S)e£cid4e(SoiPïcmt antenne Zelfs visitekaartje loopt via censor TELEVISIE VANAVOND „Lege FM-zenders voor 4e lijn Draadomroep Openbaar Kunstbezit Sport in weekeinde PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 JANUARI 1970 Geen keuze zonder echte duidelijkheid II7EER als eerste liberale woordvoer- "der in mr. Toxopeus' schoenen staan de heeft mr. Geertsema donderdag de vraag opgeworpen, of nieuwe moeilijk heden het kabinet-De Jong toch niet zullen nopen vóór het einde van de par lementaire rit af te treden. Eén zo'n moeilijkheid zou kunnen zijn een uitslagenbeeld van de provinciale verkiezingen, waaruit af te leiden valt dat de politieke gevoelens in den lande niet meer stroken met de krachtenver houding in de volksvertegenwoordiging en dus mogelijk ook niet meer met het fundament waarop de zittende regering Mr. Geertsema meent, dat in zo'n si tuatie duidelijkheid moet worden ge schapen, als bijdrage waartoe hij dan vervroegde verkiezingen aanbeveelt. En dan staat de liberale leider plotse ling weer eens dicht bij het standpunt van oppositie-aanvoerder Den Uyl, die vorige week betoogde, dat hij haast heeft. ONVERWACHTE nieuwe moeilijkheden athten ook wij voor het kabinet- De Jong niet uitgesloten; feitelijk zien we er in de nabije verte al een paar op doemen. Een verkiezingsuitslag bij de nieuwe samenstelling van de Provinciale Staten die afwijkt van de uitslag der vorige Kamerverkiezingen kan ook zonder veel risico van de plank te zullen misslaan voorspeld worden. De vraag is alleen, of nieuwe verkiezingen op dat moment zullen kunnen plaats vinden in de sfeer 1 van echte duidelijkheid. Voor de liberalen hebben vervroegde Kamerverkiezingen inderdaad tactisch een voordeel; het „veto" van de socialis ten tegen herstel van samenwerking met christen-democraten in het alge meen en de K.V.P. in het bijzonder kan I dan nog niet afgesleten zijn, met als ge volg dat de V V D. strategisch sterker komt te staan. Maar deze constatering kunnen we j moeilijk een bijdrage tot meer duide lijkheid beschouwen. MAAR ernstiger vinden we het, wan neer verkiezingen zouden plaats vin- j den aan de hand van een gegist bestek zoals in Nederland de laatste tientallen jaren meer heeft plaats gevonden. Politieke duidelijkheid komt er pas. wanneer de kiezers ten eerste precies weten hoe momenteel de financieel-eco- nomische mogelijkheden ervoor staan. ten tweede welke beleidspunten de deel- j nemende partijen als urgente zaken be- I schouwen, ten derde hoe de partijen de- ze urgente taken tegen de achtergrond van de reële mogelijkheden willen aan pakken en ten vierde in welke combina tie met anderen ze hopen een regerings meerderheid te scheppen die uitvoering van het program in zekere mate kan garanderen. Tot nog toe is er naar onze smaak te veel aandacht besteed aan het laatste onderdeel met verwaarlozing van uit spraken over de andere punten die hou vast, dus politieke duidelijkheid, kun nen scheppen. Er zal dus nog heel wat moeten ge beuren vóór vervroegde Kamerverkie zingen serieus aanbevolen kunnen wor den als bijdrage om meer licht te bren gen in de politieke schemering (wie dat liever wilt, zegt: duisternis) die over de natie hangt. Lachen op commando T^EN van de plezierige dingen bij filmserdes op de beeldbuis is, dat ook aangegeven wordt wanneer lachen toelaatbaar of gewenst is. De adhesie is op de geluidsband vastgelegd en draait mee; een sterk pedagogisch trekje. Op de duur werkt dit lachen-op- commando evenwel dikwijls irriterend. Met bijval of afkeuring in concertzaal, circus en schouwburg zal men heit ook wel niet altijd eens zijn, maaa- dan ziet men de gezichten van de enthousiaste of lauwe „klappers" erbij. Op de beeldbuis hebben de meelopende reacties iets kunstmatigs, wat op de duur gaat storen. Wanneer de programma makers nu af en toe ook eens kritiek op de bewuste filmseries lieten horen, kwam er tenminste