S)e ficid6e6oii^mit 0E THANT HOUDT TOEZICHT OP HULPVERLENING BIAFRA Nigeria boos op Frankrijk Inzamelingen voor Biafra zijn nauwelijks noodzakelijk Israëlische aanval tot vlak bij Caïro Stemming in Lagos uitbundig Scholier (16) steekt zich in brand Vis knalt uit aquaria Luns: slechts kwestie goede organisatie Betogende Belg in Moskou aangehouden Vastgeketend aan balkon van theater Officiële lof gevraagd voor Shocking Blue Bij Evert Castelein Jongen bloedt dood op straat Ulbricht eist diplomatieke betrekkingen Oost- en West- Duitsland Scheepsramp bij Sardinië: 18 vermisten Raketten op potasfabriek bij Sodom PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE :0015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes f2,10 KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16, p. mnd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p. post 17.75. ZELFDE WEERTYPE Weersverwachting van het KNMI geldig tot mor genavond: Overwegend droog en nevelig weer met wolken velden, maar ook plaatselijk opklaringen. Matige zuidoostelijke wind. Temperaturen om het vries punt, maar in het noorden en oosten merendeels lichte vorst. MAANDAG 19 JANUARI 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OB THANT LAGOS (Reuter, AP). Secretaris-generaal van de VN Oe Thant Is vandaag naar Port Harcourt vertrokken om daar toe te zien op de hulp verlening van het Nigeriaanse Rode Kruis aan de vluchtelingen, die uit de bossen te voorschijn komen. Ook twee vliegtuigen vol met journalisten zijn na veel geharrewar naar Port Harcourt gevlogen. Zrj hielden kort voor de aankomst van Oe Thant gisteren in Lagos een betoging uit protest tegen een urenlange vertraging omdat hun vliegtuigen gebruikt moesten worden - de bruiloftsgasten voor het huwelijk van een hooggeplaatste Nigeri- «e autoriteit. Zij werden door politie met honden en gummiestokken op een afstand gehouden. In Lagos, de hoofdstad van Nigeria, ls de stemming uitbundig. Voor het eerst brandden gisteravond weer de straat verlichting en allerwege klonk geluid van trommen. Gedurende de oorlog mochten geen trommen gegruikt worden omdat, de autoriteiten vreesden dat op die manier berichten zouden worden overgebracht. De officiële Nigeriaanse radio heeft Frankrijk beschuldigd van samenzwering tegen Nigeria, omdat dit land Biafra had gesteund en zo mede verantwoordelijk is „voor de dood van duizenden Nigeria- WEGENS BIAFRA PARIJS Vanwege Biafra heeft een 16-jarige leerling van een gymnasium in Rijssel (Noord-Frankrijk) zaterdagmid dag een einde aan zijn leven gemaak door zich met benzine te overgieten en zich daarna in brand te steken. De jon gen was al overleden nog voor de vlam men konden worden gedoofd. Bij de plaats van het gebeurde is een schoolschrift gevonden waarin de jongen een dagboek bijhield. Het leed van Bia fra schreef hij toe aan de beschaafde landen en volgens hem droegen de chris tenen een grote mate van verantwoorde lijkheid aan de moord op hun christelij ke broeders in Biafra. ZWIJNDRECHT (ANP) Een Inwoner van Zwjjnd recht, de heer J. C. Siriakus heeft zich cr bü de politie over beklaagd dat ten ge volge van het doorbreken van de geluidsbarrière door een vliegtuig van de koninklijke luchtmacht de ruiten van 9 van zün aquaria zijn gesprongen. Hij heeft gevraagd van dit zeldzame gebeuren een rapport op te maken, want hij wil het ministerie van Defensie aanspra kelijk stellen voor de schade. Behalve de gesprongen ruiten zit de heer Siriakus met waterschade en een partijtje dode vis. Zijn be nedenburen hebben waterschade aan behang en gordijnen en bo vendien is hun plafond zodanig beschadigd dat het waarschijnlijk zal moeten worden RALLYE VAN MONTE CARLO Blok/Vermeulen na botsing in ziekenhuis GAP (ANP) Op een van de laatste controlepunten van de Rallye van Monte Carlo, GAP, is Henk Blok met zijn Ford Mustang Boss-302 