S)e CoidóeSotiAci/iit Een pracht baby voor prinses Irene PRINS CARLOS XAVIER BERNARDO Spanning in Belfast zeer sterk gestegen KAMERLID VERLAAN KRIJGT LAATSTE WAARSCHUWING Per 1 juli starten met individuele huursubsidies haar Vlag met Spaanse wimpel Zes pond, blond en blauwe oogjes Records van Bols en Bazen Nigeriaanse commentator hekelt Nederland Nieuwe functie Von Braun Vrijdag a.s. aangifte j Autogordel in 1971 verplicht Theo Koomen te voorbarig Schut zonder brokken door Eerste Kamer Arrestatie van islamitische kinderen HAPtNbhhLi. POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20010 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 80 03 - Bank: Amro-Bank N V.. Lelden Dir.: Dr*. J. H. M. Breder J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct p mm. Telefoontjes f2,10 KLACHTEN bezorging tel 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. IETS KOUDER Weersverwachting van het KNMI geldig tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In het algemeen iets lagere temperaturen dan van daag. WOENSDAG 28 JANUARI 1970 OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.963 De geboorte van de zoon van prinses Irene heeft in Den Haag geen mas saal vlaggen ten gevolge gehad. Voor al het centrum van de stad bood een alledaagse aanblik. De Haagse Den- neweg was hierop een uitzondering. Daar waren enige enorme vlaggen uitgehangen. Een ervan was getooid met de Spaanse wimpel in de kleuren rood en geel. De heer Th. v. Eg- mond, eigenaar van vlag en wimpel, zegt: ..Waarom zou ik niet vlaggen. Ik vind Irene een leuke meid en ze is van koninklijke bloede. Dat is voor mij voldoende. Ze is getrouwd met prins Ca rel Hugo. En daarom heb ik de Spaanse wimpel erbij gehangen. Toen prinses Beatrix trouwde met prins Claus heb ik mijn hospita een Duitse wimpel laten maken. Ik vind dat leuk. Er zou overigens veel meer gevlagd moeten worden", voegt hij er ..Iedereen mag voor iedere babg de vlag uitsteken, ook voor het kind van prinses Irene. Maar vlaggen op de rijksgebouwen kan niet. Dit is staats rechterlijk onmogelijk, omdat Irene geen recht van opvolging op de troon meer heeft", aldus premier De Jong gisteravond na een interpellatie hier over door het Tweede-Kamerlid Ver laan van de partij Koekoek i.v.m. pu blicaties hierover in ons blad van Een motie van het Kamerlid om toch te vlaggen, kon niet in behandeling komen omdat slechts twee in plaats van S Kamerleden deze motie steun- NIJMEGEN Vrijdagmorgen om tien uur zal prins Carel Hugo op het stadhuis van Nijmegen bij de burgerlijke stand aangifte doen van de geboorte van zijn zoon Carlos Xavier Bernardo. De lang verwachte eerste baby van prinses Irene zag gisteravond om zeven uur in het St.-Radboudziekenhuis te Nijmegen het levenslicht. Het gewicht van de nieuwe wereldburger bedraagt 3050 gram. Zijn lengte is 50 centimeter. Hij heeft blond haar en blauwe ogen. Deze bijzonderheden verstrekte een bijzonder gelukkige vader aan wachtende journalisten en andere belang stellenden, nog geen drie kwartier na de geboorte. Een ongedwongen ontmoeting met Carel Hugo, met feestelijk schuimende champagne. CORTINA D'AMPEZZO De Neder landse schaatsenrijders Jan Bols en Jan Bazen hebben op de hooggelegen baan van Cortina d'Ampezzo toptij den verwezenlijkt. Jan Bazen door brak als eerste Nederlander de 40- secondengres cp de 500 meter. Zijn tijd van 39,6 bracht hem bij de inter nationale sprinterselite Jan Bols ver bijsterde de concurrentie door op de 3000 meter een volle seconde van het wereldrecord van Dag Fornaess (4.17.4) af te knabbelen. Hij bracht het op 4.16.4. Carel Hugo zette e Herhaling van onlusten van vorig jaar? BELFAST (AP) Een aanzienlijke troepenmacht met de bajonet op het ge weer heeft vannacht een protestantse poging om een katholieke wük van Bel fast binnen te marcheren, weten te ver ijdelen. De spanning In de verdeelde stad is zeer toegenomen. Voor <le vierde maal trokken gister avond woedende, schreeuwende menigten door de straten. Gevreesd wordt, dat de onlusten van verleden jaar tussen ka- „MOOI-WEER-VRIEND JE" LAGOS (Rtr.) Ook Nederland heeft ;en veeg uit de pan gekregen inzake zijn houding in