INSTITUUT VOOR MANUELE THERAPIE ®e£eid4eSoti^a/ntlFILM VAN TELEVISIE VANAVOND Tv en radio actief bij W.K. schaatsen in Oslo antenne NRT wil ook Zuid-Hollandse Opbrengst btw valt tegen Vliegtuig in Argentinië vermist Opsporing misdrijven via televisie in studie Zwijgplicht bij TROS vooralle medewerkers Veronica zet Jan v. Veen aan de kant Songfestival in trek PAGINA. 2 DE LEIDSE COUR.Wa DONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 VANAVOND Kiesdrempel uitgesleten 11JAT minister Toxopeus als bewinds- man voor Binnenlandse Zaken zorg vuldig in zijn archief heeft laten liggen, schijnt minister Beernink nu in een wetsontwerp te willen omzetten: het verhogen van de kiesdrempel, zodat het kleinere partijen moeilijker wordt om aan een Kamerzetel te komen. Nederland heeft in tegenstelling tot landen als België, Engeland en het na oorlogse Duitsland altijd behoorlijk in de mini-Kamerfracties gezeten. Maar de kiesdrempel is vooral uitgesleten, toen het aantal Kamerzetels van 100 op 15t> werd gebracht. In feite heeft een par tijtje nu aan rond 0.7 procent van de uitgebrachte stemmen genoeg om een man in de Kamer te krijgen. De heer Beernink heeft toen hij nog Kamerlid was al geprobeerd het vereiste minimum op één procent te brengen; met zijn motie had hij destijds succes, maar de minister deed alsof zijn neus bloedde. Wellicht gaat minister Beernink nu uitvoeren, wat hij als in diener van een motie acht jaar geleden al als wenselijkheid bepleitte. Hoeveel veel moeite hebben om een kiesdrempel van één procent aanvaard te krijgen; kleine partijtjes zullen ongetwijfeld tegen zijn, omdat zij hun hoofd al onder de valbijl zien liggen. Volgens de kies- cijfer van 1967 zou overigens op die manier alleen het Gereformeerd Politiek Verbond uit de Kamer verdwijnen en wellicht één van de Boerensplinters, waarvan niemand precies weet, hoeveel ldezers erachter staan. Maar het probleem voor minister Beernink is, dat wanneer hij begint, hij niet weet waar de Kamer hem doet eindigen. Er zijn nogal wat grotere po litieke partijen, diede drempel meer willen verhogen dan tot één procent. In de staatscommissie, die de laatste jaren de kieswet onder de loep genomen heeft, sprak een minderheid al van twee pro cent. Er zijn zelfs politici die, kijkend naar Bonn, de vijf-procentsclausule een aantrekkelijke zaak vinden. Omdat Nederland dan in feite tot een drie- of vier-partijenstelsel gedwongen wordt, is vijf procent een onhaalbare zaak. Maar reeds bij een verhoging tot twee procent komen behalve het Gere- j formeerd Politiek Verbond, de staat- kundig-gereformeerden en de P.S.P. op de operatietafel terecht; de communisten en Boerenpartijtjes gaan eveneens risico lopen en de benjamin onder de Kamer fracties, de Politieke Partij Radikalen van de heer Aarden, wordt geheel af hankelijk van een voor het gehele land geldend progressief akkoord. Vanzelfsprekend maken burgers, die nu aan de oprichting van een nieuwe partij denken, helemaal geen kans. In dit opzicht zou de Partij van de Arbeid zich dus happy kunnen voelen bij een forse verhoging van de kiesdrempel. Riskant I OS van partijbelangetjes vinden wij op dit moment een forse verhoging van de kiesdrempel toch een riskante zaak. Niemand kan ontkennen dat P.S.P., S.G.V, en C.P.N. in ons politiek bestel, een groep met een eigen geluid vertegen woordigen. Kan men die dwingen tot landelijke samenwerking met partijen waarmee zij zich mentaal noch politiek eens voelen? Bovendien komt er ook nog het op heffen van de stemplicht, in feite gaan dan steeds minder kiezers beslissen over de samenstelling van de Kamer, de kabinetsformatie en het regeringsbeleid. Toegegeven zij, dat kiezers die verstek laten gaan. doorgaans niet behoren tot de politiek-bewusten maar wanneer men nu ook de stem van politiek wei-bewuste kiezers als