tegen een telefoonpaal gereden. Bij dit ongeval dat in de ochtendschemer plaatsvond zijn Blok en zijn co-equipier Huub Vermeulen licht gewond geraakt en moesten voor behan deling in een ziekenhuis in GAP worden opgenomen. Mormonen De geestelijke leider van de sekte der Mormonen, David McKay, is zondag in de ouderdom van 96 jaar te Salt Lake City overleden. Onder lei ding van McKay is het aantal Mormomen sinds 1950 van een miljoen tot 2.7 mil joen toegenomen. McKay maakte sinds 1906 deel uit van de sekte. nen". Tevens werd verteld dat Ojoekwoe vermomd als priester op een draagbaar per vliegtuig het land was uitgesmokkeld. Hij zou op weg zijn naar Frankrijk waar hij politiek asiel zou vragen. Paus Paulus heeft zich optimistisch uitgelaten over de toestand in het voor malige Biafra. Vorige week had hij de vrees uitgesproken dat een bloedbad on der de Ibo's zou worden aangericht. De luchtbrug van de interkerkelijke hulporganisatie „Joint. Church .Aid" vanaf het eiland Sao Tome naar Biafra zal opgeheven worden. De 18 vliegtuigen van de organisatie staan nog ongeveer 2 weken ter beschik king. Volgens de Deense predikant Viggo Mollerup, die de hulpvluchten vanuit Kopenhagen geleid heeft, zijn op het openbiik op Sao Tome nog ongeveer 7500 ton levensmiddelen. (Van e r verslaggevers) SCHIPHOL Minister Luns heeft gisteren vóór zijn vertrek naar Sophia, waar hjj een vierdaags officieel bezoek brengt, het nut van de inzamelings acties voor de bevolking in het voormalige Biafra, die momenteel overal in Nederland worden gehouden, ernstig in twijfel getrokken. „Volgens mijn informatie zün deze inzamelingen op het ogenblik nauwelijks nodig, want er zün vele tienduizenden tonnen voedsel en medicamenten voor Nigeria beschikbaar. Het i* geen kwestie van geld meer, doch slechts van een goede organisatie", aldus de bewindsman van Buitenlandse Zaken. Minister Luns zei, dat er een weg moet worden gevonden om al deze goederen <te transporteren en te distribueren. „Met dit enorme probleem is de Nigeriaanse regering op het ogenblik druk bezig." Geheel overeenkomstig de wens van de Haagse groep van dertien landen, die onder voorzitterschap van Nederland vorige week in Genève beraadslagin- Naar bekend was van verschillende zijdenn in Neder land aandrang op de minister uitgeoefend zijn per soonlijke invloed in Lagos aan te wenden ten gunste van het lot der hongerende en zieke Biafranen. In Genève is de groep van dertien landen echter bij de besprekingen met Nigeriaanse vertegenwoordigers tot de conclusie gekomen, dat de federale regering blijk heeft gegeven van voldoende goede wil om zelf de problemen aan te pakken. Minister Luns heeft zondagochtend in een vertrouwelijke brief aan drs. Schmelzer de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken (waarvan de heer Schmelzer voorzitter is) volledig ingedacht over deze materie. Op Schiphol toonde de bewindsman zich niet geheel vrij om op alle details van de besprekingen in Genève in te gaan, omdat de groep van dertien heeft besloten, dat deze niet publiek gemaakt zullen wor den. „Ik kan echter wel zeggen", zo deelde hij mede, „dat er algemene waardering bestond voor het optreden van de federale regering van Nigeria en voor de wijze waarop Lagos heeft beloofd alle mede werking te zullen verlenen om het voormalige Biafraanse gebied van voedsel en medicamenten te voorzién en om het weer in de federatie te integreren zonder retaliaities. Algemeen vonden de dertien landen en ook het Internationale Rode Kruis het logisch, dat alle hulp via Lagos en via het Nigeriaanse Rode Kruis wordit gekanaliseerd." De Britse minister van Defensie Denis Healy is zaterdagavond in Aken uitgeroepen tot redder in de orde tegen de dodelijke ernst. Dit vanwege zijn humoristische taak- opvattig- Links Healy en zijn vrouw; rechts profCarlo Schmidt. DEN HAAG De Haagse