mening W0LTERS „Bij Groen- Wit zou ik nooit een gestrekte salto achterover durven maken" Tekort aan wetenschappelijke medewerkers aan universiteit Studie verlenging van twee tot drie jaar Muzikaal genoegen bij LPMG-jubileum „Geef of ik schiet Snelbasket- baltoernooi Bona Stars Leidse en Veense koren geven concert in de Doelen ZWEMBAD „POELMEER" - Oegstgeest DOKTERSASSISTENTE „Telefoontje" 100% KANS ASSISTENTE DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 JANUARI 1970 Clariet Versteeg: LEIDEN Drop, de donkere spaniel met de goedmoedige kop, slaat opgewonden aan als ik aanbel bij de familie Versteeg in de Sitterlaan. Vrolijk ontvangt hij me. besnuffelt me even en vervalt vervolgens tot tevreden gegrom. Maar al kan ik dan zijn goedkeuring wegdragen, dat neemt toch niet weg dat hij nauwgezet toekijkt of alles wel exact overkomt wat zijn bazin, blonde 17-jarige Clariet Ver steeg, me over haar turncarrière toevertrouwt. Zo zelfs dat hij zijn vriendin, voor wie hij hoog tegen het raam opspringt, slechts even gezelschap houdt. Even wipt hij door het geopende raap naar buiten, dan is hij tot de conclusie gekomen dat hem als censor een belangrijker taak op deze middag wacht. Maar als hij me interrumpeert dan is het slechts een uiting van aanhan kelijkheid De rust heeft de wa ker vrijwel definitief in zijn greep. Sporadisch moet Clariet de hond nog vermanen. Bijvoorbeeld wanneer hij de collectie bekers l»ü zjjn poging een koekje voor zich te reserveren by na van de tafel kegelt. Een grote beker, overgehouden van het clubkampioen- schap van Groen Wit, domineert in deze verzameling, die in vier jaar tot stand is gekomen: „Ik ben vier eneenhalf jaar geleden pas begonnen. Via een vriendin op school. Na een maand deed ilc al mee aan onderlinge wedstrijden. Ik voelde er eerst niet veel voor, maar toen zag ik al die glinsterende dingen staan en deed ik het toch maar. Ik werd meteen eer- Het zou een basis geweest kunnen zijn voor een goede carrière, ware het niet dat een blessure haar presta ties begon aan te tasten. Een onwil lige spier is de wat onduidelijke om schrijving. „De dokters weten het ook niet precies. Misschien is het een vorm van jeugd-ischias". Deze spier- aandoening heeft haar turnloopbaan het aanzien gegeven van een weg. die om de zoveel meter onbegaanbaar blijkt, maar nooit helemaal afgesloten wordt omdat er na de hindernissen weer effen stukken opdoemen. „Het is mij niet verboden om te turnen. Als ik me maar niet forceer. De dokto ren hebben zich daardoor gedekt, maar hoe ver kan ik gaan? Als ik last heb gehad van mijn rug en ik ga na zo'n periode weer langzaam begin nen met trainen dan ga je eerst rus tig begonnen met grondoefeningen. Daarna voorzichtig op de balk en dan tenslotte de brug. Op dat toestel komt het grotendeels aan op kracht. Drie jaar geleden viel ik er af. Dat was bij de Nederlandse kampioen schappen. Een week daarvoor had ik al last van mijn rug. Echt bij vlagen heb ik het. maar ja. op de dag zelf voelde ik niets. Dat was ook de reden dat ik me forceerde. We waren met een volkswagenbusje. Mijn spier be gon vreselijk te trekken en ik zat als verkrampt. In 1967 won ik eerst het advies in van een arts. Hij zag geen bezwaren. Ik werd negende, ofschoon Noodsituatie wordt explosief Nagekomen familieberichten medewerker Michael v. d. Putten) LEIDEN I)e noodsituatie aan de subfakulteit van de I opvoedkunde wordt explosief. Wanneer het kollege van kuratoren van de Leidse universiteit voor 1 februari geen toezeggingen heeft gedaan voor het aantrekken van een aantal extra wetenschappelijke medewerker» zullen weten schappelijk corps en studenten zich l>eraden over