Alphen kan centrumuitbreiding realiseren Wordt universiteitstoren hoger? Empeo stelt programma samen voor te stichten nieuwe city in Alphen Realisatie mogelijk met steun van Rijk brood jesbar inn Discobar dancing op de Langebrug RAADSLEDEN VRAGEN HET COLLEGE: BIOSCOPEN Erotische kijkkastjes van Louis Paul Boon bij het LAK WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT j Bovenstaande situatieschets toont procentsgewys aan in hoeverre de omliggende J gemeenten, wat betreft de koopkracht van duurzame goederen, op Alphen (Van onze correspondent georiënteerd zyn. ALPHEN A. D. RIJN Verschenen Is het interimrapport dat de N.V. Mij. voor Project ontwikkeling „Empeo" te Utrecht op verzoek van het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn heeft samengesteld met betrekking tot het voornemen van de gemeentelijke overheid in het centrum een uitgestrekte nieuwe City te stichten. Deze City is voorlopig gepland in het gebied dat in grote lijnen wordt omsloten door de Van Mandersloostraat, de Van Boetzelaerstraat, de Bloemhofstraat, de Thorbeckestraat en een gedeelte van de Hoofdstraat, ter grootte van ca. zeven ha. Dit grootse plan in het kader van de centrum ontwikkeling dateert sedert vele jaren, omdat de realisering volkomen afhankelijk was van de verwerving door de gemeente van de centraal in dit gebied liggende bloem- en plant- kwekerijen van Lemkes. Pas het vorig jaar slaagde de gemeente erin dit gebied aan te kopen, zodat het college toen pas nadere stappen kon zetten op de weg naar realisatie van dit voor de verdere ontwikkeling en voor de leefbaarheid, alsmede de zelfstandigheid van de gemeente bijzonder belangrijk en ingrijpend vernieuwings- en uitbreidingsplan. Het centnim t de achtergrond (midden) B. en w. hebben er nadrukkelijk op ge wezen, dat de technische en financiële aspecten van een mogelijke uitvoering van dit centrumplan door het college nog niet zijn bezien. Over een en ander zal nog uitvoerig beraad plaatsvinden. Er zal naar gestreefd worden, deze zaak in al haar aspecten over enkele maanden, doch in ieder geval binnen een half jaar, in de gemeenteraad te behandelen. 'Steun Bjj het onderzoek is gebleken, dat de kosten van de grondverwerving en van i de civiele reconstructie van het gebied, die voor het stadscentrum nodig zijn, groter zyn dan door de nieuwe bestem mingen kunnen worden opgebracht. De plannen zullen dus slechts kunnen worden uitgevoerd, indien rechststreeks of lndiriedt door de gemeente een ver liesgevende grondexploitatie wordt ge dragen. Gezien de situatie op het ge bied van de gemeentelijke financiën van dit moment, betekent dit, dat een plan voor het centrumgebied als totaal, zoals is gedacht, slechts kan worden gereali seerd met steun van het Rijk. De realisatie van voormeld programma zal èn vanwege de behoefte, die zich in de loop der jaren geleidelijk zal voor doen èn vanwege het tijdstip, waarop de gronden bouwryp zullen kunnen zijn, in fasen moeten gebeuren. Uit een oog punt van behoefte, zou de eerste fase als volgt kunnen zijn opgebouwd: win kelbedrijfsoppervlakte ca. 7500 m2; cul tureel centrum; kantoorruimte (begane grond) 1000 m2; woningen op kantoor ruimte; parkeerterrein voor 300 perso nenauto's; verkeersvoorzieningen in en rond het plangebied. E.e.a. zo nodig te splitsen in voorfase en vervolgfase, dus danig gerealiseerd, dat zij zonder moei lijkheden in elkaar kunnen vloeien. Een efficiënt verkeerssysteem is één van de voorwaarden tot een goed samen spel van de verschillende functies van een stad. Een goed functioneren van een stedeiyk centrum is in hoge mate afhankelijk van de kwaliteit van de be reikbaarheid. Enquête Teneinde een gedetailleerd inzicht te verkrijgen In de