Plan nog kieswet te dit jaar wijzigen Franse communisten tegen EEG en tegen supranationaliteit VATICAANS WEEKBLAD VREEST VOOR SCHISMA In Z.-Holland 13 lijsten met kandidaten Pools-Duits overleg begonnen Rapport Raad Maatschappelijk Welzijn Nationaal orgaan nodig om alle toekomstvisies samen te bundelen Kwestie-Jonckheer morgen in beraad Lawine eist drie doden Dolle Mina 's niet zo dol als het lijkt Paus: lijd voorbij voor banvloeken Vrouw vocht drie uur tegen aanrander EH' ""*""*3° DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT Minister ivil naar herinvoering districtenstelsel (Van o b parlementaire redactie) DEN HAAG Het ligt in de bedoeling nan minister Beernink (Binnenlandse Za ken) nog dit jaa rte komen met voorstel len tot wijziging van de kieswet. Verwacht wordt dat de minister wil komen tot her invoering van het districtenstelsel in aam gepaste ovrm. De kans is groot dat de ze voorstellen zo verreikend zijn dat ook wijziging van de grondwet zal moeten plaatshebben. In dat geval zal volgend Jaar een nieuwe Eerste Kamer moeten worden gekozen, omdat na een eerste behandeling van de grondwetswijziging in het parlement de wetsvoorstellen ten tweede keer door nieuw gekozen Ka ïnera moeten worden behandeld. Het ls de bedoeling dat in de kiesdis tricten kandidatenlijsten kunnen worden gecombineerd. Het Engelse voorbeeld dat in een district alleen tussen twee kandidaten om de gunst van de keizers wordt gevochten zal in ons land geen gang vinden. Partijen die in bepaalde districten weinig kiezers hebben, hoe- i die kiezers niet bij voorbaat af te schrijven. Door samenwerking met der# partijen kunnen zij kiezers „ruilen". STATENVERKIEZINGEN DEN HAAG (ANP) In 73 kieskrin- jen van ons alnd zijn gisteren kandida tenlijsten voor de Provinciale Statenver kiezing op 18 maart aanstaande inge diend. In de provincie Zuid-Holland zijn 13 lijsten ingediend, namelijk door: KVP, Pvd|V, WD, AR, CHU, D'66, PSP, CPN, SGE, GPV, BP, BR en PPR. VARSCHAU (AP) De eerste officiële besirekingen tusseu Polen en West-Duits- laid sedert de tweede wereldoorlog zijn vaidaag begonnen. Het belangrijkste punt !s le kwestie van de Oder-Neissegrens. Om tien uur begonnen de onderhande- liigen tussen de Westduitse staats secre tins Ferdinand Duckwitz en de Poolse tlce-minister van Buitenlandse Zaken fosef Winiewicz. Duckwitz, de belangrijkste Westduitse functionaris die ooit in Polen is geweest, arriveerde gisteren in Warschau. Het doel van de besprekingen is de betrekkingen tussen West-Duitsland en Polen te ver beteren. Polen eist van Bonn erkenning van zijn westelijke grens, die na de tweede we reldoorlog door de geallieerden is vast gesteld. De Westduitse regering wil de greis niet erkennen omdat tijdens de conferentie van Potsdam in 1945 is be- elcten, dat die grens zou worden vast- geiteld op een vredesconferentie. Deze conferentie is nog nooit gehouden. Brandt heeft laten doorschemeren de grens voor- bpig te willen erkennen. Ook kunnen zij met gezamenlijke lijsten uitkomen, zodat de stemmen uiteinde lijk in de gewenste politieke hoek terecht kunnen komen. De verwachting is verder dat minister Beernink zal vasthouden aan zijn idee om een kiesdrempel in te voeren. Deze kiesdrempel moet de groei van het aan tal partijtjes in de volksvertegenwoordi ging ter versterking van de parlementai re democratie tegengaan. Gemeend wordt dat het parlementaire spel beter zal ver lopen, als kleine fracties van een of een paar Kamerleden geen kans meer krij gen. Kiesdrempel