KANS OP NIEUWE NOTA MILITAIRE TERREINEN Oppositie eist heengaan Schut Situatie alternatieven wordt uitzichtloos Mist veroorzaakt zware aanvaring Doelen vlak bij Cairo aangevallen Der Stern openbaart YS-plan Zes jaar en t.b.r. voor Riet S. Aantal aanhangers neemt af Naar gelijke beloning man-vrouw Hij kreeg er slaap van Artikel 8 loonwet kan niet gemist worden volgens min. Roolvink Drie personen vermist bij Antwerpen Beraad Nixon en Wilsón geëindigd DONDERDAG 29 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is zeer groot, lat minister Schut (Volkshuisvesting en tuimtelijke Ordening) cn staatssecrcta- is Haex (Landmacht) hun nota over ier regionale militaire oefenterreinen loeten terugnemen. Na de bezoeken, ie een groot aantal Kamerleden aan de ier gebieden gebracht hebben en na hun verleg met de diverse autoriteiten en nstanties aldaar, blijken de meeste 'weede-Kamerfracties zich tegen de no- 3 op te willen stellen. Als gevolg daar- an zullen de bevvinsdlieden met een lieuwe nota moeten komen, die echter p zijn vroegst in het najaar behandeld worden. ADVERTENTIE munHARDT'S HOOFDPIJN POEDERS verken verrassend 9erechti9d Leren schieten kost f28.000-; leren ïezen kost f 360, DEN HAAG (ANP) De wereld geeft »r jaar 360 gulden uit om een kind te ren lezen cn 28-000 gulden om een sol- laat te leren schieten. Volgens het januarinummer van de Unesco Courier", dat geheel aan het internationale onderwijsjaar 1970" is ge rijd, komen deze cijfers overeen met de edragen die jaarlijks aan de gemiddelde rholier en de gemiddelde soldaat besteed -orden. De wereld als geheel besteedt er jaar 396 miljard gulden aan het open aar onderwijs en 40 procent meer aan et leger, namelijk 572 miljard gulden, [oewel de ontwikkelde landen het meeste itgeven aan hun verdediging, heeft hun nderwijs daar het minst onder te lijden, lij zijn in staat om per jaar per hoofd an de bevolking 360 gulden aan onder- rijs te besteden, terwijl de ontwikke- ngslanden, waar de grootste behoefte an onderwijs besbaat, per hoofd slechts 6 gulden kunnen opbrengen. Paus vraagt gehoorzaamheid VATICAANSTAD (AFP-Reuter) Paus Paulus heeft opgeroepen tot „be vrijdende gehoorzaamheid" en een waarschuwing gericht tot de systemati sche vernieuwers, die hun eigen weg vol gen zonder acht te slaan op de traditie en het hoogste gezag van de Kerk. De paus sprak op zijn wekelijkse alge- e audiëntie. „De grootste bekoring onze generatie is dat zij de waarheid wordt", aldus de paus. „Veel men- dië het belang en het nut van de eranderingen op het gebied van de we gschap. de techniek en de maatschap- ij begrijpen, verliezen het vertrouwen het speculatieve denken, in de traditie in het hoogste gezag van de Kerk. Zij ïisleiden zichzelf met de gedachte dat nieuwe vrijheid hebben ontdekt, n waarderen niet langer datgene wat ij al genieten. Zij vervormen de leer- tellingen van de Kerk en geven deze 'n en willekeurige interpretatie, iet vertoon van eruditie en geestelijke itolerantie. Misschien dromen zij van euw type kerk, dat tegemoetkomt un soms nobele en hoogstaande oeleinden, maar dat niet meer de uthentieke kerk is, die Christus heeft ewild, en die door historische ervaring ontwikkeld en gerijpt", aldus de paus. Grote bezwaren bij meerderheid Tweede Kamer voorgesteld in het Kuinderbos (Noord oostpolder) een nieuw schietterrein aan te leggen, de Harskamp en Oirschot uit te breiden tot regionaal oefenterrein en een deel van de ingepolderde Lauwers- zee als nieuw oefenterrein te bestemmen. Alleen het terrein in de ingepolderde Lauwerszee maakt kans aanvaard te worden. Tegen 't aanleggen van 'n schiet terrein in 't Kuinderbos bestaan zeer gro te bezwaren. Dit bos, het enige in de verre omgeving van dit deel van Neder land en praktisch onmisbaar als recrea tiegebied van de toekomst, zou voor ze ventig procent gerooid moeten worden. Particulieren, natuurorganisaties, re