Artiesten- Managers Club vindt dat de gemeente Den Haag aan de beatgroep Shocking Blue de legpenning van de gemeente, benevens een ontvangst ten stadhuize behoort aan t« bieden. Ze heeft hier toe een verzoekschrift ingediend bü het college van B. en W. In het verzoekschrift, dat wordt ge steund door een groot aantal hand tekeningen van leden van de club en van vaste bezoekers van het beatcen- trum De Marathon. Als grond voor het verzoek geldt het feit dat de Haagse beatgroep deze week als eer ste formatie van het vasteland van Europa de eerste plaats van de z.g. Amerikaanse tophonderd bereikte. Dit is een „prestatie die rijn weerga niet kent". Voorts wordt in het verzoek schrift gememoreerd dat „Venus", het door Shocking Blue zelf gecomponeer de en uitgevoerde nummer, ook in tal van andere landen de hoogste kwali ficaties heeft ontvangen. Het bestuur van de Haagse Artiesten- Managers Club meent dat als het ge- ROBBIE VAN LEEUWEN platenmiljonair - meentebestuur de prestaties van de Shocking Blue zal willen erkennen dit een verbetering zou bewerkstel ligen in de verhouding overheid, jeugd en artiesten. v MOSKOU (Reuter) In een thea ter in Moskou heeft gisteravond een jon ge Belg betoogd voor de vrijlating van vijf Russische opposanten, onder wie de voormalige gencraal-majoor Pjotr Gri- gorenko. De demonstrant, Victor van Brantegem uit Gent, had zich met hand boeien vastgemaakt aan de balustrade van een balkom. Enige agenten in bur ger maakten hem los en voerden hem Het incident deed zich voor in het ope rettetheater waar een Russische versie van „My fair Lady" werd gegeven. Toen na het eerste bedrijf het licht op ging. sprong de gebaarde Belg op en strooide exemplaren uit van een ..open brief" aan de Russische componist Sjos- takowitsj, die onlangs opriep tot vor ming van een internationaal comité om de vrijlating van zijn Griekse collega Mi- kis Theodorakis te bewerkstelligen. In de brief werd een beroep op Sjostako- witsj en andere Russische intellectuelen gedaan te ijveren voor de vrijlating van Grigorenko, de Oekraiense historicus Valentin Moroz, de schrijver Joeri Ga- lanskov, de dichter I. Gabai en de in tellectueel R. Kadajev. De blauw met witte pamfletten waren ondertekend door het „Vlaamse actiecomité voor Oost- Europ>a". Nadat de Belgische betoger was weg geleid, haalde theaterpersoneel de vlug schriften op. Een vrouw van middelba re leeftijd, die weigerde haar exemplaar af te staan, werd na afloop van de voor stelling meegenomen. De dag tevoren hadden twee jonge Ita lianen eenzelfde demonstratie op touw gezet in een warenhuis in Moskou. Ook zij hadden zich aan een balustrade vast geketend. Over het lot van hen een 22-jarige secretaresse uit Rome, Tere sa Marizuzzi, en een 23-jarige opzichter uit dezelfde stad, Valtenio Tacchi was zondagavond bij de Italiaanse ambassa de niets bekend. Zij zijn lid van een Ita liaanse beweging. „Movimento Europa Civilta Twee aanhangers van deze orga nisatie verspreidden vrijdag in Athene pamfletten waarin voor vrijlating van Theodorakis werd gepleit. (ADVERTENTIE) Dansen? Mieters! Zaterdag: Lisse 8 uur Zaterdag: Leiden 8.15 uur Zondag: Leiden 8 uur Dansen leren? aanv. 15 febr. GROESBEEK (A.N.P.) De Groes- becksc rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld in verband met het overlijden van de 10-jarige Johan van Kessel uit deze plaats. De jongen werd zaterdag avond kort na elf uur badend in het bloed, als gevolg van een slagaderRjke bloeding ter hoogte van de knieholte aangetroffen in de buurt van het parochiehuis in Groesbeek. De jongeman was daar geweest op een feest van de schuttcrü Sint-Antonius. Omstreeks elf uur was hy naar buiten gegaan. Pogingen om de jongen te redden, waren vergeefs. Bij het onderzoek van de rijkspolitie van Groesbeek is gisteren komen vast te slaan dat de jongen waarschijnlijk over een