgeving Terecht houdt de wetgever eraan vast, dat ingrijpende wijzigingen in een onder- wijsprogTam slechts kunnen worden aan gebracht als hierover in algemene zin (dus voor alle academies) overeenstem ming is bereikt, of op basis van een ge wettigd expériment1 dat thefi maar nitet zo van de éne op de andere dag kan af dwingen. De betreffende studenten hebben wel het recht te betreuren dat hun op leiding wettelijk nog valt onder de „mammoetwet", maar zij zullen dan als ieder staatsburger via een wettelijke weg moet proberen een betere toestand ge realiseerd te krijgen. In Beverwijk heeft de actievoerende minderheid niet gewacht, maar meteen het volle pond willen krijgen. De wet gever die hieraan toegeeft, kan beter meteen opstappen, want met zo'n prece dent verliest hij alle kans op succesvol verweer tegen andere acties. Achter de gebeurtenissen in Beverwijk hebben groepen gezeten die inderdaad aan actie" de hoogste macht willen toekennen. Door een opeenstapeling van fouten, de laatste maanden vrijwel door alle partijen in Beverwijk gemaakt, zijn verschillende van de ex-Berverwijkers Ln de valstrikken van deze tactiek ge raakt. Het valt voor hen te hopen dat de onderwijsautoriteirten wettelijk inder daad nog een weg zullen vinden om hen de voltooiing van hun studiemogelijk te maken. .Langharigen" K.V.P.-voorziitter mr. A. van der Stee vindt de opbouw van de jongeren organisatie van zijn partij „nogal een zijdig gericht". Hij gelooft dat het goed zou zijn, als er eens wat meer Lang harigen in kwamen. Omdat de interviewende K.V.P.- jongere niet verder op deze vraag is ingegaan kregen wij met de lezers van „Jongeren Voorop" niet uit mr. der Stees mond te horen, waarom precies hij de jongerenorganisatie een zijdig opgebouwd vindt. Vermoedelijk vindt de K.V.P.-voorzit- ter, dat er te veel jongeren deelnemen aan het politieke werk die geen afkeer hebben van uiterlijke conventies en te weinig die tolken Of mr. Van der Stee met zijn „lang harigen" helemaal bij de tijd is, kan ook in twijfel worden getrokken: vele lang harigen zitten ook al in een conven tioneel schuitje en als John Lennons voorbeeld navolging vindt, zijn de lang harigen binnen een paar jaar een onder deel van „grootmoeders kastje". Met „maxi" of „Dolle Mina" zou mr. Van der Stee actueler zijn geweest. A propos, waarom geeft nu. Van dei- Stee niet het goede voorbeeld door zijn eigen partijbestuur een beetje „wilder" te maken? Onzakelijk herstel BRABANTSE K.V.P.'ers vrezen dat het hun partij bij komende verkiezingen zal bezuren, omdat de Kamerfractie in het debat om de achtste medische facul teit de keuze van Maastricht ondersteund heeft. Een dei-gelijke vrees berust op on zakelijke kritiek: ware de keuze op Eindhoven gevallen, dan had de K.V.P. Ui Limburg eenzelfde angstcomplex kun nen hebben, als nu het Brabantse partij- kader benauwt. Zo beschouwd, zou het kabinet de K.V.P. de grootste dienst heb ben bewezen door helemaal geen beslis sing te nemen en alle betrokkenen nog een poosje „lekker" te houden. Terecht heeft minister Ver inga dat niet gedaan; het algemeen belang vereist een nieuwe voorziening inzake het medisch onderwijs en op het gebied van de s-preiding van hoger onderwijs had Limburg de meest urgente aanspraken. We kunnen on6 voorstellen dat som mige K.V.P.