memng Odi hulpeloos voor rechter: „Natuurlijk had ik t kind willen houden Dakloos Supersonische uitwisseling Israël-Syrië .Willy Brandt ontmoet Pompidou Geen problemen bij bezoek aan Curacao van marinefregatten Vermoedelijk heroïne-Fagin gegrepen Race door halve land om leven van kind STERKE MANNEN VOOR VEROLME VRIJDAG 30 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze correspondent) DEN BOSCH Volslagen In paniek, omdat haar ouders niets te weten mochten komen was Odi A. (23) uit Budel in de nacht van 2 september vorig jaar naar het toilet in haar ouderlijk huis geslopen. Daar bracht zc een kind ter wereld, dat weer om maar niet gehoord te worden prop papier in het mondje stopte. 0111 te beletten dat hel zou gaan huilen. Geheel buiten zichzelf probeerde zc hel kind dat even had geleefd, weg te spoelen. Ondanks al haar goede rneraens het kind te willen houden, had zc kindermoord begaan. Hulpeloos bekende ze gisteren voor de rechtbank in Den Bosch, dat zc ■au beseft wat ze had gedaan. „Het kwain nverwacht. Natuurlijk had ik het willen hou den", antwoordde ze rechtbank-president inr. Th. Geense. De vader was een 22-jarige jongeman Leo A. uit 1 Eindhoven, een dameakapper die het 'met de moraal niet zo nauw bleek te nemen. Hij had echter niet met hot meisje willen trouwen omdat dat herhaalde" hij gisteren nog eens voor de rechtbank niet. eens van haar hield. Misbruiken deed hij haar zoveel te meer, binnen enkele jaren was Odi driemaal van hem in ver- waohtiing geraakt. „Och, ze was continu in ver wachting", merkte de fraai gepommadeerde kapper op. Meisje (23) slachtoffer van „superegoïst" ontsprongen. Hij kende een 'vrouw, die hij bijna dagelijks kapte en die hem wel wilde helpen als de nood weer eens aan de man was. Die vrouw, Dymph V. (43) uit Eindhoven had bij de politic hardnekkig ontkend iets met Odi te hebben gedaan, maar-gisteren bekende ze bij verrassing: in een kamer boven het café van haar zuster m Eindhoven aborteerde ze in 1967 en 1968 het Budel se meisje. De derde keer legde Odi het. dacht zij slimmer aan. De hele zomer van 1969 wist ze te verbergen dat ze in verwachting was. Ze wilde het kind houden. Zeer tot het misnoegen van Leo „een super egoïst", zoals de president van de rechtbank hem noemde, 's Nachts op 1 september waren ze samen op de Budelse kermis. Leo en Odi kregen ruzie over de baby, die geen wettelijke vader dreigde te krijgen en dat terwijl Odi's moeder zeer traditionele opvattingen had, zoals officier van justitie mr. J. HuMeman zei. Leo sloeg Odi bij het kermisterrein van zich af. Hij smakte haar tegen een auto en vervolgens voorover op de weg. Een auito reed rakelings langs haar hoofd. De dag daarop kreeg ze hevige pijnen en 's nachts bracht de radeloze jonge vrouw haar kind ter wereld. „Ze is de dupe geworden van de misdragingen van Leo A", aldus de officier van justitie. Hij bestempelde Leo lot de kwade genius, want hij was het ook die Dymph V. meerdere malen vroeg Odi te „behandelen Odi durfde zich er met tegen te verzetten. De psychiater noemde Odi een ..kinderlijk meisje dat doodsbang was voor de ontdeklcing van haar zwangerschap" Dk vrees werd nog gevoed door de opmerking van Leo dat als ze over de abortussen zou reppen „ze nog niet gelukkig" zou zijn. Voor de psychiater was het de vraag of Odi bewust het kindje heeft willen doden. Ze was op hét moment van haar daad in hoge mate ontoereken baar, zo zei hij. Odi had overigens geen kleertjes voor het kind gekocht maar dan zou ze ook snel door de mand zijn gegaan. ,,Ecn trieste en moeilijke zaak", vond de officier. Hij was van oordeel dat het meisje met opzet had gehandeld. „Maar ze reageerde op een debiel niveau". De officier achtte kindermoord