mogelijke akties. Sinds drie jaar is het aantal studenten toegenomen met zeventig per jaar. De staf van de subfakulteit breidde 'zich echter niet of nauwelijks uit. In oktober werd de toestand zo nijpend, dat het wetenschappelijk korps een brief schreef aan kuratoren met het verzoek om behalve de normale uitbreiding met drie wetenschappelijke mede werkers een extra uitbreiding toe te staan voor acht nieuwe plaatsen. Er werd een antwoord gevraagd voor 1 december. Op een hearing van kuratoren en weten schappelijk corps en studenten beloofden kuratoren een gekoi 1 jan. dit iord nooit Begin januari trok de subfakulteit het initiatief naar zichzelf toe en stuurde aan alle studenten een brief, waarin 1 werd meegedeeld, dat de studenten, die hun kandidaatsexamen nog moesten doen, konden rekenen op een studiever lenging van twee tot drie jaar. Dokto- raalstudenteu hebben een studieduur- verlenging van minstens een jaar in het onaantrekkelijke vooruitzicht. Voor ver schillende studieonderdelen werdeD wachtlijsteu ingesteld en bepaalde nood zakelijke kolleges zullen om de twee jaar in plaats van jaarlijks worden gegeven, terwijl andere over een periode van drie in plaats van twee jaar zullen worden uitgesmeerd. Ook de stagebegeleiding zal worden teruggedraaid. Maximaal 10 doktoraalstudenten kunnen er per jaar voor in aanmerking komen. Naar aanleiding van deze noodsituatie heeft mej. Kessel (PPR) in de tweede Kamer vragen gesteld aan de minister van Onderwijs, maar het staat te bezien of deze vragen enig effekt zullen sor- Geen keurtraining Vorig jaar lag het anders. Clariet, die zich terdege had geprepareerd op de voorselectie van de NKGB en voelde dat zij een behoorlijk hoog peil had bereikt, moest van deelname af zien, wat impliceerde dat zij niet in aanmerking kwam voor de keurtrai ning in O verveen: „Omdat ik zo laat ben begonnen heb ik toch al een achterstand. Als ik jong was begon nen zou ik de onderdelen, die ik nu ken al op mijn twaalfde jaar onder de knie gehad hebben. De meeste topturnsters zijn al op hun zesde jaar begonnen. Nu raak ik bovendien nog Margo Hilders zou ik nooit kunnen halen;maar misschiép wel dat van de meisjes van Pancratius. die ach ter haar zitten, '©verveen heb ik wel gezien dat ze met sprongen voor uit gingen. Dat is met iedereen zo en zeker wanneer straks ook weekends in Overveen georganiseerd worden. Ik heb geprobeerd alsnog in Over veen te komen. Je doet er zoveel er varing op, zoveel nieuws. Bij Groen Wit zou ik nooit een gestrekte salto achterover durven maken. Maar op zo'n bondstrainer vertrouw je. Tij dens zo'n centrale training krijg je veel grondoefeningen. Alle spieren krijgen de aandacht. Ook je handen, die anders niet aan bod komen. Maar ik kan er niet heen". als er wedstrijden zijn zes, zeven uur. Dat is toch veel te weinig. Maar al haar teleurstellingen hebben toch niet kunnen verhinderen dat zij op vrij eenzame hoogte staat bij Groen Wit. Clarie: „Er is niemand om mee e wedijveren. Aan wie ik me kan op rekken. Weggaan naar een andere vereniging? Nee, na alles wat Groen Wit voor mij gedaan heeft niet. Zij hebben er steeds voor gezorgd dat ik kon trainen. Dat de zaal vrij was. Nee, ik zou trouwens niet kunnen wennen ook in een andere vereniging." JAN PREENEN KATWIJK -Zwakcn tiremmen in zee. Volgens onze fotogronf Kruijt een zeldzaam gebeuren aan de Katwijkse kust. De zwemvo gels verkiezen blijkbaar een ijsvrij ¥_f ET BLINKENDE EN klinkende instrumentarium van het Leids Politie Muziek Gezelschap bleek gis teravond in de Stadsgehoorzaal zijn dertigduizend gulden ten volle waard. Alvorens men zich wierp in de caba- retteske vreugde van een met smaak verzorgd