-stemmers in Brabant bij een andere beslissing zich happy gevoeld zouden hebben. We kunnen ons niet voorstellen dat, als ze de kwestie aan alle kanten bekijken, daarin een rede lijke aanleiding tot stemmenverlies kun- (Van t verslaggevers HILVERSUM Ruim een maand ge leden schreven dc samenstellers van het KRO-radioprogramma „Van 12 tot 2" een wedstrijd uit voor componisten en tekstschrijvers voor het schrijven van een lied, chanson, luisterliedje of smartlap. De inzendingen moesten bestaan uit een originele teks met daarbij behoren de originele muziek. De titel van het lied moest luiden „Van 12 tot 2", maai de inhoud van de tekst mocht niet te maken hebben met het radioprogram ma. Op deze uitnodiging kreeg de KRO ruim 75 inzendingen binnen. Inmiddels zijn door de samenstellers van het pro- In Hadimassa wordt vanavond een soort massahuwelijk gesloten. Ambte naar van de burgerlijke stand is Ton van Duinhoven en de trouw-belovers zijn van links naar rechts: Wim de Bie, Oster, Kees van Kooten en Ton Lensink. Hoofdrollen in Special Branch: JennijerWilson en Derren Nesbitt. Dé NCRV start vanavond „Special Branch", dë t.v.-serie die in de plaaibs I. van de afgesloten reeks Bureau Bristol. Special Branch is een speciale afdeling van Scotland Yard die tot taak heeft subversieve activiteiten te verhinderen. In de eerste aflevering krijgt het bureau de opdracht een spion en twee van zijn handlangers op hetzelfde tijdstip aan te houden. Titel: De Trojka-affaiire. In deze aflevering komt de geheime dienst van de Sovjet Unie er niet zo goed af. Na de uitzending in Engeland op 17 september 1960 leidde dat tot een protest van de Sovjetambassade. Hoofdrol in Special Branch, detective Jordan, speelt Derren Nesbit, die om deze rol in Engeland al erg populair is geworden, evenals Jennifer Wilson, die als sergeante Helen Webb een belangrijk aandeel in de Special Branch-zaken heeft. (Nederland II 20.50). Nieuwe verrassingen verwacht (Van o Ti roepcorrespondent) gramma de tien beste liedjes uitgeko zen.-Deze tien liedjes zullen in het ra dioprogramma „Van 12 tot 2" dinsd. 10 februari door solisten en een kinder koor ten gehore worden gebracht Het huisorkest o.l.v. Jo Budie zal de solis ten en het kinderkoor begeleiden. De arrangementen voor deze uitzending werden geschreven door Bert Paige, Jo Bos, Tony Eyck, Ger Natte en Bill Stanford. De solisten zijn Tony Huurdeman, Jan Blaaser, Nelly Wijsbek, Eddy Christia- ni, Marcel Thielemans, Rita Corita. Tony Bass, Frits Lambrechts, (de man die zich heeft teruggetrokken van het nationaal songfestival) en het kinder koor o.l.v. van Paula van Alphen. Tijdens de rechtstreekse uitzending zal een jury, bestaande uit Jules de Corte, Kees Schilperoord, Jo Budie. Jos Timmer en mevrouw Truus van Kes- teren uit deze tien liedjes er drie kie zen voor de finale, die op vrijdag 13 februari in de uitzending van het KRO- pauzeprogramma „Van 12 tot 2" in aanmerking komen. Tijdens deze fina le zullen de luisteraars en dat zijn er gemiddeld 1,3 miljoen, door middel van een briefkaart zelf kunnen bepalen welk liedje, resp. een, twee of drie zal HILVERSIM Hoewel de TROS-me- dewerkers tijdens de bespreking over moeilijkheden met bestuur en directie in Hilversum een algehele zwijgplicht werd opgelegd, is liet toch duidelijk ge worden, waar de schoen wringt. Het TROS-bestuur heeft in onverholen be woordingen Karei Prior, hoofd van de tv-afdeling verweten, dat men aller minst gelukkig is met zijn faites et gestes. Vooral het feit, dat hij bij eni ge tv-produkties de