Noordwijkerhout groeit niet meer BLOEMBOLLENDORP EN STREEKCENTRUM LISSE HEEFT IN KEUKENHOFTIJD BLOEMLOZE STRATEN MAN STAL GELDKIST NAAST ECHTELIJK BED IN ALPHEN J Streekplan legt ontwikkeling helemaal stil Jongen kreeg koffiekan over zich heen Dr. R. H Gevers hield openbare les over: Perinatale geneeskunde Een uitdaging voor de verloskunde Twee inbraken van zelfde daders? Totale buit f2600 Straataanleg in Meren wijk Heet Alphen-noord voortaan Ridderveld? Harde noten gekraakt op jaarvergadering VVV Dolle avond door Haagse politierechter afgestraft WOENSDAQ 28 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Sombere nieuwjaarsrede burgemeester H J. M Bosma: (Van on2e correspondent) NOORDWIJKERHOUT In zijn nieuwjaarstoespraak tot de gemeenteraad heeft burgemeester H. J. M. Sosma zich uitermate somber uitgelaten over de mogelijkheden om in de nabije toekomst de eigen nwoners van Noordwijkerhout aan woonruimte te helpen. )e bebouwing van het bestemmingsplan Victor III, waarmee in de loop van 1970 hopelijk kan worden legonnen, biedt voor de oplossing van het woningvraagstuk voor minder draagkrachtigen weinig pers- jectief. De grondprijzen zijn dermate hoog, dat de bouw van een behoorlijk groot aantal woningwet woningen, bij het huidige uitgiftebeleid van de regering, te enenmale uitgesloten is. omstandigheden en de berichten, is bereiken dat een uitgroei van de emeente boven het bij het Streekplan lollengebled 1961 voor het jaar 1980 oegestane aantal van 14.000 zielen niet eidse kunst :n kunstenaars vastgelegd in exicon Standaardwerk van Pieter Scheen BIJNA ONMOGELIJKE taak P* heeft Pieter A. Scheen op zich genomen met liet samenstellen lexicon van alle Nederlandse •.eldende kunstenaars van 1750 >50. Daarin worden vermeld niet al- jaartallen 'ederlandse schilders, beeldhouwers, leenaarsgrafici, keramisten, edel heden, kunstnijveraars en -nijve- .rsters, maar daarbij tevens irte levensbeschrijving, een opsom ming van hun voornaamste werken en van de publieke verzamelingen, ^jpaarin een of meer van hun werken ëeijn opgenomen. bijna onmogelijke taak, want het Iterate deel van het lexicon is ver- phenen en het tweede in staat van voorbereiding. Pieter Scheen had reeds nationale en 1 internationale faam, door zijn in 191,6 uitgegeven „Honderd jaar Neder landse Schilder- en Teekenkunst". Dit boek, reeds lang uitverkocht, kreeg zulk een vermaardheid bij de liefhebbers van de Romantische eti va Haagse school, dat bij Pieter Scheen et idee post vatte een lexicon sa- :efnen to stellen van alle takken van eoefening der beeldende kunsten en erzicht uit te breiden tol alle unstenaars geboren na 1750 en óór 1950 dus ook de moderne en Uermodernste kunst. n het post vatten van dit idee uitwerking ervan in twee om- d angrijke folianten - eht eerste deel i eeft S00 bladzijden tekst en bijna nt- 000 foto's - ligt een langdurige pe- 'F iode van noeste, zorgvuldige bijeen- aring, waarbij alle openbare instél- ngen hun archieven openstelden, waarbij niettemin een reusacli- ge arbeid moest worden verricht ■$m de enorme hoeveelheid materiaal, uit deze talloze, ongeordende par- culiere bronnen werd verzameld, tot •zichtelijk, nauivkeurig gedo- umenteerd geheel te ordenen. - vijftienduizend- kun- tenaars en kunstenaressen moesten, met de grootste moeite, de bo vengenoemde gegevens worden „op- lesnord" - een bijna onmogelijke aak, die door taai volhouden toch logelijk is gebleken. We kunnen ons idenken, dat Pieter Scheen en de ijnen soms gewanhoopt hebben aan et welslagen van dit plan, dat hij ijn idee bij de uitwerking ervan heeft erwenst. Nu het is volvoerd, heeft standaardwerk geschapen, at enig ia in zijn soort en dat zijn als kunstkenner voor de ko- lende tijden heeft vastgelegd. OOR LEIDENAARS