KNAU is de modernste sportbond SCHAKER KUIJPERS AAN KOP IN „ZWAAR" GEZELSCHAP Hockeyteam dwong bewondering af Harings heerste als een veldheer in cycle cross ALLEEN DISTRICTEN BLIJVEN IN NIEUWE OPZET „OUD" 3 p Financiële steun voor topbiljarters Dames ook achter bord V. Oosterhout sterk in driebandentoernooi V. D. HULST TWEEDE IN TITELSTRIJD Tweede plaats in India (Van onze correspondent JTRECHT Het aanmoedigende applaus dat lonk toen voorzitter Frans Jutte het struc- uurplan van de Kon. Ned. Atletiek Unie in ijn openingswoord op de zaterdag in „Espla- ade" in Utrecht gehouden buitengewone Igemene vergadering schetste als een enorm tuk werk dat de modernisering van de bond eoogt en waarin de commissie veel verder gegaan dan zelfs het bestuur had kunnen ermoeden, bleek ietwat voorbarig. Niet alle gedelegeerden die zich moesten uitspreken ver „de grote omwentelingen" in de KNAU MAANDAG 19 JANUARI 1970 hadden de handen op elkaar gebracht. Er was en dat had men voorzien een groep pertinent tegen het verstrekkende plan van de commissie van vijf, waarvan KNAU's vice- voorzitter A. Koomen de praeses was geweest en zaterdag de woordvoerder was. Die groep liet er geen enkele twijfel aan bestaan wat haar standpunt was. Zodra voorzitter Frans Jutte had aangekondigd dat hij de algemene beschouwingen over het structuurplan opende stapte de woordvoerder van district zuid, de heer P. v. d. Heijden, naar het spreekgestoelte om onomwonden te stellen dat „zuid" perti nent tegen het plan was. Dat luidde een moei zame en vermoeiende vergadermarathon in, waarbij elk onderdeel van het plan in stem ming werd gebracht. Het was duidelijk dat een stemming over het plan als geheel geen kans van slagen had omdat er te veel punten in saten die tegenstand opriepen. Zo moest na vijfeneenhalf uur vergaderen de balans worden opgemaakt, waarbij bleek dat verre weg het grootste deel van de inhoud van het structuurplan was aanvaard maar een be langrijk punt was afgewezen. Het structuur plan beoogde o.m. het opheffen van de autonome districten. Volgens het plan zouden de in te stellen regionale werkcommissies van bovenaf moeten worden samengesteld. En dat ging niet door. De districten, wier aantal van negen werd teruggebracht tot vijf, blijven bestaan onder hun eigen, door de verenigin gen zelf gekozen, bestuur. Ondanks deze niet geringe aderlating kon structuurcommissie voorzitter Koomen na de vergadering met een enigszins moede klank in de stem zeggent „Ik ben tevreden. Er is nog iets meer uitgekomen dan ik had verwacht". In de bomvolle zaal, met opvallend »el topsporters, leek een enorm woor- engevecht op handen, toen de heer d. Heijden (district-zuid) ronduit stel- „Onze verenigingen zijn unaniem gen de teneur van het rapport, dat ctatuur ademt." Er klonk een afkeu- :nd gemompel in de zaal. Onverstoor- vervolgde de heer v. d. Heijden: IVe waarderen de goede punten in het ipport, we willen graag het aantal Istricten beperken en we willen ook unieraad." Maar hij had op zijn >st vele punten staan waarmee zuid absoluut niet eens was. Voorop het iheffen van de districten, waarover ïidelijk gedelegeerde Nico Lemmens „Ze weten niet hoe moeilijk it bij ons ligt. Tot nu toe hebben we tijd controversen tussen verenigingen oplossen, maar onze speciale •oblematiek moet door eigen, speciale worden behandeld. Bovendien adden we meer geleidelijkheid in het tvoeren van het plan gewenst en min- halsstarrigheid ten aanzien van en van o.a. ons district verwacht." Ook anderen Het handhaven van de districten was oor zuid verreweg het voornaamste, k bezweer u", aldus de