creatieinstellingen, gemeentelijke en prpvinciale besturen hebben zich reeds scherp tegen de plannen verzet. Oirschot idem Dit geldt in even grote mate voor het terrein rond Oirschot. Hier zou een zeer groot recreatiegebied ten offer moeten vallen aan de uitbreiding van het mili- TEL AVIV (AFP) Israëlische vlieg tuigen hebben gistermiddag gedurende een uur Egyptische mortierbatterijen in de noordelijke sector van het Suezka- naal gebombardeerd, zo heeft een Isra ëlische militaire woordvoerder meege deeld. Het was de tweede aanval die deze dag door de Israëlische luchtmacht werd uitgevoerd op Egyptische militaire doe len. De eerste aanval was gericht tegen stellingen bij Cairo. In de middag heeft de Israëlische luchtmacht ook Jordaanse batterij en bestookt, die het vuur hadden geopend op Israëlische stellingen in de sector van Debroessia, in het zuiden van het Golangebergte. taire gebied. Ook tegen deze plannen hebbeni gemeenten-provincie, natuur- en recreatieve instanties en vele particulie ren zich verzet. De plannen voor de Harskamp zijn niet beter ontvangen. De Tweede Kamer schijnt zich in grote meerderheid de vele bezwaren die in het land leven tegen de plannen van de be windslieden te willen overnemen. De Rijksplanologische Dienst is trouwens reeds bezig met 'n studie voor alterna tieve plannen, hoe moeilijk die ook op gesteld kunnen worden. HAMBURG (Reuter) Het West- duitse weekblad Der Stern schrijft, dat liet in het bezit is van geheime Ameri kaanse plannen, waarin doelen in Oost en West-Europa en het Midden-Oosten worden aangewezen voor aanvallen door Amerikaanse kernbommenwerpers, als er een noodsituatie zou ontstaan. De aangewezen doelen zouden om vliegvelden, bruggen, spoorwegen, mili taire hoofdkwartieren, munitiedepots, dammen en havens in West-Duitsland, Oostenrijk, Finland, Joego-Slavië, Iran, Irak, Syrië, Egypte en in Oosteuropese staten zijn. Filmnegatieven van de docu menten zouden begin deze maand door een onbekende naar Der Stern zijn ge stuurd. Dezelfde man zou in de zomer van 1969 aan het weekblad een Ameri kaans plan bekend hebben gemaakt over het ontketenen van nucleaire, biologi sche en chemische oorlogvoering als de NAVO op het slagveld verslagen zou worden. Der Stern beweert dat de Amerikaanse sergeant Robert Lee Johnson de doelen voor atoomaanvallen, die in het docu ment staan opgesomd, tussen 1959 en 1964 aan de Sovjet-Unie heeft doorge geven. Johnson werd in 1965 tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het doorgeven van defensiegeheimen aan de Russen. Volgens Der Stem zouden de VS zelfs na Johnsons arrestatie hebben geweigerd om de inhoud van de docu menten aan de NAVO-landen bekend te maken, terwijl de Russen allang van de inhoud op de hoogte waren. Een woord voerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn wilde geen commentaar geven. (Va verslaggevers) IN MOTIE VAN DER DOEL: Minister ontkent falen van beleid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer eist het aftreden van mi nister Schut (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening). Socialist Van den Doel heeft bij het debat over de stagnatie in de woningbouw vanmorgen een motie in gediend, waarin Schut wordt gevraagd zijn portefeuille ter beschikking te stel len.