OP AMERIKA'S GROOTSTE VEILING WILLEN KOPERS NIET GEKEND ZIJN Geen subsidie voor nieuwe academie in Beverwijk Springer in clinch met Bondsregering Geheim zinnige spelletjes van veiling meesters Kabinet komt vóór 1971 niet in gevaar Lonen, prijzen en huizen zijn knelpunten Tet-bestand ingegaan Djakarta wil betrekkingen met China )7ü DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 DE T.remsE COURANT PAGINA 7 NEW YORK (A.P.). John Marion is een heer, die u een miljoen dollar kan kosten als gij uw hoed afneecmt, aan uw oorlelletje of het puntje van uw neus trekt. Hij is chef veilingmeester bij de Parke- Bernet Galleries in Madison Avenue te New York en de man, die aan de juwelier het juweel heeft verkocht, waar mee Elizabeth Taylor zich nu mooi maakt. En de wereld van Marion spreekt als overal elders het geld. maar de Manten praten niet. Niemand springt op om een bod te roepen zoals een antiekverzamelaar mis- sohlen zou doen tijdens de veiling van een boerderij. BIJ Parke-Bernet is de meest gewaardeerde eigen schap discretie. Slechts een enkele maal is het mo gelijk een waardige hoofdknik waar te nemen of een handgebaar om een gouden pen vooruit te steken. Toch gaat Manion. wiens stem wordt versterkt door microfoons, op zelf- veraékerde toon voort, zonder pau zes, maat toch langzaam genoeg om elk woord duidelijk verstaanbaar te maken en zelfs als een toeschouwer geen enkele bod kan waarnemen. Tijdens een belangrijke veiling van Impressionisten in oktober zeide hij bij het vellen van Renodrs ,,Dédé au chapeau fleurt": 40.000 geboden. 45.000 aan de rechterkant van de zaal nu, 45.000 boven u meneer. 50.000 dollar, 50.000 dollar verkocht voor 50.000." Gehedim teken Iemand kan vóór de veiling bij Ma rton komen, hem vertellen dat hij wtl bieden op b.v. nummer 30 van de catalogus, maar niet wil dat Iemand merkt dat hij biedt. Ze komen dan samen een bepaald ge- helm teken overeen. Marton zegt: „Je moet zo Iemand natuurlijk op een stoel zetten waar Je hem kunt zien. Je maakt een aantekeningetje dat je naar hem zult kijken, maar het is niet moei lijk eraan te denken. Tijdens een Diamant voor Lóz Wat misschien het meest fameuze biederssignaal tot heden zal blijken te zijn was dat van Robert Ken- more. die voor de juwelier Cartier op 23 oktober op de voor Elizabeth Taylor bestemde diamant van 69.42 karaat bood. Hij stond tegen de muur aan de uiterste rechterzijde van het veilinglokaal met gekruiste armen. .,Hij had gezegd, dat hij zou blijven bieden tot. hij zijn armen zou laten hangen. Hij bewoog zich geen en kele keer, schonk alleen aandacht aan liet bieden en keek kalm naar Niet kijken ..We hadden op die juwelenvedling een andere man, die voor een par ticulier bood en dat moest zo ge heimzinnig gaan, dat ik geen enkele keer naar hem keek. We hadden een van onze biederswaarnemers aangewezen om uitsluitend op hem te letten. Hij had belangstelling voor elk groot Stuk op de veiling. Zelfs nu mogen we nog niet zeggen wie hij was of hij zou nooit terug komen. Als je een persoon aanwijst om een bepaald persoon in het oog te houden, wordt het vrij gemak kelijk om speciale tekens overeen te komen." Marion kent de geregelde bieders bij Parke-Beraet. maai- hij beperkt zijn aandacht niet tot hen. ,,Óp de veiling van de impressionisten was een man. die nog nooit op een an dere veiling had geboden en schil derijen tot. een waarde van 800.000 dollar kocht", vertelt hij. Verkopers laten dingen veilen, aldus Marlon, in plaats van ze op andere wijze te verkopen, „omdat zij de kans willen hebben de hoogste prijs te maken. Zij biedien hun bezit te koop aan in vergelijking. Als de eigenaar van de grote diamant. en ik mag u niet zeggen wie hij was bij Cartier was binnenge stapt en had gezegd „hoeveel geeft u hiervoor?" zou Cartier geloof ik niet hebben gezegd: 1.050.000 dollar een wereldrecord maar hier heeft de firma er dat bedrag voor betaald. We hadden zeven lui. <Jie er meer dan een half miljoen voor hebben geboden." Cartier heeft de steen vervolgens verkoohib aan de Burtons. Marian zegt: ,,Ik zie deze veilingen als een openlbare markt of een kunstbeurs. Een klein gedeelte van alle handel vindt plaats via veilto- Op 15 oktober toerden 83 schilde rijen geveild mor 