een einde aan de sleur. Voor menigeen zou het goed zijn, dat-ie dan op commando zijn toestel uitdraaide. De kijkdichtheid wordt dan ook een betrouwbaarder norm. Niet daarvoor van de Nederlandse overheid niet alleen een lijdensweg, maar zelfs een overlijdenaweg. Aldus een in haar blad Metaleotro Visie geformuleerd stand punt van de metaal- en elektrologische industrie. Leest ge met welke argumenten de iFME pleit voor herinvoering van de rentabiliteitsregel als norm om prijs verhoging mogelijk te maken, dan spre ken verschillende argumenten u onge twijfeld aan. Tot dat dan ook gesteld wordt, dat loonkostenstijgingen, die de arbeidsproduktivLteit te boven gaan. als kostenverhogende factor moeten gelden, welke prijsstijging toelaatbaar maakt Wij dachten dat dit in het algemeen belang nu net niet moet kunnen. Want het zijn deze loonsverhogingen, die de in flatie dn de hand werken. In de vrije loonpolitiek moeten de overeengekomen loonsverhogingen bin nen de economische ruimte blijven, die er in bet bedrijf of de bedrijfssector be staat. Alleen voor de minimumlonen zou naar onze smaak hierop een uitzondering moeten blijven. Dat-de^FMErseotor het eens wordt over loonsverhogingen, die uiteindelijk door de grote massa moeten worden betaald, is niet zo'n kunst. Maar de inflatie, die daardoor dreigt, binnen redelijke pro porties te houden, wel. NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Kopduel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zaterdagavond akkoorden NEDERLAND I NQS: 10.25 uur: Schaatsen Innsbruck 15.30 uur: Journaal 15.32 uur: Weekjournaal 15.52 uur: Verkeersinformatie 15.55 uur: De verrekijker 16.05 uur: Openbaar Kunstbezit 16.20 uur: Skippy 16.45 uur: Totouitslagen CVK: 17.00 uur: T.v.-kerkdienst TELE AC: 18.20 uur: Schaken les 15 RKK: 19.0( Woord v 21.55 uur: Cabaretaria 22.40 uur: Epiloog 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.05 uur Russisch-Oorthodoxe kerk VARA: 19.30 uur: David Frost 20.15 uur: Velen met mij. ombudsman 20.30 uur: Journaal 20.35 uur: The Virginian 21.50 uur: Haar-hem 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.05 uur: De tovenaar van Saburac AVRO: 19.30 uur: Vader tegen wil en dank 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: High Chapparral 21.10 uur: Kleintje Karnaval 22.00 uur: Lord Mountbatten 22.50 uur: Journaal 19.30 uur: Studio Sport (1) 20.15 uur: Panoramiek Studio Sport (2) ft 21.30 uur: Video TV maandag NEDERLAND I NOS-NOT: 10.45 uur: Walter en Connie 11.10 uur: Biologie, les 6 11.35 uur: Maatschappelijke ontwikkelingen FRANS HALSEMA PROF. GELUK BIJ AFSCHEID NOS: stelde band o-theken zal Zaterdagavond- akkoorden In „Zaterdagavond-Akkoorden presenteert Jos van der Valk je es kijken, Frans Halsema!". Cen traal in deze produktie staan natuur lijk weer de fameuze „Dansers van Morgen", die naar choreografie van de in Italië wonende Amerikaan Don Lurio, verschillende grote dansnum- mers presenteren. Daaronder ditmaal een ballet met springtouwen. Frans Halsema zingt verschillende nummers van zijn langspeelplaat „Tour de Frans", zoals „Zondagmorgen Buiten- velderf" en „Mijn Vlaand'renland". Hij opent de show met een charleston achtige parodie, waarin hij feiten op haalt uit de twintiger jaren, maar dat niet met al te grote nauwkeurigheid doel. Gasten zijn voorts het zangtrio Los Mismos" uit Spanje en „Eksep- tion", die hun nieuwste nummer „Ita lian Concerto" zullen spelen en voorts een van hun grote hits „de Vijfde van Beethoven" of „Air". In een duet gaat Frans Halsema een vocale schermut seling aan met Jenny Veeninga, als hij bewijst dat het klassieke genre voor hem geen problemen heeft, en zij laat zien dat een liedje uit „Hair" vo.r haar geen onoverkomelijke moei lijkheden biedt. Zaterdag KRO Ned. 1 20.20 uur. Cabaretaria In de maandelijkse kleinkunstkaien- der van Wim lbo en Fred Rombouts Cabaretaria is de buitenlandse gast de Franse zangeres Catherina Sauvage. Moet Haar optreden zal geheel gewijd zijn aan het werk van de dichter Louis Aragon, van wie zij een aantal chan sons zal zingen. Ernst van Altena. die door verschillende vertalingen de dich ter ook in Nederland heeft geïtrodu- ceerd. is gevraagd zijn medewerking aan deze aflevering van Cabaretaria te verlenen. Andere gasten zijn Miek en Roel. een Belgisch cabaret-duo, dat een liedje zingt over de revolutie, Gerard Cox en John Lanting. Zaterdag KRO Ned. 1 21.55 uur. rinneringen. 