S>&£eidóe6bïffóxitf Omstreden congres over televisie ging met slapers als een nachtkaars uit Hiltermann leest eigen vonnis voor Per week' 11 uur meer NOS-radio Televisie vanavond Please Sir janneke viert carnaval „Wat bezielt die jongens in Hilversum DISCUSSIE DE MIST IN PAGINA J DE LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JANUARI 1970 Tranen over Biafra JÏVB sedert jaar en dag voortslepende stammenoorlog in Nigeria is zijn tragische ontknoping genaderd: de droom van een onafhankelijk Biafra is door de federale Nigeriaanse troepen grondig verstoord. Stammen- en burgeroorlogen onderscheiden zich van „gewone" oor logen vooral hierin, dat zij doorgaans met uitzonderlijke wreedheden gevoerd worden. De strijd om Biafra heeft hierop geen uitzondering gemaakt. Het lijden van de in iedere oorlog toch al kwets bare burgerbevolking is nodeloos ver zwaard door een duidelijke onbereid- willighcid van militair® aanvoerder» de nood van de burgerij enigermate te doen verlachten. Het beeld van het verhonger de Biafraanse kind is een te duidelijk symbool geworden. Maar bij alle tranen, die over Biafra gestort worden ij het goed te bedenken dat niet alleen de strijdende partijen hun verantwoording dragen, maar even goed het voormal ige koloniale Westen dat de voorwaarden heeft geschapen, dat zulke dingen konden gebeuren. Nu het zo goed als zeker is, dat de van haat en wraak bezielde zegevierende troepen zich weinig aan menselijkheid gelegen zullen laten, moet gezegd worden, dat het Westen nimmer andere voorbeelden heeft gegeven. Alle tranen, over Biafra vergoten, kunnen deze voorbeelden niet (ADVERTENTIE) Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met sout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me "g. LEDENWINST VAN 15.000 BIJ VARA (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Tijdens zün nieuw jaarstoespraak tot het personeel heeft voorzitter J. B. Broeksz meegedeeld, dat op 31 december 1969 bjj de VARA ruim 473.000 leflen stonden ingeschre ven. hetgeen een ledenwinst betekende van meer dan 15.000. Ook bij de AVRO zal wat betreft het aantal leden op Televiaier en de AVRO- bode sprake zijn van een toename. Offlialële cijfers zijn nog niet beschik baar. maar bekend is, dat de oplage van beide radio- en tv-gidsen ruim de 900.000 is gepasseerd. Bij de NCRV bleef het ledenbestand gehandhaafd op ruim 471.000, terwijl de TROS met bijna 233.000 leden zich opmaakt om voor 1 oktober a.s. het 250.0009te lid te mogen inschrijven. Dit zal betekenen, dat de TROS dan met ingang van het volgend jaar mei de status van b-omroep krijgt, hetgeen een verdubbeling van haar zendtijd via radio en televisie zal betekenen. Omar Sharif wint bridge- marathon LONDEN (AP) Filmster Omar Sharif die liever bridge speelt dan film rollen heeft in de nacht van zondag op maandag het grootste kaartspel van zün loopbaan beëindigd een winst van 17.900 dollar, maar zün beroemde heldere ogen waren wel rood aangelopen. Sharif en zijn zogenaamd „bridge- eircus" sloten een bridgemarathon van zes dagen af met 1 5uren onafgebroken aan de speeltafel. De Egyptische acteur en de Italiaan Giorgio Belladonna speel den om een pond (2.40 dollar) per punt tegen Jeremy Flint. Jonathan Cansino en Claude Rodgue, die gesteund werden door een Londense speelclub. De marathon van 72 uur begon dins dag J.l. met Sharif en vier medespelers tegen de Britse ploeg voor een televisie film. Na vier dagen in smoking te heb ben gespeeld in het licht van sterke lampen, verhuisden ze naar de hotelsuite van Sharif, trokken hun jasjes