zei u lekkere koffie! „GROENOORDHAL SLECHT VOOR SPIERENSTELSEL" „Ontwikkelingshulp maakt rijken rijker en de armen armer AOW en A WW per 1 januari omhoog Piet Kleine supersnelle junior Koffie zetten is een plezierige bezigheid, waarmee u altijd veel waardering oogst bij uw gezin en uw gasten. Maar.dan moet het ook lekkere, verse koffie zijn, met zorg gezet! NS; ONRENDABELE SPOORLIJNEN STAAN WEL IN SPOORBOEKJE DONDERDAG 29 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT INZELL Plet Vink heeft gisteren tijdens onderlinge wedstrijden tussen leden van de jcugploeg schaatsen, die in Inzeil traint, de 3000 m gewonnen in de uitstekende tijd van 4 min. 21,6 sec. Tweede werd Jan Palsma in 4.23,2 en derde Plet Kleine in 4.24,0. De tijd van Kleine is nog nooit eerder dor een junior ezenljjkt. Vink en Palsma behoren meer tot de junioren. Johnny Olof de 500 m in 41,5 sec. vóór Ronnie Nooitgedagt (41.7). Bij de dames legde Truus Dijkstra de 500 m af ln 45,0 sec. Deze tijd staat gelijk het Nederlandse record van Attje Keulen-Deelstra, maar kan door het trainingskarakter van de wedstrijden voor erkenning in aanmerking uitslagen zijn nes: S00 m: 1. Truus Dijk rrie Wlllems 45,6; 5. Wil Burgmeyer 46,2. Taris 1.35,0; 6. Dijkstra en Burgmeyer 1.33.2. Giling 43,0; Nooitgedagt 4.30,0; 8. Maal zelf, direct voor het zetten danheeftnhet volle profijt vao de fijne geur en pittige smaak van veregebrande koffie. Deze electri- sche D.E. wandkoffiemolen is ge schikt voor twee maalgioften: snel- SPURS UIT ENGELS BEKERTOERNOOI LONDEN. Tottenham Hotspur, sinds 1960 drie keer winnaar van de Football Association Cup, werd gisteren in de vierde ronde van dit toernooi uitgescha keld door een nederlaag in de replay tegen Crystal Palace (10). Het was een harde wedstrijd, die be slist werd door een doelpunt van Gerry m in de 59e minuut. Middenspeler Joihn McCormiok van Crystal Palace liep gebroken neusbeen op. Crystal Pa lace speelt in de vijfde ronde tegen Chelsea. Carlisle United (tweede divisie) ver sloeg het twee klassen Lager uitkomende Aldershot met 41 en ontmoet in de n volgende ronde Middlesborough United. Voor de competitie werden in de eerste divisie gespeeld: West Bromwioh Albion —Sunderland 31, Sheffield Wednesday —Coventry City 01. Snelfilter koffie Voor deze zetwijze gebruikt u fijn gemalen koffie (snelfiltermaling). Doe per kop 1 afgestreken eetlepel in het papieren filterzakje en giet zoveel water op, dat de koffie goed bevochtigd is. Water geheel laten door lopen en dan verder steeds in het midden, opgieten. Filter koffie Uit de nieuwe D.E. filteipot kunt u 8 heerlijke, geurige koppen koffie schenken. Voor deze wijze van koffie zetten maalt n de koffie niet te fijn (standaardmaling). Schenk eerst een klein scheutje op, zodat de koffie kan zwellen. Dan gelijk matig opschenken. FIJNE DESSERT 250g 2.35 ROOD MERK 250 g 2.14 PAARS MERK 250 g 1.84 Dit unieke, volautomatische D.E.- koffiezetapparaat stelt u in de ge legenheid op twee manieren koffie te zettenzowel volgens de normale filtermethode als volgens de veel gebruikte snelfiltermethode. Dit apparaat krijgt u voor4000 waarde- punten plus f 35.