Vermoedelijk zal minister Beernink voorstellen een kiesdrempel in te voeren, waarbij drie procent van het aantal gel dige stemmen op één partij moet wor den uitgebracht om tot de volksvertegen woordiging te worden toegelaten. Twee de-Kamerfracties zouden dan minimaal vier tot vijf kamerleden omvatten. Ook in sommige andere landen bestaat zo'n kiesdrempel. In West-Duitsland ls die ge steld op vijf procent. De Tweede Kamer heeft gisteren beslo ten het wetsontwerp afschaffing opkomst plicht op 17 februari te behandelen. Mej. Goudsmit (D'66) had gevraagd dit on derwerp gisteravond aan de orde te stellen, maar daarvoor in de plaats zou dan het wetsontwerp-grenswijziging Kat wijk en Noordwijk van de agenda moeten worden afgevoerd. De meerderheid van de Kamer vond echter dat de belangstel lenden voor de behandeling van de grens wijziging niet voor niks mochten komen. Daarenboven zal de parlementaire be handeling van de afschaffing opkomst plicht tijdig voor de verkiezingen van de Provinciale Staten op 18 maart klaar kunnen zijn. ONAFHANKELIJKHEID WAARBORCEN DEN IiAAG Allerlei instellingen houden zich op het ogenblik op hun terrein bezig met toekomstdenken, toe- komstonderzoek en langc-termynplanning. Het zyn bijvoor beeld universiteiten, politieke partijen, de Rijks Planologische Dienst, het Bureau voor de Statistiek, het Centraal Plan bureau, onderzoekafdelingen op ministeries en bedrijven, de Werkgroep 2000 en andere werkgroepen. Tussen al dit denk- en planwerk onderling en tussen de toekomstweten schap cn het politiek bestel bestaan nauwelijks verbindings lijnen. De Nat. Raad voor Maatschappelijk Welzijn heeft vanmiddag een rapport gepubliceerd, waarin wordt voor gesteld een Nationale Planontwikkelingsraad (N.P.R.) in te stellen die deze verbindingslijnen moet creëren. De nota, samengesteld door een commissie onder leiding van prof. dr. J. Godefroy, is aangeboden aan minister-president De Jong en minister Klompé (C.R.M.). De N.P.R. moet behalve het toekomstonderzoek stimuleren en coördineren de toekomstvisies die op de verschillende terreinen van de samenleving ontstaan, samensmeden tot één groot geheel, een nationaal ontwikkelingsplan. Ook zal de N.P.R. als onafhankelijke buitenstaander de toekomstvisies uit de samenlevingssectoren moeten onderzoeken op de eraan ten grondslag liggende waarden en uitgangsstellingen. Het kan voorkomen dat bepaalde vooraf gestelde doeleinden in feite met elkaar in strijd blijken te zijn. Vaak zijn onder zoekers niet in staat zelf die uitgangswaarden expliciet te maken, zo staat in het rapport. Het verspreiden onder de bevolking van de aldus verkregen toekomstvisies en toekomstkonnis valt ook onder de taak van de N.P.R., zo meent het rapport. Om al deze taken goed te kunnen vervullen moet de N.P.R. een staf van veelzijdig wetenschappelijk geschoolden bezitten, die onder leiding van een directeur als teamleider en bijge staan door tijdelijke adviseurs met een speciale deskundig heid al naar gelang het onderwerp dat wordt bestudeerd, samen een werkgemeenschap vormen. De N.P.R. moet onafhankelijk zijn van beleidsorganen. Overheidsinstellingen zouden moeten worden verplicht him informatie ter beschikking te stellen van de N.P.R. en ook het particuliere bedrijfsleven zou vrijwillig al zijn informatie voor uitwis seling met de N.P.R. in aanmerking moeten laten komen. Waar de overheid gelden uittrekt ter stimulering van alerlei onderzoek, zou de N.P.R. inspraak moeten hebben. Om de financiële onafhankelijkheid