PRIESTER-BROEDER JUSTUS VOGELEZANG BOORT DE BRON VAN HET GELUK AAN Export uit Boskoop daalde met twee miljoen gulden „Schop niet steeds tegen de Kerk; heb wat geduld met haar gebreken" gevolg GROOTSE FOTO- EN FILM OPRUIMING Jeugdkamerorke st vertolkte J. S. Bach HVL deed stap in goede richting PAOnCA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JANUARI 1970 „GOD STAAT het geluk van de mens niet in de weg. Dat houd ik mijn jongens en meisjes op school voor en dat besef treft mij ook zo bijzonder bij het uittreden van priesters. Kort geleden was ik er bij, dat iemand afscheid stond te nemen in de kerk en de indruk wekte, dat God een te veeleisende God is. Zoiets in de geest van, dat Hij Abraham als tegenprestatie had toegezegd, dat hij de vader van vele volkeren zou worden, na dat God van Abraham een offer had geëist: zo van Ik geef je dit en jij geeft me dat. do ut des ..BUSKES HEEFT het in zijn mooie boek 'God en mens zijn geen con currenten' ook doen uitkomen, dat wij hiermee echt in de vérkeerde hoek zitten. Zolang je met deze gedachte rondloopt, dat God de belager van het menselijk geluk zou zijn, ben je zelfs met het uittreden uit het priesterambt nog niet uit de problematiek. Men moet van dit verkeerde Godsbeeld af. God is de bron van het gewone menselijk geluk. Dat is toch de ervaring van veel mensen. Bij vreugdevolle hoogtepunten in het leven voelen ze God nabij, maar o wee als het mis gaat. In de lunchpauze van de Kath. Huis houdschool in Amsterdam-Slotervaart ben ik een ogenblik te gast bij de man, van wie deze gedachten afkomstig zyn. Paul Vogelezang. van geboorte Leide- naar, heeft al wat gegeten, maar hij leeft niet van brood alleen. God en de mensen hebben hem sinds zijn jeugd bezig gehouden en na bijna zestig ja ren is het vuur. waarmee hij zich radi caal aan zijn Schepper heeft overgege ven, nog niet gedoofd. Hij boort de bron van het geluk nog dagelijks aan ter- wille van zijn medemensen, jong en oud. Jong op twee scholen, ouder onder de tallozen, die hem als pastoraal werker san de Postjesweg hebben begroet. Paul Vogelezang is zijn naasten toegewijd als broeder Justus. Broeder Justus in een onberispelijk fantasiekostuum. Broeder Justus met een onberispelijke knoop in zijn das. welke een routine verraadt itoen de clerus enkele jaren geleden zich ging aanpassen aan de civiele samenleving merkte ik by sommigen aan de das, dat het nog niet van een leien dakje ging). Broeder Justus heeft nu al een leven achter zich, dat hem niet in de kouwe kleren is gaan zitten. Eens was hij bijna opgegeven. Nu bloeit hij op, omdat hij bereikt heeft wat voor hem het top punt van leven betekent. Sinds een week ia broeder Justus priester van God en van de mensen. Wat voor sommige an dere ambtgenoten aanleiding werd tot afknappen is voor deze aimabele mens een injectie van genade geworden. Gods wegen zijn onnaspeurlijk. Dat vindt broeder Justus ook, maar niettemin be wandelt hij ze. O roeder Justus („die naam koos ik naar St.-Jozef, die we de rechtvaar dige noemen") is ondanks het sacra mentele eeuwigdurende merkteken van het priesterschap gewoon broeder Jus tus gebleven. Hij is niet pater Vogeie- zang geworden, of pater Paul. „Eigen lijk een kromme figuur", had een kape laan van de Slotervaartse Pius X-paro- chie me al eerder toevertrouwd. De ka pelaan had ftenneljjk nog wat moeite met de combinatie broeder-priester en daarom noemde hij broeder Justus lei- ver pater. Maar hij zit er naast, deze kapelaan vol goede bedoelingen. De vermeende ..kromme figuur" stoelt op gevoelens, die nog sterk wortelen in het kerkelijk juridische onderscheid priester-leek Standsverschil „Dat stands-verschil hebben we nu wel achf er de rug. U weet het wel, vroeger had je de geestelijke stand. Dat waren dan de priesters. En