huidige functie van het centrum van Alphen aan den Ryn, in het bijzonder op het gebied vaA de detail handel, is in Alphen en omgeving een enquête gehouden. Deze omvatte 1251 vraaggesprekken (287 in Alphen en 961 ln de omgeving) en had betrekking op ongeveer 5 pet. van de bevolking in het onderzochte gebied. De geënqueteerde plaatsen waren Zwam- merdam, Bodegraven, Nieuwkoop, Noor den, Nieuwveen, Ter Aar, Aardam, Aar- landerveen, Langeraar, Korteraar, Rijns- aterwoude. Zevenhoven, Woubrugge, Leimuiden, Papenveer, Koudekerk a. d. Rijn, Hazerswoude-dorp, alsmede Bos koop, zijnde het gebied waar de invloed van Alphen als winkelcentrum, in een kring van 105.000 inwoners zich laat gelden. Het onderzoek heeft o.rn. als resultaat opgeleverd, dat het overgrote deel (77 pet.) van de consumptieve bestedingen in de sector van de duurzame gebruiks artikelen van de Alphenaren in Alphen zelf blijft. Voor de dagelijks benodigde artikelen is dit percentage nog hoger. In de periode medio '68-medio '69 be droeg de in Alphen aanwezige koop kracht van duurzame gebruiksartikelen ongeveer f 28 miljoen; hiervan wordt f 19 k f 20 miljoen in Alphen-centrum besteed; f2 miljoen in de overige win kels in Alphen en f 6 f 7 miljoen vloeit naar elders af; t.w. voor 9 pet. naar af te leiden, dat het 13.600 m2 omvat tende duurzame winkelapparaat in Al phen-centrum zijn omzetten voor ca. 65 pet. uit „oud"-Alphen, 10 pet. uit Alphen-noord en 25 pet. uit het verzor gingsgebied ontleent. Conclusie: de eerste fase van de ver groting van het winkelapparaat in Al phen-centrum zal in de orde van 7500 m2 bedrijfsoppervlak kunnen liggen. Leiden; 7 pet. naar de grotere steden; 5 pet. elders en voor 2 pet. niet in win kels besteed, voor wat duurzame arti kelen betreft. De enquête toont duidelyk aan, dat in Alphen in feite van slechts één echte centrumstraat kan worden gesproken, nl. de Van Mandersloostraat. De gemid delde omzetten liggen hier hoog. De Van Mandersloostraat wordt op ruime afstand gevolgd door respectievelijk de Hooftstraat, de Julianastraat en Raadhuisstraat. Cultureel centrum De bestaande maatschappelijke en cul turele voorzieningen in Alphen houden een gezonde ontplooiing van het plaat- selijke verenigingsleven tegen; de meer derheid der verenigingen juicht het plan tot de bouw van een cultureel centrum toe, waartoe in april 1968 een deskundig rapport is uitgebracht. „Empeo" denkt aan een meervoudig ge bruik van het cultureel centrum, welke tot uitdrukking zal kunnen komen in de verhuur van de grote zaal, c.q. van de foyer of de kleinere ruimten, voor voorstellingen van beroepsgezelschappen filmvoorstellingen, feestavonden en ver enigingsuitvoeringen, congressen, lezin gen, voorlichtingsavonden, tentoonstel lingen, shows enz. en voorts in een kop peling van het zalencomplex aan een café-restaurant. Een dergelijke horeca- voorziening is onmisbaar om het cen trum, ook 's avonds, aantrekkelijk te maken voor bezoekers van culturele ma nifestaties en voor passanten. Ook ver dient het aanbeveling, hierbij een ont moetingsmogelijkheid voor de jeugd op te nemen. Ontwikkeling Het toekomstige city-vormingsproces moet worden gezien in het kader van de te verwachten stedelijke ontwikkeling van Alphen als geheel. De visies op de ze ontwikkeling zijn o.rn. neergelegd in het structuurplan voor Alphen en in het streekplan Rijn en Gouwe. In grote trekken komen beide plannen overeen. Het belangrijkste verschil ls wellicht Groei Ook panden al. dean (Van Boetielaer- structuurplan sterker dan het streekplan een bevolkinsgroei voorziet straat 1 sullen moeten «t|ken, .ndlen de „p „asla van de van de lokale centrumuitbreiding zal worden gereali- werkgelegenheid. seerd. Met deze groei tot (voorshands) 70.000 moet een ontwikkeling in het centrum van Alphen corresponderen, een ontwikkeling, die goeddeels haar beslag zal moeten vinden in het gebied, waarop de bestemmingsplannen „Van Boetzelaerstraat" en „Thorbeckeplein" betrekking hebben. Dit aspect heeft tot gevolg, dat met name het plangebied „Van Boetzelaer straat" in hoofdzaak „achterterreinen" beslaat en daardoor voor een centrum ontwikkeling een te geringe presenta tie-mogelijkheid naar buiten heeft. Ontsluitingswegen In een uitvoerige beschouwing wijst het rapport van „Empeo" o.m. op, dat voor de relatie tussen de woonwijken onder ling en die met het stadscentrum een duidelijke behoefte bestaat aan ontslui tingswegen voor het centrum. Het ,J3mpeo"-rapport adviseert voorts zo spoedig mogelijk de reconstructie van het kruispunt Oranje-Nassausingel- Willem de Zwijgerlaan tot een T-aan- sluiting, waarbij het race President Kennedylaan-Oranje Nassausingel een meer gestrekt verloop krijgt, te realise ren, en de aansluiting van het centrum aan genoemde Oranje Nassausingel te realiseren. Voorts belicht „Empeo" de noodzakelijkheid van twee bruggen over de Oude Rijn, die in het noorden als ont sluiting van Alphen-noord westzijde en die als verbinding tussen het Thor beckeplein en het Burgemeester Visser park, mede als extra ontsluiting van het centrum. IS dusdeze maand elke donderdag De functionele analyse leert, aldus de visie van „Empeo", dat Alphen-centrum een goed voorbeeld is van een cumulatie van winkelfuncties. Dit centrum is nl. buurtcentrum, wijkcentrum en citycen- De regionale functie is, gezien de ge ringe omvang en het weinig imposante karakter van het centrum, toch nog zeer aanzienlijk, gemeten in een gebied met circa 105.000 inwoners. Er is een goede grond voor de verwachting, dat, naarmate de geprojecteerde nieuwe we gen gereedkomen, deze aan de ontwik keling van Alphen nog een extra sti mulans zullen geven, manifesterend in versnelde bevolkingsgroei en aanbod van velerlei soort bedrijven en instel lingen om zich hier te vestigen. Met het oog op de toekomst moet in de sector van de dienstverlenende bedrijven met een centrale functie op een groei van 4 5 pet. per jaar worden gerekend. Het is raadzaam een terrein te reserve ren speciaal voor de ontwikkeling van' kantoren. Bij voorkeur zou een derge lijk terrein, ter grootte van 500 k 10.000 m2 moeten aansluiten bij de reeds be staande kantoorconcentratie op de lin ker Rijnoever. Het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat zich ook diensten met een boven regionale functie voor vestiging in Al phen zullen aandienen zonder dat deze belangstelling voor Alphen iets met Al phen-centrum te maken zal hebben. Het belangrijkste vestigingsmotief voor deze bedrijven en instellingen zal de cen trale ligging van Alphen zyn, gecom bineerd met de mogelijkheid om in di verse delen van de Randstad arbeids krachten te wei-ven. Concurrentie Wat de drainerende werking- van con currerende centra betreft, wordt ge dacht aan Alphen-noord. In het advies rapport van de afdeling Planologie van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf van een jaar geleden wordt er expliciet van uitgegaan, dat de cityverzorging in Alphen-centrum ge concentreerd dient te blijven. In dit rap port wordt voorzien, dat de voltooide wyk Noord t.z.t. ca. 10.000 woningen en ruim 35.000 Inwoners zal tellen. Voorts wordt ervan uitgegaan, dat in deze nieuwe woonwijk 1 a 2 wijkcentra en 2 buurtcentra zullen moeten worden gesticht, waarbij, zo merkt „Empeo" op, duidelijk twijfel wordt uitgesproken over de bestaansbasis van twee wijk- Worden de betreffende gegevens als basis en als condities aanvaard voor de programmering van het in Al phen-centrum