Tweede Kamer laat Katwijk vandaag niet in de kou staan ACCENT ggaËg|agii „Griekenland is n langspeelplaat van politieke moorden'' Rotterdamse veemarkt gaat 1 december dicht BIOSCOPEN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 - Minister Beernink wil wat aan 't Heen doen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG ,,De nacht brengt aan de wijzen raad". Of minister Beernink van Binnenlandse Zaken uit eigen ervaring sprak tegen half één van nacht, weten we niet, maar zijn uitspraak sloot logischerwijze aan bij de aankondiging van kamer lid Verlaan van de Boerenpartij, die er eerst ,,eens rustig een nachtje over wilde slapen" alvorens zijn stem te geven aan het wetsontwerp, dat Katwijk een Noordwijks gebied van 161 ha (met tien in woners) wil geven teneinde de gemeente Katwijk in staat te stellen uit te groeien tot een inwonertal van rond 50.000 in het jaar 2000. Slechts een handjevol kamerleden woonde gisteravond de de batten bij die in de Tweede Kamer werden ge houden naar aanleiding van dit Wetsontwerp. Niettemin kwamen bijna alle fracties in het geweer en de sprekers streden om beurten met bewonde renswaardig vuur om de gunst van hele groepen kiezers. In dichte gelederen keken de Katwijkse en Noord- wijkse delegaties vanaf hun hoogverheven stand punt op de publieke tribune neer in de nagenoeg lege ruimte van 's lands vergaderzaal. Op volle sterkte zaten ze daar: burgemeester Bonnike van Noordwijk en zijn volgelingen, broederlijk naast de manschappen van Katwijk, weliswaar zonder burgemeester, maar mét de secretaris en wet houders. Kamervoorzitter Van Thiel schorste de behandelipg tot hedenmiddag. Dan zou er gestemd worden, óók over een amendement van de socialist Vellenga, die Katwijk nog wat meer armslag met extra grondgebied wilde geven. Het zat er dik in. dat de Kamer in meerderheid met het wetsontwerp zal meegaan. De Katwijkers en ook Noordwijkers r,aten zich nu en dan kennelijk te ver hazen over de hartgrondigheid waar mee de sprekers zich of Katwyks- öf Noord wyksgezind toonden: bijna nóg Katwykser en Noordwijkser dan ze zelf al waren. Er werd met verve ge acteerd door de Kamerleden, zodat we betwijfelen of een ieder van hen wel een droomloze nachtrust genoten zal hebben. Vooral die pittige VVD'er De Beer, als kersvers Kamerlid in de plaats gekomen van de heer Toxopeus, maakte zich er niet met een Jantje van Leiden vanaf. Hij oogstte eeuwige erkentelijkheid in de Noordwjjkse rijen door tegen het wetsontwerp te zjjn. Kwiek wierp hjj zich op als bestrijder van Katwjjks expansiedrift en als be schermer van de Noordwijkse recreatie, mede met het oog op „de belangen van vier miljoen inwoners, die er ach ter wonen en bij deze zaak gemoeid r.ijn." Hierby blikte hij herhaaldelijk verrukt naar de tribune. Een andere Noordwijk-ir.atador was de heer Tmkamp van D '66, die vo'-d. dat Katwijk nog voldoende bebouwbare ruimte had (zanderij Westerbaan). De Noordwijkse argumenten hadden vol gens hem duidelijk aangetoond, dat ge biedsuitbreiding van Katwijk niet ur gent is. Ook de recreatie was meer gebaat bij verwerpen van het wets ontwerp. Hiermee was Noordwijk wel zo'n beetje door z|jn troeven heen. Aw ei i dein ent met voorwaarden De Katwijkse kaarten lagen er beter voor. Daar was allereerst de her Vel- lenga van de P.v.d.A., die tot de con clusie kwamj dat het wetsontwerp een te minimaal minimum was. Hij wilde wel voorstemmen, maar dan zou hij toch als voorwaarden willen stellen, dat er een „groen scherm" tussen de Noordwijkse