is fiet gras duinen in dit eerste deel van het een bijzonder genoegen en van ijzonder voordeel. Vele Leidse in- tellingen als de Lakenhal, liet mu- Land en Volkenkunde, het Mjksprentenkabinet, de Stedelijke rentenver zameling, het Legermu seum enz. blijken niet vermoede unstiverken te herbergen in hun te ■einig bekende collecties. Ook vele eidse namen komen in het Lexicon sommige die men er niet in erwachten zou zoals Haverschmidt prof. Huizinga (om alleen bij de tter H te blijven!). iyi ij het doorbladeren van het naslag- jerk, blijkt bovendien hoeveel hon- jerden kunstenaars met Leiden ver- ide 'ant- zijn, hetzij door geboort of ver- lijf, hetzij door hun weergave van en omgeving. Er zou aan de hand dit lexicon een interessante ten- tonstelling te maken zijn van alle "hilderijen en tekeningen, die van dief ad en omgevig zijn gemaakt en die otu her en der in het land en in het litenland verspreid zijn. duizend foto's van kunstwerken verscheidene in kleur - verlenen aan it lexicon ook een hoge picturale aarde. Het is door deze verluchting el duur geworden, maar het ver dubbel verlangen: een Iandaardwerk te bezitten ter in- rrmatie en een chronologisch geor- ende film van de ontwikkeling van kunsten in de laatste twee eeuwen n dat geeft een boeiende studie in eeld, vanaf de dichterlijke sfeer van romantiek tot de minder poëtische, Wil ms toch wel indringende en over- s(pmpelende moderne kunstuitingen, et lexicon „Nederlandse Beeldende 'unstenaars 17501950" is een boek- <erk, dat, men behalve bibliotheken het zeker thuis hoort, niet Wil Hor oee-drie zal kopen wegens de prijs, - tot drie geteld - venslang plezier en profijt zal heb- bovendien vorstelijk uil- 'BMegeven en gebonden en aldus een atus-symbool voor een boekenlief- 5bber! L. C. J. Roozen be' zal worden toegestaan, maakt de i oorspronkelijk Is berekend en dat kan voor veel woningzoekenden weieens een onoverkomelijk struikelblok vormen. In ieder geval zullen deze woningen een doorstroming niet bevorderen. In het plan Victor in zal een terrein worden bestemd voor de bouw van een nieuwe lagere school door de Stichting Katholiek Onderwas Noordwijkerhout. Deze nieuwe school zal eerst nog slechts gedeeltelijk in de plaats ko men van de oude Victorschool aan de Kerkstraat. uitzichten voor het gros van de jonge Burgemeester Bosma noemde als ver- Noordwijkerhouters tot blijvende vestl- moedelijke nieuwe bestemming van het ging in deze gemeente bijzonder somber, ruime complex school en klooster, een Als dót werkelijk zó is, dan zie ik het tehuis voor bejaarde religieuzen, tijdstip spoedig naderen, waarop liet gemeentebestuur tot een Noordwljker- jy j houtse woningzoekende zal moeten zeg- JljCJiÏCIVCtCJIIVOU11 IgCH gen: „Wjj kunnen u helaas niet aan woonruimte helpen". In het Plan Victor UI zal tevens grond worden bestemd voor de bouw van Het huidig inwonertal van Noordwijker- gepaste bejaardenwoningen, al dan niet hout bedraagt ongeveer 13.500 en het met een dienstencentrum, aantal woningen 2786 met een gemid- delde woning&zetting van 4«/.. Het lan- Hieraan is een schreeuwend gebrek delijk gemiddelde ligt op 3.6. Op 1 jan. de sec .ie Bejaardenzorg van het Alg 1970 waren nog 151 woningen in aan- Inst- voor Maatsch. Dienstverlening zal bouw, terwijl nog 485 woningzoekenden binnenkort hiervoor wel met definitieve staan ingeschreven. plannen komen. Van de 127 koopwoningen in Victor IV In *970 zal zo meente burgemeester zijn er nog geen vijftig aan eigen inge- Bosma de leefbaarheid in Noordwij- zetenen verkocht. kerhout mede worden verbeterd door de openstelling van de openbare bi bliotheek en leeszaal - de ingebruikneming van het sport- Huur veel hoger complex „Boekhorst". In het jaar 1970 zal ook een begin wor- Burgemeester