22.30 Nieuws. 32.40 Medëdë- (gr). 23.15 Ste- HILVERSUM II nooi in Wijk aan Zee. KRO: 19.03 Stere Musicerende dilettanten: Fanfarekorps. 19.30 Stereo: Sjook: jongerenprogramma. 20.00 In Nieuws. 22.50 Stereo: Goal...!:" muzikaal sportprogramma met commentaren, repor tages en gekruide nieuwtjes. 23.55-24.00 BELGIE 324 m NEDERLANDS 52 o|raalwenken. 18^55 Grammof 19.40 Gevarieerde muziek. 21. gramma. 22.00 Nieuws, berichten en ;n Kunsten. 22.20 Amusementsmu- 0 Nieuws. 23.05 Liederenrecital. 23.40- Zal er in 2000 nog moeten worden door automatische geld- I fill fill PPT. overschrijving ter compensatie van de JVIVKAlï 00f/ 7net Mies gelezen worden HILVERSUM Met de verruiming van de FM-zenderS voor stcreofonische programma's zifn er ook nog attractieve mogelijkheden vrijgekomen. Zo kan men „leegstaande" FM-zenders benut ten om er een programma aan toe te voegen. De vierde lijn van de Draad omroep, waarop een selectie uit bui tenlandse programma's staat, zou recht streeks kunnen worden doorgeschakeld en op deze wijze ook voor de toestel- bezitters en afgestoten draadomroep- abonnees ten nutte worden gemaakt. Een pikante bijzonderheid is daarbij, dat dit programma tot een uur 's nachts doorgaat en na middernacht ook voor de middengolf niet ondienstig zou zijn. Dit zei prof. dr. ir. J. J. Geluk gister middag op een bijeenkomst in de AVRO-studio ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofd van de dienst labo ratorium van de NOS in een voor dracht over het onderwerp „Vijftig jaar omroeptechniek". Prof. Geluk treedt zoals bekend op 1 februari in dienst van de Wereldomroep. Sprekend over* de toekomst van radio en televisie zei prof. Geluk, dat het de vraag zal zijn of er in het jaar 2000 nog gemaakte kosten. Hiermee samenhan gend kan de vraag gesteld worden of de omroep als zodanig nog die beteke nis behoudt, die hem heden ten dage wordt toegekend. Tijdens een zeer druk bezochte receptie ging de voorzitter van de NOS, de heer E. A. Schütterhelm uitvoerig in op de verdiensten die prof. Geluk gedurende een kwart eeuw heeft gehad voor de NRU, NTS en NOS. Hij dankte hem voor'het vele gedane werk voor de binnenlandse omroep. Hij hoopte dat het hem goed mocht gaan in de om roepwereld en bood hem een geschenk onder couvert aan, dat de heer Geluk in staat stelde een van zijn liefste wensen te vervullen. De NOS-televisie verzorgt 4 uitzendin gen van de Stichting Openbaar Kunst bezit onder de titel „Doen en zien". De voorbereiding en presentatie vah deze serie zijn in handen van Chris- ta van Santen. Emily Werner heeft de regie. Openbaar Kunstbezit tekent bij de serie het volgende aan: „Zet op een le ge tafel twee dingen; het hoeven geen kunstvoorwerpen te zijn, 't kunnen bij voorbeeld twee flessen zijn. Zet ze eerst ver van elkaar. Schuif ze dan naar elkaar toe. Op een gegeven ogen blik gebeurt er iets: we zien hoe de flessen met elkaar een stukje ruimte maken. Eerst was er gewoon de lucht, voor ons gevoel was er niets. Nu in eens; begrensd en zo gemaakt door de vormen van de twee flessen: een her kenbaar stukje ruimte. Een paar vor men gingen toen ze op een zekere af stand van elkaar waren van het „niets" tussen hen in iets maken. Iedereen kan dit spelletje anders spelen". Zondag NOS Ned. I 16.00 uur. Johan Cruyff, Neerlands meest bespro ken voetballer van de afgelopen week, zal te gast zijn bij Mies Bouwman. Tij dens een etentje zullen zij praten over zijn voetballoopbaan. Dit gesprek vormt het begin van VARA's grote zaterdag avondprogramma „Finale" VARA, Fi nale Hilversum I 18.30 uur. Kopduel VPRO: geen geld voor „Tjeempie" (Van onze om roepcorrespondent) HILVERSUM. Mede in verband met de hoge kosten heeft de programma leiding van de VPRO besloten om de t.v.