heer v. d. Heij- i, „de districten te laten bestaan en functionarissen niet van bovenaf te oemen." De verlanglijst van voorts afwijkend ten aanzien vele andere punten, o.a. wijze van ikiezen van de unieraad, aantal ver sieringen per jaar, aantal kwaliteits- Is voor Topsport Contact Commis- Toen het later op stemmen aan- r>, leed zuid soms gesteund door uid-Holland, een deel van het oosten en >or Zeeland de ene nederlaag na andere, maar op een van de be- ngrijkste punten werd de zege behaald, allergrootste knelpunt voor zuid voor zoveel andere gedelegeerden ïens belangrijk, dat de districten AMSTERDAM Ernstige kritiek op het financiële beleid van de Kon. Ned. Biljartbond werd za terdag tijdens de jaarvergadering geuit door het district Amsterdam. De hoofdstedelijke voorzitter, dhr. Even vond de uitgaven voor het bondsapparaat veel te hoog en die voor het wedstrijdwezen te laag. Ook vroeg hij zich af of het nog wel verantwoord is een betaalde jeugdleider aan te houden voor een betrekkelijk klein groepje jongeren. Nu kost elk jeugdlid ons 50 gulden per jaar, vertelde hij. Alle finan ciële stukken werden tenslotte, na 'n kundige verdediging van bonds- voozitter Van Engelen, toch met ruim verschil in stemmen aange nomen. In het complex werd ook de voorgestelde contributie van 5 naar 6 gulden aanvaard. Bij de discussies bleek dat alom de gedachte leeft de topbiljarters fi nancieel bij te staan. Voorzitter v. Engelen had in zijn openingswoord laten doorschemeren dat de bond eventueel bereid zal zijn bij inter nationale kampioenschappen de Nederlandse deelnemers boven de voorgeschreven dagvergoeding van 15 dollar nog eens 5 dollar extra te geven. Een ander biljartprobleem, waar aan men iets gaat doen is het „drukken" van moyennes in voor wedstrijden. Een bestuursvoorstel werd aanvaard, waarbij aan de be trokkenen een keuzemogelijkheid wordt gelaten: of promoveren, of met het promotiegemiddelde toch nog in de finale uitkomen van het kampioenschap waarvoor de voor wedstrijden werden gespeeld. Twee onderscheidingen werden uit gereikt. De hoogste, de mr. D. E. Lionibeker, kwam voor een jaar in het bezit van de biljartvereniging „Union" in Heerlen, die dit jaar voor de twintigste keer in successie een kampioenschap kleinbiljart or ganiseert. Tot lid van verdienste werd uitge roepen de 79-jarige Arnhemmei Jan Broekhuijzen, die nog steeds in de ereklasse driebanden speelt Om zijn inschrijving voor de ko mende titelstrijd te ondersteunen, overhandigde deze veteraan ter vergadering zijn nieuwe goedkeu- ringsbewijs van het bureau voor medische sportkeuring in de Gel derse hoofdstad. in hun tegenwoordige vorm bleven ge handhaafd, dus met zelf gekozen be stuur en derhalve autonoom. Hierbij sloot onvoorwaardelijk aan dat de vaste (financiële) afdracht aan het district niet werd vervangen door het in het ray- port voorgestelde wedstrijdegalisatie fonds, waarop een beroep kon worden gedaan bij een eventueel deficit bij het organiseren van wedstrijden. De afdracht bleef, het fonds behoefde niet te wor den ingesteld. Sterk betoog Na de ontboezeming van de heer v. cl. Heijden had de heer Hofmeester (Z.