uit en begonnen in hemdsmouwen aan de laat ste spéllen. -5 uur achtereen. Tijdens de marthon van in totaal 80 robbers gingen er 80.000 pond (190.200 dollar) om, en de Britse ploeg eindigde met een achterstand van 5470 punten evenzovele ponden plus pog 2000 pond (4800 dollar) voor extraprijzen. Het was vanochtend om half vijf af gelopen en Sharif zag er niet zo aan trekkelijk uit als gewoonlijk. Iedereen was uitgeput, had rode ogen en het feest werd besloten met champagne en spagettl. Sharif en zijn circus vertrekken van daag naar de Verenigde Staten waar ze dinsdag in Chicago weer aan een mara thon beginnen. BBK sprak met V oorzieningsf on ds AMSTERDAM (A.N.P.). De belan gen van de B.B.K.-leden voor de uit keringen van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars zün voor 1970 veilig ge steld. Dit werd gisteren bereikt na twee nur onderhandelen op het ministerie van Soolale Zaken en Volksgezondheid met het bestuur van het voorzieningsfonds, dat ook zün volste vertrouwen uitsprak ln het huidige B.B.K.-bestuur, ondanks de grote contributieachterstand van de BB.K. Ter sprake kwam ook het plan-Kneul- man over prestatieloon voor kunstenaars en omwerking van het voorzieningsfonds tot een verzekeringmaatschappij- Daar bij zou Iedere beeldende kunstenaar een minimumleefbedrag per jaar worden ge- garandeerd. De premiebetaling zou vol daan worden met eigen werk van de kunstenaar. Het fonds zou de op deze wijze verkregen kunstwerken onder liet volk moeten brengen via te stichten kunstcentra. Het bestuur van het voor zieningsfonds zegde toe deze plannen in studie te nemen. De voorzitter van het fonds, de heer P. N. de Leeuw, deelde het B.B.K.- ibestuur nog mee dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid het voorzieningsfonds de mogelijkheid heeft geboden om het beleid voort te zetten en de noodzakelijke uitkeringen te blijven doen. HILVERSUM Mr. G. B. J. Hilter mann heeft gistermiddag in zijn radio rubriek ,,De toestand in de wereld,, 't vonnis, dat het gerechtshof te Amster dam in zijn zaak in hoger beroep met de Valkskrant heeft gewezen, bekend gemaakt en tevens de -herroeping met 'n door 't hof voorgeschreven tekst in de ik-vorm. voorgelezen. In zijn korte commentaar op het von nis (door de Volkskrant in hoger beroep gewonnen), zei mr, Hiltermann, het weinig elegant te vinden als hij op zijn beurt nu weer uitvoerig zou gaan ver tellen, hoe hij over het hof en de be voegdheid van raadsleden om de be richtgeving van politieke zaken te be oordelen. dacht. „Wel betwijfel ik, of het gebod aan de commentator, om ei- genmondig en een in de ik-vorm ge steld verplicht lesje te moeten lezen, 'n gelukkig precedent schept. Ik heb er moeite mee gehad, maar he* hof noopt mij tot spreken, door mij wekelijks 5000 gulden af te dwingen als ik het gebod niet opvolg. Dat is geen elegant, maar wel een zeer sterk argument. Ik wil u er wel aan herinneren, dat ditmaal het hof de tekstschrijver is". KRO-studio gemoderniseerd (Van radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM In het afgelopen kwartaal is K.R.O.-studio 2 en de bij behorende controlekamer buiten dienst geweest. De radioteohnische installa tie, die al uit 1956 dateerde, voldeed niet meer aan de programma-tech nische eisen. De technische dienst ra dio van de N.O.S. installeerde hier een volledige getransistoriseerde ste- rio-regeltafel met 16 microfoonkana len. Aan deze regeltafel kan een mix mobiel worden aangesloten. Dit houdt in, dat de technicus maximaal 24 mo- nomicrofoonkanalen ofwel 12 sterio- kanalen tot rijn beschikking heeft. Te vens kunnen vier z.g. phono-mobielen worden aangesloten. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Voor het zomerseizoen van de radio zal er met ingang van mei een nieuwe zendtüdindeling moe ten komen. Misschien zullen de ver schuivingen voor de programmaleiders aanleiding zün om programmering van de drie radiozonders drastisch te her zien. De verschuivingen sullen waar- schünlü'k gepaard gaan met uitbreidin gen van de radio in de ochtenduren op Hilversum 1 en 2 en'of in de avond uren op Hilversum 3. In Hilversum vraagt men zich af wat hel. jaar 1970 gaat. betekenen voor de omroep. Uit de plannen, die Ln de lucht hangen, noemt men: drie uur radio- en I uur tv-zendtijd per 1 april voor de evangelische omroep. Voort» uitbrei ding van de zendtijd per 1 mei a.s. voor de NOS-radio met 11 uur. ofwel van 58 tot 69 uur per week. Mogelijke ver dubbeling van de zendtijd per 1 oktober als de TROS eventueel b-omroep (250.000 leden) wordt. In de omroepwereld is men bovendien benieuwd wat de minister zal doen met de 8 mini-omroepen als de „HIRO", „NVSH". „Bond zander naam" enz. en of er nog adepirantomroepen in 1970 zullen worden toegelaten. Velen met mij Het ombudsmanprogramma „Velen met mij" zal drie onderwerpen behan delen. In de eerste plaats wordt nog eens teruggegrepen naar een onder werp uit de eerste uitzending waarin een Duitse vrouw geen verblijfsver gunning voor Nederland kon krijgen, teneinde te gaan samenwonen met een Rotterdamse arts. Deze mevrouw Her- belsheimer zal aanwezig zijn, mét ver blijfsvergunning. Aansluitend aan de ze zaak zal een andere kwestie op het gebied van het vreemdelingenbeleid aan de orde worden gesteld, namelijk die van een Duitse vrouw, die met een Amsterdamse schilder samenwoonde en die thans het land is uitgezet. Het tweede onderwerp in „Velen met mij" betreft de problemen die sa menhangen met het verstrekken van een jachtvergunning aan iedereen die een jacht kan betalen. Vele dieren worden op deze manier ondeskundig afgeschoten. Marcel van Dam heeft hierover een gesprek met de voorzitter van de Jachtraad, ir. Maliepaard. Tenslotte zal in „Velen met mij" wor den ingegaan op het probleem van een ongehuwde moeder, wier 5 Vj-jarig dochtertje binnenkort naar de lagere school moet. De moeder werkt volle dige dagen en ziet zich voor de vraag gesteld hoe haar kind buiten de school uren verzorgd te doen zijn. Produktie en samenstelling van „Velen met mij": Marcel van Dam. (VARA Nederland I 21.35 uur) NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Coronation Street 19.30 uur: Opmaat NOS: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Achter het nieuws 20.45 uur: Ironside 21.35 uur: Velen met mij, ombudsman 22.00 uur: Zo goed als nieuw, komedie *2.25 uur: Journaal (NOS) TELEAC: 22.30 uur: Statistiek, les 14 NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.40 uur: Alleen op weg. feuilleton 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Please sir 20.45 uur: Tweekamp 21.10 uur: Kijkkyk over Jap en Alleman 22.00 uur: Hier en nu 22.25 uur: Collegium Muslcum Judaicum 22.40 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NOS/NOT 10.45 uur: Verkennen en ontdekken 11.10 uur: Vragen rond EEG 11.35 uur: Beroepen na de lts De Haagse Jazi Clpb presenteert op zijn clubavonden Jazz at the Caveau, Ge vers Deynootplein 41 Scheveningen op 16 en 23 januari resp. Henk van Buul and his Rhytms uit Papendrecht en The Mainstream Five o.l.v. Ernst Met man uit Den Haag. In Museum Fodor te Amsterdam worden tot en met 15 februari de door de ge meente Amsterdam aangekochte gra- f*' tekeningen tentoongesteld. fiek e Herinneringen Guus Weitzel De bekende radioreporter Guus Weit zel, die vorig jaar als medewerker van de Wereldomroep werd gepensioneerd, heeft zijn omroepherinneringen ver werkt in een serie van vijf radio programma's, waarvan de N.O.S.