BUDDAHBONZEN MEL COLLINS MIRIAM MAKEBA en SOUL TOGETHER naar ons land WERELD NATUUR FONDS tot behoud wildsoorten ORGELREUZEN op dubbelelpee TONY WILLIAMS op free jazztoer! .BESCHAAFD HETEN" IS DE glamourgirl óók wat waard bijeen op goedkope verzamelelpee Voor het zachte pi gulden bracht het divers i groepen die men onder con tract heeft. De titel is ..I'm gonna make you mme", genoemd naar de hit die Lou Christie terug bracht op het.roerige popfront. Naast olij ke Lou draaft Melanie op met ZATERDAG 24 JANUARI 1970 songs. ..Beautiful people" en ..I'm back in foton", we ont moeten de voormalige twistko- ning Chubby Checker nog eens niet de Lennon/McCartney compositie ..Back in the USSR" (waar is Rina Lodders geble ven?). en eerder de groepen Ohio Express. 1910 Fruitgum Co Brooklyn Bridge en Im pressions. Brooklyn Bridge is een naam om te onthouden, een voortreffelijke zanger met dito backing groep. De jongens van ,,0 happy day", The Edwin Hawkins Singers, completeren met Ain't it just like him" Melanie dit plezierige geheel waarvan mij met een variant op de titel Beefheart and his magic band, zouden willen zeggen: Zorg dat Elephants memory (een hier je er bij komt. n0g onbekende hard-rock for- Als u dacht dat hiermee de matie met blazerssectie), The Buddahkoek op was, heeft u Kasenetz-Katz super circus (al- zich schromelijk vergist. Tege- le Buddah-bubblegumgroepen lijk met deze sampler bracht op een schijf), ogranist-zanger men nog zeven tangspelers uit Barry Goldberg, Fruitgum Co.. die tezamen een surplus aan en als laatste de nieuwe Edwin kwaliteit vertegenwoordigen. Hawkins Singersschijf. Ook de- We zetten ze voor u op een ze platen zijn verkrijgbaar voor rijtje: Lou Christie. Captain een schappelijke prijs: f. 13,90. Fenomenale fluitist bepaalt Circussound label met zegd doet de uiterst volumineu- >am (denk zesound van Circus het ergste vrezen voor de rest van de plaat. Gelukkig geeft het Transatlantic, e< een uitstekende ntaar eens aan Pentangle. The New Humblebums. Fred McDo- nummer een volkomen well, Amalgan enz.), weet op der beeld. In Pleasures of a dt vier nieuwe elpees, die kort- lifetime. een acht-minutencom- positie van zanger-fluitist-saxo- geleden verschenen de hoge fon|st Mp, Collins maken we kwaliteit te handhaven. Uit het kennis met relaxte softjazz, aangevoerde potentieel met een Bert Jansch sampler. The Jody Grind, de nieuwe Richie Ha vens en de eersteling van Cir cus kozen w\j laatstgenoemde plaat ter bespreking. Collins de hoofdrol vertolkt met wervelende soli. Zijn naam hoort thuis in de rij van begaafde, jonge pop- jazzblazers als Johnny Almond en Dick Heckstall-Smith. Cir cus heeft een voorkeur voor het jazz-repertoire. hetgeen onder meer blijkt uit de keuze van Circus heeft op de Londense Mingus- en Rollinsstukken. popscene een grote naam ver worven door de woensdag- Vooral St. Thomas van Rollins avondconcerten in de befaamde krijgt een lekker ingehouden Marquee Club. Nu al weer 7. sfeertje mee, evenals Monday, maanden trekken zij volle zalen monday van de Mamma's en mei hun jazzrockshow New Pappa's. Hoogtepunt is voor Paths. Het eerste nummer op ons Don't make promises, aan- de debuut-l.p.. de Lennon- vankelijk een schuchtere bal- McCartneyclassic Norwegian lade, die eindigt in turbulent wood, draagt inderdaad een fluitwerk van Collins. Een hard-rockstempel, en eerlijk ge- hebbertje! NOSTALGIEKE SFEER OP DRISCOLL-AUGER SCHIJF Op het Marmaladelabel er- pee met een selectie van oude el- Julie Driscoll en Brian Auger- successen. Streetnoiseis de titel van deze, vooral voor de verstokte Jools fans interessan te schijf. Zoals men weet kwam' het vorig jaar tot een breuk tussen Julie en Brian inclusief diens partner Choe Thacker en David Ambrose, hetgeen