-musical Tjeempie. bewerkt naar ode roman van Remco Campert, niet in celezen wordt, omdat audiovisuele ,e nemen j*. koste„ worte„ middelen het „geletterde geheel hun- ha[ve on da, gaat nen hebben overschaduwd. Zeker is dat voor hoge kwaliteit van geluids- reproduktie geen aanspraak meer ge daan behoeft te worden op de FM- omroep. Iedereen zal dan beschikken ovef eigen middeleh om op ieder ge wenst moment datgene te horen, dat hem zint. Een faciliteit, die geen om roep ooit kan bieden. Via picture— phoneverbindingen met centraal opge- De KRO-televisie is toe aan de vierde aflevering van de sportquiz Kopduel. De drie deelnemende clubs zijn de good-old voetbalclub HFC (koninklijk), atletiekvereniging Ciko'66 uil Arn hem en de Maastrichtse volleybal- ploeg Rapid. Niet alleen wordt in de ze quize een aanslag gepleegd op de parate kennis van de negen deel nemers. er wordt ook danig nage gaan of er ook spelinzichten bestaan. Niet alleen over de eigen tak van sport, maar ook die van de sporten die door de andere representanten worden be oefend: Spelleider Theo Koomen houdt de touwtjes in handen, bijgestaan door een jury bestaande uit Leo v. d Akker (NKS). Theo Boosten (KNVB) en voorzitter Ad van Emmenes. In de finale hebben zich reeds geplaatst de voetbalploegen H.V.V.. F.C. Roer mond en de turnploeg Volharding uit Zaterdag KRO Ned. 1 19.04 uur. Saskia en Serge voor Helen Helen Shepherd, die zich als deelneem ster aan het Nederlandse Songfestival heeft teruggetrokken, wordt vervan gen door het zangduo Saskia en Serge. De andere aan het festival deelne mende solisten zijn, zoals bekend, Ro- sita Bloom, Sandra Reemer, Bonnv St. Claire, Joke Bruys, Ine van den Berg, Ben Cramer, Tony Anderson, D. C. Lewis en The Hearts of Soul. De voorronden worden op 29 en 30 ja nuari gehouden, de finale vindt op 11 februari plaats. In Studio Sport, het sportprogram ma van de NOS-televisie dat zon dag 25 januari van 19.30 tot 20.15 uur en van 21.05 tot 21.30 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, ko men onder voorbehoud van wijzi gingen de volgende onderwerpen het Europese kampioenschap schaatsen voor heren in Innsbruck; het Nederlandse kampioenschap biljarten 47-2 te Valkenburg (L); de volleybalwedstrijd Orawi Blokkeer in Dordrecht; de basketbalwedstrijd Flamingo's Rotterdam Zuid te Haarlem; het Europese kampioenschap wiel rennen achter-dernies te Antwerpen. Het sportprogramma „Langs de Lijn", dat de NOS-radlo zondag 25 januari uitzendt van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum I. bevat naast flitsen van wedstrijden in het betaalde voetbal, de volgende onderwerpen: het Europese kampioenschap schaatsen voor heren te Innsbruck; de nationale biljartkampioen schappen ereklasse 472 te Valken burg (L); de paardenkoersen in Hilversum; amateurvoetbal, microkorfbal en zaalhandbal. Presentatie: Leo Pagano. Samen stelling en regie Roel Rengers. Na elk van de vorige afleveringen van „De kleine zielen" hebben we wel ge legenheid gehad om onze erkentelijk heid uit te spreken voor bepaalde aspecten van deze kolossale produktie. We hebben de bewerkster Yvonne Keuls geprezen, die er toch maar in slaagde heel ver te komen in de dra matische verwerking van een zo „moei lijk" boek als dit werk van Couperus. We prezen de regie, de over het geheel voortreffelijke bezetting en de mensen die voor de prachtige waarheidsgetrou we achtergronden zorgden. Nu de série gisteren beëindigd werd willen we onze lof beperken tot de NCRV en tot David Koning, de chet van de