Sa Gzicbc (Sou/tont Biafraanse delegatie in Lagos spreekt over wapenstilstand VOLKSTELLING IN SOVIET-UNIE Israël ontvangt „schroot -wapens vanuit Zeebrugge Bonn ziet Duitslanden als één natie TROEPEN NIGERIA STAKEN OPMARS Stichting v. d. Arbeid laat Roolvink zitten Man liet politie en GGD hele nacht zoeken naar vals adres Plan tot ontvoering van joden in diepvries Vakbonden zijn boos op V. en D. Ander gezicht voor aangifte biljetten inkomstenbelasting Overstroming treft Spanje en Portugal KLAVERJASSEN lekker lui §w Treffer Stijging van ziekteverzuim in de bouw PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct p. mm. Telefoontjes f 2,10 KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. DONDERDAG 15 JANUARI 1970 i het KNMI geldig tot i In het algemeen veel bewolking met nu en dan regen maar ook enkele opklaringen. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.953 Op Schiphol zijn gisteravond twee vliegtuigen met passagiers uit Biafra aangekomen- Op de foto ontfermt een hostess zich over de Amerikaanse itouw Okonwho en haar twee kinderenDe Biafraanse echtgenoot mevrouw Okonwho heeft in het Biafraanse leger gediend en is uia een andere route op weg naar Amerika. Meer over de aankomst op Schiphol leest u op pagina 11 (Van ■sponde BONN In een verdere .poging om Oost-Duitsland binnen de invloedsfeer van zijn oostpolitiek te brengen, heeft bondskanselier Brandt onderhandelingen voorgesteld met de Oostduitse regering. De bedoeling van deze onderhandelingen moet volgens Bonn het leggen van een basis voor overeenstemming over een verscheidenheid aan vraagstukken zijn. Maar integenstelling tot de verhouding lussen verschillende naties moet de sa menwerking tussen dc beide Duitse staten zijn als tussen twee delen van één natie, die nog steeds vele overeen komsten hebben. Brandt deed zijn voorstel in zijn rege ringsverklaring voor de bonsdag. Het is Bonns antwoord op het Oostduitse voor stel, dat Bonn Oost-Duitsland zou moe ten erkennen, hetgeen daarom in West- Duitsland niet aanvaardbaar was. Het Oostduitse persbureau ADN heeft Brandt beschuldigd de belangrijkste vraagstukken uit de weg te zijn gegaan. Generaal Gowon LAGOS (Reuter/AP) Een Biafraanse delegatie van vijf man, onder leiding van opperrechter Sir Louis Mbanefo is vanmorgen in alle vroegte per vliegtuig in de Ngeraanse hoofdstad Lagos aangekomen. De delegate zal met de Nigeriaanse regeringsleiders spreken over de wapenstilstandsvoorwaarden. De Biafraanse opperbevelhebber generaal Philip Effiong had tevoren verklaard dat de delegatie bereid zal zijn te onderhandelen op de voorwaarden die door de federale regering worden gesteld. Vanmorgen had de delegatie een onderhoud met het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Gowon, die opnieuw de verzekering gaf dat het lbo-volk goed behandeld zal worden. MOSKOU (Reuter). Een goed opgeleid leger van ruim anderhalf miljoen enquêteurs is vandaag in de Sovjet-Unie begonnen met een volkstelling van het hele land. Het is de vijfde keer sinds de revolutie van 1917. dat deze omvangrijke onderneming in de grootste staat ter wereld op touw wordt gezet. Bij de laatste volkstelling in 1959 waren er 212 miljoen Sovjetburgers. De nu komende telling zal volgens deskundige schattingen een aantal van circa 241 miljoen zielen te zien geven. Behalve het aantal inwoners wil men in dit land, waar op het platteland de werkloosheid een groeiend probleem begint te worden, de oorzaken te weten komen van interne migratie, en wil men het antwoord zoeken op belangrijke vragen van onderwijs en