mening Wassenaars burgemeester geeft zich niet gewonnen LEIDSE BI0SK0PEN nieuwe vorm van vrijheid temidden van scepticisme Woonwagens n Dronenwijk REACTIE OP PLANNEN VAN RIJKSWATERSTAAT „WE DENKEN ER NIET AAN OM ONS NEER TE LEGGEN BIJ BESLISSINGEN OVER STER VIADUCT" Het Sted. Gymnasium, de rector en de ouders Raadslid stelt b. en w. vragen over kwestie rond leerlinge van Sted. Gym. Zeer spoedig nieuwe burgemeester voor Hazerswoude? Woningnood is geen woord j maar afschuwelijk Raad van Kerken houdt inzameling voor Biafra VRIJDAG 16. JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA l RIANON „Easy Rider" toont twee we elden: die van de druggebruikende ldp- ies in het bijzonder en die van de con- rvatieve. In alle rust levende, noeste voLking. Een compromis blijkt niet i;eLijk. Peter Fonda en Dennis Hop- 1 6pelen de twee marihuanaverdelgen- motorbezittera, wier lange haar de ders zo vredige, oudere garde tegen ch in het provocerende tenue jaagt. r een nieuwe vorm van vrijheid rekende jongelui worden niet geaccep- ferd, als ze tijdens hun rit een uitspan ing binnenstappen, waar ze het predi- aat „mens" in de ogen van de politie iet halen. Ook niet in de ogen van landarbeiders, die het droombeeld de jonge Amerikanen tenslotte aan arden knallen. Maar vóór dat trieste, Bor de hand liggende slot, zien wij et duo, dat de ideale oplossing op een iter, en ieder geval onafhankelijker le- n er als apostelen uitzien. De vlucht, zij telkens weg en vooral die trips |n werkelijk meesterlijk In beeld ge acht. Zo raken beide dromerige figu- in een commune verzeild, waar en- in er als apostelen utizien. De vlucht, de avonturiers daarop maken, is er heel bij aangepast en hetzelfde reli- tafereeltje speelt zich af als zij bordeel kennis maken met een tkere Maria. Het mislukken van deze re levenswijze wordt aangetoond het scepticisme en de vijandelijk- van de behoudende klasse. In de >orafgaande fragmenten gaat hun le- inswandël evenwel ook mank aan vol- aaktheid. Qua opzet is „Easy Ridér", ede dank zij de veelomvattende taak n Fonda en Hopper (eerstgenoemde naast hoofdrolspeler ook regisseur en opper is tevens producer) aan te be ien. Keuring 18 jaar. Jiten AMERA Hans Winkebnann, zjjn iw Thea en Sebastian Fisher vormen bekend artiestentrio, <lat in veel lan- met succes verschillende variété- immers brengt. Het publiek juicht hen e en weet niet dat Fisher een onver- iterlijke drinker en Thea een hyste- nche vrouw is, die al jaren een ver- tuding heeft met Fislier. STOMPWIJK. - De jongerensociëteit \safoetida" organiseert vanavond om ir in de VGLO voor het eerst een l. Alle leden mogen een introducé msavond. Discjockey is Alex van leenemen. ODEGRAVEN Weer zijn enkeie oonwagenfamilies in Bodegraven neer streken. Gisteren stonden er 5 wagens ji de Groene Zoom. Als deze wagens orgen niet vertrokken zijn, zullen ze igebwijfeld weggesleept worden. Zoals Ekend namen in december j.l. de ge- eenteraden van Bodegraven, Drlebrug- en Reeuwjjk het besluit om geza- enlijk een kamp in te richten, en wel in Bdegraven. Dit besluit werd onmiddel- k door Ged. Staten goedgekeurd. Het ire is echter, dat het Bodegraafse imp in Buitenkerk slechts plaats biedt ia twee wagens. Eerst hadden de wa ins plaats gekozen bij het gemeente- ïls, maar op aanwijzing van de politie irtrokken ze, om later met nog drie ulere wagens terug te keren. Waar- hijnlijk zullen dé wagens naar het lphense kamp gesleept worden (als dit Peter Fonda in „Easy Rider" Als zij tijdens een van hun tournees in Zweden zijn. krijgen zij een oproep om voor de rechter te verschijnen. Zij gaan met zijn drieën en worden ontvangen door rechter Abramsson, een zich onze ker voelende