en Katwijkse bebouwing komt en dat Katwijk voor een aantal jaren tevreden zal zijn indien de door hem voorgestelde extra gebiedsuitbrei ding plaatsvindt. De heer Veerman (A.R.) bellichtte het probleem „groeiend volk, beperkte ruimte." De geboortecijfers van Kat wijk liggen vijf punten hoger dan het landelijk gemiddelde, het sterftecijfer ligt twee punten lager dan het gemid delde in den lande. .Bovendien," wierp hij op. „blijken de Katwijkse kinderen zeer honkvast te zijn, bijzonder aan elkaar en de geboorteplaats gebonden. De nieuwe Katwiikse inwoners komen van binnen uit." Een betere oplossing voor Katwijks moeilijkheden zag de heer Veerman in gewestelijk verband, zoals ook de minister in zijn Memorie van Antwoord al had venvezen naar het gewest Lelden. Grenswijziging niet Noordwijk „maar dan geen fouten meer maken De fractie van mevrouw Groensmit- Van der Kallen (KVP) was gezwicht voor de argumentatie van de minis ter. dat de situatie aan de noordkant van Katwjjk om een oplossing vraagt. Zij betwijfelde echter of Katwijk meer industriegebied moet krjjgen. „Is Lei den niet eerder hiervoor geschikt?", vroeg zij zich af. Verder verklaarde zij zich tegen de structuurschets van de gemeente Katwjjk; er moeten geen nieuwe fouten worden gemaakt zoals met de Estec. „Eerder ben ik er voor, Katwjjk aan Zee met Katwijk aan den Rijn tot een stedebouwkundige eenheid te doen uitgroeien." Deze laatste op merking ontlokte nogal wat ironisch gelach op de tribune. Mevrouw Groen- smits fractie gaat akkoord met het wetsontwerp en ten gerieve van beide gemeenten hoopte zij op een uitgebreid en vernieuwd Katwjjk als boulevard- plaats en Noordwijk als een all round badplaats. De heer Tolman (CHU) memoreerde liet bijzonder streng huisvestingsbeleid van Katwijk. Het industriegebied vond hij niet te groot voor deze gemeente, want het industrieel beleid is selectief. Uitgaande van de planning van Katwijk is de voorgestelde open ruimte tussen beide gemeenten niet onaanvaardbaar. Vliegveld Valkenburg „De mogelijkheid van een soort lintbe bouwing achter de duinenrij is voor mijn fractie een zeer kwalijk vooruit zicht", vertelde de heer Wiebenga (PSP); „de ruimtelijke ordening is al eerder aangetast door Estec". De om vang van het industrieterrein in 't Heen vond hij „wat hoog" gekozen. Hoe eer der het vliegveld Valkenburg verdwijnt hoe beter. Dit vliegveld zou later voor nog andere sprekers onderwerp van discussie zijn, waarop minister Beernink tijdens een schorsing zo vriendelijk was telefonisch aan staatssecretaris Van Es van De fensie te vragen, wat er eigenlijk nu waar was van die geruchten, dat het vliegveld binnenkort zou verdwijnen. „De situatie bljjft zoals ze is", moet de heer Van Es toen meegedeeld hebben. „U (minister Beernink - red.) heeft het zelf al verteld in uw Memorie van Ant woord: het ligt niet in de bedoeling, het vliegveld op korte termijn te verplaat sen. Eventueel komt er later een moge lijkheid in het in te polderen Balgzand bij Den HelderWaarmee de Ka merleden weer evenveel wisten als te voren. Overigens is slechts 18 ha van het vliegveld Katwijks terrein. Verlangen honoreren De heer Abma van de SGP was voor het wetsontwerp uit sociale overwegin gen. „Katwijk zit behoorlijk in de klem. De overheid moet het verlangen van de Katwijkse" bevolking zoals dat wel meer in typische Nederlandse vissers plaatsen voorkomt in de vorm van „blijf bij je honk'" honoreren en deze hok vasten de mogelijkheid verschaffen ook „thuis" te kunnen blijven (bewogenheid