toe te voegen winkelpak ket uit Alphen-noord dan valt hiervan Tweemaal Zeskamp in Groenoordhal LEIDEN De finale van Dubbel-Zes- kamp, het populaire NCRV-tv-program- ma zal 25 april a.s. in de Leidse Groen oordhal worden gehouden. Aan de reeks Zeskamp-uitzendingen zal er nog een worden toegevoegd: op 25 mei a.s. vindt de ontmoeting plaats tussen de winnaar van het seizoen '68-'69 en de winnaar van het seizoen '69-'70. Deze laatste uitzending zal in kleur geschieden; In totaal zal er een tribune capaciteit voor achtduizend bezoekers worden gecreëerd. Zijn er anders alleen kaarten beschikbaar voor de inwoners van de deelnemende steden, voor de duels op 25 april en 23 mei zullen ook Leide- naars kaarten kunnen krijgen. LEIDEN. In het pand Langebrug (nabij de Papengracht), waarin tot voor een half jaar een dependance was ge vestigd van dansschool Cnstelein, wordt binnen twee maanden een discobar dancing geopend. Op het ogenblik is men reeds bezig aan de verbouwing van het pand. Het ligt in de bedoeling van de a.s. exploitant dat de bar een beslo ten club wordt. Militairen exposeren in „De Lakenhal" LEIDEN. Dinsdag a.s. om 10.30 uur .wordt in het stedelijk museum De La kenhal de 18e tentoonstelling „De mili tair met palet en camera" geopend. De expositie telt 79 tekeningen en 120 fo- to's. In Leiden blijft de tentoonstelling tot en met 1 maart, van 4 tot en met o maart is de expositie te zien in de manschappenkantine van de Frederlk- kazerne in Den Haag. OUD ADE, kleurenfilm. Vrijdag 6 februari 20.30 uur vertoont de gym- 1 nastiekvereniging „Sportief" in aan- sluiting op haar jaarvergadering, die om 19.30 uur aanvangt, een kleurenfilm van de Olympische Spelen in Rome. Deze film is voor alle inwoners van Oud Ade vrij toegankelijk. De vertoning vindt plaats in „Ons Dorpshuis". LEIDEN De PvdA-raadsleden M. v. Aken en F. Gransch hebben het Leidse college van b. en w. enkele vragen ge steld naar aanleiding van de bouw van het Witte Singelcomplex van de Rijks universiteit. Zij vragen o.m. of b. en w. al op de hoogte zijn van de totale hoogte van de zgn. faculteitstoren en of die hoogde niet afwijkt van de oorspronke lijke. Tevens vragen zij of het juist is, dat de toren, of andere delen van het Witte Singelcomplex, zodanige afmetingen of ligging verkrijgt/verkrijgen, dat de wo ningen Rijn- en Schlekade geen zonlicht meer krijgen als de toren wordt ge bouwd. of in ieder geval minder licht dan de bouwverordening voorschrift.' „Indien daar onzekerheid over, bestaat", aldus de heren v. Aken en Gransch, „willen b. en w. dan verklaren dat een bouwvergunning, noch een heivergun ning zal worden afgegeven?" Voorts vragen zij het college of zij willen toezeggen, dat op of in de na bijheid van de plaats waar het complex is geprojecteerd, geen bomen zullen wor den gerooid, schuttingen zullen worden geplaatst, grond- of bestratingswerk zaamheden zullen worden uitgevoerd, verkeersmaatregelen zullen worden ge nomen, wateren zullen worden gedempt, dat alles voorzover het verband houdt met het Witte Singeltcomplex, vóórdat: het Hoogheemraadschap Rijnland toestemming heeft gegeven voor de (gedeeltelijke) demping van de Trekvliet; definitief vast staat, dat van de on der 3 bedoelde strijdigheid met de bouwverordening geen sprake zal zijn? De heren Gransch en Van Aken beslui ten hun vragen met: „Weten b. en w. of het juist is dat de Rijksuniversiteit tracht de woningen Rijn- en Schiekade 40 Lot en met 45 te kopen, met de bedoeling deze aan de woningvoorraad te onttrekken? Wat zou volgens b. en w. dat laatste rechtvaardigen?" en „Heeft de commissie van overleg tus sen Raad en Curatoren der Rijksuniver siteit vergaderd, en zo ja, wat is de me ning van deze commissie