-Holland) een lans gebroken voor het plan „we hebben als gedelegeerden destijds die commissie zonder op- of aanmerkingen aanvaard en dan moeten we ook aanvaarden dat er een structuur wijziging komt" en zette atleet Henk v. d. Horst namens de Topsport Contact Commissie in een rustig, gedegen en sterk betoog uiteen, dat het plan moest worden aangenomen maar dat de top sporters ook nog een kwaliteitszetel wensten in de nationaal technische com missie en de trainingsadviescommissie. De heer Brabers (Zuid-Holland) stelde dat de technische zaken niet onderge schikt gemaakt mochten worden aan de organisatorische en de heer Heyneman (Zuid-Holland, maar zichzelf betitelend als een dwarsligger en "privé" sprekend) had eveneens gepleit voor het laten voortbestaan van de districten in hun huidige vorm. Magistraal Dat alles was voor structuurcommis sievoorzitter Koomen aanleiding om in een magistraal betoog een pleidooi te houden voor wat hij noemde „de geloofs belijdenis van de commissie". Vooral het woord dictatuur lag hem zwaar op de maag. Ir. Kardaun (zuid), die verder het woord voerde omdat de heer v. d. Heijden de vergadering had moeten ver laten wegens een bijeenkomst elders, die hij moest leiden, zwakte die uitdruk king van zijn voorganger af, maar bleef hameren op handhaven van de districten. Bij de stemming over de vele onder delen van het plan bleek steeds duide lijker dat sommige gedelegeerden niet beschikten over „de grote visie". Zij doorzagen niet de grote lijn van het plan maar verloren zich in het verdedi gen van regionale belangetjes. Zij maak ten het geheel ondergeschikt aan detail punten, waarvan meermalen was betoogd dat dit kwesties waren om te zijner tijd „bij te sturen". Achtereenvolgens zij het soms na kleinzielige betogen van tegenstanders, die de vergadering niet weinig degradeerden en na enige kunst grepen van achter de bestuurstafel, werden de volgende (belangrijkste) voor stellen aanvaard i het aantal van negen districten wordt teruggebracht tot vijf met behoud van eigen gekozen bestuur; de unieraad zal bestaan uit 42 leden, waarvan een kwaliteitszetel voor de topsporters (rest: 11 bestuursleden, uit elk van de vijf districten 2 leden, die in hun district de meeste stemmen ver garen en de overige naar verhouding van het aantal stemmen maar dan over alle districten; behalve de algemene jaarvergadering worden er drie unie- raadsvergaderingen per jaar gehouden, die worden voorgezeten door unievoor zitter Jutte; de unieraad benoemt in de twee technische commissies senioren en junioren 3 leden en voorts dient de unieraad een voordracht van zes in, waaruit het bestuur er nog eens drie kiest, terwijl de voorzitter van beide fcc.'s wordt gekozen door de unieraad, waarna de t.c.'i uit 7 personen bestaan; Niet tevergeefs Waarna voorzitter Jutte niet zonder een zucht kon vaststellen: „Het was een zware middag, maar niet tevergeefs." De Koninklijke Nederlandse Ateltiek Unie is de modernste sportbond in Ne derland geworden, waarin de topsporters zowel als de leden (via hun vertegen woordigers in de unieraad) rechtstreeks met hun bestuur aan tafel gaan zitten. Niettemin is de oude sfeer geen voltooid verleden tijd. Men heeft nog niet de moed gehad het grote geheel te laten prevaleren boven de toch altijd onderge schikte eigen belangen. Ook district zuid niet. Daardoor kon het structuur plan, dat van brede visie en zeker van moed getuigt, niet voor honderd procent worden doorgevoerd. WIJK AAN ZEE De Nederlandse oud-kampioen Frans Kuijpers staat, na vijf ronden, in de grootmeestergroep van het 32ste Hoogoventoernooi op een ge deelde eerste plaats, met 4 uit 5. Zijn concurrenten zijn de grootmeesters Iv- kov en Taimanov en de Fin Westerinen. 