Dampo Israëlische wapenzending blijft in Zürich steken Ambtenaar sociale zaken oplichter Kerken genoeg in Nederlandze staan alleen op verkeerde plaats Mijnwerkers krijgen hun oud jaarspremie Lomefa spant kortgeding aan tegen vakbonden KAMERLEDEN: Gehuwdenpensioen in 5 jaar optrekken tot peil minimumloon Uitkeringen invaliden verhogen Man met 2e ruilhart overleden dit is rivella met z*n tweeën Leveren Mirages past in Franse defensie Geen twijfel aan belofte van Luie Nieuw voorstel Schumann Ontvoerde Israëliër in ziekenhuis Weduwe f 500 afgenomen Medewerker van Brandt naar Moskou 1970: 18 gereed 17 aanbesteed WOENSDAG 28 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 STAKING BELG. LIMBURG (Van onz« correspondent) BRUSSEL De Belgische regering 1 de stakende Limburgse münwerk- rs hun jaarpremie uitbetalen voor vrjj- ig van deze week. Om te voorkomen, dat opnieuw onlusten uitbreken tijdens de uitbetaling, zal dit gebeuren vla de giro. Het permanente stakingscomité, dat tot op dit ogenblik door niemand werd kend, kreeg gisteren officieus de ze- ;n van de regering: de Limburgse gou- nneur Roppe zal contact met haar op- >men. Hij zal onderzoeken hoe het per manent stakingscomité kan deelnemen onderhandelingen die tot het einde de staking kunnen leiden. Het A.C.V. (het christelijk vakverbond) pleitte giste- voor overleg op nationaal vlak, in vergadering van het nationaal ex pansiecomité, zoals voorgesteld door de regering. DADERS VERSPREKEN ZICH Bekentenissen in Middelburgse rechtbankbrand (Van t verslaggevers) .MIDDELBURG De Middelburgse recherche heeft de zaak van de recht bankbrand, die in de nacht van 1 op 2 december van het vorig jaar woedde, opgelost. Door de bekentenis van vier de vijf hierbij betrokken verdach- is de zaak thans pr?,-*'sch rond. De brandstichter en dege- die mede plichtig zijn aan op zi.' 'nst lokaal- redebreuk, braak en r lot dief stal, zijn niet gevonden kring van degenen, die mogelijk reden zouden heb ben gehad om hun rechtbankdossiers in 'rook te zien opgaan. Commissaris D. -van Ooyen van de 'delburgse gemeentepolitie vertelde nsteren dat de rechtbank in Middel- in brand is gestoken door een ze- .c- P. A. A. de B. (21) terwijl zijn naats in wat wel een kleine bende ge- ïoemd mag worden, buiten het gebouw oekeken. De B. stak het gebouw uit pu in brand en richtte daardoor 'ijf tot 700.000 gulden schade aan, ok over een mislukte nacht op het •yinbrekerspad. Een verspreking tijdens gj de verhoren van een der vijf uit Middel- burg afkomstige verdachten, is de ei- genlijke brandstichter noodlottig gewor- den. Drie van de vijf zaten al enige tijd in voorlopige hechtenis na gearresteerd zijn wegens een roofoverval op de Iiddelburgse weduwe Leynse. Na de bekentenis werd de vierde gearresteerd, terwijl de vijfde man in het huis van u bewaring een straf uit zat in verband verkeersdelict. De Amerikaanse ambassadeur William Middendorf (links) heeft gisteren op Soestdijk prins Bern-hard (rechts) een- maansteen getoond, die vanaf 28 februari deel zal uitmaken van de ruimtevaarttentoonstelling in de Ri- vierahal te Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) HOORN. De ü.rectie van de Indus trie- en Handelsmaatschappij Lomefa N.V. te Hoorn heeft besloten een kort gedin aan te spannen tegen de drie werknemersbonden in de metaalindustrie. Het kort geding handelt over de vraag of de werknemersorganisaties het recht hebben van de werkgevers het ..vak bondstientje" te eisen. Het besluit ls genomen ln overleg met de Metaal Unie, één van de werkgevers organisaties in de klein-metaal. Het kort geding zal vrijdagmorgen om tien uur dienen voor de president van de arron dissementsrechtbank in Den Haag. Als pleiter voor Lomefa N.V. treedt op mr. P. J. W. de Braauw. Lomefa eist van de vakbonden een dwangsom van 100.000 gulden voor iedere dag,-dat de staking na de uitspraak zal voortduren. De werknemersbonden beraden zich nog over het aanwijzen van een pleiter. DEN HAAG (ANP) De fracti. de P.v.d.A., P.S-P. en D '66 in de Tweede Kamer hebben de regering gevraagd bin periode van ten hoogste v(jf jaren het gehuwdenpensioen u A.O.W. op te trekken tot het peil netto-minimumloon. De overige A-O.W.