HOCKEYCOACH ROEPIE KRUIZE KON TAAK NIET MEER AAN Rini Wagtmans op operatietafel als knieblessure blijft NEDERLANDER DAVE DOBBERT MET CASINO DE PARIS MEE DOOR WEST-EUROPA Afgetreden omdat het „loodzware last werd55 Zweden geeft olympische medaille terug Test in Ronde van Andalusië Utrechtse fotografen boycotten Elinkwijk Liefde is zo simpel mensen wat een mensen VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze sportredactie DEN HAAG Met de klacht: „Deze taak is mij t« zwaar", heeft Roepie (J. H.) Kruize de hockey- bond de rug toegekeerd. Een half jaar na zijn luidbejubelde intrede in de hockeytop, trok de oudinternational z'n handen af van de 11 die met hem nieuwe glorie hoopten te oogsten. Voor hen die Kruize kenden, die op de hoogte waren van het leefklimaat in die hockeygemeenschap, moet dit alles niet onverwacht zijn gekomen. Voor diegenen, die meenden dat met Kruize de top die zijn voorganger Piet Bromberg (thans vice- voorzitter van de hockeybond) nastreefde met gemak zou kunnen worden gehaald, moet het als een diepe teleurstelling zijn aangekomen. Voor de laatste categorie motiveerde Kruize (56) zijn ontslag als volgt: „Het werd een loodzware last. Uiteindelijk beschouwde ik het als een hobby en dan mag mijn gezin en mijn werk er niet onder lijden. Voor een amateur was dit alles gewoon te veel". Hoe paradoxaal het in werkelijkheid ook mag klinken, het zo glorieus beëindigde inter nationale hockeytournooi in Bombay waar het Nederlands elftal een tweede plaats weggriste voor gerenommeerde opponenten, is de basis ge worden van het besluit van Kruize zijn functie neer te leggen. Want ondanks die finaleplaats kwam daar in India aan het licht dat Kruize, zelf eens een gevreesde tegenstander, allerminst be rekend was op de taak die tophockey per definitie van zijn trainer-coach verlangt. Piet Bromberg, zijn voorganger, die een bestuurs functie ambieerde en zijn taak (werken voor München) in handen legde van Roepie Kruize, onthult: „In Bombay bleek dat Roepie het niet meer zou kunnen redden. Technisch en tactisch hoeft niemand hem iets te leren. Daar ging het ook niet om. Maar Roepie liep vast op allerlei facetten die er in zo'n functie nu eenmaal bij komen". Kruize die gestreeld zou moeten zijn door de successen van zijn team is juist toen tot de conclusie gekomen dat hij niet de juiste man was voor het bege leiden van het hockeyteam. Voor de officials die de reis naar India hebben meegemaakt is het heengaan van Kruize dan ook niet onverwachts gekomen. Zij vooral hadden de problemen ontdekt waarmee Kruize kampte. Moeilijkheden die hoofdzakelijk in het mentale vlak dienen te worden gezocht. De hockey- wereld heeft slechts even de wenkbrau wen gefronst omdat in die vrij conser vatieve omgeving een coach bijvoorbaat Wonderlijk Achteraf komen dan feiten aan het licht die dit alles al bij voorbaat voor spelden. Er wordt verteld dat er reeds lang strubbelingen waren met de spe lers die zich niet met zijn beleid konden en ook niet wilden verenigen. Het is slechts wonderlijk te noemen dat die problemen tussen de coach en zijn spe lers. tussen wie toch altijd een soort vader-zoon verhouding zou moeten zijn. niet hebben geleid tot een rel van na tionale afmetingen. En dat het. en vooral dat is erg belangrijk, niet heeft geleid tot ongunstige beïnvloeding van de prestaties. Ook fluistert men achteraf dat sommige wedstrijden tijdens het In diase tournooi door die strubbelingen uit handen moesten worden gegeven. Als Kruize zegt dat de taak voor hem te zwaar is gebleken, dan zullen zijn ge dachten ongetwijfeld die richting uit zijn gegaan. De man die zijn opdracht neer legt omdat bruintje het in zijn privé- leven niet zou kunnen trekken, zou nooit coach van het hockeyteam zijn gewor den. Vooral niet omdat Kruize