RIET: „IK BEN HEM ZO ZAT ALS KOUWE PAP" ■wfêp Academie Beverwijk nog steeds bezet Socialistische mrgemeesters willen niet gekozen worden fog geen uitspraak over leveren burgemeesters Voor eind 70 200.000 man uit Vietnam Kamerleden achter actie m.o.-studenten Demonstratie in Tilburg heeft succes Proces tegen Schijndelse gifmengster: President: „Nou even je bek houden POLITIE TREEDT NOG NIET OP ALtERflfititVE Sedert 1953 geen sociale vooruitgang Pankow: Bonn moet wetten veranderen (UNDAG 12 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van verslaggevers) JTRECHT De overgrote meerder- van de 140 socialistische burgemees- is tegen de rechtstreekse verkiezing deze functionaris- Burgemeester W. nassen van Rotterdam noemde het irstel van het partyhfstuur hierover op het socialistisch congres van 16 en januari gehouden wordt ondoordacht, >eheerst en onbekookt, dus voorbarig. Het partijbestuur moet dit voorstel m maar terugnemen", zei hij gis- in Utrecht op een bijeenkomst van van de Arbeidburgemeesters. Dit leurt echter niet. Het partijbestuur It het volgende week aan de orde om principebeslissing over verdere demo- tisering van het gemeentelijk beleid kunnen doorvoeren, aldus partijvoor- dr. A. Vondeling in antwoord op de nerkingen van burgemeester Thomas- peze en vele van zijn collega's voelen veel voor een grotere inspraak van gemeenteraad bij de benoeming. De Indonesische minister van staat Mintaredjadie een bezoek van enige dagen aan ons land brengt, is zaterdag op paleis Soestdgk door koningin Juliana ontvangen. PROVINCIAAL CONGRES D '66 Kandidatenlijst Prov. Staten Zuid-Holland (Van e i onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM D '66 zal dit jaar congres een uitspraak doen over vraag of deze politieke party burge- pesters moet leveren, zolang het igrammapunt, de gekozen burgemees- nog niet is verwezenlijkt Dit heeft orzitter J. P. A. M. Beekmans zaterdag Leidschendam gezegd tijdens het i-inciaal congres van D '66 voor Zuid- oUand. Daar werden evenals in tien lere provincies de kandidaten voor de fcsverkiezingen op 18 maart bekend Als niet aan een aantal voorwaarden rdt voldaan zal D '66 in Zuid-Holland t deelnemen aan het werk van deputeerde Staten. De leden van '66 in Zuid-Holland menen dat het Uege van de gedeputeerden afzonder- vrijwillig verantwoording moeten eggen aan de statenleden voor al hun stuursdaden. Ook in de voorbereiding n het collegebeleid dienen gedeputeer- aan belanghebbenden zoveel moge- inspraak te geven. D '66 Zuid-Holland zal zelfstandig de rkiezingen ingaan en dus niet op basis bepaald prioriteitenprogr.am menwerken met een andere partij. Dit ïit overigens niet uit dat na de verkie- igen samengewerkt wordt met andere icties om hiermee de duidelijkheid in werkwijze van Provinciale Staten te rbeteren. f\NDIDATENLIJST De kandidatenlijst voor Zuid-Holland, tot stand is gekomen door schrifte- voorverkiezing onder de leden en nhangers van D '66, ziet er als volgt uit: si trekker mevr. E. K. Wessel-Tuinstra egstgeest); 2. D. Bark (Den Haag); 3. R. van der Burg (Den Haag); 4. M. F. Schwarz (Den Haag); 5. G. G. van okland (Voorhout); 6. mevr. W. Harte- nk-Trouw (Naaldwijk); .7. G. van Boet- laer (Den Haag); 8. P. A. J. M. Cras oorburg); 9. W. P. J. Schuiten (Rotter- m); 10. J. L. Albers (Voorschoten)-; 11. an Grieken (Voorburg); 12. J. G. ïygens (Eien Haag); 13. R. R. Rochat lijnsheerenland); 14. M. W. van Gelder rkel); 15. J. van Leeuwen (Bleiswijk); J. A. Nagtegaal (Rotterdam); 17. H. J. enen (Maasland). De andere kandidaten, die over de eskringen Den Haag, Delft, Gouda, irdrecht, Leiden, Rotterdam en Ridder- GERUCHT IN SAIGON; SAIGON (Reuter) Op het Zuidviet- militaire hoofdkwartier werkt i een plan, dat voorziet in de rugtrekking van tweehonderdduizend merikaanse militairen voor het einde n 1970, zo is in goedingelichte kringen Saigon Dit aantal staat buiten de vijftigduizend 