- A.W.W.-pensioenen zouden tenminste ^venredlg moeten worden verhoogd. Deze eis is neergelegd in een motie- an Lier (P.v.d.A.), die gisteravond werd ngediend bij de behandeling in de Twee de Kamer van de begroting van Sociale Jaken en Volksgezondheid. De heer Van ier diende nog een tweede motie in, aarin wordt gevraagd de arbeidsge— schiktheidsuitkeringen aan de invaliden verhogen. Het Kamerlid drs. E. Nypels (D diende een amendement in, ie regering op wordt aangedrongen het >edrag in de begroting voor bijzondere in- itellingen voor de beroepskeuzevoorlich- ANN ARBOR (Reuter) De 44-Jarige Wfcerald Rector, de derde man ter wereld hiet een „derde hart", is dinsdag over- cden. Hij kreeg zijn eerste nieuwe hart maart 1969 overgeplant en op 16 ja- ïuari kreeg hij weer een nieuw hart. Zijn toestand bleef achteruit gaan sinds lua 'eze laatste operatie en hij is nimmer fneer volkomen bij kennis geweest. Rec- kreeg een tweede nieuw hart inge- jlant omdat 't eerste ingeplante tekenen ertoonde. dat het afgestoten werd. ting te verhogen met één miljoen gulden. Bij de behandeling van dit hoofdstuk uit de rijksbegroting kwam ook de loon wet van minister Roolvink ter sprake. Mr. Van Lier, die onder meer een wel- vaarstvast minimumloon bepleitte en aan. drong op een extra verhoging van dit loon op 1 juli aanstaande, merkte op, dat ir lien de regering aan deze loonwet blijft vasthouden, het kabinet „zichzelf veroor deelt om vervroegd met politiek pen- ADVERTENTIE Rivella: puur-natuurlijke frisdrank, helder-goudgeel, verkwikkend, lékker! Zonder kleurstoffen of conserveermiddelen, zo zuiver als kristal. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drenk voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. altijd RIVELLA thuis, op Uw gezondheid! CHABAN DELMAS VERDEDIGT ZICH: penleveringen aan de Arabische landen blijft groeien in Frankrijk. Vier Fran se nobelprijswinnaars, Kastler. Jacob Lwoff en Monod hebben een gemeen schappelijke verklaring gepubliceerd waarin gezegd wordt welk een bittere teleurstelling het voor de Fransen moet zijn dat Frankrijk zich in het eerste ge lid van de wapenleveranciers plaatst. „Dat kan alleen maar uitlopen op een bloedige opeenhoping van feiten en moet bijdragen tot verwarring van de jeugd op zoek naar een ideaal", aldus het viertal. BERN (AP) Amerikaanse onder delen voor de Israëlische luchtmacht be stemd zijn in Genève in beslag genomen door de Zwitserse autoriteiten bij een controle op de lading van een EI-A1- lljntoestel, dat uit Amsterdam afkom- was, aldus heeft de vertegenwoor diger van El AI in Zwitserland bekend gemaakt. Josef Kapelner. vertegenwoor diger van El Al in Zürich, heeft gezegd, dat de maatschappij onderhandelt met de Zwitserse autoriteiten teneinde al thans een gedeelte van de ln beslag ge- ?n goederen vrij te krijgen. Volgens de Zwitserse autoriteiten was voor de doorvoer van deze goederen geen ver gunning verleend. Volgens het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Zürich is de lading vliegtuigonderdelen, die op het vliegveld van Genève in beslag ls ge nomen, door een vergissing aan boord van het verkeerde El Al-toestel terecht gekomen. De lading had aan boord van het vliegtuig, dat de lijndienst Tel Aviv New York onderhoudt gebracht moe ten worden, maar werd door een vergis sing in een toestel, dat op Amsterdam vloog, overgebracht. Daar is de vracht overgeladen op een vliegtuig dat vliegt op de lijn Amsterdam-Genève-Rome-Tel Aviv, aldus het El Al-kantoor in Zürich. De lading bestond uit onderdelen met een totaal gewicht van 1500 kilo. Het toe stel zelf heeft na een oponthoud van zes uur de reis naar Tel Aviv kunnen voort zetten. De lading is op 't vliegveld Coin- trin achtergebleven. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann heeft de Brit se regeringsleiders Harold Wilson er Michael Stewart een nieuw vredesvoor stel inzake het Midden-Oosten meege geven naar Washington. Zoals bekend brengen beiden momenteel een officieel bezoek aan de Verenigde staten. Het plan zou zijn opgesteld in het kader het overleg tussen de grote vier om definitief einde te maken aan de geschil- (Van o correspondent L. Kleijn) PARIJS De Franse premier, minis ter Chaban Delmas heeft gisteravond in een radio- en televisie-uitzending de wapenleveringen van Frankrijk aan Li bië verdedigd. „Libië", zei hü. ..is wat de ruimte betreft een ;estrekt land j met minder dan twee miljoen inwoners. Maar het beschikt over fabelachtige rijk dommen aan olie. Libië zal binnenkort tot de eerste olieproducerende landen gaan behoren van de wereld. De Fran se regering moet bedacht zijn op haar eigen landsverdediging, die niet meer verzekerd kan worden met grote batal jons, maar die zich zal afspelen in de lucht. Op een vraag van een journalist dat Libië hoogstens twee piloten heeft, ant woordde de eerste minister, dat het er waarschijnlijk meer zijn dan twee, maar in het contract over de honderd mira ges staat eveneens dat Frankrijk zich zal belasten met de opleiding van Li bische piloten. Libië koopt liever Franse vliegtuigen dan Amerikaanse, Engelse of Russische omdat Libië net als Frankrijk een land is dat aan de Middellandse Zee grenst en omdat Frankrijk een politiek voert van dekolonisatie. Chaban Delmas ont kende dat de aan Libië te leveren Mi- rages in het bezit van Egypte zouden overgaan, aangezien de afstand tussen Libië en het oorlogsfront in het Midden- Oosten te groot is. „Wij hebben geen en kele reden de woorden in twijfel te trek ken van Libië, dat de Mirages in Libië zullen blijven. Zouden er toch Libische Mirages naar Egypte gaan dan komt de Franse regering dat onmiddellijk aan de weet en zal ook voor Libië een em bargo worden afgekondigd". De leve ring van de eerste Mirages zal pas over vijftien tot zestien maanden beginnen. De vraag van de journalist of het niet beter zou zijn geweest als de Franse regering eerder voor de waarheid zou zijn uitgekomen beantwoordde Chaban Delmas bevestigend. „Maar", zo zei hij, „Wij leven nu eenmaal in een tijd van diplomatie. En als er twee partijen in het geding zijn, kan de een niet spre ken zonder toestemming van de ander. De weg van de diplomatie is een lan ge en daarom kon de Franse regering niet eerder met de feiten voor de dag komen. Maar thans kan het Franse volk er zeker van zijn dat alle gepubliceer de cijfers juist en alles gefantaseerde cijfers onjuist zijn". De ontevredenheid over de Franse wa- ADVERTENTIE BEIROET (AFP) De Israëlische wachtman Samuel Rosenwasser, die in de nacht van 31 december bij een over val van een commandogroep van El Fatah naar Libanon werd ontvoerd, is gisteren met spoed in een ziekenhuis opgenomen, zo heeft een woordvoerder van El Fatah in Beiroet bekendgemaakt. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. len tussen Israël en de Arabische lan den. Schumann, die dit tijdens een pers conferentie in Parijs bekendmaakte, zei met nadruk dat hij „hoopte dat Israël zich niet zodanig blijft gedragen alsof 't voornaamste doel is de besprekingen j van de grote vier in een impasse te brengen". De Franse minister zei even later ook nog dat binnenkort een belang rijke Franse economische missie naar Libië zal gaan. Er zou daarbij van Fran se zijde geen enkel initiatief worden ge nomen dat de oliebelangen van bevrien de mogendheden in Libië zou kunnen schaden. Paalworm in Veerse Meer MIDDELBURG (ANP) In het water van het Veerse Meer is paalworm ge constateerd, zoveel zelfs, dat van een paalwormexplosie wordt gesproken. De paalworm ls zeer gevreesd, omdat het kans ziet in korte tijd grote stukken hout die Ln het water staan of liggen, volko men stuk te vreten. Vast staat dat alia staken die in het Veerse Meer de diepte- lijnen markeren, vrijwel volkomen opge vreten zijn. (Van onze correspondent) BONN Een van bondskanselier Brandts naaste medewerkers Egon Babr, is vandaag naar Moskou gevlogen om de Duitse delegatie voor te zitten in de volgende ronde van de gesprekken met de Sovjet-Unie. Bonn hoopt aan de ge sprekken