Bosma trok In twijfel of den gemaakt met de project-ontwikke- de bouw van de ruim 50 premiehnuroo- ling van het overdekte zwembad. De ningen enig werkelijk soelaas voor de hiervoor nodige gelden 100.000 moeten woningnood zal bieden. De huurprijs nog door de hogere «verheids- hiervan komt véél hoger te liggen, dan instanties worden goedgekeurd. LEIDEN In de ouderlijke woning aan de Rijnsburgerslngel heeft gisteren een 8-jarig Leidenaartje een kan met koffie over zich heen gekregen toen hij al struikelend op het gasfornuis viel. Daardoor liep hij brandwonden op aan armén en rug. De EHD vervoerde hem naar het Diaconessenhuis. LEIDEN In het Groot Auditorium van de Leidse Uni versiteit heeft gisteren dr. R. H. Gevers het ambt van lector In de verloskunde en de gynaecologie. aanvaard met een openbare les, getiteld „Perinatale geneeskunde. Een uitdaging voor de verloskunde". Door verschillende moderne onderzoekingsmethoden, aldus dr. Gevers, Is het mogelijk geworden bjj abnormaal verin .p van de zwangerschap een vrtf groot aantal gegevens te verkrijgen over de toestand van het ongeboren kind. Het vruchtwater kan daartoe door middel van amniocentese. een punctie via de buik van de moeder, verkregen worden voor chemisch, spectrofotometrisch of cytologisch onder zoek. Bovendien kan men door middel van amniocentese zogenaamde contrastfoto's van het ongeboren kind maken, de druk in de haanuoederholte bepalen en het kind in bepaalde gevallen van Rliesusantagonlsme zogenaamde Intrauteriene bloedtransfusies geven. Bij het chemisch onderzoek van het vruchtwater is vooral de l>epaling van bet ureumgehalte gemakkelijk uitvoerbaar. Dit laatste Is speciaal van belang bij gevallen, waarbjj men vreest, dat de placenta onvoldoende functioneert en het kind in groei achter blijft. Men kan het vruchtwater ook met behulp van eenvoudige instrumenten om de twee dagen bekijken. LEIDEN Driftig zijn straat makers bezig met het aanleg gen van de eerste weg in de Merenwijk. Men ziet hen hier bezig aan de toegangsweg in het verlengde van de Suma- trastraat, die bijna tot aan de Broekweg loopt. De naam van de Merenwijk is momenteel erg toepasselijk: doouhet op spuiten zijn tussen de dijkjes talloze meertjes ontstaan. Op de achtergrond is men ,,zand- palen" aan het maken, een draineringssysteem. Zoals be kend, hoopt men komende maand te beginnen met de bouw van de eerste woningen in de Merenwijk. (foto LC/Dirk Ketting) ALPHEN a/d RIJN In de nacht van maandag op dinsdag kreeg de politie twee meldingen van inbraak. De buit bedroeg resp. 800.- en 1800.- en er was in beide gevallen enige schade aan gericht. Het eerste geval vond omstreeks 2.30 uur plaats en betrof een boerderij aan de Steekterweg. Bij de inbraak waren twee personen betrokken, welke ondanks naarstig speurwerk van de politie, die ook een speurhond inzette, niet konden worden achterhaald. Deze mannen, die wel gezien zijn, doch niet herkend, heb ben bij de familie alle kamers doorzocht, en omdat ze daar niets van hun gading vonden, hebben ze de moed opgebracht om naar de bovenkamers te gaan en zich zelfs op de slaapkamers te begeven. In de slaapkamer van het echtpaar von den ze in een kast een brandvrije geld kist, waaruit één van de twee inbrekers zich 800.