NIEUW TYPE SOLDAAT IN VIETNAM Jelgië wordt vuilnisbelt van Europa BRITTEN DENKEN BIJ BIAFRA VOORAL AAN EIGEN FINANCIËN m l» Hoe komt het dat we hier zijn? 3 miljard in olie van Nigeria ZATERDAG 24 JANUARI 1970 SAIGON De recente rel over de censuur van nieuwsberichten op de adio en televisie voor de Amerikaan se troepen zou de eerste vonk van ien vulkaan van protest kunnen zijn. 11 de afgelopen zes of acht maanden legon een hoe langer hoe luidruch- iger minderheid van soldaten te irotesteren tegen het leger en de iianier, waarop de oorlog gevoerd wordt. Deze verandering betekent een bedreiging voor het moreel en doet de moeilijkheden van de mili taire leiding toenemen. Een gedeelte van de moeilijkheden wordt veroorzaakt door de aankomst in Vietnam van een nieuw type soldaat. Voordat hij hier kwam, maakte hij deel uit van of was hij beïnvloed door de protestbeweging. Vaak had hij een of meer jaren aan de universiteit doorgebracht. En hij bemerkt, dat vele beroepsmilitairen, zijn meerderen, er meer ouderwetse ideeën op na houden dan hij en hij laat zich niet intimideren door het allesomvattende formalisme van het >ank zij de veranderingen van resident Johnson in de dienst- lichtregeling was het aantal man- chappen in het leger, dat van de niversiteit afkwam, afgelopen meer dan tweemaal zo groot ls in 1967. Ironischerwijze had resident Nixon ook in juni de erste terugtrekking aangekon- igd. Maar ondanks deze terug- dekkingen bleven de manschap- in ten getale van 1000 per dag in ietnam aankomen. Maar dezen veel eerder geneigd om de ïdenen van hun vertrek naar ietnam in twijfel te trekken. „Als president zegt, dat we uit 'ietnam gaan", zegt een nieuw- ingekomene, „hoe komt het dan it wij hier zijn?" Is we terugkijken, dan was de utteloze strijd om Hamburger euvel, die in mei plaatsvond, een ?npn de eerste tekenen van een randering in houding. Edward Kennedy veroordeelde de strijd, '■t aar de protesten waren slechts, echo van het protest van de nen, die aan de strijd deel rjadden genomen. Brieven van ge- soldaten hielden zich bezig et de dwaasheid van de tactieken m het leger, de verspilling van jensenlevens, de domheid van ht>mmandanten die promotie wil- maken en de nutteloosheid het voeren van een politieke irlog door militaire middelen. tigering in augustus het lpha Compagnie-incident. On- zestig man van een lucht- Sindingsdivisie weigerden om door -it gaan met wat sommigen van onnodige en kostbare >eratie beschouwden. Hogere of- pakten deze zaak op een ede manier aan. De mannen ngen terug naar hun posities en emand werd gerechtelijk veroor- hun meerderen werden hoorlijk hard aangepakt Zulke cidenten zouden weer kunnen ibeuren in het bijzonder als men t manschappen te hard aanpakt. 'ele buitenstaanders verbazen zich rover, dat er inderdaad niet meer ui dergelijke incidenten voordoen. :(j verbazen zich erover dat e soldaten blijven vechten, terwijl .nidelijk is, dat er maar heel reinigen zijn, die werkelijk ge- aven in wat ze doen. Zo zei b.v. soldaat, wiens compagnie efficiency had gekregen: j brachten 1969 al strijdend lor vanwege de politiek van ize regering niet voor deze ilitlek of ter ondersteuning er- je met de gewone Infanterist tat, die het met de vijand moet rhten, dan zul je weinig ideo- of interesse in politiek ont- i het zal zeer waar- nlijk zijn, dat de toekomst n Zuid-Vietnam hem ook maar ;ts kan schelen. Hij schiet, om- er op hem geschoten wordt, omdat hij aangevallen wordt, hij dat niet doet. „Ik weet !t wie de goeien of de kwaaien een typisch antwoord, aar ik weet verdomd goed, dat daar verderop iemand is, die of mijn kameraad tracht te len." Louter de wens om te jven leven (en soms wraak- voelens) doen hem blijven vech- Hij is hartstochtelijk Ame- ms, maar niet noodzakelijker- jze