Open communie bleek geslaagd experiment OVERHEID MOET DEELNEMEN IN BANKEN EN VERZEKERINGEN Achttien doden door mijn vol kogeltjes Tyfus aan boord van Oronsay Brody I,gaf geld weg in dope- tóestand Graf Marx beschadigd Rumoer in kerk van Haarlemse bisschop Nederlander uitgewezen uit Cuba Standbeeld Jan Palach in Rome Maan is oud ruimteschip. Katerdag in Engeland Congres Partij van de Arbeid: Nationale gezondheidszorg noodzakelijk Zoeken naar slachtoffers brand wordt gestaakt r, AANDAG 19 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 IAIGON (AP) Achttien personen i vandaar gedood en 35 gewond tóen i met kogeltjes geladen Claymoremijn de Vietkonr in een kolonne van idvietname.se officierscadetten ont- fte. )e cadetten, van de militaire academie Thu Due, even buiten Saigon, waren een compagnie van tussen de 150 en juist aan de ochtendoefeningen |onnen toen de mijn in hun midden Plofte. De Claymoremijn is door mid- •an een elektrisch ontstekingsmecha- e van een afstand tot ontploffing ANC OU VER (AP) Het aantal ty- gcvallen aan boord van het passa- rsschip Oronsay van de P. and O. Li- blijft stijgen. De dienst voor de volks- tondheid te Vancouver probeert de ba- endrager aan boord van het schip op bij twaalf bemanningsleden passagiers tyfus is geconstateerd, wordt dat de toestand aan het schip zal verergeren. Het ital geconstateerde en verdachte ge ilen van tyfus in de Verenigde Staten Canada bedraagt thans veertig. De este patiënten zijn bemanningsleden, grote probleem is, dat een bacillen- r de ziekte op anderen overbrengt, er zelf geen symptomen van ver- De Oronsay ligt sedert woensdag vrijwillige quarantaine in Vancouver. Bank verzilvert cheques niet JEW YORK (AP) De jonge Ame- ikaanse miljonair-filantroop Michael Irody, heeft in een vraaggesprek met e New York Times verklaard, dat lij onder invloed van verdovende oiddelen was toen hy beloofde zyn rfenis van 25 miljoen dollar weg e zullen geven, alleen om de mensen lelukkig te maken. Het was een idee dat steeds sterker .erd. Ik was onder invloed van ver eende middelen en ik kreeg zomaar idee", zo zei hij. Brody jr. die deel van een margarinefortuin eeft geërfd, heeft zich vorige week teziggehouden met het uitschrijven an cheques voor mensen die dach-. en zo hard geld nod is te hebben, f lat zij daarvoor 'n reis naar Brody's voning nabij New York overhadden, n een optreden voor de Amerikaanse rievisie heeft Brody gisteravond ech- er toegegeven dat zijn liefdadigheids- heques niet door de bank verzilverd uilen worden. Tegenover de pers ei hij hierover: ..Wat heb ik de ereld te pakken gehad 7,ij denken at ik Jezus Christus ben )onderdag had Brody de wereld aten weten dat hij zijn erfenis vilde weggeven en prompt be- de belegering van zijn huis i Paddington Road. De telc- n stond er niet stil en het ene het andere telegram werd bezorgd i mensen die meenden n beroep op weldadigheid van Brody te kun- ien doen Op een gegeven ogenblik at hij omringd door 15 vreemden :heques uit te schrijven aan de keu- tentafel. Met nog slechts drie cheques ii i, INCIDENTEN IN BREDA Pamflet van Michaël-legioen BREDA (ANP) Dc open (en avondmaalsviering die zondagoch tend in een groot aantal Bredase kerken werd gehouden, is over het algemeen sue- cesvol verlopen, aldus een woordvoerder van het bisdom Breda. Er hebben zich wel enkele incidenten voorgedaan. De opzet hierbij was dat katholieken protestantse avondmaalvieringen en woorddiensten zouden bijwonen en dat protestanten in katholieke kerken de com munie zouden meevieren. In een der ge reformeerde kerken bleek zelfs de hellt van de 400 plaatsen door katholieken be zet. Van de zijde der Bredase afdeling van het Michaellegioen werd bij de ingan gen van de deelnemende katholieke ker ken een pamflet verspreid, waarin het legioen scherp stelling nam tegen de in ter- en open communiediensten. Oud-lan delijk bestuurslid van 't legioen, de heer E. Sadee uit Breda, voerde hiernaast een persoonlijke actie. In de bisschops kerk las hij tijdens drie missen de ver klaring voor die het secretariaat