GRONINGER STICHTING LAAT DE KERK NIET IN HET MIDDEN Rijkdom aan oude kerken zware last Ontslag De Block loodzware beschuldiging voor kabinet DDT is niet schadelijk voor mens Ik ben al 87 meneer maar dacht u dat ik me dat liet ontgaan! Gratis 65+-dag NS een succes 'Nooit een mini-rok en nimmer kaas uit het vuistje Maar kijk nu eens in Wassenaar. PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 JANUARI 1970 RAPPORT W.H.O. GENèVE (AFP) „Het lnsektenbestrjj dingsmiddel DDT levert in 't geheel geei gevaar op voor de mens en het is aai te bevelen DDT op grote schaal te gebnii ken in de stryd tegen malaria en in mil dere mate tegen de pest, slaapziekte andere ziekten die door insekten wordei overgebracht". Dit staat in een rapport dat door he hoofd van de „afdeling biologie v ziektenoverbrengers" van de Wereldge zondheidsorganisatie, James W. Wright bij het bestuur van deze organisatie ii Genève is ingediend. Wright zegt dat ver mindering van het gebruik van DDT eer „rampzalige" uitwerking zou hebben vooi de ontwikkelingslanden waarin de mala ria moet worden bestreden. Het midde wordt toegepast in de l^nd- en bosbouw slechts 15 pet van de totale produktii wordt voor bestrijding van ziektenover brengende insekten gebruikt. i de Ned. Herv. kerk te Zeerijp. - GRONINGEN De kerk in het midden. Zo is het eeuwen lang letterlyk en figuurlijk geweest in de Nederlandse dorpen en steden. Zo bleef het ook nog heel lang nadat die oorspronkelijke kerk (het gebouw) door reformatie en afscheidingen allang niet meer de enige kerk in de plaat selijke samenleving was. Pas de laatste tientallen jaren is de plaats van de kerk in de plaatselijke samenleving aangetast. Ontkerkelijking enerzijds, ontvolking der dor pen en verplaatsing van de bevolkingscentra in de steden anderzijds zijn de belangrijkste factoren. Het gebruiks- rendement van de aloude kerk (alweer uiteraard het ge bouw) is in vele plaatsen gering geworden of zelfs ver dwenen. Gebleven is wel het algemene gevoel bij alle soorten „kerkelijken" en „buitenkerkelijken" gelijkelijk dat die kerk bij de samenleving hoort. Maai' het resultaat van dat alles is wel, dat diie Kerk het historisch monument waarop men zo trots is voor db kerkelijke gemeente die er de eigenaresse van is, een zware last werd Onderhoud en vaak bitter nodige restauratie onder begrijpelijk en vereist streng toezicht van Monumentenzorg vergen enorme bedragen, die voor het eigenlijke functioneren van de kerkelijke gemeente bitter nodig zijn. Groningen. Friesland en Drente, met zeer sterke ontvolking van hest platteland en een enorme rijkdom aan oude kerken, zijn de provincies waar dit probleem op het ogenblik zich het duidelijkst openbaart. Maar ook in Bralbant en Limburg, met veelal in kleine plaatsen letiteiilijk en figuurlijk monumentale kerkgebouwen, begint het te nijpen. Voor Gelderland en Overijssel kan men vaststellen, dat de werkelijke situatie nog verborgen blijft onder de schone schijn van de plaatselijke samenleving. Enkele kerken in grotere plaatsen zijn al gesloten, maar juist omdat het grotere plaatsen zijn Deventer bijvoorbeeld met zijn Bergkerk is er althans financieel nog wel een oplossing 'te vinden door verkoop-voor-één-gulden aan de gemeentelijke overheid. Het gebouw is dan tenminste gered, ook al blijft het moeilijk er een functie voor te vinden. .Een aantal concrete gevallen, waarbij letterlijk en figuurlijk brokken dreigden gemaakt te worden, heeft ertoe geleid, dat in Groningen een initiatief is ontplooid, dat mogelijk ook elders in het land kan