nationaliteit. De volkstelling zou volgens waarnemers ook kunnen uitwijzen, dat de Russen in ethische en nationale zin voor het eerst een minderheid vormen in de Sovjet- Unie. In 1959 bestond de bevolking voor bijna 55 procent uit Russen. Niet mogelijk loonoverleg te herstellen (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Artikel 8 van de ont- werp-loonwet belemmert een herstel van het centrale loonoverleg. Dat heeft de Stichting van de Arbeid per brief aan minister Roolvink (Sociale Zaken) laten weten. De stichting ziet dan ook geen mogelijkheid om het centrale loonover leg te herstellen. j De Stichting van de Arbeid reageert op een brief van minister Roolvink van eind november. Een commissie van de Eerste Kamer, die zich met de loonwet i had beziggehouden, had er bij de minis- (Van ter op aangedrongen te proberen de moeilijkheden met de vakcentrales over de loonwet uit de weg te ruimen. De minister had daarom de zaak doorge speeld naar de stichting en om sugges ties voor herstel van het centraal loon overleg gevraagd. De Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers samenwer ken, heeft de minister met zijn vraag laten zitten, want zolang artikel 8 van de ontwerp-loonwet wordt gehandhaafd, willen NW en NKV niet aan het cen traal loonoverleg meedoen en ook niet mede adviseren over de algemene as pecten van het loonbeleid. Artikel8 is namelijk een doorn in het oog van de vakbeweging. Dit artikel geeft de minis ter de bevoegdheid in individuele ar beidscontracten in te grijpen, als hij meent dat zo'n CAO gevaren oplevert voor de Nederlandse Steun in de rug Minister Roolvink had graag gezien dat de stichting hem een oplossing voor de moeilijkheden aan de hand had ge daan. Dat zou hem een steuntje in de rug zijn geweest bij de behandeling van de loonwet in de Eerste Kamer binnen enkele weken. Nu moet worden verwacht dat de-Eerste Kamer ernstige kritiek op de ontwerp-loonwet zal hebben. Premier De Jong had de Eerste Kamer al laten weten dat het kabinet aan verwerping van de loonwet politieke consequenties zal verbinden. BRACKNELL (AFP) In de Engelse plaats Bracknell is in een proces een plan onthuld om vier Britse joden te ont voeren, te bevriezen en vervolgens naar Jordanië te vervoeren. Een voormalige Britse legerkapitein, de 40-jarige Trevor Owen Williams, zou de leider van het koinplot zyn geweest. Volgens de tenlas telegging zou hij ook van plan zijn ge weest een Israëlisch verkeersvliegtuig op London Airport op te blazen. Hij zou hiervoor van Arabische zijde 30.000 pond (ongeveer 260.000 gulden) ontvangen. De zaak is aan het rollen gebracht door Ronald Hannan, die eerst een me deplichtige van Williams was, maar nu als voornaamste getuige charge op treedt. Volgens hem was het plan de vier Britten, afkomstig uit plaatsen in de om geving van Londen, in kisten te stoppen en in een koelhuis in Birmingham op te slaan alvorens hen per vliegtuig naar Amman, de Jordaanse hoofdstad, te ver zenden. De Nigeriaanse troepen hebben van hun opperbevelhebber, kolonel Osen- banjo, het bevel gekregen hun opmars in Biafra te staken. De handhaving van de orde in de bezette gebieden is overgedra gen aan de politie. Alle Biafranen die de bossen zijn ingevlucht, zijn via de radio uitgenodigd tevoorschijn te komen en zich weer in hun woonplaatsen te ves- Inmiddels heeft de Nigeriaanse regering alle hulp van organisaties en regeringen afgewezen, die met Biafra hebben samengewerkt. De interkerkelijke hulp organisatie Joint Church Aid. Caritas Internafcionalis. het Igpanse Rode Kruis en de regeringen vafi