daarnaast bestond de lekenstand: al degenen die gee'D priester waren. Clericaal en laïcaal was een zuiver juridisch onderscheid. Ook kloosterlingen, broeders en zusters die geen priester zyn vallen in die zin onder de lekenstand. Nu we de priester meer functioneel gaan zien kunnen we zeg gen, dat iemand uit de lekenstand een priesterlijke functie kan bekleden. Nu we er over denken, gehuwde mannen en eventueel ook vrouwen in het ambt te plaatsen ligt het nog meer voor de hand. dat men ook eens gaat kijken on der deze groep religieuzen, die onder de naam van broeders bekend zijn, of daar mensen by zijn die kunnen voor zien in het gebrek aan priesters. Waar om zouden we niet allereerst daar gaan kyken?", vertelt broeder Justus. Hij had jaren geleden al het gewone seminarieprogramma afgewerkt. Broe der Justus is dus beslist geen late roe ping. Hij volgde de traditionele weg. totdat hij ln 1935 als derdejaars theo logant op Warmond getroffen werd door een erstige ziekte, die de studie afkapte. Zeven jaar was hij bij zyn ou ders thuis, aan de Oude Herengracht 14 in Leiden. In de oorlogsjaren dacht hij zelfs, dat hij lichamelijk en psychisch aan het eind van zijn latijn was. Zijn laatste levensjaren wilde hij als kloos terling doorbrengen en hy werd gast vrij opgenomen bij de Broeders van Voorhout, die hem alle rust verschaften die hy zich wenste. Paul Vogelezang was nog niet aan zyn laatste levensjaren toe en hij herstelde. „Ga maar weer eens wat studeren", adviseerde men 'm in Voorhout en de heer Vogelezang ging privé-lessen volgen bij enkele leraren van de Leidse Christeiyke Kweekschool, die door de Duitsers gesloten was (deze dagen was deze „kweek" weer dicht, maar dits is een gevolg van winterse ongemakken Na de bevryding deed Paul Vogelezang zijn onderwijzersexamen. Hij was weel een beetje in actie gekomen en toen is hij in de congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten getreden. Hij kwam in het onderwijs terecht in verschillende hulzen van de congregate, zelfs de op leiding van jonge broeders kwam bij hem terecht. Drie jaar studeerde hij nog in Nijmegen en daarna vertrok broeder Justus naar Canada om een opleiding van Canadese broeders te be ginnen in 1963. Godsdienstleraar Enkele jaren later terug in Nederland hoorde broeder Justus, dat er nogal wat gebrek was aan godsdienstleraren, vooral in Amsterdam. In 1968 kreeg hij de 4e Kath. Huishoudschool (16 klassen) aan de Pieter Calandlaan in Amsterdam- Slotervaart en de Kath. Detailhandels school aan de Da Costastraat in Oud- West toegewezen als godsdienstleraar. Dat werd met een aantal Engelse les sen erbyeen dagtaak voor hem die hy aankon. En toen zei men tegen broeder Justus: waarom zou je de draad van vroeger weer niet eens opnemen; als priester zou je nog meer kunnen doen. Verschillende oude vrienden van broeder Justus, onder wie pastoors zoals pastoor Teglingen, oud-Leidenaar. van de Pius X-kerk. begonnen de aandacht van het bisdom Haarlem op deze broeder te vestigen. De vicaris, mgr. Stieger. was er sterk voor. broeder Justus als pries ter te hebben en mgr. Zwartkruis, Haar lems bisschop, luisterde naar de advie zen. Van de zomer is alles beslist. Stu deren hoefde de broeder niet meer, hy kon zó binnen stappen. Zaterdag een week geleden wydde bisschop Zwart kruis hem in de kapel van de BNS te Voorhout tot priester. Een ideaal was bereikt. In de avonduren en in het weekend as sisteert priester Justus in de Augusti- nusparochie aan de Postjesweg. Vorige week is hij daar begonnen. Als broeder doet hij nu priesterlik werk. Daarom wilde hij ook in Voorhout worden gewijd; om het accent te leggen op zyn lidmaat schap van een broedercongregatie „De mensen kijken er nog wat vreemd tegenaan", broeder Justus begrijpt die „kromme figuur" van zijn