door ons nog steeds betreurt ivordt vanwege het hoge peil dat men samen mist te berei ken. Opvallend genoeg boekt Julie geen groot succes meer nu de samenwerking verbroken is en dat geldt ook voor Brian Auger. ..Streetnoise" roept daarom een nostalgieke sfeer op, oo/c al zijn de opnamen nog maar een jaar oud. Voor de laatste maal dus fijn swingen de vocals en subtiele orgelfra seringen in Indian rope man" ran Richie Havens, in Jim Morrison's ..Light my fire" en het Hairnummer „Let the sun shine in". Voor de laatste maal ook indringende songs als - JCzp- choslorakia", ..Wlien was a young girl", de Nina Simone gospel ..Take me to the water" en een rijk orgelende Brian in ..Tropic of capricorn" (vrij naar Henry Miller). Requiem voor een topformatie Miriam Makeba. een van de uitspringersvan het Grand Gala du Disque 1969. zal zon dagavond 1 februari voor het eerst in Nederland in het open baar optreden met haar eigen begeleidingsgroep, in hef Con certgebouw te Amsterdam. De op 4 maart 1932 in Johan nesburg geboren zangeres ging in 1959 naar de V.S. waar zij gelanceerd werd door Harry Belafonte. Enige jaren geleden trouwde ze met de vroegere leider van de zwarte panters. Sfokeley Carmichael. Miriam Makeba, die beschouwd wordt dynamische zangeressen, werd wereldbekend met ..Pata Pata en haar click-songs. Hit ■uilen 30 artiesten meewerken Sam And Dave, het 16 man ster ke Sam and Dave Orchestra, Joe Tex, het 8 man sterke Joe Tex Orchestra, Arthur Coiile Zondag 8 i zal de Atlan- ticshow ..Soul Together" not Nederland komen, in De Do len-Rottcrdam (avond) en 11 Concertgebouw-A'dam (nacht Clar ice Ca ijn de groepen And Dave en Jc •- ook in de V.S. optredei •t geen Europese gelegenhet Jazztrompettist Bobby Bryant op HAIR-excursie Zelfs in Amerika, waar men nu loch al zon Jaar of drie vier vertrouwd is met het verschijnsel Hair, kan men maar niet genoeg krijgen van de makkelijk in de gehoor liggende melodieën uit deze happening van het McDermot. Rado en Ragni syndicaat. Shorty Rogers, befaamd jazzmuaicus-orkestleider-arraogeur. heeft zich als zoveelste in de Hairkoek vastgebeten en ..Aquarius' ..Good morning starshine". ..Let the sunshine ,,I got life' arrangementen die geweldige song® van swingende P9RHHdie door een 'aantal gerennomeerde west-coast jazzmusici worden uitgevoerd. Namen als de Duitist Bud Shank en Bob Brookmeyer op ventiel trombone zijn een garantie voor gedegen vakwerk en deze jongens gooien er dan ook prima solo's tegenaan. Ster op deze schijf is de neger trompettist Bobby Bryant. Hij steek de show met knetterende solo's en vervaarlijke lyriek; een talent met vele mogelijkheden. Terecht is de elpee naar hem vernoemd: .Bobby Bryant. The jazz excursion into Hah". World Pacific Jazz, in ons land vertegenwoordigd door Bov bracht deze plaat uit. „Er moet een eind komen aan de toestand dat vrouwen er trots op zijn een mantel te dragen van luipaard, cheetah, ocelot of sabel marter, van diersoorten die daar door met absolute ondergang worden bedreigd". Zo betoogt dr. A. Scheygrond in zijn bro chure „Bonthandel en fauna bescherming". die werd geschre ven in opdracht van het Wereld Natuur Fonds. En hij doet aan het slot een suggestie waarmee hij laat zien, menselijke(vooral vrouwelijke) aspiraties en zwak heden dóór te hébbenals we die super-modieuze vrouwen het ge voel kunnen geven dat ze onbe schaafd zijn wanneer zij zich in het openbaar met dit bont ver tonen, zullen ze het wel laten! Gelijk heeft hij in dubbel opzicht. Want het is onbeschaafd zo onwetend te zijn en zo weinig verantwoordelijkheidsgevoel te hebben voor de natuur. Een halve eeuw geleden is nien erin geslaagd een rem te zetten op het over matig gebruik van veren en vogelhui den in de mode, om daardoor uitroei ing