man, die enigszins tegen de vermaarde artiesten opziet. Hij ver telt hen. dat er een rapport is binnenge komen van de Nederlandse politie om trent het feit, dat zij zich aan een over treding van de maximumsnelheid hebben schuldig gemaakt. Zij stellen hem dan voor een nummer speciaal voor hem op te voeren, zodat hij zich een duidelijk oordeel kan vor men. Het nummer is echter niet alleen obsceen maar ook luguber en de drie artiesten weten het op zo'n manier te brengen, dat de rechter door angst be vangen wordt en daardoor een hart verlamming krijgt. De zaak wordt on derzocht. De politiedokter constateer' een natuurlijke doodsoorzaak. Het drie tal krijgt slechts een boete voor het ge ven \-an een obscene opvoering. Het vol tooit zijn tournee door Zweden en gaat vervolgens rustig met vakantie. Doberman- pincher Fanny zit opeens met groot gezin NIEUWVEEN. Het echtpaar L. Bos aan de Oude Nieuwveense- weg is door Fanny, hun twee jarige Dobelman-pincher met een nest van maar liefst veertien jon ge hondjes verrast. Het was de eerste worp van de prachtige glanzende zwartharige rashond, die met zijn bruin-ge tinte poten het jonge grut be schermend onder zich probeert te houden. Het is een praohtnest van zwart en bruin door elkaar krieu welende diertjes, waarvan er twee grijsblauw zijn getint. Bij nadere informatie aan kinologische ex perts blijkt dit inderdaad zeer spo radisch voor te komen bij Dobel- man-pinchers, een extra verras sing en nieuwe ervaring dus er bij. Fanny is niet in staat om al haar kinderen zelf te voeden en het is nu te hopen, dat er spoedig een voedster wordt gevonden, die kan helpen de jonge dieren in leven te houden. De kleintjes krijgen nu volgens een voorlopig recept per zuigfles. Normaal gaan ze met zo'n drie weken wel zelfstandig eten, maar bij zo'n grote koppel zijn ze meestal vlugger, de na tuur dwingt tot eerder aanpas sen. Er zal heel wat levertraan, kalk en geklutste eieren worden gevoerd aan het hele stel, want de strakke gladde huidjes beloven, dat het sterke mooie rasdiertjes zullen worden. Landbouwer Bos is geen beroeps fokker, hoewel hij de rashondjes vanzelfsprekend wel gaat ver kopen. maar het zit er bij de ge hele familie Bos „gewoon in" om Dobermans te houden. (Van onze correspondent) neer te leggen. Mogelijkheden om bezwaren te maken vond hij nog WASSENAAR Naar aanleiding van de mededeling van minister ruimschoots aanwezig. In de eerste plaats zal opnieuw een onteigenings- Bakker, dat hij besloten heeft het oorspronkelijke plan van rijkswater- procedure moeten worden ingezet met een bezwarenzitting van G.S., staat voor een gigantisch sterviadukt in de rijksstraatweg bij Wassenaar terwijl ook de Raad van State gehoord zal worden. Bovendien is er te laten uitvoeren heeft burgemeester W. J. Geertsema gisteren ver klaard, dat Wassenaar er niet aan denkt zich bij deze beslissing aldus mr. Geertsema, altijd nog de mogelijkheid het parlement in te schakelen. Mr. Geertsema toonde zich diep teleurgesteld, dat de minister de betere waarborg bood voor de handhaving van het woonklimaat in voorkeur heeft gegeven aan het oorspronkelijke plan van rijkswater- verschillende delen van de gemeente. Wassenaar blijft op het stand- staat boven het door Wassenaar ingediende alternatieve plan, dat een punt staan, dat dit alternatieve plan de voorkeur verdient. Jungfrau LVXOR „Willst du ewig Jungfrau blelben" is ©en vraag die Hubert Frank in zijn gelijknamige film schlemielig be antwoordt met „Neen, natuurlijk niet" (zie advertentie). Deze vraag wordt gesteld aan de 18- jarige Eva. die de onstuimige sexuele I evolutie in Duitsland nog even moet ver- I werken. Haar vriendin Yvonne heeft daar minder