Vertrek mr. Nelissen verzwakt fractie DRS. SCHMELZER: STAATSSECRETARIS VAN SON BLIJFT Je ziet nooit een Rus Opel klopt Volkswagen op automarkt Verschil van mening over voortbestaan artillerie inrichtingen Regering overlegt met Lagos over voedsel droppen met Friendships Geen tijd meer voor nationale Biafra-actie Wilson naar Moskou WOENSDAG 14 JANUARI 1970 DE T.ETDSE COURANT PAGINA 11 Meningsverschil over liavenproblemen Min. De Saeger dient zijn ontslag in (Van één onzer verslaggevers) BRUSSEL. Omdat een minister comité geweigerd heeft een definitieve beslissing te nemen over de Belgische havenproblemen, heeft de Belgische minister van Openbare Werken, De Saeger, zijn ontslag ingediend. In tegen stelling tot de traditie bood de h®er De Saeger zijn ontslag niet aan de koning aan, maar aan de voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en aan premier Eyskens. Zijn ontslag werd geweigerd door de premier, die de minister poogde over te halen om op eijn ontslag terug te komen. „Hij handelde dn een boze bui", zei de premier. Minister De Saeger had een duidelijke en definitieve beslissing gewild over de uitbouw van de haven van Zeebrugge tot een werkelijke diepzeehaven, zoals voorzien in het plan-Versöhave. Vooral onder de druk van de Waalse economische raad weigerde het minister comité maandag die beslissing te nemen, maar stelde in de plaats daarvan voor een comité op te richten, dat zich vooral met de havenproblematiek In het licht van de voorraden van België met grond stoffen zal gaan bezighouden. Dit comité zou ook de Belgische havenproblemen moeten bestuderen in het geheel van het Europese vervoersbeleid. Communistische conferentie in Mouskou MOSKOU (Reuter) Vertegenwoor digers van ongeveer twintig Europese communistische partijen zullen binnen kort in Moskou bijeen komen om onder meer te praten over de te volgen com munistische strategie op de door de lan en van het Warschaupact voorgestelde 'uropese veiligheidsconferentie, die dit zal worden gehouden. Dit is dins dag in goed ingelichte kringen in de Buisische hoofdstad vernomen. De ver legen woordigers zijn hoofdzakelijk la gere partijfunctionarissen. Men neemt aan, dat over het besprokene geen me dedelingen zullen worden verstrekt (Van onze correspondent Lucas Kleyn) Toen de balletgroep van de Bolschoi naar Parijs kwam en ondergebracht werd in de beste hotels bjj de Opéra, wreven alle portiers en kelners ln de handen. Want zulke hoge dames en he ren, die toch wel een goed salaris moes ten verdienen, zouden best wat van zich afschuiven aan grote en kleinere fooien. Maar dat is het bedienend personeel niet meegevallen. Luister maar naar wat Die Russen, meneer, zijn heel andere lui dan de Amerikanen. Nee, revolutie maken doen ze niet. Dat had u ge droomd, het zijn de meest rustige en kalme lieden, die ik ooit als gasten ge zien heb. Helemaal geen circus. De barman komt er bij staan en is het voor de volle honderd procent met de portier eens. Wij hebben, zegt hij, -in ons hotel ongeveer tweehonderd Russen, maar je ziet er nooit een. 's Middags gaan ze naar de Opéra of naar het Théa- tre de la Ville om te repeteren, daarna doen ze nog een paar inkopen, komen in het hotel terug en verdwijnen meteen naar de avondvoorstelling. Ook als er geen avondvoorstelling is, zie je ze niet. Op him kamer kijken ze naar de tele visie en op hun kamer eten ze. Nooit in het restaurant. Nooit. Wat ze op hun kamer eten Wat ze eten mag de hemel weten, vermoedelijk conserven, die ze uit Moskou hebben meegenomen. De deftige jongens aan de receptie be grijpen er ook niet veel van, ofschoon zij de nodige zwijgzaamheid in acht ne men, die past bij de traditie van het hotelwezen. Ze zitten, laat een van de receptionisten zich ontvallen, ze zitten, die Russen, in een van onze mooiste salons, de salon „Pompadour", maar ze laten de kamermeisjes op hun kamer de concervenblikken openmaken. De gangportier kijkt zijn ogen uit. Er staat, zegt