- toeeigende. Toen de vrouw des huizes wakker schrok, zag ze een man gehurkt op de grond voor de kast zitten met het geldkistje voor zich. De man nam ijlings de vlucht, met mede neming van voormeld bedrag, dat hy net even tevoren al in zijn zak had gestoken. De vrouw, die de dief achterna stoof, meende in de gang nog een tweede man te zien. Beiden zijn spoorloos. De politie acht het niet uitgesloten, dat de tweede inbraak in dezelfde nacht aan dezelfde weg plaatsvond en dat deze door dezelfde Inbrekers is gepleegd. Door het Inslaan van een ruit aan de achter zijde van het gebouw, hebben z(j zich de toegang verschaft in het kantoor van de Pluimveeslachterij Ruardy en Zoon N.V., Steekterweg 78. Hier zijn alle bureaus laden en keisten opengebroken, maar daarin werd niets van hun verlangen gevonden. Eén bu reau was afgesloten en deze hebben de mannen geforceerd, evenals een zich hierin bevindende afgesloten geldkist. Daaruit namen zij de gehele inhoud tot een bedrag van plm. 1.800.- mee. Ook hier wisten de dieven te ontkomen en onbekend te blijven. De politie, die direct na de aangifte dinsdagmorgen omstreeks acht uur, een minutieus onderzoek ter plaatse instelde, heeft haar speurwerk nog niet kunnen afronden. Omwille van Hummelhof in beroep bij Kroon ZOETERWOUDE Bij de begrotings wijziging vorig jaar besloot de raad een aanvullend krediet toe te kennen ad 12.879,86 voor de kosten van ophoging, hérstrating, beplanting enz. van de speel plaats van de kleuterschool „Hummel hof". Hieraan heeft het college van O.S. zijn goedkeuring onthouden. B. en w. zijn van mening dat de door G.S. aange voerde redenen niet Juist zijn en de goed keuring dus ten onrechte is onthouden. Er wordt dan ook voorgesteld tegen d® beslissing van G.S. in beroep te gaan bij de Kroon. Ook op het gebied van de placenta, die tijdens de zwangerschap met het kind een eenheid vormt, is de laatste jaren de kennis sterk toegenomen. Men kan met behulp van radioactieve stoffen, zonder risico voor moeder en kind, de plaats van de placenta in de baarmoe der vrij nauwkeurig bepalen. Met be hulp van ultrageliridsgolven, de zgn. echografie, kan men echter behalve de plaats ook nog nauwkeurig de grootte en de dikte van de placenta bepalen en de grootte en ligging van het kind. Deze methode vereist echter veel erva ring en is kostbaar.Door middel van hormonaal onderzoek van de urine van de moeder kan men ook een indruk krij gen over de functies van kind en pla centa tijdens de zwangerschap. Door dit alles kan men tegenwoordig het meest ideale tijdstip bepalen om de baring in te leiden, indien dat nodig mocht zijn. NAUWKEURIGE CONTROLE Bij abnormaal verloop kan men tegen woordig het kind tijdens de baring ook veel nauwkeuriger controleren, omdat men tijdens de baring bloed van het nog ongeboren kind kan afnemen voor biochemisch onderzoek. Men kan op deze wijze een groot aantal gegevens verkrij gen over het ongeboren kind en daar door beter beoordelen, of de baring kunstmatig moet worden beëindigd. Een ideale samenwerking met de kin derarts Is daarom onontbeerlijk. Het is namelijk niet alleen van belang, dat het kind levend wordt geboren, maar het kind moet vooral ln een goede con ditie geboren worden en, waar nodig, snel kunnen worden behandeld om een zo groot mogelijke kans te hebben, dat het later goed opgroeit, dit te meer om dat de meeste ouders het kindertal be perken. Elektronische controle van het kind tij dens de baring is tegenwoordig ook mogelijk, maar deze methode is nog te kostbaar en te ingewikkeld voor alge meen gebruik. GESCHEIDEN AFDELINGEN Door dit alles ls de verloskunde geen mechanisch vak meer, maar uitgegroeid tot perinatale geneeskunde. De maat schappelijke gevolgen hiervan werden door dr. Gevers uitvoerig besproken. Daarbij bleek de wenselijkheid, dat ln de grote ziekenhuizen gescheiden af delingen voor normale en voor abnor male verloskunde worden gecreëerd en dat de "huisartsen en vroedvrouwen op de „normale" en specialisten op de „ab normale" afdelingen de bevallingen Tenslotte is de hulp van de beoefenaars der basiswetenschappen nodig om in de laboratoria het wetenschappelijk in zicht verder te verdiepen. hebben b. en w. van Alphen aan den Rijn een prijsvraag uitgeschreven