mijn volgende pakje is weer cahallero r* De film van vanavond Beatle-litho's ook in Nederland Rosita Bloom want die smaakt nu eenmaal anders dan andere DE LiETDSE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1970 Meer kans op loonwet dan loonwetvrede MINIMAAL lijkt de kans, dat de loon- wet-Roolvink over veertien dagen in de Eerste Kamer haar Waterloo zal vin den. Er zullen waarschijnlijk ook door enkele senatoren regeringspartijen wel kritische woorden gesproken wor den, maar het ziet er niet naar uit, dat de bewindsman voor Sociale Zaken in de Kamer-van-Vijfenzeventig gedwon gen zal worden het spel zo hoog te spelen als hij in de Tweede Kamer heeft ge daan. Dit hoewel de pogingen om tussen hem en de twee grootste vakcentrales 'n compromis tot stand te brengen geen suc ces hebben opgeleverd. Voor de heer Roolvink is een sterk punt, dat hij het in het kabinet met zijn advies om de nieuwe CAO voor de me taalindustrie door te laten gewonnen heeft van zijn inmiddels afgetre den collega De Block. Hiermee heeft hij eenpraktisch bewijs geleverd dat 't hem ernst is met zijn belofte slechts in zeer uitzonderlijke gevallen gebruik te zullen maken van de bevoegdheid tot ingrijpen welke de minister krachtens 't omstreden artikel 8 van zijn loonwet be- Bovendien is ook buiten het politiek be drijf lang niet iedereen overtuigd van het gelijk van NW en NKV die weigeren zich ij de nieuwe loonwet neer te leg gen. Het CNV blijft buiten de boycot-ac tie der beide overige vakcentrales en dan niet alleen omdat de heer Roolvink toe vallig een politiek-bevriend bewindsman is; de werkgevers-organisaties tillen aan de kwestie lang niet zo zwaar als 't NW had gewild. En in meer al gemene zin vindt menigeen dat wie be weert dat de overheid wel eens misbruik zou kunnen maken van haar bevoegdhe den krachtens het gewraakte artikel 8, ook moet erkennen dat vakbonden wel eens misbruik zouden kunnen maken van hun macht, wanneer er zelfs geen rem aanwezig is om naar te kunnen grijpen, als een vakbond de stimulator wordt van prijsstijgingen waarvan de gehele gemeenschap de naweeën te incasseren krijgt. UET blijft niettemin doodzonde dat hek beroep van de Eerste Kamer op rege ring en bedrijfsleven om naar middelen te zoeken welke de samenwerking inza ke loonkwestie kunnen herstellen, geen succes heeft gehad. Dit beroep was natuurlijk geen een voudige ,zaak, omdat de heer Roolvink gebonden is aan een door de Tweede Ka mer aanvaarde loonwet waaraan notabe- ne een vertrouwenskwestie namens het hele kabinet heeft vastgezeten. Aan de andere kant hadden NW en NKV het spel zo hoog gespeeld, dat ook hun pres tige op het spel stond. Aan de top van het georganiseerde be drijfsleven zijn er zegslieden die vinden dat eerst de Eerste Kamer maar moet beslissen, omdat dan de factoren poli tiek en bedrijfsleven beleid beter van el kaar gescheiden kunnen worden. Inder daad hebben meer algemeen-politieke factoren in de kritieke hoofstukken van de loonwet-Roolvink en haar levensloop een storende rol gespeeld. AP na 11 februari meer kans is op herstel van samenwerking tussen be drijfsleven in zijn totaliteit en de over heid in loonzaken? Groot achten we de kans niet; tenzij NW en NKV alsnog overtuigd raken van de goede wil van de heer Roolvink. Ze zijn na de stemming in de Senaat bevrijd van de politieke druk die een Kamerdebat altijd met zich mee brengt, maar voelen dan wellicht weer de politieke druk van naderende verkie zingen. Wellicht ligt de voornaamste kans om de kwestie weer in het reine te brengen bij een vlotte afwerking van nog lopende CAO-kwesties. Overdreven optimistisch moeten we evenwel in dit opzicht ook niet zijn, al speelt het geor ganiseerde bedrijfsleven tot op heden zijn rol doorgaans bekwaam en met verant woordelijkheidsgevoel. Verschuiving naar rechts in Tsjecho-Slowakije TVE laatste sporen van de „Praagse lente" zijn nu wel definitief verdwenen. Dubcek is, zonder schuldbelijdenis overi gens, uit het centrale comité gezet. Pre mier Cernik is vervangen door Strougal. al blijft eerstgenoemde dan wel in het kabinet en andere voormalige liberalen zijn verwisseld voor meer orthodoxe lie den. De invasie van de Russische en an dere troepen van de Warschaupaktlanden heeft zijn vruchten afgeworpende door gevoerde wijzigingen in de leiding van partij en regering waarborgen een rede lijk meelopen in het Oostblokgareel door Tsjecho-Slowakije. De nieuwe situatie is niet geheel en al een zege voor de communistische ortho doxie- Lang niet alle posten zijn in haar handen. En boven alles troont nog steeds Husak, beslist geen orthodoxe communist, r wel iernand die, binnen het mogelijke zoveel thogblijk nétio nale vrijheid nastreeft. Hij heeft de zaak in handen gehouden, zij het dan ten koste van een verschuiving naar rechts. Tot goed begrip: het communisme van Dub- eek was een duidelijk links, revolutionair de orthodoxen vormen, als tegenhangers, de rechtervleugel. Deze rechtervleugel heeft nu aan invloed ge wonnen, maar niet de supprematie ver- De belangrijkste man van de rechter vleugel, Strougal, is nu premier gewor den en niet het oude Russische parade paardje Indra, die alleen maar tot plaats vervangend lid van het partijpresidium ls benoemd. Nu is het premierschap in het partijapparaat geen bijzonder zware func tie, maar men weet nooit hoever de per soonlijke Invloeden zich uitstrekken. Strougal is nooit een fervent volgeling van de stalinist Novotny geweest. Hij heeft zich zelfs enigszins gecompromitteerd met de „Praagse lente". Hij heeft als eerzuch tig carrièreman te rechter tijd opgemerkt hoe de wind waaide en daarnaar gehan deld. Hij zal ongetwijfeld voortgaan zijn carrière uit" te bouwen en wellicht ont wikkelt zich tussen hem en Husak een machtsstrijd, voorzover die nu al niet aan de gang is. Waar deze strijd op uit zal draalen, valt met geen benadering te zeg gen: de twee zijn aan elkaar gewaagd- 'H ONS commentaar btf een rondschrijven van de algemeen econoom van het bisdom („Dicht bij de haard" in de krant van dinsdag) behoeft een verduidelijking. WH stelden dat drs. Van de Ven de kerkbesturen aanspoort om verder te gaan met samenwerking na ten „nogal weifelend begin" in 1969. De deken van Den Haag wijst ons erop, dat de algemeen econoom niet Uiteraard" spreekt van een „nogal weifelend begin", maar van ten „uiteraard weifelend „NogdT kan kleinerend worden uitgelegd: „uiteraard" wijst op begrip. Deken Geraedts heeft gelijk; wij bekennen uiteraard ongelijk- Gelukkig is de deken het uiteraard weer eens met de algemene strekking van onze kanttekening De Hollandse zanger Dave, die in Frankrijk hoog op de hitlijsten staat, treedt met het Casino de Paris op in het Congresgebouw. Casino de Paris in Congresgebouw DEN HAAG Morgenavond komt in het Nederlands Congresgebouw het Ca sino de Paris, met name Mick Micheyl met haar variétérevue. Mick is het mooie meisje met de struisveren, die bovendien over een goede zangstem beschikt, danst en faam geniet als acrobate. Voorts treden in dit wervelend Parijse programma op de Grand-Prixwinnaar, goochelaar Pierre Brahma, die vier maanden achtereen op de planken van 't Parijse Olympia heeft gestaan. Een Con- golees jazzorkest begeleidt het geheel van 35 medewerkenden, onder wie danseres sen. trapezewerkers en niet te vergeten de Hollander Dave, die in ons land werd miskend, maar in Frankrijk hoog op de handen en op de hitlijsten wordt gedra- Kees Brusse en Rob van der Lin den hebben het scenario van de film van vanavond. „Op straffe des doods" geschreven naar een kort verhaal van Georges Simenon In de Bruna om nibus 4, waarin het is verschenen on der de titel „Reddende moord", teil het niet meer dan een stuk of tien pagina's Tel daar nog de