hij, geen gorilla als bewaker voor de deur. Ze wisselen wat roebels in tegen Frans geld en gaan zo vrij als een vogel de deur uit en Parijs in. Be halve als ze vroeg of laat thuiskomen, dan wordt hun naam op een lijst geno teerd. Maar verder doen ze wat ze wil len. Als er geen repetities of voorstel lingen zijn, gaan ze met een auto naar het kasteel van Versailles. Misschien eten ze wel in de kantine van de Opéra, meent een werkster, want daar is het goedkoop. Met hoeveel pakjes, cadeaus of souve nirs ze naar Moskou teruggaan, weet niemand. De enigen, die er zijde bij hebben gesponnen zijn de hoteleige naars, maar het personeel is er bij de Russen bekaaid van af gekomen. Ze hebben blijkbaar helemaal aan niets ge brek, zeggen de kelners en barkeepers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Precies een week liggende tussen het ontslag van n: de Block en de benoeming van m J. Nelissen als minister van Economl scbe Zaken, verklaarde drs. W. K. N Schmelzer: „De benoeming van Nelissen betekent een verzwakking van de economische inbreng van de KVP- fractie. Maar wij staan op 't standpunt, dat deze zo belangrijke post in de nog overblijvende anderhalf jaar optimaal bezet moet zijn. Ik neem dit voor mijn persoonlijke verantwoordelijkheid" Drs. L. van Son heeft inmiddels aangekon digd onder minister Nelissen staatsse cretaris te willen blijven. Intussen heeft de Tweede-Kamerfrac tie van de PvdA een openbaar Kamer debat gevraagd naar de gang van zaken rond het ontslag van minister De Block en de benoeming van mr. Nelissen. Dit zal gebeuren op de eerste vergadering na het kerstreces op 27 januari. Enke le uren voor de benoeming spraken de socialisten er gisteren nog hun verba zing over uit, dat „nog steeds geen dui delijke vertegenwoordiger van de KVP de post van minister van Economische Zaken" had aanvaard. Sinds maandag avond echter tobde mr. Nelissen per soonlijk al met de vraag of hij „ja" of „nee" zou moeten zeggen. Het bevesti gend antwoord bracht de nieuwe minis ter dinsdagmiddag aan premier De Jong, nadat hij de KVP-fractie op de hoogte had gesteld. Intussen had drs. Schmelzer de KVP- fractie reeds uitvoerig verslag gedaan van de gebeurtenissen die zich tussen dinsdag 6 en dinsdag 13 januari rond de post van Economische Zaken afgespeeld hebben. Toen na twee vergeefse pogingen tij dens het weekeinde gebleken was. dat oud-minister v. d. Brink die als eerste op de lijst stond niet in aanmerking wilde komen („alleen in een werkelijke nood situatie") bleef bij de KVP een lichte voorkeur over voor mr. Nelissen. Voor keur niet in de persoonlijke sfeer, maar omdat mr. Nelissen een zesjarige parle mentaire ervaring, een uitstekend eco nomisch inzicht, bestuursbekwaamhe- den heeft en bovendien het departement goed kent. De andere regeringspartijen hadden dezelfde voorkeur. Waarom heeft hijzelf echter geen kan didatuur voor deze post aanvaard? „Ten eerste ben ik voor vier jaar als fractievoorzitter gekozen. En verder is, zoals bekend, mijn functie bij Verolme- trust nogal in duscussie geweest. Her nieuwde discussie zou de zaak geen goed Bekwaam De katholieke sociale organisaties zijn altijd leverancier van bestuurders ge weest. Zo ook nu weer. De nieuwe minis ter van Economische Zaken is „ge kweekt" in de Katholieke Middenstands- Nelissen is met zijn 38 jaren het „broe kie" van het kabinet. Hij is wat men noemt: een bekwaam functionaris. Geen man voor wilde kreten of harde uitspra ken. Mr. Nelissen was vice-voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Ka mer. Deze fractie is niet zo bijster be deeld met „zware jongens" en het was voor de kleingebouwde Nelissen dan ook niet zo moeilijk binnen een paar jaar bo ven anderen uit te torenen. Temeer niet, omdat hem bekwaamheid en politieke handigheid beslist niet ontzegd mogen Mr. R J. Nelissen heeft premier De Jong zijn ja-woord gegeven. De premier schudde de nieuwe mi nister na afloop van het gesprek ernstig de hand, daarbij