worden gevolgd. En zoveel te eerder men daarmee begint, des te gemakkelijker is het om ook effectief aan het werk te gaan. Voorbeeld Een nota over gebruik en bezit van de historische keiken in Groningen, opgesteld door de provinciale (hervormde) resfcaura/biecommissie, wees uit, dat de 110 hervormde gemeenten in Groningen tezamen 163 monumentale kerkgebouwen bezaten, waarvan slechts vijfenveertig waren gerestaureerd. Voorbereide of gewenste restauratie was financieel vaak onmogelijk of had de plaatselijke gemeente financieel aan of zelfs al over de rand van de afsrond gebracht. Dat blijkt uit het volgende (Groninger) vooi'beeld van een overigens zeer actieve en offervaardige kerkelijke gemeente met een redelijk gevuld restauratiefonds- De restauratiekosten waren begroot op vijf ton, waarvan één ton in het geheel niet subsidiabel was. Op de overige vier ton zou achtentachtig procent subsidie ofwel 350.000 gulden kunnen worden verkregen. Over bleef dus aan eigen lasten 150.000 gulden hetgeen men met 65.000 gulden aan eigen middelen verantwoord achtte. Maar de uiteindelijke subsidiabele kosten kwamen op ruim 560.000 gulden (subsidie: 496.000 gulden) ,en die niet subsidiabele op 112-000 gulden). Bovendien kwam temporisering van de subsidie-uitkering Al met al kwamen de totale lasten op bijna 250.000 gulden en Omgerekend per lidmaat komt dit op bijna 250.000 gulden moest er ongeveer een ton extra worden geleend. Omgerekend per lidmaat komt dit in deze gem ente in de eerstkomende vijftig jaar op tien gulden per man aan rente en aflossing. Met uiteraard de vaste kosten van onderhoud! Aangezien dat geen uitzonderingsgeval was en ook elders un den lande, zal het dat niet zijn werd op initiatief van de provinciale restauratiecommissie opgericht de Stichting Oude Groninger Kerken. Zij betrok bewust en van stonde af aan alle maatschappelijke geledingen in het werk. omdat hel kerken heel duidelijk r samenlevingsprobleem is- De stichting, met in het bestuur vele deskundigen op allerlei terrein, adviseert plaatselijke gemeenten over restauratie (soms ook over het niet door laten gaan), helpt bij het zoeken naar een bestemming, neemt zonodig de eigendom over en doet al het mogelijke en onmogelijke om geval voor geval op te lossen. Zeer consequent doet ze dat in voortdurende samenwerking met een plaatselijk Donateurs Zowel om aan geld te komen als ter versterking van de Eaamhorigheidsgedachte werft de stichting donateurs. Maar als nuchtere Groningers weet men. dat het gemakkelijker geven is als men iets terugkrijgt. Daarom verzorgt de stichting (Praediniussingel 23, giro 181.51.81) voor die tien gulden donaleursgeld een uitstekende periodic-ke documentatie en betrekt ze de donateurs onder meer door excursies en lezingen bij het werk. In het laatste kwartaal van. 1969. waarin de stichting voor het eerst naar buiten optrad, verkreeg men op die manier al bijna zevenhonderd donateurs. Niet alleen uit de provincie zelf, maar ook van oud-Groningers overal in het land en daarbuiten. Inmiddels zijn enkele belangrijke projecten onderhanden, waardoor ook de activiteiten van de stichting zichtbaar worden. Secretaris drs. R. Steensma is daar erg blij mee: „We hebben een begin, aan donateurs en werkresul tarten. Als we zo actief blijven, zal ook de belangstelling en de hulp toenemen". ROELOF K. HEIJS Eind aan conflict Rotterdamse Ped. Academie ROTTERDAM (ANP) Het bestuul van de prot.