Cinemanifestatie opende met Henri Verneuils Le clan des Siciliens Driekwart eeuw geleden werd de eerste film geprojecteerd p/% ft* Erich Heckel overleden Kinderen verkopen narcotica DONDERDAG 29 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 I N 1970 is het driekwart eeuw geleden dat de eerste be wegende beelden werden gepro jecteerd. Sedert 1889, toen naast de fotografische plaat 't gevoelig gemaakte celluloid in de handel kwam, waren uitvinders aan beide zijden van de oceaan druk bezig geweest met experimen teren. maar de Franse natuur kundigen Auguste en Louis Lumière komt de eer toe de eerste echte bioscoopvoorstelling te hebben gegeven. Over de datum - 22 of 25 maart 1895 lopen de meningen uiteen, maar over de lokaliteit, de ,,Société d'encou- ragement a l'industrie" te Parijs is men het eens. Ook over de voor besloten kring vertoonde demonstratiefilm „La sortie des u sines Lumière a Lyon-Mont- plaisir". UITVINDING, DIE EEN INDUSTRIE WERD Op 10 en 12 juni volgden vertoningen te Lyon tijdens het congres van de So- ciëté Photographique de France en op 28 december vond de eerste open bare vertoning plaats in de kelder van het Grand Café aan de Boulevard des Capucines. Vijfendertig betalende be zoekers, die één franc hadden neerge teld, zagen een programma van tien korte filmpjes, waaronder „L'arco- arrosé" het verhaal van een ge plaagde tuinman, dat men gerust de eerste filmklucht mag noemen. Intus- i had men aan de andere kant van de Atlantische Oceaan niet stilgezeten, want op 20 mei 1895 reeds had Wood- ville Lathau reeds een reportage van de bokswedstrijd tussen Young Griffo i Batthing Barnett op het dak van New Yorks Madison Square Garden i première vertoond. Aangezien het formaat van de filmband belangrijk afweek van het huidige, kan men het best de gebroeders Lumière die op 17 februari 1895 pateut aanvroegen op hun 35 mm. apperatuur, die zij „cine- matographe" noemden, de eer gun- i de uitvinders van de film te zijn. Amerikanen Claimen deze eer wel eens, omdat Thomas Al va Edison al in 1889 met bewegende beelden expe rimenteerde, maar Edison die al in 1891 een eigen filmstudio had zag niets in het geprojecteerde beeld en uitvinding, de kinetoscope, was* De gebroeders Auguste en Louis Lumière, die men als de uitvinders van de geprojecteerde film kan beschouwen. Edisons eerste filmstudio, bijgenaamd „the black Maria" in 1891 kon met de zon meedraaien. Van filmen bij kunstlicht had met toen nog niet gehoord. een door handkracht voortbewogen kijkkastje voor één persoon. Ook de Engelsman William Friese-Greene wordt wel eens de vader van de film genoemd, maar deze uitvinder vond nooit de middelen zijn ontdekking te exploiteren, zodat het moeilijk is pre cies te bepalen welke bijdrage hij le verde tot wat wij tegenwoordig de bioscoop noemen. Verder benig Het streven om een optische illusie van bevoegde beelden te wekken is echter van veel oudere datum. Al ze ker zo'n 200 eeuwen oud, afgaande op de grottekeningen in het Spaanse Al- tamira, waarbij in serietekeningen de bewegingen van dieren zijn vastge legd. Aristoteles (384322 voor Chr.) droeg het zijne bij tot de uitvinding van de film met zijn beeldvorming doormiddel van een klein gaatje en rond 1500 gaf Da Vinei al een duide lijke omschrijving van de camera ob- scura met een gaatjesobjectief. De thaumatroop of wonderschijf uit 1825 gaf reeds een stroboscopisch ef fect, waarbij het beeld werd waarge nomen door kijkspleten. Draaide men de schijf rond, dan kreeg men de illu sie dat het beeld bewoog. In 1832 ging de Belg Joseph Plateau nog een stap je verder met zijn fenakistoscoop, waarbij de schijf om een as draaide en een spiegel de bewegende beelden reflecteerde door 16 spleten, die in de rand van de schijf waren aangebracht. Horner werkte het idee met zijn zoö- troop of wondertrommel nog verder uit en wist de vertekening van het beeld, die bij de fenakistoscoop ont stond op te heffen. Linett werkte met een snel doorbladerend prentenboek om bewegende beelden te verkrijgen en Casler bouwde er zelfs een kijkkast omheen. Waren het in die tijd nog be wegende, getekende beelden, de foto grafie was sedert 1826 toen Nièpce zijn eerste portret