op de tribune). „Help Katwijk door het aanvaarden van dit wetsontwerp", betoogde minister Beernink na middernacht, „maar dan zonder het amendement van de heer Vellenga; verdere uitbreiding van Kat wijk naar het noorden zou planologisch niet verantwoord z|jn." De minister zei nog, dat G.S. toch niet het voornemen hebben, enige wijziging in het bestem mingsplan aan te brengen, daarom heeft het amendement ook geen nut; „de Es- tec-bebouwing is daar reeds voldoende". De zanderij Westerbaan heeft een agra rische bestemming gekregen en in de nabije toekomst is er geen mogelijkheid de zanderij aan die bestemming te ont trekken. Wel zal minister Beernink met G.S. bespreken, welk gedeelte van het Noordwijkse 't Heen eventueel voor wo ningbouw nader beschikbaar zou kun nen komen. G.S. z|jn namelijk in begin sel bereid, de agrarische bestemming hiervan te doen veranderen. „Misschien Is er ook nog iets met zanderij Wester baan te doen", dacht de minister voor zichtig. Hij was het met de heer De Beer eens. dat Katwijk zal moeten gaan saneren; dat zal dan weer wat grond opleveren. Zo pleitte minister Beernink voor Katwijks belangen, voor het afstaan van gebied, „dat bij Noordwijk zal moeten komen". De minister vond het welletjes, want hij corrigeerde zijn verspreking niet eens. „De nacht brengt aan de wijzen raad," nietwaar? De klok in de Kamer stond op kwart over twaalf, voor zitter Van Thiel dacht gapend aan j zijn bed, maar Katwijk mag alle ver- i trouwen hebben op een gunstige j beschikking, die de bevolking in 1 staat zal stellen over dertig jaar met z'n vijftigduizenden als één grote familie de glorie van Hollands blonde kust hoog te houden. Noord wijk kan door dan altijd nog iets all-rounds tegenover stellen. Vassilis Vassilikos, pessimistische schrijver van het beroemde boek „Z": Drie maanden voor Marokkaan DEN HAAG/NOORDWIJK Een 25- jarige Marokkaan, thans woonachtig te Noordwijk, .heeft sich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden géliad, om dat hij op oktober van het vorig jaar ten nadele van een landgenoot in een woning te Noordwijk, een bedrag, van f J/.000 zoit hebben gmtólen. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. ISIsh* mtpm Open ruimte Tegen een grotere uitbreiding van Kat- wijk had hij overwegende bezwaren. Dit zou namelijk een verdere aantas ting betekenen van de open ruimte (door de Estec-vestlging en de v. d. Bergh9tichting is deze al aangetast); verder is er geen directe noodzaak voor Katwijk, de in het wetsontwerp voorgestelde ruimte is genoeg om voort te gaan; tenslotte loopt het amendement-Vellenga vooruit op be langen die er voorlopig toch niet ko men. Over een aantal jaren zal men vrijer met het afwegen van belangen kunnen beginnen, aldus de heer Veer- Aan de einder ligt Katwijks toekomst (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Alles is werkelijk gebeurd," zegt een uiterst geëmotio neerde Vassilis Vassilikos over zijn film „Z". De schrijver van het geruchtmakende verhaal over de moord op het linkse Griekse parle mentslid Lambrakis, in 1963 te Saloniki gebeurd, praat voor een stampvolle aula van de Pedagogische Akademie te Oegstgeest. „Mijn huis stond dicht bij de plaats van de moord, het waren de straten van mijn jeugd, en daarom raakte het mij politiek en persoonlijk. In onder zocht het dossier, dat toen nog in zijn geheel openbaar was. Ik sprak met alle personen en schreef het boek op een heel eenvoudige manier." woord „demokraat" gaat terug op de oude Griekse beschaving en daar