voor de naamgeving van een aantal gebieden, objecten enz. in de gemeente- Het betrof de wijk ten noorden van het centrum, tot dusver Alphen-noord genoemd; het sportveldencomplex; de sporthal en het overdekte zwembad. Op grond van de inzendingen kwam de jury tot de achtereenvolgende adviezen: „Oversingel" voor Alphen-noord (b. en w. konden zich hiermee niet verenigen en stelden voor „Alphen-noord" te be houden); „De Bijlen" voor het sportvel dencomplex; „wegens gebrek aan beter" werd „Westhal" geadviseerd voor de sporthal; het overdekte zwembad kreeg het advies „De Overdekte". In de vorige raadsvergadering kon men niet tot een gelijkluidend besluit komen. Overeenkomstig de toezegging van h. en w. in die vergadering, hebben zij de naamgeving aan de woonwijk ten noor den van het centrum, het overdekte zwembad en de sporthal aan de orde gesteld ln een bespreking met de fractie voorzitters van de gemeenteraad en de jury. Als gevolg van dit nader beraad stellen b. en w. thans de gemeenteraad de volgende namen voor. de woonwijk ten noorden van het cen trum: Ridderveld; het overdekt zwembad: De Dillent de sporthal: Rijnstreekhal. Het sportveldencomplex blijft derhalve „De Bijlen" heten. omdater geen geld voor was! nu eens goed voor de dag zou komen, i De heer M. de Vries deelde namens de Woorden genoeg dus. een hoop ook. J straat- en gevelversieringscommissie maar die is ijdel, zolang niemand iets mee. dat het om een bedrag van slechts doet. teravond gehouden jaarvergadering fisoo,— ging. van de VW in Lisse in de „Nachte- Op de vergadering bleek echter weinig (Van onze correspondent) □SSE De bezoekers van de gis- alternatieve straatver- 'ezigen. Maar gaal" hebben er kennis van kunnen Siering te bestaan, nemen, dat Lisse in de mooiste tijd ••De middenstand kon best £i. -I" d°en rieP een del van het jaar, ,,de Keukenhortijd de heer l. Tibboei. een troosteloze aanblik geeft on- denstandavereiilging alverha. gooiflr danks het feit, dat Lisse deze natio- Songfestival •kprogram zal als anderi zonder .straatversiering uitgevoerd. Zo mogelijk uil men eer „Kindersong-festlval" instellen, me medewerking ven de t.v. Vooralyuande nail <l<- discussie o\er <h nale bloemententoonstelling binnen °P nioet aten d»-aa,en- H0 v°nd dat de straatversiering had de VVV-voorzitte Zowel de Officier van justitie als de Haagse politierechter spraken er hun bevreemding over uit, dat een hoofdagent van politie zich zo weinig meer wist te herinneren van de moest door diezelfde Keukenhof jaarlijks meer dan twee ton in de gemeente- Gemeente ilJJieZlg kas van Lisse vloeit aan vermake- Men zou de vraag kunnen stellen: Kan lljkheidsbelasting! er dan niet een bedrag uit de „Keuken- hofpot" voor beschikbaar gesteld wor- Maar de bezoekers van de Keukenhof, den?!! Deze vraag kan alleen de ge- die door het centrum van Lisse gaan en meente Lisse beantwoorden. Maar juist de bollenstreek verlaten en nog verrukt op deze vergadering was niemand van zjjn over die bloementuin, worden ge- de gemeente aanwezig. Wel nam'ge troffen door de „kale" straten van Lis- meenteseeretaris M. Th. v. Dijk per ses centrum. brief afscheid als gemeente-vertegen woordiger in de WV. Veel hoopvolle woorden ttuutr weinig daden betreffende straatversiering Kaal tut '68 De VW zelf zit voor 1970 met een 1 grotingstekort van ruim f4000,,vc Tot 1968 was er een soort straatversie- noodzakelijke uitgaven, ring door een palet aan elke lichtmast. De heer J. van Dijk deelde mee. i De daarin gestoken bloemenversieringen zich een comité aan het vormen ls werden tijdens de Keukenhofperiode en- het 5 mei-Jubileum te gaan vieren kele malen ververst, doch in 1969 moest dat alles op alles gezet moet worden Hij vond het echter teleurstellend dal sector moest