als vrij ambitieus door het leven ging. Te zachtaardig Ondanks alle goede papieren die Krui ze zich binnen vrij korte tijd had ver- ggga mgmmmm worven (in zijn gloriejaren gold hij als één van de gevaarlijkste aanvallers op het continent) is de breuk tussen hem en de hockeybond voor insiders alles behalve onverwacht gekomen Kruize zei men was te zachtaardig. Te zacht aardig in ieder geval om doorgewinterde internationals te kunnen opvangen wan neer ze daar behoefte aan hadden. Men verweet hem een tekort aan actuele ken nis en voorts het feit dat hij nooit een opleiding als coach had genoten. Voor anderen was het een teleurstelling dat hij een traditie voortzette en het accent grotendeels legde op de conditietraining terwijl toch de technische en tactische voorbereidingen steeds zwaarder gingen wegen Na Bombav kwam daar nog de vraag bij of aan de psvchologische be geleiding niet wat meer aandacht moet worden besteed en ook od dat punt bleek Kruize te kort te schieten Problemen Al die verwijten die Kruize zo tussen de bedrijven door moet hebben opgevan gen, moet bij hem de mening hebben doen postvatten dat hij niet voor die taak berekend was. Kruize moet hebben aangevoeld dat dit alles weieens zou kunnen uitgroeien tot een zaak van ab normale proDorties en hij is een te wel denkend mens om dat te laten ge beuren Het zou niet juist zijn Kruize, nu hij zijn koffers heeft gepakt, met verwijten te overladen. Daarvoor heeft hij te veel goed werk geleverd. Maar de problemen waarmee Kruize werd geconfronteerd werden te groot van omvang om nog langer de verantwoording te dragen. Zo kwam tiidens de Indiase trip aan het licht dat Piet Bromberg, door de hockey bond aanvankelijk meegestuurd als voed seldeskundige, het heft in eigen handen nam. Dat aanvoerder Heiko van Stave ren in het veld beslissingen nam die rechtstreeks in strijd waren met de op drachten die zijn coach hem in de kleed kamer had gegeven. Men kan met het motief van Kruize uiteraard alle kanten maar het ljjkt erop dat Kruize niet de weg van de minste weerstand heeft gekozen maar heeft gedacht aan de din gen die komen .gingen. Zou hij zijn verblijf nog wat hebben verlengd, dan zou als het hockevteam en zeker moment had gefaald, alle kritiek op zlin hoofd zijn neergedaald. Kruize zelf daarover- ..Het liikt me beter dat een ander nu mijn taak over neemt voor het te laat is. Wanneer ik deze beslissing een jaar later had ge en zou de hockeybond voor onover komelijke moeilijkheden komen te staan". Opvolger Blijft natuurlijk de taak voor een op volger te zorgen Iemand die zich, in tegenstelling tot de opvattingen van Kruize los kan maken van het verouder de speltype dat hij zo volledig beheerst. „Laten we eerlijk zijn", bekent Piet Bromberg", het aanpakken van een groep hockeyspelers kan niet worden ■geleken met de taak van een voet baltrainer. We zoeken een man die met deze jongens om kan gaan, en dat wordt STOCKHOLM Bijna anderhalf jaar na de afloop van de olympische zo merspelen van Mexico heeft het Zweedse Olympische Comité gisteren besloten de bronzen medaille die de Zweden in de landenwedstrijd bij de moderne vijfkamp wonnen, terug te geven aan het Internationale Olym pische Comité. Het teruggeven van de medaille ge schiedt onder protest, want 't Zweed se Olympische Comité is nog steeds van mening dat de diskwalificatie van de moderne vijfkamper Liljenwall, waardoor automatisch de ploeg ook werd uitgesloten, ten onrechte was. Liljenwall werd een week na de prijs uitreiking uitgesloten omdat hij voor het onderdeel schieten enkele glazen sterke drank gebruikt had om zijn zenuwen de baas te worden. Het IOC beschouwde 't drankgebruik als over treding van het dopingreglement en sloot Liljenwall uit. Het is niet de eerste maal dat een olympische medaille