- De motie wordt gesteund door de PSP en de PPR. De minister heeft ontken dat zijn beleid zou hebben gefaald. Hij verwacht, dat er dit jaar nog ongeveer 125.000 woningen gereed zullen omen. Van den Doel richtte al zijn geschut op het beleid van de minister. Het lot van de 100-000 woningzoekenden en één miljoen krotbewoners staat op het spel. De bestrijding van de woningnood hoort vóór alles te gaan. Voor de uitvoering van deze taak is een man nodig met groot gezag, die respect afdwingt bij het kabi net, het parlement, de bouwnijverheid en het Nederlandse volk. Deze minister Is van goede wil, een vriendelijk, een aar dig man, maar heeft het gezag, nodig voor het bestrijden van de woningnood, volkomen verspeeld- Voor het waarmaken van de plannen die de minister straks gaat ontvouwen is een ander bewindsman nodig, zei Van den Doel. Hij constateerde, dat de woningbouw in twee Jaar met meer dan 4000 wonin gen achterop is geraakt. In schrille tegen stelling daarmee staan de optimistische voorspellingen, die de minister steeds meer heeft laten horen. De betrouwbaar heid van het beleid heeft hierdoor inge boet. Fam ilie op kraamvisite bij prinses Irene NIJMEGEN (ANP) Prlnsese Irene en prins Carel Hugo hebben gisteren in het Nijmeegse Sint-Radboudziekenhuis hun baby laten bewonderen door prins Bern- hard, die ruim een uur op bezoek kwam. Later op de ochtend kwamen ook prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven met hun jongste zoon op kraamvisite. In de namiddag kwamen de schoon ouders van prinses Irene, prins Xavier en Prinses Madelène van Bourbon Parma, samen met hun dochter prinses Marie des Neiges naar Nijmegen. PEDAGOGISCHE ACADEMIE (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Staatssecretaris Gros heide van Onderwijs zou niet van plan zijn op zeer korte termijn maatregelen te treffen om de „Alternatieve Acade mie" te Beverwijk te legaliseren. Van de sociale academie Aemstelhoorn in Amstelveen hebben de van de officiële kweekschool afgescheiden studenten in dertijd het aanbod gekregen zich bij de ze instelling aan te sluiten. Hierdoor zou de APA een eigen richting binnen Aem stelhoorn gaan vormen. De staatssecre taris heeft nog steeds geen antwoord ge geven op dit aanbod. Met betrekking tot deze zaak heeft een onderhoud plaats gevonden tussen mr. Grosheide en een deputatie uit Bever wijk en Amstelveen. Hierdoor begint de situatie voor de alternatieve studenten wel enigszins uitzichtloos te worden. In hun eigen gebouw, het vrije-tijdscentrum „De Slof" te Beverwijk wordt momen teel nog steeds gestudeerd, zij het dat dit in hoofdzaak bestaat uit zelfstudie en incidenteel een college waaraan gast docenten meewerken. Aangezien het gevaar aanwezig is dat weldra de studiebeurzen worden inge trokken voor de studenten, terwijl te vens een oproep voor militaire dienst ve le jongens boven het hoofd hangt, voelt men zich langzaam maar zeker steeds meer in een hoek gedrukt. Zes APA-stu- denten overwegen zich te laten inschrij ven bij andere paedagogische academies in de provincie, om toch verzekerd te zijn van een goede opleiding. Hierdoor begint een aantal aanhangers van de APA, dat momenteel nog ongeveer 50 leerlingen bedraagt, toch af te nemen. De studenten begrijpen echter wel, om welke reden staatssecretaris Gros heide de zaak voorlopig in beraad wil houden. Stemt hij namelijk in met het aanbod van Aemstelhoorn, dan wordt hierdoor duidelijk een precedent gescha pen voor andere kweekscholen, waar moeilijkheden dreigen in verband met democratisering en onderwijsvernieuwing. De alternatieven trachten toch nog ge hoor te vinden bij het parlement, dat zijn invloed kan uitoefenen op de mening van de bewindsman. Garagehouder Jan Senden uit Amstenraede is kennelijk ge schrokken van de talrijke overvallen op benzinestations. Hij voelt er weinig voor zelf ooit slachtoffer van een dergelijke overval te worden Vandaar dat hg sinds kort vergezeld wordt van een acht maanden oude leeuw. Hij voelt zich nu een stuk G3 en Pax Christi werken samen DEN HAAG (KNP) Bij wijze van proef zullen dit jaar vier nummers van G 3 en het Pax Christiblad „Wereld-Vre- de" gemeenschappelijk worden uitge geven. De nummers zullen geheel wor den afgestemd op de komende vredes- week, die onder het motto staat „Vere nig de Naties". De redacties van G3 en Wereld-Vrede zullen voor deze speciale uitgaven worden gecombineerd. Voor de overige nummers blijven de afzonder lijke redacties verantwoordelijk. Mede aan de hand van de ervaring zal eind 1970 nader worden bezien of dit samen werkingsverband zal worden voortgezet. DEN BOSCH. Riet S.