-radio het eerste zal uitzenden op dinsdag 13 januari 's morgens van 9.00 tot 9.35 uur via Hilversum I. De lieer Weit zel zit sinds 1927 bij de radio. Hij lar deert zijn gesproken herinneringen met de muziek, die vroeger populair was. De aflevering van „Please sir" van vandaag gaat over het vertrek Van een belangrijke figuur in het schoolleven: miss Doris Ewell. Leraar Bernard Hed ges is de eerste, die het grote nieuws verneemt, als hij Doris vergezelt naar het vliegveld om haar Australische zuster en zwager af te halen, die Do- ris vragen voorgoed bij hen in Austra lië te komen wonen. (NCRV Nederland II 20.20 uur) .28 PaardesportuitslagL godsdienstige uitzending. 18.45 Sp< 18.52 Taahvenken. 18.55 Zang. 19.1 Elk jaar weer wordt de Nederland»® weerbericht en actualiteiten, li platenmarkt overstroomd met tientallen k!oo Nieuw^8 berichten^er? D^Zev kro?iek' - al dan niet geslaagde - carnaval.- S Se?/ 2% hits. düenkletsers, meestamperj of hoe M45-0.30 Uitzending voor de zeellcdef u het dan ook wilt RADIO (11.55 Beursberichtep), Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw, AVRO: PROGRAMMA 13.11 Radiojournaal. NOS:"n.ho1Spiegefvari België: muziek en nieuws van onze zuider buren. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.40 MAANDAGAVOND HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Schatlen der Toonkunst: liedjespro gramma. 19.15 Stereo: Licht ensemble. 19.30 Nieuws. RVU: 19.35 Muzikaal Spectrum, door Klaas A. Posthuma. NOS: 20,05 Komt u maaractueel discussieprogramma met luisteraars en gevarieerde muziek. Bond zonder Naam: 22.20 Vergeef dit jaar 70 x 7 maai. NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. AVRO: 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Jazz ln actie. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM n 18.00 Stereo: Meisjeskoor met licht instru mentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Nederlandse componistenportretten. 18.00 Nieuws. 16.03 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 16.25 Stereo: Pianorecital: MuZen: kunstkroniek. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum: oude en moderne Jazz. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Op het eerste gehoor: stereo: klassieke en moderne muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 - 7.50 Actualiteiten). 8.oo Nieuws. 8.11 Te Deum Laudamus: gewijde muziek (opn). 8.30 Nieuws 8.32 Stereo: Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 Koren op de molen: godsdienstige lezing. 10.15 Stereo 1 Politieke Partij Radikalen. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Literama: radiokro niek over schrijvers, boeken en toneel. 19.15 Muziek en dienst: informaties over kerklied en kerkmuziek. 19.45 Stereo: Metropole Lichte grammofoonmuziek. 20.25 Op de man af. praatje. 20.30 Stereo: Moderne symfo nische muziek (gr). 21.50 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 22.20 Avondoverden king. 22.30 Nieuws. 22.40 Voorrang, een artistiek voorkeursprogramma. 23.30 Storeo: Pianorecital: hedendaagse muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BELGXE 324 m NEDERKANDS 18.00 Nieuws. 18.03 Hi-Tenslon: popmuziek. Franse en Italiaanse operafragmenten (gr). 11.00 Nieuws. 11M03 Ferdinand Huijck (deel 13), seriehoorspel. Herhaling van donderdag 8 Jan jl). 