maakte, zo met sprongen vooruitgegaan, dat de Ame rikaan Eadweard Muybridge in 1870 de bewegingen van een op volle snel heid galopperend renpaard kon vastleg gen met vierentwintig naast elkaar ge- plaatse fotocamera's. Vierentwintig over de baan gespannen koordjes, die het paard bij het passeren, verbrak brachten evenzovele sluiters in actie De basis voor de eerste bewegende foto's was gelegd Kinderschoenen Terwijl Edison en vele van zijn land genoten met hem nog hun heil zoch ten in het produceren van films voor de met dc hand bediende kijkkastjes, werd het de slimme exploitant van dit soort kermisvermaak al gauw duide lijk, dat de grote winst in het projec teren van films voor een zaal vol men sen lag. Toch leverde het sommige ex ploitanten aanvankelijk nog heel wat moeilijkheden op. het publiek de don kere zaal in te krijgen. Toen in 1896 in Hammersteins Olym- pia Music Hall in New York 't filp- je „The Empire State express" werd vertoond waarin een trein recht op de toeschouwers scheen af te rijden, brak paniek in de zaal uit en toen het licht aanging zat er niemand meer op de eerste vijftien rijen. Een exploitant in Los Angeles kwam op het idee kijk gaatjes in de muur te maken. In het veilige zonlicht staand kon men dan naar de in het donker geprojecteerde films kijken- In de dagen dat de cine matografie nog in de kinderschoenen stond waren naast actieshots en kor te documentaires vooral sportrepor- tages erg gevraagd. William A. Bra dy komt de eer toe de eerste film met kunstlicht te hebben vervaardigd. In 1899 legde hij de wedstrijd Jeffries contra Sharkey op de filmband vast. De hitte, die 400 booglampen veroor zaakten was zo groot, dat de boksers bijna in zwijm vielen. Een - A Fred Otts genies leverde bediende kijkkast. 75 JAAR BEWEGENDE BEELDEN rende filmmaatschappij had enkele als toeschouwers vermomde camera mannen gestuurd, wat een enorme rel veroorzaakte. De concurrenten wisten het vage lijf en de film te redden, maar zij beleefden er weinig plezier van, want zij kregen een proces aan hun broek en een verbod de films ooit te vertonen. In die beginperiode gebeur kort filmpje op voor de met de hand den er wel meer vreemde dingen. Zo maakte in 1898 een zekere E. H. Amel de eerste trucfilm, door op kleine schaal het tot zinken brengen van ad miraal Cervera's vloot door de Ameri kanen in beeld te brengen. Hoewel de zeeslag 's nachts werd uitgevochten, beweerde Amet dat hij dit gebeuren uit de Spaans-Amerikaanse oorlog ge filmd had van tien kilometer afstand met een zeer gevoelige maanlicht film. Het werd door het. grote publiek grif geslikt. De eerste iets langere speelfilm kwam in 1903 op naam van Edwin S. Porter, die met „The great trainrobbery" de 1ste mini-wes tern vervaardigde. De film had 'n vas te plaats gekregen in 't amusementspa troon van de gewone man. Een plaats, die dit medium een halve eeuw lang tot de komst van de televisie onbe dreigd zou houden. OTTO MHO Op dit ogenblik moeten in veel textielzaken mensen met problemen leven. Dat zijn zij die niet konden geloven dat de zomen toch zouden zak- •ra die hun produktie instelden op minimodellen aileen. We willen hier niet vertellen dat ze een wijzi ging hadden moeten voe len aankomen, maar al leen hopen dat ze kunnen doen wat een van Ame rika'* grootse concern chefs deed vanuit Parijs. Hij telefoneerde naar zijn leveranciers cn gaf bevel 5 tot 7,5 centimeter lengte toe te wegen aan alles wat hij voor de lente had besteld. Dit is het teken aan de wand, geloven we. Indien deze zomer de korte jur- en mantels nog ge dragen zullen worden en als mode aanvaard ten slotte hebben de couturiers van naam bij hun collectie altijd nog zulke exemplaren dat zal het volgend jaar niet kunnen. De zoom- lengte is gewijizgd, van even boven de knieën tot 10 cm boven de grond. Met alle con sequenties daarvan. van de minst ge wenste besluiten na het bekijken van ettelijke collecties is wel dat deze langere mode, niet abso luut modern bekeken en gedragen, de vrouwen plot» met enkele jaren zal verouderen. Vooral degenen die niet meer zo ]ong zijn en die de kans zouden missen om reso luut alle onderdelen van knieën: te kort voor Alexandre gebruikt in zijn kapsels