Scheuring in Warmonds KVP-fractie kan grote politieke gevolgen hebben Dr. J. Niemeijer fulmineert tegen sterke verontreiniging van miljeu door gifstoffen Leidse raad beslist over wethouderszetel v. Moorsel: „Ik ben als KYP-bestuurslid Noord-oost uitgesteld niet gebonden aan fractiebeslissingen' UYS heeft grootse plannen met complex Leidse scholieren gaan excursies maken naar jarige universiteit 1 MARKTEN DONDERDAG 29 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT POLITIEKE HEARING OP 2 FEBR UARI WORDT NU INTERESSANT (Vervolg van pagina 1) WARMOND Het uittreden van zes van de zeven leden van de KVP-fractie in Warmond heeft gister avond een flinke opschudding in Warmonds gemeenteraad veroorzaakt, geheel in tegenstelling tot hetgeen de weinig spectaculaire agenda deed verwachten. Zowel de heer Van Moorsel als zijn zes voormalige fractiegenoten bleken na afloop van de vergadering niet bereid commentaar of achtergrondinformatie te verstrekken over dit conflict. Ook het KVP-afdelingsbestuur bleek voor commentaar onbereikbaar. i zyn uitgetreden partijgenoten OP 23 FEBR UARI HOUDT KVP-WARMOND ALGEMENE LEDENVERGADERING VACA TURF S. SANNES De gemeenteraad van Leiden komt op tering van de openbare straatverlich- taandga 9 februari, 's middags uur, bijeen. In afwijking van het gestelde in de eer dere oproepingsbrief zal de agenda, welke voor de avondvergadering van 9 februari was vastgesetld, thans op 9 fefruari des middags worden afgehan- De vergadering zal des avonds te 19.30 uur worden voortgezet ter verdere be handeling van de tweede nota inzake het huisvestingsvraagstuk ca.a., waar van de behandeling tijdens de raads vergadering van 26 januari is geschorst. De middagagenda vermeldt o.a.: benoe ming van een wethouder (vacature de heer S. Sannes); benoemingen: een lid van de Commissie voor het Onderwijs (vacature de heer H. Zunderman), de Commissie voor de Personeelszaken (va- rature de heer H. Zunderman), Com missie voor de Beroepsschriften (vaca ture de heer H. Zunderman). Commis sie voor de Markt- en Havendienst (va cature de heer P. Fakkel), Commissie voor de Inrichtingen „Endegeest" c.a. (vacature de heer P. Fakkel», Commis sie voor de Sport- en Jeugdzaken (vaca- ture de heer A. Versnel), Commissie voor het Openbaar Slachthuis (vacature de heer A. Versnel); het verlenen van medewerking aan voorzieningen op en kele scholen; het vaststellen van het be drag. dat per leerling voor de openbare scholen voor gewoon lager en buitenge woon onderwijs voor het jaar 1970 be schikbaar wordt gesteld; vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonder wijs voor de openbare scholen voor ge woon lager en buitengewoon onderwijs '1970; het verlenen van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bestu- van de bijzondere scholen voor ge il lager onderwijs voor 1970; voor- om opnieuw en tot wederopzeggens het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer toestemming te erlenen tot het organiseren van een jaarlijks lunapark; aankoop van 't per- •eel Groenesteeg 89, hoek Waardgracht 54a; verkoop van het fabrieksgebouw met de daarbij behorende grond, staan de en gelegen aan de Rooseveltstraat nr. 6; het beschikbaar stellen van gel den voor de uitbetaling van schadeloos stellingen en bijkomende kosten in ver band met de onteigening van percelen grond in de Broek- en Simontjespolder (onteigeningsplan „Merenwijk"verbe ting langs de Boshuizerlaan, Boshuizer- kade en Ter Haarkade; financiële rege ling ten aanzien van openbare informa tieve bijeenkomsten; machtgiing verho ging van het salaris van het daarvoor in aanmerking komende gemeenteperso- neel, zoals deze met ingang van 1 ja nuari 1970 zal worden vastgesteld, bij wijze van voorschot uit te betalen; ver ordening houdende regeling van de rechtstoestand van de ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden (Amb tenarenreglement 1970), alsmede voor stel tot het intrekken van de verorde ning, regelende de benoeming van de hoofden der gemeentelijke takken van Lunapark VVV