van de N.P.R. te waarborgen zou de financiering het beste niet uit jaarlijkse subsidies van overheid en/of particuliere instanties moeten geschieden, maar uit de opbrengst van een doelvermogen, dat speciaal voor de N.P.R. gesticht zou kunnen worden. Aldus kan de continuïteit van het werk van de N.P.R. behoorlijk gegaran deerd worden. In het zonnige zuiden heerst al volop voorjaars- en carnavalsstemming. Afgelopen zondag was in Nice de jaarlijkse carnavalsoptocht te bezichtigen met deze schonen als extra-attractie. Frente dreigt akkoord op te zeggen DEN HAAG (ANP) Het konink- rykskabinet dat wil zeggen de Ne derlandse regering met de gevolmach tigde ministers van Suriname en de An tillen komt morgen bijeen om de be noeming van dr. Jonckheer tot gouver neur van de Antillen te bespreken. Zo als bekend heeft de vice-premier, drs. J. A. Bakker, die is belast met koninkrijks aangelegenheden, vorige week in Wil lemstad overleg gepleegd over deze be noeming, die in bepaalde kringen op de Antillen op weerstand stuit en tot poli tieke spanningen en verdeeldheid heeft geleid. De Antilliaanse regering is van deel, dat het koninkrijkskabinet niet de benoeming van dr. Jonckheer dient af te zien. Met andere woorden: het ko ninklijk besluit, waarin dr. Jonckheer is benoemd verklaard, dient te worden handhaf ad. Dr. Jonckheer, die thans nog gevolmachtigd minister voor de Antilli aanse regering in Den Haag is, moet naar het oordeel van de Antilliaanse gering zijn nieuwe post aanvaarden. Dr. Jonckheer kan dus morgen de zitting van het koninkrijkskabinet waar in zijn nieuwe functie ter sprake komt, zelf bijwonen. De Antilliaanse regering kan echter ook besluiten zich door ie mand anders te laten vertegenwoordig- gen. De mogelijkheid bestaat, dat het koninkrijkskabinet de kwestie-Jonck heer morgen bespreekt zonder een be slissing te nemen. Vice-premier Bakker heeft echter afgelopen zaterdag, na zijn terugkeer uit de West, verklaard dat hij meent over voldoende informatie te beschikken om tot een eindoordeel te komen. Het koninkrijkskabinet zou dan het koninklijk besluit over de benoeming van dr. Jonckheer hetzij kunnen beves tigen, hetzij intrekken. Indien de vertegenwoordiger van de Antilliaanse regering dr. Jonckheer of een ander morgen vasthoudt aan de mening van het Antilliaanse kabinet, dat het koninklijk besluit niet moet wor den ingetrokken doch de Nederlandse ministers wel intrekking voorstaan, kan zij, krachtens artikel 12 van het statuut van het koninkrijk, zogenaamd intern appel aantekenen tegen het voorgeno men besluit van de Nederlandse be windslieden, die immers in het konin krijkskabinet in de meerderheid zijn. De zaak komt dan in behandeling bij een ministercommunie van vijf man. Dit betekent in de praktijk dat, indien de twee Nederlandse ministers van wie er een waarschijnlijk minister Bak ker zou zijn een opvatting zou huldi gen die tegenover die van de twee ver tegenwoordigers van de Antillen zou staanpremier De Jong de beslissen de stem heeft. Na het overleg in de commissie van vijf komt de kwestie opnieuw in het ko ninkrijkskabinet ter sprake dat, aldus het statuut van het koninkrijk, overeen komstig de uitkomst van dit overleg oordeelt. De tegenstand tegen het gouverneurs schap van dr. Jonckheer is afkomstig van de Frente Obrero, die weliswaar in Staten en regering de minderheid heeft, maar min of meer in een sleutelpositie verkeert. Frente Obrero heeft al ge dreigd het akkoord van Kralendijk waarop de huidige Antilliaanse