'aarvan president Nixon onlangs mkondigde dat hij ze voor eind april it Zuid-Vietnam zal terugroepen. De erkte van de Amerikaanse troepen in uid-Vietnam zal eind 1970 dan zijn truggelopen tot ongeveer 230.000 man. oor half april zullen in ieder geval ider meer een divisie infanterie van man, een infanteriebrigade van tan en drie escadrilles vliegtuigen it Zuid-Vietnam worden teruggetrok- Deze Amerikaanse strijdkrachten be- oren tot de 50.000 mar), waarvan de Tugtrekking vorige maand door presl- tnt Nixon is aangeondigd. kerk zijn verdeeld, zijn: A. R. I. Aris (Den Haag), F. van Gelderen (Den Haag), T. M. Putman (Bergschenhoek), P. C. Boeve (Schoonhoven), A. C. de Goederen (Boskoop), J. P. Mazure (Den Haag), G. 't Hart (Delft), A. R. Spoor (Den Haag), L. F. A. den Breejen (Delft), J. B. S. Kramer (Langerak), R. Venema (Den Haag), L. G. de Oude (Schiedam), A. Eekhout (Wateringen), W. J. Brinkman (Middelharnis), P. Peters (Leidschendam), E. E. Grunberg (Den Haag), B. H. R. Markowski (Den Haag), W. Ch. J. Wes terman (Capelle), J. H. Dukker (Brielle), P. Pappenheim (Rhoon) en A. D. M. Simonsz (Den Haag). In Zuid-Holland zijn voor D '66 kandidaat-gedeputeerden de heren A. R. van der Burg (Den Haag), G. G. van Blokland (Voorhout), G. S. van Boetzelaer (Den Haag) P. A. J. M. Cras (Voorburg) en J. L. Albers (Voorschoten). Amerika wil Singapore als basis behouden MANILLA (AP) De Verenigde Sta ten tonen belangstelling voor de vor ming van een nieuwe militaire defensie ve groepering tussen de landen van Zuid-Oost Azië. De opmerking die vice-president Spi- ro Agnew vrijdag heeft gemaakt stem men overeen met de opvattingen, die president Nixon in 1967 weergaf in een artikel, „Azië na Vietnam", dat hij voor het tijdschrift Foreign Affairs schreef. Agnew zei: „De mogelijkheid bestaat dat de Verenigde Staten van Zuidoost- Aziatisch regionaal plan zullen steunen om de marinebasis Singapore staande te houden nadat de Britten zijn vertrok ken". Ook gaf hij te kennen dat de Ver enigde Staten de vijflandengroep Au stralië, Nieuw-Zeeland, Engeland, Malei sië en Singapore zullen steunen om de marinebasis in Singapore te handha- TILBURG (ANP) De onderwijs commissie van de Tweede Kamer gaat binnen 14 dagen vergaderen over de overgangsregeling die voor de m.o.- aktenstudenten. die op universiteiten studeren, moet worden getroffen. Dat heeft de voorzitter van die commissie, dr A. Tans, zaterdagmiddag in Tilburg beloofd. De stuurgroep, die de college staking van de m.o.-studenten van de Kath. Leergangen heeft geleid, zal de Kamercommissie inlichten over de wen sen en verlangens van de m.o.-instituut- studenten. Dit is het praktische resultaat van een demonstratieve vergadering, die zaterdag de collegestaking besloot. Ze werd gehouden in de grote aula van de katho lieke hogeschool. De Tweede-Kamerleden Tans (P.v.d.A.), Bakker (C.P.N.), Van der Lek (P.S.P.), Ter Woorst (K.V.P.) en Verlaan (B.P.) waren aanwezig, evenals prof. Gerritse, lid van de Commissie Opleidingen Leraren. Alle Kamerleden spraken uit het absurd te vinden dat in ons land geen lerarenopleiding bestaat. Dr. Tans zei de Tilburgse actie toe te juichen. Door die actie immers is voor het eerst duidelijk gebleken dat ook de direct betrokkenen, studenten en vele docenten, geen genoe gen meer nemen met de huidige situatie. Dat zal de herhaalde en" over de jaren verspreide pogingen van Kamerleden een moderne en adequate regeling voor de leraaropleiding te treffen, kracht bij- Hij onthulde dat spoedig met experi menten op dit gebied kan worden begon nen. Volgend jaar zal dat op grote schaal gebeuren, in samenwerking met de universiteiten. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH. Riet S.