het conflict Nigeria-Biafra. Die veeg kwam dan van een commentator i de Nigeriaanse radio en t.v. die zei dat Nederland, Engeland en de Verenigde Staten „moolweervriendjes" zijn en dat Rusland meer steun aan Nigeria heeft gegeven dan enig ander land. Amerika had volgens de commentator j altijd een politiek gevolgd van „negatieve e neutraliteit", terwijl de Amerikaanse in lichtingendienst (CIA) het rebellenkamp volstopte met wapens en geld- Engeland had op het kritieke moment toen de re bellen aan kracht schenen te winnen „koude voeten", hoewel het later zijn be leid had gewijzigd- De commentator had echter de meeste kritiek op Nederland, waarvan de ^rege ring „het geen donder kon schelen" wat Nigeria gebeurde zolang haar olie- belangen maar niet werden geschaad. tholieken en protestanten opnieuw zullen Hot gevaarlijkste Incident ontstond vannacht, even ma het middernachtelijk uur. Een protestantse menigte van enige honderden personen probeerde de vre- deslijn van prikkeldraad en staad te be stormen, die is aangebracht tussen de (protestantse) Shankill Roadwijk en de (katholieke) Falls Roadwijk. De menigte werd opgewacht door soldaten met de tiajonet op het geweer. De manschappen droegen gasmaskers. WASHINGTON (Reuter) Dr. Wem- her von Braun, de 57-jarige Amerikaan se raketdeskundigc van Duitse afkomst, heeft een hoge functie bü het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA) in Washington gekregen. Hij wordt hoofd van de afdeling waar de plannen voor toekomstige ruimterei zen worden opgesteld. Op het ogenblik is Von Braun direc teur van het naar George Marshall ge noemde ruimtevaartcentrum in Hunts- ville, waar de Saturnusraketten voor -de maanvluchten werden ontworpen. Zijn plaatsvervanger. dr. Eberhard Rees. wordt nu directeur Von Braun heeft in de tweede wereldoorlog in Duitsland een belangrijke rol gespeeld bij de bouw van de raketten van het type V-2. Smokkelschip in brand gestoken PALERMO (AFP) Het ruim 2000 ton metende' Joego-Slavische koelschip „Cav- tat" dat een lading gesmokkelde siga retten aan boord had. is gisteravond voor de kust van Palermo op Sicilië door de bemanning in brand gestoken toen het achtervolgd werd door boten van de Ita liaanse douane. Nadat zij de brand had den gesticht, sprongen de dertig opva renden in het water. Zij zijn door diver se schepen opgepikt. Het was in 'de gangen van het ziekenhuis een en al vreugde, van prof. Mastboom tot de leerling-verpleegsters toe Prof. Mastboom vertelaarde, dat de bevalling voorbeeldig was verlopen en dat de toestand van moeder en kind uitstekend was. Prof. dr. E Schretlen, de kindergeneeskunde, die bij de bevalling aanwezig was. zei: „Het is een pracht baby". Prins Cfurel Hugo vertelde, dat de doop over een week of tien dagen zal plaatshebben in het Franse stadje Ligné, waar een van de buitenverblijven van rijn vader staan De juiste datum zal afhangen van de gezondheidstoestand van moeder en kind. Spaanse opvoeding Van Carlistdsche zijde in Madrid is medegedeeld, dat prins Carel Hugo graag had gezien, dat zijn zoon in Spanje ter wereld zou zijn gekomen- De Spaanse autoriteiten, die verscheidene malen hierover gepolst waren, wilden dit eohiter, niet. De weigering wordt in Oariistische kringen gezien als „een nieuw bewijs van het systematisch verzet" van de Spaanse regering tegen het streven en de doelstellingen van de Carlisten en een schending van de rechten van de mens, zoals neergelegd in de verklaring van de volkerenorganisatie- Maar, Zq zei men. waar de jonge prins ook zal wonen, hij krijgt in elk geval een Spaanse opv oeding. In Navarra. waar het Carlisme sterke wortels heeft, was men bijzonder opgetogen. De geboorte van dit kind, zo zeiden vooraanstaande Cariiisten, ver sterkt onze eenheid en doet onze be wondering toenemen voor prins Carel Hugo, die getoond heeft de politieke Geen publikatie van verklaring Helder Camara RIO DE JANEIRO (AFP) De mi litaire autoriteiten van Rio de Janeiro hebben de kranten in deze stad verbo den de verklaring te publiceren die mgr. Helder Camera, aartsbisschop van Recife, maandag in Vaticaanstad heeft afgelegd na zijn onderhoud met paus Mgr. Helder