Nigeria beschouwt hulp als inmenging Gouxm: „Hun vuile bloedgeld kunnen ze houden.Staking dreigt bij NOS Ontruiming Beverwijkse academie rustig verlopen Dansen Blij en Vrij^Ar bij Evert Castelein Wapens voor Israël via Zeebrugge Ojoekwoe wellicht in Portugal Vakbonden zijn optimistisch over werkgelegenheid Verolme Groningse nierpatiënten weer thuis Twee staten binnen één Duitse natie... PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. IL M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes f 2,10 KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.0019.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16, p. mnd. f 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. WOENSDAG 14 JANUARI 1970 IETS LAGERE TEMPERATUREN •rsverwachting van het KNMI geldig tot r Wolkenvelden, afgewisseld door enkele opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige zuidoostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan vandaag. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.952 LAGOS (AFP, Reuter, AP) De hoop op een spoedige en massale hulp verlening aan de miljoenen hongerende in Biafra is ernstig geschokt door de starre houding van de autoriteiten in Lagos. Staatshoofd Gowon wil niets aannemen van de buitenlandse hulporganisaties, die hulp hebben verleend aan Biafra: „Hun vuile bloedgeld kunnen ze houden; wij zullen ons zelf helpen; hun hulp hebben wij niet nodig". Buitenlandse vliegtuigen mogen niet in Nigeria landen (Amerika, Engeland en Canada hebben reusachtige militaire transportvliegtuigen gereed staan). In het algemeen beschouwen de Nigeriaanse autoriteiten eigenmachtig gegeven hulp als een „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden". De militaire bevel hebbers eisen bovendien, dat eerst met. de Biafranen gesproken wordt over de vredesvoorwaarden, voor er andere dingen gebeuren. Momenteel geven de Biafranen zich bij honderden over, tot dusverre reeds meer dan 6000. Hoeveel er de bossen in vluchten is niet bekend. (ADVERTENTIE) Zaterdag: Lisse 8 uur I Zaterdag: Leiden 8.15 uur I Zondag: Leiden 8 uur I Dansen Leren? Aanv. 15 febr. I BELGISCHE PERS: BRUSSEL (ANP) In de haven van Zeebrugge is de afgelopen dagen een Israëlisch schip, de Tamar, geladen met uit Duitsland afkomstig oorlogsmate riaal. zo melden verscheidene Belgische kranten. Het materiaal, oude Amerikaanse le gervoertuigen en kanonnen, was als „schroot" aangevoerd door wagons van de Duitse spoorwegen. Een Belgische fotograaf die foto's op de kade maakte, is door een opvarende van het Israëli sche schip staande gehouden en moest, fcijn film afgeven. Hij slaagde er echter jo de rolfilm te verwisselen en enkele Vranten drukken vanochtend zijn foto's vin legertrucks en kanonnen bij «en Aijskraan op do kade af. Gowon deed zijn uitspraken voor de radio met een van woede trillende stem tijdens een vraaggesprek. Hem was ge vraagd of Nigeria hulp van de interna tionale hulporganisaties, zoals de Joint Church Aid zou willen aanvaarden. Deze organisatie heeft, ondanks het Nigeriaan se verbod de voedselluchtbrug op Biafra tot het einde in stand gehouden. Intussen bestaat in Nigeria zelf grote onenigheid over de vraag welke instantie de binnen landse hulpverlening moet leiden. Dit reeht eisen het Nigeriaanse Rode Kruis en een regeringsinstantie op. De Nigeriaanse troepen rukken momen teel langzaam op in het nog onbezette deel van Biafra De plaatsvervangende leider, generaal Effiong heeft verzocht deze opmars te staken, omdat zodoende nog meer mensen op de vlucht worden gedreven. Volgens betrouwbare kringen in Lagos hebben de federale autoriteiten van ge dachten gewisseld over een eventueel proces tegen hoge Biafraanse officieren op beschuldiging van oorlogsmisdaden. Concrete plannen hierover bestaan nog niet, mede omdat de meeste betrokkenen het land hebben verlaten In Lagos betoogden gisteren studenten tegen het. verjsoek y®n >81»* P *us otn volkerenmoord in "Biafra te voorkomen- Zij droegen borden