dusdanige wending te geven, dat ze uit de beginfaze komen. Het succes van de politiek jegens het Oostblok hangt grotendeels af van de vooruitgang die in Moskou geboekt wordt. Een andere stap die vandaag aangekon digd is, is dat de ondersecretaris Van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Duckwitz, op 5 februari naar Warschau gaat om onderhandelingen aan te kno pen met de Polen. Deze onderhandelin gen zullen ook gaan over het uitsluiten van wederzijds oorlogsgeweld en natuur lijk zal ook de vraag over de Oder- Neissegrer.:- sangssneden wsrdö- ARNHEM De officier van justitie te Arnhem, mr. J. H. C. Pieters, heeft een gevangenisstraf van negen maan den, waarvan drie maanden voorwaar delijk. geëist tegen de 60-jarige J. H. K. uit Wageningen, een ambtenaar van de gemeentelijke dienst van sociale zaken. Hij was ervan beschuldigd een aantal mensen, met wie hij in vertrouwelijk contact stond, te hebben opgelicht voor aanzienlijke bedragen. Feiten, die bij in de jaren '64 tot en met '68 zou heb ben gepleegd. Verdachte deelde op de zitting van de Arnhemse rechtbank mee, dat hij heeft gehandeld onder de moeilijke gezins omstandigheden. Hieraan zou zijn vrouw, met wie hij in scheiding ligt, voor een belangrijk deel de oorzaak zijn, hetgeen niet wegneemt dat hij zichzelf wel dege lijk schuldig achtte aan minderwaardi ge praktijken. K. heeft een aantal klei ne luiden op onwaardige en slinkse ma- Bi) de veehouder L. Vreugdenltil uit Wateringen heeft vannacht een koe drie kalveren ter wereld gebracht. De eerste twee werden vannacht om één uur geboren. De derde diende zich eerst zeven uur later aan. Koe en kalveren maken het goed. EEG-normen voor vastleggen van rijtijden BRUSSEL (ANP) De EEG-ministers van Vervoer hebben gisteren in Brussel besloten voor 1 juli EEG-normen vast te leggen, waaraan r(jtUdenboekjes moe ten voldoen, die met Ingang van 1 janua ri 1975 in alle nieuwe vrachtwagens en autobussen moeten worden aangebracht. Voor de Inbouw van rijtijdenboekjes (ta chografen) in oudere vrachtwagens en bussen zal men tot 1 januari 1978 de tijd hebben. In de periode tot 1 januari 1975 is elk van de zes landen vrij om rijtijdenboek jes voor te schrijven. Het is de bedoeling dat rijtijdenboek jes volgens de EEG-normen niet alleen de effectieve rijtijden registreren, doch ook andere werktijden, bv. voor laden en lossen. Gehoopt wordt dat de Europese Industrie zal gaan samenwerken bij het ontwerpen van deze apparatuur. nier van hun centjes afgeholpen. De pre sident van de rechtbank, mr. B. W. van Houten merkte tijdens de zitting op, dat hij tegenover verschillende lieden een heel leugenachtig verhaal had opgedist over personen die geld nodig hadden, zo als een bouwpastoor te Arnhem. Hij had voorts een weduwe, wier man pas was overjeden, een bedrag van f 500,- afhan dig gemaakt door haar te vertellen dat zij het geld beter op de spaarbank kon zetten tegen vijf procent rente. K. heeft het geld nooit aan de spaarkas in bewa ring gegeven, hij hield het zelf. De officier van justitie was bijzonder gekant tegen deze man en meende dat hem een lange gevangenisstraf toe kwam. Opmerkelijk vond de officier dat er in het reclasseringsrapport staat dat de vrouw van K. heel zuinig zou hebben geleefd. Ze heeft altijd in de vlonder- stelling verkeerd dat haar man maar een klein salaris had. De officier van jus.titie was,er,niet achter kunpen ko men waaruit cle geldzorgen van K. be stonden. Wel was het hem duidelijk ge worden. dat hij het ene gat met het an dere heeft gestopt. De officier vond dat K., die in de oorlog aan het verzet heeft deelgenomen, en naderhand na de oor log een militaire functie heeft bekleed, op een voetstuk stond en dat dit betaald moest worden door de benadeelden. De ze man. zo zei hij, heeft duidelijk en schromelijk misbruik gemaakt van het vertrouwen van eenvoudige lieden. Eredoctoraat naar ir. Boerma WAGENINGEN (ANP) De senaat van de Landbouwhogeschool te Wage ningen heeft gisteravond besloten we gens zeer uitstekende verdiensten te be noemen tot doctor honoris causa