-christ. akademie KoningiO Wilhelmina in Rotterdam heeft glsterjt avond de schorsing van zes leerllngeii die deel uitmaakten van een aktiegroei) ongedaan gemaakt. Aan de ouders van twee van deze leeif lingen, die na aandringen van de direc zoon van school namen, zal het i stuur vragen deze beslissing terug nemen. Het ziet er naar uit. dat hiermej aan het conflict op dez eschool eei is gekomen. In een communiqué zegt Destuur dat zowel het bestuur als de 2 leerlingen toezeggingen hebben gedaal „op grond waarvan do hoop gewet t igs1 is, dat de normale voortgang van do ]e£ gewaarborgd blijft en waarbij uitdrukkelijke wens voorzit tot een sne democratisering te geraken." (Van t r verslaggevers) UTRECHT „Moet je eens kyken, het lijkt wel een bejaardencentrum hier". Peinzend keek de spoorman van de nieuwe traverse over het Utrechtse station naar de drommen bejaarden 65-plussers op de perrons en daar mee typeerde hy sprekend het grote succes van de Nederlandse Spoor wegen op de derde „dolle dinsdag" gisteren voor alle 65+-klanten van de NS, de derde dag dat zy gratis hel hele land door mochten reizen als ze maar in het bezit waren van de 65 - kaart, een vastrechtkaart voor drie maanden of een jaar. die de helft re ductie geeft op het normale kaartje. Vijftigduizend bejaarde Nederlanders zijn al in het bezit van zo'n kaart. Een geweldig succes voor de NS als men bedenkt dat pas in mei 1967 met deze actie gestart werd. Strompelend en bevend, sommigen, anderen vitaal eroverheen stappend, bevolkten zij gistel-morgen de perrons „Ik ben al 87 rneneei'. maar dacht u dat ik me dat liet ontgaan? Kan u be grijpen." Voor sommigen was het echt een dolle dinsdag, een dagje uit. Met pretlichtjes in de ogen. een dikke zeventiger: „Waarom ik nou op reis ga? Meneer, ik kom uit Amsterdam en ik dacht: weet je wat ik ga in Maastricht effe etên. We gaan d'r een gezellig dagje van maken." Voor anderen had de gratis reisdag een ander aspect: „We hebben drie kin deren, de eerste dinsdag zijn we naar mijn dochter in Groningen geweest, op de tweede dinsdag naar mijn zoon in Drunen en nou vandaag gaan we naar onze jongste in Vlaardingen." En een ander: „Vorige week dinsdag zijn we naar onze zoon in Venlo gegaan. We rijn daar een weekje gebleven en nu komen we terug." 85 bezetting NS kan dus in alle opzichten van een geslaagde actie spreken. Een paar cijfers: dinsdag 13 januari maakten 40.000 bejaarden gebruik van de gratis NS-service, dus bijna 80 procent van alle 65+-kaartbezitters. Dinsdag 20 januari lag dat aantal al enkele pro eenten hoger en voorzichtige ramingen van NS-rijde van gisteravond spreken al van een 85 procentbezetting. Nog meer duidelijk sprekende getallen: „normale" reizigers laten zich door NS per dag ten getale van 500.000 vervoe- roarsHSü ren. Ze leggen daarbij gemiddeld 40 kilometer af per reiziger. Totaal dus 20 miljoen kilometer. De 65+ 'ers leg gen met zijn 40.000-den per man per dag 200 kilometer of op deze dolle dinsdagen. Samen dus 8 miljoen kilo- Dolle dinsdagenstationsreceptionist Utrecht C. Oppelaar zegt: „Het geeft een zware belasting voor het personeel. Voor deze bejaarden is veel uitleg nodig. Je kimt ze niet domweg ver wijzen naar spoor lb of 3a, je'moet ze uitleggen hoe ze moeten lopen, ze op weg helpen. Maar dat is werk dat je met extra-plezier doet." 25 treinen De Zandvoortexpresse van 10 uur uil Utrechtrichting Maastricht. Hóofd- conducteur C. van Oorschot, omringd door bejaarden, wil de deuren van zijn trein gaan sluiten. „Meneer is dit de trein naar Hengelo?", Conducteur mag ik ook in de eerste klas instap pen?". „Deze moeten we toch hebben naar Amsterdam hè?" Een ontzettend j zware belasting voor het personeel. Hoofdconducteur Van Oorschot rekent het ons even later voor. terwijl de trein schokkend zijn weg zoekt richting j Den Bosch. „Er zitten in deze- trein zo'n 500 mensen. 