't Was gisteren uitermate druk. Honder den spelers en bezoekers versperden de doorgang naar hotel Kennemerduin, waar 4 etages voor de wedstrijden in gebruik zijn genomen. In de demonstratiezaal gaf de international Bouwmeester toe lichting op alle partijen In de grootmees- tergroep, terwijl elders de internationa- led amesgroep met 12 speelsters uit 9 landen, de eerste ronde speelde. In de grootmeestergroep, waar op nieuw enorm fel is gestreden trok voor al de ontmoeting Benko-Westerinen de aandacht. De Amerikaan was op winst uit, maar hij geraakte zodanig in tacti sche omsingelingen verstrikt, dat de par tij in zekere mate ontijdig voor hem ver loren ging. De Rus Planotov smaakte voor het eerst het genoegen van de overwinning. De kampioen van Nederland, Hans Ree moest daarvoor zijn koning „inleveren". Vrij gemakkelijk werd de Joego-Slavi- sche grootmeester Janosevic door de Rus Taimanov uit positie gespeeld. Het wordt steeds duidelijker, dat Taimanov heel hoge ogen wil gooien. De aandacht trok ook Bobotsov, de on opvallende Bulgaar die de eeuwig ac- Arnold Rood zwom record NAARDEN Arnold Rood van 't IJ heeft gisteren in Naarden het nationale record 100 meter vlinderslag 25 meter- banen verbeterd en gebracht op 58,6 se conden. Het oude record stond sinds 18 september 1962 op naa mvan Jan Jis- koot, die in Parijs na 59,9 seconden aan tikte. tieve Kurajica vrijwel omver" liep. De winnaar kwam er door op vijftig pro cent, welke score vermoedelijk ook be reikt zal worden door grootmeester Don- ner, wiens hangpartij tegen Cortlever al leszins gunstig staat. In de meestergroep blijft „er-op-of- eronder" het parool. Koploper Hartoch speelde voorzichtig. Hij remiseerde met de Engelsman Clarke. Hartoch deelt de eerste plaats met de Zweed Andersson die harhandig Van Scheltinga ver sloeg en de Spanjaard Medina, wiens zwakke start de laatste dagen fors is ge compenseerd. Zijn winst op Piket kwam in het verre eindspel ietwat onverwacht tot stand. Dames gestart In de internationale damesgroep is landskampioene Ingrid Tuk begonnen met een zege op landgenote Rie Timmer. Eveneens zegevierde de 20-jarige Rus sin Nana Alexandria, die zonder meer als favoriete wordt beschouwd. De uitslagen van de gisteren gespeelde par tijen zijn: Grootmeestergroep Afgebroken partij vierde ronde Donner— Kuijpers 0—1. Vijfde ronde: Cortlever (Ned.)—Donner (Ned.) afgebr., Kavalek (Tsj.-Sl.)—Hort (Tsj.- Sl.) 1A—%, Bobotsov (Buig.)—Kurajica (Joeg.) 1—0, Langeweg (Ned.)—Fillp (Tsj.-Sl.) vj—v-, Janosevic (Joeg.)—Taimanov (Rusl.) O-a, Ben koe (V.S.)—Westerinen (Flnl.) 0—il, Platonov (Rusl.)—Ree (Ned.) 1—0, Kuijpers (Ned.)—Ivkov <JDeg'st^d^n Tali... 5/6. Hort, Kavalek 3; 7/8. Bobotsov, Kurajica 2%; 9/1'i', Benkoc, Filip, Ree 2; 12. Donner 1V> Dnt. en il afgebr.; 13. Platonov i%; 14. 1 pnt. en 1 afgebr.; 15/46. Janosevic, Andersson (Zwe.)—v. Scheltinga (Ned.) Day (Can.)—Antunac (Joeg.) 1—0; Piket (Ned.) Medina (Sp.) 0—u'; Forintos (Hong.)—Sokolov c (Joeg.)—Doda (Polen) 1— Eerste ronde: Venka Assenova (Buig.)— Irena Cohn (W.-Dld.) 1—0; Rie Timmer (Ned.) —Ingrid Tuk (Ned.) 0—1; Stepanka Vokralova (Tsj.-Sl.)—Pepita Ferrer (Sp.) 01; Ruth Cardoso (Braz.)—Nana Alexandria (Rus.) 0—4; iK-nryk;. Konark-v (Sl.i-Corrie Vreeken (Ned.) Fenny Heemskerk (Ned.)—Ma ria Teodorescu (Roem.) ■ajlca (Joeg. Damegambiet. fl. d2d4 d7—d5, 2. c2c4 e7—e6, 3. Pbl—c3 Lf8e7, 4. PgV—f3 Pg8—f6, 5. Lol—gS h7—h6, 6. Lg5xf6 Le7xf6; 7. e2—e3 0—0, 8. Tal—cl c7c6, 9. Lfl—d3 Pb8—d7. 10. c4xd5 c6xd5, 11. 0—0 b7b6, OS. Ddle2 a7—a6, 13. e3—e6 Lc« b 7 14. e-i e5. Lf6 e/7, 15. Pf3 d2 TfB es, 16. f2 f4 Pd7 f8. 17. De2—h2 Le7—b4, 18. Tfi—f3 f7—f5. 19. g2—g4 f5xg4. 20. Tf3g3 Te8—e7, 21. Tg3xg4 Kg8—h8, 22. Kgl—ha Dd8e8, 23. DhS—h3 Pf8—h7, 24. Pd2—f3 Lb4xc3, 2S.b2xc3 Ta8—C8, 26. Tel—gl Lb7c6, 27. Pf3—h4 TeT— a7, 28. f4—f5 Lc6—b5, 29. Ld3xbS afixbS, 50. Ph4—g6| Kh8—gS, 31. £5—f6 Tc8C7, 32. Dh3xh6 Ph7xf6, 33. Dh6—h8f Kg8—tl, 34. eSxfS De8xh8, 35. Pg6xh8t Kf7xf6, 36. Tgaxg7f Kf6efl, 37. Tg4XgS Ke7—d6. 