-H. zag vandaag haar man Frans (65) weer. Hij getuigde tegen haar bij de Rechtbank in Den Bosch. Riet reageerde anders op zijn verschijning dan menigeen deze morgen verwachtte. Nog geen half uur, nadat ze vertelde „Ik ben hem zo zat als kouwe pap", barst ze in een hulpeloos snikken uit. De presi dent moet de zitting ervoor schorsen. Het is vandaag voor het eerst in het monsterproces tegen de Schijndelse gifmengster dat ze een moordpoging heeft bekend. Ze verbetert met graagte. Voordat Frans binnen was vertelt ze: „Frans heeft ons ellende en verdriet genoeg aangedaan, het is mooie zotzooi met hem ge weest. Ik was hem kotsmoe", aldus Riet. Ze koestert een diep haat tegen hem. Ze gaat er prat op geprobeerd te hebben „de Sleut", zoals ze haar tweede man noemt, te hebben willen doden. Precies zoals het in kookboeken staat aangegeven, heeft Riet tussen duim en wijs vinger enkele snuifjes vergif genomen en in de soep van Frans S. gestrooid. Frans hapte er een paar lepels van, maar een vieze smaak weerhield hem daarvan verder te eten. Dat is zijn geluk ge weest, want 's avonds is hij doodziek geworden. Riet zou hem in 1964 al een keer vergif in de soep hebben gedaan. Dit ontkent ze nu evenwel. „Dat heeft papa gedaan", zegt Riet, doelend op haar vader die in 1964 is gestorven vermoord door Riet, zegt de officier van justitie, mr. J. Booster. Riet houdt stijf en strak vol dat „opa H." Frans in 1964 heeft willen doden. President: „Dus u hebt maar één keer vergif in zijn soep en één keer in zijn koffie gedaan"? Riet: „Ja, want opa had ook een grote hekel aan Frans". Riet wil ook laten geloven dat Frans in 1964 zelfmoord heeft willen plegen. „Hij heeft tegen een dochter van mij gezegd: „Ik ga iets moois doen en toen liet hij een handvol pillen zien. Ik heb gezegd: „Hij moet in het ziekenhuis wor den opgenomen en daar een spuitje ki'ij' gen, maar hij wilde thuis doodgaan". Ze geeft wel toe dat ze haar vader zou hebben geholpen bij de vergiftigings poging. „Vader was bang voor Frans. Hij lag met een pook in bed en wilde in België een revolver gaan kopen, maar dat mocht niet van mijn zus. Als opa de kans had gekregen een revolver te kopen, had Frans nu al lang dood ge weest". Maar toen vader had gehooiti dat Frans dood wilde, zei hij als hij zo graag kapot wil zal ik hem wel een handje helpen en toen heeft hij vergif in zijn soep gedaan". Eerlijk bekennen Ook wat het geval in 1968 betreft is zij minder moeilijk: „Ik zal eerlijk be kennen, ik heb vergif in zijn koffie en in zijn soep gedaan", zegt ze. President: „Was dat dan een oplossing voor de huwelijkse moeilijkheden?" Riet: „Het was mooi geweest met „de Sleut". Haar vergiftigingspogingen moeten niet zomaar een vergissing zijn geweest. Er zijn al heel wat soorten vei'gif tijdens het proces aan de orde geweest, zoveel dat de president opmerkt: „U had nogal veel vergif in huis: zo'n beetje in alle potten en pannen, in kastjes, op planken en in schuurtjes". Riet vat snel samen: „Ach dat was voor de planten, de luizen van de hond, tegen de mieren, ratten en muizen". „En tegen de Sleut", voegt de president er even snel aan toe. Riet vecht ook vandaag weer met schelle, soms overslaande stem van zich af. Politieverklaringen valt ze steeds aan „Papier1 is zo geduldig bij hen", meent ze. Riet interrumpeert de president, de officier en de getuigen herhaaldelijk. Zo vaak, dat mr. Th. Geense de rechtbank president, plots uitroept: „Nou even je bek houden". Riet ging al aan het huilen kort nadat Frans als getuige was binnengekomen. Frans vertelt wat beverig dat het goed gaat met de kinderen. Vijf kinderen die niet van hem zijn maar van de vrouw die hem zou hebben willen vermoorden: „U bent wel erg op ze gesteld he?", vraagt de president. Frans: „Zeker, anders zou den ze wel zijn weg gegaan". President: „Dat denk ik ook". DIALOOG Dan ontketent zich de volgende dia loog tussen de president en Riet: De Italiaanse ontwerper Cesare Leonardi is de geestelijke vader van deze moderne schommelstoel die bestaat uit plastic, verstevigd met glasvezel. President: „U zegt dat Frans niet dood