Prinses Irene in ziekenhuis voor bevalling Uitsluitend Franse nationaliteit Baby geen lid koninklijk huis Misselijk na eten snijkoek 100 MILJOEN AAN SLACHTOFFERS VAN SOFTENON Geen speciaal medisch team Opbrengst BTW niet 600, maar 125 min. minder Leeuwenhorst sluit internaat Loonconflict bij Van Swaay toegespitst Vakbonden houden vast aan ultimatum Min. Roolvink houdt vast aan art. 8 loonwet Door hondje doodgebeten? Aanbod van firma tijdens liet proces Geknipt in interview: Luns is boos op VARA Lennons terug in Londen filosoof schotel PAPtNGRALHI 62 lühi POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Bradex J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct p. mm. Telefoontles f2,10 KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16. p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post f 17.75 Weersverwachting van het KNMI geldig tot mor genavond Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk mist en aanvankelijk nog hier en daai' een bui. Weinig wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen al* vandaag. DINSDAG 27 JANUARI 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.962 (Vat verslaggevers) i NIJMEGEN Prinses Irene is vanmorgen rond acht uur in het St.-Rad- houdziekenhuis te Nijmegen aangekomen, voor de bevalling van haar eerste baby. Zij was vergezeld van haar echtgenoot prins Carel Hugo. Voor prinses Irene waren dezelfde drie kamers in het ziekenhuis in gereedheid gebracht, die beschikbaar waren voor de bevalling van prinses Margriet ieind vorig jaar. Van de zijde van het ziekenhuis is medegedeeld dat gerekend wordt op een bevalling zonder operatieve ingreep. Er is in verband daarmee dan ook geen speciaal medisch team gevormd. De geboorte van het kind van prinses Irene en prins Carel Hugo brengt voor wat het koninkrijk der Nederlanden be treft geen staatsrechtelijke gevolgen met zich mee. Prinses Irene heeft namelijk in 1964 afstand gedaan van haar rechten op de troon door voor haar huwelijk met prins Carel Hugo niet de vereiste par lementaire goedkeuring te vragen. Daar mee vervielen ook de rechten van ham- eventuele nakomelingen. Prinses Irene maakt nog wel steeds deel uit van het koninklijk huis. haar echtgenoot en kind echter niet. Er is uit politieke kringen aan het kabinet ver zocht voor de toekomst vast te stellen wie wel en wie niet als lid van het koninklijk huis moet worden beschouwd. Deze zaak heeft het kabinet thans in studie. Zolang er geen nieuwe richt- DEN HAAG Vooruitlopend op de definitieve cijfers neemt het ministerie van Financiën op grond van het nu F beschikbare materiaal aan dat de op brengst van de BTW 125 miljoen gulden minder zal zyn dan de geraamde 5000 miljoen gulden. Dit achterblijven bü de raming kan waarschijnlijk geheel of ten dele aan de reeds in de miljoenennota is verband met de overgang op het nieuwe afeesignaleeide in speelmoeilijklieden in 1 systeem worden toegeschreven. Het ministerie verwacht daarom dat de opbrengst van de BTW zich in 1970 :al herstellen, zodat een en ander het jegrotingstekort niet ongunstig zal be- fz nvloeden. Het ministerie heeft hiermee gereageerd op publicaties, waarin werd teezegd dat er 600 miljoen gulden min der BTW binnen zou komen dan werd lijnen op dit punt zijn vastgesteld, blijft prinses Irene lid van het koninklijk huis, zo heeft een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst ons desgevraagd nog eens uitdrukkelijk bevestigd. In de nieuwe regeling voor het vlag gen van rijksgebouwen bij koninklijke verjaardagen is daarom ook nog beperkt plaats ingeruimd voor het beperkt vlag gen bij de verjaardag van prinses Irene (5 augustus). Voor de verjaardag van haar man wordt niet gevlagd, evenmin trouwens voor mr. Pieter van Vollen hoven, maar wel weer voor prins Claus als echtgenoot van de troonopvolgster. Zoals bekend heeft de regering besloten dat bij de geboorte van het kind van prinses Irene niet van rijkswege gevlagd zal worden. Frans© nationaIit©it Het kind van prinses Irene zal volgens de Nederlandse wetgeving uitsluitend de Franse nationaliteit bezitten, omdat de vader Fransman is. Zou het kind in Spanje geboren zijn. dan zou het ook nog de Spaanse nationaliteit „gekregen hebben, omdat daarin door de Spaanse wetgeving wordt voorzien. Zoals bekend heeft prins Carel Hugo tot dusver ver geefse pogingen gedaan om naast de Franse nationaliteit ook officieel de