doorbraak wel. Hij is in ons land de eerste broeder die priester werd en toch als broeder in een congregatie bleef. Vroeger moest een broeder die priester wilde worden de broedercongregatie verlaten. „Je kon niet beide situaties hebben. Net zo goed als sommigen zich wat moeilijk kunnen voorstellen, dat een gehuwd mens pries- teriyke functies verricht. Dat is een ge volg van dat juridische systeem Dat statusgevoel is er vanaf. Dat vindt broeder Justus op zich al een hele winst en het komt nu veel zuiverder tot zijn Voorbijgaand De celibaatskwestie speelt by broeder Justus geen rol. Hy is nu 57 en echt niet op een bruid meer uit. Hy is vooral kloosterling. „Ik kan me voorstellen, dat veel seculiere priesters vroeger om hun roeping te volgen Jiet celibaat erbij op de koop toe genomen hebben, omdat het nu eenmaal er aan gekopeld was sinds zoveel eeuwen, in de Westerse Kerk al thans. Maar iemand die het klooster leven verkiest, kiest dat ongehuwde le ven om zichzelf. Dat is niets, dat hij op de koop toeneemt, maar dat hij direct beoogt. Je bent geen ander mens, maar je keus is een andere geweest en je moti vering van het ongehuwd zyn is anders natuurlijk, hè." Wel accentueert broeder Justus, dat er tussen het verkondigen van het Rijk Gods en het ongehuwd blij ven een grote verwantschap bestaat en dat niet alleen vanwege de tydsduur in tien eeuwen gemeten. „Wie zich in stelt op het leven hierna, op de eeuwig heid en het komend Ryk Gods gaat als priester, als religieus, met zijn leven voorbij aan datgene dat hij als voorby- gaand verkondigt. Dat mag men ten minste van een priester verwachten", vindt deze priesteriyke broeder. Verdriet „Deze verkondiging van het Rijk Gods kan natuurlijk ook op een andere wflze. Maar dan moet er toch een oplossing worden gevonden die niet zoveel ver driet en ergernis oproept. Wat nu in Noordwijkerhout door honderd stem gerechtigden is afgekondigd is niet re presentatief voor Nederland. Dat is één ding. Als er dan gesteld' wordt: dit is aangenomen en we gaan nu zoals Septuagint dat aanvankelijk zei de zaak uitvoeren, dan ga je alweer een zekere pressie voelen als je weet. dat de bisschoppen de zaak nog even willen aanhouden. Wat het weer wat onsym pathiek maakt en onnodige ergernis op- „|k heb deze dagen er nog eens over zitten denken. Als men aan de ge huwde priester het ambt weer wil terug geven, of het ambt mogelijk wil maken voor hem die wil trouwen, laat men dan van onderaan beginnen. Laat men dan naiaan, of 't inderdaad van onderop ge wenst wordt. Als men in een bepaalde gemeente of parochie meent, aan een gehuwde priester toe te zijn, nou. laat men dan in die parochie eens 'n peiling houden, (niet zeggen: het pastoraal concilie heeft met zoveel stemmen be sloten. zodat piet een grote groep van mensen in de kou komen te staan. Men moet ook met minderheden reke ning houden, niet alleen als het negers zijn. maar ook bij landgenoten. Als een grote minderheid nog niet aan die ge huwde priester toe is, moet men het ge duld kunnen opbrengen om ze daar langzamerhand naartoe te laten groeien. Even curiaal „Vernieuwingen waren op zich brood nodig, maar ze hebben een kwade geur gekregen door de manier waarop ze ge- pouseerd werden. En dan nog lqkt het of er maar één soort vernieuwing zou bestaan terwijl vernieuwing op vele manieren kan inwerken. Nu gaat men soms even curiaal te werk als de handel wijze die men Rome verwijt". Broeder Justus moet er wat om glimlachen, maar het is te merken, dat het hem toch pijn doet. Men gaat elkaar nu verwyten. dat de kerken leeglopen. De vernieuwers zeg gen. dat dit komt omdat de Kerk te lang in een conservatief systeem gevan gen is gebleven. Conservatieven vinden van de vernieuwers vaak. dat ze door hun doordrijverij de mensen de kerk uit jagen. „Maar de