in de landbouwwetenschappen ir. A. H. Boer ma te Rome, directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. De erepromotie heeft plaats op 9 maart in de aula van de hogeschool tijdens de openbare senaats vergadering ter gelegenheid van de dies natalis. (ADVERTENTIE) BIJ VERKOUDHEDEN DEN HAAG (KNP) De kerkopbouw en kerkenbouw in katholiek Nederland wordt steeds moeilijker. Terwijl de kerkgangers steeds meer variatie in het aanbod kerkruimten en liturgische vieringen vragen, zijn concrete plan nen steeds moeilijker uit te voeren door dalend kerkbezoek en dalende inkomsten. Daar komt nog bij dat men onvoldoende inzicht heeft in het aantal katholieken dat naar nieuwe stadsuit breidingen komt en de mate waarin oude stads wijken ontvolken. „Kerken hebben we genoeg, maar ze staan op de verkeerde plaats", zoals drs. B. Weterman, directeur van de interdioce sane commissie kerkenbouw tegenover jour nalisten verklaarde, naar aanleiding van Kerkenbouwzondag: 1 februari. Enerzijds gelooft hij dat de mensen eraan zullen moeten wennen wat verder weg naar de kerk te gaan. „In de buitenwijken bouwen we ons dood en in de binnensteden zijn te veel kerken". Van de andere kant is er het feilt, dat men in nieuwe wijken vraagt om een eigen wijkgebouw en dat de kerken zo'n ruimte in de meeste gevallen scheppen met een gebouw dat voor velerlei functies geschikt is. De dienst, die de kerken in die vorm aan de samen leving bieden, dient volgens hem gehonoreerd te wanicu mei subsidie, rra meende in Crtfi uuakilt Wm meer bereidheid bij de overheid te constateren. In 1969 zijn er in Nederland 23 katholieke kerken gereed gekomen, waarvan er vijf een meervoudige bestemming hebben. De bisdommen Den Bosch en Groningen niet meegerekend, vergde dit een inves tering van 11 miljoen 660.000 gulden. Dit jaar komen er 18 kerken gereed en worden er 17 aanbesteed. Van 13 kerken is bekend dat ze vorig jaar gerestau reerd werden. De last daarvan drukt ook steeds meer op de katholieke gemeenschap. In sommige gevallen, als het om historische en architectonisch belangrijke kerken gaat, draagt het rijk bij met subsidie. Maar de kosten van restauratie die ten laste van de Kerk komen, lopen vaak nog in de tonnen. Sociale bestemming Soms zoekt men naar alternatieve oplossingen voor kerken die te groot zijn en moeilijk exploiteerbaar. Een voorbeeld vormt de Amsterdamse Obrechtkerk, \vaar men het huidige 65 jaar oude kerkgebouw wil aforeken en er 130 flatjes voor alleenstaanden met dienstruimten voor in de plaats will zetten. In een van die ruimten zou gekerkt kunnen worden. Op die manier wil men een overbodig kerkgebouw een sociale bestemming geven. Hoewel in enkele gevallen afbraakkerken miljoenen hebben opgeleverd, zoals in Rotterdam en Amsterdam, blijkt in het algemeen dat oudere kerken maar moeilijk met winst te verkopen zijn. Een oplossing die de laatste jaren steeds meer gezocht wordt voor de nood aan kerken ls oecumenisch gebruik. Maar uit de jonge praktijk blijkt ai, dat naast praktische moeilijkheden de realisering kan stranden op verschillen van opvatting over de taak van de kerk in de samenleving. Het centraal kerken- bouwbeleid is er thans op gericht kerken te bouwen, waaraan de samenleving iets heeft als zou blijken dat de katholieken ze niet meer kunnen gebruiken. Premieregelin g In 1971 Loopt de wet premieregeling kerkenbouw af. Op grond daarvan kunnen de kerken 30 procent subsidie krijgen van de kosten van een nieuwe kerk. Drs. Weterman verwacht dat de regeling niet plotseling stopgezet zal worden. In dat geval zou het aantal te bouwen kerken zeker gehalveerd worden. Waarschijn lijk komt er een aflopende regeling met een termijn van 5 jaar. Maar ook kan het zijn, dat de huidige regering die unaniem tegen subsidiëring van de kerken is, zoals in het rapport Van Walsum wordt bepleit een nieuwe regeling op basis van de oude ontwerpt. Op die manier zou men een compensatie hebben gevonden voor de afwijzing van de gevraagde subsidie, meent drs. Weterman.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5