mee in 9e trant van „Da paus in het hellevuur". SIMULTAAN SEANCE SCHOON SCHRIJVEN Ongeveer 4500 Japanse teenagers deden mee aan een wedstrijd schoonschrijven met als onderwerp ,JDe mooie lente in Japan" Schoonschrijven wórdt in Japan meer beschouwd als een aparte kunst dan als een communicatiemiddel. De deelnemers hebben hun eigen interpretaties van de geschreven karakters, die beoordeeld zijn op vorm en afwerking. HILVERSUM (ANP) - De operationele medewerkers van de NOS-televisie heb ben gisteravond tijdens een spoedvergade ring in de studio gedreigd met stakingen en stiptheidsacties. Zü willen vóór 25 januari een openbaar gesprek met da chefs van de hoofdafdelingen bedienings- technick en operationele uitvoeringen, de heren J. J. Akkerman en J. Ch. Enkelaar over een onlangs genomen besluit om de werktjjd van de groep operationele medewerkers met een uur te verlengen. Men is in de eerste plaats geërgerd over het feit, dat de betrokkenen noch rechtstreeks noch via de groepsraad in het besluit gekend zijn. Zij hebben daarom een brief aan de groepsraad gestuurd. Gezien het feit, dat de brief door 92 medewerkers is ondertekend, is de groepsraad krachtens een bepaling in de C.A.O. verplicht, dit gesprek te arrangeren. Tijdens de vergadering is ook overwogen om in het vervolg beslui ten, die buiten medeweten van de be langhebbenden om worden genomen als niet-bestaand te beschouwen. Men wil in het gesprek met de heren Akkerman en Enkelaar ook wijzen op de eveneens voorgeschreven tien uur rust (waar in de praktijk meestal niet veel van terecht komt). Een grote groep operationele medewer king bleek bereid de eisen zeer scherp te stellen en desnoods tot een algehele sta king over te gaan, wat de consequenties ook zouden mogen zijn. Ook de filmcutters hebben met een staking gedreigd, wanneer niet op korte termijn een gesprek zou plaatsvinden met de heer Akkerman. Zij hebben grote bezwaren tegen het promotiebeleid. Voor lopig zijn de moeilijkheden van de baan. omdat een gesprek is toegezegd. Het zal vanavond plaatsvinden. Tien vluchtelingen uit Biafra zijn gis teren gewond geraakt toen een vliegtuig van de Joint Church Aid bij het opstijgen van een klein Biafraans vliegveld werd beschoten. Het toestel had twee ton voed sel uitgeladen en daarna 45 vluchtelingen meegenomen. Prinses Cecile de Bourbon, die lange tijd in Biafra gewerkt heeft, vreest dat de Ibo's genadeloos uitgeroeid zullen worden. Ze had vernomen dat. reeds grote aantallen gedood waren. Zij is momenteel in Dublin en wil via de Ierse regering om Amerikaanse militaire interventie verzoeken. De verblijfplaats van Ojoekwoe is nog steeds niet bekend. De laatste suggestie is Portugal, maar een bevestiging kon niet verkregen worden, DEN HAAG (ANP) Vijf van de zes patiënten die vorige week waren be trokken bij het ongeluk met de kunst nier in Groningen ?l»n vrijdag nit het ziekenhuis ontslagen, de zesde is giste ren naar huis teruggekeerd, aldus heeft de staatssecretaris Kruisinga van So ciale Zaken en Volksgezondheid gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. ZU zullen van het gebeurde geen blijvende gevolgen ondervinden. Het gebeurde in Groningen is aan leiding geweest om nogmaals alle con trolemaatregelen nader te bezien en de mogelijkheid van aanvullende controle te onderzoeken, aldus de staatssecretaris, die sprak bij de behandeling van de wet op de medische hulpmiddelen en de wet op de geneesmiddelenvoorziening. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Bü ons heerste al eerder een gematigd optimisme ten aan zien van het voortbestaan van de werk gelegenheid bU het Verolmeconcern. Dit optimisme is vanmorgen nog toegenomen na we een gesprek hebben gehad met een regeringsdelegatie", aldus de heer M. Zondervan, voorzitter van de metaal- bedrijfsbond N.V.V. nadat hij en zijn collega's van de andere bonden de ver gaderzaal van het ministerie van Social* Zaken verlieten. Zij hadden daar een onderhoud met de ministers Roolvink, Witteveen en Neilissen en staatssecretaris Neyred over de problemen rond het Verolmeconcern. De bijeenkomst was door de regering georganiseerd juist op het moment, dat de bonden zelf om een onderhoud wilden Hoewel de vakbondsvoorzitters geen nadrukkelijke geheimhouding -was op gelegd, vonden ook zij het beter grote terughoudendheid te betrachten bij het verstrekken van mededelingen in het belang van het bedrijf en van zijn werk nemers. „Het is ons duidelijk geworden dart de regering zoekt naar een duur zame oplossing voor het voortbestaan van het Verolmeconcern in het totaal van de Nederlandse scheepsbouw", aldus de heer Zondervan, eraan toevoegend dat over de vorm waarin dit zal gebeuren, nog weinig te zeggen valt. Niemand weet nog precies wat er gaat gebeuren, zo stelde de heer Zondervan. „Het kan zijn, dat Verolme een zelf standige onderneming blijft, dat het concern wordt geïntregeerd dan wel dat ©en deel van de onderneming wordt over gedragen, dart moet allemaal nog worden uitgezocht.". De vakbonden is vanmorgen geen in zicht verstrekt in de liquiditeitssituatie van het concern. De heer Zondervan wist echter wel te zeggen, dat er op korte termijn geen moeilijkheden zijn te ver wachten en dat de loonbetaling geen problemen zal geven. Hoewel hier en daar onder de werknemers enige onrust is ontstaan als gevolg van ongewonden perspublikaties, waarvan de juistheid overigens door de heer heer Zondervan werd bestreden, had deze vakbonds leider bewondering voor het merendeel der werknemers, die rustig voortwerken in het vertrouwen, dat er een oplossing wordt gevonden. De heer Zondervan deelde overigens dit vertrouwen. Hij en zijn collega's hebben er met nadruk bij de regeringsdelegatie voor gepleit, niet af en toe op de hoogte te worden ge houden van de stand van zaken, maar van nabij betrokken te worden bij het zoeken naar oplossingen. Recente berichten volgens welke de regering de oplossing nog slecht zou zien in een overname van het Verolme concern door de Rii n-Scheldegroep wor den door ingewijden ontkend. De kans Al twee weken liggen 44 schepen in de haven van Brwnswijk (Did) te wachten tot het Mittellandkanaal van West- Duitsland naar West-Berljjn weer bevaarbaar zal zijn. De schippers blijft iveinig anders over dan af en toe eeh kaartje te leggen op het bevroren vaarwater. op het voortbestaan van Verolme als zelfstandige eenheid wordt nog steeds hoog aangeslagen. Het wordit evenwei voor waarschijnlijk gehouden dat er in de totale Nederlandse scheepsbouw een duidelijke taakafbakening komt voor de verschillende onderdelen. De mededeling van de heer Zondervan kan hierop be trekking hebben. Dat in dit kader onder delen van het Verolmebedrijf worden overgeheveld naar andere bedrijven is zeer wel denkbaar. Het ligt zeer voor de hand. dat ten behoeve van de sanering van het Verolmeconcern deze onderneming be hoefte heeft aan een krachtige leiding. „Ik heb al eerder gezegd, dat Verolme meer moet aftreden aLs dit gewenst is", zei de heer Zondervan vanmorgen. Nu de heer Verolme zelf zijn heengaan heeft aangekondigd als hij 70 jaar wordt in september, wordt niet verwacht dat hij zal worden geprest tot een eerder ver trek. Niettemin doen al speculaties de ronde over zijn opvolging. In dit ver band wordt de KVP-polirtdcus drs. Schmelzer reeds genoemd. Waarschijn lijk omdat deze al bindingen met het concern heeft als adviseur. Men mag'dit volgens ingewijden echter niet meer dan speculaties zien. 5? VERKLARING BRANDT: (Van onze correspondent) BONN - In z(jn regeringsverklaring aan de Bondsdag zegt de Duitse bondskanselier, Willy Brandt, toe zich nauw aan het rechte en smalle pad te honden, dat opeenvol gende regeringen gedurende meer dan twintig .jaren ten aanzien van het Duitse probleem betreden hebben. De enige afwijking zal de erkenning zijn van het bestaan van twee Duitse staten binnen één Duitse natie. De nadruk wordt voorts gelegd op de continuiteit van de Westduitse en geallieerde