patriottisch. In de modder, vuil en de armoede van Viet- n wordt Amerika natuurlijk ïen soort ideaal beeld. goed mogelijk ciologen hebben veschillen ge- n( istateerd tussen de Amerikaan soldaten in de tweede wereld- rlog en die in Vietnam. Als de daat in Vietnam aankomt, dan >rdt hij ingedeeld bij een een die reeds operationeel ls hij wordt meer individua- In de tweede wereldoorlog Voedseldroppings vinden ook in Vietnam plaats. Militairen die in verband met gevechten niet langs de grond bevoorraad kunnen worden, ontvangen hun maaltijden uit de lucht. Leger moet insubordinatie slikken ging hij met zijn eigen eenheid op weg naar het strijdtoneel en wist hij niet hoelang hij daar zou blijven. De korpsgeest was toen veel beter. Maar aan de andere kant weet de soldaat, die nu naar Vietnam gaat, dat hij daar maar 12 maanden hoeft te blijven. Om dat de soldaat in Vietnam dus naar zijn vertrek toeleeft, dat vaststaat, wordt het leven nog enigszins dragelijk. De sociologen zeggen, dat dit meer dan wat ook het moreel van de soldaten op peil houdt. Afgezien hiervan doet het Ame rikaanse leger werkelijk haar best om het lot van de soldaten zo goed mogelijk te maken. Zelfs dan twee weken achtereen weg van hun basis, gewoonlijk nog veel korter. Gevechtsrantsoenen worden enige tijd vervelend en eentonig en de meeste troepen krijgen ten minste een warme maaltijd per dag, wanneer zij in het veld zijn en die wordt hun door de lucht gebracht. Terug op de bases allerlei vermaak, iedere avond nieuwe films, clubs, goedkope drank, zwembaden en Vietname- zen, die kleren wassen en de kwar tieren schoonhouden. Geen leger heeft ooit zo'n medi sche verzorging gehad. En het doet wonderen voor het moreel, als je weet, dat je minder dan een paar minuten per helikopter var beste doktoren en de best uitge ruste ziekenhuizen ter wereld verwijderd bent En dan is er tuurlijk het verlof. Na iedere maanden diensttijd heb je recht op een paar dagen vakantie ir Hawaii met je familie, of een be zoek aan Australië of, wat nog ge liefder is, de bars en bordelen van het exotische Oosten: Manilla, Bangkok, Hongkong en Taiwan zijn allemaal uitgerust vooi „R en R" van de soldaat, \a mee het leger de rust en recreatie bedoeld. Al deze gerieflijkheden slechts een jaar dienst mogen dan misschien voor Iemand die Burma of in de Ardennen in 1944 vocht, paradijselijk klinken, i voor de generatie der verdovende middelen en van het protest zijn dat slechts verdere bewijzen een zielloze en harteloze machine. Wat hadden die warme maaltijden voor zin voor hen, die zo doelloos op de Hamburger Heuvel s velden, vragen zich de proteste renden af. Snel hieruit Net voor Kerstmis, toen Bob Hope voor de troepen te Cu Chi optrad, was het duidelijk, dat deze ko miek totaal geen contact meer had met zeer velen van de jonge sol daten in zijn gehoor. De gapen de kloof tussen de generaties en de kloof, die het nieuwe type soldaat van de oudere, die het bevel voert, scheidt werd op pijnlijke manier duidelijk. Dit werd later op een nogal ruwt manier door een G.I. onder woor den gebracht: „Er is maar eer- ding, dat Nixon voor mij kan doen. en dat is 'mij' hiëri zo gauw mogelijk uit te halen." Het Amerikaanse leger is niet al tijd ongevoelig voor wat er ge beurt. Hoewel het zeer vaak aar zelt tussen de strenge uitoefening van discipline en de meer rede lijke tradities van een burger- leger, die verrassend diepgewor teld zijn. Soms ls het al mogelijk om een nieuw soort bevelvoering naar vo ren te zien komen, die meer lijkt op ompraten en vleien dan op bevelen geven. BU de negertroepen bestaan er speciale moeilijkheden en de officieren moeten soms ge noegen nemen met een zeer grote mate van insubordinatie, hetgeen een Nederlands officier een hart verlamming