toegestane budget ten zeer ruim heeft overschreden, werd hem erg kwalijk genomen. De heer Prior wenste tijdens deze bij eenkomst niet in te gaan op de beschul digingen, maar zich alleen schriftelijk tegenover 't bestuur te verantwdorden. Vrijwel de gehele tv-sectie koos zijn zijde. Het bestuur van de TROS reali seert zich echter, dat deze tweespalt de image van deze omroep niet ten goede zal komen, temeer omdat ze valt in een periode, waarin alles op al les wordt gezet om de status van fa- omroep te bereiken, hetgeen een ver dubbeling van zendtijd inhoudt. Mocht de ledenwerfactie slagen, dan zal de TROS vele nieuwe medewerkers moe ten aantrekken, hetgeen zeer moeilijk zal vallen, als de onenigheid in de worden. Deze briefkaarten moeten op maandag 16 februari bij de KRO-radio binnen zijn. De bekendmaking van de drie prijs winnaars en 't uitreiken van de prij zen vindt plaats op dinsdag 17 februa ri wederom in „Van 12 tot 2". Voor de drie prijswinnaars heeft de KRO een geldbedrag beschikbaar ge steld resp. van f 500,voor de eer ste-, f 300,voor de tweede- en f 200, voor de derde-prijswinnaar. Dit bedrag zal gelijdelijk worden verdeeld tussen tekstdichter cn componist. Bovendien heeft de N.V. Phonogram zich' bereid verklaard om van het winnende liedje een grammofoonplaat uit te brengen. staf blijft voortbestaan. Insiders geloven echter, dat Karei Prior zich niet zonder meer bij de kritiek van de TROS zal neerleggen en binnen afzienbare tijd de TROS voor nieuwe verrassingen zal plaatsen. HILVERSUM (ANP) Het bestuur van de NOS heeft een commissie inge steld, die de in de toekomst wenselijke structuur en positie van het journaój van de NOS gaat bestuderen. In deze studie zal ook worden betrokken de in houd en vormgeving van het tv-jour- naal (feitelijke nieuwsvoorziening en achtergronden) en een eventuele sa menwerking tussen radio en televisie. In de commissie hebben zitting H. Al- gra, drs. M. J. A. R. Dittrich, J. Du- mont, mr. J. M. Landré, J. W. Ren- gelink en mr. W. J. A. Wagenaar. De radio- en televisieprogrammaraad wordt in de commissie vertegenwoor digd door H. Schaafsma' en jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek. Omroepen gaan over op computer HILVERSUM De omroepwereld te Hilversum krijgt de beschikking over 'n computer. Het bestuur van de NOS heeft anderhalf jaar geleden reeds een stuurgroep ingesteld om de problemen rond de invoering van dit kostbare ap paraat te bestuderen. Een rapport hierover zal binnenkort de raad van beheer bereiken. Dit werd meegedeld door drs. Charles E. v. d. Ploeg! commissaris voor ee. zaken bij de NOS tijdens een contactbijeenkomst. Volgens dhr. Van der Ploeg zal de computer gevol gen hebben voor het personeel, maar niet in die zin dat er ontslagen zullen vallen. De computer zal een taak krij gen op het gebied van de registratie, zoals personeelsgegevens, inventaris, discotheek en in het laatste stadium ook bij de faciliteilenverdeling. De vol ledige invoering zal nog enige jaren Voor de kijkers die met weemoed te rugdenken aan de tijd dat de VARA onbetwist de eerste viool speelde op het gebied van t.v.