4.422.250 dollar een wereldrecord voor de verkoop van Impressionistische en moderne werken op één enkele dag. Een der verkochte, doeken vestigde met een opbrengst van 550.000 dollar een record voor een Degas. Het vorige record voor een Degas was 410 000 dollar geweest. De helft van de omzet van Parke- Bernet toestaat uit schilderijen, maar ei' zijn ook veilingen van anti quiteiten en ethnografische kunst, boeken, manuscripten en autogram men, prenten, meubelen, tapijten en ornamenten, juwelen, munten en antieke auto's. Alles wat in het veilinggebouw wordt verkocht, wordt drie dagen tot een week van tevoren in de za len van het gebouw ter bezichtiging tentoongesteld De te veilen voorwerpen zijn af komstig uit nalatenschappen, par ticuliere verzamelingen, van zolders, van instellingen en van stichtingen, waaraan iemand let» van waarde heeft geschonken. Paus Paulus VI De Aristoteles, die het afgelopen najaar op de Rembrandttentoonstelling in Amsterdam te zien ivas. In '64 veilde Parke-Bernet het doek voor 8,35 miljoen gulden, de hoogste prijs die ooit op een veiling voor één enkel voorwerp werd betaald. Koper was het Metropiltan Museum of Ard schonk de UNO een pauselijk borst- UNO. Een handelaar te Chicago gaf Parke-Bernet gaat weg voor mdn- kruis en een ling 'ten bate van hon- er 64.000 dollar voor. der dan 250 dollar, gerende kinderen. Marton veilde Ongeveer de helft van het totale Marions vader. Louis, begon op deze voorwerpen in 1964 voor de aantal voorwerpen op veilingen van zestienjarige leeftijd bij Parke- 'Bemet te werken en bracht het van d<- postkamer tot chef-veilingmees- te:- en president-directeur van de onderneming. Rembrandt: top in 1961 veilde hij Rembrandts „Aristoteles in beschouwing voor het borstbeeld van Homerus" aan het Metropolitan Museum of Art voor 2.300.000 dollar (plm. 8.35 mil joen gulden). Dit is nog altijd de wereldrecordprijs die een enkel voorwerp op een veiling heeft opge- Louis Marton trok ach terug m 1964. toen Sotheby's te Londen, het grootste veilingbedrijf ter wereld, een dominerend belang kocht in Parke-Bernet, het grootste veiling bedrijf in Amerika. John Marton bleef, hij is ithana 36 jaar, chef-veilingmeester en een der twee vice-presidenten. Het vorig jaar heeft hij voor meer dan 20 mil joen dollar geveild. DEN HAAG De Alternatieve peda gogische academie van Beverwijk kan er niet op rekenen op korte termijn sub- sidie te krijgen van het ministerie van Onderwijs. De wet houdt dit tegen. Wel is het mogelijk dat het onderwijs dat aan de APA wordt gegeven, door het rijk of ficieel zal worden erkend, al is daarvoor nodig dat de nieuwe academie het minis terie een aantal kwaliteitsgaranties biedt. KVP-fractievoorzitter {Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. Sohmelzer gelooft niet dat het kabinet-De Jong voor de verkiezingen in 1971 in ge vaar komt. Knelpunten die het kabinet moeilijkheden kunnen opleveren zijn vol gens hem: Ionen, prijzen, huizen. Aldus bleek gisteren tijdens een voorlichtings bijeenkomst van de KVP-fractie. Wat betreft het prijsbeleid meent drs. Schmelzer dat middelgrote en kleine be drijven in de „rode cijfers" kunnen ko men als de minister van Economische Zaken een strak prijsbeleid blijft voeren. Moeilijkheden voor kleine of middelgrote bedrijven kunnen ontstaan, als de exter ne kosten (kosten die buiten de schuld van het betrokken bedrijf ontstaan) niet xouden mogen worden doorberekend in prijsverhogingen. Drs. Schmelzer meent dat in zulke gevallen een soepel onthef- fingsbeleid moet worden gevoerd. Gezien de afkomst van minister Nelis- sen uit de kring van de middenstand, heeft de KVP-fraetieleider het volste ver trouwen in de nieuwe minister dat deze ten opzichte van bedrijven die moeilijk komen te zitten soepel zal optreden. Ook de ontwikkeling van de kosten van le vensonderhoud kan spanningen oproepen. Onzekerheden Een tweede knelpunt zou het loonbeleid kunnen vormen. De verwachting is wel dat de loonpolitiek dit jaar niet tot grote spanningen aanleiding zal geven, maar er blijven nog wel wat onzekerheden. Dis. Schmelzer acht het heel goed dat het kabinet over de loonindexering het doorbreken van prijsstijgingen in de lo nen advies aan de SER heeft gevraagd. De