dramatische produkties van deze omroep. Het was een jubileum- produktie. Er is dus flink financieel bijgepast uit de verenigingsgelden. Maar wat daardoor materieel mogelijk werd moest ook nog artistiek gereali seerd worden. Men had met „De kleine zielen" zeer hoog gegrepen, moest zich dus ook realiseren dal het uiteindelijke werkstuk hoogstens „zo goed mogelijk" zou uitvallen, dat er geen „ideale" Kleine zielen zouden zijn. uok i dal i Men Wist dus name Couperuskenners niet helemaal bevredigd zouden worden, dat zwakke plekken en kleine routen niet te ver mijden zonden z|jn. Men heelt hel risico durven nemen. Men is prachtig geslaagd. Wat wellicht het meest am bitieuze project was dat ooit op de Nederlandse t.v. gwaagd is, heeft mil joenen kijkers enkele maanden lang ontroerd en tot meeleven gebracht. De artistieke moed van David Koning om zoveel tijd, moeite en geld in dil project te steken heeft rijke vrucht opgeleverd. De NCRV heeft bij zijn jubileum de kijkers een waar feest geschenk bereid. Er komt natuurlijk een herhaling. Die zal zo vertelde de omroepster gisteren volledig zijn en op niet te lange termijn geschieden. .vg. David Frost Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag in december j.l., had de be kende televisiepresentator David Frost een gesprek met Noel Coward, compo nist, schrijver, acteur en regisseur. Dit gesprek wordt door de VARA-televisie uitgezonden. Noel Coward hoort tot het soort veelzijdige mensen, waarvan er maar een handjevol zijn op deze we reld. In de halve eeuw waarin hij cre atief werkzaam was en nog is, schreef hij beroemde toneelstukken en musi cals als Private Jives, Tonight at 8.30 Design for living. Brief encounter, Qua drille, Blithe spirit en vele andere wer ken. Vele door hem geschreven liedjes behoren tot het reportoire van de aller- beroemste vertolkers. David Frost praat met Noel Coward over zijn rijke en be wogen leven, de beste momenten, zijn carrière. Het gesprek werd geregis seerd door Philip Dale. Zondag VARA 19.30 uur Ned I. Ombudsman Het probleem van de ongehuwde wer kende vrouw, die haar kind niet kan verzorgen in de uren dat zij werkt en waaraan in het VARA-programma „Ve len met mij" van 12 januari j.l. aan dacht werd besteed, heeft vele honder den reacties opgeleverd. Naar aanlei ding daarvan zal de VARA-ombudsman, Drs. Marcel van Dam. in zijn uitzen ding opnieuw deze problematiek aan snijden. Zondag VARA Ned. I 20.15 uur. Celibaat in Panoramiek In „Panoramiek" zullen enkele jour nalisten vanuit Rome hun visie geven op de tot nu toe gehandhaafde zwijg zaamheid van het Vaticaan inzake de beleidsbeslissing van de Nederlandse bisschoppen, het priesterschap en het celibaat te ontkoppelen. Aan het woord komen de Romeinse correspondenten van Le Monde, de Frankfurter Allge- meine Zeitung en het Italiaanse blad Civilta Catholica. Zondag NOS Ned. II 20.15 uur. Goed lev en De N.O.S.-lelevisie zendt het vier- wekelijkse programma Video uit, dat zich be/.ig houdt met de massa-media. Het zal ook ditmaal weer flitsen to nen van televisieprogramma's, die door de kijkers het meest opvallend zijn gevonden, of in de kranten de meeste aandacht kregen. Het VARA- programma „Goed Leven" en Biafra zijn de onderwerpen waarover vragen werden gesteld aan het kijkerspanel, en waarop dieper wordt ingegaan. Zondag NOS Ned. 2 21.30 uur kleur. DRUKPERS EN RUSLAND Ondergrondse literatuur heeft het moeilijk. UTRECHT (ANP) „In Rusland heerst een vrU stringente censuur. Wie een visitekaartje Iaat drukken buiten medeweten en dus zonder toestemming van de censor, loopt het risico 8 jaar gevangenistraf te krijgen. Krantenartike len worden tweemaal gecensureerd: eerst in de vorm van de drukproeven, daarna nog eens als de eerste exempla ren van de totale uitgave gereed zijn. Naast deze „gewone" censuur bestaan nog speciale censuren namelijk voor militaire, atoom- en ruimtevaartpubli- katies. Toch