politiek. Dit zal de vrees van hen, die meenden dat Brandt een nieuwe gevaarlijke koers zou gaan uitzetten, doen verdwijnen. In zijn regeringsverklaring geeft Brandt antwoord op het voorlopige verdrag, dat de Oostduitse regering afgelopen maand heeft voorgesteld. Hierin weid een verhouding tussen beide Duitse staten op basis van gelijke status voorgesteld. Bonn verwierp dit, omdat dit de internationale erkenning van Oost-Duitsland door de Bondsrepubliek met zich mee zou brengen. Brandt is wel bereid om met de Oostduitsers over verbetering van de betrekkingen tesp reken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Vanochtend om negen uur heeft de ge- overgebracht. De opheffing van de zitting is zonder meentepolitie van Beverwijk, gesteund door een aantal moeilijkheden verlopen. De school bleef vandaag om- manschappen van de rijkspolitie die onder andere met singeld. In totaal waren 120 man politie op de been. karabijnen waren uitgerust, de alternatieve pedago- De 150 bezetters lieten zich zonder strubbelingen uit gische academie omsingeld. Binnen een uur zijn alle het gebouw van de katholieke hogere pedagogisch* bezetters met overvalwagens naar het politiebureau academie dragen. POLITIE MET 120 MAN OP DE BEEN 150 studenten aan de Alkmaarse peda gogische academie hielden gisteren een demonstratieve mars op Beverwijk ge houden om hun solidariteit te betuigen met de bezetters van de alternatieve pedagogische academie te Beverwijk. Na dat de Alkmaarders per trein naar Cas- tricum waren gereisd, vervolgden zij hun tocht te voet Onder het wakend oog van zeker 10 politieagenten trok men zeer gedisciplineerd en opvallend kalm Beverwijk binnen. Inmiddels was op de bezette alternatieve academie het gerucht verspreid, dat de Alkmaarse studenten aan de rand van de stad door de politie waren tegengehouden. De bin nenkomst van de demonstranten was dan ook een grote en zeer welkome verrassing voor de bezetters, die de morele steun bijzonder waardeerden. De bezetters en demonstranten gingen naar de gymnastiekzaal, want de vloer in de grote zaal, waar men aanvan kelijk was, dreigde onder het gewicht van de 200 aanwezigen te bezwijken. In de gymzaal die in opdracht van de bezetters alleen mocht worden betreden, nadat men zijn schoenen had uitgetrok ken, werden nogmaals de motieven van de bezetters uiteengezet, hetgeen vol doende aanleiding was voor een felle discussie. Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd, die al vier dagen het gebeuren op de academie van nabij volgt, verklaarde desgevraagd achter de actie te staan: „Ik weet onvoldoende van de voorgeschiedenis en ik ken de onderwijskundige aspecten niet, maar het gaat hier bijzonder democratisch en tolerant toe. Daarom heb ik mij erachter De ontruiming nam ongeveer drie kwartier in beslag. Tegen de studenten, die na de sommaties zich wederrechtelijk in het gebouw ophielden, is proces verbaal opgemaakt. De rijkspolitie, die in reserve was gehouden, behoefde niet op te treden. De burgemeester brengt in een verklaring hulde aan de gemeentepolitie en de versterkingen uit de omliggende gemeenten die door de respectievelijke burgemeesters beschikbaar werden ge steld. Hij dankt ook de rijkspolitie en de mobiele eenheid en de leiding daarvan voor het bijzonder tactvol, beschaafd en disciplinair optreden en voor de verleen de hulp. De Beverwijkse academie is vandaag ontruimd door de politie. Zo te zien bleek de strijdlust van de bezetters ongebroken. ADVERTENTIE A.s. zaterdag en zondag beginnen er 4 dansklubs voor beginners en gevorderden. BEL 01710 - 53139 TOP-DANSAVOND iedere zondag 20 uui ANT, CLUBHUIS LEIDEN Noordvietnamese kolonel vlucht naar zuiden SAIGON (Reuter) De chefstaf van de Noordvietnamese tweede divisio in Zuid-Vietnam, kolonel Dang Ngoc Toa, is overgelopen naar de zijde van de regering in Saigon, zo heeft een militaire woord voerder in de Zuid Vietnamese hoofdstad meegedeeld.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1