11.25 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 WIJ van het larxd; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar 1400 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middagmagazine. (16.00 Nieuws). 17.00 Overheidsvoorlichting: Raymundo Debrot in gesprek met de Antil liaanse schrijfster Sonya Garmers. 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hal, familieprogram- kroniek. VARA: 9.ou Nleu Nieuws. Pep. (10.00 Nieuw Zang. opvallend vrolijk DINSDAG HILVERSUM I 11 Ochtendgym Zoveel waren het er dit jaar dat Willem avro: Duys er vorige week een hele „Vuist** liek- 7,20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. schippers) 12 55 Bi «tel* N*u"' sa J?.r^Kt_e.™an)" ®-M_lMor8enwijding. NOS: 9.00 pei van de belangrijkst» onder de dacht te brengen. Albert Mol en John Lion (foto) vinden 1JI0i^e,L^lw®n deze situatie zo komisch dat rij niet vitaminen!"" konden nalaten om er een parodie op te maken, die thans ook ais gram mofoonplaat op de markt ia. De hit JANNEKE os een satire op het camavalsgebeuren. Het -verhaalt een vrouw van middelbare leeftijd, die nog bij moeders woont en op haar ad vies met een reischib naar het zuiden vertrekt om wat rust te nemen. Edoch, toevallig is het omstreek» dde tijd car- Maandag VARA (Opmaat) Ned. I, 19.30 SOS-berichten voor d Itenlands persoverzicht mededelinger Uitgebreide reportage of herhaling NOS- Schoolradio. (15 00-15 na ?"35 Waterstanden- 9-40 Muziek Nieuws. 16,03 Beursberichten t de Middeleeuwen en Renaissance (opn). muziek 16 15 PrnsrammV AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids- luisteraars. 17 00 Nieuws w. l (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 mededelingen. 17.15 Jazzmuziek Alleen op neg Vandaag volgt het laatste deel van de Franse jeugdserie „Alleen op weg". Zestien weken lang heeft Perrine, de hoofdpersoon uit het boek „En familie" van de Franse schrijver Hector Malot, dan haar eenzame weg vervolgd. Van daag komt haar geschiedenis hoe kan het anders tot een goed einde. (NCRV Nederland II 19.40 uur) (Van een onzer verslaggevers .AMSTERDAM „Elk congres krijgt de discus sie die het verdient", aldu» drs. L. van der Laar, die zaterdag dé duidelijk zeer zware taak had op te treden als voorzitter van het forum, dat zich in de Amsterdamse RAI moest buigen over het the ma van het door het Nederlands Cultureel Con tact georganiseerde congres „Wat bezielt die jon gens in Hilversum?". De heer van dei- Laar lanceerde hiermee een vrije versie van de eerder door forumldd Miio Anstadt in zijn inleiding gemaakte opmerking: „Elk volk krijgt de televisie die het verdient". Hij typeerde daarmee meteen de sfeer van dit al dagen tevoren fel omstreden congres. Gijs Stap- pershoef, die in een open brief aan drs. van der Laar fel geprotesteerd had tegen de organisatie en samenstelling, was een van de weinigen, die nog een beetje tevreden kon zijn: wat hij had voorzien gebeurde. De mist, die zo vaak het zicht Inleider Milo Anstadt was op alles voorbereid en legde een zakje tomaten klaar om zich te kunnen tegen de onrustverwekkart. op Hilversum belemmert, strekte rich nu utt over Amsterdam- Er werd wat vaag heen en weer gepraat, zowel door aanwezigen (onder wie mensen uit vormings werk, academies, universiteiten, bestuurders en medewerkers uit omroepkringen, docenten, hoog leraren, politici) als door de forumleden Jan van Hillo, Ad Langebent, mevrouw Netty Rosenfeld en Herman Wigbold. Na de lunchpauze werd minder van het thema de communicatie kijkers-televisiemakers