S>e£eidóeSoti^a/nl: TELEVISIE IN HET WEEKEINDE antenne Chicago Transit Authority Sport in weekend TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1970 Nieu w plan van „Financiën roos met doornen Jj]EN naak waarover onder economen en pclitici al lang gedacht en vaak gesproken is, hebben minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus nu in de vorm van een voo r on twerp wet ter beoordeling bij de Sociaal-Economische Raad op tafel gelegd: de mogelijkheid om vanwege een betere conjunctuur- beheerslng een reeks belastingen (waar onder de loon-inkomstenbelasting en de B.T.W.) tijdelijk met een maximum van rijf procent te verlagen of vernogen ■onder voorafgaande goedkeuring van het parlement De valks\rertegen\voordiging eou dus achteraf deze fiscale ingreep van „Financiën" (die natuurlijk een complete kabinetsbeslissing moet zijn) moeten accepteren of goedkeuren. Hert grondmotief voor dit hulpmiddel «ot een slagvaardig conjunctuurbeleid is goed: dreigt de economie ..over te koken" dan kan zonder ingewikkelde en tijd- '-retende parlementaire procedures de kanselier van de schatkist de voor naamste belastingen snel verhogen, zodat «r ge],d uit de consumptiesfeer weg getrokken wordt; zakt de economie m elkaar dan kan via een belastingverlaging de koopkracht gestimuleerd worden en de werkgelegenheid dus worden geholpen. Tot zover alMeen maar nobele bedoe lingen, waarmee iedereen het ln grote fijnen eens moet zijn. Maar een vraag waaraan de S.E.R. wel niet voorbij zal gaan. lijkt ons: „Wie garandeert dat de door Financiën gevraagde bevoegdheden «p een goede manier en op het juiste mement uitgeoefend zullen worden?" Het parlement kan alleen maar achteraf „rout" zeggen; een kabinet heeft daar slechts drie mogelijkheden: overtuigen dat de minister van Financiën gelijk had. aftreden of proberen iets terug te draaien wat moeilijk terug te draaden valt OP het eerste gezicht vrezen we. aai wanneer een regering zeker is van de nieuwe bevoegdheden, ze bij het indienen van de gebruikelijke rijksbegroting wat meer bereidheid zal krijgen om risico's Te nemen, aangezien ze. als dat nodig t<=, vla een bijzondere fiscale ingreep toch proberen kan de conjunctuur onder con trole te brengen. De volksvertegenwoor diging kan bij het bespreken van de rijksbegroting wel vermoedens koesteren, /naar zelden bewijzen daarvan leveren. Ook vinden we het nog de vraag of oon tot maximaal vijf procent beperkte Delastingverhoging inderdaad bestedingen /al afremmen; het kan best zijn. dat dan tn de eerste plaats de spaarquota het gelag moeten betalen en dan wordt het beoogde doel maar half bereikt- Verder blijft het een beetje duister of een kabinet het aan de normale con sumptie onttrokken bedrag inderdaad uit de geldroulatie zal houden Tussen de repels door krijgen we de indruk, dat een regering dit geld ook zou mogen seoluiken om haar eigen beroep op de Kapitaalmarkt te kunnen beperken. Ook een nobel doel. maar dan gaat het in feite om een keuze tussen de mogelijk heid van overheidsuitgaven en normale consumptie. Ook maakt het vóór-wetsontwerp niet duidelijk, wat van de bedoelde plafcse- Mnge belastingverhogingen het effect op ie prijzen kan zijn; in het geval van de B.T.W zullen die gaan stijgen en wan- •teer er dan -weer tussentijdse loons- cemcgingen geclaimd worden, schiet de ji-erneid toch weer naast het gestelde doel. OP de keper beschouwd stuit de nieuwe mogelijkheid om ter stimulering van -ie economie op korte termijn belastingen verlagen, minder op problemen. Maar e gelooft dat dit i" Nederland ooit ge beuren zal? Iedereen kent de verwikkelingen rond de recente belastingverlaging en toen was net probleem edit niet alleen de om standigheid dat ook hogere inkomen - trekkers ervan zouden profiteren Be- flBsftngverliaging betekent minder in komsten voor de overheid, dus de nood- om op overheidsuitgaven te be zuinigen- Elke burger weet, noe in dit opzicht ven goede voornemens weinig terecht icomt; zou dan