38. Ph3—f71- Zwart geeft op. ROTTERDAM Dank zü een beter gemiddelde dan Hennie de Ruiter (0.903) en Jan Doggen (0.861) heeft Cecs van Oosterhout (0.925) de nieuwe Waldabeker inzet van een jaarlijks toernooi voor driebandenspelers in het Groothandels- gebouw in Rotterdam veroverd. In de finale van het toernooi versloeg Van Oosterhout de Nederlandse kam pioen Jan Doggen in 72 beurten: 6052. Zijn beste partij had Van Oosterhout tegen de Bredanaar Tiest Brosens ge speeld, die in 39 beurten kansloos was. Van Oosterhout zal echter, ondanks dit succes, over 2 maanden niet uitkomen in het nationaal driebandenkampioenschap in Tilburg. Hij blijft bij zijn eerder ge nomen besluit om niet meer in officiële kampioenschappen mee te spelen. De jonge Brabander Rlni van Bracht viel na de eerste ronde van het toernooi wegens griep uit. De eindstand Is: I. Van Oosterhout (Uit hoorn) 12 pnt.. 9 hs. 0.915 alg. gem.; 2. De Rui ter (Waaldwljk) 42 6 0.903: D. Doggen (Heerle) 12 9 0.861: 4. Brosens (Breda) 00 8 0.851; 6. Popeyus (Zwijndredht) 8 6 0.890 6. Soeterboek (Kaatsheuvel) 8 40 0.822; 7. Teegelaar (Rotter dam) 4 114 0.726; 6. Van Aart Rotterdam) 4 00 0.726; 9. De Jong (Rotterdam) 2 7 0.711. i een, twee en drie onderweg (Van onze sportredactie) LOOSDUINEN „In de bochten had ik nogal wat moeite. Met dat draaien is Huub Harings sneller. Toch had ik kun nen winnen, maar toen ik halverwege de tiende en laatste ronde in derde positie lag, demarreerde Harings, Wildeboer liet een gat vallen en het was gebeurd. Mis schien had ik hem nog kunnen pakken als er nog een ronde te rijden was ge weest", aldus amateur cyclecrosskam- pioen Cock van der Hulst, die gisteren op Ockenburgh vast van plan was de vijfde erosstitel aan de Zuidlimburgse prof Harings te ontfutselen. Dat lukte niet, want v. d. Hulst (1968 winnaar op Duin- rell) moest ervaren dat de kleine uit Sibbe in het voordeel was. Huub Harings, een van de kleinsten uit het omvangrijke veld, dook veel gemakkelij ker de bocht in dan zijn concurrenten. En er waren nogal wat bochten in het parcours, waarin twee heuvels van portantie en rul zand al in de eerste de het veld uiteen sloegen. De definitieve scheiding leek al na de eerste doorkomst tot stand te zijn gekomen. Van der Hulst en Harings reden zij aan zij, terwijl Her man Zuiderduin merkte dat zijn blessure, opgelopen tijdens het Zuidhollandse kam- BOMBAY Het Nederlandse hockeyteam is er niet in geslaagd het internationale toernooi in Bombay winnend af te sluiten. In de finale werd met 34 van VVest-Duitsland verloren. Maar be wondering voor de Oranjcploeg heerste alom. Het begon het toernooi zwak. maar herstelde zich zo sterk dat alsnog mogelijkheden in zicht kwamen zich in de finalepoule te spelen. En Nederland heeft die kans met beide handen gegrepen. Door zowel de wedstrijd tegen de Belgen als de West- Duitsers in winst om te zetten plaatsten de Ne derlanders zich zowaar in de halve finales en ver richtten daarin wederom een magnifieke prestatie door met 11 gelijk te spelen tegen India A. In deze stand kwam ook in dc verlenging geen wijzi ging en zodoende moest het lot de beslissing bren gen welke van de twee teams in de eindstrijd zou uitkomen. Het lot was Nederland gunstig gezind: voor de eerste keer in de geschiedenis van het In diase hockey kon de nationale ploeg zich niet kwalificeren voor de finale van een in eigen land gehouden toernooi. Ook de b-ploeg van India niet. die in de andere halve finale met 10 van West- Duitsland verloor. India had tegen Nederland, dat