af geweken. Maar veel verder dan al vaak bespro ken onderwerpen als minder geweld op de televi sie, betere bescherming van een geïnterviewde en heeft de televisie directe invloed, kwam het bij na niet. Gevolg was dat niemand van de ruim vijfhonderd aanwezigen er veel wij». van werd. Dat had zelfs de actiegroep „Gooise matras" (waarvoor forumlid Jan van Hillo later op ver zoek van VPRO-er Jan Haasbroek de uitdrukking „kleuters van de VPRO" moest terug nemen) niet kunnen bevorderen. Die bracht het ook niet verder dan een ludiek gesleep met enkele matrassen voor de forumtafel na de inleiding van Milo Anstadt over „De opdracht van de televisiemaker". An stadt had, op alles voorbereid, zelf al tomaten en eieren meegebracht, maar hoefde die niet Ie ge bruiken. Daarvoor was het een te brave bedoening. Er was voldoende discussiestof voorhanden in de inleiding tol dit congres van Milo Anstadt. Hij stelde, dat de televisiemaker, die zijn opdracht goed vervult, de communicatie tot stand brengl met andere mensen. Wij zouden ons op een ge vaarlijke weg begeven als wij de meerderheid zouden volgen. Democratie begint bij tolerantie en de eerbiedinging van minderheden. Televisie is een neerslag van de werkelijkheid en allesbe halve een plek van hemels plezier. De televisie maker ziet hoe men faalt om honger, oorlog, chau vinisme. rassenwaan en dwingelandij te liquideren. Hij acht het zijn menselijke opdracht om de men sen te waarschuwen. Maar de meerderheid van de tv-kijkers wil, dat het eigen gevoel gestreeld wordt. Het wil verschoond blijven van de ellende. Maar als „de jongens in Hilversum" het veld zouden ruimen, zouden er commerciële jongens voor In de plaats komen, die elk produkt leveren waar wat aan te verdienen valt. Het resultaat zon volgens .Milo Anstadt zijn dezelfde geestloze grauwheid, die zich onder iedere dictatuur manifesteert. Dr. J. Stappers, die na de inleiding het woord kreeg, zag blijkbaar niet veel in de visie van An stadt. Hij kwam toen maar met drie eigen stel lingen op de proppen„Zoals oorlog een te belang rijke zaak is om aan generaals over te laten, zo is de televisie een te belangrijke zaak om aan pro grammamakers over te laten: schokkende pro gramma's mogen alleen gemaakt of gekozen wor den wanneer dat opzettelijk geschiedt; het grootste deel van de conflicten rond de programma's is het gevolg van gebrek aan ervaring bij de program mamakers, en gebrek aan ervaring bij de kijkers". Er waren nogal ivat bezwaren bij voorbaat al tegen het door het Nederlands Cultureel Contact zaterdag in Amsterdam georganiseerde congres ovei de vraag, wat de „jongens in Hilversum" bezielt Gijs Stappershoef schreef een open brief aan voorzit ter drs r. d. Laar en tijdens het congres kwarnei, U-den van de actiegroep „De Goois? Matras" naar noren om haar negatief aandeel aan de forumdiscussie "0 'e dragenHet bleef nogal rustig, De jongelui legden matrassen uit op de grond, legden zich daarop neer en hielden zich voor de rest van de vergadering slapend en rustig Ook op deze stellingen werd echter tam gerea geerd. Reden voor Jan Haasbroek om opnieuw de microfoon te nemen en zowel de woorden van de heer Stappers als de hele opzet van het congres aan de hand van een terugblik te hekelen Hoe hadden de organisatoren het zich trouwens voorgesteld, zo vroeg hij, om in een congres van zes uur, Inclusief lunchpauze, een zx> oomplex on derwerp goed te kunnen behandelen. Naar aan leiding van getoonde filmpjes werd daarna opge merkt uit de zaal, dat het feit, dat tv-makers geen stelling nemen, het gevoel van