communisten, pacifisten en staatkundig-gereformeerden praktisch waardeloos gaat maken, gaat men het zaad strooien voor een buitenparlemen taire oppositie die, op kritieke momenten, wel eens als een storm over de natie zou kunnen losbarsten. Bovendien is de gang van zaken binnen onze grote en grotere partijen nog verre van ideaal; bij herhaling blijkt hoe daar minderheden proberen (soms met succes) hun zin doorgedreven te krijgen. Dwingt een kieswetdrempel de „binnenpartije- lijke" oppositie om te kiezen tussen buigen of overlopen naar andere par tijen, dan zal het politieke bedrijf in Nederland ongetwijfeld levendig worden, maar zonder enige garantie dat dit identiek is met constructief. Wanneer door een matige verhoging van de kiesdrempel verdere versplinte ring kan worden voorkomen, moeten ka binet en Kamer daartoe overgaan. Maar voor het overige bedenke mr. Beernink dat wat het kiesrecht betreft voorzichtig heid en wijsheid in de porseleinkast het best de rol van een goede moeder kunnen spelen. ..Monkey business" uit 1931 was de der de film van de Marxbrothers en de eerste film naar een oorspronkelijk scenario „The Cocoanuts" en „Anima! crackers" waren verfilmingen geweest van Broadwayshows. voor „Monkey business" werd S. J. Perelman aange trokken. een briljant journalist maar geen scenarioschrijver, zodat hij ook al spoedig assistentie kreeg van de in dit vak meer ervaren Will B. Johnstone en Arthur Sheckman. ..Monkey business" toont ons de Marx brothers baldadiger dan in een van hun andere films. Zij zijn verstekelingen op een schip en voor hel eerst van het begin af samen. Dat verandert al spoe dig wanneer Grouncho en Zeppo die meer te doen heeft dan gewoonlijk en zelfs als jeune premier mag optreden als lijfwacht in dienst komen bij de beruchte gangster Alkie Briggs, terwijl Harpo en Chico eenzelfde functie ver vullen voor de gangster-in-ruste Joe Helton. Het feit, dat zij illegaal rei zen, geeft aanleiding tot veel dolle achtervolgingen aan boord en vormt 'n groot deel van de actie in „Monkey business". Naast veel dialooggrappen van Groucho, die de vrouw van Alkie Briggs (de comedienne Thelma Todd) het hof maakt met de woorden „Jij neemt de kinderen, je man het huis. NEDERLAND I NOS-NOT: 18.45 uur: Fabeltjeskrant TROS: 19.04 uur: Jam voor tieners 19.31 uur: De getrouwde vrijgezel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: TROS-toto 20.40 uur: De dief van Washington 21.30 uur: Op de man af, interview 21.45 uur: Annie Cordyshow 22.30 uur: Journaal NOS: 22.35 uur: Kunstrijden NEDERLAND II 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest VPRO: 20.20 uur: Berichten uit de samenleving 20.35 uur: Expo Japan 20.50 uur: Cinemanifestatie Utrecht 21.25 uur: Monkeybusiness. film Marx Brothers CVK-1KOR: 22.20 uur: Dateline San Francisco over hippies 23.10 uur: Journaal De kinderen steken het huis in brand, jij int de verzekeringspenningen en ik neem jou", zit de film vol surrealis tische visuele gags als b.v. Harpo zijn handen afschroeft of een been geen eigenaar blijkt te bezitten. Norman McLeod gaf de film een adem benemend tempo mee maar men moet toch wel een echte bewonderaar van de Marxbrothers zijn om 77 minuten lang ademloos naar dit viertal te blijven kijken. (Nederland II - 21.25 uur) Kiezers praten met Luns HILVERSUM Televisie en radio zullen het wereldkampioenschap schaatsen voor heren, dat op zaterdag 14 en zondag 15 februari in het Bislet- stadion in Oslo wordt verreden, uit voerig met rechtstreekse reportages be geleiden. De televisie zendt zaterdag van 15.00 tot 18.45 uur via Nederland II reporta ges uit van de strijd op de 500 en de 5000 meter. Op daarvoor geschikte mo menten zal de uitzending worden on derbroken voor reportages van het we reldkampioenschap skiën in Selva di Val Gardena. Op zondag worden van 13.15 tot plm. 17.30 uur via Nederland I reportages van de ritten op de 1500 en 10.000 me ter uitgezonden. Het programma wordt nu en dan onderbroken voor journaal, HILVERSUM In het vierde program ma van de serie „Praten met de minis ter", dat de N.O.S.