wordt terugge stuurd. In 1912 bij de Olympische spelen in Stockholm won de Ameri kaan Jim Thorpe de tienkamp. Hij moest later zijn medaille teruggeven omdat gebleken was dat Thorpe als professional Amerikaans voetbal had gespeeld en daardoor geen amateur meer was. In 1966 stuurden Marika Kilius en Hans-Jtlrgen Baumler hun zilveren medaille, die zij bij het paar- rijden op de olympische winterspelen in Innsbruck hadden veroverd, terug omdat zij voor de aanvang van de spélen al ondier contract stonden van een ijsrevue. snel moeilijk zoeken. Het moet natuur lijk wel vlug gebeuren, in maart moe- ve weer verder". En Piet Duinker, de directeur van de hockeybond: „We moe- in een zo kort mogelijk tijdsbestek opvolger zien te vinden. De tijd dringt". De hockeybond zal het. wil het na streven wat het zelf verlangt, met een bepaalde kracht moeten gaan proberen. Een bond die afhangt van de resultaten de nationale formatie kan daar niet onderuit. Een zware taak onge twijfeld, vraag het Roepie Kruize. Rugbyselectie voor Europa Cup DEN HAAG Het Nederlandse rug- by-vijftiental zal dit seizoen weer deel nemen aan het toernooi om de Coupe des Nations, een Europese competitie voor landenteams. De Nederlandse ploeg moet voorrondewedstrijden spelen tegen Por tugal en Marokko. Er is nog een voorrondegroep met Span je, Polen, Joego-Slavië en Bulgarije. De winnaars van de groepen spelen een fi nalewedstrijd, waarvan de winnaar zich kwalificeert voor de eindronde van het toernooi waarin reeds zijn geplaatst Frankrijk, Italië, Tsjecho-Slowakijë en Roemenië. Frankrijk is houder van de Ter voorbereiding op de wedstrijden te gen Portugal (5 april in Hilversum) en Marokko (19 april in Casa Blanca) zal een aantal oefenwedstrijden worden ge speeld. Voorlopig zijn 24 spelers gese lecteerd voor de nationale training, die twee keer in de week zal worden gehou- De selectie bestaat uit: Van Al- tena, Brouwer, Van der Geer, Majoor en Rosman (RC Hilversum), De Bruijn, Van Mastrigt, Oortwijn, Salomon, Schol ten en Snijd..s (Haagse RC), Bicker. M. van de Graaff, Sluymers en Ulrich (Leidse studenten RC), Van Dalen en Elout (AAC), Dekker (NFC), Fukken (Delftse studenten TC). R. van de Graaff, Koopman, Loots en Van der Ven (Ascrum) •fe.K. INDOORATLETIEK Els van Noorduyn niet naar Wenen ROTTERDAM Voor de eerste Euro pese kampioenschappen „indooratletiek, die op 14 en 15 maart in Wenen worden gehouden, heeft de KNAU voorlopig voor de volgende nummers ingeschreven: he ren: 60 meter en hoogspringen, dames 60 meter, 400 meter, 800 meter, 60 meter horden, verspringen en hoogsprin gen. Namen van deelnemers zijn nog niet op gegeven. De KNAU heeft niet ingeschre ven voor het kogelstoten omdat de enige potentiële kandidate voor dit nummer. Els van Noorduyn, geen interesse heeft voor deze indoorwedstrijden. BUDEL „Als mijn knie in de ronde van Andalusië weer kuren vertoont moet ik direct terugkomen en ga ik op de operatietafel", zei Rini Wagtmans gis teren tijdens de voorstelling van de nieuw Willem II-gazclleploeg voor het seizoen 1970. Wagtmans, die in de Tour de France van het vorige jaar tot de re velaties behoorde, kreeg daarna steeds meer last van zijn rechterknie en kwam onder behandeling van de Limburgse sportarts Jesse. Die constateerde een euvel aan de meniscusband van de rechterknie van de Brabander en paste een uitermate dure (door de fabriek be taalde) behandeling toe. Het resultaat moet nu blijken in de Ronde van Anda lusië, die van 15 tot en met 21 februari op de wielerkalender prijkt. Wagtmans is de afgelopen weken ook onder handen geweest van prof. Bier steker, die hij goed kende van de voor- olympische wedstrijden in Mexico. „Ik was steeds zo gauw ziek en daarnaast in de tweede helft van 't seizoen meestal al uitgebrand. Dat was ook zo vorig