Portugal. Rhodesië en Zuid-Afrika mogen geen hulp aan de Biafraanse oorlogsslachtoffers verlenen. De rcrt van hef Nigeriaanse Rode Kruis is in deze kwestie niet duidelijk. Wel is ..een aantal bevriende regeringen", waar onder Engeland, gevraagd om aan vullende hulp, waaruit moge blijken, dat het merendeel van de hulp door Nigeria zelf zal worden verleend. Engeland is gevraagd om artsen, verplegers en voer tuigen, waaronder een schip van 800 ton. Ook Amerika heeft de indruk, dat Nigeria et om voedselhulp zal vragen. Toch wordt van verschillende zijden druk op Nigeria uitgeoefend de door vele organisaties opgeslagen voedselhulp te •aarden. Het hoofd van Unicef is naar Nigeria onderweg, evenals de pre sident van Caritas Internationalds, die de gift vam paus Paulus van 100000 gulden bij zioh heeft. Een woordvoerder Joint Church Aid heeft verklaard, dat het verachtelijk van de Nigerianen zijn geen gebruik te maken van de zeventien vliegtuigen van de organisatie. De piloten hebben de vrijheid gekregen nachtelijke voedselvluchfen uit te voeren, indien zij daartoe bereid zouden zijn. NIET EENS MET VOORGESTELDE LOONSVERHOGING UTRECHT (ANP) Bij de in de Decom. de samenwerkingscommissie van de werknemersorganisaties in de detailhandel, verenigde vankbonden. heerst felle verontwaardiging over de eenzijdige maatregel van de directie van Vroom en Dreesmaan. met welk bedrijf de vakbonden een collectieve arbeids overeenkomst hebben, waarbij ongeveer 20.000 mannen en vrouwen betrokken zijn. Dc directie van V. en D. heeft na melijk besloten aan het verkopend en administratief personeel per 1 februari een salarisverhoging toe te kennen van 6,5 procent, waarvan 2,5 procent in de tweede helft van het jaar zal worden uitbetaald. Volgens de Decom betekent de door V. en D. bekendgemaakte maatregel op jaarbasis ln 1970 nog geen verhoging van het inkomen van 4 procent Boven dien nemen de vakbonden het V. en D. kwalijk dat er geen aanpassingsbepaling is in verband met de stijging van de kos ten van levensonderhoud. De bonden herinneren aan de prognose van de So ciaal-Economische Raad, volgens welke een prijsstijging van 4 procent wordt verwacht. Zij menen dat het personeel van V. en D. van de door de directie aangekondigde salarisverhoging niets zal overhouden. „Hierbij komt", aldus de Decom, „dat V. en D. de in het begin van 1969 overeengekomen salarisverhoging van tenminste 6 procent met een gemiddel de van 7 7,5 procent niet alle perso- i neelsleden is nagekomen, terwijl dit con cern bovendien niet beTeid bleek de door de SER geadviseerde uitkering ineens van één procent toe te kennen". Op 18 december heeft de Decom de wensen van de vakbonden aan V. en D. voor 1970 kenbaar genlaakt. Zij wenste een correctie van de loonontwikkeling in dat jaar tot tenminste 8 procent en een loonsverhoging die de werknemers tenminste een koopkrachtstijging van 3 procent zou opleveren, dat wil zeggen I drie procent boven het percentage van de stijging van de kosten van levens onderhoud. De vakbonden hebben V. en D. vandaag schriftelijk laten weten, dfit zij geen mogelijkheid zien op basis van de huidige getroffen maatregel over eenstemming te bereiken over een nieu we CAO. (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG De aangifte- propvol kunnen worden gela- aangiftebiljet Het formulier vangen door een retourcodé bestaat nu uit twee afzonder lijke vellen, die in de rug bezorging eloppen biljetten voor de inkomsten- De aangiftebiljetten worden door een smalle, zeer sterke belasting zullen er iets anders door een computer in