Cernik door Strougal vervangen Liberale figuren uit Tsjecho-Slowaakse partijleiding en regering verwijderd Schoolbus gegrepen: door trein voldoende 32 doden sterk Zes KVP'ers uit fractie Warmond EINDEXAMENS BIJ WO, HAVO ANDERS EN MAVO Geef kentekenbewijs - zegt erbij ANWB - een derde deel positie MOTOR SLOEG AF OP RAILS husak nog lekker lui m Treffer Surseance voor N.V. Dirk Boot Zuid-Afrika weigert tennisser Ashe visum Ajax loot Carl Zeiss Jena JosValentijn alsnog naar Inzeil Centraal schriftelijk én school onderzoek Brits leger paraat in n.-Ierland delftse tee set stijgt in amerika PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. .T. H M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes f 2,10 KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f l,ig| p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post f 17.75. DONDERDAG 29 JANUARI 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MEER WIND Weersverwachting van het KNMI geldig tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen, in het noorden van het land mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Matige tot krachtige, langs de waddenkust tijdelijk harde zuidoostelijke wind, later afnemend en draaiend naar zuidwest. Vooral in het zuiden van het land hogere tempe raturen dan vandaag. 61e jaargang, no. 17.964 PRAAG (Reuter-AP) Partij en de harde en eerzuchtige Lubomir regering van Tsjecho-Slowakije zijn Strougal. Cernik blijft evenwel lid van als gevolg van de besluiten van het het parlement. Partijleider Husak is er- centrale comité van de Tsjecho- in geslaagd enkele centrumfiguren op Slowaakse communistische partij sleutelposities te handhaven. De gezuiverd van alle liberale elementen; algemene verwachting is, dat Husaks in hun plaats zijn nu orthodoxe figuren positie sterk genoeg blijft om alle gekomen. De belangrijkste wijziging is stormen het hoofd te bieden, de vervanging van premier Cernik door JOHANNESBURG (AP) Van de 72 kinderen van een schoolbus die op een onbewaakte overweg door een trein werd gegrepen zijn er 32 om het leven gekomen en zestien liggen zwaar gewond in het ziekenhuis (r Vereeniging (Zuid-Afrika). De kinderen, tussen de zeven en-vijf tien jaar, keerden naar huis uit een school in Meyerton. dat ongeveer 50 km ten zuiden van Johannesburg ligl Een ooggetuige vertelde een ver schrikkelijke klap gehoord 1e heb ben. De bus werd meegesleept door de uit twee wagens bestaande trein De kinderen werden meters ver uit de bus geslingerd. Een van de over levenden Johannes Fourié wist de ramp te overleven door enige secon den voordat de bus werd giegrepen, er uit te springen. Hij vertelde dat de' bus de lucht in geslingerd werd en 25 meter verder als een hoop oud me taal werd neergesmakt. Fourie, die naast de chauffeur (een van de ge wonden) zat, zei dat de bus was blij ven stilstaan voor de onbewaakte overweg. „Hij begon weer te rijden toen enige van de kinderen achterin begonnen te gillen dat een trein na derde. De chauffeur sprong op zijn remmen en de motor sloeg af. Ik greep verscheidene malen naar de deurknop, maar kon hem niet vin den. Tenslotte vond ik hem, opende de deur en sprong.... ik weet niet wat er daarna is gebeurd". (ADVERTENTIE) lakens en slopen Behalve Cernik hebben ook vakbonds leider Polacek, de Slowaakse partijleider Sadovsky en minister van Binnenlandse Zaken Peinar hun functies moeten prijs geven. Zij zijn alle drie ook vertil wenen Uit het partijpresidium. Zoals bekend heeft ook Alexander Dubcek, voormalig partijleider zijn laatste belangrijke par tijfunctie, lid van het centrale comité, moeten opgeven. Dubcek