-radio dinsdag 10 f ruari 's morgens van 9.00 tot 9.35 19.04 uur via Hilversum I uitzendt, zal een Hier groep van 15 kiezers discussiëren met 19.9 NEDERLAND I NOS-NOT: 10.45 uur: Mensen van deze 11.10 uur: Maatschappelijke ontwikkelingen 11.35 uur: Beeldverhaal van de Kerk 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: Onderscheid maken eens waar gemaakt, door een nogal kritische opstelling tegenover studenten acties. Heeft tot dusverre in parlemen taire discussies met minister Veringa het accent sterk gelegen op wat fr.in de structuur Van ons wetéfifechappelijk onderwijs veranderen moet, verschillen de «enatoïéta^hebben'ditinéaï'fctm s*hf5n-; werper vooral gericht op bezorgdheid bij vele hoogleraren voor het peil van hun onderwijs, op de onredelijkheid van be paalde studentenacties en op het bewust drijven van een minderheid om een maatschappijkritische benadering van de wetenschap om te zetten in wetenschap pelijk onderwijs (als dat tenminste nog onderwijs mag heten!) vanuit één bepaal de maatschappijvisie. Aan een kritisch geluid bestaat behoef te; het leeft ook onder vele studenten cel f, maar omdat die tot de zogenoemde „zwijgende meerderheid" behoren, komt hun stem niet tot zijn recht. Hoewel, en daar heeft in de Senaat de socialistische senator De Rijk op gewezen, de verdeeld- weekjournaal, verkeersinformatie, Open baar Kunstbezit, Skippy .de voetbaltoto en beelden van het wereldkampioen schap skiën in Selva di Val Gardena. Verslaggever is Theo Koomen. De N.O.S.-radio zendt vrijdag 13 fe bruari in het VPRO-programma tussen 20.00 en 20.30 uur via Hilversum I een ongeveer tein minuten durend verslag uit van de loting alsmede enkele vraag gesprekken. Op zaterdag 14 februari worden de programma's op Hilversum II tussen 15.00 en 19.00 uur onderbro ken voor reportages van de belangrijk ste ritten op de 500 en 5000 meter. Zondag 15 februari worden repor tages van de belangrijkste ritten op de 1500 en 10000 meter uitgezonden via Hilversum III en in het sportprogram ma „Langs de lijn" via Hilversum I. In het tweede gedeelte van „Langs de lijn" volgt een nabeschouwing. Radio verslaggevers zijn Dick van Rijn, Fred Racké en Peter van Brakel. Koning Klant 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Achter het nie Ter sprake komen onder meer onder werpen, die in de actualiteit staan in verband met de debatten over de begro ting van Buitenlandse Zaken, die op de dag van de uitzending in de Twee de Kamer beginnen en tot en met don derdag 12 februari duren. Zo zal van gedachten worden gewisseld over de Derde Wereld (Biafra), de Europapoli- tiek (Oost-Westverhouding) en de kwes tie M.-Oosten (op 16 februari komt de ig.oo nu Israëlische minister van Buitenlandse Uitzending Zaken Abba Eban naar Nederland voor ^trument- een gesprek mr. Luns). quiz). 18.55 Tot het gezelschap kiezers, dat met de ritme: lie: minister zal spreken, behoren een stu- dent uit Groningen een militair uit Roo sendaal, 'n Amsterdamse zakenman, 'r bejaarde uit Bergen aan Zee, 'n Eind- hovense verkoper, een huisvrouw uit Kollum, twee Amsterdamse journalis ten en enkele jongeren, die vinden, dat minister Luns moet aftreden. 20.50 uur: Tom Mandeis. Dorusshow 21.35 uur: Carnavalsprogram n 22.15 uur: Hadimassa 22.50 uur: Journaal NOS: 22.55 uur: Kunstrijden TELE AC: 23.05 uur: Van molecuul tot mens NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.39 uur: Duizelingwekkend, film over Alpenjager! 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zangkoor 20.50 uur: Met speciale opdracht, filmserie 21.40 uur: Farce majeure 22.00 uur: Hier en nu 22.45 uur: Berg der zaligsprekenden 22.50 uur: Journaal G^proken™ b'rlef^rKOR19.35 en dichtbij. 