moeilijkheden mee, zodat ze het niet gemakkelijk krijgt wanneer twee welwillende jongelieden hen op de voet volgen. Eén van hen, Werner, krijgt het nogal warm, wanneer hij Eva aan schouwt en zo duurt het ook niet lang, of hij helpt haar over haar „moeilijk heden" heen. Dat gebeurt dan op typisch Duitse wjjze: met bloemen en gedichten. „Willst du ewig Jungfrau bleiben" heeft de pretentie psychische aspecten van het sexuele leven aan te snijden, doch de film komt daar niet aan toe, omdat zowel regisseur als spelers zich daarin kenne lijk nooit verdiept hebben. Ontucht REX „Ontucht op de Reeperbahn". 1 Met deze titel is eigenlijk al alles gezegd. Een film, die niets, maar dan ook niets nieuws brengt. De Reeperbahn is'vanouds een oord van sex, alcohol, moord, chantage en ver dovende middelen. Meer ellende bij el kaar valt er bijna niet te verzinnen. Bovendien zjjn deze dingen al ontelbare keren eerder voor de camera gehaald. En wat dan nog een journalist daar voor nieuws uit moeten halen, blijft een raad sel. maar het gebeurt. Het resultaat Is dan ook deze film. (18 jaari. Prolongaties LEIDEN Naar aanleiding van de verklaring van de rector de volgende feiten ter correctie. 1. De rector deelde de straf donderdag telefonisch mee onder weigering ons het vers bekend te maken. Eén ge sprek kon zijnerzijds eerst 24 uur later plaats vinden. Wij konden ons dus geen eigen oordeel vormen. Wij hebben de conrector (de rector kon niet gestoord worden) toen meege deeld andere wegen te zullen bewan delen als wij niet dezelfde dag een gesprek konden hebben. Dit volgde toen diezelfde dég. Na afloop van dit rustige gesprek zei de rector begrip te hebben voor onze argumenten, maar hij kon geen datum van eindbeslissing noemen en weigerde strafopschorting. Daarom wilden wij uiterlijk de volgende mid dag een definitieve beslissing. De rector deelde mee dat b. en w. eventueel beroepsinstantie waren, maar attendeerde niet op de ouder commissie. Tot vrijdagavond alleen één leraar gevraagd te bemiddelen. Bewust geen andere contacten i Na definitieve beslissing vrijdag avond beroep aangetekend bij b. en w. en opschorting van de straf ge vraagd hangende dit beroep. Zater dag stelden wij telefonisch op de hoogte: de wethouder, een lid van de onderwijscommissie uit de ge meenteraad, de adviseuse van b. en w. voor het v.w.o. en de Rijksin- spectrice. Zondagavond was het de wethouder gebleken dat hij geen bevoegdheid bezat. Hij zou de rector om strafopschorting verzoeken hangen de bemiddeling o.a. door hemzelf. Hij hoopte ons uiterlijk woensdag nog voor een gesprek uit te nodigen. Maandagavond echter heeft de" rec tor besloten de straf te wijzigen: duur gehandhaafd, straf evenwel in afzondering uit te zitten op school, waar werkopdrachten gemaakt kon den worden. Daarna werd een kort geding aan gevraagd dat, hoewel de president van de rechtbank te Den Haag de spoedeisendheid onderkende eerst 22 januari kon voorkomen. (Normaal duurt dat zelfs 4 weken.) De straf zou dan juist afgelopen zijn, waar mee de reden voor een „kort geding" verviel. Steeds zijn dus alleen de direct bij het conflikt betrokkenen op de hoog te gebracht om onnodige escalatie te vermijden. Donderdag deelde de rector mee dat de betrokken lerares niet op school was geweest. Wij zeiden hem dat wij, haar situatie niet kennende, dan vermoedelijk beter onze dochter nog niet naar haar toe konden sturen Het Besluit Adviesorganen O.V.O. stelt: „Art. 16. De oudercommissie is bevoegd schriftelijk of mondeling vragen te stellen aan de rector of de directeur over de algemene gang van zaken op de school, en aan de leraren over het door hen gegeven onderwijs". Tot vragen stellen over één