LEIDEN In 1965 verleende de raad aan het bestuur van de "Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Leiden voorlopig voor de duur van vijf jaar toestemming tot het organiseren van een 3-daags lunapark op 't Schuttersveld, dat sinds dien jaarlijks tijdens de Paasdagen is gehouden. Op 16 januari 1967 is dit besluit zodanig gewijzigd, dat toestem ming werd verleend het lunapark met één dag, i.e. de zaterdag vóór Pasen, uit te breiden, met dien verstande echter, dat het lunapark niet zou worden opge bouwd op Goede Vrijdag en dat het sluitingsuur op Paaszaterdag zou wor den bepaald op 21.00 uur. Aangezien de termijn van vijf jaar dit jaar is verstreken en het VVV-bestuur bovendien het lunapark wil verplaatsen naar het voorterrein van de Groenoord- hal, is verzocht om een hernieuwde toe stemming, thans tot wederopzeggens. B. en w. hebben hiertegen geen bezwaar. Het college wil dezelfde voorwaarden verbinden als voorheen, zij het, dat b. en w. in de gewijzigde situatie niet lan ger menen te moeten vasthouden 't opbouwverbod voor de Goede Vrijdag. Nu ingevolge de nieuwe Veemarktveror dening ook de mogelijkheid bestaat om op die dag in de Groenoordhal veemarkt te houden, achten zij het de betrek kelijke beslotenheid waarbinnen de op bouw thans zal plaatsvinden mede in aanmerking genomen niet meer rede lijk dit verbod op te leggen. Het slui tingsuur op Paaszaterdag zouden zy oj 21.00 uur willen handhaven. gunning gegeven worden tot het uit baggeren van de Warmonder Leede van af de Hofleede tot de Teylingerkade. De breuk in de KVP-fractie had overi- De opbrengst hiervan zal 15000 gens geen invloed op de afwerking van bedragen. de agenda, die opvallend vlot verliep. Als voorwaarde is o.m gesteld dat de De raad ging akkoord met het uistei door het baggeren ontstane diepte op van de definitieve vaststelling van het g nieter uit de oever niet meer dan 3 bestemmingsplan „Noord-Oost" met ui- meter mag bedragen en 12 meter uit de „Myn beide politieke functies hebben zers voor de KVP heb mogen bezetten, Overigens is wel reeds bekend dat op terlijk 3 maanden. De verwerking van de oever niet meer dan 5 meter. De werk- een duidelijk gescheiden verantwoorde- op dit moment ter beschikking te stel- 23 februari een algemene ledenvergade- hiertegen ingediende bezwaarschriften zaamheden zullen in het voorjaar wor- lijkheid zodat ik meen dat ik als be- len. Ik ben en blijf bereid, evenals het ring van de KVP in Warmond zal wor- (totaal 36 stuks) zal n.l. niet voor de oor- den uitgevoerd, stuurslid van de KVP niet gebonden mag KVP-bestuur. in haar brief van 26 ja- den gehouden. De vaststelling hiervan Spronkeiyke datum van vaststelling (22 fractiebeslissingen. Ik betreur nuari, mee te werken aan een oplossing moet echter los gezien worden van de februari) gereed zijn. p dan ik zeggen kan, dat deze van de ontstane moeilijkheden en zal huidige ontwikkeling. De scheuring in Aan de R.K. lagere school „De Leer- By de bespreking van de brief inzake de breuk is ontstaan, dat men mijn ver- trachten als éénmansfractie de gemeen- de fractie zal op deze vergadering na- hoeve", werd een subsidie toegekend van omtrent het overleg bloem- schillende verantwoordelykheden niet tebelangen die me lief zijn, zo goed tuurlijk wel ter sprake komen. 9.615,45 als aanvulling op het sub- j. „„j elkaar weet te scheiden en daar- mogelijk te blijven behartigen." aldus sldiebedrag boUenstreeKgemeenten was ae raao door tot verkeerde conclusies komt." de heer Van Moorsel. Omdat m.i. het KVP-bestuur met de genoemde brief haar bevoegdheid niet te buiten gaat is er voor mij geen aan leiding om als lid van de KVP te be danken of mijn raadszetel, die ik op grond van het vertrouwen van de kie- Rest van agenda vlot afgehandeld OOK VERLICHTING EN OVERKAPPING IN TOEKOMST? 