19.40 Mens en ocatechese. 19.50 Memo: literair AVRO: 20.05 Stereo: Residentie- BELGIE 324 m NEDERLANDS senator ue nyn op gewezen, uc x aurau- »»rv/-pr.a »y-» tv, ,-v heid ook onder de agerende studenten Lil. UJLI ctllllllcl het overigens Met prof. De Rijk zijn eens, als. hij ertegen waarschuwt om zich vanwege onredelijke studentenacties er toe te laten verleiden de democratisering hèt xvetetischappefijk onderwijs te vertragen. Men moet alleen meer zorg vuldig onderscheid gaan maken tussen wat de democratisering van het onder wijs vereist en datgene wat een minder heid als haar maatschappijvisie probeert door te drukken. Op dit punt verdient vinden wij minister Veringa meer steun dan hem soms door parlement en publieke opinie gegeven wordt. Want met name een deel van de communicatiemedia schijnt te vergeten dat lang niet iedereen die „au" schreeuwt, echt geslagen is. Vervolg uan d* voorpagina Tijdens de besprekingen In de Tweede Kamer over de begroting van Financiën maakte de woordvoerder van de A.R.P.. de heer Kleft, melding van een gerucht, dat minister Witteveen zijn collega- ministers heeft verzocht bij de uitgaven raming voor 1971 niet uit te gaan van «en stijging van 6 procent, maar zich te beperken tot 4 procent. De noren van zes procent voor de jaarlijkse groei van de overheidsuitgaven is destijds bepaald door prof. Zijlstra. De twee procent, overeenkomend met ongeveer 600 miljoen gulden, die door deze gang van zaken zouden overblijven couden gebruikt worden om de „gaten" in de sdhatkist te dekken. Zo zouden er dan ook geen extra-belastingverho gingen nodig zijn. Met betrekking tot de belastingen werd door de heer De Goede nog opgmerkt, dat de regering het sparen ontmoedigt door de rente-opbrengst bij het inkomen ia tellen en aldus te laten vallen onder het progressieve tarief. Wat men aan guldens spaart ontwaardt en vervolgens wondt het rendement nog wegbelast, dat is niet aantrekkelijk. Het systeem leidt ertoe, dat het gunstiger lijkt, sahulden te maken: men kan afbetalen «net telkens minder waardevolle guldens en de verschuldigde rente kan men van zijn inkomen aftrekkenHij pleitte dan ook voor het buiten de inkomsten belasting houden van spaarrente, zeker voor een deel ervan. De KVP'er drs. Notenboom steunde deze gedachte. BUENOS AIRES (AFP) Een Ar gentijns passagiersvliegtuig met 39 in zittenden, een AVRO-748, wordt op een vlucht van Asuncion (Paraguay) naar Buenos Aires vermist. Het toestel landde vanmorgen vroeg op het vliegveld van Corrientes (900 GENèVE (Reuter) km ten noordoosten van Buenos Aires), door Nigeria uitgewe: (Van een onzer .verslaggevers) DEN HAAG. -<* De „Nederlandse Rjidlo en Televisie Stichting" (NRT), een van de organisaties die tracht voldoende le den te verwerven om in aanmerking te komen voor een zendvergunning, heeft besloten als de plannen doorgaan 7|,f* F~h 1 1 Zuid-Holland een eigen programma te Ivl 111 l<tf>l* i dl ft t,' laten realiseren. Als dit programma in l Ultlrb de lucht komt is het de bedoeling dat ,11 het naast nieuws uit de provincie ook 111 *iffl 11 f>f>l*1 onderwerpen op het gebied van amuse- 111 1 ment, folklore en toerisme zal omvatten- De NRT heeft zelf verklaard te hopen aan het eind van het jaar een zend machtiging te hebben. De voorzitter, de heer J. J. M. Smits, die in 1967 bij de verkiezingen als lijsttrekker van de C.D.U. niet het vereiste aantal stemmen haalde, tracht aan het vereiste minimum aantal van 15.000 leden voor aspirant zendgemachtigden te komen door ver enigingen te vragen lid te worden. Voor een groep van 500 leden die zich tegen zeven gulden vijftig per persoon aan meldt, stelt de heer Smits zendtijd in het vooruitzicht (voor een groep van 1.000 leden