zet u lekkere koffie! S)c&2idóe(Soufói/nt antenne Een centrale redactie voor nieuws radio en tv TELEVISIE VANAVOND Televisie vanavond ADAM voor de man NOS-staking afgewend Koffie zetten is een plezierige bezigheid, waarmee u altijd veel waardering oogst bij uw gezin en uw gasten. Maar.dan moet het ook lekkere, verse koffie zijn, met zorg gezet PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JANUARI 1970 Ook bij kritiek kritisch blijven KORTGELEDEN hebben we in deze kolom stelling genomen tegen een ver schijnsel dat we gemakshalve maar into lerantie in de maatschappijkritiek zullen noemen; maatschappij dan in de ruimste zin te verstaan; zowel de staat, de Kerk, de cultuur als kleinere vormen van ge meenschap vallen eronder. Een lezer vraagt zich af, of deze intole rantie er reëel nu wel is; daarom gaan we in dit artikel op één voorbeeld wat nader in. En dan kiezen we als voorbeeld een terrein waarmee de journalist van nature vertrouwd behoort te zijn: het ter rein van de kritische instelling. Wij geloven, dat vele uitingen van kri tiek zelf te weinig kritisch zijn. Dat ont popt zich dan in gemakkelijk gelanceerde argumenten waarschijnlijk juister ge zegd: leuzen dat iedereen die de vorm van een bepaalde kritiek, de mate waarin iets bekritiseerd wordt, niet deelt, het stempel van onkritisch opgedrukt krijgt. Alsof het juist niet zo is. dat de kritiek op actiegroepen noodzakelijk is om te voorkomen dat onze samenleving na van de bevriezingsdood gered te zijn, aan een levensgevaarlijke graad van verbranding wordt bloot gesteld. ÜR is, vooral na 1945, een storm van maatschapppijkritiek losgebarsten; te recht: want de geschiedenis van de eerste helft van onze eeuw heeft bewezen, hoe de technische revolutie, een paar pause lijke encyclieken en de erkenning van sociaal-economisch onrecht in de wereld allerminst garanderen dat de nieuwe ge neraties de mensheid gelukkiger zullen maken dan de vorige. Theologen, sociolo gen en filosofen hebben bewezen, dat de maatschappij na 2000 niet kan blijven bestaan op haar grondvesten, zonder die grondvesten aan een grondige restauratie te onderwerpen. Onze samenleving kampt met proble men, waarvan de oplossing niet met een fluwelen handschoen verwezenlijkt kan wordener kan gerust ook erkend worden dat felle actiegroepen nodig zijn om te zorgen dat de restauratie niet blijft steken in een vluchtig opknapbeurtje- Waarvoor het evenwel „oppassen ge blazen is" vinden we het verschijnsel dat genoemde actiegroepen niet alleen hun eigen kritiek, maar ook hun werkwijzen tot dogma's gaan proclameren. Te veel wordt, naar onze smaak, bewust of on bewust beweerd, dat wie deze „dogma's" iet onderschrijft, een handhaver van de oude orde is en een saboteur van ver nieuwing; een „tegenstander van echt evangelisch christendom" wordt al be- WIJ vrezen, dat wie deze gedachten- gang aanvaardt, tevens kiest voor een maatschappijontwikkeling die loopt van revolutie tot contrarevolutie. Wie de gevolgen hiervan benadert, heeft het recht zich af te vragen, of dan kritisch denken over vormen en bedoelin gen van kritiek niet meer zinvol is. Wie hierop „ja" zegt, moet proberen de maat schappelijke ontwikkeling vanuit zijn kritische visie te stuwen en wie beweert dat, of doet alsof, dit getuigt van een kritiekloze instelling, is intolerant. Zo niet bewust, dan toch in elk geval onbewust. Bijstand gevraagd OVER het grote probleem hoe ons par lement voldoende kwaliteit kan krijgen om goed en tijdig zijn werk te verrichten, is de laatste jaren vaak ge- De meeste politieke partijen voelen het meest voor het beschikbaar komen van voldoende geld opdat fracties en de Kamer in zijn geheel over een beter deskundig apparaat gaan beschikken. Naar aanleiding van zijn ervaringen met de herziening van ons Burgerlijk Wet boek heeft oud-Kamerlid Van Rijcke- vorsel een paar andere suggesties ge daan: ten eerste de mogelijkheid om niet-parlementariërs gelegenheid te geven als experts deel te