achter het parochiehuis bevindende afrastering heeft willen klimmen, waarbij hij met zijn rechterknie met een scherp stuk draad in aanraking is gekomen. Lawines in Noord-Italië: zes doden AOSTA (Reuter) In Noord-Italië heb ban zich op twee plaatsen een lawine voorgedaan, waardoor vermoedelijk zes personen om het leven zijn gekomen en verscheidenen gewonden. Bij Bolzano werden twee mensen ge dood en drie gewond. In de omgeving van Aosta kwam 'n grote hoeveelheid sneeuw terecht op een weg, waardoor vier men sen bedolven werden. BERLIJN (AP) Het Oostduitse par tij- en staatshoofd Walter Ulbricht heeft vandaag gezegd dat volledige diploma tieke betrekkingen tussen Oost- en West- Duitstand een vereiste is voor vreedzame betrekkingen tussen beide delen van Duitsland. Ulbricht zei dit op een persconferentie in Oost-Berlijn, zijn eerste in negen jaar. Ulbricht verklaarde dat zijn voorstellen aan bondspresident Gustav Heinemann voor normalisatie van dc onderlinge be trekkingen „zeer serieus" bedoeld wa- „De historische noodzaak voor vreed zame coëxistentie van beide Duitse staten en de ervaringen van de afgelopen twin tig jaar vereisen een contractuele over eenkomst voor normale en gelijkwaardige Internationale betrekkingen vrij van elke vorm van discriminatie", zo zei Ul bricht tot zijn gehoor, bestaande uit enige honderden journalisten uit Oost- en West-Europa. CAGLIARI (AP) Het Italiaanse schip Fusina (3000 ton) is vrüdagavond voor de kust van Sardinië gezonken. Achttien Italiaanse bemanningsleden zün waarschünlük omgekomen. De scheepskok Ugo Freguina is de enige overlevende. Hij werd zaterdag door een boer in uitgeputte toestand gevonden op het strand van het eilandje S.-Peter ten zuidwesten van Sardinië. Hij had de gehele nacht gezwommen om land te bereiken. Hy verklaarde tegenover de politie lange ttjd als ver doofd op het strand gelegen te hebben. Hy kon met geen mogelijkheid zeggen wanneer hij weer vaste grond onder de voeten had gevoeld. Om geld. in te zamelen voor een actie tegen luchtverv 'burg (VS) blikjes „frisse lucht" verkocht, die gevuld i blikjes vlogen weg TEL AVIV (Reuter) Israëlische straalvliegtuigen hebben gisteren mili taire installaties en munitie-opslagplaat sen in de buitenwijken van Caïro aan gevallen, zo heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Het was. volgens hem, de vierde actie ver op Egyptisch grondgebied in veer tien dagen tijds. Israëlische militairen zeiden dat de Egyptische luchtmacht niet tussenbeide kwam en dat het luchtdoelgeschut slechts zwak en ondoeltreffend reageer de. In Carlo loeiden de alarmsirenes. De Israëlische potasfabriek te Sodom, in het gebied van de Dode Zee, is in de nacht van zondag op maandag van Jor daans gebied met raketten bestookt, zo heeft èen Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv meegedeeld. De elektrische installatie van de fabriek is beschadigd, waardoor het werk stil ligt. Er zijn geen gewonden. Op een joodse school in de joodse wijk van Beiroet is een dynamietaan- slag gepleegd. Niemand werd gedood of gewond. De Britse oud-minister van Buiten landse Zaken George Brown heeft op een receptie, die te zijner ere werd gege ven door de Jordaanse oud-minister en voormalige ambassadeur in Londen An war Noesseibeh, gezegd dat Israël wettig bestaansrecht heeft en dat niemand ter wereld een staat wil vernietigen. Voor de Palestijnen is het belangrijkst een manier te vinden om met Israël te leven. Tegen een van zijn ondervragers die zei: „Wij lijden onder de Israëlische bezetting en u spreekt over co-existen tie", antwoordde Brown: „Ik hoor dik wijls zeggen dat u onder de Israëlische bezetting lijdt, maar u lijkt dat niet te doen. U bent dik, gezond en goed ge kleed. Geleden wordt er in de vluch telingenkampen. U kunt beter zwijgen".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1