jaar, toen ik na die goede Tour de France eigenlijk weinig financieel profijt van mijn sport heb kunnen trekken", aldus Wagtmans. Hij vertelde, dat prof. Bier steker tot de conclusie is gekomen, dat zijn gewicht te laag was, „vroeger woog ik in de zomer in het hoogseizoen nog maar 68 kg. en dat was te weinig. Nu weeg ik 75 kg (het is Wagtmans aan te zien) en ik hoop dit seizoen niet beneden de 70 72 kg te komen. Het moet zo worden dat mijn top, die altijd in juni en juli lag, nu verlengd wordt tot begin oktober". Niet optimistisch Wat die Ronde van Andalusië betreft is Wagtmans, ook wanneer zijn knie het zou houden, niet bijster optimistisch ge stemd. „Het is nog veel te vroeg in het seizoen en ik heb nog nauwelijks op de fiets gezeten". Van een duel met Joop Zoetemelk, die in dat evenement als bc- roepsrenner debuteert, ziet Wagtmans dan ook niets komen. „Voorlopig zal Joop het wel van me winnen echt duelleren ga ik pas in de „Tour de France". Voor de Ronde van Andalusië neeft ploegleider Ton Vissers, die de komen de dagen als prins Willem II de scepter gaat zwaaien in het Oisterwijkse ïar- renrijk, een sterke formatie aangewe- AjaxGo Ahead op vrijdag 13 februari AMSTERDAM De besturen van Ajax en Go Ahead hebben gisteren be sloten de competitiewedstrijd tegen el kaar te spelen op vrijdag 13 februari om 8 uur in Deventer. De wedstrijd Ajax GVAV is door de KNVB vastgesteld op woensdag 18 februari om 20.15 uur in 't Olympisch Stadion van Amsterdam. Verlies voor tennisfavorieten PHILADELPHIA Tom Okker heeft in de derde ronde van een internationaal tennistoernooi in Philadelphia een neder laag geleden tegen de Amerikaan Dennis Ralston. De als vierde geplaatste Neder lander verloor met 61. 67. 63. In het dubbel verloor Okker met Riessen in de tweede ronde met 4—fi, 62, 54 van McManus en Osborne (VS). De Amerikaan Earl Buchholz zorgde voor een tweede verrassing door de Australiër Fred Stolle van de kwart eindstrijden af te houden met 64. 1—6, 63. Ook Arthur Ashe overleefde de derde ronde niet Zijn landgenoot Cliff Richey won met 61. 46. 7—6. zen. Naast Wagtmans gaan onze land genoten Harm Ottenbros, René Pijnen, Evert Dolman, Jos van der Vleuten, Jan van Katwijk, Herman Hoogzaad, Leen Poortvliet, Frits Hoogerheide en de Belg Jules van der Flaes naar Spanje. Tour de France Voor de onmiddellijk aansluitende ron de van Sardinië (van 23 tot en met 28 februari) zal Vissers dan een keus doen uit de rest van zijn ploeg( de Belgen Rik van Looy, Ward Seis, Herman van Loo, Jan van Nueten Vic Nueland, Gilbert Wuytack en Jos Timmermans en de ne- derlanders Chris Pepels, Albert van Midden en Jan Serpenti. Beslist buiten schot blijft in deze periode nog Peter Post. die echter plannen heeft om zich in de grote klassiekers weer eens te la ten zien. Al die grote klassiekers en de rondes van Spanje, België. Duinkerken. Luxemburg. Zwitserland, Portugal, Ca- talonië en het Noorden staan op het programma van de formatie, die vol gens Ton Vissers ook zeker kan zijn van een plaats in de Tour de France. IJshockey team verloor DEN BOSCH Het Nederlandse ijs- hockeyteam, dat volgende week in Roe menië deelneemt aan het wereldkam pioenschap (groep C) heeft donderdag avond in Den Bosch een oefenwedstrijd tegen Den Bosch met 34 verloren. De tussenstanden waren: 22, 00 en 2 1. Er waren 1.200 toeschouwers. Tafeltennisser Mauri Coltoff (links) studeert aan de Amsterdamse universiteit Daar voert hij met drs. P. Blitz (rechts) een onderzoek uit naar de „inhoud" van topsporters. Hiertoe behoort ook een reactietest, waarvoor deze machine dient. Bij het onderzoek wordt onder meer nagegaan welke invloed het publiek door roepen, kuchen, applaus en dergelijke) heeft op de concentratie van de speler of speelster. Geen koffie, dan geen foto "s UTRECHT