met snelle uit vallen probeerde succes te behalen een aanwijs- Daar overwicht. Voor rust nam India een voor sprong uit een korte hoekslag, ontstaan door een overtreding van Van Staveren, die in het gedrang in de cirkel niet kon voorkomen dat hij de India se rechtsbinnen Rammoerti afhield. Rechtsachter VInod Kumar maakte het doelpunt uit de hoek- Ook na de rust bleef India sterker, maar de Ne derlandse verdediging, die eerder in het toernooi India-A al op 00 had gehouden,brak de aan vallen geregeld af, mede omdat India zijn hoge Tempo in de cirkel niet kon volhouden. De Neder landse aanvallen, herhaaldelijk opgezet door Frans en Jos Chrlstis waren gevaarlijk Uit een van die snelle tegenstoten kreeg ook Nederland dertien minuten na rust een straf corner, waaruit Bolhuis gelijk maakte. Het Nederlandse elftal bestand uit: Sikking, Ni co Spits en Van Staveren; Kranenberg, Weemers en Toebosch; Frans Christis, Frans Spits, Bolhuis, Ebbens en Jos Ghristt». Uitgeput De laatste wedstrijd was teveel voor de uitge putte Nederlandse formatie. Vier wedstrijden in vier dagen was een te zware opgave voor de ploeg, die na een matig began verrassend terug kwam in diit toernooi. In de hitte van de late middag batraden Neder land en West-Duitsland ten aanschouwen van meer dan tienduizend toeschouwers het veld. Eén speel - helft konden de Nederlanders hun tegenstanders weerstaan. Zelfs kreeg de ploeg tegen de sterke re tegenstanders aanvankelijk goede kansen. De hechte defensie met KeLler al-s laatste verdediger en doelman Rott in zijn beste vorm, bleek echter onneembaar. Frans en Jos Christi-s deden opbou wend goed werk, in de cirkel ontbrak echter hel beslissende schot. Na de hervatting waren de Duitsers echter vol komen superieur. Ze namen bezit van het mid denveld, Schmidt en Josten groeiden tot grote hoogte. Vergeefs trachtte Nederland de ongelijke strijd tot een goed einde te brengen. Spil Piet Weemers kwam in grote moeilijkheden en zeven minuten na de hervatting leverden fouten in de Nederlandse verdediging de eerste Duitse treffer op. Na een tweede korte corner schoot Wagnei hard in en tussen de benen van Nico Spits door ging de bal in het doei. Met de voet. De tegenstand was gebroken. Amper vijf mi nuten later vergrootten de Duitsers met een doel punt. een schoonheidsprijs waard, de voorsprong w>t 20. Een weergaloze dribble van Vos resul teerde in een Juiste pass waaruit Kittstein met een snelle reactie scoorde. Nogmaals poogde Ne- aerland de wedstrijd een ander aanzien te geven Wel werden enkele goede aanvallen opgezet, maar ae steun vanuit het middenveld was onvoldoende om succes te kunnen opleveren. Twee goede scho ten na lange corners vonden doelman Rott op hun Toen was de strijd in feite gestreden. Verder aan Individuele acties van Jos Christis, Frans en Nico Spats kwam Nederland niet meer. Een doel punt van Nico Spits, gescoord uit een strafcorner, werd wegens 'snijden' afgekeurd. Zeven minuten voor tijd viel de derde Duitse treffer. Daarbij ont ging het de scheidsrechter, dat de bal tevoren tij dens de doel worsteling met de voet was gespeeld. De opstelling van Nederland was: Sikking, Nico Spits, Van Staveren, Ebbens. Weemers, Toebosch, Frans Christis, Frans Spits, Jog Christis, Bolhuis en Nolet De finale van het hockeytoernooi in Bombay ging tussen Nederland en West-Duitsland. Op de (tele)foto Nico Spits (links) in duel met Thelen. De eindstand: 1. West-Duitsland, 2. Nederland, 3. India B, 4. India A (de strijd tussen de belde In diase ploegen leverde een zege van 10 voor het B-team op). pioenschap van vorige week op Duin