voor het komende seizoen veel sieraden. Hier geometrische figuren vam. Swarovskimozaïek met bijpassend collier en ooghangers hun garderobe te ver anderen. Het verschil tussen oud-lang en jeug dig-lang hebben we on der meer opgetekend bij Ricei, Patou en Ungaro, le groten van deze dag. Ricci bracht een mooie rollectie, voor wie de iele miniperlode wil ver- jeten.de rokken ko men iets onder de tailleurs met klokrokken en chemisier-vesten of cardiganvesten, als maxi- tange modellen ln kleu rige Pied de poule en rultmotieven werden zwierig getoond. Tot de beste modellen behoren: grijsflannen pakken met klokrok, op gestikte zakken, knoop- sluiting middenvoor. Heel Kort en lang gaan samen ZACHTE STOFFEN, VEEL STIKSELS lang, te lang voor kort en weinig elegant. Vooral met witte kousen en bleekbelge schoenen on der witte of beige klok- modellen, en daarboven breedgerande hoeden sommige zelfs met sluiertjes voor het gelaa! voelden we ons plot Jaren verouderen Omdat Patou kleurige gemakkelijke en zelf.- laaggehakte schoenen liet dragen door rijn man nequins. bleken de lan gere modellen niet alleen jeugdig, maar ook ele gant-modern. Zowel kor te manteltjes en jurkjes even boven de knieën, als veel handgenaalde slik- stels bij deze couturier, cn galons die moeten toelaten ^eventueel) be staande modellen te ver lengen, te verbreden of te vernieuwen. Opgestikte zakken zijn legio in de collecties, nnge mouwen halen het op mouwloze modellen, met korte mouwen als nummer twee. Stijvere weefsels zijn vergeten. Biais is meester en nerf jes versieren verticaal toegepast mantels, jurken, rokken. De tels horen tot de slapste wat de weefsels be treft van de collectie: 9? UTRECHT „Als de toeschouwer bij mijn films blijft zitten heb ik ge wonnen. Staat hij voor het einde op, dan heb ik mis gegokt", is een van de uitspraken van de Franse filmregisseur Henri Verneil, die gisteren de eer genoot zijn jongste film „Le clan des Siciliens" het spits af te mogen bijten van de Cinemanifestatie, die in 1970 zowel in Utrecht als in Eind hoven wordt gehouden. Er stonden gisteravond inderdaad enkelen voor tijdig op, maar dat was beslist niet de schuld van de regisseur, eerder die van de organisatie, die het programma zo liet uitlopen, dat velen bang waren de laatste trein te missen. praktijken leeft. Op ingenieuze wijze bevrijden zij de jonge juwelenrover (Alain Delon) uit de gevangenis om met deze gewetenloze misdadiger een nog gedurfdere roofoverval te plegen door namelijk een heel passagiersvlieg tuig te ontvoeren, dat een kostbare juwelenverzameling aan boord heeft. Een te innigfe toenaderingspoging tot de schoondochter van de oude Siciliaan wordt tenslotte de vermetele jonge re volverheid noodlottig. De familie neemt wraak. Pakkende misdaadthriller, teleurstellende Ditvoorst De weglopers deden het met tegenzin, want „Le clan des Siciliens" is een on- geconstrueerde misdaadthriller, Waax-in Verneuil handig la Hitchcock de span ning opschroeft om vervolgens met een verrassende wending weer even voor verademing te zorgen, om vlak daarop de toeschouwers weer met het angst zweet op het voorhoofd te laten zitten. Verneuil. is een oude rot in het vak, die voor groots opgezette scènes zijn hand niet omdraait, maar nimmer het individu uit het oog verliest en een staalharde greep op zijn hoofdrolspe lers heeft, al was dat in het geval van „Le clan des Siciliens" met rasacteurs als Jean Gabin, Alain Delon en Lino Ventura niet eens een vereiste. ,,Le clan des Siciliens" is gebaseeid op een boek van Auguste le Breton, die ons ook „Rififi" schonk en verhaalt van een Siciliaanse familie die in Parijs een rechtschapen facade heeft opgetrokken maar onder leiding van de grijze pater familias (Jean Gabin) van louche Lino Ventura speelt in dit verhaal de vasthoudende politiecommissaris, die na vele teleurstellingen zijn doorzet tingsvermogen toch bekroond ziet. Naast Verneuils strakke regie, het vaak verrassende scenario en het spel van de drie rivalen, moet onmiddellijk Hen ri Decea's prachtige fotografie worden genoemd, die in niet geringe mate er toe bijdraagt dat „Le clan des Sici liens" een der onderhoudendste mis daadthrillers van het jaar is