ging?" Riet: „Ja, toen heb lik maar in 1965 een echtscheiding geprobeerd". President: „Waarom bent u niet vertier gegaan met vergif?" Riet: „Hij ging toch niet kapot". President: „Later bent u overgegaan op zwaarder gif?" Riet„Ja die vuile schoft". President: „Wat u gedaan hebt is toch ook niet zo fraai?" Riet probeert weer nieuwe uitwegen te vinden, maar het zit haar niet mee. President: „U bent niet zo achterlijk als zich doet voorkomen. U vertelt steeds andere verhalen". Frans S. kijkt, met een zielig gezicht naar Riet. De propvolle tribune vele tientallen mensen konden geen plaats meer vinden houdt de adem in. Hij heeft niet direct gedacht aan vergifti gingen, later wel. „Dan was het weer de soep en dan weer de koffie. Ik moest overal eerst vpotfzichtig van proeven". Verder komt Frans niet, want de presi dent schorst de zitting. LONDÊN (AP) Een jumbo de reuze-Boeing 747 van de Panamerican Airways is vanochtend uit New York vei lig geland op de Londense luchthaven Heathrow. Het toestel vloog 316 passagiers en een bemanning van negentien leden over de Atlantische Oceaan. De vlucht was een generale repetitie voor de eerste lijn- vlucht tussen New York en Londen op 21 januari. Bisschop niet verantwoordelijk voor onderwijs (Van een onzer verslaggevers BEVERWIJK De Katholieke Peda gogische Academie te Beverw(jk is nog steeds bezet door de groep, die deze kweekschool heeft uitgeroepen tot Alter natieve Pedagogische Academie. Dit ondanks het verzoek van het bestuur van de academie aan de Beverwykse burgemeester het gebouw te laten ont ruimen. De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, heeft gisteren laten verklaren dat hü niet uiteindelijk ver antwoordelijk is voor het katholiek onderwijs. De verklaring werd afgelegd door vicaris dr. J. J. M. Stieger van het bl9dom. De vicaris zei dat „als men de bisschop uitdaagt als uiteindelijk verant woordelijke op te treden, hij dit gezag niet heeft en ook niet ambieert. De legimiteit en de bevoegdheid van het academiebestuur staat buiten twijfel. Dit bestuur is sinds 8 maanden als zodanig werkzaam en is in functie krachtens aanwijzing door de bisschop Van Haar lem op grond van een voordracht van studenten en docenten. Evenzeer staat buiten twijfel, aldus de verklaring, dat dit bestuur heeft gestreefd naar onderwijsvernieuwing ln het ver trouwen dat het met de medewerking van docenten en studenten daarvoor onder waarborging van een geregelde voortgang van het onderwijs en het schoolleven een doelmatig plan zou kunnen opzetten en realiseren. De gebeurtenissen van de laatste maanden hebben deze bedoelingen ernstig aangetast en een situatie geforceerd, waarin het functioneren van de academie niet meer gewaarborgd is. Het bestuur heeft zich daarom genoodzaakt gezien Ingrijpende maatregelen als het ver wijderen van een aantal leerlingen en de Kath- Pedagogische het eventueel doen ontruimen van de gebouwen te nemen. De bisschop acht het bezetten van de school zowel onwaardig als onaanvaard baar en de noodzaak tot een daaropvol gend politieoptreden een trieste zaak. Prof. dr. H. Hoefnagels: Studentenacties hebben gevolgen eigendom van allen die voor houding van arbeiders UTRECHT (ANP) Prof. dr. H. J. M. Hoefnagels (S.J.), buitengewoon hoogleraar in de normatieve maatschap pijleer aan de Kath. Universiteit in Nij megen, heeft in een vraaggesprek met het officiële orgaan van het NKV „Ruim Zicht" verklaard dat sinds 1953 geen fundamentele, geen structurele sociale vooruitgang in ons land is bereikt. „Men heeft alleen het bestaande verbeterd, de lonen zijn hoger geworden en de zeker heid is uitgebouwd. Maar op het gebied van de medezeggenschap, vermogensver deling en inkomensverdeling is er nog niets veranderd. De huidige generatie vakbondsleiders wil graag behouden wat verkregen is en accepteert enkele scheef gegroeide zaken daarbij als onvermijde lijk en de jeugd oefent hierop