Spaanse nationaliteit te verwerven. Dit in verband met zijn nog nimmer opge geven pogingen om zijn vermeende recht op de Spaanse troon te ondersteunen. Prinses Irene zelf bezit sinds haar huwt/ijk zowel de Nederlandse als de Suikerprijs weer vrij DEN HAAG (ANP) Alle winkelbe drijven in ons land zijn weer vrij in het bepalen van hun suikerprijs. Het „sui kermoratorium". een tussen georgani seerde bedrijven gemaakte afspraak om niet lager te gaan dan f 1,17 per kg. is opgeheven. Het gevolg is dat verschil lende bedrijven nu fl.ll vragen voor een kilo suiker. DEN HAAG (ANP) De fabrieken van Verkade in Zaandam en van Bussink in Deventer hebben, in overleg met de keuringsdiensten van waren in Amster dam. Alkmaar en Zutphen, bekend ge maakt dat een partij snijkoeken van de ze fabrieken minder geschikt is voor con sumptie. Het eten van deze koek ver oorzaakt een gevoel van misselijkheid, dat na ongeveer vier uur voorbij is. Ove rigens heeft het eten van de koek. voor zover bekend, geen ernstige gevolgen. Het gaat om een in de fabriek te De venter vlak vóór kerstmis gemaakte par tij van ongeveer 15.000 stuks, die. voorzo ver ze van een Verkadewikkel zijn voor zien, de code 954 dragen en in een wik kel van Bussink de code 53. De koeken die zich nog in depots bevonden zijn dooi de fabrieken teruggenomen. Verder is aan winkeliers verzocht eventueel met de genoemde codes gemerkte koeken terug te zenden aan de fabriek. Bij enige keuringsdiensten van waren in het land waren meldingen binnengeko men van mensen die na het gebruik van de koek misselijk waren geworden, onder meer werden enkele tientallen perso neelsleden van het Wilhelminagasthuis in Amsterdam onwel nadat ze de koek had den gebruikt. De directie van Verkade deelt mee. dat een en ander het gevolg is van een fout in de samenstelling van een bij derden betrokken grondstof. Met koeken die een andere code dan de ge noemde dragen is niets aan de hand. Boeren In de Indiase staat Kerala zijn één persoon gedood en verscheidene anderen verwond toen de politie het vuur opende op een groep boeren die de velden van landeigenaren bezetten. Een charge van de politie had eerder geen resultaat gehad. Dj^boeren. die op de rijstvelden zelfs landarbeiders aanvie len, zijn naar men aanneemt sympathi santen van de marxistisch-communis- tische partij, die een actie voert om met geweld de landlozen aan land te helpen. CSXJ-voorzitter en ex-minister van financiën van West-Duitsland Frt Joseph Strauss is een grage carnavalsvierder. Hier doet hij het onder het m- van hippie-fan, hetgeen natuurlijk bedriegelijk is. NOORDWI.IKERIIOUT (KNP) Het 79' liocesaaneollege Leeuwenhorst in Noord- j O vijkerhout is door een verminderd aan bod van interne leerlingen genoodzaakt oal Ijn internaat geleidelijk aan af te sto- '-n. Met ingang van het nieuwe scliool- lar worden geen interne leerlingen leer aangenomen. Degenen, die nio- lenteel intern zijn, kunnen hun studies fmaken. Naarmate de internaatsgebouwen leeg >men te staan zullen zij worden ver- uurd. Het is de bedoeling om de be- temming van deze gebouwen, wanneer i.i geheel vrij zijn. opnieuw te bezien, verminderde aanbod van interne lingen leidde tot een onderbezetting als gevolg grote exploitatietekorten. :e|U)m tot een gezonde situatie te komen besloten internaat cn school te schei- j n. Wordt het internaat geleidelijk aan j fgestoten, de school zal zich ontwikke- een open programmasehool voor thencum en h.a.v.o. Testboring was raak: aardgas DEN HAAG (ANP) Placid Interna- Jonal Oil ltd te Den Haag en met hoofd- 1| antoor te Dallas, Texas, heeft aardgas nngetroffen bij een voorlopige test van boring in blok L-10 op het Nederland- continentale plat. Deze boring is gele- op ongeveer 70 kilometer nnw van n Helder. Dit is de tweede boring die Jm et booreiland Penrod 58 voor Placid op t Nederlandse plat boort. De eerste bo- ing leverde geen gas of olie op. UTRECHT Op een bijeenkomst van georganiseerde werknemers van de klein- metaalbonden gisteren in Utrecht ge houden is het tot een plan voor actie in het arbeidsconflict bij Van Swaay's In stallatiebedrijven in Den Haag gekomen. Tot een directe actie kou geen besluit genomen worden omdat de bonden eerder een ultimatum hadden gesteld dat op 30 januari afloopt. Pas daarna zijn acties als stakingen te verwachten. Wel werd telegrafisch een laatste beroep op de directie van het bedrijf gedaan