voor de eenheid op 13 januari verspreidde, en waarin gezamenlijke eucharistie- of avondmaalsvieringen volgens de richt lijnen van 1967 nog steeds verboden zijn. In deze verklaring werd ook gezegd dat de paus zich op 12 november 1968 keerde tegen „overhaaste initiatieven op het gebied va LONDEN (AFP) Het graf van Karl Marx, dat zich bevindt op een kerkhof in de Londense wijk Highgate, is gisteren bij een bomaanslag beschadigd. Het borstbeeld van Marx. dat op het graf staat, weid gehavend. Op de sokkel zijn hakenkruisen geklad. De geestelijken in de bisschopskerk weigerden de heer Sadee aanvankelijk zijn verklaring te laten voorlezen Maai toen deze dit toch deed, liet men hem ongestoord zijn gang gaan. Omdat de gesstelijken moeilijkheden vreesden werd de heer Sadee tijdens de volgende missen in de gelegenheid gesteld zijn verklaring voor de microfoon af te leggen. Een po ging van hem dit ook te doen tijdens de laatste mis in de Petrus en Pauluskerk werd door twee ordecommissarissen ver ijdeld. die hem de kerk uit begeleidden. Tevoren had de heer Dadee in de kerk toestemming gevraagd om zijn verkla ring te mogen afleggen Dit werd hem door de dienstdoende geestelijke gewei gerd „omdat hij hiertoe geen toestem ming had van het parochieberaad" In de andere deelnemende kerken de den zich geen moeilijkheden voor. De be langstelling voor het experiment, dat op deze schaal nog niet eerder werd uitge voerd, was over het algemeen groot. Ook kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders werkten eraan mee. Zo bezocht de deken van Breda een gereformeerde dienst, de gereformeerde voorzitter van de Breda se werkgemeenschap van kerken een ka tholieke dienst en ds. Van den Bosch en zijn volledige hervormde kerkeraad. eveneens een katholieke dienst. Bisschop Ernst van het bisdom Breda heeft zich van dit experiment, dat was opgezet in 't kader van de bidweek, ont houden. Zijn standpunt is dat het hier een plaatselijke activiteit betreft en niet een belang van het gehele bisdom. Tevoren had de bisschop ook afstand genomen van een persoonlijk verzoek van de heer Sadee om een verbod te laten uitgaan te gen de viering in de katholieke kerken. De bisschop liet hem weten, dat dit toch niet meer geëffecteerd zou kunnen wor den. Dit werd door de heer Sadee bestre den, In een telefonisch onderhoud met de bisschop verweet de heer Sadee hem ook. dat hij door zijn wijze van bestuur de gelovigen in Breda „ten verderve Een aantal ouders uit Breda is ont stemd, omdat naar hun zeggen hun kinderen van de zijde van het Michael legioen waren benaderd om pamfletten aan de kerkdeuren uit te delen onder het voorwendsél dat het om kerkboekjes ging. De kinderen zijn later getrakteerd op pannekoeken. De heer J. P. van den Hout, die zich contactpersoon van het Michaellegioen in Breda noemt, ont kende. dat kinderen onder een voor wendsel zouden zijn geworven voor het uitdelen. Opgelucht hebben de heer en me vrouw Kobierski hun tweelingdoch ters uit een ziekenhuis in Boston (VS) gehaald. De kinderen waren aaneengegroeid geboren, maar drie dagen later, 26 oktober 1969, van elkaa,r gescheiden. STUDENT UIT KERK GEZET HAARLEM (KNP) De Nederlandse bisschoppen achten zich niet in eerste in stantie bevoegd op het gebied van het onderwijs aan docenten en ouders, geor ganiseerd in de Nederlandse katholieke schoolraad. Dit heeft mgr. Th. Zwart kruis van Haarlem zondag meegedeeld toen hü tydens de eucharistieviering in de Sint-Jozefkerk in Haarlem werd aan gevallen door leerlingen van de katho lieke pedagogische academie te Bever wijk over zijn houding inzake het conflict De bisschop ging kort in discussie met een vertegenwoordiger van enkele stu denten. Jan van Galen. Hij stelde echter voor elders dieper op de zaak in te gaan Op voorstel van de koster, die met een glaasje water kwam toeschieten trok de bisschop zich glimlachend terug pastorie, toen het in de kerk tot een bot sing kwam tussen parochianen en de student. Enkele kerkgangers verzochten du jon geman de kerk te verlaten. Toen hij hier aan aanvankelijk