bete kent het een persoon, die geïnteresseerd is in algemene zaken. Daartegenover staat het Griekse woord „idioot", iemand die naast de demokratie opereert". Grieken la tuitveck in Leiden Constant gevolgd De kolonels hebben de censuur ingesteld en de jongste generatie op de universi teiten wordt constant gevolgd door de politie. eJ hebt het gezien op de tele_ visie. Van buiten Griekenland kan al leen morele en economische hulp komen. Binnen Griekenland woedt de eigeniyke stryd. om dit anachronistisch fascisme te laten verdwijnen. Het zijn de Verenigde Staten, die de junta hebben gekreëerd. Vice-president Agnew, de CIA, alles komt nu uit. De Amerikanen hebben, met hun zesde vloot, steunpunten nodig om in de Mid dellandse Zee havens te kunnen vinden. De diepe reden van de junta is econo. misch getint. De kostbare olie uit het Midden-Oosten wordt door Onaasls naar de Griekse raffinaderijen vervoerd". Dat boek heeft over de hele wereld grote indruk gemaakt. Het verhaal over het gerechtelijk onderzoek, door een toeval lig a-politieke en onkreukbare rechter uitgevoerd, het vinden van het uitein- delijke komplot, waar de hoogste politio nele en militaire autoriteiten achterza- ten.cn uiteindelijk als navrante ontkno ping, een klein stukje van de allerjong ste Griekse geschiedenis, die in de junta van de kolonels een direkt verlengstuk vormt van de zaak Lambrakis. Che Quevara Ontmoedigd Vassilis Vassilikos trekt uit die jongste Griekse geschiedenis zijn konklusies. „Ik ben ontmoedigd door de hele ge schiedenis van Europese onverschillig heid inzake Griekenland. Dat komt door het wrede kapitalistische systeem, dat principieel in investeringen en winst is geïnteresseerd. Alleen in Griekenland kan de junta wor_ den ontmaskerd. Er moet daarvoor wel ekonomische hulp worden gegeven. Het Camera: Adalen 31 (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 i Lido: Guns of the magnificent sev (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 700 en 9.15 uur. „De kolonels hebben alle verzet tegen het systeem geëlimineerd. Zelfs minirok en moderne wiskunde zyn verdwenen. Er is een middeleeuws Byzantijns Grieks geïntroduceerd. Onder de jeugd vindt een hersenspoeling plaats om ze chau vinistisch te maken en ze alle histori sche achtergrond te doen verliezen. V olleybaltoernooi in de 5-Meihal OEGSTGEEST. De Oegstgeester Vol leybalvereniging MBO (opgericht vanuit de Marine Bedrijven te Oegstgeest en waarvan iedere Oegstgeestenuar Ud kan worden), organiseert zaterdag a.s. een volleybaltoernooi in de Vllf Meihal te Leiden. 2.30. 9.15 Luxor: De ijskoude killer (18 jr.) Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 eD 9.15 uu Studio: Teorama (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 eD 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uu Trianon: Fanny Hill (18 jr.) Dagelyks: 2.30, 7.00 eD 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uu Nachtvoorstelling vr.-zat. 23.30 uu: Barberella (18 jr.) Rex: De lange gele schaduw (14 jr.) Dagelyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uu Nachtvoorstglling vr.