-H. (46) uit Scbündel is vanmorgen veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf cn onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. De eis van de officier van justitie, mr. J Booster, was acht jaar en terbeschikkingstelling van de regc- De Bossche rechtbank heeft vanmorgen geoordeeld dat de vrouw schuldig is aan de gifmoord op haar eerste man, Jo van Eijnthoven en vele pogingen tot moord op haar tweede man, FransS., en haar Geleense buurvrouw, Jeanne Ruauit. Het vonnis lelde vierentwintig pagina's. De rechtbank heeft haar vrijgesproken van de moord op haar vader. Petrus H. (82). De rechtbank was er wel van over tuigd dat de man vergif heeft binnen gekregen, maar heeft geen causaal ver band kunnen vinden. De vrouw is ook vrijgesproken van de twee pogingen tot moord op Jo van Eijnthoven door middel van met fosfor besmeerde boterhammen. President mr. Th. Geense. noemde als overwegingen van het vonnis, dat de vrouw „in mindere mate over het ver mogen beschikt goed en kwaad te onder scheiden" en dat zij „in belangrijk min dere mate ontoerekenbaar is" ENGELAND LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft bij het Lagerhuis een wets ontwerp ingediend, dat de ongeveer 8.750.000 vrouwelijke arbeidskrachten in Engeland eenzelfde salariëring moet ga randeren als hun mannelijke collega'6. Na 1975 zal het onwettig zijn vrouwen minder te betalen dan mannen die het zelfde werk verrichten, er zullen geen uitzonderingen worden gemaakt. Het La gerhuis heeft het ontwerp aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) ANRHEM Arbeiders die gistermor gen in een kantoor aan de Kastanje laan te Arnhem reparatiewerkzaam heden zouden verrichten, zagen dat enkele bureauladen geforceerd waren van een kantoor. Omdat zij het vreemd vonden gingen ze op nader onderzoek, dat een heel vreemde vondst opleverde. Ze zagen namelijk twee benen onder een bureau uit steken, die aan een 33-jarige inbreker bleken te behoren. De man had slaap gekregen, toen hij het kantoor aan het nasnuffelen was en was in diepe rust gesukkeld. De inbreker werd weer wakker, toen de arbeiders het vertrek binnenkwamen. De politie gaf de man, die in Apeldoorn blijkt te wonen, ge- gelegenheid in een cel zijn roes verder uit te slapen. p rechts Mamie Eisenhower. Julie en „duizend-dollar- per-couvert"-dii het Eisenhower medisch centrum. (ADVERTENTIE) KVP vraagt om advies SEE s Fernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan prinses Irene in het Nijmeegse Sint-Radboudziekenhuis. Hier verlaat hij het ziekenhuis- De prins draagt zijn hand in een mitella, daar hij twee dagen geileden een lichte operatie i zijn hand heeft ondergaan. Hij zal de mitella nog een dag af drie moeten dragen. over werktijd jongeren DEN HAAG (ANP) Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) beeft gisteravond in de Tweede Kamer her haald, dat hü het nogal omstreden artikel 8 uit de loon wet „slechts bü hoge uitzondering zal gebruiken". De mniister wees erop, dat dit artikel naar zijn mening „niet op voor band" uit de wet gemist kan worden. De bewindsman ant woordde de Kamer bü de voortzetting van het debat over de begroting van zün departement. In dat antwoord sprak hij zich uit voor invoering van een spaarloon, een winstdelingsregeling en'of een vermogensaan- wasdeling een invoering waarvoor in de eerste plaats een taak ligt bij het bedrijfsleven. Uitvoerig ging de minister in op het laten passeren, door het kabinet van de metaal-CAO. Hij ontvouwde een aantal plus punten van deze overeenkomst, die hij „eeer positief" zei te willen beoordelen, Minister Roolvink iel in algemene zin poeitief te oordelen ove» de ia deee overeenkomst opgenomen indexering, wat