bepaald geval heeft de ouder commissie dus geen bevoegdheid. De straf zou geen verband houden met de schoolsituatie? Citaat uit de brief van de rector: ter nadere informatie over het voorval en de gevolgen die dit kan hebben o.a. voor de lessen Natuurkunde voor de gehele school Desnoods wordt bet parlement ingeschakeld Overigens bevat het advies van de Raad van de Waterstaat, waarop de minister zijn beslissing heeft gebaseerd, voor Wassenaar verschillende positieve pun ten. Deze Raad acht een vergroting van het aantal rijstroken vau de Rijksstraat weg niet aanvaardbaar omdat zulks ten koste van de zeer fraaie laan en zijn omgeving zal gaan. aan het behoud waarvan de raad zeer grote waarde hecht. De raad heeft bij de minister met grote klem aangedrongen op een zeer spoe dige aanleg van de provinciale wegen 1 (door de duinen) en 16 (langs de spoor lijn Den Haag-Leiden). Nader overleg Mocht tegen de verwachting in blijken dat de verkeers intensiteit op de Rijks straatweg toch te groot wordt dan wordt het nodig geacht, dat op de weg ver- keersbelemmerende maatregelen worden getroffen, bijvoorbeeld het aanbrengen van verkeerslichten, waardoor een groot deel van het rijverkeer een andere route zal kiezen. Eqn ander voor Wassenaar positief punt is, dat de Commissie van Overleg voor de Wegen tot de conclusie gekomen is dat de door Wassenaar niet gewenste doortrekking van de Wittenburgerweg over het landgoed Duindigt onderwerp zal worden van nader overleg tussen de provincie en de gemeenten Den Haag en Leiden. LEIDEN Hei Leidse PvdA-raadslid F. Gransch heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen op het Sted. Gymna sium het college van b. en w. de vol gende vragen gesteld: Vorige week werd een leerlinge van de klas 3b van het Stedelijk Gymnasium voor 14 dagen de toegang tot de school ontzegt. Toen de ouders tegen de straf maat in beroep wilden gaan. bleek er geen enkele beroepsmogelijkheid te be staan. Naar aanleiding van deze. uw college bekende feiten, verzoek ik u de onderstaande vragen te beantwoor- 1. Welke bevoegdheden hebben de schoolleiders van de diverse typen openbaar onderwijs in Leiden ten aan- a. het straffen van leerlingen in het algemeen: b. het tijdelijk of definitief verwij deren van leerlingen van school, al dan niet als strafmaatregel. 2. Wat is ten aanzien van de hierbij te volgen procedures vastgelegd? 3. Is het juist dat in geen van de onder 1) bedoelde gevallen voor leerlingen of ouders een beroepsmogeHjkheid bestaat? En is het juist dat in het boven bedoelde geval bij het Gymna sium b. en w. geen bevoegdheid had den tot ingrijpen? 4. Zijn b. en w. het ermee eens dat het ik de zoveelste poging ondernemen. Er bestaat woningnood, ook al is als kiespijn (je voelt 't alleen als je zelf last van hebt). In Leiden zijn ru 4000 woningzoekenden, hiermee zijn STUDIO „The Graduate", voor de Uveede keer in Leiden, doet het hier nog best. Draait voor de 5e week. 18 jr. 18.000 personen, wat betekend dat haast LIDO Eveneens voor de 5e week in één op de vijf bew Leiden: „On her majesty's secret ser- meente deze smart vice" met Emma Peel en de nieuwe Ja- torsen, tries Bond: George Lazeby. 