feestprogramma, omsierden fijne klanken de muzikale viering van het 50-jarig bestaan van 't fan fare-korps. Dirigent A. Hilkhuysen kon deze avond helaas niet bijwonen, omdat hij enige tijd geleden door zijn paard zodanig werd verwond, dat hij daarbij onder meer een kaakbreuk opliep. Zijn vervanger, oud-dirigent D. Anderson, bleek echter nog kundig en vitaal genoeg om de fraaie werken een beste vertolking mee te geven. Proficiat! Nadat diverse personen vanwege hun verdiensten voor het korps in de bloe metjes waren gezet, ving het orkest aan met een mars uit de „Fakkel- tanz no. 1" van Giacomo Meyerbeer, componist van onder meer de opera „L'Africaine". Het muziekgezelschap liet een fijngevoelig ritme-accent ho ren, maar de harmonische eenheid hoorden we pas in de ouverture „The moor of Venice" van William Alwyn. de zo belangrijke nuanceringen te creëren. Het resultaat was verbluf fend. De samenklank was nu mooi en zuiver, met fijne trompetsoli. De heer Ben Kievits blies een bewonderens waardige bariton-solo in „The man of Harlech" van H. Round, dat werd opgevolgd door een ritmisch diverte- menten van Eric Ball. Een homo gene trompetklank en stabiel slag werk hoorden we (in het tussenspel („Interlude") klonk verfijnd klok kenspel. Het gehele Politie Muziek Gezelschap behield zijn niveau van daarstraks, maar een bijzondere ver melding moet og worden gegeven aan de verrukkelijk gevarieerde jazz-fan- tasie van John Darling. Al is het merendeel van deze muzikanten geen 20 meer, de vertolking had iets jeug digs, bezat veel „pep". Spontaan applaus barstte los na „La Mancha", een pittige Spaanse mars van Peter Standaart. Het Leids Po litie Muziek Gezelschap had weer eens bewezen, dat het niet voor niets in de hoogste afdeling speelt. Het was een fraai concert, dat na de pauze feestelijk werd voortgezet door niet minder gezellige klanken van de Wa- ma's, De 3 Jaqets, het dans- en showorkest „De Flintstones" en Ria Valk. De leiding was in handen van Pas Pit. killera ichram I De studenten in de opvoedkunde hebben zich van de door het wetenschappelijk korps genomen maatregelen gedistanti- eerd, en vragen om een programma, dat ondanks de minimale personeelsbezet ting niet dergelijke katastrofale gevol- gen voor hen heeft. Zij verwijten de staf dat hij dit voorstel eenzijdig aan j kuratoren heeft gedaan terwijl enige j tijd geleden juist een subfalculteitsraad is ingesteld, die hef. hoogste beleidsbepa lende orgaan is en waarin de studeiuen en het wetenschappelijk korps elk zes zetels hebben. Tot 1 februari stellen zij zich echter solidair op met de straf om 1 hun eisen bij het kollege van kuratoren meer kracht bij te zetten. De eis voor acht extra medewerkers is overigens mi nimaal. Wanneer de nonnen van 't rap port Overbeek over de personeelsverde- ling aan de universiteit en het aantal werkuren van iedere onderzoeks- en on derwijstaak zouden worden doorgevoerd, dan zou de subfakulteit zesentwintig ex tra medewerkers extra nodig hebben. De sterke groei van het aantal studenten is geen kwestie van vandaag of gisteren. Het is onbegrijpelijk, dat niet reeds jaren geleden maatregelen zijn genomen om de aanwas op te vangen en de nood situatie van nu, waar 320 studenten eni ge jaren verloren moeten laten gaan te voorkomen. Voor een deel zijn de oor zaken aan te wijzen in de verhoudingen binnen de subfakulteit, terwijl ook de relatie van de subfakulteit tot de an dere subfakulteiten van de sociale fa- kulteit, sociologie, psychologie en kultu- rele anthropologic een hartig woordje meespreekt. Binnen het geheel van de sociale fakulteit is de pedagogiek lange tijd als een stiefkind behandeld, dat de