ongetwijfeld denkend aan de vele problemen, die de nieuwe minister zal moeten oplossen. (Van verslaggevers AMSTERDAM Opel heeft de commerciële race met Volkswagen ge wonnen. Vorig jaar was Opel met een totale afzet van 46.713 stuks het meest verkochte automerk in ons land. Volks wagen is tweede met 46.291 en Fiat derde met 40.600. Het cUfer van Fiat draagt nog een voorlopig karakter. Opel heeft vooral in de laatste maan den van het jaar zijn slag geslagen, want per 30 juni 1969 lag Volkswagen met een afzet van 27.768 auto's nog 982 stuks voor op Opel waarvan er toen 26.786 stuks waren verkocht. Het feit dat Volkswagen op 10 april de prijzen met 9.4 pet. verhoogde, heeft de ver koop van dit merk in het laatste kwar taal van 1969 zonder enige twijfel nadelig beïnvloed. Daar kwam nog bij dat Opel zijn prijzen niet verhoogde. Daartoe werd pas begin december overgegaan en tussen begin oktober en begin december is de verkoop van Opelmodellen tegen de oude prijs fiks aangetrokken. Opel legde in 1957 voor de laatste maal beslag op de eerste plaats. Opel verkocht in dat jaar 13.005 wegens tegen Volks wagen 11.687 stuks. Volkswagen is daar na nimmer meer van de eerste plaats verdrongen. Opel was altijd tweede en met uitzondering van 1967 toen Fiat op verrassende wijze die eer voor zich op- Bij Opel was Kadett het meest ver kochte model. Bij Volkswagen de good ol kever 1200-1300 en Fiat zag dat de klanten de meeste belangstelling hadden voor het 850-model. worden. De laatste jaren lag het dan ook voor de hand dat deze „dienaar van de middenstand" eens een breder publiek zou gaan bedienen. De eerste die voor de „lege" stoel van mr. Nelissen in de Tweede Kamer in aanmerking komt is de 34-jarige J. B. M. Meijer uit Schoorl (Noord-Holland). Of hij het Kamerlidmaatschap zal aanvaar den, kan de heer Meijer voorlopig nog niet meedelen. Hij verwacht over veer tien dagen een beslissing te hebben genomen. De heer Meijer is pro curatiehouder van de Noord-Hollandse Brandwaarborgmaatschappij in Oud- karspel en fractievoorzitter van de KVP- fractie in de gemeenteraad van Schoorl. Slagvaardiger beleid gevraagd raad bestuur bouwbedrijf DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de Stichting raad van bestuur bouw bedrijf, ir. H. D. Prins, heeft vanochtend n nieuwjaarsrede in Den Haag ge it op de noodzaak van een meer slagvaardig beleid van de raad, waar in de organisaties van werkgevers in de bouw verenigd zijn. Hieruit, zo 6telde hij, vloeide de vraag voort hoe een slag vaardiger beleid te verwezenlijken. Hij zag hiertoe als mogelijkheid een meer efficiënte organisatievorm. Er zal een sterker en slagvaardiger beleid moeten worden gevoerd door een zoda- Nieuwe staking in België BRUSSEL (ANP) In de fabrieken *n Esperancc-Longdoz te Seralng (by Luik) heeft men de capaciteit van een tweede hoogoven moeten beperken, als gevolg van een staking van elektriciëns die reeds enige tjjd gaande is. De staking in de kolenmijnen van de Belgische Kempen, die reeds meer dan een week duurt, begint overigens ge vaarlijk te worden voor de cokesvoor- raden van deze staalfabrieken. De staking in de mijnen van het Kem- pische bekken (Zolder, Beringen, Win- terslag en Waterschei) is ook vandaag voortgezet. Volgens het stakingscomité wordt nu ook in de mijn van Eisden ge staakt. nige aanpassing, die naar zijn mening, voor een belangrijk deel zal dienen te geschieden door een intensievere studie en een grotere voorbereiding ten zien van de taak, die de raad van stuur zich heeft gesteld. Diepteinves teringen in „know-how" op secretariaats niveau zijn hiertoe onvermijdelijk, meen de ir. Prins, die zijn toehoorders de be slissing liet of deze investering en uit voering der taken centraal, decentraal of langs beide wegen zouden moeiten ge schieden. De voorkeur van hemzelf, zo zei hij, gaat uit naar de eerste oplossing. Italiaanse pers vreest breuk in Kerk tussen Rome en Nederland ROME (KNP) Met de uitzondering