daarom niet bewezen, wel kinderdoodslag. „Zo verdorven is ze nu ook weer niet". Odi heeft 35 dagen in voor arrest gezeten. De officier wilde niet dat ze nog eens naar de gevangenis terug zou moeten en eiste zes maanden met aftrek, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Dymph V. bekende niet helemaal volmondig. „Ze kwam steeds jankend bij me. Eerst heb ik haar gezegd hoe ze het kind zelf kon weg maken, maar ze kwam terug met de boodschap dat ze het niet zelf kon", beweerde ze. Leo A. die Legen haar moest getuigen, verklaarde na veel aarzelen (president: „U hebt geen leeftijd om aan geheugenverlies te lijden") dat hij Odi zeker zes keer voor een behandeling bij Dymph boven het café had gebracht. Zucht naar gewin ,,Ze WQ6 helemaal niet geschikt om een onecht kind te hebben, dat is wel gebleken. Nu kraakt ze me af en noemt ze me een beroepsaborteuse en zegt ze dat ik geld aanneem. Ze wil me alleen maar een hak zetten nu ze Leo kwijt is", aldus Dymph. De officier van justitie eiste tegen haar zes maanden met afti-ek. Naar zijn mening had ze geholpen uil „dood ordinaire zucht naar gewin". Leo bekende haar geen geld le hebben gegeven, maar wel een haarstukje en hij kapte haar gratis Officier: ..Dus u deed wel wat terug?" Leo: „Je mag iemand toch wel iets cadeau De raadsvrouwe van Dymph: „Er wordt tegen woordig heel anders over abortus gedacht. Dit is een kwestie van haat van het versmade meisje". De bravoure- waarmee Leo de rechtzaal was binnen gekomen, schrompelde snel weg toen de rechtbank hem de pin op de neus zette. Eerst probeerde hij zich overal onder uit te draaien en de zaken te bagatelliseren. De officier stapte driftig over het podium totdat hij scherp uitviel: „U hebt. dit kind misbruikt, misbruikt ja, op een schandalige „Het behoort niet tot mijn ambt de zedemeester uit te hangen, maar ik moet opmerken dat deze verdachte zich bijzonder ernstig heeft misdragen. Hij gaat mank aan tptaal gebrek aan enig zedelijk besef' Ook tegen Leo A. eiste hij zes maanden met aftrek. Uitspraak op donderdag 12 februari. Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Per vergissing is in Amsterdam een huis gesloopt. Toen de foto graaf Theo Veenboer bij zijn woning aan de Nieuwe Leliestraat 42. arriveerde, ontdekte hij tot zijn verbijstering, dat een aantal mannen er het dak al van af hadden geslagen. De gemeente bleek een slopersbedrijf opdracht gegeven te hebben, in het kader van de sanering van de Jordaan, de panden 40 en 44 af te breken, maar men had ?ich in het huisnummer vergist. „Gelukkig kwam ik juist op tljd^, zegt Veenboer „Anders had nu mijn kostbare apparatuur ondér het puin gelegen De gemeente heeft hem schadeloos gesteld en een nieuw, woning toegewezen. DAMASCUS (AP Reutel) Laag vlie gende Israëlische straaljagers hebben vanmorgen boven verschillende Syrische steden de geluidsbarrière doorbroken. Volgens een militaire woordvoerder beperkte de schade zich tot gebroken ruiten. De betrokken steden zijn niet bij name genoemd. Het is echter bekend, dat Israëlische vliegtuigen boven Alep po. de tweede stad van Syric, en Damas cus zijn geweest. Tevoren had een formatie van de Sy rische luchtmacht in de Israëlische ha venstad Haifa schade veroorzaakt door het doorbreken van de geluidsbarrière. Volgens de woordvoerder was de vlucht bedoeld als antwoord op de voortduren de schending van het Arabische lucht ruim en op het doorbreken van de ge luidsbarrière door Israëlische vliegtui gen boven Damascus, drie weken gele den. Later verklaarde de woordvoerder dat -twee Israëlische vliegtuigen van middag het Syrische luchtruim probeer den te schenden, maar door Syrische vliegtuigen en grondgeschut werden verdreven. In Tel Aviv is