202.607,-; dat reed, bollenatreekgemetnten ,nc, ui 1968 voor de bouw van vier houten mening dat Warmond in het gewest Lel- fnutlelTdte door S DOlitfekTbirtiJen nood-lokalen was uitgekeerd. den thuis hoort, hetgeen niet wegneemt gezamenlijk ^£^7^ «n'- maandag 2 februari in ,,'t Trefpunt". Op 42 630 worde„ uitgekeerd en aan de I10'n,d overleg deel te nemen. mlt. dit deze hearing zullen de komende gemeen- VerenlginK t0, stichting en Instandhou- voor de gemeente geen financiële conse- teraadsverkiezingen een belangrijk thema d[ng v\nbde 8chool met de Blj5el een quenties met zich meebrengt, vormen. bedrag van 15.876,-. Als tegemoetkoming in de onderhouds kosten van zowel in- als buiten-bedrijf- zijnde watermolens zal een subsidie van 10% (maximaal resp. 150,- en 100,-) worden gegeven. De gemeente War mond telt thans negen molens, waarvan er nog vijf in gebruik zijn. Uit bt iggeren Leede Het K.V.P.-afdelingsbestuur in Warmond is thans als volgt sa mengesteld: J.Th. Tydhof, voorzit ter; de heer Van Wieringen, secre taris Th. Zwetsloot, penningmees ter; mevr. M. v. d. Zalm-Lange- zaal, mevr. J. Does-Schrama, A. O. van Moorsel, P. van Schie, J. Ver- sluys en de heer Bonnet. Contacten met burgerij worden gevestigd Traditionele visdagen worden van programnui afgevoerd Vereniging tot IJsbestrijding heft zich op LEIDEN De Leidse Vereniging tot IJsbestr\jdlng is er gisteravond niet toe gekomen zich op tc heffen. De vereni- LEEDEN Ter gelegenheid van het ging, die zich ten doel stelt de wateren 395-jarig bestaan van de Leidse Kyks- in en rond Leiden gedurende de vorst- universltelt zullen er in de komende i periode door middel van een ysbreker maanden grote aktiviteiten worden ont- open te houden voor de scheepvaart, kon plooid om de contacten tussen 't unlver- 1 zich gisteravond niet opheffen, omdat LEIDEN De oude opstallen van de voormalige melkfabriek De Sleutelstad-Den Hollander aan de Kooilaan en de Lage Rijndijk zijn deze week afgebroken. De gebouwtjes, die in ernstige staat van verval ver keerden, werden ongeveer honderd jaar geleden gebouwd. Tot in de oorlogsjaren van 1940-'45 was er een wasserij van de fam. Dingjan in gevestigd. Daarna exploiteerde wijlen de heer Th. C. J. den Hollander er een melkfabriek in. Na een fusie met de Haagse melkfabriek De Sierkan fungeerde het als uitgifte station. Er is inmiddels een nieuw houten station neergezet, waar vanuit de uitgifte van melk en melk- produkten aan slijters zal worden voortgezet. LEIDEN UVS heeft grootse plannen hoog met haar complex In de Kikkerpolder, zijn Initiatieven, die mede door een grote zelfwerkzaamheid ontplooid kunnen worden. Thans is men bezig de commis siekamer (een tweede vergaderruimte) te voltooien en de verwachting is dat deze nieuwe lokaliteit binnen 'n maand klaar zal komen. Daarna hoopt men (de plannen zijn reeds op papier gezet) zo spoedig mo gelijk aan de bouw van twee kleedka mers te beginnen, die het totaal op zes moeten brengen. „Het is toch te gek", aldus secretaris Van Polane, „dat de pupillen zich moeten omkleden bij de senioren. Onze wens is dan ook dat de nieuwe kleedkamers in het nieuwe sei zoen in gebruik genomen zullen worden genomen". Daarna komt de overkapping aan de beurt. Thans is slechts een ge deelte van de lange zijde overdekt capa citeit 600 toeschouwers) en het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd ook aan weerzijden van deze tribune over kappingen aan te brengen, zodat 3000 personen overdekt komen te zitten. Een plan, waarvan de realisering waarschijn lijk over vyf jaar plaats zal hebben is het aanbrengen van verlichting. „Een eis van deze tjjd, vooral als je op zo'n Omstreden bomen op Hoge Rijndijk worden gerooid LEIDEN De vijf omstreden bomen op, de Hoge Rijndijk - eveti voorbij de Wilhelminabrug - worden momenteel ge rooid. Zoals bekend hebben bewoners van de Hoge Rijndijk onlangs het Leid se college van b. en to. een petitie aan geboden, waarin zij vragen om verwijde- ring van de bomen, die het uitzicht ter PJ? plaatse zouden belemmeren. Ook voor het verkeer vormen de bomen gevaar- mH lijke obstakels. Het rooien van de bo- •Msil men gebeurde vanmorgen en vanmid- dag onder politietoezicht. speelt. De meningen er bestuur nog verdeeld, r ik zie het eer