regering berust op te zeggen als de benoeming van dr. Jonckheer doorgaat. TIGNES (AP) Bij het ski-oord Tignes in de Franse alpen heeft zich een lawine voorgedaan. De grote hoe veelheid sneeuw die naar beneden raas de trof een kleine autobus waarin zes mensen zaten, en die in een meer te rechtkwam. Drie personen kwamen hier bij om het leven, een passagier werd ernstig gewond, de twee overigen brach ten het er levend af. Algerijn, die zich barricadeerde, zal niet worden vervolgd (Van o b correspondent L. Kleijn) BESANCON De Algerijnse arbeider die zich met zijn twee kinderen in zijn woning te Besancon gebarricadeerd had en, zoals gisteren in een deel van onze edities gemeld, overmeesterd kon wor den, zal niet vervolgd worden, aangezien hij gehandeld en geschoten heeft in een vlaag van verstandsverbijstering. Gisteren om twaalf uur kreeg hij be zoek van een andere Algerijnse arbeider die met hem koffie dronk en een half uur zat te kaarten. Bededen in de kel der zaten agenten verscholen. De af spraak was dat de tweede Algerijn zou proberen op de een of andere manier de aandacht af te leiden van zijn landge noot en in die tijd vliegensvlug het ge weer zou grijpen. Dat lukte. Onmiddel lijk stormden de agenten naar boven en wisten zij het met veel moeite, de Al gerijn te overmeesteren en hem in een politiewagen naar een inrichting te bren gen. Dronken man deelt diamanten in café uit (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Antwerpse postbo de heeft in een café in Borgerhout voor tienduizend frank aan dia manten uitgedeeld. De man was op dat ogenblik dronken. De postbode, Alfons de B., vervoerde geregeld pakjes van de haven naar de Antwerpse diamantairs aan de Pelikaanstraat. Drie weken geleden vond hij in die Pelikaanstraat een klein pakje, dat hij zonder het open te maken in de zak van zijn overjas stak. Later zag hij, dat in het pakje een heleboel steentjes zaten, maar hij dacht er geen ogenblik aan, dat het diamanten konden zijn. Volgens hem waren het hoogstens waardelo ze stukjes glas, waarvan men goed kope juwelen maakt. Enkele dagen geleden zat hij in het café te Borger hout met de eigenaar te praten over geldkwesties en toen de man hem vertelde een grote som nodig te heb ben voor een of andere zakelijke on derneming, zei de postbode, dat hij best wilde helpen met een duur- pak je, dat hij indertijd gevonden-had. De twee mannen gingen samen naar het postkantoor in Antwerpen, waar zij het pakje uit de overjas haalden en meenamen naar het café. In een dronken bui deelde de man toen zijn glazen steentjes uit. Pas later ont dekte iemand van de klanten, dat het ging om werkelijke diamanten. De postbode verscheen gisteren voor de Antwerpse rechter, die hem on voorwaardelijk geloofde: hij liet de man voorlopig vrij en vermoedelijk zal Alfons de B. zich slechts moeten verantwoorden voor toevallig achter houden van gevonden voorwerpen. Zelfkritiek van Garaudy verwacht (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS In de Parijsc voorstad Nanterre is het negentiende congres var de Franse communistische partij be gonnen in afwezigheid van de algemene secretaris Waldeck Rochet, die vrij stig ziek is en voorlopig rust moet men. Gedurende vier uur heeft de twee de secretaris van de partij George Mar- chais een rapport voorgelezen van 14( pagina's, waarin felle kritiek wordt ge leverd op de gemeenschappelijke markt van Brussel op het centralisme in Frank rijk en op wat genoemd wordt het ver enigde imperialisme van Amerika en van