van II Tempo hebben de Italiaanse kran ten uitvoerig de brief gepubliceerd, die de paus op 24 december aan kardinaal Al- frink en de Nederlandse bisschoppen ge stuurd heeft. Zij laten daarin duidelijk uitkomen, dat deze brief met vooropge zet doel gepubliceerd is. namelijk om de wereld duidelijk te maken, dat de paus van mening is, dat de katholieken in Ne derland, zeker de vertegenwoordiging op het pastoraal concilie, zich op hellend vlak bevinden. De Corriëre Delia Sera meent zelfs, dat deze disutatie tot een breuk met Rome zal leiden. Het tweede doel van de publikatie acht men invloed uit te oefenen op de be slissing, die de bisschoppen op 19 januari zullen nemen. Ditzelfde standpunt wordt in andere woorden door Avvenire en Mes- sagero onderstreept. Het communistische blad Paese Sera meent uit de publikatie van deze brief te moeten besluiten, dat van de kant van Rome elk compromis is uitgesloten: „de bisschoppen staan thans in het kruisvuur van Rome en v.an hun eigen priesters". Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken brengen momenteel een staatsiebezoek aan Tanzanië. Óp de foto koningin Ingrid in gesprek met mevrouw Maria Nyerere, echt genote van de president van Tanzanië. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In VVD-kringen blij ken meningsverschillen te bestaan over het staatsbedrijf van de artillerie-inrich tingen. Het Tweede-Kamerlid Koudijs heeft onlangs in de Tweede Kamer zijn twijfels uitgesproken over het produktie- ve nut van dit staatsbedrijf. Dit in ver band met de noodzaak, dat de artillerie inrichtingen enkele miljoenen voor in vesteringen nodig hebben. De liberale Tweede-Kamerfractie zal daarom een rapport van deskundigen afwachten om een definitief oordeel te geven. Het Eerste-Kamerlid Van Riel echter pleitte gisteravond voor een be drag van 5 tot 10 miljoen gulden om de artillerie-inrichtingen op deze manier „een redelijk researchbudget" te garan deren. Mr. H. van Riel zei dit gisteravond tijdens de debatten in de Eerste Kamer over de defensiebegroting 1970. „Com mercieel ontplooien de artillerie-inrich tingen nu een fraaie activiteit. Een ci viele omzet van ruim zes miljoen op een totaal van 30 miljoen vind ik een mooi resultaat", aldus de liberale senator. DEN HAAG Wanneer de federale regering van Nigeria ermee akkoord gaat, zullen Friendships van de Nederlandse Luchtmacht hulpgoederen naar Biafra vliegen. Hierover wordt al overleg gepleegd met Nigeria. De Nederlandse regering stelt zich voor, dat na toe stemming Friendshiptransporttoestellen van Lagos uit vluchten uitvoeren boven de Biafraanse oerwouden om daar voedsel te droppen. De vliegtuigen zijn voor dit werk zeer geschikt. Zondag had het KVP-Tweede- Kamerlid, drs. Tj. Westerterp hierover vragen aan de regering gesteld. De luchtmacht is onmiddellijk in staat de Friendships naar Lagos over te vliegen en direct met de droppings te beginnen. In een persconferentie gisteren na af loop van het gesprek tussen minister Udink van Ontwikkelingshulp en de vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Za ken, zei de minister de commissie mede deling te hebben gedaan van het beroep op de Nigeriaanse regering om de veilig heid van de bevolking te verzekeren, op secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties om de groep waarnemers, die thans uit tien personen bestaat, uit te breiden en op de regering van Kameroen om eventuele vluchtelingen te ontvangen. Nederland heeft de regering van Kame roen aangeboden haar te helpen bij de verzorging van de vluchtelingen. Actie Er wordt geen nationale actie gehouden voor de hongerende bevolking in het voormalige Biafra. Het Nederlands Biafracomité heeft daartoe gisteren beslo ten, nadat reeds in verschillende steden plaatselijke acties waren gestart. Het Biafracomité is van mening, dat een grote landelijke actie, wil zij een goed resultaat hebben, zeer veel voorbereiding vereist. De tijd is hiervoor te kort, aldus