is thans am bassadeur in Turkije. In het nieuwe presidium van elf leden hebben nu Antonin Kapek, Josef Korack en de vroegere premier onder Novotny, Josef Lenart, hun intrede gedaan. Lenart is tevens voorgesteld als eerste secre taris van de Slowaakse partij, ter ver vanging van Sadovsky. ■plaatsvervangen de pre6idiumleden zijn nu Hula. minis- er van Economische Planning, voorts partijsecretaris Indra en de voorzitter van het Tsjecho-Slowaakse parlement By het januarinummer vim het Verolme Nieuws is een enorme foto (55 bij 70 cm) gevoegd, waarvan bijgaande maar ten schamele afdruk is. Het toont een aanhankelijkheids - demonstratie van werknemers van scheepsbouwer Cornelis Verolme Op de achterzijde laat de secretaris van de ondernemingsraad JC Wiegmans weten, dat de personeels leden ondanks alle onheilspellende berichten „als één man vertrouwen hebben in hun grote baas". De foto werd genomen op de laatste dag van 1969. Letterlijk staat, er: Triomfantelijk en lachend op de grens van 1969 nog voordat ZÜ hem in een behaaglijk warme kantine op de schouders namen, schreven zij met hun lichaam verkleumd in een ijzige oostenwind op grijs en hard beton de naam van hun grote baas". In een begeleidend schrijven wordt tenslotte vermeld, dat dc ^eer Verolme intussen is begonnen aan het schrijven van zijn .weel onthullende' Dalïbor Hane.- Josj^f Kempny,( de hui dige premier van de Tsjechische regering wordt voorzitter ran het Tsjechische partijbureau en volgt daarmee Strougal op. In het nieuwe Tsjecho-Slowaakse ka binet wordt Cernik minister-voorzitter van de federale commissie voor tech niek en investeringen; Josef.Korcak is benoemd tot vice-premier en, als op volger van Kempny, tot premier van Tsjechië. Andere ministerposten zijn: Kaska, Binnenlandse Zaken; Barcak, I Buitenlandse Handel; Zahradnik, minis- j tex-voorzitter commissie voor industrie; Vereer, minister-voorzitter commissie landbouw levensmiddelen en industrie en Martinka, minister zonder portfeullle. Hamouz, die afgetreden is als minister Buitenlandse Handel, blijft vice-premier. Moe, hoofdredacteur van de Rude Pravo, is opgenomen in liet pai*tijsecretariaat. Algemeen wordt verwacht dat Strou gal met harde hand de maatregelen zal nemen, die hij nodig acht om de Tsje cho-Slowaakse economie weer uit het slop te halen. Van hem is bekend dat hij veel waarde hecht aan een strikte partij discipline over het gehele volk. By de Munt in Utrecht is men op het ogenblik druk bezig met het slaan raa de zilveren bevrijdingstientjes", die op 20 april ter herdenking van vijfentwintig jaar bevrijding in omloop zullen worden gebracht. Er moeten zo'n vijf miljoen van deze munten geslagen worden. DEN HAAG (ANP) De civiele ka mer van de Haagse rechtbank heeft van morgen voor een periode van tien maan den definitieve sui-seance van betaling verleend aan de N.V. Scheepswerf Dirk Baat, te Alphen aan de Rijn. Bewind voerder is mr. E. Haersma-Buma. Uitsluiting verwacht van internationale tennisfederatie LONDEN Zuid-Afrika zal uit de Internationale Lawntennis Federatie worden gestoten en men zal de tennissport in dat land totaal gaan boycotten. Dat z(jn waarschijnlijk de gevolgen van Zuid-Afrika's weigering om de befaamde tennisser Arthur Ashe, Amerika's beste speler die dinsdag de open titelwedstrljd won in Australië, niet een visum te verstrekken toen hij het land wilde binnenkomen. Dit besluit heeft de regei'ing-Vorster koelbloedig en opzettelijk genomen. Ashe, die een van de gematigde leiders is geweest van de beweging die de barrière tussen zwart en wit in de V.S wilde doorbreken, moest over