meegedeeld dat een Syrische mig-21 straaljager van daag boven Haifa door de geluidsbar rière is gebroken. (Van c correspondent) BONN Bondskanselier Brandt, die vandaag in Parijs president Pompidou ontmoet gelooft dat de onderhandelingen r het toetreden van Engeland tot de EEG halverwege het jaar kunnen bo- Voor de Franse televisie zei hij giste ren dat het mogelijk zou zijn, om de hand te houden aan het schema, dat indertijd op de vergadering in Den Haag is opgesteld. Hij voegde daaraan toe dat voor de Zes niet nodig is om dat besluit formeel te nemen. „Dat kan 1 het beste informeel onder elkaar uitmaken". Het bezoek van Brandt aan Parijs is het eerste sedert hij kanselier ls geworden. Staking bij Ford in Genk p (Van onze correspondent) BRUSSEL In de Fordfabriek van Genk hebben gisteren 150 van de 275 tgereedschapmakers het werk neergfetegd; zij eisen hogere lonen. Alhoewel de vak bonden de staking niet erkennen, gingen toch vakbondsleiders met de directie onderhandelen. Door deze wilde staking loopt de pro- duktie in de fabriek geen enkele ver traging op. De staking heeft ook niets te maken met andere sociale moeilijk heden in het bedrijf: de vakbonden wil len nieuwe sociale voordelen, maar Ford wil dat de huidige c.a.o. die geldig is tot het einde van het jaar gerespec teerd wordt. De vakbonden hebben reeds laten horen dat zij een staking eventueel zouden overwegen. De Limburgse mijnwerkers konden gisteren reeds in postkantoren en banken hun stakingsuitkering gaan ontvangen. Ook de socialistische vakbond heeft nu besloten stakingsgeld uit te betalen. Staatssecretaris Van Es: DEN HAAG De regering is er niet bang voor dat bepaalde bevolkings delen van Curacao aanstoot zullen nemen aan het Nederlandse vlagvertoon, wanneer de twee marinefregatten Van Speyk en Van Galen gedurende een week voor anker zullen gaan in de haven van Willemstad. Staatssecretaris Van Es van Marine antwoordde dit gistermiddag op vragen van het Tweede- Kamerlid Wierda (P.v.d.A.) De heer Wierda zag in de jongste ont wikkeling de benoeming van de heer Jonckheer tot gouverneur van de Antil len aanleiding het bezoek aan „de West" af te gelasten, maar staatssecre taris Van Es deelde zijn mening niet. Hij dat hem geen bezwaren hadden be reikt uit Curasao tegen het Nederlandse vlagvertoon. De fregatten zullen aanwezig zijn op dë Wereldtentoonstelling in Osaka (Ja pan), ze varen via het Panamakanaal. Vier maanden voorwaardelijk in Loiredrama Niet aandoen van Williemstad zou geen besparing van de reisduur opleveren, omdat toch een week voor anker gegaan zal moeten worden vanwege regelmatige onderhoudsbeurten. Gedurende 14 pro cent van hun reis zijn de twee schepen zo ver weg, dat ze twintig dagen nodig hebben om op hun thuisbasis terug te Dat levert, aldus staatssecretaris Van Es. ea tit*» op vpor h«t.«AXQ,*W- dedigingsstelsel, dat vanwege de activ: teit van de Russische krijgsvloot op zi toeft al - op 'zijfi'^minimumsterkte zit. Maar de regering vindt dat het belang van vlagvertoon en vlootbezoeken in buitenland toch nog opweegt tegen het ANGERS (AFP) De voormalige leider van een vakantiekolonie in het Franse plaatsje Murs, Michel Delaunay, door een rechtbank in Angers veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van onge veer 1.300 gulden. Het vonnis vormde de nasleep van het drama van 18 juli vorig jaar, toen negentien kinderen uit de kolonie in de Loire verdronken. Zij waren door de stroom meegesleurd toen eeo zandbank waarop zij zich bevonden, wegzakte. Gemeentemuseum, wordt zondag middag 1 februari voor de vijfde maal gehouden. Met een toelichting door dr. C. C. J. von Gleich zullen aan de hand van de band opgenomen muziekpro gramma's nieuwe stromingen en com