KVP-fraetieleider heeft er bedenkin gen tegen dat prijsstijgingen ten gevolge van ingevoerde inflatie of door verhoging van indirecte belastingen automatisch met loonsverhogingen worden gecompen seerd en op de consumenten worden af gewenteld. De KVP-fractie heeft vertrouwen in 't woningbeleid van minister Schut, maar ook op dit punt zou het kabinet tegen wind kunnen ondervinden. Overigens drukte mr, dr. Van Schaik, lid van de KVP-fractie in de Tweede Ka mer, zich wat duidelijker uit als zijn fractievoorzitter. „Er ligt in de sociaal- economische hoek brandstof genoeg om het kabinet te laten springen", aldus mr. i Van Schaik, die tevens juridisch adviseur I van het NKV is. Chichester Clark vraagt hulp in Engeland LONDEN (Reuter) De premier van Noord-Ierland James Chichester Clark heeft in Londen legerversterkingen en economische hulpmaatregelen gevraagd om de opnieuw groeiende onrust tussen katholieken en protestanten in zijn land tegen te gaan. Chichester Clark sprak tweeëneenhalf uur lang mei de Britse minister van Binnenlandse Zaken James Callaghan. De ontmoeting tussen beide leiders is het gevolg van de groeiende vrees dat de betrekkelijke rust die drie maanden lang in Noord-Ierland heeft geheerst, binnenkort weer zal omslaan in een bloe dig conflict. Dat daartoe een gerede aan leiding bestaat is liet afgelopen week einde al bewezen toen opnieuw, nu nog liohle, ongeregeldheden uitbraken. Officieel is in Londen niets bekend gemaakt over de genoemde verzoeken van Chichester Clark. Een verklaring die na afloop van de bijeenkomst werd uit gegeven zegt. dat de twee leiders ge sproken hebben over algemene proble- In de grote montagehal op het vliegveld Palmdale in Califomië verrijst de romp van het prototype van de Lockheed Tristar, een drie- motorig verkeersvliegtuig voor 345 passagiers dat aan het eind van dit jaar zijn eerste i'lucht moet maken. Vooraan het middelste rompsegment in aanbouw. Als dit vijftien meter lange segment klaar is, verhuist het naar achteren om daar te worden samengevoegd met andere romp segmenten tot een complete, vijftig meter lange romp. De zware be plating op de voorgrond vormt een stevige doos waaraan de beide vleugels zullen worden bevestigd. SAIGON (AP) In Saigon is vanmor gen de door de communisten afgekondig de wapenstilstand ter gelegenheid van het nieuwe jaar, het zogenaamde Tet- bestand, ingegaan. Het zal 96 uur duren. In de uren voorafgaande aan het bestand was het aan het hele Vietnamese front over het algemeen zeer rustig. DJAKARTA (Reuter) Indonesië heeft in Parijs en in Den Haag bij de Chinese diplomatieke missies voelho rens uitgestoken omtrent de mogelijk heid van herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen. De kwestie is gisteren besproken door de Indonesische parlementaire commis sie voor Buitenlandse Zaken. Minister Malik heeft de commissie meegedeeld dat Djakarta tot hervatting van de be trekkingen met Peking bereid is op voor waarde dat China zijn ondermijnende activiteit in Indonesië staakt en afziet van inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Indonesië. De diploma tieke betrekkingen tussen beide landen zijn twee jaar geleden verbroken. Lovell stopt na Apollo-13 met ruimtereizen CAPE KENNEDY James A. Lovell de Amerikaanse ruimtevaarder met het absolute tijdrecord van verblijf in de ruimte, heeft gezegd dat zijn reis met de Apollo-13 in april naar de maan zijn laatste ruimtereis zal zijn. Het wordt zijn vierde ruimtevluebt. Lovell maakte dit bekend op een persconferentie waarbij ook Fred Haise, een van z'n medereizigers van de Apollo- 13, aanwezig was. De derde deelnemer is Thomas K. Mattingly. „Er staan veel mensen klaar om aan ruimtereizen deel te nemen. Ik voor mij heb mijn deel gehad. Daarom houd ik er na deze laatste vlucht mee op", zei Lovell. Minder schools programma op ex- ki i cekscholen (ADVERTENTIE) Staatssecretaris Grosheidé 'van O. en W. zei dit gisteren in de Eerste Kamer. De papieren om de rijkserkenning te ver- ?krijgen, zijn al onderweg naar 't minis terie. Als erkenning wofdt gegeven, kan de APA zelf examens afnemen en diplo ma's geven. Om voor subsidie in aan merking te komen moet de nieuwe school evenwel minstens enkele jaren met succes hebben gedraaid. De