14 jaar. werksters, artsen en ambtenaren 't net huisvesting gelukkig hun ambtsgeheim hebben. Misschien mag ik van geluk spreken, dat ik zoiets niet ken. Met de gewoonte zoveel mogelijk brief- niet, want deze vertegenwoordigen schrijvers te bezoeken, kwam er een vrouw aan de deur, die mij terstond noodde op een kopje koffie Ach. het primitieve kacheltje i waarvan er haast elke dag een uit elkaar ploft i kom ik zoveel tegen bfl mijn bezoeken. Haar verhaal kwam hierop neer: de echtgenoot kon de ellende niet meer verdragen en was sinds twee weken spoorloos. Hierdoor in financiële moei lijkheden gekomen, met haar kind en kooktoestelletje op een niet warm te krijgen kamertje, met als slot de nodige Enkele weken terug wilde ik dit stukje nood nogmaals bezoeken. Er verscheer een andere kamerbewoner, die mij kon vertellen dat de week ervoor het volgen- ALPHEN AAN DEN RIJN Op ini- gerij wordt uitgenodigd haar gift tussen de was voorgevallen: in haar niet afge tiatief van de Alphense Raad van Ker- gemelde uren te bezorgen in de navol- sloten kamer lag het kind al enige tijd ken worden zaterdagmorgen as. tussen gende gebouwen, waar bussen klaar zul- te huilen (hetgeen nooit voorkwam) na 10 en 12 uur gelden ingezameld ten be- len staan, waarin men zijn bijdrage kan J het kind van ongeveer anderhalf jaai hoeve van de actie voor Biafra. De bur- gebouwen: St. Bonifaclus- en de Pius I herhaalde zich iets dergelijks. Ten einde raad hebben de mensen het kind naar opa en oma gebracht alwaar het een zeer goede verzorging zal krij- X-kerk, het St. Josephpension en de aula aan de Polluxstraat in Alphen- Noord: de Gereformeerde gebouwen: Maranathakerk, Salvatorikerk, Goede Herderkerk en de aula aan de Sterren- i laan in Alphen-noord; de Hervormde KOUDEKERK A/D RIJN Het bestuur j gebouwen: Kruiskerk Gouwsluis, Ad- van de afdeling Koudekerk-Hazerswou- ventskerk, Bethel (Jan Nieuwenhuizen- VEILIG VERKEER NIET IN TREK het Verbond voor Veilig Verkeer had voor gisteravond een ledenvergade ring uitgeschreven in het bejaardencen trum „Nieuw-Poelgeest" om te komen tot een eigen afdeling in Koudekerk, en een afdeling te Hazerswoude-Rijndijk. Er zouden op deze avond voor beide af» delingen nieuwe bestuursleden gekozen moeten worden. De toeloop tot deze vergadering was zo slecht, dat alleen 3 bestuursleden van de 7 aanwezig waren. Men besloot maar naar huis te gaan. straat), Opstandingskerk, „Rijnstroom (Martha-Stichting). „Nabij". „Onder weg. Oudshoornse kerk en de aula aan de Sterrenlaan Alphen-Noord. Tenslotte nog het Interkerkelijk Bejaardencen trum „Rijnzate" De Raad van Kerken te Alphen aan den Rijn zorgt voor doorzending van de op brengst der plaatselijke actie naar het adres waarvandaan het geld het snelst en het best wordt gebruikt voor de Bia- franen. Mr. KLAASESZ SPRAK MET DE RAAD Op de foto v.l.n.r. mr. J. Klaasesz, zijn secretaris en loco-burgemeester H. van Rijn op de trappen van het gemeente- De bijeenkomst van gisteravond droeg (uiteraard) een strikt informeel karak ter. Nadere bijzonderheden z(jn dan ook niet bekend van het besprokene. Gezien van Rijn en F. J. Houwen hoven en de i ningin reeds gisteren met de gemeente- ko" andere gemeenteraadsleden (behalve de, raad van gedachten wisselde, mag vragen meer aan de gemeenteraad of iiAZERSWOl'DE. De wethouders H. het feit, dat de commissaris B. en W. forceren. Er moeten huizen voor deze me andere die al ziekte verhinderde heer J. D. de lang spoedig de benoe- an een opvolger van de heer C. Dobben de Bruyn tegemoet mag worden gezien. niet denkbeeldig, dat het loco- de woning hebben. Wit) hebben gisteravond een a-u b dat "',0"lne,",0d w°°rd vat, gedachten gewtoaeld met maar een verschrikking is. „d,«arl. van de koningin, ,n «H hVKhLD h SH™* omtrent de benoeming „Cl. 1UCL u«uvut aares neDDen wij nieuwe burgemeester. Gisteren immers I burgemeesterschap van de heer H. ging het eervolle ontslag in van de heer R(jn reeds eind volgende maand tot het „Comité Woningnood", C. G. van Dobben de Bruyn en Is Ha- verleden behoort. Mr. Klaaaesz, die ver- Witte Singel 18, j zerswoude een gemeente ronder burge- gczeld was van zijn secretaris, verliet l^bieiw meester. i Hazerswoude gisteravond om negen uur. ontbreken van een ber oeps mogelijk heid als een ernstig verouderde si tuatie dient te worden beschouwd?' En zo ja. zjjn b. en w. dan bereid de raad voorstellen te doen om verande ring te brengen in deze situatie? 