Camera, die bekend staat om zijn vooruitstrevende sociale opvat tingen. zei in Vaticaanstad dat de Bra ziliaanse regering veel aandacht zal moeten schenken aan de recente ver klaring van de Canadese kardinaal Mau rice Roy, die voorzitter is van de pau selijke commissie „rechtvaardigheid en vrede", over de beschuldigingen Inzake martelingen in Brazilië. De vorige week woensdag hadden de militaire autoriteiten van Rio de Janeiro de publikatie van deze verklaring al verboden. Hierin worden „betreurens waardige schendingen van de rechten van de mens in Brazilië" veroordeeld. DEN HAAG Kamervoor zitter mr. F- van Thiel heeft het Tweede-Kamerlid Ver laan van de Boerenpartij gisteravond een laatste waarschuwing gegeven. De voorzitter blijft er nauwlet tend op toezien, of het Ka ïnerlid opnieuw met insinua ties aan het adres van an dere Kamerleden komt. Hö kan dan rekenen op maat regelen, die de voorzitter de Tweede Kamer zal voorstel len. De heer Veria an beschuldigde tijdens de debatten over het aftreden van nu. De Block, de KVP-fractieleider ervan, léden te hebben in zijn fractie, die commissariaten bekleden of bekleed hadden bij vroeger zelfs tot in hoogste instantie veroordeelde N.V.'s. Na de debatten dwong drs. Sohmelzer hem met toestemming van de Kamer namen te noemen en alles in de openbaarheid te brengen: „Wij schuwen geen openbaarheid", aldus de KVP-fractievoorriititer De heer Veriaam noemde echter dezelfde namen en dezelfde N.V.'s, die hij enige maanden geleden ook al ter tafel gebracht had en waarvoor hii toen ai een ernstige reprimande van.- voorzitter Van Thiel had gekregen. Het Kamerlid wilde eerste dé naam van de N.V.'s niet noemen, omdat hij bang was anders wegens smaad aangeklaagd te kunnen worden. Tenslotte kwam alleen na hevige aandrang vanuit de Kamer het L.O.I. (Leidse Onderwijs InsteLlingen) eruit, waarmee volgens hem enkele KVP'ers. een CHU'er en een liberaal als commissaris te maken zouden hebben. I Beertje voor 6e kleinzoon Koningin Juliana heeft vanochtend op het vijfde congres voor sociale verzekering in het R Al-congres centrum in Amsterdam van de voorzitter der vereniging van Ra den van Arbeid, mr. Boot, een ge schenk voor haar kleinzoon ont vangen. Het was een oranje-wit beertje met een rose strik om de hals. Voorts bood de voorzitter ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan der vereniging uitgegeven gedenkboek „De groei van de so ciale verzekering in Nederland" aan de koningin aan. leider te zijin, die de Ca rlisten nodig hebben. Bewondering had men ook voor prinses Irene, die zijn volmaakte levens gezellin is. Zesde kleinzoon Prinses Irene arriveerde gistermorgen om acht uur in het ziekenhuis. Om vier uur 's middags arriveerde koningin Ju liana, diie bij haar dochter is gebleven tot vlak voor de geboorte van haar zesde kleinzoon Om half zeven gister avond werd prinses Irene van haar kamer overgebracht naar de verloskamer. Precies een half uur later had de be valling, die langs normale weg verliep, plaats- In en rond het ziekenhuis bleef het vóór en na de geboorte volkomen rustig. Er waren nagenoeg geen nieuwsgierigen op de been. Slechts enkele personen, die op bezoek waren geweest in het zieken huis, wezen naar de vensters waar achter een jonge moeder lag te genieten van haar eerste zoon. Geen opvolging Zoals bekend kan de zoon van prinses Irene geen aanspraak maken op de troon. Bij het huwelijk van de prinses met prins Carel Hugo werd afgezien van hot in dienen van een wetsontwerp tot goed keuring van dit huwelijk. Daardoor werd prinses Irene uitgesloten van het recht op troonopvolging. Hetzelfde geldt voor haar nakomelingen. De jonge prins krijgt in ieder geval de Franse nationa liteit. Prinses Irene bezit sinds haar hu welijk in 1964 zowel de Nederlandse als Farnse nationaliteit. DEN HAAG (ANP) - Na 1 januari 1971 zullen in ons land motorvoertuigen op 3 eer wielen en ingericht voor het ver van niet meer dan 8 personen (de chauffeur daarbij niet gerekend) voorzien moeten zijn van autogordels en bevesti gingspunten op de 2 voorste zitplaatsen. Aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat. HILVERSUM De toelichting