staats secretaris onthield zich van een oordeel over de kwestie Beverwijk. Staatssecretaris Grosheide verklaarde nog dat de pedagogische academies waarschijnlijk al in augustus een minder schools programma krijgen. Binnenkort zal hij een beslissing nemen, wanneer het overleg met de scholen hierover is afgerond. Het plan tot „ontschoolsing" bestaat uit het invoeren van de ongedeel de opleiding, d.w.z. afschaffing van het aparte studiejaar voor de hoofdakte. De stages op de lagere scholen zullen ver spreid worden over de hele opleiding. Staatssecretaris Grosheide is ervan over tuigd dat deze ontschoolsing een stimu lans zal betekenen voor de interne demo cratisering van de pedagogische acade- Rotterdams Orkest op tournee in V.S. ROTTERDAM (ANP) Het Rotter dams Philharmonisch Orkest zal van 2 april tot en met 2 mei concerten in veertien staten van de Ver. Staten ge ven, grotendeels onder leiding van Jean Fournet. De jonge dirigent Edo de Waart zal acht a negen concerten geven. Als solisten tijdens de tournee treden op de pianist Daniël Wayenberg en de klari nettist George Pieterson. (Van onze correspondent) BONN Er is een forse rel uitgebroken tussen de Westduitse regering en het Springer concern, de grootste uitgever op het continent van kranten. Na vier maanden lang gesudderd te hebben en af en toe wat borrelen, het gevolg van Springers campagne tegen Brandts politiek voor het Oostblok, is de rei nu uitgebarsten. In een interview voor de radio heschuldigde Ahlers, de officiële woordvoerder van de regering en het hoofd van het federale pers bureau, de Springerpers van nieuwsvervalsing en van het volgen van een redactionele politiek, die nauwe lijks verenigbaar ia met de grondwettelijke definitie van vrijheid van meningsuiting in een democratische Hij zei begrip te hebben voor de studenten die des tijds de bureaus van Springer aanvielen na de mis lukte moordaanslag om de linkse studentenleider Rudi Dutschke, Pasen '68' te vermoorden. „Het is interessant zei Ahlers. „dat dit protest waar ik het destijds niet geheel mee eens was, vanwege de verkeerde methoden die de protesteren- Toom richt zich op Ahlers den gebruikten, nu door de gedragingen van de Springerpera gerechtvaardigd worden In een haastig in elkaar gezet artikel gaf „Die Welt" gisteren antwoord. De hoofdredacteur, dr. Herbert Kremp, zei dat deze regeringsa an val „de ernstigste is sinds de komst van de nazi's". „Ahlers woorden wekken de indruk, alsof er een sfeer wordt ge- sehapen, waarin eerlijke en vrije argumentatie niet toegelaten wordt. De idee dat deze krant niet langer de bescherming van de grondwet geniet, moet niet onderschat worden. Het is een duidelijke hint van de ..perschef", waarin hij laat zien hoe hij over degenen denkt, die het niet met de regeringspolitiek eens zijn. Deze houding ls nog verrassender" schrijft de hoofd redacteur, „omdat Ahlers een paar maanden geleden gepoogd heeft om een baan bij de Springerpers te krijgen. We moeten de kanselier vragen of zo n man als regeringswoordvoerder gehandhoofd kan blijven Het Springerconcern heeft meer dan 30 procent van al de aandelen van Duitse nieuwsbladen en het verkoopt bijna 90 pot. vbn de landelijke bladen. Het grootste gedeelte hiervan worden ingenomen door de „Bild Zeitung", een boulevardblad met een oplage van bijna 4.5 miljoen. De ruimte die Bild Zeitung aan politiek besteedt, is zeer klein en de taal waarin ze spreekt, is erg eenvoudig. Ahlers beschreef de Springerkranlen in het bijzonder Bild als een „veohtpers", waarmee hij bedoelt: een pers die zo aan de gevechten gehecht is, dat ze de waarheid soms maar wat moet ver draaien. Qua uiterlijk heeft Bild niets gemeen met de Springers prestrgekrant Die Welt die door de Britten is op gericht en aan Axel Caesar Springer verkocht is. Maar beide kranten zingen hetzelfde Liedje. Ze zeggen dat onderhandelingen met het Oostblok geen zin hebben, omdat Rusland van West-Duitsland een Sovjet - satel'liet wil maken. Twee creaties uit de voorjaars- en zomercollectie van de Londense ontwerper Lachasse. Links .Bonnie", een maximantel in roze gabardine, en rechts „Fire Island", eveneens een lange mantel in roodwitte brokaat

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7