van woede zou bezor gen. In vertrouwen geven de hoge of ficieren toe, dat het ophouden van het moreel in de veranderen de omstandigheden een probleem is, dat meer tijd vereist dan v ger het geval was. De beste deze officieren realiseren zich, dat zelfs kleine moeilijkheden de be velvoering ernstig in gevaar zou den kunnen brengen. En dat een verkeerde reactie van hun kant een rampzalige kettingreactie zou kunnen veroorzaken. En aan pu bliciteit zou het dan natuurlijk niet ontbreken. Ian Wright (Copyright Guardien-Persunie) LUCHT EN WATER ZIJN VRIJ BIJ ONS" USSEL Te midden van het dat de vestiging van iedere we buitenlandse onderneming jubelzang begroet, laten zich meer en meer protesterende nmen horen. Men begint zich enschap te geven dat België weg is „de vuilnisbelt van opa" te worden wanneer hel 1 doorgaat zonder onderscheid de meest kwalijke bedrijven te laten. Een hoogleraar aan Gentse universiteit, prof. Heyn- kx, die daar aan het hoofd n de toxicologische dienst, ft in een opzienbarend inter- (V de pers gekapitteld, die in mfanlelijke kapitale koppen werpen tot „de hoofdstad van taropese chemie" uitriep. ilaats dat men op deze indus- lisatie tot alle prijs trots is, men volgens de professor moeten nagaan waarom ei- lijk zoveel chemische onder- lingen naar België afzakken, wijst er dan op, dat dit deels gevolg is van de strengere alingen in Rijnland-Westfalen Nederland ten aanzien van de en luchtverontreiniging. „Sinds daar de duimschroeven sterker werden aangedraaid, zijn bepaalde industrieën, die de opge legde saneringsmaatregelen te kostbaar achten, naar België uitge weken." De veel gehoorde uitspraak, dat in België „alles mag", houdt wel iswaar niet altijd steek, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit de ongenu anceerde machtsmiddelen, waar mee de Brusselse politie orde houdt onder protesterende toneel spelers e.d., maar in menig op zicht is België inderdaad nog het landje van het ouderwetse laisser faire, laisser aller gebleven. Dat geldt zeer zeker voor de politiek van de ongebreidelde industriali satie, waarbij met de belangen van het leefmilieu niet de minste rekening wordt gehouden. Prof. Heyndrickx spreekt in dit op zicht van „een heilige koe". Voor en na schermt men met „de werk gelegenheid". In feite blijft te genwoordig in verhouding tot de investeringen, de geboden werk gelegenheid dikwijls maar mi- onderneming, die geen vergunning voor vestiging in het Sloegebied kreeg, nu een aanvraag heeft in gediend voor de oprichting van het geprojecteerde bedrijf in de Gentse Kanaalzone. „Lucht en water zijn vrij bij ons", consta teert de professor ironisch. „Dat is zo waar, dat wij weliswaar sinds 1964 een wet tegen de lucht verontreiniging bezitten, maar die merkwaardig genoeg niet kan worden toegepast, omdat er nog steeds geen koninklijk besluit tot uitvoering is verschenen. Zodoen- le kunnen de luchtbezoedelende in dustrieën ongehinderd hun gang blijven gaan. Het universitair dekenhuis in Gent, dat kunststof- fenbedrijven onder de buren heeft, dient alle ramen potdicht te sluiten als de wind in de verkeerde hoek zit. Worden de fabrikanten van deze kwalijke uitlaatgassen daarop gewezen, dan antwoorden zij met het dreigement de zaak te sluiten als men hen zou verplichten maat regelen tegen de luchtverontreini ging te nemen. De professor staat niet alleen met zijn klachten over een welvaarts staat, die meer en meer het wel- zijn bedreigt. Ofschoon er in het land na de oorlog een ware bouw lage heeft gewoed, mogelijk ook daardoor, heeft nu een onderzoek aan het licht gebracht, dat plm. 1.200.000 woningen of meer dan eenderde van het totaal, „onge zond" moet worden genoemd. Het is dus beslist niet allemaal goud, wat er in België blinkt, getuige ook dat slechts 