-amusement zal 't prettig zijn dat Dorus (Tom Mandei-s) vanavond terugkomt op het scherm en wel in een kleurenshow van drie kwar tier. De show is geheel opgenomen in Tom Mandeis' eigen studio te Rotter dam en is volledig door hemzelf ver zorgd: teksten, muziek, scenario, kos tuums en regie. In de show draait van zelfsprekend alles om de heer Dorus, het jaren geleden door Tom Manders gecreëerde schlemielige mannetje, dat ondanks zijn sjofel bestaan een onverwoestbaar goed humeur heeft behouden. De arrangementen in de Dorus,show zijn van H. G. den Ouden, die ook het orkest leidt. (Ned. I 20.50), Een bont gezelschap geeft vanavond een voorproefje van het op handen zijnde carnaval. Ze zijn tegast bij kas telein Pierre van Ostade, die als het om carnaval gaat op een grote repu tatie kan bogen. Onder het genot van een goed glas kwam een programma tot stand waaraan medewerken de Gebroeders Bever uit de Fabeltjes krant met een speciaal carnavalslied, Johnny Jordaan, Lidya Oosthoek, El?- je de Wijn, de Heikrekels. het Cock tailtrio met het Welpenlied. Piet Ro mer. Adèle Bloemendaal en Leen Jon ge waard met „We zijn toch op de we reld om mekaar....", Johnny Hoes. het Bierorkest van Tony Eijk, de Post- kwaekers uit Den Bosch en verdere feestvierders en zotskappen. (Ned. 1 21.35). NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant VARA: 19.04 uur: Hier is Lucy 19.30 uur: Koning Klant 20.00 uur: Achter het nieuws 20.50 uur: Tom Manders, Dorusshow 21.35 uur: Carnavalsprogramma 22.15 uur: Hadimassa NEDERLAND I TELE AC: 9.20 uur: Spaanse les 4 A 10.00 uur: Van molecuul tot mens 10.30 uur: Bij leven en welzij AVRO: 16.00 uur: Journaal (NOS) 16.02 uur: Teleskoop met Rikkie en Slingertje Dit is mijn beroep, Stuif-es-in NOS: 18.15 uur: Skiën 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO: NOS: 22.55 uur: Kunstrijden Van molecuul NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: 9 19.04 uur: Vaders tegen wil en dank 9 19.28 uur: Percy Sledgeshow 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Mountiesshow 9 21.20 uur: Salto mortale, 22.20 uur: Poets, verborgen camera 22.40 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.39 uur: Duizelingwekkend, film over Alpenjagers 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zangkoor 20.50 uur: Met speciale opdracht, 21.40 uur: Farce majeure 22.00 uur: Hier en nu 9 22.45 uur: Berg der zaligsprekenden 22.50 uur: Journaal 18.55 uur KRO: 19.30 1 Hij ZIJ 20.00 i Journaal 9 20.20 uur: Advocaat Judd 9 21.10 uur: Rust noch duur, show 21.55 uur: Brandpunt 22.35 uur: Tot de dood ons scheidt, serie 23.01 uur: Journaal NOS: 23.06 uur: Van molecuul tot mens HILVERSUM I 18.00 Nieuws; 18.20 Uitzending Volkspartij voor Vrijheid en De 19.30 Nieuws. VARA: 21.00 Stere Filharmonisch Orkest en solisten: en moderne muziek. 22.30 Nieu Mededelingen. 22.45 Actualiteiten. i Wereldpanoram; raagde gewijde Verkeerstips. 18.40 Grammofoonmu Sport. 18.52 Taalwenken. (herh.). ifoonmuziek. 19.00 Nieuws, wee Wegwijs: tips Stereo: Uit eigen huis: Studio-opnamer clusief voor de VARA. 11.25 Oost-Eure kroniek. 11.45 C.W.S. (Manchester B NOS. 13.00 Vliegende schijven: verzoekpla- tenprogramma voor de militairen. KRO: 14.00 Stereo: P.M.: weekblad met veel plaat jes. (16.00-16.02 Nieuws). NOS: 16.30 Inzet: programma over amateuristische muziekbe oefening. HIRO: 17.00 HIRO-Magazine. 17.15 inplus week. KRO 16.03 Stereo Scan: programma over electronica. 6.15 Klein Vrouwenkoor uit Krom- let piano. 16.35 Artistieke Staalkaart. Scala 1918-1926: opera-aria's (gr). ïziek in: gevarieerd lieuws). NOS: t muziekpro- oude muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 Actuali teiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Te Deum laudamus: geestelijke liederen (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Stereo: Voor de huisvrouw. 