machteloosheid bij de kijkers versterkt. Wigbold vond dat men teveel verwacht als men wil dat de t.v. overal een pas klare oplossing voor geeft Nico Scheepmaker wilde daarna weten of een programmamaker zo mag manipuleren met een programma, dat het publiek thuis een andere in druk krijgt dan de werkelijkheid is. Maar na het algemene antwoord: „Programmamakers hebben iedere keer weer de plicht vormen te kiezen om de mensen het beste te overtuigen", stierf het con gres een zachte dood. Het enige concrete resultaat was tenslotte een resolutie om de regering te verzoeken de omroep wet sodanig te wijzigen, dat het voortbestaan van een omroep niet meer afhankelijk is van het aan tal abonnees van een omroepblad maar van het aantal leden van de omroep. De dramatische stroomversnelling rond de gebeurtenissen in Biafra werd door de t.v. vrü goed opgevangen. Zaterdag in AVRO' Teievizier, dat zich in dit on derwerp heeft vastgebeten en dus ge reed was voor snelle berichtgeving en commentaar, maar ook gisteren door de NOS die in journaals en in een extra- Panoramiek op deze krantenloze zondag het voordeel toonde van het feit, dat T.V. atijd doorgaat. Het was goed dat de uitzending van gisteren zich toespitste op het feit dat hulpverlening nu pas echt zin gaat krij gen. Tot voor kort betekende 1 gulden op giro 400 van Biafrahulp Utrecht pak weg tien cent eten en negentig cent transportkosten. Als de militaire ineen storting van Biafra inderdaad een feit is worden die verhoudingen omge draaid. Bovendien: veel hulp betekent veel buitenlandse ooggetuigen en daar mee minder kans op volkerenmoord. Zaterdag bracht Brandpunt beelden van het congres waar t.v.-makers zichzelf gewetensvragen stelden, daarbij ge stoord door Tomaat-achtige proteste renden. Die groep werd zalig in het zon netje gezet door het enig-rechtse t.v.- programma, tw. Rust nog duur. Guus Vleugel en Eric Herfst zetten alle pro- testerenden in het hemd met een afle vering waarin Jasperina (Milly Vink) de Jong optrad als promotrice van een Living Theatreachtige toneelgroep. Behalve om de actualiteit beviel ons de ze Rust noch duur ook om het feit dal de liedjes die erin zaten van kapi taal gehalte waren. In dit verband mag het aandeel van componist Joop Stok- kermans wel eens extra in het zonnetje worden gezet. Gisteravond: De kleine zielen; serie die onze onverholen sympathie heeft om dat ze zonder meer het beste biedt van wat ooit als Nederlands t.v.-feuilleton op ons scherm is geweest. De afleve ring van gisteren spitste zich toe op de figuur Gerrit. Wat hier van Luc Lutz werd geëist is als acteursprestatie nau- welüks te verwezeniykcn. Luc Lutz deed wat hü kon en stelde teleur. De (sombere) aflevering van het feuilleton bleef ons overigens toch voldoende boeien om naar de twee laatste afleve ringen uit te zien. Vg. NOS BOOS OP VPRO HILVERSUM De NOS heeft het be treurd, dat de VPRO in het programma blad mededelingen heeft gedaan uit de nog geheime nota inzake de regiona le omroep, welke dezer dagen aan het NOS-bestuur is aangeboden. In een communiqué zegt de NOS: „De commissie regionale-omi oep, ingesteld door het bestuur van de NOS heeft haar eindrapport vastgesteld. Het bestuur van de NOS streeft ernaar op zo kort moge lijke termijn dit rapport te behandelen om zijn standpunt terzake te bepalen". De voorzitter van de VPRO de heer J. Kassies, heeft namens 't bestuur, direc tie en betrokkenen aan de voorzitter van NOS zijn verontschuldigingen aan geboden voor deze voortijdige publica tie.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2