aparte schrijfstijl van Simenon bij met de ontelbare situaties waarin mensen be dreigd. geteisterd of naar het leven worden gestaan «tonder dat ze ook maar iets terugdoen, en het probleem voor scenarioschrijvers en filmers is duidelijk. Ook de hoofdpersoon in de film van vanavond, de bejaarde ren tenier Oscar Labro, is weerloos. Hij piekert en peinst maar komt nauwe lijks tot enige actie. Volgens de ma kers neemt dat niet weg. dat er in de film toch echt wel iets gebeurt „Op straffe des doods" speelt zich af op Porquerolles, een eiland aan de Franse zuidkust, waar Simenon jaren heeft gewoond en verschillende ver halen heeft geschreven. Oscar Labro slijt er ongestoord zijn leventje. Hij vist, drinkt een glas op het terras van het havencafé en speelt zijn partijtje jeu de boules. Tot op een dag een ansichtkaart voor hem arriveert uit Addis Abeba met de lugubere mede deling: „Eindelijk ben ik je op het spoor, schurk. Weet je nog wel: op straffe des doods! Jules". Daarna volgt een stroom met soortgelijke drei gementen, verzonden uit verschillende plaatsen, maar steeds dichter bij Por querolles. Tenslotte komt Jules zelf op het eiland, waarna er zich een fascinerend kat- en muisspel ontwik kelt. Volgens de bekende Simenonpro- cédé bestaat de afwikkeling van het verhaal dan uit het langzaam laten ontdekken wat er nou eigenlijk aan de hand is en wat er zoveel jaar gele den mis is gegaan. De makers van de film zullen dat procédé wel hebben overgenomen. Uit een kort verhaal van een tiental pagina's is tenminste een film ontstaan, die drie kwartier duurt. Vanavond, VPRO. Ned. 1, 21.45 uur. NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjesklant Japanse tekenfilm Eggs 20.30 uur: Wereld op wielen 21.00 uur: Wetenschap e 21.45 uur: Op straffe des doods, film 22.30 uur: Journaal TELE AC: 22.1 uur: Studie-informatie 22.40 uur: Bij leven en welzijn, 3 NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: Trostoto 20.40 uur: Tot Armageddon Intei tweede net op de woensdagavond ;n probleem. In de zekerheid dat gros van de kijkers zich op „I" de speelfilm bezig houdt moet men een contrasterend programma ko- dat niet teveel mag kosten maar voor althans kleine groepen kijkers essant moet zijn. NEDERLAND I NOS-NOT: 10.45 uur: The green umbrella, 11.10 uur: Maatschappelijke ontwikkelingen 11.35 uur: Beeldverhaal van de Kerk 18.45 uur: Fabeltjeskrant z 18.55 uur: Journaal In Groningen een „enorme puinhoop" bij academie (Van c •spondent) GRONINGEN Hoewel de staking aan de Groninger academie Minerva voor beeldende kunsten gisteren officieel werd beëindigd, was daar nog weinig van de merken omdat het grootste aantal leer lingen rustig in bed bleef. De studen ten die wel naar school kwamen ga ven echter op bun wijze gestalte aan de vernieuwing die men meent te moeten doorvoeren. De studenten hebben een eigen, ander lesrooster opgesteld. Dit paste men gis teren toe ondanks het uitdrukkelijke ver bod van de directeur de heer W. Zwiers. Het resulteerde erin dat een deel van de lessen moest worden gestopt omdat er leerlingen aanwezig waren die niet in het lokaal aanwezig hoorden te zijn. Was dat het geval dat som meerden de leraaren de betrokken stu denten het lokaal te verlaten. Gebeurde dat niet dan werd de les stopgezet, het geen meerdere malen geschiedde. Ten dele werden de lessen dan overgenomen door oud-leerlingen, door de studenten alternatieve docenten genoemd. Direc teur Zwiers sprak van een „enorme puin hoop". Hij houdt vast aan de eis dat de studenten volgens het oude rooster moeten gaan draaien. M Lennons wellicht bij opening van hun expositie SCHIPHOL (ANP) De complete set van 14 in Engeland zo omstreden lithografieën van Beatle John Lennon zijn ln Nederland. Gerard Bernard, de 30-jarige eigenaar van de Amsterdam se galerie-teveerne P9G, kwam er giste ren uit Londen op Schiphol mee aan. De