-Vraag de folder aan Douwe Egberts, afd. Geschen ken, postbus 2076 Utrecht Door de grote belangstelling voor dit nieuwe apparaat moet u rekenen op een levertijd van circa 4 weken. lekkere koffie! (door de grote vraag altijd versj KNVB-clubs kunnen selectiespelers verbieden aan zaalvoetbal te doen Staking academie in Utrecht bus" wordt sinds vanmorgen gestaakt. Het democratiseringsproces bij deze academie verloopt volgens de schoolbe volking te langzaam en docenten en stu denten willen hun verlangens nu kracht gaan bijzetten door een staking tot het bestuur van de academie akkoord Ls ge gaan met nieuwe stichtingsstatuten, die de belangrijkste taken in het bestuur - René de Water: „Afremmende pas geeft een stotende beweging" LEIDEN Hoewel het zaalvoetbal ln Leiden en omgeving steeds meer be oefenaars vindt (tegenover 28 teams bij de aanvang van de competitie staan 41 vijftallen op dit ogenblik) wordt de KVNB-afdeling Leiden nog steeds ge confronteerd met misverstanden en complicaties. Zo ontstonden kortgeleden wat moeilijkheden rond Gerard Dub- beldenian, Roodenburgs tweede elftal- speler, die tevens uitkomt voor een bedrijfsvereniging. Zou hij eerste elftal- speler zijn dan zouden ei geen proble men zyn gerezen. Immers, tijdens «Ie openingsvergadering aan het begin van het seizoen werd vastgelegd dat vereni gingen deze spelers kunnen verbieden zaalvoetbal te doen. Op voorstel van de KNVB-clubs is deze conditie nu uitgebreid. In het vervolg •alt namelijk de gehele selectie-groep maximaal 25 spelers) onder deze be paling. Roodenburg-voorzitter H. J. Uiterdijk zei (mede namens de overige Leidse KNVB-clubs) hierover: „De wed strijden in de Groenoordhal worden meestal op dinsdag- of donderdagavond gespeeld, juist wanneer de veldtrainin- gen worden gehouden. Het gaat ons echt niet alleen om het eerste elftal. Een trainer vraagt 12 14.000 gulden per jaar. Dan laai. je zo'n man toch niet alleen het eerste trainen. Je zou boven dien een waterhoofd krijgen. Bovendien Volleybalbond 30.000 loden DEN HAAG. De Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) heeft gisteren zijn 50.000e lid ingeschre ven. Het is de 18-jarige C. Krijgs man, die zich als lid heeft aange meld bij Sparta/Hygiea in Middel- harnis. Het 50.000e lid wordt op 7 februari in de sporthal „De Vliegermolen" in Voor burg, waar dan een distriotetoemool wordt gehouden, gehuldigd. Sinds 1960, de NeVoBo 23.041 leden telde, is ledental via 32.105 in 1965, ruim verdubbeld I weet ik dat het voetballen in deze hal I het spierenstelsel aantast." In dit ver band is het interessant om te vernemen wat atleet René de Water, die de hal uit atletiekoogpunt heeft bekeken op- „De vloer van de Groenoordhal bestaat uit een speciaal soort asfalt, dat zeer I fijnkorrelig ls en zeer compact. Het is zeer stroef en dit is van groot voordeel I bjj het starten op het onderdeel sprint, daar men er in «le eerste passen veel houvast aan heeft. Een nadeel is dat door die stroefheid en de ^hardheid, bü het uitlopen na de finish «1e spieren vrij veel druk te verwerken krijgen, want elke afremmende pas geeft een stotende beweging, die vele malen sterker is dan op de sintelbaan." Tot zover René de Water in „Spaaik", het cluborgaan van de A.V. Holland. Uitstekend is deze theorie ook toe te passen op het voetbal waar herhaalde lijk sprintjes worden gemaakt. Op deze vloer, die het meest geschikt is voor de veemarkt, is het volgens v. d. Water zaak om na een sprint „uit te drijven" om blessures te voorkomen. Voor een voetballer is dat natuurlijk niet moge lijk. Hij kan zich niet veroorloven even te relaxen. Uiterdijk: „Een speler als Dubbeldeman klaagde nogal eens over spierpijn na zo'n wedstrijd. Vandaar dat we het hem verboden. Wij zijn ons er van bewust dat we de mensen iets moe ten bieden in Leiden. Onze positie is momenteel goed. Die moeten we zien te behouden. Vroeger hadden we één éerste- klasser. Nu hebben we er twee en twee tweedeklassers." nog altijd ls er ln het veldvoetbal een scheidingsmuur, die voorlopig niet ge slecht lijkt te zullen worden. Ook