Een tiental Utrechtse persfotografen heeft besloten om de Utrechtse voetbalclub Elinkwijk te gaan boycotten door voorlopig geen foto's meer te nemen van de thuiswedstrijden van deze club. De fotografen menen dat zij gediscrimineerd worden ten opzichte van hun schrijvende collega's, omdat zij. in tegenstelling tot de sportjournalisten, tijdens de rust niet tot de bestuurskamer worden toegelaten om daar een kopje koffie te drinken. „Als enige vereniging in Nederland verleent Elinkwijk de persfotografen geen enkele faciliteit", aldus schrijven de fotografen in een communiqué- Een aantal Utrechtse kranten heeft zich met hen solidair verklaard. Kleinzielig „Ik vind deze boycot een beetje kleinzielig", zo luidde het commentaar van de vice-voorzittter van Elinkwijk, de heer H. C. Kaljee. „De fotografen kunnen gebruik maken van de administratiekamer naast de bestuurskamer, maar daar voelen de heren zich kennelijk te hoog voor". De schrijvende pers wordt volgens de vice- voorzitter wel in de bestuurskamer toegelaten, „omdat zij daar vaak moéten zijn voor een interview met een trainer of een official of voor inlichtingen. Als al die fotografen daar ook nog bij komen, wordt het veel te druk". Volgens hem zijn trouwens ook bij andere voetbalclubs in den lande koffiedrinkende fotografen in bestuurskamer een zeldzaam verschijnsel. Het bestuur betaald voetbal van Elinkwijk deelde mee dat vanavond een bijeen komst zal worden belegd met vertegenwoordigers van de fotografen. Men zal dan de hele affaire doorpraten. E.C. ROLHOCKEY Residentie in eerste ronde tegen Franse kampioen (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Nederlandse rolho- ckeykampioen 't Haagse Residentie komt voor de eerste ronde van de Europacup rolhockey op de baan tegen de Franse kampioensploeg Gujan Mestras uit Bor deaux. De data voor de uit en thuiswed strijd zijn tot op heden nog niet bekend. De wedstrijden moeten in ieder geval voor de Wereldkampioenschappen rol hockey die van 22 april tot en met 2 mei in Argentinië worden gehouden, gespeeld zijn. Aan dat wereldkampioenschap doet Nederland mee en Rob Olthoff zal ook het komende rolhockeyseizoen in Italië uitkomen voor Navarro. De kam pioen van Italië komt voor de eerste ron de van de Europacup met Olthoff uit tegen de Zwitserse kampioen Mon- treux. De thuiswedstrijd is op 2 april en de uitwedstrijd half mei. Rob Olthoff is tevreden met deze te- j genstander. Hij hoopt met Navarro, Re- sidentie in de finale te ontmoeten. Niet eerder, want dan is het Europacup- avontuur voor de Haagse ploeg volgens Olthoff snel afgelopen. Twee weken geleden verloor Residentie in Italië de vriendschappelijke wedstrijd tegen Na varro met 61. Met Navarro heeft Olt hoff de afspraak gemaakt dat hij voor de interlandwedstrijd vrij krijgt. Braziliaanse club aast op Eusebio RIO DE JANEIRO D« Bruiliuo- se voetbalclub Regatas Vasco uit Rio de Janeiro heeft belangstelling voor Benfi- ca'a topspeler Eusebio. Regatas Vasco's voorzitter Agartina da Silva maakte gisteren in Rio bekend dat Vasco bereid is 600.000 nieuwe Cru zeiros (ongeveer 510.000 gulden) te be talen aan Benfica. Bovendien zou de Portugese club de recettes mogen heb ben van een uit- en thuiswedstrijd tus sen Vasco en Benfica. Eusebio krijgt bij een transfer van Vasco een bedrag van ruim 125.000 gulden. Volgende week zal een vertegenwoordi ger van Regatas Vasco naar Lissabon vliegen voor onderhandelingen met Ben fica, In 1965 hield de toen 20-jarige Am sterdammer Wouter Levenbach voor de regelmatige burgermaatschappij op te beslaan. Hij zag hel niet meer zo zit ten in onze nauwsluitende samenleving en kon met moeite de neiging onder drukken om bij het passeren van een viaduct op een onderlangs voortsnel lende trein te springen, die hem naar onbekende