hier vorig jaar onder lij- zelfs ook deze uiterst sobere straatver- om van Lisse een echt bloemendorp te elk toeristisch klimaat in de Bollenstreek den, want in vele plaatsen, onder andere siering alleen langs 'n gedeelte van de maken. De heer L. Tibboel sloot zich ontbreekt, met uitzondering van de bad- Lisse, was het aantal overnachtingen bij Heereweg achterwege gelaten worden, hier geheel bij aan en hoopte dat Lisse plaatsen. De sfeer die een ieder in zijn particulieren relatief veel groter in zijn openingswoord meegedeeld dat vakantieplaats zo graag wil proeven, ls het toerisme ln Lisse vorig jaar met ln Lisse en omgeving niet aanwezig, tien proeent is gestegen, hetgeen lijj, ge- Daartegenover staat echter dat binnen zien de uitwerking van de Invoering van ©en straal van 30 km, dus in de periferie de BTW, een gunstig resultaat noemde, van de Bollenstreek, genoeg recreatie en ontspanning te vinden is. Verder is gebleken dat de toerist zich Geeft sfeer steeds meer als een prijsbewuste consu- ment gaat gedragen. Vooral de horeca- feiten, waarbij hij op 2 november van het vorig jaar betrokken was. Telkens haalde de rechter een stukje verklaring er bij de getuige uit. „Vreemd dat u dat allemaal niet uit uzelf kunt mededelen", gaf de rechter uiting aan zijn ontstem ming, waarbij de Officier zich aansloot. Een Mrjarige chauffeur uit Alphen aan den Rijn had het overigens die avond toch bont genoeg gemaakt in Zwain- merdam en Bodegraven. Zowel het be sturen van een auto, terwijl hij daartoe niet in staat was als mishandeling tvas hem tenslaste gelegd. „U hebt er een dolle avond van ge maakt," zo constateerde de rechter. „Ik was niét dronken." ontkende verd. „Ik sta al onder toezicht." Niettemin had hij in de Molenstraat te Zwammer- darn slingerend gereden. „Dat onder toezicht staan van het con sultatiebureau voor alcoholisme, is geen garantie dat u niet drinkt," gaf de rech ter te kennen. Maar het was wel nodig gebleken, dat verdachte op het politie bureau zijn roes uitsliep, alvorens hy een zinnig woord kon uitbrengen. Verdachte had de avond ingezet met bezoek aan een café te Nieuwkoop, waar hij volgens zijn verklaring v{jf flesjes bier naar binnen had gegoten. Het volgende bezoek gold een café in Woubrugge. waar verdachte, al biljar- tijd i toe had ge- tende, nog wat bier voegd. Weer buiten gekomen had verdachte een bromfietser, een 18-jarige- ambtenaar uit Zwammerdam beetgepakt en dfens keel dichtgeknepen. Eigenlijk gebeurde dat vanwege een soort misverstand want verdachte had iets tegen een an dere bromfietser en verkeerde in de ver onderstelling. dat hij de juiste man te pakken had. Een 23-jarige smid uit Bodegraven was ter assistentie verschenen, doch ook hij kwam er slecht af. De ambtenaar deelde als getuige mee, dat hij de rode Volkswagen van verd. op zich zag afkomen, waarna verdachte uitstapte en getuige mishandelde. „Jou moet ik hebben, jou zal ik vermoorden", zo riep verdachte.uit. De officier van justitie wees er op. dat verdachte reeds eerder is veroordeeld wegens het orider Invloed van drank verkerend een auto besturen. Blijkbaar heeft verdachte van die straf nog niet voldoende geleerd, hy had toen o.a. twea weken gevangenisstraf gekregen. In verband hiermee, vorderde de offi cier nu vijf weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardeiyk, benevens 18 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan zes maanden voorwaardelijk met proeftyd van drie jaar. Het vonnis werd nog iets zwaarder dan de eis van de officier, nameiyk zes we ken gevangenisstraf waarvan twee we ken voorwaardeiyk en 18 maanden ont zegging van de rijbevoegdheid waarvan maanden voorwaardelijk met proef- van drie jaar.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3