li» voorkomen. Ook ditmaal, nu 't gaat om enkele soorten grotere of klei nere roofd'even, wordt gezocht naar lens, kalveren enz. die niet alleen ge houden worden voor de slacht maar ook voor het bont. De grootste aanvoer komt echter van pelsdierfarms, waar de die ren speciaal voor het bont worden ge fokt. In het begin van deze eeuw scho ten de zilvervosfarms als paddestoelen uit de grond. Maar die mode is zo goed als voorbij. Nu legt men zich toe op 't karakoelschaap uit Azië, dat persianer en breitschwanze levert; voorts op nu tria of beverrat, nerts, bisamrat en chinchilla. Nertsen nemen 60 pet. van de bonthandel op hun huid, terwijl 't aandeel van wilde pelsdieren maar 10 procent van de totale omzet zou bedra gen. Niettemin is dat voor enkele ge zochte soorten genoeg om van de aard bodem te verdwijnen. De natuurbe schermer heeft geen bezwaar tegen de handel in huiden van gefokte dieren, en neemt daarmee een wat minder emotio neel standpunt in dan de meeste dieren beschermers. Beiden veroordelen wreedheid, onweidelijk jagen, strikken, vallen, klemmen; maar de faunabe schermer gaat 't bovendien om het voorkomen van blijvende verarming van de natuur. Het zou niet de eerste maal zijn in de geschiedenis: uitge roeid zijn Kaapse Quagga. blauwbok. Amerikaanse trekduif. Carolinaparkiet en vele honderden andere soorten. (Te weinig wordt beseft dat ook 'n commer ciële bron en zelfs een eiwitvoorziening hiermee kan worden vernietigd). De natuurbeschermer interesseert het dus vooral of er jaarlijks meer huiden wor den verhandeld dan de voortplantings- capaciteit groot is. The greatest organplayers is de titel van een Libertydubbel- elpee, waarop zowat alle orgel reuzen van Amerika hun op wachting maken niet een of meer nummers. Dat impliceert meer dan een uur luisteren naar mannen als the fabulous Jimmy Smith met Everybody loves my baby en I got a woman van Ray Charles, de supcr-swingende Jimmy Mc- Griff met maar liefst vjjf num mers .waaronder de Strayhorn- classic Take the A-train en soulisl Brother Jack McDuff, die in Down home style en Theme from electric surfboard zyn plechtige hoesverklaring It's a hell of an instrument tot een grandioos understate ment degradeert. Naast deze uitblinkers kan men nog ge nieten van' Richard Holmes. Billy Larkin, Lonnie Smith. John Patton. Memphis Black en Ingried Hoffmann, stuk voor stuk hammondorgelspe lers van hoog niveau die zich bij voorkeur uitleven in het soul jazz-idioom. Portret van MERLE HAGGARD ze. maar ook zijn talenten als liedjesschrijver worden over duidelijk geëtaleerd. Hij zingt op de .plaat vier eigen compo sities, waaronder ..Workin' Man's Blues" en ..Hungry Eyes". Met name de 'eerstge noemde is een typische Merle Haggardsong. tl. uit het leven gegrepen. Juist met dergelijke songs heeft hij de harten van vele Amerikanen -weten te win nen. Daarom ook zal het aan tal fervente Merle Haggardaan- hangers in ons land niet zo groot zijn. De populariteit van Merle Haggard in Amerika is erg groot, driekwart van het jaar trekt hij met zijn vaste be geleiders ..The Strangers" door het land. of zoals wij het zou den zeggen „door de provin cie", want hij heeft een voor keur ook blijkens zijn songs voor de gewone man en vrouw. In de provincie ontdek te hij ook Bonnie Otoens. die sindsdien als zijn vrouw mee op Wellicht om het jachtige leven van Merle Haggard te illustre ren en misschien ook om te laten zien dat hij méér kan dan het alleen maar vertolken van de cowboy-soul is ook „Monte- go Bay" opgenomen, een num mer dat gezien de Latijns-Ame rikaanse inslag eigenlijk hele maal niet op een l p. van Merle song staat Merle Haggard hoog genoteerd. Bij Capitol is zojuist een nieuwe langspeler van deze vertolker wan de cowboy-soulmaal niet op i