nemen aan het werk van de vaste Kamercommissies; ten tweede het inschakelen van specialis tische krachten uit de Eerste Kamer bij het vooronderzoek van wetsontwerpen in de Tweede Kamer. De parlementaire bijstand waarvoor mr. Van Rijckevorsel pleit, lijkt ons op het eerste gezicht een zaak waarvan men wel weet hoe ze begint, maar niet waar ze eindigt Gaat men de experts buiten „de politiek" om bij het Kamercommissie- werk betrekken, dan kan de wetgeving soms gaan lijken op een spel tussen experts van de regering contra experts de Kamer. Zeker als de Kamer leden dan zoals Van Rijckevorsel be oogt meer tijd voor ander politiek werk krijgen en ze zich dus minder gaan bemoeien met grote wetsontwerpen die in de vaste Kamercommissies spelen, wordt het parlementaire werk bepaald niet doorzichtiger. We voelen dan in elk geval meer voor het insohakelen van Eerste-Kamerleden (wat het oud- Kamerlid voor de verdere herziening van het Burgerlijk Wetboek bepleit) dan voor het benoemen van niet-parlementariërs tot buitengewoon lid van de commissies. De kritiek van mr. Van Rijckevorsel op de gang van zaken bij de B. W.-her- ziening is juist; ook de onderwijsreorga- nisatie en wetsontwerpen die betrekking hebben op de ondernemingsstructuur blijven te lang in de parlementaire molen hangen. Maar het probleem kan beter opgelost worden door verbetering van de werkwijze van de Kamers en van de fracties. Helaas praten we daarover al jaren en scheppen noch de Kamer noch de politieke partijen zich de gelegenheid om serieus aan de oplossing van dit struc turele Drobleem in ons Dolitiekbedriif te werken. Bialra werd gisteren teruggedrongen tot Scala en NOS-Journaal. Gek eigen lijk dat zo'n brandend probleem na genoeg van het scherm verdwijnt om dat het niet in te passen valt in een uitzendschema. Er was immers genoeg Maar goed. er' werd gisteren gevoet bald en daarom werd overgegaan tot die orde van de dag. Over die wed strijd leest u elders volop. Wij con stateerden alleen dat Koen Verhoeff opnieuw bewees momenteel de beste commentator bij voetbalwedstrijden te zijn. Hij maakte vrijwel geen fout. bleef steeds terzake en gaf precies de informatie die we aan het scherm be hoefden. Hoe belangrijk zo'n commen taar is bleek toen zijn lijn uitviel. Met Dick van Rijns radio-ooggetuigever- slag was het maar behelpen. Iets heel anders: Toonbeeld, aflevering in de serie t.v.-concerten van de NOS. Jean Fournel leidde het Radio Phil- harmoniscli Orkest in Debussy en Ra- vel en regisseur Fred Bosman poog de daar een extra-t.v.-dimensie aan te verbinden. In La Mer bracht hij al leen de dirigent in beeld. We vonden het op de duur een beetje vervelend, maar het is een aanvaardbare metho de van t.v.-maken om te laten zien hoe een paukenslag geboren wordt in een wenkbrauwfronsen van de orkest leider. In La Valse koos Bosman voor een veelheid van beelden die weliswaar in teressant leken, maar die de aandacht van deze enorm gespannen compositie toch eigenlijk afleidden. We geven Fred Bosman het recht om bij La Valse zich voor te stellen wat hij maar wil. Maar hij mag niet verwachten dat die voor stelling adequaat overkomt bij de kij ker die een concert vóór alles als een concert wil ondergaan. Dus niet als een nogal willekeurige reeks plaatjes met muzikale begeleiding. Vg. DESKUNDIGEN ZIJN HET EENS Actualiteiten sneller dan nieuwsbulletins (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM In opdracht van het programmabeleidscollege bij de Hil- versumse radio heeft een vierhoofdige commissie een studie gemaakt van de inhoud, vorm en presentatie van de nieuwsbulletins. In gedachtenwissclin- gen met de hoofdredacteuren van het ANP en de radionieuwsdienst, respec tievelijk de heren H. Martinot en dra. D. Mallon werd duidelijk gemaakt, dat er vaak vertraging optreedt in de bin nenlandse berichtgeving. Dit is een handicap voor de radio nieuwsdienst, die sinds haar oprichting in 1945 uitsluitend gebruik maakt van het telexnieuws van