naam wetenschap nauwelijks verdiende. Het wetenschappelijk corps schrijft In zijn jobstijding aan de studenten: „Voor de oorzaken, die tot de huidige nood situatie geleid hebben, draagt het we tenschappelijk korps geen verantwoor delijkheid". Dit is natuurlijk waar voor zover het Leidse kollege van kuratoren de uiteindelijke financiële verantwoorde lijkheid draagt voor de uitvoering van het studieprogramma. Maar de medede ling werkt verduisterend, wanneer men de geschiedenis van dit konflikt er hui ten laat. Voorzien van het H. Sacrament der Zieken overleed geheel on verwacht, mijn lieve man en onze lieve zorgzame vader, behuwd- en grootvader, broer en oom FRANCISCUS PETRUS BREEDEVELD op de leeftijd van 72 jaar. M. E. W. Breedeveld-Scheer F. J. Breedeveld J. A. Breedeveld-v. Kulk Heimud Eugène Leiden, 23 januari 1970 Leeuwkenstraat 10 - thuis geen bezoek - Correspondentie-adres Gerrit Kasteinstraat 58. Onze dierbare oveiledene is or gebaard in de rouwkapel van het St. Elisabethziekenhuis, Hooigracht 15. Bezoek aldaar van 15.00—16.00 uur en van 18.00—19.00 uur. Maandag wordt in de parochiekerk een avondmis opgedragen te 19.00 uur. Wij vieren de H. Eucharistie voor zijn zielerust dinsdag 27 ja nuari a.s. te 9.30 uur in de Paro chiekerk van de H. Petrus (Lam- menschansweg), waarna de be grafenis te 10.30 uur op de be graafplaats Rhijnhof (R.K. ge deelte). Na de begrafenis gelegen heid tot condoleren in de ont vangkamer van de begraafplaats. Besturen en leden van de muziek vereniging „Kunst na Arbeid" geven met ontsteltenis kennis van het plotseling overlijden van de D. G. A. DE ROOIJ die gedurende zijn 46-jarige lid maatschap zijn beste krachten aan de vereniging geschonken heeft. Namens het Bestuur H. v.d. VOORST, voorz. W. NAGTEGAAL. secr. MMS-diploma „Ik zit met mijn studie. Ik ben al een keer blijven zitten. Ja inderdaad, door het turnen. Dit jaar wil ik het MMS- diploma halen om me daarna hele maal op het turnen te gooien. Mis schien weer net zoals vroeger. Ik ben minder enthousiast geworden. Vroe ger ging ik altijd met een vriendin netje naar het strand. Overal om je heen zag je wel objecten om te tur nen. Uren was je bezig. Nu kom ik hoogstens aan vijf uur per week. En HILLEGOM Donderdag 29 janu ari komen Gert en Hermien Timmer man met hun show in Tresolng, Aan dit 'ógramma werken mee o.m. Tonny Reerink, De Fratelli's. de Kame's, Elsje Wenning, Tonny Sottee en Frans de Groot. A IIILLEGOM Dinsdag 27 januari •vengt 't beroepstoneelgezelschap „Het Amsteltoneel" het blijspel „Mijn lieve Schim" van Jacques Deval, in zaal „Flo ra". Medewerkenden zijn: Rin" Blaaser. Garletta Banting. Bep West. in. Jos Manche, Ed Bauer en Rudi Musters. De heer A. C. Hakkert brengt in zijn ingezonden stuk van enkele dagen ge leden de tegenstemmers van 't voorste'- Amptmeijer in diskrediet, omdat zij er niet mee akkoord gingen hun presentie geld te laten overmaken naar giro 400 van de Biafra-aktie. Nu denk ik maar, dat de heer Hakkert toch iets te sne! zijn mening heeft gevodmd. Dat men er anders over kan denken, lichtte mevr. mr. I. Geelkerken-Brusse in haar stem verklaring (zij was evenwel vóór) toe. Dat het ook anders kan, bleek deze week in de Amsterdamse gemeenteraad waar een circulerende brief de raads leden opwekte hun presentiegeld te stor ten voor Biafra. Door het op een andere manier dan in de opwekkende vorm te doen heeft de heer Amptmeijer onge wild een aantal raadsleden het pistool va nde publieke opinie (zie de mening van de heer Hakkert) op de borst gezet. Nederland liggen ruwweg drie fasen- het alarmeren van de openbare mening, het geven van geld en het verzamelen/be stemmen van de giften. Het