verten zou brengen. Hij liep gymnasium en later rechtenstudie en trok in menig vrij uur ais een trouba dour langs de cafés, zijn eigen noten op zijn zang begeleidend op zijn eigen gitaar, enig houvast en troost voor pu berjongens met romantische aspira ties. Meestal wil zo'n jeugdtrauma wel dichttrekken, maar bij Wouter bleef het een open wond. Samen met zijn vriend kocht hij een boot, dook er on der de naam Dave in onder en voer weg naar het zuideé. Als chanteur Dave kwam hij in de ha vens weer boven water. Hij leefde het leven van de zeeman in elk stadje en ging voor zijn dagelijks brood met pet en gitaar rond. allemaal eigen liedjes, want het zingt volop in hem en dan is dat geen kunst voor een natuurtalent. Bovendien heeft hij een stem als een orgel geknipt voor het Wagnerre- pertoire, zei later een operadeskundige hem en dat moeten de lichtgevoeli ge Parijzenaars terstond begrepen heb ben, toen Dave op een terras zijn eigen repertoire door de lichtstad ziel schal len. Hij kreeg direct een contract op Montpamasse. zong een zomer lang de toeristen de oren van het hoofd en had bij nadering van de herfst genoeg verdiend om nog zuidelijker af te zak ken. Maandenlang vond hij als blote- voetenzwerver zijn weg over de stran den tussen St.-Tropez en lie du Le vant en kwam zelfs in Tunesië terecht. Het was voor Dave een hele stap te rug, toen hij zijn schoenen weer moest aantrekken om toegang te krijgen tot de Franse platenboss Eddy Barclay. Niet dat hij zich nu aan die man vee] gelegen wilde laten liggen, want als ongebonden kunstenaar loop je nor maal gesproken in een grote boog om het kapitaal heen, maar Dave had zijn oog laten vallen op een zeewaardige tonijnenvisser, een boot van 80 ton, met 350 vierkante meter zeil op twee mas ten, en ingericht met slaapplaatsen, elektriciteit, douches, enzovoort, dit al les zonder luxe, maar wel voor het lieve prijsje van 70.000 gulden. Nu po gen wel meer mensen een klein le- ninkje te sluiten bij schijvenmiljonair Barclay, die er een reeks portiers op nahoudt om dat volk af te poeleren, maar toen Dave zijn vocaal vermogen door de hal liet rollen, schoot Barclay met het geld in de vingers toe, mits Dave beloofde de komende vier jaar zijn plaatjes bij hem uit te brengen. En zo geschiedde. Si je chante. het eerste plaatje, dan ben ik gelukkig, maar dat zat wel even tegen, want het kwam uit in 1968, toen de studenten in Parijs zo tekeer gingen en ook het ra- diopersoneel staakte. Het plaatje werd wel gedraaid, maar door het stakende personeel werd er geen woordje ter in leiding aan meegegeven. Dus dat ging mooi de mist in. evenals zijn werk op de planken omdat in dat revolutionai re jaar de Parijzenaars te hoog liepen \oor en achter de barricades en zich geen al te grote kopzorgen maakten om de kleinkunst. Dave mag wel zeggen, dat ie in 1968 honger leed, maar dat vond Dave niet erg, want elke grote artiest heeft eens geweten wat honger betekent, dus dan had hij dat gelijk maar achter de rug. Zijn ster begon stralend boven Parijs te stijgen, toen hij werd gehoord door Mick Micheyl, een boers meisje uit dc omgeving van Lyon. dat schilderde en er een prijs voor kreeg, dat dichtte en er ook een prijs voor kreeg, dat zong en naar Parijs werd gehaald, en dat dank zij haar clownerieën a la Lucy Ball een eigen t.v.