de voorzitter van he Biafracomité, de heer G. E. van Walsum, gisteren, na een spoedvergadering van het comité. Er is alleen een financieel centrum: giro 400 - Biafracomité, Utrecht. De hier binnenkomende gelden van particulieren en plaatselijke organisaties zullen onder vijf arganisaties worden verdeeld- Terre des Hommes (10 pet), Rode Kruis, Chari- tas Nederland, Oecumenische Hulp en Unicef, die ieder een kwart van de rest krijgen. Het Internationale Roode Kruis bekijkt momenteel de mogelijkheden voor het sturen van mensen naar het bezette Biafra om hulp te bieden. Het ls zeer waarschijnlijk, dat Nederlandse doktoren en verpleegsters zullen worden gevraagd naar Nigeria te gaan. Redt een kind „Kijk, ik zou Biafra willen vergelijken met een brandend huis met kinderen. Je gaat toch niet eerst beraadslagen hoe die kinderen straks het beste kunnen worden geholpen. Je probeert ze eerst van een wisse ondergang te redden en daarna kun je verder zien". Dat is de spontane reac tie van de Amsterdammer Hans Frijlink (52), initiatiefnemer van de vorige week begonnen actie „Redt een kind in Gabon", op de „ja maar"-bezwaren die de actie ook heeft uitgelokt. Gelukkig staan tegen over die bezwaren een overweldigende stroom positieve reacties. Nu al is een bedrag van meer dan een half miljoen gulden aan toezeggingen binnen. De actie wordt georganiseerd in samen, werking met de stichting Terre des Hom- LONDEN (AFP) De Britse premier Wilson zal waarschijnlijk dit voorjaar een bezoek aan Moskou brengen. Dit be richt The Times. Er is nog geen datum vastgesteld voor dit bezoek, dat de pre mier aan de Russische leiders heeft voorgesteld. Volgens The Times zou Moskou Wilson zo spoedig mogelijk wil len ontvangen. Generaal-majoor Effling, opvolger van de Biafraanse leider Ojoektvoe, bekijkt een handgranaat. De opname werd gemaakt door een Joego-Slavisch oorlogscorrespondentHij gaf er de tekst big „Afscheid van de wapenen". mes ln Den Haag en is erop gericht de kinderen, die van Biafra naar het na buurland Gabon worden overgevlogen van de hongerdood te redden- Er zijn nu ongeveer 3000 Biafraanse kinderen in Gabon, 500 ervan voor rekening van de stichting. De kinderen krijgen daar een volledige medische verzorging. Het kost ongeveer 2800 gulden per jaar om één kind zo'n verzorging te geven. Gelden voor de actie „Redt een kind" kunnen worden gestort op gironummer 400 van de Stichting Biafraconflict. Driemaster op Atlantische oceaan in nood NEW YORK (AP) De Amerikaan se kustwacht maakt bekend bericht te hebben ontvangen dat de schoener- driemaster „Tina Marie", een schip van 42 meter lang, in de Atlantische Oceaan, 300 mijl buiten Kaap Hatteras, in brand staat Eerder waren radioberichten van de schoener ontvangen dat men daar al drie dagen zonder eten en drinken zat. Men weet niet hoeveel mensen zich aan boord van de „Tina Marie" bevin den. Der Spiegel moet 250.000 Mark betalen MüNCHEN (AP) Een rechtbank te Miinchen heeft de directeur van Der Spiegel veroordeeld tot bet betalen van een boete van 250.000 mark omdat dit blad geweigerd heeft een bericht te herroepen waarin de vroegere minister van Financiën. Franz-Jozef Strauss, werd beschuldigd van corruptie. De zaak was gevoerd met gesloten deuren. De straf was zo hoog omdat de directeur van Der Spiegel, Rudolf Augsteln, in 1968 wegens het niet wil len herroepen van een vorige beschuldi ging aan het adres van Strauss was ver oordeeld tot 10.000 mark. Hij heeft het bericht nooit ingetrokken. De vete tus sen Der Spiegel en Strauss bestaat al lang. In 1962 was het grotendeels het werk van Strauss dat directeur Augstein en andere mensen van het blad werden gearresteerd onder verdenking van „hoogverraad", dit in verband met een artikel over de Duitse strijdkrachten. Strauss was toen minister van Defensie. Over de zaak werd toen zo'n tumult ge maakt dat dit leidde tot het aftreden van de minister.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11