lijkt mij niet voor tegenspraak vatbaar dat de eerste en de laatste fase zoveel mo gelijk gezamenlijk wot den uitgevoerd. De tweede fase, het geven, vind ik een uitgesproken persoonlijke en volstrekt anonieme zaak. Met een oproep ge meenschappelijk geld bij te dragen geeft men blijk van bewogenheid; wij mogen constateren dat zoiets in ons land nog steeds goede resultaten afwerpt. Maar onbedoeld barmhartigheid bedrijven op de manier van „Geefof ik schiet" zal nare gevolgen hebben. Zolang wij nog niet de helft van onze (in vergelijking enorme) welvaart aan Biafra afstaan, is er nauwelijks sprake van echte barmhartigheid. Vele menseu geven echter naar vermogen (zoals on ze barmhartigheid heet). Men moet zich kunnen voorstellen dat een gedwongen verhoging in strijd is met het persoon lijke en anonieme karakter van 't geven. De mening van de heer Hakkert leert ons dat wij op dit terrein uiterst be hoedzaam moeten handelen. Ook als wij een door bewogenheid ingegeven initia tief nemen. Voorschoten, G. KLARENBEPG LEIDEN Bij gelegenheid van hel jaarlijkse Bona Stars feest wordt er middag In de zalen van bet Bonaven- turacollege een snolbasket bal toernooi voor alle juniorenteams gehouden. Het aantrekkelijke van dit toernooi is, dat liet een geheel open strijd Is; elk team, zowel junioren a als junioren j, maakt 'n kans op de eindoverwinning. Dit door toepassing van zogenaamde handieap- punten, waarbij een lager team een be paald aantal punten voor krjjgl als het speelt tegen een hoger team. De aan lang is half 2. 's Avonds is er voor alle ouders, leden en donateurs een groot feest in het Patronaatsgebouw in Oegst- Zondag a.s. organiseert het CIOS in Overveen onder leiding van Jan Bur gert. de trainer-coach van het Neder lands dames- en meisjesteam een toer nooi om de In Memoriam Roy Westen- i dorp-bokaal. Ook Bona Stars is hier voor uitgenodigd, om met Flamingo's, DED en een team van CIOS om deze bokaal te strijden. De leeftijdsgrens is echter 22 jaar. Desondanks weet coach Den Hol lander zich verzekerd van een sterk team bestaande uit: Paul Ruysenaars. Jaap Maassen. Jan de Wolf. Cees v. Diest, Jacques van Berge Henegouwen. Henk van Haasteren. Marius de Jong. Deze ploeg mag sterk genoeg geacht worden om een serieuze gooi naar de bokaal te In de heren eredivisie is er slechts een inhaalwedstrijd, te weten Flamingo's te gen Rotterdam Zuid. Winst voor de Haar lemmers betekent dat zij de eerste plaats in de finalepoule van Blue Stars zullen (Advertentie) Wilt U profiteren van de verlaagde tarieven bij de voorverkoop, dan dient vóór 15 februari a.s. het aanvraagformulier te worden ingezonden en het abonnementsgeld te zijn overgemaakt. De aanvraagformulieren zijn vanaf 1 februari a.s. van 10 12 uur en van 14 16 uur verkrijgbaar aan het zwembad, Lange Voort 273, Oegstgeest. De verkoop van leakaarten geschiedt vanaf 1 maart aa Hiervoor kan men zich wenden tot de chef-badmeester en van 14 16 uur (niet telefonisch). het zwembad. I LEIDEN Twee Leidse koren, het. Alma Materkoor en De Stem des Volks, en liet gemengd koor Vox Laeta uit Roelof a rends veen gaan een uitvoering verzorgen in de grote zaai van De Doe len. Rotterdams nieuwe muzentempel. Hel concert wordt gegeven met mede werking van de Kon. Orkestvereniging I Symphonia, een amateurorkest, dat sinds vijf jaar onder leiding staat van de wel bekende Leidse dirigenl-pianist-eompo- nist Henk Briër. „Symphonia" geeft .jaarlijks te Rotterdam twee concerten, i waarvan de baten ten goede komen aan liefdadige ol sociale instellingen. Dit maal bet concert vindt plaats maan dag 2 februari gaat de opbrengst naar de Nederlandse Blindenbibliotheek. Voor de