Kerk is er tenslotte het slachtoffer van. En dat heeft me het meeste bezig gehouden, eerhjk gezegd. Schoppen tegen de Kerk gaat my echt aan het hart. Christus heeft zich voor de Kerk overgeleverd, dan zouden wij diezelfde geest moeten hebben en de Kerk moeten liefhebben als christenen. En als we dan tegenwoordig spreken van een menselyke Kerk, dan moeten we voor lief nemen, dat er menselijke ge breken in die' Kerk zijn", vindt de broe der, „niet om ze goed te praten, maar wel om er een beetje geduld mee te heb ben en vooral de geest van Christus bij onszelf trachten te bewaren." Iemand die alleen maar die Kerk kan zien als een dwangsysteem, als een in stituut broeder Justus zegt het fel (zoals men altyd maar weer benadrukt terwyi men heel goed weet, dat geei enkele menselyke instelling zonder in stitutionele vormen kan bestaan) zoiets kan ik niet accepteren. „Altijd ir trappen. Natuurlyk, er mankeert aan. maar dat moet je in de begrotin* opnemen en er aan werken, maa: slotte moet je dit niet de Kerk als zo danig gaan aanvechten." Beroerdste les Broeder Justus Vogelezang, rijzig, slank en zo te zien een beoefenaai van de vóórconciliaire ascese, geeft i zyn godsdienstlessen en het bevalt hen; uitstekend. Katechismusboekjes zyn r niet meer bij. Godsdienstige vragen moeten anders bij deze jeugd worden opgediend. Interesse is er wel, sonr gebrek eraan. Godsdienst als eei interesseert de jongeren niet zoveel je hebt het toch niet voor je examen nodig. „Je kunt ze wel pakken, maar dan moet je met een heel arsenaal r school komen, met dia's, grammofoon platen, een bandrecorder, je moet plaat van Mahalia Jackson by je heb ben: „I see God in everything that grows, I see God in the smile that things melt as ice. Broeder Justus doet zyn best er voor en dat lukt hem aardig dat de jongelui op zijn scholen er vanaf zyn, dat ze deze les de beroerdste les van het hele rooster vinden; „dan ben ik allang blij BROEDER IUSTUS was gisteren op Huize Roomburg in Leiden, waar zijn bejaarde vader woont. Hij droeg er in de kapel de H. Mis op en zijn vader verdronk bijna in het geluk en de trots, waarmee vroeger vaders en moeders van pas gewijde priesters behept waren. En als je de dingen positief kunt bekijken loof ik. dat vader Vogelezang het helemaal bij het rechte eind had Proficiat Paul Vogelezang, vader Vogelezang en de mensen, broeder Justus als gids-op-weg hebben. TON PIETERS BOSKOOP De export van de Boskoopse boomkwekeryproducten ziet er niet zo rooskleurig uit, als in de voorgaande jaren- Hoewel de pryzen voor talryke artikelen z(jn verhoogd, was het totaal bedrag van de export in het najaar van 1969 1.167.409,lager dan in dezelfde periode van 1968. Hiervoor zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen. Zeer belangrijk waren de moeilijker geworden afzet naar Engeland en Zweden en de devaluatie van de Franse franc. kam werken. Het komt nog herhaaldelyk I I voor, dat gereed gemaakte zendingen moeten wachten op de laatste aanvoer, j waardoor kostbare vertragingen ont- staan, die weer fnuikend werken op de volgende zendingen. Hoewel door reor ganisatie, mechanisatie e.d. bezuinigin gen worden verkregen, blyken de onder- j nemersinkomens niet merkbaar te stij- i gen. waardoor de genoemde investerings- I kosten niet kunnen worden opgevangen. De prijsnoteringen in het buitenland wij- j ze er op dat de bakens toch verzet zul len moeten worden wil men de buiten- i landse markt op het bestaande peil be houden. De totale export bedroeg in het najaar van 1968 34.493.558 tegen 32.386.189 ln 1969. Samenwerking is een eerste vereiste D* cyfer» liegen er niet om. In 1968 werd voor ruim tien miljoen gulden naar Engeland uitgevoerd tegen negen mil joen gulden in 1968. Voor Zweden was dit ruim vier miljoen in 1968 en 3,5 mil joen in 