posities in de muziek van de laatste tien jaar worden beluisterd. De bijeen komst, die gratis toegankelijk is voor bezoekers van het museum, duurt ongeveer een half uur. CHANEL VEEL GOUDEN ACCESSOIRES- Op em dansende rokzomen PARIJS Terwijl de an dere ontwerpers een op-en- neerspelletjes speelden met de roklengten. hebben de rokkenbestudeerders zich afgevraagd wat Coco Chanel wel in de voorjaars collectie sou doen. Welnu, ze is geen centimeter van de door .haar aanvaarde lengte afgeweken. Dit betekent dat de rok overdag vijf centi meter over de knie valt. zeveneneenlialve centimeter het cocktaliuur en tot de enkels reikt bij de avond japonnen. De voorjaars modellen van haar beroemde pakjes zijn vaak uitgevoerd handgeweven. pastelkleu- rige tweeds, wit piqué of sjantoeng. Van kraagjes valt niet veel te bespeuren. Chanel houdt het op stroken gesteven linnen, die soms een vrou welijk boordeffect hebben maar er in elk geval nooit mannelijk uitzien. Ook heeft zij een voorkeur voor ronde claudine-boordjes met bij passende witte of zwarte zijden das. Er is een overdadige hoe veelheid aan gouden acces soires. Voor ceintuurs wor den brede banden goud- fillgrain gebruikt, die soms met stenen worden opge luisterd. Voor de kraagloze hals worden bijpassende chokerkettingen voorge schreven, soms in combina tie met lange gouden ket tingen. Ook werden hang- kettingen met een grote parel als hanger getoond. Chanels voorjaarsensembles zijn even eenvoudig gehou den als haar pakjes. De jas sen zijn op roklengte en in dezelfde stof. Ook hierbij is de afwezigheid van een kraag typerend. Louis Ferraud toonde zijn collectie onder begeleiding van tam-tamgeroffel in het museum voor moderne kunst. Zijn stijl valt te om schrijven als een mengeling van Griekse draperieën, pri mitieve wilde opdruk, hoofdbanken, rechtstreeks afkomstig van de Indianen en suède met franjes. De lijn is bloezend, in soe pele jersey, wol en zijde, die zacht over het middel valt. om dan in plooien weer bijeen te worden gebracht. De roklengte varieert van supermini tot het punt van exhibitionisme tot halverwege de kuil. Michel Goma. hoofdontwer- per van het huis Jean Pa ton, heeft een oplossing ge vonden voor het probleem van de roklengte. lever ze in drie lengten. nieuwste daarvan ls de tot halverwege de kuit. ijl tientallen creaties tot van de grond Van Laurein c vielen. De zomen zijn bij Patou vaak afgebiesd met een strook wit of een fel con trasterende kleur. De alge mene lijn is slankmakend en op de heup worden brede, witte ceintuurs ge- De mantels worden kort ge houden. met als nouveauté plissé, zoals in een combi natie in hemelsblauwe sjantung. met bijpassende japon die voorzien is schuin afgesneden voor achterpanden. De collectie is niet alleen vrojijk, m ook echte haute couture. Voor de jonge vrouw zijn de japonnen werkelijk jeug dig, met een onschuldig air NEW YORK (Reuter) Twee dagen nadat de New-Yorkse politie drie kin deren heeft aangehouden die „bijver dienden" door verkoop van heroïne heeft zij gisteren de man gearresteerd die ervan verdacht wordt de kinderen op pad te hebben gestuurd. Het is de 39-jarige. Victor Santiago, vader van vier kinderen, die door offi cier van justitie David Epstein wordt vergeleken met Fagin (de figuur uit Charles Dickens' boek Oliver Twist die een bende kinderen gebruikte om voor hem uit stelen te gaan). Epstein wilde op vrijlating van Santiago een borgtocht van 50.000 dollar gesteld zien, maar rechter Gagliano noemde dit onvoldoen de en verhoogde het bedrag tot 100.000 De zaak kwam aan het rollen toen de politie dinsdag drie schooljongens van 11. 