is het brengen van onder grondse Russische pennevruchten naar het Westen geen zaak waarbij gebruik wordt gemaakt van koffers met dubbele bodems of grapjes onder postzegels of brieven". Dit zei prof. dr. K. van het Reve, hoog leraar in de Slavische letterkunde aan de universiteit in Leiden, gisteren tijdens een lunchbijeenkomst van het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken in Utrecht. Volgens prof. van het Reve Staatssecretaris Grosheide Voorkeur voor vormingsrecht werkende jeugd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Staatssecretaris Gros heide van Onderwüs riet liever een vor mingsrecht. dan een vormingsplichl voor werkende jongeren, aldus blükt uit een artikel van zijn hand in „De Vakbewe ging" van het NVV. Hij ziet het om dat het de vraag is of je een jongen van een jaar of zeventien, achttien kunt dwingen aan zijn vorming mee te wer- „Als echter mocht blijken", aldus de staatssecretaris, „dat het risico dat het bedrijfsleven bij sollicitaties jongeren kiest, die van het recht op vorming wil len afzien, niet kan worden ondervan gen, dan zal er misschien toch een plicht van moeten worden gemaakt. Volgens mr. Grosheide komen de wer kende jongeren, vergeleken met hun leef tijdgenoten op school, nog steeds achter op. Op wat langere termijn ziet hij de oplossing naast volledig dagonderwijs in een vorm van parbioipatie-onder- wijs, dat een hele week omvat. Bij voor beeld twee dagen op school en drie da gen in het bedrijf. Hierbij moet de leer situatie uitgangspunt zijn. Dit in tegen stelling tot het huidige aanvullende vor mingsonderwijs, waarbij de praktijk het uitgangspunt is. wordt de ondergrondse litteratuur in Rusland verspreid door de authentieke teksten op schrijfmachines te vermenig vuldigen. Ook wordt gebruik gemaakt van de fotografie om de teksten in veel voud te verkrijgen. Dat van deze moei zame middelen gebruik wordt gemaakt, wordt veroorzaakt door de omstandig heid dat niemand in Rusland in het be zit kan komen van een stencilmachine of een fotocopieerapparaat. In Rusland be staan evenmin particuliere drukkerijen. „Zelfs de grote persbureaus, als Reu ter, Associated Press en United Press In ternational beschikken niet over foto- copieerapparaten. Niettemin kan men als westers journalist praktisch alles door bellen naar het Westen" aldus prof. van het Reve, die zelf een tijdlang als bui tenlands correspondent in Moskou ver bleef. Prof. Van het Reve waarschuwde zijn gehoor voor het maken van een vergelij king tussen de illegale pers tijdens de Duitse bezetting in Nederland en het pu bliceren van ondergrondse litteratuur in Rusland. Officieel is men in Rusland niet op de hoogte van het bestaan van cen suur omdat het niet alleen verboden is om zomaar te publiceren, maar boven dien is het verboden te publiceren dat er een censuur bestaat. Elvis nog steeds aan de top LONDEN (AP) Volgens een opi niepeiling van het Britse muziekblad ,New Musical Express" is Elvis nog steeds koning van de pop. De lezers van het blad riepen hem uit tot de beste zanger ter wereld. Op de tweede en derde plaats komen Tom Jones en Cliff Richard. Elvis werd ook uitgeroepen tot de grootste persoonlijkheid in de populaire mu ziek, terwijl John Lennon 2de werd. De Beatles zijn nog steeds de fa voriete pop-groep met de Rolling Stones als tweede en de Beach Boys als derde. De beste zangeres werd Dusty Springfield, opgevolgd door Lu lu en de Amerikaanse Bobbie Gentry. „De Tunnel'", geschenk Boekenweek 1970 AMSTERDAM (A.N.P.). Het Ge schenk van de Boekenweek 1970 (4 tot en met 11 april) is „De Tunnel" van Jan Gerhard Toonder, die eind 1968 de opdracht kreeg voor het schrijven van de toen nog de Boekenweek organi serende Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. De Boekenweek wordt thans door een uitgeverscommissie voorbereid.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2