Israël. De partij zal geen enkele vorm van supra-nationaliteit De nationale onafhankelijkheid zal vol gens het partijbestuur nog zeer lang :n historische werkelijkheid blijven. Zoals de gaullistische partij in haar eigen gelederen kritiek ondervindt over de wapenleveringen aan Libië en de socialistische partij grote moeilijkheden gaat krijgen met de burgemeester van Marseille, die aansluiting wil zoeken bij de jonge liberalen, zo heeft de com munistische partij een ernstig conflict uit te vechten met Garaudy, lid van het partijbestuur en directeur van het we- tenschappelijk bureau. Garaudy ls in het congres aanwezig en heeft moeten horen dat hij zich in ieder opzicht heeft ergist: over de meidagen van 1968, eenheid van de Franse linker- de historische rol van de ar beidersklasse, over de binnen- en bui tenlandse politiek van Rusland en over het maoisme. Gai'audy heeft in het openbaar laten weten dat hij zich erop voorbereidde uit het partijbestuur en misschien ook wel uit de partij zelf te worden gezet. Maar, tot ieders verbazing werd woens dag bekendgemaakt, dat Garaudy zich in zijn afdeling voor het rapport van George Marchais heeft uitgesproken en zich dus bij voorbaat onderworpen heeft aan het vonnis van zijn rechter. Het is dus niet uitgesloten dat als Garaudy donderdag aan het woord komt, hij zijn zelfkritiek zal voordragen en zich op het standpunt zal stellen: ,,Ik ben fel ge weest in mijn kritiek maar tenslotte on derwerp ik mij aan de partijdiscipline". Katholieke vrouwen: VOGELENZANG (ANP) De Ne derlandse katholieke vrouwen, die de zer dagen samen met haar Europese collega's in Vogelenzang vergaderen, vinden de „Dolle Mina's" niet zo dol als ze zich naar buiten presenteren. De da mes, die als onderwerp van het vijf daags congres „de discriminatie van de vrouw" gekozen hadden, vinden hun jongere collega's heel zinnig en staan positief tegenover dezo groepering, die volgens hen in principe dezelfde doelstel lingen nastreven. Het gesprek, dat de katholieke vrou wenbeweging met de „Dolle Mina's" heeft gehad, heeft dan ook tot resultaat gehad, dat de oudere en de jongere ge neratie besloten hebben tot een regelma tige informatieuitwisseling. „Men heeft gedacht, dat wij de acties van de „Dolle Mina's" zouden afkeu ren" aldus mevrouw E. van Buchem, bestuurslid van de veertigduizend le den tellende katholieke Vrouwengilde, „maar met hun publiciteit dienen ze on ze zaak alleen maar. Het is jammer, dat wij tot nu toe de lange weg hebben be wandeld en niet zoals zij naar buiten zijn getreden". ROME (Reuler-AP) Het Vaticaan se weekblad „Qsservatore della Dome- nica" waarschuwt in een redactioneel .commentaar over de celibaatskwestie, dat de huidige beroering in Nederland tot een scheuring in de Kerk zou kunnen leiden. Hoofdredacteur Fcderico Alessan- drini, die regelmatig in contact staat met de paus en het Vaticaanse staats secretariaat, schrijft dat het bij het probleem van het celibaat niet zozeer gaat om de discipline als wel om de leerstelling. „Degenen die er op staan om deze aspecten te verhelen en dat zijn er velen lijken een krachtige poging te doen om de algemene onrust in de Kerk te sussen en daarmee tevens geloof waardig te maken dat het probleeln van het celibaat ondergeschikt is en niet fundamenteel. Zij blijven erin geloven dat niemand aan een schisma denkt en dat er geen breuk in de Kerk zal ko men. En men zou kunnen begrijpen omdat de doelmatigheid van hun aotie uitsluitend gebaseerd is op hun lidmaatschap van de