rell, dan wel niet zijn trainingsritme had ver stoord, maar wel een venijnige handicap was in deze wedstrijd. „Het fietsen ging nog wel maar als ik moest lopen, voelde ik de pijn weer opkomen. Ik heb het niet willen forceren". Deze week heb ik de K.N.W.U. gebeld of ik alsnog naar het wereldkampioen schap in Zwolle kan. Dat is wel mogelijk, werd gezegd, mits je de rit nitrjjdt. Wel. dat heb ik gedaan. Maar ja, je weet nooit of ze er weer op terugkomen. Het is im mers maar een telefonisch gesprek ge weest", aldus Zuiderduin. Toegetakeld Hij kon het leidende duo niet bedrei gen; de jeugdige Ger Wildeboer uit Apel doorn wel. „In het begin ging het vrij moeilijk. Twee keer moest ik afhaken, maar toen ik halverwege weer bij was gekomen, heb ik ze voorlopig niet meer laten gaan. Een kilometer vóór het einde ben ik tenslotte losgereden. Ik kon Harings niet meer bijhouden toen hij begon te sprinten", zei de meest toe getakelde renner van het gezelschap met een besmeurd gezicht Verrassend bleef hij een andere favoriet voor de titel, Cor Rutgers, wel vóór. Rutgers draaide van het begin af stroef en heeft voortdurend getracht een kloof te overbruggen, die tenslotte zou aangroeien tot ruim 1 mi nuut. Vooral het klimmen scheen zijn krachten te slopen. Al in het begin kroop hij krampachtig naar boven. Juist daar lieten Harings, Van der Hulst en Wilde boer hun vakmanschap zien. Vloeiend Zij forceerden zich niet, want de af wisseling van fietsen en lopen gebeurde ln één vloeiende beweging en verried geen enkele vermoeidheid. Bij Harings, te lichtgebouwde lustrumkampioen, die aan zijn vijf nationale titels eindelijk wel eens de wereldtitel wil toevoegen, ging dat nog het soepelst. Terecht merkte Van der Hulst op: „Hoe moeilijker het parcours, des te meer is Harings in het voordeel". De verwachting was, dat Ockenburgh niet zo zwaar zou zijn als Sibbe vorig jaar. Daar hadden de renners te maken gehad met gladheid, als gevolg waarvan ze niet zoveel risico's durfden nemen. Maar,ook in „een uitwedstrijd" bleek Harings moeilijk te verslaan. Slechts één keer gaf hij het initiatief prijs: Vier ronden vóór het einde reed Cock van der Hulst hem op behoorlijke afstand. Maar in het overige gedeelte van de wedstrijd, en vooral in de openingsronde, zagen de voor een veldrit opvallend veel toeschouwers, Harings heersen als een veldheer. De uitslag was: L H. Harings (Sibbe) 25 km In 59 min. en 20 sec.: op 5 seconden: 2. Van der Hulst (Zoeterwoude)3. Wildeboer (Apel doorn): op a.16: 4. Rutgers (Naarden); op 2.02: 3. Zoontjes (Tilburg); op 2.27: 6. Spetgens (So meren); 7. Hoven (Deurne): 6. Van dor Valk (Zandvoort); op 3.10: 9. Steekers (Noordwij- kerhout); op 3.59: s (Vreeland). Zijderlaan won cross BREDA Jan Zijderlaan (Gouda) heeft gisteren in Breda voor de derde achtereenvolgende maal de nationale cross van Sprint gewonnen. Hij legde het 7600 m lange parkoers in het Ulvenhout- Bos af in 22 minuten en 14 seconden. Haico Scharn (Ciko '66) bezette op elf se conden de tweede, plaats. Bij de dames, die 1300 m liepen, zegevierde Elly Ernest (Thor). De uitslag bij de hei 1. Zijderlaan '66) 22.25.0; De Bruyn (AVR): 6. Vonk KITZBUEHEL De Fransman Pa trick Russel is winnaar geworden van de Hahnenkamm skiwedstrijden, die gis teren te Kitzbuehel zijn beëindigd. Rus- von de slalom met een totale tijd twee manches van 110, 77 secon- /oor de Italiaan Gustavo Thoeni, die tot 111,27 seconden kwam. De Fransman leidt tevens in de competitie om de we reldbeker. Hij heeft 126 punten, Thoeni staat met 107 punten tweede.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9