95 procent ervan zijn bejaarden er zitten er zelfs een hele boel in de eerste klas. die in de tweede geen plaats meer konden vinden." NS had deze grote bezetting van de j treinen voorzien. Normaal voor deze dinsdagen zijn 18 treinen, voor gisteren alleen zijn er daar nog eens 7 bijge- j komen, totaal 25 dus. Ook deze NS-man vindt het een extra- I belasting, maar ook hy doet het dub bel graag. „Zo'n trein is gezellig. Er hangt een dagje-uitsfeer. HU heeft gelyk, de sfeer is cr. Goed. er zyn be-1 jaardc echtparen, die koste-wat-het- kost hun decorum willen bewaren. stuurs voor zich blijven uitkijken, dui delijk makend: ik ken u niet en ik praat niet tegen u. Maar voor het merendeel is na een kwartier de trein al een soort bejaardensociëteil: „Gaat u soms ook naar Boxtel? Wilt u 'n koek je?" En tegen de conducteur: „Er moet geld bij vandaag joh." Carnaval Dan die ouwe man van het slag Zuiderzeevisser. De trein staat op het punt van vertrek. De conducteur maant hem tot spoed: „Kom instappen opa, het is tijd." Gebelgd draait de man rich om: „Dat kan je nou wel zeggen, maar de haas en de schildpad vieren samen nieuwjaar." En dan die oude Bossche dame: „Ik ga de carnaval in zetten in Den Bosch". En in Den Bosch drommen weer be jaarden samen, veelzeggend onder een reclamebord van die andere 65+-actie: FRACTIEVOORZITTER PvdA: twee bijzondere zegels (zonder toeslag) uitgeven ter herdenking van de vestiging vijf jaar geleden van hei zendstation Trans World Radio op Bonaire. De zegels zijn ontworpen door Charles S Corsen uit Willem stad. Curagao. De eerste zegel met een waarde van tien cent toonj de studio en de kantoorgebouwen van TWR in de kleuren geel, rood. blauw en zwart: de tweede zegel van vijftien eenf het symbool van TWR in dezelfde kleuren. (Van t parlementaire redactie) SPORTTOTO DEN HAAG Bij het bureau van de sporttobalisaitor dm Den Haag hadden zich vandaag nog geen personen gemeld met dertien juist voorspelde uitslagen in Toto 25. De tussenstand is: 57 meldingen voor de tweede prijs; 783 meldingen voor de derde prijs; 163 meldingen voor de extra prijs. DEN HAAG „De Block is geman geld tussen Witteveen en Roolvink. Waar wc nu mee te maken hebben, is de kwestie-Wltteveen". De redenen, die mr. De Block voor zijn ontslag noemde zijn in wezen een loodzware beschuldiging aan het adres van dit kabinet, dat de strijd tegen de Inflatie niet meer waar kan maken".- Op deze felle toon opende drs. J. den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA, gistermiddag tijdens de de batten in de Tweede Kamer over het vertrek van mr.-L. de Block een nieuwe aanval op het kabinet. Vooral echter op de ministers Witteveen van Finan- „Hij is gemangeld tussen Roolvink en Witteveen (ADVERTENTIE) Bij de deftige Nederlandse families duurde het even. Ze zagen de mini rok het eerst bij de dochters van hun tuinlieden en vonden het maar ordinair. Het idee om een stuk kaas met de vingers-stel je voor! - beet te pakken was ondenkbaar. Maar ja, de nieuwe tijd was niet te stuiten. Al gauw waagden him eigen dochters zich aan de minirok. Toen wandelden hun zoons 's avonds binnen met een forse reep kaas in de vingers. Nu ziet men in Wassenaar douairières met tweed boven de knie en diplomaten met kaas uit de vuist. We willen niet zeggen dat èlle klasseverschillen j verdwenen zijn. Maar de kaas- verschillen zeer