zelfs dubbele zendtijd), warbij de verenigingen dan zelf hun programma mogen verzorgen. De NRT benadert verenigingen „die enigszins passen in het stramien" van deze radio en televisie stichting, waarbij als voor beelden zijn genoemd het Michaëllegioen en verenigingen van Indische Nederlan ders, militairen en architecten. werkgroep andere vormen ontwikkeld („Police Five" en „Aktenzeichen XY"), waarop wel kritiek gekomen is en die de werk groep zal moeten onderzoeken. De werkgroep zal voorts na moeten gaan hoe dergelijke programma's verenig- oi.oo-i baar zijn met de bescherming van de £r'enc Beursberichten. Uitgewezen missionarissen in Genève Eenentwintig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Polak (Justi tie) heeft een werkgroep geïnstalleerd die hem moet adviseren over de be hoefte aan en de wenselijkheid van t.v.-uitzendingen voor opsporingsdoel einden. Bü de installatie merkte de minister op dat de criminaliteit in ons land de laatste jaren vrü sterk toe neemt en dat de opsporingsresultaten ongunstiger worden De werkgroep moet bezien hoe de ge hele burgerij bij de opheldering van een bepaald misdrijf betrokken kan worden. De burger kan veel doen om misdrijven te voorkomen en een waar devolle bijdrage leveren aan opsporing van reeds gepleegde misdrijven. Ge tuigen zijn zich echter helaas niet altijd bewust van de waarde van wat zii Volgens de minister is het bewezen dat de televisie een machtig hulp middel kan vormen om de burgerij te activeren. Reeds tien jaar lang worden in samenwerking met het t v.-journaal opsporingsberichten uitgezonden met niet onbevredigend resultaat. Van nega tieve bij-effecten is niets gebleken In West-Duitsland en Engeland zijn lef pi problemen van Europese ïidsvoorllchtlng: 12.30 Ultzen- landbouw. NOS: 12.40 Stereo: iofoonmuztek. 12.50 Recht «en 13.20 Voor de middenstand. Klassieke symfonische muziek 4.30 De jonge onderzoekt een strafzaak aanspraak heeft. Wat gi blijft er voorts over van het beginsel, gratie, o dat een verdachte voor onschuldig Lichte"3# wordt gehouden zolang hij niet ooiher- slecht, pi i oepelijk is veroordeeld? MJ^stereo- Klassieke°°r Inzake de eventuele vormgeving hoeft (gr), nos: 14.30 De jo'r de werkgroep zich niet te beperken verslag van een bijeenkom tot een keuze uit thans bekende vor- foVrismo-S toeristische men. De minister aoht het zeer goed en buitenland. vpro: 16. denkbaar dat men tot een programma gevarieerd programma: komt. dal is aangepast aan de Neder- Mededelingen landse behoeften en afgestemd op „het Hilversum n Nederlandse volkseigen". kro: 7.00 Nieuws. 7.11 Het 1 Voorzitter van de werkgroep is mr. kl'assfeke^m«Miek^tgr). 'olm' W. A. baron van Feltz, procureur- Actualiteiten; 7.50 Oerweging; generaal en directeur van politie te oMmnsSMr" 8v^2rtrV0°ro dehll1? Leeuwarden. (of los). AVRO: iek Boetiek. (18.00 Radiojournaal. ïingende Bougie: gevarleer VPRO-Vrijdag. SOS-berichter Kort na de start namen ooggetuigen een hevige explosie waar. Van dat ogen blik af was het contact met het vlieg tuig verbroken. Het toestel is vermoedelijk in moei lijk toegankelijk bosgebied neergestort. Ambulances en hulpploegen zijn er heen gedirigeerd. die werkzaam zijn geweest in het voor malige Biafra, zijn gisteren per vliegtuig uit Lagos in Genève aangekomen. Zij vertelden dat ze na hun arrestatie vori ge maand goed behandeld waren ge weest. Negentien van hen zijn afkomstig uit de Ierse republiek, een uit Noord- Ierland en een uit de V.S. Perspectief EINDHOVEN Toekomstige slachtoffers van verkeers ongevallen en andere lijders aan afwijkingen van de wer velkolom zullen in de toe komst ongetwijfeld de gunsti ge gevolgen ondervinden van een Initiatief, dat onlangs in Eindhoven is verwezenlijkt: de opening van het instituut voor manuele therapie. Deze ge neeswijze is in feite al eeu