inhoudt dat prijsstijgingen automatisch door loonsverhogingen worden gevolgd. Het Kamerlid Van Buel drong er namens de KVP bij de minister op aan met spoed aan de Sociaal Economische Raad advies te vragen over de vakanties en de werktijd van de werkende jongeren. Hij bepleitte voor de 14- tot 18-jarigen in het bedrijfsleven een vakantie van vijf weken- De weke lijkse werktijd moet aanvankelijk tot 4u uur worden bekort en later nog meer worden verminderd Aandacht vroeg hij voor een betere medische begeleiding van de werkende jongeren. Van Buel vroeg de minister nog dit jaar een ontwerp raamwet voor het jongerenstatuut in te dienen. Het ontwerp zou dan nog in de zittingsperiode van liet huidige kabinet tot wet kunnen worden verheven. Het jongerenstatuut zal onder meer voorschriften moeten be vatten over vorming en scholing, werving, keuring, intro ductie in het bedrijfsleven, beroepskeuze, en werktijden en vakanties. Uitgangspunt moet zijn dat de jonge werknemers niet aller eerst worden gezien als arbeiders maar als leerlingen in de onderneming. De arbeid die zij verrichten zal moeten worden beschouwd als onderdeel van het leerproces. In zijn antwoord wilde minister Roolvink over de positie van de werkende jongeren weinig concreets zeggen. Liever wilde hij het resultaat van de gespreksgroep jongerenstatuut afwachten- In de loop van dit jaar zal di( gesprak worden afgevend. Van verslaggevers) ROTTERDAM Twee zeeschepen zün gisteravond tüdens vrü dichte mist op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de ingang naar Europoort met elkaar in aanvaring gekomen. Eerder op de dag bad het Nederlandse schip Atlantic Star bü de sluis van Zandvliet onder Antwer pen de Nederlandse lichter „Bona Spes" en het Belgische binnenschip „Hugo van der Goes" geramd. Hierbij zün drie per sonen vermist- Op de rede van Vlissin- gen is gisteren de Nederlandse kustvaar der „Vanda" eveneens in de mist aange varen door een Zweedse ertstanker. Bij de aanvaring op de Nieuwe Water weg werd één van de twee schepen, de Britse „Baynes", zo ernstig aan de voor- plek beschadigd dat hij snel water maak te en ter hoogte van de radarpost Rozen burg door sleepboten aan de grond moest, worden gezet. Het andere schip, de Noor se „Ross Bay" (12.657 br.t.) liep eveneens schade op. maar kon op eigen kracht terugkeren naar de werf Wilton Feijen- Na de aanvaring onder Antwerpen zijn de beide binnenschepen gezonken. Van het Nederlandse schip wordt het 3%- jarige zoontje van de schipper vermis^ en van het Belgische de schipper (54) en •en matroos (43). De Atlantic Star (11-839 brt.) was vanuit Rotterdam op weg naar de dokken bij Antwerpen, Vermoedettjlt heeft het schip geen van beide lichters, die voor de sluizen lagen afgemeerd op de radar gekregen. Ze werden ongeveer 200 meter meegesleurd en zonken vrijwel onmiddellijk- WASHINGTON' (Reuter) President Nixon en premier Wilson hebben gis termiddag hun overleg in Washington, dat twee dagen heeft geduurd, beëin digd. Zü hebben gesproken over dc hulp aan Nigeria, de strijd in Vietnam, de voortdurende crisis in het Midden-Oos ten en verscheidene economische pro- Gisteren woonde de Britse eerste-minis- ter als eerste buitenlander een bijeen komst bij van de Amerikaanse nationa le veiligheidsraad. Wilson nam zelf ook deel aan de gedachtenwisseling die ging over NAVO-aangelegenheden, kwesties betreffende de veiligheid in Europa en de vooruitzichten op een verbetering van de betrekkingen tussen Oost cn West. Op een persconferentie verklaarde pre mier Wilson later, dat Engeland nooit wapens zal verkopen aan een land in het Midden-Oosten, als daardoor 't machts evenwicht zou worden verstoord. Hij wilde echter niet openlijk zijn bezorgd heid uitspreken over de Franse leveran tie van 100 Mirages aan Libië, zoals Ame rika heeft gedaan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5