13 en 15 jaar arresteerde die dage lijks op Coney Island zo*n 90 doosjes he roïne verkochten voor tien dollar per stuk. Deze „bijverdienste" na school tijd leverde hun 50 dollar per dag op. Bij de inval in Santiago's woning vond de politie een hoeveelheid heroïne en ma rihuana en de middelen om narcotica te vervaardigen. De verdachte kwam twintig jaar geleden illegaal de Verenig de Staten binnen. Beloning voor jeugdige vinders juwelenkoffers (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Zon briefje hebben wij nog nooit gezien. Is dat voor ons?" Dal was de spontane reactie van twee Zun- dertse jongens gisterenmiddag in liet Bredase politierechter. Het geld kregen zij van de Antwerpse diamantair F. de Bliek jr., van wie dinsdagochtend twee koffers mei juwelen gestolen werden met waarde ruim een kwart miljoen gul- De 15-jarige Ado Havermans vond de koffers gistermorgen om kwart voor 11) Ze lagen half in de sloot naast de weg Rijsbergen-Breda. Een groot deel van de goederen zat er nog in. De waarde ervan was naar verhouding echter gering: zon 25.000 gulden. Een porte feuille met briljanten, waarde 230.000 gulden, hebben de daders uit een van de koffers geroofd. De diamantair was gisteren nog to taal van de kook. „Ik ben niel verze kerd. Hoe moet ik dat allemaal aan mijn klanten teruggeven?", vroeg hij zich af. Dat weerhield hem echter niet om Ado Havermans en diens vriend Jacques Bastianen ieder honderd gulden in de hand te stoppen. „Meer heb ik niet bij me, dat komt nog wel. Jullie hebben me in ieder geval goed geholpenvoegde Tien tot twaaiy ui NedeHan, kende AntiUnanen hebben gister middag het kantoor van het A-N.P- in- Utrecht bezet uit protest tegen „de tendentieuze berichtgeving van het A.N.P over de recente gebeur tenissen in de Antillen". Aan het Nederlandse publiek zoudent volgens een verklaring, gebeurtenissen wor den onthouden, waardoor de Neder landse kiezers een scheef beeld krijgen van de situatie, in „hun kolonie'\ Op de foto die overigens van het AN-P. is verlaten de demonstranten het kantoor. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Mannen van verschillen de districten van rijkspolitie van Lim burg en Noord-Brabant hebben er gis termiddag voor gezorgd dat een 36-uur oude Kerkraadse baby, die in levens gevaar verkeerde, op pijlsnelle wijze naar het Academisch Kinderziekenhuis in Rotterdam kon worden vervoerd. De gemeentepolitie van Kerkrade be geleidde de wagen naar Nijswiller, waar de escorte werd overgenomen door de rijkspolitie van het district Maastricht, die aanvankelijk opdracht had, de wa gen met het kind, dat in een couveuse vervoerd werd, tot Echt te begeleiden. Ter hoogte van Sittard bleek de toestand van het kind echter zo verslechterd te zijn, dat men ijlings naar het Sittardse ziekenhuis moest gaan. Na een spoedbehandeling werd de reis naar Rotterdam voortgezet. Via Noord- Brabant, waar de rijkspolitie van de districten Eindhoven en Den Bosch as sistentie verleenden, is men gisteravond om ongeveer negen uur in het kinder ziekenhuis in Rotterdam aangekomen. Een team van medici stond daar gereed. Men kon nog geen bijzonderheden over de toestand van de zuigeling geven. Toneelgroep Theater geeft woensdag 4 februari in de Koninklijke Schouwburg de eersle voorstelling voor Den Haag van „Oom Wan ia" van Tsjechov in de regie van Adrian Brine. De verta ling is van Charles B. Timmer, de de- kors van Jörg Madlener. Medewer kenden zijn Elise Hoomans, Sigrid Koctse, Annie Langenaken. Trins Snij ders. Hans Croisei. Max Croiset (in de titelrol), Bernard Droog en Hans Tie- zal morgen haar Vaticaanstad ..doorgelicht' VATICAANSTAD (AP) Van welin gelichte züdc is vernomen dat by een „zuiveringsactie" in het Vaticaan zeker vijftien personen van hun status als Vaticaans staatsburger zijn ontheven. Onder hen