op grote perkamenten vellen afge drukte 14 tekeningen, waarin Lennon sprongsgewijs zijn gehele levensloop met zijn echtgenote Yoko Ono heeft uitge beeld, waren verpakt in een grote, plat te, wit-plastic tas, waarop met zwarte letters „Bag one" stond vermeld met daaronder de handtekening van Lennon. Niet zonder trots deelde Bernard mede, dat er in totaal slechts 12 van die tassen bestaan. Acht van de 14 afbeeldingen, die in een Londense galerie tentoon wer den gesteld, moesten als „pornografisch" tekening voorzien. In Engeland zijn de van politiewege verwijderd worden. Len non heeft van de serie in totaal 300 druk ken laten vervaardigen die hij genum merd heeft van 1 tot 300. Alle 4200 af drukken heeft hij apart van zijn hand- meeste van deze drukken voor fancy- prijzen in handen van verzamelaars over gegaan. Bernards compagnon, de 50- jarige Amerikaanse kunsthandelaar Milte Podulke, die in juli van het vorig jaar een nieuwe zaak heeft geopend aan de Anjclierstraat te Amsterdam, zal de eer ste zeven litho's exposeren. De andere zeven zijn te zien om de hoek in de ga lerie-teveerne P96 aan de Prinsengracht van de heer Bernard. In Amsterdam ver wacht men voor deze expositie van de zijde van de overheid geen enkele tegen stand In Londen heeft Bernard de litho's slechts met zeer veel moeite kunnen be machtigen. Hij heeft er naar hij zei „meer dan diplomatieke kanalen" voor moeten bewandelen Roze hipplee Tevergeefs poogde Bernard reeds za terdag met de litho's naar Nederland te vertrekken, doch een menigte woedende „Bag One" is geopend en Gerard Bernard (links) en Mike Podulke bekijken een van de veertien litho's, die straks, verdeeld over twee galerijen, te zien zullen zijn Amsterdam. hippies in de deftige Londense Bond- street zette hem de voet dwars. Zij wa ren nl. verbolgen op Lennon. omdat de ze zijn lange haardos heeft afgeknipt. Enige tijd bezet deze jeugd de ..Lon don Arts Gallery" in de Bondstreet. waar het restant van de voorraad litho's was opgeslagen. Door pech. tegenwer king van officiële instanties en door mist op London Airport kon Bernard pas gisteren met de prenten naar Schiphol reizen. Resteerde hem nog te regelen, dat de „meester" zelf bij de opening van de expositie in Amsterdam aanwezig zou zijn. Hiertoe nam hij gisteren in Londen telefonisch contact op met Lennon, die zich op het ogenblik in Parijs bevindt. In principe verkreeg hij de toezegging, dat Lennon met zijn vrouw de opening van de expositie zal bijwonen. Dat zal vermoedelijk eind volgende week zijn. De expositie is dan een maand lang ln de twee galerieën te bezichtigen. Rosita zal vanavond als Roosje op nieuw een knaapje zien staan. Dit knaapje is pianist-orkestleider-com ponist Ruud Bos, die Roosje muzikaal zal steunen. Ook treden op een kinder koor en het ballet Tomorrow's Peop le. Rob Touber heeft de regie. Tros Ned. 2 21.30 uur. Op papier voldeed de AVRO daar gis teren wel aan: concert, ongewone een akter, medische rubriek. Los van het papier was alleen het concert aardig: Jonge mensen op weg naar het con certpodium. Ditmaal presenteerde Wil lem Duvs leerlingen van het Rotter dams Conservatorium in een geva rieerd programma. In „Jonge mensen" vinden we Duya eigenlijk veel beter dan in de „Vuist". Omdat hij hier weet waarover hij praat. En praten kan hij. ook al zou hij er goed aan doen om een teveel aan superlatieven te vermijden. Mu ziektaken is tenslotte geen hardrijden op de schaats. De eenakter. Lunchpauze van John Mortimer, was eigenlijk een trekkerig geval over een avontuur-in-een-hotelka- mer. De drie rollen waren in handen van Bas ten Batenburg. Kitty Cour- bois en Elisabeth Hoytink. Met name wat Kittv als het pesterige meisje presteerde was niet voor de poes. Maar daarmee was dan ook alles gezegd. Dokter Van Swol bewees nog eens dat de VPRO destijds terecht zijn Me dische Kroniek