5. Zijn b. en w. dan voorts bereid te overwegen of het mogelijk en zinvol is de raad een beroepsprocedure voor te stellen waarbij per school een be roepsinstantie wordt ingesteld, waar in in ieder geval de ouders en, bij scholen met oudere leerlingen, de leerlingen zijn vertegenwoordigd? (Toelichting: Deze beroepsinstantie zou een voor alle partijen bindende uitspraak moeten doen. Van deze uit spraak zouden strafoplegger, gestraf te leerling of ouders weer in beroep moeten kunnen gaan bij het bevoegd gezag. Op deze manier wordt voor- komen dat b. en w. direct overal In gemengd worden). 6. Afgezien van de antwoorden op de vorige vragen: menen b. en w. dat ten aanzien van de onder 2) bedoelde procedures het horen van de leer lingen en het overleg met de ouders vóór de strafoplegging voldoende is geregeld 7 Zijn b. en w. bereid te overwegen of het mogelijk en zinvol is de raad voor te stellen de strafprocedure zo te regelen, dat per school een com missie wordt ingesteld, waarin in ieder geval ouders, en bij scholen met oudere leerlingen ook de leer lingen zijn vertegenwoordigd, met als taak en bevoegdheid bij ingrijpende straffen (zoals verwijdering van school voor meer dan één dag) de strafoplegger bindend omtrent de strafmaat te adviseren? (Toelichting: Bij het bestaan van een dergelijke commissie zou de beroeps instantie als onder 5) bedoeld wel licht achterwege kunnen - blijven, uiteraard met handhaving van de mo gelijkheid van beroep bij het bevoegd gezag). 8. Zo b. en w. bereid zijn terzake van de bovenstaande onderwerpen aan de raad voorstellen te doen, wanneer kunnen deze voorstellen dan worden verwacht Verdrinken van verdriet op zich niet strafbaar DEN HAAG/NOORDWIJK „Nie mand zal u er een verwijt van maken, wanneer u probeert uw verdriet te ver drinken, in elk geval Justitie niet, maar wanneer li dan auto gaat rijden, dan ligt het anders", zo gaf de Haagse po li! ierechler te kennen aan een 40-Jarige kok uit Valkenswaard, die te Noordwjjk op de Herenweg hij een autohotslng be trokken raakte, waarna bleek, dat de kok onder inv'oed van drank verkeerde. Niet dat de botsing daar een gevolg van was. het was slechts een toevallige omstandigheid. Want toen de kok stopte teneinde een passagier gelegenheid te geven om uit zijn auto te stappen, reed op hetzelfde moment een voor hem ge parkeerde auto achteruit en botste te gen de auto van de kok. Zo kwam de politie er aan te pas, met verdere ge volgen. Nu bleek dat uitstappen door de passagier wel zijn reden te hebben. De man had nl. in de buurt van Heemstede staan liften en trof het, dat verdachte voor hem stopte. SLINGEREND De passagier had toen nog niets in de gaten, doch tijdens het rijden deed hij de angstige ontdekking, dat zijn autobe stuurder dronken was. H(j schold en tier de, reed slingerend, zodat de passagier weer zo gauw mogelijk uit de auto wil de, waartoe hij op de Herenweg een kans Voor de rechter gaf verdachte hetgeen tenlaste was gelegd toe; omdat zijn meisje de verhouding had verbroken, was h(J aan het drinken gegaan, hetgeen de opmerking van de rechter tot gevolg had. Er bleek een alcoholproflAage in het bloed van verdachte van 1,75. De offi cier vond het dan ook beslist geen twij felgeval en eiste de gebruikelijke straf, een jaar intrekking van het rijbewijs met aftrek van de tijd waarin dat reeds is ingenomen en twee weken gevange nisstraf Dat werd ook het vonnis.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3