de zaalvoetbalbestuurders voelen niets voor een dergelijk experiment, ook al heb ben de tafeltennissers bijvoorbeeld er nog zo'n groot succes mee. Slechts een standaardteam kan dus Leiden op zater dag 2 mei gaan vertegenwoordigen bij het nationaal kampioenschap ln Zwolle. Een experiment dal de organisatie fi nancieel aantrekkelijk moet maken Is het heffen van entreegelden met ingang van 10 februari. De jeugd betaalt een kwartje voor een wedstrijdavond en vol- Beslissing voor april verwacht Baggersopdracht voor de HAM nze correspondent) Het rommelde al ruim een week bij de Utrechtse academie voor beeldende kunsten. Er werd meer gepraat over de mocratisering dan gestudeerd. Gister avond vond eerst een bespreking plaats tussen vertegenwoordigers van studenten en docenten met het bestuur, waarbij de door een actiegroep ontworpen nieuwe statuten ter tafel kwamen. Het bestuur wil eerst overleg plegen met Den Haag over de juridische consequenties. Docen ten en studenten wensten dit overleg niet af te wachten en besloten met een grote meerderheid van stemmen tot actie over te gaan. Mar. Helder Camara: ENTREEGELDEN Voorstanders van zaalvoetbal zijn voor- I namelijk de bedrijfsverenigingen, zoals Koejaké, dat zowel in IA als in 1B ver- I tegenwoordigd is. Maar tot haar verba zing kreeg zij te horen dat het tweede j team, dat in 1B uitkomt, nooit de hoog- ste afdeling kan bereiken. De leiding houdt namelijk in dit opzicht dezelfde regeling aan als in het veldvoetbal waar standaard- en reservecompetitie geschei- den zijn. Er Is al meermalen over ge- sproken reserveteams toe te laten tot de I competitie van de eerste teams, maar Jacques Brei niet naar de maan BRUSSEL (ANP) Een musical van Jacques Brei, „De reis naar de maan", die deze week in de Koninklijke Munt schouwburg in Brussel van start zou gaan, gaat niet door. De KMS heeft be kendgemaakt, dat men in gezamenlijk overleg hiertoe heeft besloten, omdat bij de generale repetitie een totaal gebrek aan evenwicht tussen muziek, dialoog, zang en dans bleek te bestaan. Situatie moet drastisch veranderen MONTREUX (AFP-DPA) Op dc eer ste conferentie over ontwikkelingshulp die de Wereldraad van Kerken in Mon- treux heeft georganiseerd, hebben de aartsbisschop van het Braziliaanse bis dom Recife mgr. Helder Camara. en de Westduitse minister voor Ontwikkelings hulp. dr. Erhard Eppler. scherp tegen over elkaar staande ideeën ontvouwd. In een aanklacht tegen „de verblin ding van de bezittende klasse"' verklaar de de progressieve kerkelijke leider uil Brazilië, dat er geen Goddelijke recht vaardiging is voor particulier eigendom. Eigendom zou aan allen ten goede moe ten komen. Volgens mgr. Camara heeft de huidige ontwikkelingshulp, zowel van Amerika als van Rusland de bezittende klasse nog rijker gemaakt en de armen nog armer. Deze situatie zou drastisch moeten worden gewijzigd. Tachtig pro cent van de rijkdom ligt thans in han den van twintig procent van de wereldbe volking. „Is deze twintig procent niot de eigenlijke aanstichter van het geweld en verantwoordelijk voor de uitbarsting van haat, die zich nu ontwikkelt?" zo vroeg de Braziliaanse aartbisschop zich af. Fel trok hij van leer tegen de chris telijke leiders die vrezen dat te snelle sociale veranderingen „de sociale orde" zullen verstoren. „Over welke orde heb ben zij het eigenlijk? Die welke wij nu voor ons zien en die miljoenen kinde ren Gods in de ellende Iaat, verdient veeleer de naam van sociale wanorde, van geordende onrechtvaardigheid. Hoe veel dwaasheden, hoeveel wreedheden worde er niet begaan onder het voor wendsel, dat men