geen gevolg wilde ge ven, werd de jongen uit' kerk gezet. In tussen verscheen de politie, waarna de dienst kon worden voortgezet. Op ver zoek van de bisschop is bij de Haarlemse politie geen aangifte van ordeverstoring ROME (Reuter) In Rome is giste ren in tegenwoordigheid van de burge meester en talrijke andere belangstel lenden in het olympisch dorp van de stad een standbeeld van de Tsjecho- Slowaakse student Jan Palach onthuld, die een jaar geleden zelfmoord pleegde uit protest tegen het Russische optreden tegen de liberale beweging in zijn land. De inscriptie op het vier meter hoge beeld luidt: „jan Palach offerde zich op uit liefde voor de vrijheid". Man met tweede ruilhart maakt het goed ANN ARBOR (AP) De 44-jarige Ge rald Rector, die een tweede harttrans plantatie heeft ondergaan, maakt het vol gens de berichten uitstekend. Hij ademt nu zonder enige hulp. Artsen van het academische ziekenhuis in Michigan verrichtten de tweede hart-, transplantatie vrijdag, toen Rector symp tomen begon te vertonen van afstoting van het hart dat hij door een operatie in maart had gekregen. Rector,is de derde mens. die twee nieuwe harten heeft ge kregen. MEXICO (AP) De Nederlandse jour nalist Pieter van Bcnnekom. die voor een Engelstalig blad werkt, is vrijdag uit Cuba gewezen. Gedurende zes dagen is hij op Cuba voortdurend onder bewaking geweest. Hij verleide dat zijn bc-n'-er zelfs in dezelfde hotelkamer had gesia- De Nederlanders hebben slechts een paspoort nodig om als toeristen O-ba 1 n- nen te komen. Van Bennekom vertelde dat drie andere Nederlandse jouinw'ls- ten drie maanden geleden Cuba hadden bezocht en daar zonder visa hadden mo gen werken. Na zijn aankomst op 9 januari was Van Bennekom van het vliegveld ii.tt een hotel overgebracht en de volgende morgen naar het ministerie van Buiten landse Zaken overgebracht voor een ge sprek met een ambtenaar van de pers afdeling van het ministerie. Dede wei gerde Van Bennekom toestemming om journalistiek werk op Cuba te doen, maar hij vond het als toerist verbleef. Tot 12 januari had hij zich vrij in Havan na kunnen bewegen. Toen werd hem meegedeeld- dal -hij onder voortdurende bewaking zou worden gesteld. Donder dag had hij de aanzegging gekregen dat hij de volgende dag moest vertrekken Inleidend proces zaligverklaring van pater Pio ROME (KNP) De H. Stoel heeft toe stemming gegeven, om een inleidend pro ces tot zaligverklaring van pater Pio te beginnen. Australië door cycloon Ada geteisterd BRISBANE (Reuter) Op twee eilan den voor de kust van Queensland, die x*- terdagochtend zwaar geteisterd zijn door een cycloon, wachten ongeveer 600 men sen op redding. j Vanmorgen is een reddingsoperatie be- I gonnen om hen te evacueren van de va kantie-eilanden Hayman en Daydream, ongeveer 160 km ten noorden van Bris bane. Vergezeld van windstoten van meer dan 160 km per u. en huizenhoge golven, heeft de cycloon Ada slechts een gebouw op het eiland Daydream laten staan. On geveer 150 personen moesten in noodon- derkomens op redding wachten Op het eiland Hayman. waar geen elektriciteit I meer is en de riolering en waterleiding zwaar beschadigd zijn. hebben verschei dene personen verwondingen opgelopen. De Russen mogen de Amerikanen dan niet verslagen hebben in de race naar de Zee der Stilte, maar ze liggen voor in de westerse competitie, die aan het onderzoeken is hoe de maan om de aarde gekomen is. Twee „volwassen wetenschappelijke I onderzoekers", Vasin en Sjerbakov heb- ben uit de laatste Amerikaanse ontdek- I kingen geconcludeerd, dat de maan eens een ruimteschip geweest is dat door een andere beschaving naar de aarde is ge zonden. „We begrijpen hoe fantastisch en on gelooflijk deze hypothese is", zeggen ze. „maar wij zijn er aan gewend om wetenschappelijk te denken. En hoe die per we de massa informatie over de maan bestudeerden, die door de mens verzameld is. des te meer raakten we er van overtuigd, dat er geen enkel feit is, dat onze veronderstelling tegenspreekt". Amerikanen c'oor Vietkong geëxecuteerd SAIGON (AFP) Een Amerikaanse 're woordvoerder in Saigon heeft verklaard dat de Vietkong in 1966 twee merkaanse militaire adviseurs van de Zuidviotnamese strijdkrachten heeft te- :-~'7tgesteld. D? stoffelijke resten van een luitenant en een sergeant zijn op 24 dec. 