mening Siseo eindigde met dames en heren op 16de plaats Start van Apollo Fiësta Gitana komt woensdag in Leiden Leidse agenda „Biafra-oproep van Leidse scholieren MARKTEN Grandioos honden feest in de Stadsgehoorzaal Wel of geen democratie in de Herensingelparochie? MAANDAG 19 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT OEGSTGEEST. De handbalvereni ging „Apollo" heeft gisteren voor het eerst zyn leden echt kunnen laten hand ballen. In de sporthal Apollo kwamen een tweetal heren- en een gelijk aantal damesteams binnen de iynen voor een paar snelle en afwisselende oefenwed- stryden. Volgens het bestuur beloven de prestaties heel wat voor de toekomst, a.s. zondagmorgen om 9 uur volgen er I nog twee oefenwedstrijden. Fransiscusband wil een showpeloton LEIDEN We zouden dolgraag op korte termijn tot oprichting van een showpeloton willen overgaan, zo ver- tolkte de heer J. Hogenboom zaterdag avond in het St. Antoniusclubhuis ten overstaan van vele donateurs de wens het bestuur van de Fransiscusband. De band bestaat dit jaar vijfentwintig jaar en daarom is aan de feestavonden, die het bestuur de donateurs en leden jaarlijks aanbiedt, dit jaar een extra I feeste tintje gegeven. Zaterdagavond j was het eerste feest, a.s. zaterdag is j het tweede. De heer Hogeboom sprak de Fransiscus- i bandaanhangers, onderwie wethouder S. Menken, toe nadat de jubilerende band onder leiding van de heer P. de Gunts een aantal muzikaal vertolkte en onder houdende marsen ten gehore had ge bracht. Hij memoreerde nog even aan het sue- dat de band dit jaar heeft behaald en drumconcours te Naaldwijk en sprak voorts ook zijn bezorgdheid uit over het ledental van de band. Namens het bestuur dankte de heer j Hogeboom ook de instructeurs, de he- ren D. L. van Oyen en J. R. Mourik. Voor de ontspanning tekende daarna het Revue-gezelschap ..De Narcis" uit I Sassenheim met show, dans. operette, scetches en conferences. 1 Ned. kampioenschap zaalhockey in Groenoordhal geen groots succes LEIDEN De dames van HTT£ uit Eindhoven keken gisteravond erg boos. Ze waren kwaad op de wedstrijd leiding (en diep In hun hart ook een beetje op zichzelf). Wat was namelijk het geval Op het monster zaalhockey- toernooi om het officieuze kampioenschap van Nederland, dat de sectie zaalhockey van de Kon. Ned. Hockey Bond gisteren voor de eerste keer in de Groenoordhal organi seerde, waren de Elndhovense dames van 's morgens negen tot 's avonds zeven In de weer geweest. Ze hadden in totaal acht wedstrijden gespeeld en waren tenslotte gelyk ge ëindigd met de dames van Den Bosch. De wedstrijdleiding Dit was niet het enige schoonheidsfoutje, i rechters en met het tijdschema lag men dat het toernooi, waaraan totaal 60 hopeloos overhoop met als gevolg dat negentallen meededen, ontsierde. Er was het toernooi niet in ziin geheel kon bijna constant een gebrek aan scheids- I worden uitgespeeld. Desondanks deden zat met de handen In het haar en besliste uiteindelijk, dat het doelgentiddelde maar de beslissing moest brengen. Den Bosch werd de gelukkige. De dames van HTTC bleven tegensputteren „En dat was toch geen stijl, daar staat toch helemaal niets over in de reglementen en beseffen de heren dan niet, dat het ging om het kampioenschap van Nederland". De wedstrijdleiding haalde de schouders op en ging verder met het afhandelen