kritiek uit", zo zei hij. In de visie van prof. Hoefnagels zul len de acties van de studenten aan de universiteiten zeker gevolgen hebben voor de houding van de arbeiders. De vakbeweging zal daarom rekening moe ten houden met deze gevolgen hoe zij ook over studentenacties mag denken, vindt hij. De invloed van de studentenbeweging zoals in Frankrijk al regelmatig gebeurt, op acties van de arbeiders onderscheidt prof. Hoefnagels in drie fazen. In de eerste faze zal het bezetten van univer sitaire gebouwen tot gevolg hebben dat arbeiders bedrijfsgebouwen gaan bezetten De bedrijfsbezetting bij Werkspoor zou daarvan in de visie van de hoogleraar een voorbeeld zijn. Er vindt volgens prof. Hoefnagels mo menteel een verschuiving plaats in het denken over het eigendom van publie ke lichamen. De studenten achten de universiteit het gemeenschappelijk eigen dom van ieder die er mee te maken heeft. „Zo zal men ook de onderneming gaan zien als het gemeenschappelijk Samenwerking Schuiling en Metallgesellschaf HENGELO (ANP) Schuiling giete- rybenodigdheden N.V. heeft besloten haar produktie- en researchafdelingen onder te brengen in een nieuwe vennootschap. Deze nieuwe onderneming. Schuiling Me- tall Chemie N.V. zal op 1 april 1970 haar activiteiten starten en gevestigd worden in Hengelo, aldus een communiqué. Eveneens op 1 april 1970 zal 50 procent van het geplaatste maatschappelijke ka pitaal van deze nieuwe vennootschap (1.800.000 gulden) worden overgedragen aan Metallgesellschaft a.g. te Frankfort. Te verwachten valt dat de samenwerking tussen Metallgesellschaft a.g. en Schui ling de export van hulpstoffen voor de gieterij-industrie naar Duitsland sterk zal vergroten. Een tweede faze van de studentenac ties, die zijn weerslag zal hebben op de vakbeweging is de eis tot medezeggen schap. In de derde faze komt de demo cratie zelf aan de orde. Het onbehagen over de democratie, over verstarring en burocratisering, leeft algemeen, ook ten aanzien van politieke partijen en de vak beweging. Prof. Hoefnagels juicht toe, dat dit onbehagen duidelijk wordt uitge sproken. Ook de vakbeweging vertoont verschijnselen van een zekere verstar ring, en maakt de indruk zich te ont wikkelen tot een service-instituut. Kandidatenlijst PPR komende verkiezingen Prov. Staten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Aktiecentrum Po litieke Partij Radikalen Den Haag e.o. heeft de definitieve kandidatenlijst van de PPR voor de komende Provinciale Statenverkiezigen bekendgemaakt. Do lijst is by referendum tot stand geko men. Met twintig kandidaten zal de PPR aan de Statenverkiezingen in Zuid- Holland deelnemen. De verkiezingscam pagne zal op 7 februari in Zoetermeer en op 18 februari in Leidschendam be- De eerste twaalf kandidaten op de lijst voor Zuid-Holland zijn: A. Q. C. van Ruiten (Gouda), M. Spiro (Voorburg), mevr. M. Zuurmond-Gouweloos (Delft), F. van Pijpen (Delft), A. H. F. Planken (Noordwijkerhout), C. Visser (Den Haag), mevr. M. B. C. Beckers-de Bruyn (Oegst- geest), E. J. van Dongen (Rotterdam), W. H. Schelvis (Noord\yijk), H. C. Lam- bregt (Leidschendam), A. G. M. Latour (Rotterdam), A. N. de Brabander (Naald- BERLIJN (AP) Oost-Duitsland heeft geëist dat West-Duitsland zijn ge hele systeem van wetten verandert, als het betere betrekkingen wenst. Daarmee is opnieuw de nadruk ge legd op de harde Oostduitse koers als basis voor formele onderhandelingen met West-Duitsland, als gevolg waarvan de beide staten betere betrekkingen zouden moeten gaan onderhouden. Het officiële partijblad Neues Deut- schland drukte twee uittreksels van Westduitse wetten af, waartegen de Oostduitsers allang gekant waren. Waar nemers in West-Berlijn zien deze ont wikkeling als een weigering van de Oost duitsers om te praten met de Westduit sers, tenzij Bonn de communistische voorwaarden in hun geheel aanvaardt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7