1969. De devaluatie van de Fran se franc gaf een vermindering van ruim 5 miljoen tot ruim 4 miljoen gulden te zien. Canada deed ook een duit uit he* zakje verdwijnen en wel 123.000. doch dit werd goed gemaakt door de verhoging naar België en Luxemburg. Ook Denemarken nam 160.000,- meer af en West-Duitsland 200.000,- maar Fin land en Ierland deden ieder met 2 ton dit voordeeltje weer teniet. Italië, Joego slavië. en Oostenrijk maakten weer wat goed. maar Zwitserland was weer la ger. Doordat enkele kleinere landen wat meer afnamen bleef de schade tot 2 miljoen beperkt. Toch altyd nog wel een bedrag om zich over te bezinnen. Ge steld kan worden, dat meer samenwer king op het gebied van de export eeu eerste vereiste is. Hierdoor kan worden bezuinigd op de kosten, terwijl snellere verzending eveneens kostenbesparend Slippartij met verwoestende Strooien wordt beperkt Zoutgehalte in Boskoopse sloten dreigt maximum te ovefschreiden Vijftien mille aan goederen uit weekendboot gestolen SASSENHE1M Zaterdagmorgen kwam de Haagse eigenaar van een weekendboot tot de ontdekking dat tijdens zijn afwezigheid de afgelopen week was ingebroken. Men verschafte zich toegang tot de boot. die in de Sassenheimse vaart ligt. door het in slaan van een ruit. Van de inventaris werd veel ont vreemd, zoals omgebouwde scheeps- lampen. klokken, kompas etc. Boven dien werden vernielingen aangericht. De waarde van de ontvreemde goede ren en de schade aan de boot. een omgebouwde tjalk, wordt geschat van 12 tot 15 mille. Activiteit rond benoeming burgemeester COMMISSARIS KOMT PRATEN HAZERSWOUDE De commissaris van de koningin, nir. Klaasesz, komt donderdagavond met de gemeenteraad van gedachten wisselen, nu de benoeming van een nieuwe burgemeester aan de orde komt. Blykbaar wordt er spoed gezet inzake de benoeming van de op volger van de heer C. G. van Dobben de Bruyn, wiens eervolle ontslag die zelfde donderdag op eigen verzoek In gaat. De gedachte, dat Hazerswoude niet lang verstoken zal blijven van een burge meester, wint nog meer veld, als men beschouwt, dat de sollicitatietermijn reeds op 28 december j.l. is gesloten. Het is niet denkbeeldig, dat Hazers woude een burgemeester krijgt, die een j zelfde functie reeds vervulde in Zeeland j (waar een gemeentelijke herindeling zyn beslag kreeg) of ln Limburg (waar dit- zelfdè op niet al te lange termijn staat te gebeuren). De gemeenteraad van Hazerswoude zal voor de eerste maal van dit jaar in openbare zitting bijeenkomen op don derdag 29 januari. Als er eerder een burgemeester is benoemd, kan dit na- j tuurlijk veranderen... ren ALPHEN A. D. RIJN De heer T .1 M. v. B. uit Hazerswoude heeft met zyn auto in de vroege morgen van zaterdag onder vier zo goed als nieuwe personen auto's te Alphen aan den Rijn een enor me ravage aangericht, zonder zichzelf ernstig lichamelijk letsel te berokkenen De bestuurder heeft op weg naar huis op de rijksweg nr. 11 waarschijniyk met te grote snelheid gereden, toen zyn wa gen plotseling in een slip raakte. By de Van Forreestlaan botste hij met zijn auto tegen een by garage Baay gepar keerde personenauto. Daarna reed hij door een grote ruit van de showroom van genoemde garage en verbrijzelde niet alleen .de ruit maar vernielde daar binnen bovendien grondig nog een drietal gloednieuwe personenauto's Ook van zijn wagen bleef hoegenaamd niets goeds over. Het enorme lawaai waarmede de botsingen en breuken gepaard gingen en dat ln de overigens nachtelijke stilte schril opklonk, deed vele omwonenden Angstig wakker schrikken. BOSKOOP De dienst van gemeente werken te Boskoop kampt met verschil lende moeilijkheden by het bestryden van de gladheid op de wegen. De „normale" voorraad zout bleek niet toereikend. Een nog groter moeilykheid is echter, «lat het zoutgehalte van liet