Apel- lijmrand zijn verbonden, doorn klaargemaakt in janu- gaan uitzien dan tot dusv het geval was. Dit is het ge volg van het inschakelen vai een computer voor de adres sering. In vier weken zal aangiftebiljetten deze computer dc 3,5 miljoen biljetten uitstoten, tegelijker- terne formulieren tüd met een reeks bijbehoren- lastingdienst. Dit de formulieren, in totaal 100 een enorme mass ton papier. Hierbü komt dan werk". De nieuwe nog eenzelfde gewicht voor maakt het onder r toelichtingen en enveloppen, af te stappen van zodat 70 flinke vrachtauto's vouwen dubbelvel drie of vier letters ter de onbestelbare in de betrokken inspecties. De gebruikte ven dat in de sterenveloppen zijn ook hier- de for- op afgestemd. Voor de tweede verschil februari. Die computer rechterbovenhoek zet een zogenaamde printer in muiieren onder elkaar worden zending aan de belasting werking, die niet alleen de afgedrukt de naam en het plichtige laat het venster al- adresseert, adres van de belastingplich- ook bijbehorende in- tige plus de naam van de be- ïormulieren van de be- trokken belastinginspectie, dienst. Dit voorkomt Naam en adres van de in- „hand- spectie worden dus niet leen diens naam en adres de retourcode zien. De retour- enveloppe heeft een iets la ger geplaatst venster, waar door alleen de i techniek afzonderlijk voorgedrukt op inspecti® zichtbaar wordt als de belastingplichtige zijn bll- EINDHOVEN De GG en GD en een deel van het politiekorps van Eindhoven hebben zich in de nacht van dinsdag op woensdag vele uren bezig gehouden met hel zoeken van een huis voor een man. die later bleek ontsnapt te zijn uit de Dr. de W. v. d. Berghstichting in Noord- wijk. De 30-jarige i kwaï LISSABON (RTIt) Zeker drie men sen zijn gisteren om het leven gekomen door de ergste overstromingen van deze eeuw die Portugal hebben getroffen, "t lachts I Gehele gebied langs de Taag ten noord- om twee uur hevig geagiteerd bij de GG en GD met de mededeling dat zijn vrouw bezig was te bevallen, dat lijj geen dokter kon bereiken en dal hii erg om een am bulance verlegen zal De r .cht zeii's eg zij: meerijden met de ambulance. In de Eind- hovense wijk Woensel liet hij de auto stoppen: „Hij wist niet meer waar hij precies woonde, ik woon pas twee dagen in Eindhoven in een flat, waarin nog maar twee andere gezinnen wonen in de Paphausenlaan", was zijn verklaring- De bemanning van de ambulancewagen reed wat door de wijk. maar dat hielp niet. De politie werd ingeschakeld, di beschikbare manschappen verrast in een wijnkelder i ten zuiden van Santarem. v ter op sommige plaatsen mi hoog staat. Dp oogsten zi huizen beschadigd en de verbroken. De industrie pi /iin stil komen ie liggen. er dan 17 m jn vernield, rerbindingen de handel wijk instuurde om de straat op te zoeken, j die op geen plattegrond Bovendien bleek de naam van de man niet voor te komen op de personeelslijst van Philips warbij hij naar zijn zeggen werkte of in het Eindhovens bevolkings register, dat midden in de nacht werd na gezocht. 's Morgens om half zes liet de wacht commandant van de Eindhovense politie de man naar het bureau brengen om hem nog eens precies te vragen, wat er nu aan de hand was. Tijdens dat gesprek werd duidelijk dat hij een sprookje had ver teld. Ook in het zuiden en het midden van Spanje staan grote gebieden onder wa ter door de regen die gedurende een - week onafgebroken is gevallen. Vier mensen zijn verdronken. In de Zuid- spaanse stad Almeira zijn meer dan 400 huizen dakloos geworden. De schade daar wordt geschat op ruim 3.5 miljoen •agèns""de I gulden. In