ondermijning moet voorkomen en het communisme dient te bestrijden?" Volgens mgr. Camara mag i de illusie koesteren, dat men de struc turen in de ontwikkelingslanden kan ver anderen zonder deze ook in de ontwik kelde landen te wijzigen. Minister Eppler, die een belangrijke rol speelt in de evangelische hervor- mingsbewezing, wees een „ogenblikkelij ke en volledige verandering van alle he dendaagse maatschappijen" van de hand Met de begrippen kapitalisme en indus trielanden heeft men niet alle kwaad in de wereld opgesomd, zo meende hij De minister gaf toe, dat er in verscheide ne maatschappijen verschillende soorten veranderingen noodzakelijk zijn. Hij ver oordeelde echter „Blinde aggressie" tegen systemen. Van beslissend belang noem de hij het activeren van de bestaan de stucturen. Minister Eppler drong er bij de Ker ken op aan, een staf van deskundigen op het gebied van de sociale strategie te vormen, te vergelijken met de staf van bankexperts en economen waarover de Wereldbank beschikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Spoorwegen ontkennen ten stelligste dat in het nieuwe spoorboekje er alvast re kening mee is gehouden dat staatsse cretaris Keyzer (Verkeer) toestemming zal geven tot opheffing van de zes on rendabele lijnen. Begin deze week heb ben vertegenwoordigers van de N.S. het definitieve ontwerp van de nieuwe dienst regeling, die 31 mei moet ingaan, be sproken met vertegenwoordigers van reisbureaus. Twee van de zes onrenda- i bele lijnen zouden niet meer ln het de- j finitieve ontwerp voorkomen. Het be treft de lijnen Sneek-Staveren en Zut- phen-Winterswijk. Dit zou erop kunnen i wijzen dat de N.S. van 't ministerie van I Verkeer en Waterstaat een onderhand- se aanwijzing hebben gekregen er al- vast rekening mee te houden dat de re gering deze twee lijnen zal laten ver dwijnen. In het eerste ontwerp van de dienstre geling ingaande 31 mei a.s., welk ont werp in december vorig jaar klaar was, waren nog dienstregelingen voor alle zes de onrendabele lijnen opgenomen. Van N.S.-zijde wordt nu volgehouden, dat er twee alternatieve concept-spoor boekjes zijn voorbereid: één voor het geval de onrendabele lijnen wel, en één voor het geval ze niet worden opgehe ven. Welke het uiteindelijke boekje zal worden, hangt af van de beslissing van staatssecretaris Keyzer. aldus een N.S.- woordvoerder. Als de beslissing van de staatssecretaris medio februari afkomt, kan het nieuwe spoorboekje eind april uitkomen. Het is volgens N.S. mogelijk de be slissing van de staatssecretaris al met ingang van de nieuwe dienstregeling te effectueren. Een en ander wijst er in elk geval wel op dat N.S. ervan overtuigd zijn dat de definitieve beslissing over de zes lijnen genomen zal worden vóór De burgemeester van Workum. mr. B. van Haersma, had gistermiddag ern stige kritiek op de rol die de N.S. spe len in de zaak van de zes onrendabele lijnen. Naar buiten zeggen de spoorwe gen dat zij geen partij zijn in de beslis sing over de lijnen en dat de beslissing over al dan niet opheffing geheel bij de regering ligt. Maar intern proberen de N.S. druk uit te oefenen op de staatsse cretaris, aldus de heer Van Haersma (Va RIJSWIJK De société t Mines de Fer de Mauritanië (Miferma) heeft aan de Hollandsche Aanneming (Maatschappij N.V. tc Rijswijk (Z-H) opgedragen hel baggeren van 4.900.000 m3 zand en 100.000 m3 zachte zandsteen in en nabij de ertshaven van Nouadhl- bou, het voormalige Port Etienne. Het werk werd gegund na een open bare aanbesteding, waarvoor in inter nationale aannemerskringen grote be langstelling bestond. Het ligt in de be doeling