water ln de sloten een gevaarlijke hoogte heeft bereikt. Wanneer er ilu rykelijk met zont zou worden gestrooid, zou dit gehalte het toelaatbare maximum zeker overschrij den, hetgeen een groot gevaar voor de boomkwekeryen zou betekenen. In verband hiermede beperkt men zich dan ook tot het strooien op de meest vitale punten en tracht men met het strooien van zand nog enig effect *.e bereiken. Ook wordt op vitale punten sneeuw geruimd met behulp van schui vers terwijl door de gemeentelijke plant soenendienst met mankracht sneeuw wordt opgeruimd. Het is echter gebleken dat de inwoners dé goede niet te na gesproken maar weinig aan sneeuw ruimen doen voor hun woning, hoewel een politieverordening dit voorschrijft. Voor men dus klaagt over de weinge activiteiten van de gemeente zou men eerst de hand aan eigen schop en bezem moeten slaan. PPR heeft ook aktie- centrum in Warmond WARMOND De lellen v»n de PPR hebben een plaatselijk actiecentrum opgericht. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door C. J. van Kuijen, voor zitter. C. G. van Tongeren, secretaris en E. M. Slingerland, penningmeester. Het secretariaat is gevestigd Dorps straat 57. Het Actiecentrum streeft er naar, al of niet in samenwerking met andere groeperingen die politieke ver nieuwingen voorstaan, deel te nemen an de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. KATWIJK - Bij de scheepswerf v. d Molen te Zaandam is momenteel ln aan bouw de KW 11. voor rekening van J Haasnoot te Katwijk. Het schip zal j worden afgebouwd door de fa. Hoek- I man te Urk. Door Radio Holland N.V. werd aan boord geïnstalleerd een Atlas- radia/r type 3000 en een Mutiper-intercom. Voorhouter v. Blokland toekomstig Starenlid? VOORHOl T D'86 lieert de groslijst voor de zetels in de Provinciale Staten van Zuid-Holland bekend gemaakt. Op de 5de plaats staat de heer G. G. v. Blokland, voorzitter van de plaatselijke afdeling en voor de bollenstreek van D'66. Aangezien D'66 rekent op 15 zetels in de Provinciale Staten mag wel met ze kerheid gesteld worden, dat de heer v. Blokland zal worden gekozen. STOMP WIJK De bijeenkomst, wel ke de jongerengespreksgroep heden avond in de docentenkamer van de v.g.l.o. zou hebben, is verplaatst naar maandagavond 19 januari. Aanvang: DONDERDAG 15 JANURI 9 UUR larig het genoegen te baden in de barokke weelde van Bachs werken. In de Gereformeerde Kerk aan de Oude Vest verblijdden het Jeugdka- merorkest en het vocaalrensemble van de Stichting Leidse Muziekschool hun gehoor met een aantrekkeiyk Bachprogramma, dat als prettige bij komstigheid geen „geijkte stukken" Zo was het Concert voor hobo, cla- vecymbel en strijdorkest waarschijn lijk voor velen een nieuwtje, waar voor gul werd geapplaudisseerd. Han Kapaan blies de hobopartij naar het niveau, dat we van hem gewend zijn: spruitend uit een soepele vinger techniek. Vanwege de akoestische gesteldheid waren de spinetklanken Ada van der Bent i niet van de ge wenste sterkte, ook al paste he.t or kest zich tijdens de solo's zo goed mogelijk aan. Ada bewerkte haar toetsen muzikaal, maar was beter op dreef in de Sonate in C voor twee violen, cello (Eekje Hoenderdaal) en clavecymbel, waarin Marjolein Hen nes en Bonkje Gerritsma op viool so- liëerden. HET ZOU EEN DOUBLURE mijns weegs zijn, indien Ik een aantal onzuiverheden hier niet noteerde, maar uitdrukkelijk zij daarbij het volgende vermeld: als een koord danser van zyn touwtje valt, dan doet hij het over. Dat zal geen mens hem kwalijk nemen. Indien echter 'n violist in een solo eer muzikale sto ring krygt te verwerken (b.v. een in allerijl foutief gestemde 3naar), dan moet ze doorgaan. Onnodig te zeg gen, dat iets dergelijks beukt op het concentratievermogen. Het duo be handelde bovendien een pittige ma- I teiie, die met een rype