alles wat niet met tennis te maken had, zijn mond houden, anders mocht hij Zuid-Afrika niet betreden. Hij maakte zijn bezwaren daartegen en tegen de apartheid duidelijk, maar beloofde daarbij ook, dat hij bij zijn bezoek geen kritiek zou leveren op de regeringspolitiek. Niemand verwachtte, dat Vorster hem zou toestaan in Johannesburg te spelen. Een overwinning van een neger brengt alleen maar verwarring in de delicate balans van de rassenrelaties. Er zouden immers zwarte vreugdekreten te beluisteren zijn als hij won. Het superioriteitsgevoel van de blanken zou ondermijnd worden. De Internationale Lawntennis Federatie had Zuid-Afrika al in juni een waar schuwing gegeven over haar apartheidspolitiek in de sport. Ze benoemde een speciaal comité om de Zuidafrikaanse Lawntennis Unie te controleren. Het is onwaarschijnlijk, dat Zuid-Afrika een tweede kans zal krijgen. Ashe wil de zaak rechtzetten in Philadelphia, waar het aanstaande weekeinde de internationale organisatie van tennissers de eerste ontmoeting heeft. (Copyright-the Guardian-pers Unie) Conflict met plaatselijk bestuui WARMOND Zes van de zeven leden van de KVP-fractie in Warmond hebben gisteravond onmiddellijk na de opening van de raadsvergadering verklaard uit de KVP te zfju getreden en voor de resterende zittingsperiode van de raad als partijlozen te zullen optreden. De uitgetredenen zijn de heren A. A. Willemsen (fractievoorzitter). Groenen dijk. Van der Kroft, Van Schie, Weyers en De Winter. De heer A. C. van Moor- Inhoud van die brief wordt door alle I raadsleden het stilzwijgen bewaard. I In een verklaring, die de heer A. C. Moorsel aflegde, nadat de heer 'illemsen het woord had gevoerd, deel de hij mee dat zijn zes fractiegenoten tijdens een zaterdag gehouden bespre king het vertrouwen in hem hebben op gezegd. Uit de inhoud van de brief van het KVP-bestuur aan de heer Groenen dijk, waarvan de heer Van Moorsel een afschrift heeft ontvangen, hebben de zes fractieleden volgens de heer Van Moor sel opgemaakt dat bij misbruik van zijn fractielidmaatschap heeft gemaakt ten eigen bate. De heer Van Moorsel is be stuurslid van de KVP in Warmond. .de Warmondse reSïd blijven vertegenwoor- Namens de zes uitgetreden raadsleden legde fractievoorzitter Willemsen aan het begin van de raadsvergadering de vol gende verklaring af- ..Wij kunnen ons niet verenigen met de methode, waarop het plaatselijk KVP-bestuur de a.s. ge meenteraadsverkiezingen voorbereidt. Daarbij is ons vertrouwen in dit bestuur zodanig geschokt dat wij voor verdere samenwerking in KVP-verband met dit bestuur geen mogelijkheid meer aan wezig achten Wij zullen niet als één blok partijlozen, maar als zes enkelingen optreden, zodat ieder van ons binnen kort zijn politieke keuze opnieuw kan maken". De beslissing van de zes KVP-ers ls vooral gericht tegen het aanblijven van KVP-raadslid A. C. van Moorsel en een direct gevolg van een brief van het KVP- bestuur aan mr. Groenendijk, een van de zes uitgetreden fractieleden. Over de RUNNERS-UP CUP ZURICH (A.N.P.). Hct Oostduitae Carl Zeiss Jena is de tegenstander van Ajax in de kwartfinales van het toernooi om de Runners-up Cup. B(j de loting voor de kwartfinales, die vanmorgen onder leiding van FIFA-voorzitter Sir Stanley Rous in Zurich werd verricht, kwamen de Oostduitsers als eerste tüt de bokaal. De twee wedstrijden voor de kwart finales moeten vóór 19 maart warden gespeeld. De ontmoetingen voor de halve eindstrijd dienen vóór 16 april plaats te vinden. De twee finalewedstrijden moe ten op 21/22 en 28 of 30 april worden gespeeld. (Van een onzer verslaggevers) TER AAR. Jos