'I door een patrouille Amerikaanse Mariniers opgegraven na aanwijzingen van dorpelingen. De woordvoerder noemde het betrok ken dorp niet. maar het zou zich in het gebied van Hue bevinden. De gevangenen werden verscheidene dagen van dorp naar dorp gesleept, waar zij aan de bevolking werden getoond, aldus dc militaire woordvoerder. Pater Pio da Petrelcina ofm cap. stierf in 1968 in zijn klooster in st. Gióvanni Rotondo. Hij was gestigmatiseerd en werd door het volk als heilig beschouwd LONDEN (Reuter) In een officieel rapport, dat vandaag gepubliceerd is. wordt gezegd dat Engeland gevaar loopt overspoeld te worden door een golf van alcoholisme. Het rapport waarschuwt dat er een „stilzwijgende verstandhouding" bestaat tussen de industrie en de maatschappij om ..de ware ernst van het drink- probleem te verdoezelen" en schat dat het alcoholisme het land jaarlijks 250 miljoen pond sterling (ruim 2 miljard gul den) kost als gevolg van absenteïsme en andere, met alcohol verband houden de oorzaken: op maandag, „katerdag" verschijnt een kwart miljoen mensen niet op het werk. omdat zij te diep in het glaasje hebben gekeken. Michael Brody in gesprek met een vrouw, die duizend dollar vroeg om de verpleegkosten van haar zoon te betalen. over stond hij op en vroeg de politie de mensen uit zijn huis te verwijde ren. Vrijdag reden Brody en zijn bruid naar hun appartement in New York. In de stad duelden zij geld uit aan mensen. De yeldkoorts sloeg over naar het buitenland. De telefooncen trales van de Franse tv en radio Monte Carlo werden geblokkeerd door de vele telefoontjes nadat het verhaal was bekend geworden. De mensen waren allen uit op hel adres en het telefoonnummer van Brody. In New York spoedden zich. honder den gelukzoekers naar een kamertje op du 14e etage ergens in Broadway waar Brody volgens de berichten kwistig geld uitdeelde De verzoeken liepen uiteen van geld voor een heli kopter tot 25 dollar om voor een maand voer voor een paard Ie kun nen kopen. Een zekere Joseph Cas- sella was de gehele nacht onderweg om een miljoen dollar te vragen. Brody kwam in de slappe was toen hij in oktober 21 werd. Zijn groot vader van moeders kant. John F Jelke. de margarinemagnaat, die in 1965 is gestorven liet Brody een erfe nis van drie miljoen na. Michael jr heeft gezegd, dat dit intussen 25 mil joen is geworden en dat het kapitaal nog steeds groeit. t'TRECHT (ANP) Het zoeken naar twee nog niet geborgen slachtof- van de brand in het Driebergse aardenhuis „Kraaybeek" ia tijdelijk taakt. In verband met het instortings- moeten eerst de nog overeind ande muren van het huis ,die door de rgingswerkzaamheden van de afgelo- dagen steeds verder werden onder en. worden afgebroken voordal men onderzoek kan voortzetten. De slopingswerkzaamheden, waarmee vandaag is begonnen, zullen vermoede lijk wel enige dagen in beslag nemen. Inmiddels is de identiteit van drie van de vijf tot dusver geborgen slachtoffers vastgesteld. Het zijn de 80-jarige mevr. A Loudon-zu Solms Wildenfels, de 86-ja- rige mevr. Ph. L. M. Kerbert-Schröter. en de 87-jarige mevr. C. M. de Vries Fe- yens-van Slee Dc oorzaak van dc is nog niet bekend. (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN De overheid moei deelnemen in de financiële belangcnmaatschappüen. zoals het verzekeringswezen en de banken en in onder nemingen met een monopoliepositie op de markt. Dit is een van de belangrykste beslissingen van het socialistische congres dat vrüdag en zaterdag mei 600 afgevaardigden in Groningen büeen ge weest is. Het partybestuur bracht zaterdagmiddag tussen de agenda door een motie over Biafra in discussie, die met algemene stemmen aangenomen werd. De Party van d eArbeid zal een dringend beroep doen op de Engelse regering en de Labour- partij om Nigeria onder druk tc bewegen de hulp verlening