26 pet. van de woningen voorzien is van een doucheci-i of badkamer Bij deze sombere opsomming dient dan ook nog te worden gevoegd, dat het aardgas van Slochteren de meer dan gebrekkige staat van de gas leidingen in diverse plaatsen heeft geopenbaard. De serie uitslaande branden tengevolge van gasont ploffingen heeft allerminst de Nederlandse technici, die hier bij het overschakelen hebben gewerkt, kunnen verbazen. De kennismaking met de toestand, waarin zich hier de leidingen en de aansluitingen bevonden, vormde voor hen een onuitputtelijke bron van verba zing. 1 Hulpverlening aan Biafra was niet de voornaamste Britse zorg. De handelsbelangen wogen zwaarder. (Van c correspondent) LONDEN. De Britse politiek ten opzichte van Nigeria werd gedurende de gehele burgeroorlog gedomineerd door zijn betalingsbalans. Deze betalingsbalans blijft ook nu de voornaamste zorg van de Britse regering ondanks de toestand van tenminste drie miljoen verhongerende Biafra- nen, de angst en frustratie van honderden helpers. De financiële inzet is veel belangrijker voor de Britten, zowel op korte als op lange termijn. Daarom is de Britse regering zo bang om bij Lhgos in een slecht blaadje té kómen, hoewel de Britse irtvüced «klaar niet -zo groot is. als men door de voortdurende levering van wapens had gehoopt. Het Britse kabinet is niet van plan om de investering in de olie in Nigeria ten bedrage van drie miljard gulden in de waagschaal te stellen: want de Nigerianen zouden ertoe over kunnen gaan om de olie te nationaliseren en om het produkt aan de Russen te verkopen, die behoefte aan olie hebben bij hun militaire voorzorgsmaatregelen tegen de Chinezen. En Wilson is ook geenszins van plan om de privé-investerigen van Britse firma's in Nigeria van ongeveer één miljard gulden op papier, maar in werkelijkheid van veel meer, te ondermijnen. De Britse regering besloot tot deze politiek ten aanzien van Nigeria in de winter van 1967 Tezelfder tijd was hert Britse op 1968, toen het de oliemaatschappijen en in het bijzonder Koninklijke Olie-Shell-BP duidelijk werd, dat de opmars van de Biafranen gestopt was en dat zij niet langer konden winnen. Buitenlandse Zaken er zeer bezorgd over, dat niet alleen de Nigeriaanse olie in gevaar verkeerde, maar dat de toestand in het Midden-Oosten ook zeer veel gevaren op kon leveren. En de Britten hadden daar reeds één miljard in de voorafgaande maanden verloren' Als men daarbij nog de devaluatie van het pond rekent, dan kan men begrijpen, hoe de Britse politiek zich hoe langer hoe meer op een totale ondersteuning van het federale Nigeriaanse regime ging richten. Toen de toestand van de Biafraanse oorlogsslachtoffers algemeen bekend werd, verschafte de Britse regering geld en aanmoediging tot hulpverlening op bezet gebied, maar zij deed niets om haar positie in Lagos in gevaar te brengen- De intrede van Frankrijk aan de kant van de Biafranen in het conflict sterkte de Britse regering in haar houding. De Britten waren vastbesloten om te verhinderen, dat Nigeria uit elkaar zou vallen, waardoor Nigeria's Franssprekende buren met de rijke buit zouden gaan strijken. Intussen ontwikkelde men in de Britse regering de theorie, dat men door de Britse invloed in Lagos te handhaven ervoor zorgde, dat de communisten geen stevige voet aan de grond konden krijgen. Het klassieke antwoord was: „Als wij geen wapens leveren, dan zal iemand anders dat wel doen". De morele status van Groot-Brittannaë in Europa is ondermijnd en de Russen zijn momenteel de favorieten in Lagos. (Copyright The Guardian De Biafranen beschikten niet over vliegtuigen Jaak Veltman, <>P de fiets. i hun eigen mensen van de hongersdood te redden. Wat er gebeurde, gebeurde

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11