Valentjjn is gister avond om drie minuten voor acht in j Rotterdam op de nachttrein gestapt om j zich alsnog tc voegen bü de schaats- j ploeg in Inzeil. Jos, die aanvankelijk wegens studie- redenen moest achterblijven, heeft alle i medewerking verkregen van het ehriste- j lijk lyceum in Alphen. Leraren en leer- 1 lingen brachten zelfs nog een bedrag van 125 gulden bijeen. Het resterende bedrag werd vergaard dank zij initiatieven van de Ter Aarse IJsclub en van coach Egbert van hel Oever. Jos, die inmiddels ook geslaagd is voor het toelatings- I regeling worden doorgevoerd. De examen van het CIOS. zal veertien dagen /uilen in beginsel bestaan uit examen met gecommitteerden wordt ver vangen. Ook wordt de mogelijkheid geopend dat de minister toestaat dat het bevoegd gezag van een atheneum onder bepaalde voorwaarden gelegenheid geeft om Latijnse t examenvak te lf een grote vrijheid hebben ten aanzien van de inrichting van het schoolonder- Zo mogelijk in maart zullen de defini tieve examenprogramma's worden vast- letterkunde als gesteld en gepubliceerd. In de nieuwe regeling zal een kandidaat in bepaalde Geleidelijke invoering mondeling DEN HAAG (ANP) Vooi jaren 1971 tot en met 1974 i i Inzeil blijven. BELFAST (AP) Britse militairen met het bajonet op het geweer hebben gisteravond protestantse betogers te ruggedreven die probeerden de katho lieke Falls Road wijk in Belfast te be stormen. Dit was de vijfde achtereen volgende avond dat militairen in actie moesten komen om een aanval op Falls Road te verhinderen. Een woordvoerder voor het leger heeft gezegd dat de staat van paraatheid is afgekondigd voor de troepen In geheel Noord-Ierland. ..schoolonderzoek" en vervolgens centraal schriftelijk onderzoek (met op- j gaven van rijkswege). De resultaten van beide delen van het examen zullen afzon- j der lijk op de cijferlijst van de kandidaten worden vermeld, waarbij ter vaststelling van het eindcijfer per vak aan beide cijfers eenzelfde gewicht wordt toegekend. Aldus een aantal punten uit het 1 ontwerp voor de nieuwe eindexamen regeling, waarvan staatssecretaris Gros heid van Onderwijs en Wetenschappen blijkens een mededeling van het ministe rie zal bevorderen dat deze „omstreeks februari" bij algemene maatregel van bestuur zal worden vastgesteld. Om een geleidelijke aanpassing moge lijk te maken zal de minister van Onder wijs en Wetenschappen de bevoegdheid krijgen te bepalen dat in één of meer vakken voor één of meer jaren nog geen centraal schriftelijk examen wordt in gesteld of dat voor sommige vakken gedurende een bepaalde periode het gevallen een hei-examen in één vak kun nen krijgen. Dit herexamen wordt in de De nieuwe examenregeling geldt voor laatste week van juni afgenomen en zal hel eerst in 1971 voor alle mavo-scholen j 00'< weer bestaan uit een centraal met een afdeling mavo-3. voor ale havo- schriftelijk onderzoek en een school- afdelingen verbonden aan pedagogische i onderzoek of eventueel e academies, alle avondscholen voor havo, onderzoek onder loezicht enkele dagscholen voor mavo. de experl- committeerde. menterende mavo-scholen, de avond- jje eindexamenvakken zullen voor havo scholen voor mavo en de experimente- j en mavo gelijk zijn aan die van de rende havo-scholen. In 1972 zal de rege- experimenterende scholen. De v.w.o.