wenlang bekend bij tal van volken. Zij bestaat in het toepassen van bepaalde hand grepen. waardoor klachten, die voortvloeien uit afwUkin- gen van de wervelkolom, worden verholpen. Eindhoven dankt dit voor Nederland unieke weten schappelijk instituut aan een initiatief van Trits Philips, directeur van de bekende fabrieken. Tijdens een bezoek voor lijders aan wervelkolom 1 digheid en ve Naast het geven var I woorde voorlichting stelt het antwoordelijk- velkolom kan beschrijven. Hij 1 slaagde er ook in door werk- •anl- tuigbouwkundige berekenin- art- J gen verklaringen te geven ifwijkingen van de wer- aan Nieuw-Zeeland maakte hij indertijd persoonlijk ken nis met de manuele therapie, toen hij moest worden be handeld voor rugklachten. Het resultaat voldeed hem zo, dat hij besloot ook in Nederland een wetenschappelijk instituut voor deze geneeswijze in het leven te roepen. Philips Ne derland NV bracht fondsen onder in een speciale stich ting met een eigen zelfstan- tuut zich vooral ten doel velkolom W< wetenschappelijke diagnoses kan blijken hoe nauw de te stellen van rugklachten. Dit 1 medische wetenschap verbon- gebeurt onder meer met be kende middelen als het ma ken van röntgenfoto's van de patiënt, in liggende zowel als staande houding. Opnamen worden gemaakt van de be wegende wervelkolom. Op de ze manier probeert men te achterhalen hoe een wervel kolom bij bepaalde houdin gen reageert. In overleg met de artsen van het instituut bouwde ir. Snij der van de t.h. Eindhoven de enige biochemisch inge nieur van Nederland een ingenieus apparaat, dat nauw keurig de vorm van de wer- met de technische Eerst nadat men duidelijke medische diagnoses heeft ver kregen wordt de wenselijk heid vastgesteld over te gaan op manuele therapie. De me dewerkers van het instituut stellen met nadruk, dat bij de toepassing elke schijn van magie zal worden vermeden. Voor die schijn zou enige aanleiding kunnen zijn, om dat het wel voorkomt, dat patiënten, na vele jaren, door het uitvoeren van bepaalde handgrepen van hun pijn ver lost worden en weer mobiel gemaakt. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Programmaleider J-. van Veen, gehuwd met een dochter van een der drie gebroeders Verwij, is aan de kant gezet. Hij wordt voorlopig ver vangen door een groep van vier disc- jockeys, te weten Gerard de Vries, Rob Out, Ton Colling en Klaas Vaak. De heer Van Veen bleek na zijn benoeming tot programmaleider bij Veronica oor zaak te zijn van vele moeilijkheden in de persoonlijke sfeer. Verwacht wordt dat de heer Van Veen in het kader van een reorganisatie een nieuwe functie bij Veronica krijgt toebedeeld. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Een robuuste uit smijter moest gisteravond in hotel Gooiland te Hilversum voorkomen dat de pers de personeelsbijeenkomst van de TROS zou fcunnen bijwonen. Het kwam zelfs tot enig handgemeen. Toen radioverslaggevers .Ian Ilaenen en Dick Slootweg, die opnamen wilden maken voor het programma „X. een sprong in het duister" voor de grap hun micro foon tegen de deur hielden werd deze hun uit de handen geslagen. De ver gadering duurde tot in de kleine uurtjes en naar buiten toe klonken soms de klanken van de verhitte debatten door. Na afloop werd er geen communiqué verstrekt. Wel werd meegedeeld dat de •(2-jarige exploitatiechef van het Vrije Volk, de heer drs. J. Baav was aan gesteld als onderdirecteur. Aan de TROS-medewerkei s is een spreekverbod opgelegd. Een van die medewerkers wilde ons wel vertellen dat de meningsverschillen over het optreden van directeur Landré aller minst zijn opgelost. Hij verwachtte binnen afzienbare tijd nieuwe moeilijk heden en misschien zelfs een staking an de t.v.