van de toernooi- heslommeringen. Maar half getroost met een vaantje gingen de dames van HTTC terug naar Eindhoven. ZOETERWOUDE. Dat Zoeterwoude talentvolle atletiekjeugd heeft is duide lijk tot uiting gekomen op de jaarverga- i dering van de Leidse Bataven. Twee van mocht die a >r prestatiebekers die daar werden vangst nemen en L uitgereikt gingen naar Zoeterwoude. Mia op de lange afstand, Ie Harg, de frêle tuindersdochter, ne bij de jongens C LEIDEN Nauwelijks één uur nadat gisteravond het zaalhockeytoernooi in de Groenoordhal was afgelopen begonnen werklieden van de Wiener Eis revue met hulp van enige Leidse werkstuden ten aan het neerleggen van de buizen van de ijsvloer, waarop de schaatssterren van de Eisrevue van woensdag 21 januari tot en met 1 februari a.s. hun wervelende shows zullen demonstreren. De buizen onder de ijsvloer hebben een totale lengte van zes kilometer. Vanmorgen is men begonnen met vriezen. De belangstelling voor de shows is overweldigend. Tot en met zondag zijn de voor stellingen vrijwel uitverkocht. neisjes A en B in ont- Leo Mooijman, sterk is de uitverkore- LEIDEN Na het zeer succesvol optreden van Fiesta Gitana Da Silva in het Théatre des Champs-Elysées te Parijs, zal het 13e Fiesta Gitana, bestaande uit 13 solisten, een tournee in Nederland aanvangen, waarvan de première op 9 januari 1970 in de Toneelzaal van het Nederlands Con gresgebouw plaatsvond. Woensdag 21 januari treedt de groep op in de Leidse Schouwburg. Fiesta Gitana Da Silva no. 13 bestaat ditbaal uit een even zo groot aantal artislen, alle solisten. De laatste jaren is vooral aandacht geschonken aan het aspect van de samengestelde dansen; dit jaar echter wordt het accent meer verlegd naar de individuele dans. Vooral het „wilde" zigeunerelement komt bij deze individuele dansen sterk naar voren. De grote veranderingen, die in de economische samenleving van Spanje plaatsvinden, alsmede de onafzienbare toeristenstroom maken dat, in de kunst der Flamenco, het individuele element steeds meer op de achter grond raakt om vervangen te worden door een „schools" optreden, afge stemd op de smaak van de toerist. De vrije, onafhankelijke zigeuner-artist kwam voort uit een samenleving, waarbij geen enkele beperking werd opgelegd aan het individu en dit ging zelfs zo ver. dat de meeste van deze zigeuners, van de wieg tot het graf. nimmer met de burgermaatschappij en haar vrijheidsbeperkingen gecon fronteerd werden. Deze vrije samenleving is nu aan het verdwijnen en men kan over de voor- en nadelen hiervan lang argumenteren, een feit is dat het voortschrijden van de ontwikkeling in Spanje de kunst der Fla menco niet wordt gediend. Aangezien dit individualistisch soort artisten vaak door gebrek aan dis cipline en aanpassingsvermogen grote moeilijkheden in het buitenland heeft veroorzaakt is de Spaanse regering voornemens deze artisten beperkingen op te leggen ten aanzien van optreden in het buitenland: zo wil men bijvoorbeeld de analphabeet-Flamenco-artist geen vergunning meer verstrekken voor het optreden buiten Spanje. Jammer, want juist ir het optreden van dit soort mensen komt iets naar voren waar het ge civiliseerde publiek naar hunkert, zonder vaak zich er rekenschap van te geven, dat het juist de volledige ongebondenheid is die het zoveel vreugde bezorgt bij het aanschouwen van deze