Bachoj ting werd vertolkt. Uit o.m. de muntende beheersing over de trillers j bleek een goede techniek. II ET PROGRAMMA voor de pauze **werd besloten met een tweetal aria's uit de cantaten 211 („koffie- cuntate") en 209 („Non sa ch» dolore"). door de sopraan Leny Ste vens-Ridderhof. Haar forse, goed vi- bi'erende en volumineuze stemge luid werd ondersteund door weldadig fluitspel van Jan Willem Terwen en Veronica Steinbach. Haar roep om koffie („Kaffee will ich haben werd echter niet beantwoord, omdat de kerk hiervi over een onvoldoende accommodatie beschikt. Na enkele minuten pauze- I ren in de kerkbank kwamen dan de perste klanken door van Mis in A voor soli, koor en orkest. De bewon derenswaardige stemmenverhoudin gen in het vocaal-ensemble droegen in hoge mate bij tot een indrukwek kende interpretatie in diepe concen- l ra tie bereid. E»EN EVENZO GROTE toewyding zagen en hoorden we bij de listen: Leny Stevens (ten 'tweeden male), de goed geschoolde, welluiden de bas van Aad Haasnoot en de iets minder volumineuze, maar gevoels- rijkere alt Ciska Groot e. I Henk Briër hield de verhouding kooi'/ j orkest reusachtig in evenwicht creëerde waar nodig weer die stuimige vaart (Laudamus te'), die je Bachs gespierde krachtenbundeling I van vreugde en melancholie nog ster- ker doet ervaren. j Als dit er allemaal tegenover staat, vind ik enkele instumentale oneffen heden, die in de lqop van het concert hier en daar plaats hadden, als luiste- ZAALHANDBAL Foreholte had het makkelijk LEIDEN HYI. is gisteren weer stapje dichter bij het kampioenschap in de districts tweede klasse gekomen. De rood-hemden deden dit door in de Groen- oordhal Hercules te kloppen, Foreholte had nu ook aan de dames van Hollandia weer niet veel tegenstand en kwam 1 eeu 18-9 zege. HVL speelde gisteren een goede wed strijd, waarin vooral Roy van Gurp op viel. Hy was verantwoordeiyk voor een groot aantal doelpunten. Hoewel HVL al vrij spoedig tegen een 0-2 achterstand aankeek, liet men zich hierdoor niet ontmoedigen. Roy van Gurp en George Tiessema brachten de stand in even wicht, nogmaals deze spelers, Hans La dan en Rob Rotteveel hadden kort vooi de rust 6-2 op het scorebord gebracht. Even kwam Hercules uit de „houdgreep" en dat betekende 6-4. Na het draaien werd het nog 6-5 voor HVL weer tot produktie kwam. Van Gurp en Theo Zwartjes bijna weer in zijn oude vorm vergrootten de voorsprong tol 8-5. Een moment van verslapping deed deze voorsprong inkrimpen tot 8-7, maar HVL had zijn antwoord klaar. Zwartjes liet weer een doelpunt aantekenen, maar ook Hercules deed dat. Treffers van La- dan en Van Gurp brachten de Leidenaar» op een fraaie 11-8 voorsprong, maar deze ging geheel teniet. Het was ten slotte het driemanschap Zwartjes, Ties sema en Ladan dat de overwinning vei lig stelde: 14-11. Hercules mocht hierna nog één keer raak schieten. Doordat de reserves van Hennes gisteren niet tot winst konden komen, heeft deze ploeg nog slechts één punt voorsprong op Ani- mi, HVL en Westlandia. Het verdere ver loop van de competitie zal dus ongetwij feld nog voor de nodige spanning zorgen De dames van Foreholte hadden het te gen Hollandia al heel gemakkelijk. Van echte stiljd is geen moment sprake ge weest: de Voorhoutse meisjes konden doen en laten wat zij wilden. Dat zp bepaald meer deden dan lieten bleek uit de stand: 18-9; een score, die tot stand kwam door Nora van Niekerk (5), Hannie van Dyk (4). Ans Bakker en Elly van Dijk (ieder 3); Annemieke de Bruin (2) en Ellen Oostdam. (Advertenties) J. C. MATTAAR Bijna 40 jaren heeft hij de be langen van onze ondei'neming behartigd. Wij zullen zijn nage dachtenis in ere houden. Directie N.V. Meelfabriek „DE SLEUTELS" v/h De Koster en Co. Leiden, 9 januari 1970.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4