staakte. De rubriek, die ra*t'aRes thans bij de AVRO voortsuddert. is 8.30 De maar een flauwe schaduw van de ooit naal sp' voortreffelijk geweest zijnde „Ziek zijn. In Spreekuur toonde hij ditmaal een aantal onsmakelijke (voor leken al thans) plaatjes over allerlei kwalijke voet- en armafwijkingen en hij bab- Jjlsö R belde daarover met vergevorderde me- vara dische studenten. Wij zouden zeggen Ktassie dat in Spreekuur een programma over Hongkonggriep actueel zou zijn ge- radiow weest, eventueel met een scheutje as- sche pro toe. Maar misschien maakt de heer Van Swol Spreekuur-afleveringen in voorraad voor een paar jaar tege lijk. Dan is actualiteit natuurlijk uitge- 20.20 uur: Televizier 20.30 uur: Sportpanorama 21.10 uur: Berliner Antigone 22.20 uur: Ballade van de Zuiderzee 22.45 uur: Journaal TELEAC: 22.50 uur: Van molecuul tot m NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant KRO: 19.30 uur: Hij en zij 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Andy Williamsshow 21.10 uur: Brandpunt 21.50 uur: Bonanza KRO-RKK: 22.40 uur: Riskante Kerk 23.05 uur: Journaal SUM III ten van de kamermuziek: oude-, semi-Was- show.^uo'oö" Nieuws). NOS: 11.00 Nieuws sleke- en moderne kamermuziek. 15.15 Toe- n 03 De Felix Meurders Show. VPRO: 12.0(1 rlsmo: toeristische informatie uit binnen- en Nieuws. 12.03 Top-30. (13.00 Nieuws). TROS: buitenland. VPRO: 16.00 VPRO-Vnldagge- 14 00 Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO 1 Vg. Kunstenaar klaagt museum aan DEN HAAG De Haagse kunstenaar Johan van den Berg heeft in een open brief aan mr. L. J. F. Wijzenbeek, di recteur van het Haagse Gemeentemu seum, protest aangetekend tegen de wij ze waarop door hem aan het museum verkocht werk wordt bewaard. De heer De-Jong schrijft dat, toen hij onlangs dit werk in het archief van het museum terugzag, dit niet verkeerde in de staat waarin hij het verkocht had. PasSe-partouts en lijsten waren verwij derd en tussen de oliekrijttekeningen was geen bescherming aangebracht, waar door het materiaal beschadigd was. De klagende kunstenaar ziet hierin een over treding van de wet betreffende het gees telijk eigendom van de auteur. Hij stelt de heer Wijsenbeek, als directeur van het museum, hiervoor aansprakelijk en eist schadevergoeding annex smartegeld. j De heer Wijsenbeek heeft desgevraagd meegedeeld dat de tekeningen van Johan van den Berg op dezelfde wijze zijn be handeld als alle tekeningen in het Pren tenkabinet. Ze zijn opgeborgen in dozen. Volgens de heer Wijsenbeek haalt Johan van den Berg duidelijk twee dingen door elkaar: de sociale vorm van steun aan kunstenaars via de contraprestatierege- j ling, en aan de andere kant de eigen kunstaankopen'door het museum. Mr. 1 Wijsenbeek wijst er in dit verband op dat de vijf tekeningen van Johan van 1 den Berg, die het museum rechtstreeks heeft gekocht, en die voor uitlening be stemd zijn, in de bijbehorende lijst zitten. Nieuw blijspel D. Frenkel Frank AMSTERDAM (ANP) „Spring uit het raam schat, wij gaan trouwenis de titel van een door Dimitri Frenkel Frank geschreven blijspel, dat op 10 fe bruari a s. in de „Kleine Komedie" in Amsterdam in première gaat. De enige twee rollen in het dolle, dwaze verhaal worden gespeeld door Tru dy Labije en Luc Lutz. Een tweede vio list plaatst een huwelijksadvertentie in de krant. Hierop wordt gereageerd door een juffrouw van een cafetaria aan de Nieuwedljk in Amsterdam. Hieruit ont staan de meest vreemdsoortige situaties met komische effecten. Het Nederlands Dans Theater geeft op dinsdag 3 februari een voorstelling in de Koninklijke Schouwburg met me dewerking van het Nederlands Ballet- orkest o.l.v. Jan Stulen. Op het pro gramma staan de balletten Twelve Dances van Scott Douglas. Pierrot Lu naire van Glen Tetley en Three Pieces van Hans van Manen. I

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2