Leidse en Veense koren ls het een hele belevenis om in De Doelen, die toch een uitstekende loep in den lande heeft, te mogen concerteren. Aangeno men mag worden, dat ook veel muziek liefhebbers uit deze omgeving de Rot terdamse uitvoering zullen willen bij wonen. Henk Brlër heeft deze avond de directie; de solopartij wordt gespeeld door Jan van der Meer. een pianist, die evenmin als Henk Briër nog een entree in Leiden en omgeving nodig heeft. Zo als bekend hebben het Alma Materkoor en Vox Laeta, Jan van der Meer als dirigent. Het programma vermeldt de Koorfan tasie van Ludwig van Beethoven en het Schicksalslied van Joh. Brahms. De uit te voeren orkestwerken zijn de Ouver- 1 ture Coriolan van Van Beethoven en een symfonie van de Zweedse compo nist Fr. Berwald. Berwald schreef zijn muziek in de eerste helft van de vorige eeuw en verrichtte op compositorisch ge- bied baanbrekend werk. Vooral Franz j Liszt had grote bewondering voor deze j „eenzame avant gardist". In ons land zijn de werken van Berwald nagenoeg onbekend. Van de Amerikaanse compo nist en dirigent Leonard Bernstein ls bekend, dat hij tracht de composities (vooral de symfonieëni van deze Zweed weer in de belangstelling te krijgen. Het concert in De Doelen vangt aan om V ertrou vv ingsman moet MOB uit slop halen LEIDEN. - Het bestuur van de Stich ting Medisch Opvoedkundig Bureau te Leiden heeft in overleg met het Directo raat-Generaal van do Volksgezondheid en mede op grond van het door de Com missie van Onderzoek uitgebrachte in terim-advies besloten lijdelijk zijn be stuursbevoegdheden in handen te leggen van een vertrouwenspersoon. Bedoelde commissie onder leiding van de heer P. L. Stal (arts) werd onlangs ingesteld door de Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga. Als vertrouwensman zal op treden de heer J. B. M. Veraart, arts, oud-Geneeskundig Hoofdinspecteur voor de Gewestelijke Volksgezondheid. De heer Veraart zal door het bestuur worden gemachtigd al datgene te doen wat hem noodzakelijk lijkt om het M. B. te Leiden weer optimaal te doen func tioneren. Het bestuur hoopt, dat door het zetten van deze stap op korte termijn een op lossing van de gerezen moeilijkheden zal worden bereikt 22 kiene reisburoos hebben een enorme stunt bedacht. Al hun fijnste vakanties hebben ze in één hele dikke Teisgids gestopt. In 1 gids van 96 overzichtelijke pagina's vol vakantiemogelijkheden. Hiep, hiep voor de vakantie. In de winteravonden samen het reisdoel uitstippelen. Uw éérste reisroute leidt linea recta naar uw Toerkoop reisburo, waar zo'n extra dikke, vrolijke reisgids al op u ligt te wachten. REISBUREAU LEIDEN VISMARKT 1 TELEF. 24862 - 42365 na 19 uur 5006P LEIDEN Op de laboratorium van St. Elisabeth Ziekenhuis voor gevarieerd laboratoriumwerk. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij het Hoofd van het Laboratorium, Dr. K de Kloet, Hooigracht 15, Leiden, tel 01710 - 41541, toest. 222. BERICHT VAN INZET Het perceel Nassaulaan 52 te Oegstgeest ls in bod ge steld op 42.000, rrijdag 30 januari 19 uur in het Nota- Hogewoerd 144, 1970 om Notaris J. van Ameyden, Boerhaavelaan 31, Leiden, tel. 54617. PLAATS EEN Voor de administratie van het Conferentiecentr. 'De Baak' Leeftijd 19-23 jaar ULO of overeenkomstige school opleiding en enige boekhoudkundige ervaring Praktijkdiploma boekhouden gewenst, doch niet strikt noodzakelijk. Reiskosten buiten Noordwijk worden vergoed. Sollicitaties te richten aan het hoofd van de administratie p.a. De Baak, Kon, Astridboule- vard 23, Noordwijk. Voor nadere mondeling» inlichtingen telefoon 01719 - 3641, toestel 127. i3f

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4