-show kreeg. In die show heeft Dave alles over zlcb- ïelf mogen vertellen en sindsdien wordt hij door bot PorUso publiek op handen gedragen, want een buitenlander, die naar Parijs komt, omdat hij artistiek eindelijk wel eens ruim adem wil ha len en er zelfs een jaar honger voor over heeft om zich aan de Parijse bron te mogen laven, kan geen kwaad meer in dc stad, die een Folies en een Casi no heefl, al hebben ze momenteel wel balletmeester Roland Petit erbij ge haald om samen met Zizi Jeanmaire iets nieuws te brouwen. Mede als gevolg van deze laatste ont wikkeling kwam de Casinotroupe op straat te staan, maar impresario Ro land Ribet zag node al dit talent ver strooid en bedacht een Casinotournee door heel Frankrijk, die ook naar Am sterdam en Den Haag voerde, waar Dave verleden week in zijn eigen moe derstaai temidden van Parijs gamin- gedoe zich voéaal waar mocht ko men maken voor een publiek, dat zijn talent nooit erkend heeft, zoals men ook David Alexandre Winter in de kou heeft laten staan met zijn zangen, al was het maar O lady Marie, waar de Fransen goud voor gaven. Maar behalve met zijn machtig geluid, dat momenteel wordt omgeschoold van keelfalset naar borstklank, heeft Dave het Parijse publiek met nog een an der stukje persoonlijke inborst in zijn ban gebracht. Dave heeft namelijk op zijn vijftiende jaar of daaromtrent ont dekt, dat de mens lief kan hebben. Daar gaat dan ook het merendeel van zijn liedjes over, geen wonder want dat liefdesgevoel draagt hij overal met zich mee. ook als er toevallig niemand bij de hand is om lief te hebben. En nu heeft hij de Fransen niet alleen be stookt met amour-zu« en amour-so, maa* ar bovendien hst eigen «wlfje filosofie aan toegevoegd, dat liefde iets volkomen ongecompliceerds is, mits het van twee kanten komt. Dat valt natuurlijk wel eens tegen, maar dan zingt Dave er niet over en vergeet hij het liever. Omdat liefde volgens Dave zo iets eenvoudigs is, zijn zijn liedjes ook eenvoudig van structuur en inhoud, maar volgens hem is dat de eenvoud, die het kenmerk is van het ware, al hebben niet alle Hollandse recensen ten dat onderkend, vindt hij, misschien wel omdat de liefde in ons land een groot goed is, waaraan niet zwaar ge noeg getild kan worden. Dave wordt in Frankrijk beter begre pen dan hier. Daarom denkt hij Frans, doet hij Frans, gaat hij op zijn Frans naar bed en staat hij op zijn Frans op en schrijft hij zelfs zijn liedjes in het Frans, die als ze in Holland worden uitgebracht door Lennart Nijgh wor den vertaald. Zijn platen verschijnen in heel West-Europa en onderscheiden zich van die van de chansonniers, dat hij zich niet heeft vereenzelvigd met Franse opvattingen en stromingen. Hij houdt zich louter bij verklanking van zijn eigen levensgevoel en vergeet lie ver de tijd, dat hij als puber duistere gedichten in het schoolblad schreef over problematische toestanden, waar niemand eigenlijk raad mee weet en waarover het derhalve gemakkelijk is om te schrijven. Dave vindt alleen goed wat echt is. zal het een'smartlap we zen. en Mireille' Matthieu. Mick Mi cheyl, Nicoletta en Claude Francois denken er net zo over, want die heb ben liedjes van Dave op hun repertoire Dave heeft in Frankrijk nu vijf plaat jes uitgebracht en ziet in de Casino tournee een goede gelegenheid om dit plaatwerk te pluggen, wat in Frankrijk veel gemakkelijker gaat, omdat je daar meer contact hebt met het publiek. Hier denkt men aan het einde van de avond: hoq kom ik zo gauw mogelijk bij de garderobe, de Fransen roepen: „une autre, une autre", als ze je mo gen. Maar op handen gedragen wor den stelt hoge eisen aan het artistiek niveau, dat alleen is te handhaven als men een zeer sober leven leidt, niet drinken, niet roken, acht uur slapen. Je kan nooit eens echt doorzakken. Je moet gedisciplineerd leven. Bovendien sta je als artiest erg alleen en Is er nogal wat naijver. Intussen droomt Dave van zijn boot, die zolang hij vast zit aan Barclay op de Middellandse Zee dobbert. Hij hoopt eerlang dobberend op diezelfde zee in zijn onderhoud te kunnen voor» zien door liedjes te schrijven en plaat» jes uit te brengen. Maar dit droomt hij wel op zijn Frans, meer* °DS la"d k°mt hii nle* TON OUtMUUB

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13