zeker. ciën en Roolvink van Sociale Zaken Volksgezondheid. „Het is duidelijk", zei drs. Den Uyl later, „dat de afgetreden minister geen vertrouwen meer had in het beleid van de minister van Financiën. Deze heeft in feite de inflatie reeds aangewakkerd: door de BTW, de belastingverlaging en door de lasten naar 1970 te verschuiven. De Block had groot gelijk", aldus drs. Den Uyl. Drs. Den Uyl vroeg zich ook af of de zetelwisseling op Economische Zaken geen nieuwe scheur veroorzaakt heeft in de samenwerking tussen liberalen en confessionelen. ,.D(? liberalen wilden im mers staatssecretaris Grapperhaus en de confessionelen mr. Nelissen". Hij leidde dit ook af uit de woorden van mr. Geertsema de liberale fractievoorzitter, dat bij grote verschuivingen na de ver kiezingen van de Provinciale Stalen Frankrijk geeft 27 mld uit voor kernwapens PARIJS (DPA) Frankrijk wil In het j kader van zyn militair program tussen 1971 en eind 1975 voor kernbewapening 27 miljard frank uitgeven. In het tijdvak I960 tot eind 1969 beliep de begroting voor de kerndcfensie 43 miljard frank. Deze getallen zijn dinsdag ln Parijs uit welingelichte bron bekend geworden. Franse militaire deskundigen zijn van mening, dat de Franse waterstofbom uiterlijk 1975 als strategisch raketwapen te gebruiken zal zijn. Raketten met wa terstofbommen als lading en de daarbij behorende ondergrondse lanceerbases zul len in groteren getale vervaardigd wor den dan aanvankelijk ls vastgesteld. Bovendien wordt voorzien in de bouw van vijf kernduikboten met raketbewa- pening, die eveneens voor strategische doeleinden moeten dienen. Tactische kernwapens moeten tegen 1972 „bedrijfs klaar" rijn. nieuwe landelijke verkiezingen gehoi den moeten worden. Premier De Jong had in zijn reg ringsverklaring echter gezegd, dat het politiek karakter van dit parlemer' tair kabinet niets veranderd v woordvoerders van de regeringsfracti onderstreepten dit volledig. Vertrouwen Overigens wezen drs. Schmelzer, B. Biesheuvel (AR) en de heer Mell ma (CHU) de opvattingen af, dat tueel na 18 maart ook nieuwe landelij] verkiezingen gehouden moeten worde „Eerst zal hiervoor toch een duideli Kamerdebat over het vertrouwen in kabinet noodzakelijk zijn. Alleen neer een Kamermeerderheid dit vertro wen niet meer kan opbrengen moet h kabinet tussentijds vertrekken. Niet t der", aldus de KVP-fractievoorzitter. EEG-raad wil nieuw akkoord vervoer met containers BRUSSEL (ANP) De Duitse nister Leber zal de Duitse spoorweg proberen te bewegen, de speciale tariff afspraken met andere Europese spot wegen over het containervervoer zes maanden voort tc zetten en niet 1 februari te beëindigen. Hij heeft d dinsdag in de Europese ministerraad Brussel, na felle discussies met de N derlandse staatssecretaris Keyzer optrad als Beneluxwoordvoerder, toeg De Nederlandse staatssecretaris de Duitse spoorwegen er van beschuldi dat ze met hun politiek het transatla tische containervervoer naar de Duit zeehavens en het Duitse spoorwegnet pi beerden om te leiden, ten koste van 1 derland en België. De lage tarieven v het containervervoer die de Duitsers x len opzeggen in het internationale keer willen ze namelijk wel blijven t< passen in Duitsland zelf, van en i Duitse havens. De ministers zijn van mening dat Europese spoorwegmaatschappijen (v< enigd in Intercontainer) de komende maanden de gehele problematiek tariefsituatie en de concurrentieposi van het internationale containerverv moeten onderzoeken en er een oploss voor zien te vinden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6