- Ilng gaan gelden voor de avondscholen examens aan dagscholen zullen zeven voor vwo en de overige dagscholen voor vakken omvatten; aan de avondscholen in 1973 voor de dagscholen voor j zes vakken. havo i 1974 r de dagscholen MA BELLE A MIE OPVOLGER VENUS? NEW YORK (A.P.). Het lijkt alsof de Nederlandse popgroepen in de Ver. Staten nog meer succes zullen boeken. Na „Venus" begint nu „Ma belle amie" van de Tee-Set uit Delft langzaam maar zeker naar de top te klimmen. „Toen wij voor het eerst „Ma belle amie" zongen, daohten wij dat het thuis wel succes zou hebben en in andere Europese landen ook, maar we verwachtten niet dat het in Amerika ook zou gaan", aldus Peter Tetteroo van de Tee-Set. De 22-jarige Tetteroo is op het ogen blik in New York onv' de plannen te bespreken voor een elpee voor Amerika. „Ma belle amie" wordt uitgebracht door de New Yorkse px-oducer Jerry Ross. die vorig jaar in Duitsland toe vallig zowel „Venus" als het nieuwe lied van de Tee-Set hoorde. Hij kocht in Amsterdam de opnamen en de num mers werden hits. „Wij zijn al vier jaar samen", aldus Peter Tetteroo, „en het is in Europa- erg goed gegaan, maar in Nederland is het zo dat een plaat pas goed is als hij wordt gezongen door een Engels man of een Amerikaan. Vandaar dat wil in het Engels zingen". schoolonderzoek door Bij het centraal schriftelijk onderzoek zullen de opgaven van rijkswege worden I opgesteld en zullen zo mogelijk bindende beoordelingsnormen worden gegeven. Dit centraal examen zal in beginsel in elk vak worden afgenomen, omdat het van belang is voor het aangeven en hand haven van het landelijk peil voor elk vak. Het is de bedoeling dat het school onderzoek, dat onder verantwoordelijk heid van de school zelf wordt ingesteld, zal zijn beëindigd voordat het centraal schriftelijk onderzoek plaats heeft. In beginsel zal ook voor elk vak een derge lijk schoolonderzoek worden ingesteld. Voorlichting Omdat met dit schoolonderzoek nog geen ervaring ls opgedaan wil de staats secretaris In de loop van dit schooljaar een publikatie laten verschijnen, waarin uitvoerig op de mogelijkheden van het schoolonderzoek zal worden Ingegaan. De mondeling 1 grondgedachte zal zijn, dat de scholen DEN HAAG Diefstal van auto's en handel in gestolen automobielen zal aanmerkelijk moeilijker worden, wanneer de minister van Verkeer en Water staat ingaat op het voorstel, dat de ANWB hem in een rapport heeft gedaan tot her ziening van de kentekenrege ling, die in de praktijk niet voldoet. In plaats van een tweedelig bewijs stelt de ANWB een driedelig voor. Voorstel aan minister de vorm van de auto. Rijden met een vals kenteken wordt aldus moeilijk zo niet onmogelijk. Het tweede deel van het kenteken vermeldt de gegevens van de eigenaar- houder. Het is de bedoeling, dat de bestuurder dit altijd bij zich draagt Het derde deel is bedoeld om overschrijving van het ken- vignet, dat tekenbewijs op i Nieuw is hier, dat het ook de handtekening van de eigenaar- houder bevat. Die moet dienen om onregelmatigheden bij eigendomsoverdracht zoveel mogelijk tegen te gaan. Dit deel mag zich nooit in de auto bevinden. De aspirant-koper zal zich moeten legitimeren bij het plaatsen van zijn handteke ning ter verkrijging van een geldig kentekenbewijs, zowel bü aankoop van een nieuwe auto De rijksdienst voor het weg verkeer weet onmiddellijk de naam van de nieuwe eigenaar van een auto, doordat de oude eigenaar het tweede deel met de naam van de nieuwe eige naar rechtstreeks opstuurt en de nieuwe eigenaar het derde deel mét zijn handtekening. Voordelen van de nieuwe rege ling zijn behalve het bemoei lijken van diefstal, het verge makkelijken van de opsporing van overtredingen en misdrij ven en van de inning van motox-rijtuigenbelastlng. Auto wrakken kunnen voorts sneller worden opgeruimd. De eige naar is immers niet zo moeilijk te vinden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1