zou een hooggeplaatst prelaat c(jn. Deze onthulling volgt op berichten dat personeel van het Vaticaan betrokken zou zijn geweest bij malversaties van museumentreegelden en van benzine bonnen, maar heeft daar volgens de zegslieden slechts zijdelings mee te Vaticaansburger kunnen alleen per sonen worden die kardinaal van de curie zijn of in het Vaticaan wonen en er werkzaam zijn. Het doorlichten van de lijst van Vaticaanse burgers is volgens de zegslieden slechts bedoeld om deze aan de tijd aan te passen. Begin vorig jaar telde het Vaticaan 534 burgers, voor het merendeel leden van de Zwitserse garde en van de gen darmerie. Honderdvierenzestig leken wa ren Vaticaans staatsburger. Borman verlaat ruimtevaart WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse astronaut Frank Borman verlaat het ruimtevaartprogram om onderdirec teur te worden van de firma Eclectronic Data Systems. 7.0 is officieel In Washing ton meegedeeld. De firma is het eigendom van de Amerikaanse multi-miljonair H. Ross Perot, die afgelopen Kerstmis pogingen heeft ondernomen om de namen van Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord- Vietnam los te krijgen, en de gevange nen van kerstgeschenken te voorzien. De nieuwe ,fun<;1;ie van Borman gaat op t juli m. Borrqan. die als commandant van de Apdllo-8 in d.fcerrfbèr 1968 de eérste be mande vlucht naar de maan en terug zonder landing leidde, is sedert mei vorig jaar leider van het ruimtestation- oroject van de NASA, waar hij al van 1962 af in dienst is. Onrechtmatig 't decreet van Vaticanum II over het bisschopsambt lees ik het volgende: binnen de Kerk van Christus komt de hoogste, volledige en alles omvattende zielzorgerlijke bevoegdheid toe aan de bisschop van Rome, in diens kwaliteit als opvolger van Petrus. Over de taak van de bisschoppen t.a.v. de door hen te besturen plaatselijke kerk lees ik: de bisschoppen besturen hun plaatselijke kerk op eigen verantwoordelijkheid, on der de gezagvolle leiding van de Paus. Reeds deze twee citaten zijn voldoende voor de conclusie: de bisschoppen heb ben onrechtmatig gehandeld. mej. J. H. EN HAAG Minister Nelissen is erin geslaagd een aantal „sterke mannen bereid te vinden rich in te retten voor de Nederlandse scheeps- 1 het Verolmeconcert. De integratiecommissie voor de scheepsbouw is als volgt samengesteld: dr. A Wmsemius, advieur Wereldbank en oud-directeur-generaal industrialisatie van het ministerie van Economische Zaken, hij zal als voorzitter fungeren; mr. B. W Biesheuvel, voorzitter college voor de scheepsbouw en lid van de Tweede Kamer; dr J. R. M. van den Brink, oud-minister van Economische Zaken en ftnancieel- SZlnc feSkï?dl,ge\ t0pma" AMR0-bank; dr. ir. A. Drijver. commissaris Hoogovens, drs. H. P Jongsma. raadsadv iseur minister van Economische Zaken; .t -V fngenberg, vice-president Rijn-Scheldegroep; A. Th. van der Lccq, voor zit tei Mul leren Co.; J. A. M. Molkenboer, plv. dir.-gen. industrie en handel min. van Economische Zaken: dis. J, W. de Pous, commissaris Rijn-Schelde, oud- minister en voorzitter SER; P. Schwcncke, directeur VerorlmeconcernM Zonder van. voorzitter Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond. Het nieuwe college van commissarissen van het Verolmeconcern ziet er als volgt meV P'^nt-commissans A Th. van der Lecq. vice-president- commissaris, prof. mr. H J. Hofstra, Verolmeconcern; drs. W. A. J. Rogers en dt op aanbeveling van de minister; J. van Eibergen. oud-voorzitter 11 de vakbonden: ministei' Nelissen heeft ook de vice- ngewezen en zal nog een commissaris voordragen. hij e a toe. PROF, MR. H. J. HOFSTRA DRS. J, W. DE POUS J. VAN EIBERGEN MR. B- W. BIESHEUVEL

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9