Kerk. Als dat niet het geval was, zou hun revolutionaire of vernieuwende func tie geen enkele zin of doel hebben. Maar als de dingen in het huidige tempo blij ven voortgaan kan men zich gaan afvra gen of het, om in de Kerk le blijven, op een bepaald moment wel voldoende is, dit alleen met woorden te belijden", al dus het commentaar. Het blad schrijft dat paus Paulus VI reeds vaak heeft bevestigd dat het reeds 1.600 jaar bestaande celibaat nog steeds van ki acht is. Paus Paulus heeft gisteren in zijn ge- bruikelijke woensdagaudiëntie verklaard, I dat de tijd van banvloeken voorbij is. Hel tweede Vaticaanse concilie toont dit aan, aldus de paus. Het probeerde steeds i overal liet goede van nieuwe ontwikke lingen te zien, al was het ook niet blind I voor de minder juiste aspecten. Het zag deze als de gevolgen van de zonde en i liet werk van de duivel in het maat- schappelijke en persoonlijke leven, waar van de Kerk niet uitgezonderd is. Terwijl vroegere concilies dan eindig den met een banvloek over die nega tieve aspecten, dat wil zeggen van dwa lingen, heeft het tweede Vaticaans con cilie vooral geprobeerd de nadruk te leggen op de positieve en hoopvolle kan ten van de ontwikkelingen. Volgens paus Paulus is het tweede Vaticaans concilie gekenmerkt door een gezond optimisme, dat de juist® mid denweg weet te houden en niet met ge weld of revolutie problemen probeert op te lossen. „Een wijs realisme", aldus de paus, „dot niet verder wil springen dan d® polsstok lang is". Op een presenteerblaadje kreeg de fotograaf de Boeing-747, het Jumbo- straalverkeersvliegtuig van de Panam, op het vliegveld Fiuminicine te Rome. De ober hield er wellicht een tip aan over. Voorruit van cockpit brak; piloot bijna weggezogen MACON (AP) Een voorruit van de cockpit van een Convair-440-Coronado van de Delta Airways begaf het plot seling, toen de straalmachine zich, met 44 passagiers aan boord, op een hoog te van 2.750 meter vloog. De tweede gezagvoerder werd bijna het open gat uitgezogen, maar hij kon zich nog net tegenhouden. Daarna geluk te het de eerste piloot de machine be houden op het vliegveld van Macon aan de grond te zetten. Door het plotseling en hevige drukverschil in het toestel vloog een aantal Instrumenten door het gebroken raam naar buiten, terwijl ook de deur die de cockpit van de rest van de machine scheidde, met geweld werd opengerukt ROGGEL (ANP) De 27-jarige taxi- chauffeuse mevrouw Kierkels-Teven uit het Middenlimburgse Koggel heeft na eerst gisteravond bekend werd afgelopen weekeinde meer dan drie uur moeten vechten tegen een klant die haar wilde aanranden. De man, de 23-jarige M. uit Weert, liet zich vanuit een café te Heijt- huysen door de vrouw naar een stille weg rijden in de omgeving van Wiert, waar hij haar liet stoppen en Bij «le keel greep. Hij eiste met haar lichamelijk contact, hetgeen de vrouw weigerde. Daarop heeft zich een langdurige gevecht en de bat ontwikkeld, waarbij de man s'aande zijn doel trachtte te bereiken. De vrouw is bont en blauw, heeft bloeduitstortin gen aan haar benen en verwondingen aan haar hals opgelopen toen de man haar dreigde te vermoorden. Op een gegeven moment is de man met de auto gaan rij den met de vrouw naast zich op de voor zitting. In de straten van Weert werden zij door de politie van Weert klemgere den. Deze was gewaarschuwd door de echtgenoot die ongerust was over het onverwachte lange uitblijven van zijn vrouw. De man werd garresteerd. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5