verschenen ,.A portrait of Haggard zou moeten voorko Merle Haggard"Een goed por- men. Capitol ST-319: ...4 por tret. want hij brengt niet alleen trait of Merle Haggard". Merh de songs op de hem eigen wij- Haggard en The Strangers. effectief spel van de mogelijk- orgde heden van de drums als melo- dave- die-instrument. Het 12 minuten wereld door het aantrekken van de 18-jarige Anthony Wil liams als drummer in zijn nieuw te vormen kwintet. Met deze formatie, die verdei be stond uit bassist Ron Carter. Watermelon man Herbie Han cock- aan de piano en de legen- vallende tenorsaxofonist Wayne Shorter (Miles had ex-Thelo- nious Monk blazer Charlie Rou se op het oog. maar deze lift '1 op het laatste moment afwe ten). ging Davis op tournee en deed ook Amsterdam aan Onze indruk van de jonge Wil liams was toen: zeer be gaafd. maar nog te ongenuan ceerd. Nu we een jsar of wat verder zijn. heeft Tony zich losgemaakt van alle conventie- en een experimenteel trio ge formeerd met de Engelse gita rist John McLaughlin en zijn landgenoot Larry Young or orgel Op de Polydorelpet Emergency leggen zij een eer ste proef van bekwaamheid af Hun muziek valt het beste te kwalificeren als free jazz. De drie leden van The Tony Wil liams Lifetime zijn volkomen aan elkaar gewaagd en vooral eider Tony overtuigt ons met durende Where is het hoogte punt van belangwekkende, naar helaas niet voor iedereen toegankelijke muziek op de l.p Emergency. Earth and Fire De Haagse groep Earth and Fire doet het gewoon aardig. Hun eerste plaat op Polydor Seasons is een opname die spoedig hoog genoteerd zal staan. Niet alleen omdat dit een compositie van de op het ogen blik in Amerika vertoevende Golden Earring George Koov- mans is. maar vooral om de eigen inbreng van Jerney Kaag man (zang). Chris en Gerard Koerts (resp. sologit aai. zang en orgel, piano en zang. slag- gitaar en fluit). Cccs Kalies (drums) en Hans Ziekh. bas gitaar. Eigen teksten zijn sterk, getuige de b-kant (of de a- kant) Hazy paradise, een num mer van Cees en Hans. Het statussymbool 1 voert de vraag op e del verschuilt voor de legale i in de eerste rang de prijs; de han- rkt die ja- Luipaard. zonder enige andere functie dan versiering. een rem Maar de zaak is bijzonder ge compliceerd. Bij de bontproblematiek zijn drie groepen geïnteresseerden: Allereerst de samengestelde groep van jagers (en stropers), verwerkers en handelaars van huiden en de bonthan del: (en tweede daartegenover, de die renbeschermers die het onnodig doden en mensonwaardige methoden van do den willen voorkomen; de derde groep, kan zich in veel opzichten met de twee de verenigen maar heeft nog een an der doel voor ogen: het beschermen van de natuur tegen vernieling en ver arming door het uitroeien van diersoor- Bont: vooral versiering Dierevellen en planten hebben de pri mitieve mensen gekleed. Maar in de bronstijd dus eerder dan men meestal aanneemt, bestond de kleding al uit Schilderijen uit die tijd tonen niet al leen de schoonheid maai ook het pres tige van de „happy few"; het plebs kan men daarbij in grove kledij maar nooit in bont bewonderen! Rusland was eeuwenlang de voornaamste leveran cier, en is dat nog steeds, maar nu naast Noord-Amerika. Vóór de tweede wereldoorlog mocht bont in westerse landen nog een weeldeartikel heten, maar het is vandaag in brede kringen gewoon geworden, dal de vrouw zich in hel koude jaargetijde in bont hult. of zij dat nu doelmatig doet of niet! Dat het flatteuze bont ooit uit de mode zal raken, lijkt bijzonder onwaarschijnlijk Het vervangingsartikel „kunstbont" is een ander artikel, geen echte vervan ging. Evenais sinds de middeleeuwen 't dragen van bont aan een elite was voor behouden èn dus een duidelijk symboo' van hun status werd, is het vandaag nog