artistieke uitingen. Fiesta Gitana heeft gemeend de Flamenco en het publiek te dienen dooi voortaan een belangrijk gedeelte van het programma te reserveren vooi dit soort uitingen, waarbij de toeschouwer er op wordt gewezen, dat deze kant van de Flamenco waarschijnlijk de volgende generatie praktisch verdwenen zal zijn. De zgn. klassieke Flamenco-school zal in zijn veel meer geciviliseerd! uiting echter wel voort blijven bestaan en steeds meer geperfectioneer worden. Maar zelfs aan deze kant van de Flamenco zal dan een élemen verloren zijn gegaan, het element van de totale belevenis door de vrijt zigeuner, die tenslotte vanaf het begin voor meer dan de helft verantwoor delijk is voor één der meest interessante volkskunsten der mensheid, ge boren uit een smeltpot van vele rassen waarvan het zigeunerras de be langrijkste factor is -- de kunst der Flamenco. MAANDAG 19 JANUARI Schouwburg: Nederlandse Comedie met .Vrijdag" van Hugo Claus. 20.00 uur. Levendaal 14: Expogé-filmavond, 20.00 Dorpsfilnis van „Sancta Lucia" voor gem. Zoeterwoude ZOETERWOUDE. Op een laatste bespreking ten huize van mej. A. v. d. films door de I Poel is (,e kath- ffem- zangvereniging spoorwegen -Sancta Lucia" definitief gelikwideerd. Zelfs de suggesties en toezeggingen van een oud-lid uit Wassenaar konden dit niet voorkomen. Het wel en wee van de vereniging ging hem nog altijd zeer ter harte en via de „jij J had hij van de ongunstige ontwik- Schouwburg: Nederlandse Comedie met kelins kennis genomen. Men besloot om el, ,Van Claus' -°"° 11111 de dorpsfilms die in 1951 en 1951 in op- Holiday Inn: ledenvergadering Leidse I ,„.acht van Sanrta LUola werden ver- Assni antieclub. 20 00 uur vaardigd en haar eigendom waren over Ehsabeth-ziekenhuls: begmeursus EH- dra„en aan (,p gSmeente. Vijf leden zijn toegetreden tot de Chr. gem. zang- „Ons Centrum", Hooigracht: NVBS afd. Leiden, vertoning heer De Haan van t in Amsterdam. Zwitserland en Oosten rijk. 20.00 uur. DINSDAG 20 JANUARI Old Dutch: discussie-ochtend van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, 10.00 uur. Verzoek aan b. en w. LEIDEN Vanmiddag heeft een deputatie van de gezamenlijke middel bare scholen in Leien, wethouder Sannes, die het college van b. en \v. ver tegenwoordigde, een brief aangeboden. Hierin wordt onder meer verzocht positief te reageren op het voorstel van het Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66), waarin aandrang wordt uitgeoefend op de gemeentebesturen een bedrag voor de hulp aan de gevluchte Biafranen in Gabon en Kameroen beschikbaar te stellen. De brief aan b. en w. is het resultaat van een vergadering van afgevaar digden van de Leidse middelbare scholen, te weten: Chr. Lyceum Zuidwest, Chr. Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft, C'lir. Pedagogische Academie, Bonaventura-College, Agnes-Lyeeum, Rijnlands Lyceum, Rembrandt- Lyceum. Louise de CoIIgny-Scholengemcenschap, Stedelijk Gymnasium. Op de genoemde scholen zfln Inmiddels grote acties aan de gang. Het ge zamenlijk eindbedrag, dat wordt overgemaakt op giro 400, hopen w'y binnenkort te publiceren. In de brief aan b. en w. wordt gevraagd het voorstel-Imkamp voor te leggen aan de gemeenteraad. de hockeyteams uit Leiden en omstre ken het niet onverdienstelijk. Siseo-dames bijvoorbeeld eindigde in de poule weliswaar op de vierde