geworden. Verneuil zelf woonde in gezelschap van producent Jacques E. Strauss en hoofd rolspeelster Irina Demick de voorstel ling in Utrecht bij. Na afloop werden zij luide toegejuicht en in de bloemetjes gezet. Dat het zo laat werd, lag aan het feit, dat men een kwartier te laat begon met de gebruikelijke officiële openingsrede en daarna Adriaèn Dit- voorsts „Antenna" vertoonde, een half uur durende kleurenfilm, die opviel door het gave camerawerk van Jan de Bont. Van Ditvoorst hadden we na „Ma dras" en zijn avondvullende „Para noia" meer verwacht, dan dit op vele vage gedachten hinkende onsa menhangende werkje, waarin Ditvoorst tegen allerlei katholieke en militaire instellingen schopt hijzelf noemt het opinies en waarin de Franse acteur Pierre Clementi („Belle de jour" en „Benjamin") aan het slot als Jezus Christus in „Paradiso" hasjisch uit deelt aan een groepje versufte tieners. De cinemanifestatie gaat door tot 4 februari. OTTO MILO Alain Delon, Jean Gabin en Lino Im Ventura, de drie hoofdfiguren uit Henri Verneuils „Le clan des Siciliens". I de Cinemanifestatie opende, j De KLM heeft bij International Harvester in Chicago drie zware trekkers besteld voor het grondtransport van de Boeing 747 B, die in 1971 zuilen loorden afgeleverd Alle vier de wielen van deze Jumbo-jettrekkers zijn bestuurbaar, zodat het voertuig zich niet alleen voor- en achteruitmaar ook in zijwaartse richting kan voortbewegen. De trekkers zijn negen meter lang en worden elk uitgerust met twee dieselmotoren van 300 pk. Het gewicht van zo'n trekker is vijftigduizend kilogram. De eerste Jumbo-jets zullen deze zomer op Schiphol worden ingezet; zowel de PANAM als 'le Lufthansa zijn namelijk van plan met deze vliegtuigen jp Schiphol te gaan vliegen. Overigens houdt men er op Schiphol al rekening mee, dat het inzetten van Jumbo-jets vertragingen zal opleveren. De Amerikaanse luchtvaartdienst schrijft namelijk voor, (lat er 9een nnder vliegtuig in de buurt mag zijn, wanneer een Jumbo de landing inzet. Men verwacht lat de vertragingen voorlopig alleen zullen optreden tijdens •pitsureu en dan niet meer dan enkele minuten rullen duren- CONSTANZ (DPA) De Duitse schilder Erich Heckel, die als medeop richter van het schildersgenootscbap „Die Brücke" in Dresden een belang rijke rol heeft gespeeld in de ontwikke ling van de moderne kunst, is dinsdag in een ziekenhuis te Radoli'zell aan bet Meer van Constanz overleden. Hij was 86 jaar. „Die Brücke", die Heckel in 1905 sa men met Schmidt-Rottluff, Kirchner en Bleyl oprichtte, was in die tijd een re volutionaire beweging op het gebied van de moderne kunst. In 1913 viel de bewe ging uiteen. Heckel die bij voorkeur in heldere kleuren romantische landschap pen en circustaferelen schilderde, woon de van 1911 tot het einde van de tweede wereldoorlog in Berlijn. Tot 1933 was hij docent aan de staatshogeschool voor Beeldende Kunsten. Ondpr Hitier werd zijn kunst als „ontaard" afgewezen. Na dat zijn woning en atelier door een bom- bardement waren verwoest, verhuisde Heckel naar het Meer van Constanz. Van 1949 tot 1955 was hj verbonden aan de academie van Beeldende Kunsten in „Karlsruhe". Heckel was onderscheiden met de orde „Pour le Mérité" en talrij ke belangrijke Wcstduitse kunstprijzen. NEW YORK Dc New-Yorkse poli tie speurt naar de bendeleider in ver dovende middelen die groepjes kinderen gebruikt om dc narcotica te verhande len. De jacht begon met de arrestatie van drie jongens van respectievelijk 11, 13 en 15 jaar die dagelijks zo'n negentig doos jes heroïne voor 10 dollar per stuk ver kochten op Coney Island. Da jongens waren twee weken „in zaken" toen zij werden gearresteerd. Hun werk leverde elk 50 dollar per dag op. De politie is ervan overtuigd dat de man die de jon gens de heroïne liet verhandelen, meer van dergelijke ploegjes aan het werk heeft. Commissaris Spockel in functie hersteld WILLEMSTAD (ANP) - Naar het ANP van bevoegde zijde in Willemstad verneemt, is dc Curagaose commissaris van politie J. Th. Sprockel, die enige da gen geleden uit zijn functie was ge schorst. bij landsbesluit in zijn functia hersteld De schorsing is ingetrokken.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9