-medewerkers indien er de komende dagen ontslagen zullen vallen. Vóór de vergadering had mr. J. Landré gesuggereerd dat er bij de TROS niets aan de hand zou zijn. De bijeenkomst, zo zei hij, was slechts bedoeld als een periodieke hearing voor alle medewer kers van de TROS. Inmiddels is bekend geworden dat vooral de t.v -medewerkers zich niet kunnen verenigen met bepaalde maatregelen van mr. Landré. Bedoeld wordt vooral het aanbrengen van veranderingen in draaiboeken zonder voorafgaand overleg met regisseurs of dramaturgen. Ook is men niet te spreken over de weinig democratische stichtingsvorm van de TROS, die men bij voorkeur zou willen omzetten in een vereniging. Een kleine t.v.-groep heeft daarom een verenigingsbestuur samengesteld, be staande uit t.v.-regisseur Jan Keja als voorzitter, producer Tonny Schifferstein als penningmeester en regisseuse Coby Schuring als secretaresse. Als juridisch adviseur is aangezocht mr. J. H. Sraeets. Het staat echter te bezien of het TROS- bestuur deze oppositie in eigen gelede ren accepteert. Veel waarschijnlijker wordt geacht dat deze medewerkers in de komende dagen zullen worden ge schorst, tenzij ze zich weer achter de leiding van mr. Landré zullen scharen. HILVERSUM Een groot aantal tv- organisaties heeft zich bij de NOS aan gemeld voor overneming van de recht streekse kleurenuitzending van het Eu rovisie Songfestival 1970, dat op zater dag 21 maart in het RAI-Congrescen- trum in Amsterdam wordt gehouden. Behalve door de twaalf aan het Song festival deelnemende landen (Neder land. Zwitserland. Italië. Joego-Slavië. België-Frans, Frankrijk, Engeland, Lu xemburg, Spanje, Monaco, West-Duits- land en Ierland) wordt het festival ook uitgezonden door België-Neder- lands. Oostenrijk, Oost-Duitsland, Tsje- cho-Slowakije, Hongarije. Roemenië. Bulgarije, Polen, Sowjet-Unie. Marok ko en Tunesië. Voorts zal ook de Braziliaanse t.v. het programma rechtstreeks via een communicatiesateliet overnemen. Ook zal het programma in enkele landen via de radio te horen zijn. Vol gens 'n voorlopige opgave is dit 't ge val in Engeland (BBC). Ierland, Span je en via de radio van de Engelse en de Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland, In de malaise die VARA-t.v. momen teel in vrijwel alle sectoren doormaakt, moeten ook de kinderprogramma's de len. Neem gistermiddag. Geen kwaad woord over Theo Kubiaks film „Opa's dieren", maar in de tijd van Pipo, Mik en Mak, Ja zuster neen zuster, om maar een paar programma's te noe men, zou die film toch hoogstens in de vakantietijd het scherm hebben ge haald. .Midweek, dat lijkt evenmin een succes. Het is een rommelig programma waarin voor zichtige pogingen om ook een beetje se rieus te doen verdrinken in pop-ge weld. Neen, de tijd dat de VARA op vrijwel elk terrein van de t.v. toonaan gevend was lijkt wel definitief voorbij. Ook Bellevue is al aan het verzanden. Jan Blaaser doet de presentatie gezel lig genoeg maar gisteren bijvoorbeeld bungelde de rubriek zo gevaarlijk tus sen kunst en kitsch dat de kunstinfor matie, die kennelijk toch beoogd wordt helemaal tussen wal en schip raakt. Gelukkig kwam „Dit is het begin.." voor de eerste maal een stukje van de grond. Enige onderwerp was wonen. Er werd aandacht besteed aan „De Kraker", de actie die beoogt leegstaan de huizen „illegaal" door woningzoe kenden te laten bezetten. Die actie heeft, geloven wij, geen werkelijk ef fect op de woningnood, maar ze legt wel een fel accent op een wantoestand. Als intermezzo werd het „geval-Babs" behandeld: in een enorm flatgebouw blijken de bewoners zelfs de naaste bu ren nauwelijks te kennen. Men had te veel tijd uitgetrokken om dit met anti- t.v.-middelen aan te tonen. Maar het leidde tot een heel levendige duscussie waarbij heel veel aan de orde werd ge steld. Nieuw in het programma ww presentator Frits Moll. Hij maakte de indruk dit werk uitstekend aan te kun-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2