met de vakbonden een regeling te treffen. Afgelopen vrijdag hebben vakbonds vertegenwoordigers een gesprek met de directie van het installatiebedrijf van Van Swaay gehouden dat geen resul taat heeft opgeleverd. Integendeel, van directiezijde bleef men zeer afwijzend staan tegenover voorstellen van de klein- metaal om betere arbeidsvoorwaarden in het bedrijf te krijgen. Eind vorig jaar werden de centrale onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de klein-metaal afgebroken, omdat de werkgevers weigelden het „vak bondstientje" uit te betalen. Naar aan leiding daarvan streven de vakbonden ernaar om ondernemingsgewijs CAO's af te sluiten. A*n Van Swaay werd de vorige week door de vakbonden een ulti matum gesteld om voor de 30e een CAO af te sluiten, waarin dit tientje per werknemer werd inbegrepen. Gister avond sprak de heer Naaktgeboren van de metaalbedrijfsbond van het NVV er over dat bij Van Swaay de laatste jaren een personeelsbeleid gevoerd is dat niet alleen grote ontstemming onder het per soneel heeft gewekt, maar dat boven dien bijzonder onrechtvaardig zou zijn. Kard. Alfrink naar Suriname PARAMARIBO (ANP) Kardinaal Alfrink zal in verband met de bisschops wijding van pater Zichem CSSR naar Suriname reizen. Ook de bisschop van Willemstad, mgr. Holterman, zal de plechtigheid, die op 8 februari in de kathedraal Petrus en Paulus te Parama ribo zal plaatsvinden, bijwonen. (Van parlementaire redactie) Een vrachtwagen haalde gisteren op de brug over de Weser in de stad Bremen halsbrekende toeren uit eer hij tot stilstand kwam. De chauffeur werd ui( de cabine geslingerd en de bijrijder moest via de achterbak worden bevrijd. Beide mannen wer den slechts licht gewond- puude i hoofddeksels uit de middeleeuwen, is in Carven voor m zomermode van laat er een japo,r ■mige hals in zwart bij dragen. GENT De Gentse politie vermoedt dat een 81-jarige man zondagavond in zijn woning door zijn schoothondje werd doodgebeten. Gistermorgen von de echt genote van de man, de 81-jarige Serafien Caes dood in zijn woning te Gent. Zijn gezicht was totaal kapot gebeten door zijn schoothondje, dat naast hem zat. De politie heeft na onderzoek van het huis geen enkel spoor kunnen vinden dat wijst op de werkelijke oorzaak van de dood van de man. men vermoedt dat hij zondagavond, terwijl hij naar de televi sie zat te kijken zijn vrouw was in tussen naar bed gegaan een astma aanval heeft gekregen. De man is daar bij op de grond gevallen en zijn hondje zal waarschijnlijk zo geschokt zijn dat hij ofwel de man heeft doodgebeten, of wel de reeds overleden man hevig heeft toegetakeld. ALSDORF (AP) Chemie Grünenthal. de Westduilse fabrikant van het kal meringsmiddel Thalidomide (Softenon), heeft aangeboden om buiten het gerecht om 100 miljoen Mark (98 miljoen gulden) schadevergoeding te betalen aan de kin- I deren die door dit middel verminkt ter wereld zouden z(jn gebracht. Grünenthal maakte het aanbod bekend toen de 199ste zitting in het Thalidomide- i proces in het casino van Alsdorf was begonnen. Zij wil hiermee voorkomen dat het proces zich nog langer voort sleept. Het is in mei 1968 begonnen en heeft volgens zegslieden het bedrijf al 3 miljoen Mark (819.000 dollar) gekost aan rechtskundige bijstand voor zeven medewerkers en voormalige medewer kers van Grünenthal. Het proces om schadevergoeding loopt niet tegen de firma zelf. Volgens onofficiële schattingen bedra gen de kosten van het proces al 15 mil joen Mark (4,09 miljoen dollar). Het hof zelf heeft bekendgemaakt dat tot dusver 600.000 Mark (163.000 dollar) is besteed aan onkostennota's voor het horen van de honderden getuigen. Het aanbod van Grünenthal is gericht lot de 400 eisers en de meer dan 200.000 mogelijke eisers van schadevergoeding. In april vorig jaar liet de verdediging voor het eerst doorschemeren dat met de eisers onderhandeld werd over een schaderegeling buiten het gerecht om. De Westduitse wet staat zo'n regeling toe als de aanklager in het proces er mee akkoord gaat. De zeven verdachten in het proces j wordt dood door schuld wegens onacht- I zaamheid, het veroorzaken van lichame lijk letsel en schending van de West duitse voorschriften op geneesmiddelen ten laste gelegd. Thalidomide is van 1957 tot 1961 in de handel geweest en zou in die tijd de misvorming van 6500 baby's in 20 landen hebben veroorzaakt, doordat bun moeders in het begin van de zwan- gerschapstijd het middel gebruikt hebben. DEN HAAG. Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid houdt vast aan artikel 8 (door de Tweede Kamer reeds aanmerkelijk gewijzigd) van de loonwet. Dit blijkt uit zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer op deze wet. „Overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven moet weliswaar zoveel mogelijk vermeden worden, maar dit sluit de wenselijkheid en in bepaalde gevallen de noodzaak niet uit van wette lijke regelingen op sociaal-economisch terrein", aldus de minister. Hij lioopt intussen nog steeds dat het overleg met 'de volledige Stichting van de Arbeid hersteld kan worden. Zoals bekend hebben NKV en NVV dit loon- overleg verbroken, nadat de Tweede Kamer de loonwet aangenomen had. De Eerste Kamer had de minister in haar voorlopig verslag gevraagd, waar om hij destijds toen de wet in de Tweede Kamer tot grote spanningen leidde, de beraadslagingen niet geschorst had, dit om met betrokken instanties nog meer overleg te voeren. De minister geloofde niet meer in resultaten. „Ook thans na zorgvuldige overwegingen en gelet op het geheel van de omstandigheden, meen ik, dat schorsing van deze beraadslagin gen geen uitweg hadden kunnen bieden". DEN I1AAG (ANP) Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee. dat minister Luns in een brief aan de voorzitter van de VARA ertegen heeft geprotesteerd dat deze omroep in „Dingen van de dag" van vrijdag een telefonisch commentaar van de minis ter maar gedeeltelijk heeft weerge geven. De VARA had de heer Luns om commentaar gevraagd op de be- schudigingcn die dr. Middelkoop die zelfde dag via de VABA-mlcrofoon tegen de bewindsman had geuit over het Nederlandse optreden inzake Biafra. Minister Luns had verwacht dat zijn reactie, gevraagd door verslaggever Ben de Graaf, het luisterende pu bliek zonder ingrijpende coupures zou bereiken. „Deze verwachting is ijdel gebleken", aldus minister Luns, slechts een tweetal opmerkingen mijnerzijds werden uitgezonden, ter wijl men bij de aanvang wederom de beschuldigingen van de heer Middel koop heeft herhaald. Daarin werd onder meer gesteld, dat ik mij niet naar Bulgarije had mogen begeven en dat Nederland thans niets meer doet ter leniging van de nood in het voormalig afgescheiden gebied van Nigeria. Beide beschuldigingen heb ik weerlegd, doch uw diensten vonden hel blijkbaar niet nodig dit deel mijner uiteenzetting uit te zenden. „Het ware juist geweest indien de heer De Graaf mij zou hebben mee gedeeld. dat niet meer dan enkele minuten voor mij beschikbaar waren en mij zou hebben gewaarschuwd, dat slechts één door hemzelf uit te kiezen fractie van mijn uiteenzetting zou worden uitgezonden. Ik zou dan óf het interview alsnog hebben kun nen weigeren óf een afspraak hebben kunnen maken de inhoud de uitzending. Dat uw omroepvereniging in haar commentaren voor radio en televisie zekere politieke accenten legt, is ver- wachtbaar. Dat u echter door u zelf gevraagde verklaringen, in dit geval van een lid der regering, die als ob jectief worden voorgesteld, dermate ingrijpend beknot waardoor het re geringsstandpunt zeer onvolledig en derhalve onjuist wordt weergegeven, is volgens mij niet aanvaardbaar". De persdienst van de VARA heeft meegedeeld dat een onderzoek naar de juiste toedracht zal worden Inge steld Overigens, aldus de persdienst, is het onvermijdelijk dat in een in terview van twintig minuten wordt eeknipt. Klachten van gelijke aard door mensen die zich tekort gedaan voelen, vinden dan ook vrijwel dage lijks hun weg naar de bureaus van de VARA. PARIJS (A.P.) De gekortwiekte Beatle John Lennon is in Parijs aange komen, omdat zijn privé-vliegtuig in Londen niet kon landen. Lennon en zijn vrouw Yoko Ono gingen in Parijs even naar de boefiek van Jean-Pierre Cardin, waar zij kleren kochten. Daarna gingen zij hals over kop naar de luchthaven, omdat zij toch door konden gaan naar Londen. De Lennons hadden blijkbaar genoeg van hun meditatieoord in Dene marken. ADVERTENTIE lekker eten tips Doe een laagje uien in eer vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt, daarop weer ui, daarop aardappelpuree. Bestrooien met paneermeel en een paar klontjes boter erop. In de oven tot goudbruinkorstje isgevormd. een goed stuk vlees hoort erbij Pub^cafte van de Stichting Voorhchtingsbure

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1