dat de sleepzuiger „HAM 308", die momenteel nog werkt aan het haven project van Fos bij Marseille, in het voorjaar naar Mauritanië vertrekt. De ze moderne zuiger zal de verdieping van het toegangskanaal voor zijn rekening Stier belegert gezin I LA PUEBLO DEL RIO (AP) Een gezin van vijf personen is in La Pueblo del Rio (Spanje) tien uiir lang door een bijna 500 kilo wegende stier belegerd. die de hele nacht trachtte de voordeur j met zijn hoorns te versplinteren. Zes stieren waren op het landgoed van Antonio Fernandez Gomez ver dwaald geraakt. Hij trachtte de dieren te verschrikken door zijn geweer af te schieten, maar een van de stieren viel hem aan, zodat hij in zijn huis moest «•luchten. Samen met zijn vrouw en drie kinderen barricadeerde hij de deur ter wijl het beest buiten herhaaldelijk erop ramde. Na tien uur wist Gomez het huis via een raam te verlaten en samen met de bur^n verjoeg hij de stier. Boeren in hetzelfde gebied verklaarden vier dagen geleden ook door een stier te zijn bele- Minister Roolvink: Sti jging premie is nodig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Per 1 januari (1970) worden de uitkeringen van AOW. AWW met 3 procent extra verhoogd. De trek kers van AOW-AWW zullen verder dit jaar een vakantietoeslag van 3 procent krijgen, die in september zal worden uitbetaald. Ook voor 1971 heeft het kabinet al besloten tot het geven van een vakanticuitkering van 3 procent aan AOW-AWW-trekkers. De verhoging van de uitkeringen maakt een stijging van de premie noodzakelijk. Aangenomen wordt, dat de premie per 1 juli 1970 met 0,8 procent omhoog moet gaan. Voor 1971 is geen verdere stijging van de premie te verwachten. Dit deelde minister Roolvink gister avond in de Tweede Kamer mee bij de behandeling' van de begroting van Soci ale Zaken. Hij zei, dat aanvankelijk is gedacht aan een premiestijging van 0,4 procent per 1 april 1970, maar dat latei- is besloten de premie per 1 juli te laten stijgen. De extra-verhoging van de uit keringen betekent een eerste stap om de AOW-AWW op het peil van het netto minimumloon te brengen. Roolvink zei spoedig met 'n wetsont werp voor de extra-verhoging van de uitkeringen te komen. Hij ontraadde de Tweede-Kamer aanneming van de motie van de socialist Van Lier, waarin deze zich ervoor uitspreekt, dat de AOW- AWW binnen vijf jaar op het peil van het netto-minimumloon wordt gebracht. Ik hoop wel, dat we in 1971 zover zul len zijn, maar heb er bezwaar tegen, als de Kamer dit via een uitspraak zou afdwingen, zei Roolvink. Pensioenen De minister deelde mee, dat de Stich ting van de Arbeid medio 1970 een advies zal uitbrengen over Ijet gecompli ceerde pensioenvraagstuk. Wat betreft de uitbreiding van de arbeidsongeschikt heidsverzekering, zei de minister dat rustig wordt voortgegaan met de voor bereidingen hiervan. Hij hoopt de wet op de arbeidsongeschiktheid om te bou wen tot een volksverzekering. Over de premielast van de sociale verzekeringen in het algemeen, liet de minister doorschemeren, dat volgend jaar waarschijnlijk aan een verdere stij ging niet valt te ontkomen. Caravans mogen in duingebied bij Haamstede DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad der Nederlanden heeft gisteren uitge maakt dat er niets strafbaars was, toen de politie medio augustus 1968 vijf men sen verbaliseerde, die in het duingebied van Haamstede op Westerschouwen ten ten, caravans en aan hun bestemming onttrokken vervoermiddelen hadden staan. De Hoge Raad ontsloeg de vijf houders van dergelijke vakantieonderko mens van rechtsvervolging.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15