9.00 Theologische Etherleergang. 9.35 Gymnastiek 9.45 Solistenkamer: ge- s persoverzicht. 13.00 Niet Tom Manders komt als Dorus v weer op uw scherm in ee Radio-studie door Delftenaar De minister van C.R M„ dr. M. A. M. Klompé. heeft op advies van de Com missie Studde-Opdrachten Televisie op dracht verstrekt aan drs. J. H. J. van den Heuvel te Delft tot het samen stellen van een wetenschappelijke ver handeling over het beleid inzake de Nederlandse radio-omroep gedurende de periode 1940-1945 alsmede het hier op aansluitende naoorlogse herstel. AMSTERDAM (ANP) In Amster dam is gisteren op negentigjarige leef tijd overleden de schilderes mei. Jaco ba Surie. Zij was de laatste nog in leven zijnde Amsterdamse Joffer. Mej. Surie schilderde hoofdzakelijk stillevens. Tot vlak voor haar dood was zij hiermee nog actief bezig. Sinds 1911 was zij lid van Arti et Amicitiae. Mcj. Susie was o.m. ridder in de orde van Oranje-Nassau HILVERSUM (A.N.P.). Op voorstel van de vakorganisaties heeft het be stuur van de N.O.S besloten de om roepmedewerkers een extra-uitkering ineens toe te kennen ter grootte van 1 procent van het jaarsalaris. De uit kering zal minimaal 110.- en maxi maal f 260.- bedragen. Met deze uit kering is een bedrag van in totaal 600.000.- gemoeid .In verband met de uitbreiding van hun werkzaamheden en de verbreding van hun taak hebben de leden van de vijf orkesten en het koor van de N.O.S. met terugwerkende kra eht oer 1 okto ber van het afgelopen jaar een salaris verhoging van 4 procent gekregen. Binnenkort zal tussen de vakorgani saties van musici en de N.O.S. ook overleg worden geopend omtrent de invoering van een vijfdaagse werkweek voor de 400 N.O.S.-musici en verbete ring van de secundaire arbeidsvoor waarden. (ADVERTENTIE) Belangwekkendste t.v.-programma gis teravond was ongetwijfeld de BBC- documentaire over het generatiecon flict in Californië, dat werd gepro grammeerd door CVK-IK.OR. Het was een evenwichtig programma, waarin alle standpunten recht werd gedaan. Omdat juist in Californië dat conflict pakweg een jaar vóór ligt op wat bij ons gaande is, was het boeiend om in onze eigen naaste toekomst te kijken. Jammer daarom dat deze uitzending op een onmogelijk laat tijdstip viel. Dat kwam omdat het VPRO-program- ma enorm uitliep. Op zich vinden we dat geen verschrikkelijk bezwaar, maar waarom kon de VPRO zijn „uitloop" niet botvieren na het tijdstip dat voor CVK-IKOR bestemd was? Van de VPRO zagen we eenzijdige re portage over het conflict bij de peda gogische academies, een uitnemende reportage over de Expo in Osaka, met voldoende STER-cIemcnl om te con stateren hoe die reportage gereali seerd werd, benevens een bericht over de Utrechtse Filmmanifestatie. Dat onderwerp werd levendig aange pakt, maar het verzandde tot iets na genoeg onverstaanbaars in een gesprek met Marguerite Duras die in cinefiele geheimtaal sprak. Van de TROS zagen we dc lour-de- chant van Annie Cordy. Zij bleek ge- evolueerd tot een niveau van formaat. Met heel sterke mimische middelen vooral kwam zij tol een superieure show waarin zij taalproblemen moeite loos overwon. Jammer dat het laatste programma-onderdeel imitaties van grote collega's duidelijk zwakker was dan wat zij voordien bood.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2