Algeciras nabij Gibraltar ie zoetten 's*en zesli§ gezinnen voor het water j Caf te vinden! j vluchten. In Sevilla, waar in de afgelo- pen 12 dagen meer regen is gevallen als anders in zes maanden, zijn ongeveer 200 mensen dakloos. Trein en wegver- j keer is in sommige delen van Spanje j niet meer mogelijk. Ook in het noorden van Marokko heeft men met waterover- j last te kampen. Duizenden hectaren bouwland staan onder water. ADVERTENTIE ..DE VIER HEEMSKINDEREN" Roelofarendsveen VRIJDAG 16 JANUARI a.s. pnjs 10 pond karbonade, Aanv. 8 i (ADVERTENTIE) Vier Arabische vrouwen wegens vergiftiging veroordeeld Het vrachtschip Tamara in de haven van Zeebrugge Artilleriestukken staan gereed om aan boord te worden gehesen. van een half jaar tol vijf jaar veroordeeld, oimdat zij vergiftigde koeken en whisky hadden gezonden aan vooraanstaande Arabieren, die zij verdachten van colla boratie met de Israëliërs. Zij zouden dit op 5 Juni jl., de tweede verjaardag van het begin van de zesdaagse oorlog, heb- JERUZALEM (RTR) Een Israëli- ben gedaan. Een der betrokken Arabie- 5che krijgsraad heeft vier Arabische ren, was, volgens de aanklager, na het vrouwen tot gevangenisstraffen variërend drinken-van de whisky overleden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Via de haven van Zee brugge worden Amerikaanse rupsvoer tuigen, kanonnen en ander oorlogsmate riaal verscheept naar Israël. (Via dezelfde haven gaat jaarlijks ook nog 60.000 ton Belgische munitie naar praktisch alle landen ter wereld, ook naar Israël en Egypte). De wapentransporten die al vele maan den bezig zijn. werden gisteren „ontdekt" door twee Belgische kranten. Officieel commentaar op de transporten wilde gis teren in België niemand geven, omdat de wapens slechts in transit in België verblijven. Het gaat om gepantserde rupsvoertuigen, kanonnen, houwitsers e.d. die na de tweede wereldoorlog door hel Amerikaanse leger in bruikleen werden gegeven aan het Franse leger. Deze oude wapeps, die vaak nog de campagnes in Indochina en Algerije meemaakten, wer den onlangs aan de Amerikanen terug gegeven, die ze in West-Duitsland als schroot verkochten. Diverse bedrijven in België zijn gespe cialiseerd in het opknappen van derge lijk schroot: enkele jaren geleden ont stond er nog herrie in België nadat een bedrijf ln Londerzeel nabij Brussel ge pantserde rupsvoertuigen („halftracks") had verkocht aan Biafra. In Zeebrugge werd intussen officieel verklaard, dat het Israëlische schip „Ta- mar" van de Zimline „schroot" aan boord had genomen. De foto's bewijzen, dat het schroot in feite bestond uit kanonnen, die netjes onder dekzeilen verborgen zaten. De lading schroot is. officieel bestemd voor Napels. Het schip heeft de haven van Zeebrugge intussen verlaten. Op het militaire vliegveld van Meis broek zag men intussen tijdens de laat ste maanden vaak Stratocruisers van de Israëlische luchtmacht landen. De vlieg tuigen dragen geen enkel herkennings teken, behalve een miniscule Davidsster. De vliegtuigen, die dag en nacht door gewapende soldaten worden bewaakt, vervoeren bij elke vlucht tussen de 40 en 50 ton Belgische munitie naar Israël. AMSTERDAM (ANP) Het toenemen, de ziekteverzuim ln de bouwnijverheid waarvan reeds vele jaren sprake is, heeft zich in het afgelopen jaar voortgezet. Het aantal ziekmeldingen was weer 16 proeent hoger, het aantal uitkcringsdagen steeg met circa 14 procent en het bedrag aan wettelijk ziekengeld steeg van 183 miljoen tot 228 miljoen gulden, een stij ging van ongeveer 25 procent.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1