mogelijk van bont een statussym bool te maken. En wel van het soort bont. Er is een heel verschil tussen een lamjasje van een paar honderd gul den en een luipaardmantel van 20.000 dollar! Wie geen vegetariër is zal geen principiële bezwaren maken tegen het doden met snelle en humane middelen van konijnen, schapen, lammeren, veu- jaarlijks 6000 gedood. Er is niets moe'i- lijkers dan hier tussenbeide te komen want een inheemse jager kan drie maanden leven van de opbrengst van een huid. Afrikaanse luipaarden zijn daarentegen modieus hoogst belang rijk. In '63 werden er 50.000 gedood de stropers drongen wildreservaten binnen. De huiden werden clandestien opgeslagen, illegaal over grenzen ge bracht. Niet meer dan 800 passeerder de douane! Er wordt geschat dat over 10 jaar geen Afrikaans luipaarc meer zal bestaan als er niets gebeurt 't Jachtluipaard of cheetah is uit Azi< al praktisch verdwenen zodat de India se maharadja's deze prachtige dierer zijn gaan betrekken uit Afrika. Halt via eergevoel Theoretisch is beperking op de jach mogelijk, maar controle in de uitgestrek. gers en stropers prikkelt. Dat hierbij weinig gewetensbezwaren worden gevoeld heeft 't schandaal van de zadelrobbenslachting (de zg. white- coats) in de arctische wateren aan het licht gebracht. Ook van 'n andere kant bezien, kan schade worden toegebracht door de Russen maar op 5 tot 8 duizend De Canadese bevers zijn zo iel bejaagd dat de bekende Hudson Bay Comp. in het verleden miljoenen vellen uitvoer de. Te laat bemerkte men dat de dieren met hun honderdduizenden beverdam- men overstromingen «hadden verhin derd. Daarom zijn hierna weer bevers uit Azië uitgezet! Nog andere wildsoor ten ontkwamen ternauwernood aan uit roeiing, maar telkens kon 'n internatio nale overeenkomst de soort op 't nipper tje redden. Nu spant het om het be staan van de ijsbeer en de gevlekte kat- achtigen. Ijsberen kunnen niet dienen, tot mantel, maar in Amerika is het erg chic 'n ijsbeervacht voor de open haard te leggen. Beroepsjagers, maar ook ama teurs richten het geweer op de snel verminderende exemplaren, de toeris ten met lange-afstandsgeweer vanaf hun plezierboot. Men is nog niet aan 'n schatting van het totaal aantal ijsbe ren gekomen. Een Nederlandse werk groep die op Spitsbergen zijn basis had heeft meegewerkt aan de telling die door 't wilelkeurige afslachten van wild. exemplaren wordt gehouden, door de Amerikanen hoger, maar waarvan jaar lijks ca. 1300 worden afgeschoten. Een berin brengt maar eens in de 2 jaar het voortbesf De Zuidamerikaanse jaguarhuid dient ook zelden tot mantel of garnering, al leen tot jachttrofee. Toch worden er Luipaard ten voeten uit. te jachtgebieden niet te realiseren. Hf zeldzaam worden van de soort jaagt d prijzen op en maakt stropers en smok keiaars vindingrijker en brutaler. Ec beroep op 't fatsoen van bonthandi en publiek is de enige oplossing. Verleden jaar heeft een der grootst bonthandelaren ter wereld, Kaplan i New York, het besluit genomen vooi lopig af te zien van de verkoop van lu paard, en jachtluipaardartikelen. Mi bewogen woorden riep Kaplan per i vertentie de vrouwen op mee te helpe aan de strijd tegen het verdwijnen deze elegante dieren. „Koop en geni van bont, maar spaar de te snel verdwi nende luipaarden en cheetahs!" Eve nobel was t besluit van dé Nederlanc se Stichting Bontwaarborg en de Fedi ratie van werkgeversorganisaties in h bontbedrijf om geen whitecoats te verwerken of te verkopen. Ons k< ninklijk huis en dat van Engeland het ben 't voorbeeld gegeven met 't besli geen „katachtigen meer te dragen. Voorbeeld dat niet zonder uitwerkii zal zijn op ijdeler vrouwen var afkomst. Synthetisch langharig materiaal Borg. Leuk

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10