plaats, maar in de eindronden deden de Leidse dames het een stuk beter. Van Venlo, Noorwijk en de Kraaien werd met resp. 2—1, 21 en 20 gewonnen. Voor doel punten zorgden Jopie en Toos Beekman. Joke en Els de Vrind en Emy v. Brussel. De dames van Forescate uit Voorscho- j ten eindigden verrassend hoog. In poule E eindigden de Voorsc'notense dames op de tweede plaats achter Rapidity. In de I strijd om de zesde tót tiende plaats ver- loren zij met 30 van Alliance en werd j met 0—1 gewonnen van de Baronie. Bij de heren eindigde Siseo op de zes tiende plaats. In poule B waren de Lei- denaren op de vierde plaats geëindigd, waarna zij door overwinningen op HDS I (31), Alliance (21) en de Kraaien j (10) een niet onverdienstelijke 16e j plaats veilig stelden. Forescate verraste bij de heren aanvankelijk. In poule C I werd achter Victoria dat later door een 20 nederlaag tegen Den Bosch uit- geschakeld werd voor het landkampioen- schap) een tweede plaats behaald, waar na RBC de Voorschotenaren van een hogere klassering afhielden. Leiden deed het minder goed. In poule E eindigden de Leidse heren zwaktjes op de derde plaats, waarna zij door Rapi- I dity spoedig werd uitgeschakeld voor i een redelijke klassering. De heren van Noordwijk tenslotte eindigden op de achttiende plaats. BO „Peerke Donders", 20.00 Stadsgehoorzaal: filmlezing NCRV en Wolters. 20.00 uur. WOENSDAG 21 JANUARI Groenoordhal: première ijsshow „Con fetti". 20.00 uur. Schouwburg: Fiesta Gitana da Silva, 20.00 uur. Gem. aankondiging GEMEENTE LEIDEN Burgemeester en wethouders van de gemeente Leiden brengen ter algemene kennis, dat zij voornemens zijn met toe passing van artikel 20 van de Weder- opbouwwet vergunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis met prak tijkruimte op een terrein gelegen op de hoek van de Houtlaan en de Faljeril- straat ten behoeve van dr. F. L. M. Steenwinkel, Morssingel 5, alhier, zulks met afwijking van het geldende bestem mingsplan „Houtkwartier-noord." De tekeningen van het bouwplan liggen gedurende veertien dagen ten Stadhuize kamer 111) ter inzage Belanghebben den kunnen binnen genoemde termijn schriftelijk bij hun College eventuele bezwaren indienen. Leiden, 19 januari 1970. (Advertentie) vereniging „Zingt de Heer". Het bestuur betuigt haar erkentelijkheid voor alle steun en medewerking in de afgelopen 24 jaar ondervonden. LEIDEN. 19 Januari Groenten Appelen 16-18; Peren 34; Andijvie 133- 157; Kroten gekookt 50: Boerenkool 27- 46; Gele kool 29-40: Prei 95-123; Srui- ten A 77-S4Spruiten B 83-93: cham pignons 320-330: Uien drielingen 29-39; TTien middelgrof 59-63; Uien grof 46-62; Witlof 96-131Sla A 31-37; Sla B 18-26; Bleekselderij 9-17. AMSTERDAM, 19 jan. Vee Aanvoer 215 runderen, 3.65-5.25 (zeer kalm); 77 varkens 3.55—3.58 (lager). ROTTERDAM. 19 jan. Vee Aanvoer totaal 1791: 1355 slachtrunderen; 436 varkens. Prijzen: slachtrunderen 525 545, 430480: 375—395: 350370: var kens 284—2SS: 278—284: 276—278: stie ren 455520: worstkoeien 340360: slachtzeugen 218—225; zware varkens 240250; Overzicht handel; slachtrun deren; kleiner - redelijk - afloop flauw - nauwelijks prijshoudend; varkens: rui mer - willig - iets gedrukt, enkele pri ma's boven notering. LEIDEN Onder grote belang stelling van jongelui van 't Crea tief Centrum en Leefbaar Lelden trouwde vanmorgen in het stad huis „Leefbaar-Leiden - vetera Jan K. Boer (25) niet de achttien jarige Georgina A. Heijmans opleiding voor kleuterleidster. Het trouwzaaltje was zo vol, dat i alle belangstellende vrienden het jonge paar de korte plechtig heid binnen konden bijwonen. Als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde de heer Boon. LEIDEN De Kynologenvereniging „Rijnland" hield gisteren haar jaarlijkse Clubmatch onder overweldigende belang stelling van hondenvrienden uit Leiden en verre omgeving. In een vlot tempo werden tal van rassen voorgeleid, ge keurd op hun kynologisrhe merites dooi een korps van voortreffelijke keurmees ters, die de honden vin de microfoo' ten gerieve van de fokkers, eigenaar en belangstellenden beknopt bespraken. Als steeds vormde de parade van honde die op grote nationale en internationa tentoonstellingen de hoogste onderschc dingen behaalden, een hoogtepunt in non-stop show. De winnaar van de: kampioensklasse werd een uit Ameril geïmporteerde dwergpoedel van me\ N. L. Busser-v. d. Kasteele uit Wass naar. De beste hond van de Clubmati (kampioensklasse buiten mededingin werd een beeldschone, onlangs uit Am rika geïmporteerde en voor het eerst het continent uitgebrachte Amerikaan Cocker Spaniel van mevr. A. G. Ho slag-van Senus uit Lisse. De vo< naamste uitslagen waren als volgt: Beste hond van de Clubmatch: 1 Au rikaanse Cocker Spaniel: mevr. A. Iloltslag-van Senus, Lisse; 2 Dwergpoc del: mevr. N. J. Busser-v. d. Kasteeli Wassenaar; 3 Schapendoes: J. v. d. Berg Berkel; 4 Lhasa Apsos: mevr. Y. Mewis de Rijck. Antwerpen: 5 Bostonterrier mevr. C. J. Koudijs-Barsse Taets var Amerongen, Doorn: 6 Dwergschnauzer mevr. J. A. Baretta-de Bruyn, Wasse naar; 7 Whippet: A. Barends. Hazers Kampioensklasse: 1 Dwergpoedel, mevi N. L. Busser-v. d. Kasteele, Wassenaar 2 Lhasa Apsos: mevr. Y. Mewis-de Rijck Antwerpen; 3 Franse Bulldog: M. dt Haas, Oude Wetering; 4 New Foundlan der: mevr. A. D. A. Versteeg-Horsmar Leiden: 5 Sheltic: E. O. Hénny, Rotter dam: 6 Basset Hound mevr. Mulocl v. d. Vlies Bik-Mundt, Wassenaar; Dwergpoedel: mevr. L. Binken-Sytsma, Den Haag. Dogachtigen: 1 Bostonterrier: mevr. C. J. Koudijs- Bar. Taets van Amerongen, Doorn; 2 Sint-Bernardshond: mevr. W. Sekeris-Nieuwenburg, Leiden; 3 Boxer: nevr. L. Peereboom Voller-Rademaker, Jen Haag. icrdersliondeii: 1 Schapendoes: J. v. d. Terg, Berkel2 Wels Corgi Cardigan i nevr. J. Seinen-Spandaw, Heemstede; j Bobtail: mevr. O. Vermeeren-Hooge- woning, Lisse. Finschers en Schnauzers: I Dwerg schnauzer: mevr. J. Baretta-de Bruyn, Wassenaar: 2 Dobermannpinscher: H. van Mil, Zoeterwoude. Jachthonden: 1 Am. Cocker Spaniel: mevr. A. G. Holtslag-van Senus, Lisse; 2 Eng. Cocker Spaniel: mevr. C. H. van Aseh van Wijck-Verschoof. Dussen; 3 Golden Retreiver: mevr. J. K. de Bruyn- Kranen, Leiden. Terriers: 1 Lhasa Apso: mevr. Y. Me wis-de Rijck, Antwerpen; 2 Bodlington- lerrier: dames v. d. Voort en Van Laar, Heemstede; 3 Welshterrier: mevr. C. H. Ouwerkerk, Voorschoten. Dameshondjes: 1 Dwergpoedel: mevr. N. L. Busser-v. d. Kasteele, Wassenaar. De parochianen van O.L.V. Hemelvaart en St. Joseph kregen een paar dagen vóór zij op een parochiebijeenkomst uit genodigd waren, het onverwachte be richt. dat de pastoor zijn ontslag had gevraagd. Niets was natuurlijker, dat j op de parochiebijeenkomst de vraag 1 naar voren kwam „Waarom?" en in het i verlengde daarvan „Wat nu?" De parochieraad en de parochiepries- i ters deelden toen mede. dat er op dat moment op order van het bisdom in de parochievergadering niet over gespro ken mocht worden. Er werd toegezegd, dat op een zeer snel j hierna volgende parochie-vergadering i de parochianen in de gelegenheid gesteld zouden worden over de situatie in de parochie te overleggen. Hel was daar om een grote verrassing toen de paro chianen te horen kregen, dal de deken op zondag 18 januari zou komen mede delen, hoe het verder met de parochie zou gaan. Gisteren kwam echter niet de deken 1 iets mededelen, maar een der parochie priesters kwam ons vertellen, dal het bisdom nog niet en toch wel met de zaak klaar was. De parochie krijgt geen nieuwe pastoor en de rest zal ons later worden medegedeeld. Deze mededeling werd de parochianen gedaan in een verpakking, waarbij het woord demokratie niet van de lucht was. Deze demokratie in de parochie gemeenschap zou als een rijpe vrucht van de boom vallen in dc nieuwe opzei Dat het begin, de aankondiging van de ze nieuwe opzet, op alles behalve demo- kratlsche manier tot stand komt, werd niet vermeld. Reeds enkele jaren wordt onze parochie zo nu en dan door dergelijke „oekasen" opgeschrikt, waarbij dan weer dit en dan weer dat veranderd wordt. Hierbij wordt 1 in bedekte termen een soms onomwon- j den te verstaan gegeven, dat wie het met een- maatregel niet eens is wel een „braaf" mens kan zijn, maar wel erg „ouderwets", „conservatief" of een an dere dergelijke kwalifikatie is. Al die tijd heeft de parochiegemeen schap hierover in het openbaar gezwe gen, maar wie zijn oor goed te luisteren legde, kon weten, dat zeer velen hei er niet mee eens waren. Dit is de pa- rochiegeeatelykheid herhaaldelijk mede gedeeld. Ging het tot nu toe steeds om I zaken, die men min of meer als „kleinig- j heden" zou kunnen bestempelen, deze keer gaat het om de totale struktuur I van de parochie en misschien zelfs om I het bestaan van de parochie. Het is om deze reden, dat ondergeteken de, gisteren direkt na de aankondiging openlijk heeft geprotesteerd tegen deze gang van zaken. Hij heeft tevens ge vraagd alsnog de parochianen in de ge legenheid te stellen hun mening te zeg gen, alvorens besluiten definitief te ma ken. De dienstdoende parochiegeeste lijke heeft toegezegd dit verzoek aan de deken en het bisdom te zullen overbren gen. Deze ongewone manier van handelen wordt wellicht van bepaalde zijde als „ordeverstoring" van de hand gewezen. Ordeverstoring was niet de bedoeling, maar er komt een mompnt waarop zwij gen niet meer op zijn plaats is. Als spreken „en privé" met veronacht zaming beantwoord wordt en dat is gebeurd dan is alleen een openbare uitspraak nog mogelijk. Wij hopen dat na dit „incident" einde lijk een werkelijk gesprek tot stand komt. waarop de hele parochie wordt uitgenodigd. Reeds enkelen hebben mij gezegd dankbaar te zijn, dat deze vraag esteld i J. Vei Biafi ra ln een enveloppe (waarop vernield: „afd. ingezonden stukken") ontvingen wjj vanmorgen een rouweirculaire met de volgende tekst: Oegstgeest, 13 januari 1970 Wij danken U voor uw medewerking. Geen voedsel, geen bezoek. Namens de Vereniging Leidse Actieve Kwekelingen (V.L.A.K.) Hazenboslaan 101, Oegstgeest,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3