-zat. 23.30 uui Shalako (18 jr.) Aanvang van dit treffen te 9 uur. toe- j gang gratis voor ingezetenen van Oegst geest en allen die de volleybalsport een warm hart toedragen. Een groot aan tal team3 uit Leiden en omgeving zullen deelnemen. De belangstelling is dermate groot dat men de inschrijving heeft moeten sluiten. Voor het winnende he ren- zowel als het damesteam Is een grote beker beschikbaar gesteld terwijl ook een tweetal kleinere bekers worden uitgeloofd. Deelnemende teams zyn o.a.: HBO, WVC, SKC. Advendo, CGL. CGV, SL- VOS en Lisse. LEIDERDORP A.s. maandag is er in het Dorpshuis in Leiderdorp een con tactavond van de philatelistenver. „Rijn streek". Van 7-8 uur voor de jeugd en van 8-11 uur voor de ouderen. Op 21 februari is er een rulldag in het Dorps huis van 10-17 uur. „Ik vergelyk Lambrakis met Che Que vara, ook een symbool van do vermoorde bevryder, vaar negentig procent van de bevolking achter staat. Alleen z^n ze na drie jaar in Griekenland niet in staat geweest een verzet op te bouwen, dat hun a k lies kon reelitvaardigen". Maar daarmee biykt de geschiedenis zich weer te herhalen. Zoekend naar zijn woorden vertelt Vassilikos: „Het wer kelijke drama in Griekenland is eigen- lyk zeer eenvoudig. In 1944 kwamen by de bevrijding van de nazi's de kollabo- rateurs aan de macht, iets wat je over heel Europa ziet gebeuren. De verzets beweging van de oorlog werd uitge. moord. Die kollaborateurs zyn nog altijd aan de macht. Het is een hele familie. de huidige kolonels zijn er de kinderen j.van, hysterische anti-kommunisten". „Er is veel angst in Griekenland; ieder een kan een spion zijn. Elke manifesta tie is verboden en soms sterft er iemand plotseling; die vrees schept een soort Afrikaanse atmosfeer. Toch geloof ik niet. dat een bevrijding van Griekenland nog ver weg ligt. als u maar helpt. Zwedèn en Holland zyn de enige landen, die de Griekse bevolking steunen. Er vinden duizenden politieke moorden plaats; ik heb er zoveel over geschreven, dat u het niet zult begrijpen als ik het u vertel". Grammofoonplaat „Griekenland is een Long Play .grammo foonplaat van politieke moorden, maar Griekenland blyft óns front". „Acli, koning Constantijn", zegt Vaaslli- kos met bittere ironie, „die is net zoals ik in ballingschap gegaan (Vasslllkoa woont nu in Parijs en voor het eerst leert hy nu een beetje behooriyk Grieks spreken). „Wat zou ik er verder nog over zeggen Mijn naam betekent: ko ninklijke royalist". Vassilikos krijg; de vraag voorgescho teld, of de voorwaarden voor demokra tie in Griekenland wel werkelijk verwe zenlijkt kunnen worden. Maar daar ant woordt hij kort op: „Persooniyk ben ik pessimistisch". t advertentie) Carnaval is'Kassa!' voor Johnny Hoes. Een man die geen blad voor de mond neemt en een heel eigen visie op ons vaderlandse cultuurgebeuren heeft ('De mensen hebben liever haring als kaviaar'). Een gekruid kijkje in de keuken van de platenbusiness. Deze weekin Accent. Dc tragiek rond het Alkinaarse vondelinget je Vondelingetjes komen in Nederland praktisch niet meer voor. Hoe kon de Alkmaarse tragedie ontstaan. Accent sprak met de betrokkenen. Weekblad 65 ct. Overal verkrijgbaar En natuurlijk Meyer Sluyser, die met vlijmscherpe, vaak in gal, zelden in honing, maar nooit in modder gedoopte pen z'n wekelijkse commentaar op hetmeuws geeft. HET BEDRIJFSLEVEN NEEMT GEEN GENOEGEN MET OPHEFFING LEIDEN/DEN HAAG De besloten ver gadering. die gistermiddag in Den Haag aan de Rotterdamse veemarkt is gewijd, heeft niet de duidelijkheid gebracht, die velen graag hadden gezien. Het was immers de bedoeling, dat het bedrijfsleven gisteren met alternatieven voor de Rotterdamse markt zou komen, met name dus of men i voor Den Bosch, Gouda, Utrecht of Leiden had gekozen. Inplaats daarvan werd een nota op tafel gelegd, waarin werd gesteld, dat het bedrijfsleven geen genoegen neemt met opheffing van de Rotterdamse markt De Rotterdamse wethouder Worst liet ech