het ANP en de buitenlandse persbureaus. In de prak tijk blijkt, dat belangrijke berichten door de actualiteitenrubrieken van de omroepen soms uren eerder aan de luisteraars worden doorgegeven dan in de nieuwsbulletins. De commissie acht juist bij de radio de snelheid het sterk ste punt van dit medium. Ook stelt de commissie hoger prijs op een soepeler redactie en vlottere presentatie van het nieuws. Afwisseling van stemmen van de nieuwslezer in de lange bulle tins acht men zeer gewenst, terwijl ook het leestempo zou kunnen worden opgevoerd. Verder pleit de commissie Het fenomeen Vrouw speelt een grote rol in „Adam" het nieuwe programma, dat vanavond voor het eerst op de tv is. Het is een speciaal programma voor mannen. Regisseur Lex de Rooy vindt dat het daar intussen hoog tijd voor ge worden is. Hij toont dat in zijn program ma aan. Wat boeide de man in de laat ste tien jaar? Hoe gaat het er aan toe op een visdag? Hoe voelen „oude jon gens" zich onder elkaar. Het program bevat voorts een interview met een re dacteur van „Der Spiegel", vertelt iets over autosport en geeft ook gesprekken met Theo van Duivenbode, Michelotti en Keizer. Ook de zakeniunch wordt be sproken. De presentatie heeft Pierre Huyskens. TROS, Ned. 2 21.30 uur. met nadruk voor een moderner aanpak van de weerberichtgeving door het KNMI. Uitvoerig gaat het rapport in op de vraag of de radionieuwsdienst niet be ter van he'. ANP kan worden losge maakt. Het is een merkwaardige situa tie, dat de nieuwsvoorziening bij de Nederlands- omroepen bestaat uit af zonderlijke nieuwsdiensten zowel voor de NOS-televisie als voor de Wereld omroep. terwijl de nieuwsberichtgeving voor de NOS-radio gekoppeld is aan het ANP in Den Haag. In dit verband werd gepleit voor één centrale redac tie voor het nieuws van radio en t.v. HILVERSUM (ANP) De staking, waarmede de filmcutters van de NOS- televisie even hebben gedreigd, is na het gesprek, dat zij gisteravond heb ben gehad met de chef van de hoofd afdeling bedieningstechniek, de lieer J. J. Akkerman, voorlopig afgewend. Ofschoon op deze vergadering wel de nodige moeilijkheden werden verwacht, zijn deze uitgebleven. Volgens een woordvoerder van de filmcutters voor al vanwege de grote mate van open heid. die de heer Akkerman ir. dit ge sprek heeft betracht. De moeilijkheden in deze tamelijk klei ne groep waren vooral ontstaan naar aanleiding van het promotiebeleid. Twee medewerkers, die in september van het afgelopen jaar de NOS hebben verlaten en die waren ingedeeld in de hoogste salarisklasse, vormden daar toe de aanleiding, omdat na hun ver trek geen opschuiving heeft plaatsge vonden. De heer Akkerman zal de wen sen van de filmcutters kenbaar maken bij hel hoofd van de technische dienst van de NOS-televisie, de heer P de Vlaam. De filmcutters verwachten hierop nog deze maand een antwoord. Ook wordt de vakbond ingeschakeld. De heerlijkste middag van het jaar Een éènakter van John Guare. Al9 een meisje op een bank in het park zit. moet zij dan luisteren naar de al of niet gefantaseerde verhalen van een langskomende jongen? Doet zij het niet, dan is er weer niemand die tegen haar praat, luistert ze wel, dan be leeft ze misschien de heerlijkste mid dag van het jaar. Het spel heeft een 7-eer onverwacht slot. Hij: Joop Kees maat. ZijMarja Kok (VPRO Nederland I 21.30 uur) NEDERLAND I VOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO. 19.04 uur: Korte Ned. films 19.30 uur: De Zuidkameroense 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Japanse film AOS 20.30 uur: Lepra, ziekte 21.30 uur: De heerlijkste dag van het jaar, eenakter 21.50 uur: Chicorée, amusementsfilm TELEAC: 22.35 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur- Van gewest tot gewes 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: Toto 20.40 uur: De dief van Washingt 21:30 uur: Adam voor mannen RKK: 22.20 uur: Christenen in Latijns-Amerika TV morgen 10.45 uur: The green umbrella 11.10 uur: John Buil 11.35 uur: Beeldverhaal van de Kerk lubllek. 