wel van komen", aldus de heer Van Polane. Elly van Zonneveld aktiefste gymnaste van Concordia LEIDERDORP In de vergaderzaal van Peter Leenen heeft de dames-gym nastiekvereniging „Concordia" gister avond haar jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden. De penningmees ter, mevrouw J. Nievaart-Van Varick, kreeg haar décharge, temeer, daar zij een voordelig saldo kan bekend maken 2800,—. De beker, welke door de familie Nievaart beschikbaar was gesteld voor het meest verdienstelijke lid van de vereniging, werd voor de tweede maal uitgereikt. Ditmaal ging hij naar Elly van Zonne veld. Een tweede „overhandiging" be trof het gouden speldje, verbonden aan het ere-lidmaatschap van de vereniging. Mevrouw St. Kikkert werd hierdoor ge waardeerd voor het vele werk, dat zij voor de vereniging heeft overgehad ge durende de 24 jaar dat zij bestuurslid geweest is. In haar vacature werd voor zien door de benoeming van Lyde Went. Deze langdurige bestuursfuncties zullen by Concordia overigens voorlopig nog wel blijven bestaan, l.rt bestuursvoorstel, een maximum zittingitijd van vier jaar in te gaan stellen, werd door de ver gadering n.l. getorpedeerd. Mevrouw B. Jonk, die waarnemend voor zitster werd na het aftreden verleden jaar van mevrouw J. Kikkert heeft nu alle touwtjes in handen gekregen. In december zal Concordia de uitvoering van de heren-gymnastiekvereniging „Excelsior" met haar vrouwelijke charme gaan opvrolijken. stygen. Giftige lezing op EHBO-vergadering in Noordwijk i de burgery te Met name zullen er contacten worden aangeknoopt met de scholen in Leiden, die op grote schaal excursies gaan ma de universiteit. Het ligt ook In de bedoeling dat de Leidse scholleren projecten op stapel gaan zetten, die In de lustrumweek begin juni ge ëxposeerd zullen worden. De contacten tussen universiteit en de scholen zullen hoofdzakelijk In de maan den februari en maart plaatshebben, om dat er van de zijde van de schoolhoofden bezwaar tegen bestond de excursies te gen het einde van het schooljaar te hou den. Aan de projecten, die door de scholieren opgezet worden, is een prijs vraag verbonden. Mogelijk zullen er .ook publicaties over komen in o.m. de Leid- Courant. De subcommissie van de lustrumcommisie die zorg moet dra- voor de contacten tussen burgerij universiteit heeft ook plannen de tra ditionele visdagen niet meer op het pro gramma te zetten. Men vind, dat dat niet meer past in de tegenwoordgie tijd. Wat er voor in de plaats komt is nog niet bekend. (Van onze correspondent) RotUnd watcr NOORDWIJK Tijdens een bijeen- Omtrent de Zuiderzeepolders merkte dr. Niemeijer op, dat men nu al niet weel wat te doen met die dure grond. Wel Electriciteits- centrale aan De Kaag doodt leven in plas stinkt. Geen hard nodig zal zijn voor de drinkwater- voorziening. De inpoldering gaat echter door, omdat het besluit daartoe nu maal jaren geleden door de volksver tegenwoordiging is genomen en er reeds enorme kapitalen in geinvesteerd zijn. Uitlaatgassen Noordwijk in het Hof van Holland overblijven, die alleen heeft de medisch leider dr. J. Nie meijer in een causerie de alarm klok geluid. De verontreiniging van lucht en water, het gebruik van zware vergiften in landbouw en tuinderij, bedreigt het menselijk be staan. Het welzijn wordt opgeofferd ten behoeve van de economie, en tegenover deze situatie, waaraan wij allen min of meer schuld heb ben, staan wij tot nog toe praktisch machteloos. visser, geen zeiler, niemand Dit is een samenvatting van zijn be- iets aan het Kagermeer hebben. Biologen Hulsvrouwen dragen langrijk en evenzeer beangstigend be- kwamen tegen de plannen ni 't verweer giftiging van ons bestaan bij door toog, dat werd gestaafd met feiten en en voorlopig zijn deze van de baan. veel meer chemische afwasmiddelen te voorbeelden. Onder meer haalde hy aan, Een deskundig insider heeft dr. Nie- gebruiken dan nodig is. De schuld ligt dat de vestiging van de Leidse Electri- meijer echter verzekerd, dat het plan daarom niet alleen by de industrie, maar