ter niet tornen aan zijn standpunt. De vee markt GAAT DICHT, zei hij en zeer'binnen kort komt het opheffingsvoorstel in de Rot terdamse raad. Over de datum valt nog te praten, maar als uiterste datum noemde de heer Worst 1 december van dit jaar. Waarheen? Het touwtrekken van de kant van het bedrijfs leven blijkt dus weinig effect te hebben gesor teerd en het bedrijfsleven zal zich dus zodra de Rotterdamse gemeenteraad akkoord is gegaan met opheffing van de markt, serieus moeten gaan beraden over de vraag: waarheen Wethouder Worst kwam gisteren niet met loze argumenten. Hij vertelde, dat van gemeentewege een berekening is gemaakt van de kosten, ver bonden aan een zodanige restauratie van de markt, dat het leven ervan nog met een jaar of vier, vijf zou kunnen worden verlengd. In dit plan was onder meer een zeer bescheiden ver nieuwing van de caféruimte opgenomen alsmede enige andere dringend noodzakelijke voorzienin gen. Kosten: f 1,2 miljoen. Dat vinden wy eeD tijdelyk voortbestaan van een markt die toch ge doemd is te verdwijnen, niet waard, aldus de Rotterdamse wethouder. Voor het bouwen van een nieuwe -eemarkt in de omgeving van Rot terdam kosten zeker f15 miljoen is ook nergens animo te bespeuren. de grootste van ons land, waarvan juist dit Jaar het eeuwfeest zou worden gevierd, niet kan door gaan. Wethouder Worst wilde zelf het liefst 1 oktober als sluitingsdatum voor de Rotterdamse markt zien vastgesteld, maar hij bleek wel be reid te zijn het bedrijfsleven tot uiterlijk 1 decem ber gelegenheid te geven naar „iets anders'.' uit te zien. Er waren nog wat vragen naar aanleiding van een hearing, die het bedrijfsleven heeft gehad met de betrokken Rotterdamse raadscommissie Wethouder Worst had die bijeenkomst geleid en hij verklaarde nu nadrukkelijk, dat die bijeen komst louter informatief bedoeld was geweest. Het daar besprokene moest dan ook niet als een discussie worden gezien. Wat nu? Rest de ook voor Leiden bijzonder belangryke vraag: wat nu? In de komende maanden zal dc beslissing hierover vallen. Het bedrijfsleven wordt immers binnenkort wel door de feiten gedwon gen aangenomen, dat de Rotterdamse raad zich achter het standpunt van b. en w. stelt om een vervangende markt te kiezen. Het zal dan in het bijzonder tussen Utrecht en Leiden gaan. die beide een prachtige nieuwe accommodatie hebben, elk met speciale voordelen. Een „Lei- Leiden moer ook kiezen Gesteld, dat hel bedryfsleven voor Leiden kiest, dan zal men ook in Leiden zelf tot een besluit moeten komen. Belangrijk aspect wordt de vraag in welk geval de hal rendabeler is. Bij een in tensiever gebruik als veemarkthal (en voor dat doel is de Groenoordhal tenslotte in eerste in stantie gebouwd) of bij een intensief gebruik als sport- en evenementenhal. Volgens Insiders geeft een zo intensief mogelijk gebruik als veemarkt hal de exploitatie een vaste en goede basis, die veel zekerder ls dan evenementen ooit kunnen leveren. Daartussen in staat het gebruik van de hal voor sportdoelelnden. waar altyd veel geld by moet. Mocht de keus van het bedryfsleven op Lelden vallen, dan zal naar een compromis moeten wor den gezocht, met inbegrip van een wijziging van de landelyke marktkalender. Kan bijvoorbeeld In Leiden op donderdag en vrjjdag worden gemarkt, dan zjjn de mogelykheden van de Groenoordhal voor andere zaken belangryk groter dan wanneer in de hal aan het begin van de week en aan het eind van de week veemarkt moet worden ge houden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3