aan Biafra onmiddellyk te organiseren. De Partij van de Arbeid za] ook de socialistische internationale met klem vragen eenzelfde beroep op de Engelse Labour te doen Mocht dit bij Labour geen gehoor vinden, dan zullen de Nederlandse socialisten zich beraden of ze de banden met d? Engelse socialisten moeten verbreken. Het congres wees een motie van een der gewesten om diit nu reeds te doen van de hand. De socialistische Tweede-Kamerfractie moet de Nederlandse regering dringend verzoeken om zo nodig tegen de opvattingen van Nigeria in zelf standig de hulpverlening aan Biafra te hervatten. De belangrijkste beslissingen van het socialistisch congres in Groningen zijn: Overheidsdeelneming in financiële maatschap pijen en in grote concerns. Socialisatie van medische voorzieningen, met inbegrip van de geneesmiddelenindustrie. Het rechtstreeks kiezen van de burgemeester en de commissaris van de koningin en grotere openbaarheid van de commissievergadering van de provincie en de gemeenten. Het recht op inkomen voor iedere Nederlander, waarbij het minimumloon moet ingaan op 21 jaar en geleidelijk moet dalen na 18 jaar. Een rechtvaardiger verdeling van de vermo gens en inkomens, met een studie voor een maxi muminkomen. Het experimenteren met vormen van spam an, vermogensaanwasdeiing en investeringsloon in collectief werlonemersbeheer. Dit in tegenstel ling met het voorstel van het partijbestuur, dat ditzelfde wilde maar dan onder overheidstoezicht Opvallend was dat het congres een voorstel van het partybestuur om het verzekeringswezen met inbegrip van de pensioenfondsen te socialiseren, afwees. Dit gold ook voor het voorstel om grote machtsconcentraties waaronder banken onder controle te brengen. Het congres vond dit te vei gaan. Het bracht al deze instellingen onder de noemer van overheidsdeel neming. Hoewel latei een vertegenwoordiger van Nieuw Links erop wees dat in ieder geval gestreefd moet worden naai socialisatie van deze instellingen en concerns. En voor wat het spaarloon betreft wees het con gres eveneehs een verdergaand voorste! van hei partijbestuur at ..De partij moet niet op de sto*-, van de vakbonden gaan zittenaldus hei congres ondanks het feit dat de Partij van de Arbeid bijzondei graag alle werknemers onder zijn ge lederen zou willen lellen. De democratisering stond in het congres eveneens sterk in de belangstelling, omdat zoals een var de afgevaardigden zei: „de inkomensverdeling ei de democratisering van het onderwijs horen bi elkaar Kosteloos onderwijs tot en met voortgeze onderwijs is daarbij de belangrijkste opgave voo: de Partij van de Arbeid. Hot congres nam eei resolutie aan om volledige steun te verlenen aai de alternatieve paedagogische academie in Bever wijk en soortgelijke instituten die ontstaan zij of nog zullen ontstaan Vergeleken met het congres van vorig jaar waaroi Nieuw Links zich enorm roerde, was het Gronine- congres bijzonder rustig en vooral eensgezind „Een teken dat de eenheid hersteld is", aldu- partijvoorzitter dr. A. Vondeling, die intussen ver gat te zeggen dat Nieuw Links na de verkiezingen in Groningen de helft van de zetels in het partij bestuur bezet heeft. Een nieuwe generatie socia listen i« in ieder geval in opmars. Dit za] nog duidelijke^ worden wanneer dr. A Vondeling over een jaar zijn voorzitterszetel af staat aan de Nieuw Linie® vice-voorzitter Andre van der Louw. En wanneer volgend jaar ook de secretaris buitenland P Dankert plaat- maaki voor de Nieuw Linkse buitenlanddeskundigu Karet Roskam, die zaterdag in het partijbestuur gekozen Niet alleen dc socialistische fracties in de Eerste en Tweede Kamer maar ook de partijleden wijzen -V I oonwt v;m minister Roolvink af Deze Loon- viy, de knevelwet-Roolvink genoemd werd in Groningen op het congres van de Party van de Arbeid veroordeeld. In een motie deed het con gres een dringend beroep op alle fracties in de Eerste Kamer om de wet die het ingrijpen in afzonderlijke CAO s moge'ijk moet maken, op 12 februari af 4» keuren

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5