over de hier boven genoemde punten?" RIJPWETERING, Contactavond. A.s. vrijdagavond 6 februari wordt in het clubgebouw weer een contactavond gehouden voor senior- en ondersteunen de leden van de v.v. „Rijpwetering". Ook de echtgenoten of verloofden zijn van harte welkom. De avond bestaat, zoals gewoonlijk, uit klaverjassen om aan trekkelijke prijzen. Aanvang half negen precies. Men wordt verzocht op tijd binnen te zijn. Camera: De sergeant (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lfdo: Mayerling (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 700 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: De bloedwraak van Mattie Ross (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Teorema (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9J.5 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: Easy Rider 18 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Een dollar tussen de tanden (18 jaar). Dagelijks- 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. DE SCHRIJVER Louis-Paul Boon houdt zich, behalve met zijn auteurswerk, ook bezig met het ver vaardigen van een soortement (p)op- artige objectkunst in de vorm van kijkkastjes met erotische onderwer- Om alle misverstand te voorkomen moet worden gezegd, dat de erotiek in deze tableaux nimmer schokt en als zodanig ook niet afstoot. Wel toont Boon zijn gedachtenassociaties met de psyche van het vrouwelijke wezen op een originele, geheel eigen wijze. Hij ziet de vrouw als minnares, als liefdesobject, als nieuwsgierige naar het eigen zijn van de vrouw. Hij ziet ze vooral als symbool van de oorsprong en de vruchtbaarheid, door het veel gebruikte ei-motief in zijn werk. Sterk naar voren komt ook het trap- motief in deze objecten. Laat hij daardoor de vrouw uitstijgen boven het gemiddelde van de aardse mensf Daarnaast echter accentueert hij soms vrij hevig - en overmatig ge proportioneerd - de vrouwelijke ge slachtskenmerken. Soms krijgen zijn sujetten daardoor iets monsterlijks. Met dat alles moet de kijker het fe nomeen vrouw en 't begrip van haar schoonheid op eigen wijze interprete ren. Dat begrip is in de moderne kunst echter altijd probiematisch. Dat behoeft niet te betekenen dat, bij alle verschil van opvatting daar over, de objecten van Boon onaan trekkelijk zijn. Hij weet wat hij te zeggen heeft en ook zeggen wi/, soms zeer indringend over te bren gen, zodat de kijker meestal niet naar de bedoeling hoeft te raden. De ene keer is het werk wat karika turaal, een andere maal mag men het opvatten als een parodie op het te verbeelden begrip. Dikwijls is het werk ook louter illustratief. GOED TOT UITING koipt dat b.v. in .puberteit", een naakt meis je dat zich in een spiegel bekijkt, en in J'a radijsvogel", eveneens een naakt figuurtje voor een spiegel bo ven aan een gebroken trap. Geestige tafereeltjes zijn „Suzanna" en „In de kamer van Beauty Kitt". „Zwanger schap" toont de vrouw als een mon sterachtig ei; ,JJe dood van L.P.B." getuigt van een wat sinistere zelf- Een uit een eierschaal stappende vrouwenfiguur heet „Hoog boven ons". „De geliefden" is een grappig tableautje, „De tuin der armen" daarentegen is niet ontbloot vnn een zekere tragiek, om hiermee een greep te doen uit de in het trappenhuis van het academiegebouw geëxposeerde collectie. Al met al is deze tentoonstelling van Boons werk interessant genoeg om er kennis van te nemen. Wie het als kunst wil zien of als intellectuele huisvlijt, die kan kiezen. Er worden tegenwoordig gekkere dingen als beeldende kunst aangeprezen. Origi naliteit kan aan Boon niet worden ontzegdhij heeft althans een geheel eigen manier om zijn zegje te xeg- WILLEM PRINS

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3