van Theo Koomen b(j de beeldreportages van de Europese kampioenschappen schaatsen in Innsbruck is kennelijk bij vele kijkers niet in goede aarde geval len. Vooral zondag kwamen in Hilver sum enkele honderden telefoontjes van boze toeschouwers binnen, waarin ze Speciaal zijn bewering, dat „Ard op goud zat", toen de snelle Fornaess nog zijn slag op de tien kilometer moest slaan, heeft men de commentator bij zonder kwalijk genomen. Deze reacties van buiten op de al te geëmotioneerde reporter, die werd mee gesleept door de prachtige verrichtin gen der Nederlandse rijders, vormde een onderwerp van gesprek op de we kelijkse vergadering van de NOS-pro- grammastaf. Een overgelukkige prins Carel Hugo heft het champagneglas met jour nalisten en verpleegsters in het Sint-Radboudziekenhuis. Sik vraagt asiel BERN (Reuter) Professor Ota Sik, het brein achter de economische liberd- liseringsmaatregelen in Tsjecho-Slowa- kije ten tijde van de periode Dubcek, heeft voor zichzelf en zijn gezin asiel gevraagd in Zwitserland. Dit heeft de Zwitserse regering bekendgemaakt. Het federale departement van justitie in Bern bestudeert het verzoek. Ota Sik verblijft al sinds oktober 1968 in Zwit serland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting) heeft gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld dat hij op 1 juli zal beginnen met de verstrek king van aanvullende individuele huursubsidies. Hij noemde het langer worden van de bouwtijd een der voornaamste oorzaken van het niet geheel gereed komen van het voor 1969 geplande woningbouwprogramma van 125.000 huizen. Het slechte decemberweer, de griepepidemie en mindere efficiëncy waren andere oorzaken. De woningwebbou w is vorig jaar voorts meer naar het westen des lands toe ge komen en daar is de bouwtijd het langste van heel Nederland. In studie is thans genomen het verlenen van een premie voor sneller bouwen van woningwet woningen. Ten aanzien van 1970 zei de minister DJAKARTA (AP) De militaire po litie heeft acht islamitische schoolkin deren gearresteerd in verband met een aanval op een katholieke school in de voorstad van Djakarta Kebajoran. Honderden kinderen, allen islamitisch, hebben vrijdag de Taraj Tarakanita- school vernield. Het was de jongste in een reeks aanvallen op christelijke ker ken en scholen door islamitische extre misten. Zij bekogelden het gebouw met stenen, vernielden de ruiten en sleepten het gehele schoolmeubllair naar buiten waar het in brand gestoken werd. Vol gens de politie hebben islamitische fana tici de kinderen aangezet tot de aanval. Bij het incident is één kind om het le ven gekomen. De politie is nog bezig met het onderzoek. nog dat als de bouwtijd 14 k 15 maan den blijft bedragen het redelijk is uit te gaan van het voltooien van rond 125.000 woningen. Met name het aantal wonin gen dat men zal beginnen te bouwen zal dit jaar met sprongen omhoog gaan. Speciaal ten aanzien van de woningbouw in de Haagse agglomeratie merkte de minister op: zorg dat u doet wat u kan, dan zal ik het ook mogelijk maken. Verontrust De Eerste Kamer toonde zich ernstig verontrust over het feit, dat minister Schut het woningbouwprogramma van 125.000 woningen voor 1969 niet heeft kunnen halen. De senaat verlangt maat regelen om deze tekorten In te halen en het bouwprogramma van 125.000 voor 1970 in ieder geval veilig te stellen. De socialist Visser drong er in een motie zelfs op aan om het bouwpro gramma voor dit jaar met 5000 woning wetwoningen uit te breiden en op 130.000 te brengen. De KVP'er ir. Kraayvanger toonde zich verontrust over de uitspraak van minister Schut, dat ook in 1970 het bouwprogramma niet gerealiseerd dreigt te kunnen worden. De minister mag zich daar niet bij neerleggen, maar moet alles in het werk stellen om dit te voor komen. De minister moet er volgens hein in het kabinet maar eens hard tegen aan gaan speciaal ten opzichte van minister Witteveen en met zijn vuist op tafel slaan. (ADVERTENTIE) Gezellig. Het Einde. Zaterdag - Lisse 8 uur Zaterdag - Lelden 8.15 uur Zondag Leiden 8 uu Dansles Beg. - Gev. 22 febr. Bij Evert Castelein

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1