citeitscentrale aan De Kaag het voor voor een centrale aan De Kaag alleen ook bij ons zelf, en vooral ook by de koeling gebruikte water van de plassen van de baan is, mits er een andere, eco- overheid, die dit alles toelaat, mogehjk temperatuur van 30° C zou doen nomisch acceptabele oplossing te binden onder pressie van de fabrikanten, zal zijn. toogde de EHBO-man. „De luchtvervuiling wordt niet alleen oorzaak door fabrieken en bedryven als de hoogovens en de raffinaderyne in Pcr- nls, maar ook door de uitlaatgassen van auto's. Dit kan anders, maar de fabri- kapt voelt er niet voor, want zyn pro- dukt wordt te duur en wy willen onze wagen niet meer betalen," aldus dr. Nlemeyer. Betere verlichting Boshn izerroute LEIDEN Met het oog op de verkeers veiligheid is het van belang, dat de open bare straatverlichting langs de Boshui zerlaan en de Boshuizerkade, welke be staat uit 30 lichtmasten met een licht- punthoogte van 6,5 m. elk voorzien var twee gloeilampen van 100 Watt, word verbeterd. De verbetering kan geschieden door de bestaande lichtmasten tot 8m te lengen en te voorzien van een armatuur met een kwiklamp van 250 Watt. Teneinde langs deze route tussen de vytmeilaan en de Haagweg een aar gesloten verlichting te verkrijgen, is het gewenst, dat de tien lantaarns langs de Ter Haarkade, welke een lichtpunthoog te hebben van 6,5 m en zyn voorzien van kwiklampen, eveneens worden ver lengd tot 8 m en een armatuur met een kwiklamp van 250 Watt krijgen. De kosten, verbonden aan de uitvoering van deze werkzaamheden, worden ge raamd op f 24.900,B. en w. vragen de raad dit bedrag te voteren. niet 2/3 deel van de 27 leden aanwezig was. Drieëntwintig februari a.s. valt vaarschynlyk de definitieve beslissing. ,Het is byna zeker, dat de vereniging wordt opgeheven," aldus bestuurslid T. C. Sonneberg. „De financiële positie laat voortbestaan niet langer toe." Leiden is nog de enige gemeente in Zuid- Holland, die een vereniging heeft, die werkt aan de ijsbestrijding. Het ligt in de bedoeling, dat in de toekomst de ge meente Lelden in samenwerking met de provinciale overheid en de Kamer van Koophandel de ysbestryding voor haar rekening neemt. DEN BOSCH, 28 jan., Vee Aanvoer: totaal 6529 dieren, 2337 runderen, 448 graskalveren, 328 vette kalveren, 2158 nuchtere kalveren, 470 schapen, 470 lam meren, 19 fokzeugen, 573 slachtvarkens, 196 biggen, 1032 slachtrunderen. Prijzen: melk- en kalfkoelen 1000-1775, guste koeien 900-1340, graskalveren 375-600, kalfvaarzen 1100-1760, klamvaarzen 1050-1250, guste vaarzen 925-1200, pin ken 675-885; nuchtere kalveren voor fok of mesterij 160-325, weldeschapen 85- 120, lammeren 70-110, drachtige zeugen 525-640, biggen 87-100 per stuk, slacht runderen extra kwal. 4.95-5.45, le kwaL 4.30-4.85, 2e kwal. 3.80-4.20, 3e kwaL 3.50-3.70 vette stieren 4.70-5.10, worst koeien 3.30-3.55 per kg. geslacht gewicht, vette kalveren le kwal. 4.00-4.30, 2e kwal. 3.70-3.95, 3e kwal. 3.35-3.65, nuch tere slachtkalveren 1.20-1.55, per stuk 35-70, slachtzeugen le kwal 2.30-2.35, 2e kwal. 2.20-2.28, slachtvarkens 2.48-2.60 per kg. levend gewicht, vette schapen 115-145, vette lammeren 120-150 per st, (Resp.: aanvoer, handel, pryzen): melk en kalfkoeien redeiyk - moeizaam - stroef prysh.; gustekoelen minimaal - even vaster - even vaster; jong vee ge woon - overwegend rustig - weinig ver andering; vette kalveren Iets minder - traag - lager; nuchtere slachtkalveren behooriyk - gedrukt - gedrukt; schapen en lammeren iets groter - vrij goed - stevig prysh.; fokzeugen minder - sle pend - moeizaam of niet gehandhaafd; lopers en biggen matig - lui - duurj slachtvee min voldoend - stug - onver anderd; slachtzeugen minimaal - rede lijk - flauw pry8houdend. GOUDA, 29 Jan. - Kaas - Aanvoer 3 partyen. Pryzen: le kwal. 4,05-4.08 extra kwaL tot 4.20 per kg. Handelj BARNEVELD, 29 jan., Elervelllng Aanvoer 460.322 stuks, stemming matig; 51/52 9.33-9.57; 56/57 9.98-10.20; 61/62 10.80-11.15; 66/67 11.23-11.45.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3