21.10 Het lazov (XI). hoor: Mededelingen. 22.« HILVERSUM I radiocompetitie Lichte muziek. 19.55 Mar; ïking. 20.2! terstlps. mg. ?nding. ienade- De ïalitelten. 19.00 Verslag ilradio. 10.00 Stereo: Aubade: klassieke orkestmuziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Medede- :o: Van twaalf NIEUWE KINDERSERIE NCRV-T.V. HILVERSUM De NCRV-televisie had het plan om maandagavond om 19.14 uur op Nederland 1 een nieuwe kinderserie uit te.zenden onder de ti tel „Jeugdherinneringen". Dit filmver haal is gebaseerd op een boek van een van de grootste Roemeense schrijvers van de vorige eeuw, Ion Creanga. Aan gezien bij de NCRV-televisie in plaats van de bestelde Franse filmversie in zes afleveringen van een kwartier de oorspronkelijke Roemeense driedeli ge film binnenkwam, ontstonden er moeilijkheden bij de vertaling en de on dertiteling. De NCRV-televisie zal daarom met ingang van maandag een andere kinderserie uitzenden onder de titel „De waaier van Sevilla" welke oor spronkelijk voor 't volgend seizoen was aangekocht. Extra-herhaling cursus Spaans Les 1 van de uit 20 lessen bestaande Spaanse cursus VAMOS A VER, die za- I terdag jl. van start ging, zal in ver- j band met de grote belangstelling extra worden herhaald op zaterdag 17 januari a.s., van 9.20 - 10.00 uur v.m. via Ned. 1 en op woensdag 21 januari a.s. van ca. 22.10 -22.50 uur, via Ned. 2. In verband hiermee schuiven alle uitzendingen van de cursus één week op, zodat les 2 niet aanstaande zaterdag, maar zaterdag 24 januari a.s. worden uitgezonden. In het kader van de cursus wordt een begelei ding uitgegeven bestaande uit 20 boek jes en 10 lp's. Door het onverwacht grote aantal inschrijvingen (9000 bij aanvang van de eerste les. Ter ver gelijking bij de cursus EN FRANCE AVEC NICOLAS, november vorig jaar. hadden 3000 cursisten voor de aanvang van de cursus ingeschreven. De overige 20.000 gaven zich na de eerste les op) hebben een aantal cursisten het bege leidingspakket met vertraging ont vangen. Door de thans aangekondigde herhalingen worden zij in staat gesteld alsnog les 1 te volgen met de begelei ding in huis. De totaalstand van 't aan tal cursisten SPAANS was op dinsdag 13 jan. 1970 circa 10.000. De belangstel ling neemt nog steeds toe. Kunst en kunstenaars Atelier 7 is de titel van een tentoonstel ling die van 23 januari tot en met 1 maart wordt gehouden in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Er zal werk te zien zijn van Ton Bruynèl. Carel van Eeden, Gérard van den Eeren- beemt, Krijn Giezen, Huub Gommans. Henri de Haas. Martijn van der Jagt. Lei Molin, Aldo van den Nieuwelaar, Noor Prins, Jan Willem Smeets, Geert Voskamp en Jos Wong. Maal zelf, direct voor het zetten dan heeft u het volle profijt van de fijne geur en pittige smaak van versgebrande koffie. Deze electri- sche D.E. wandkoffiemolen is ge schikt voor twee maalgroftensnel- filtermaling en standaardmaling. Filter koffie Uit de nieuwe D.E. filterpot kunt u 8 heerlijke, geurige koppen koffie schenken. Voor deze wijze van koffie zetten maalt u de koffie niet te fijn (standaardmaling). Schenk eerst een klein scheutje op, zodat de koffie kan zwellen. Dan gelijk matig opschenken. Snelfilter koffie Voor deze zetwijze gebruikt u fijn gemalen koffie (snelfiltermaling). Doe per kop 1 afgestreken eetlepel in het papieren filterzakje en giet zoveel water op, dat de koffie goed bevochtigd is. Water geheel laten door lopen en dan verder steeds in het midden opgieten. Dit unieke, volautomatische D.E.- koffiezetapparaat stelt u in de ge legenheid op twee manieren koffie te zettenzowel volgens de normale filtermethode als volgens de veel gebruikte snelfiltermethode. Dit apparaat krijgt u voor 4000 waarde- punten plus f 35.-Vraag dé folder aan Douwe Egberts, afd. Geschen ken, postbus 2076, Utrecht. FIJNE DESSERT 250 g 2.35 ROOD MERK 250 g 2.14 PAARS MERK 250 g 1.84

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2