via een oijzondere wet wel kunnen lukken, wat bij de gewone be grotingsprocedure vrijwel onmogelijk lijkt? In elk geval zijn we hogelijk benieuwd lar de meningen in de S.E.R.de mening m de onafhankelijke Kroonleden, maar vooral die va" de vertegenwoordigers het bedrijfsleven Zo spoedig mogelijk TERECHT zijn vanuit de Tweede Kamer aan staatssecretaris Grosheide vragen gesteld, waarom bij het voortgezet onder wijs de schooldirecties herhaaldelijk sta pels papier moeten invullen om aan de enquêtezucht van departement of statis tiek te voldoen (naar verluidt kan het Centraal Bureau voor de Statistiek een deel van de gevraagde gegevens niet eens verwerken wegens een groot tekort aan eomputerpersoneel). Nog niet tb lang gé!eden lieten school leiders rich nog wel eens overdonderen door vriendelijke o1 minder vriendelijke verzoeken van inspectie, departement, pedagogische bureaus, begeleidingscom missie enz. om vóór die en die datum, in elk gevol zo spoedig mogelijk, de ge wenste gegevens in té leveren. Tegen woordig realiseren de meeste school leiders zich dat de overhetid en de vele instanties, die veel willen weten zonder de administratieve werkzaamheden die eraan gepaard gaan te betalen, maar moeten waohten tot belangrijker werk op de scholen gereed is. Gelijk hebben ze. Want de bewinds man. die de vragen van bedoeld Kamer lid moet beantwoorden, deelt, drie weken na het indienen van de vraag, mee, dat .het hem tot zijn spijt niet mogelijk isbinnen de gebruikelijk^ termijn te antwoorden" Het afótwoord komt echter zo spoedig mogelijk! Vreeind zelfs oodaiW^- de kerst- en nieuwjaars week traT het'ambtelijk apparaat niet snel antwoord kan geven op de vraag wat net belang is van een enorme waslijst van vragen, waardoor de gewone orde op de schooladministra ties weken lang moet worden verstoord. DOEBIEDOE-SPECIAL Van 2 tot 22 december 1969 maakte de zcvcn-mansformatie van de „Chicago Transit Authority"-band een tournee door Europa. In de nacht van 12 op 13 december stond deze popgroep in het Amsterdamse Concertgebouw voor een enthousiast publiek. De AVRO maakte er opnamen van. De muziek, die door „Chicago Autho- rity"-groep ten gehore wordt gebracht, houdt het midden tussen jazz, rock, bleus, symfonie en misschien nog wel een aantal andere stijlen. Vandaar dat de „C.T.A."-band niet in een be paald hokje te plaatsen is. Ze hebben een totaal eigen stijl gecreëerd. Ja mes William Guercio, hun producer, noemt deze stijl van musiceren een „creatieve gemeenschap". De ,.C.T.A."-band behoort inderdaad tot die zeldzame groepen, die zich niet te vreden stellen met eenvoudige com merciële successen, maar het veeleer zoeken in fijne arrangementen en veelzeggende teksten, zonder de pro gressieve elementen uit de weg te gaan. Kortom een groep, die wellicht nog veel van zich zal laten horen. De zeven-mansformatie bestaat uit musi ci. die hun opleiding in de jazz of de klassieke muziek hebben gehad. Het zijn Dan Seraphine (drums), Robert Lamm (orgel, elektrische piano, zang), Terrv Kath (gitaar, zang). Walt Per ry (woodwinds), Lee Loughnane (trompet en hoorn). Peter Cetera (bas en zang) en Jim Pankow (trom bone). Men hoort en ziet hen in hun „Questions 67 or 68". De produktie en cameraregie van deze „Doebiedoe"- speciaal heeft Rien van Wijk. Zater dag AVRO Ned. 1 19.30 uur Mountiesshow Eens in de maand op zaterdagavond brengt de AVRO.-tv ..De Mounties Show", waarin het duo Piet Bamber- gen en René van Vooren de hoofdscho tel vormt en wordt geassisteerd door een ballet en een of meerdere gastar- tiesten. Vandaag worden Piet Bam- bergen en René van Vooren in hun sketches ter zijde gestaan door de ac trices Marjan Berk en Jessica van Ol den en de acteur Ab Hofstee. Voorts treden op de Engelse zangeres Shel ly Rayne. de jongleurs „Palermo and Philips" en de balletgroep „Peter Gordeno and his dancers". De produk tie en regie zijn in handen van respec tievelijk René van Vooren en Guus ^erstraate jr. Zaterdag A^/RQ Ned 1 ln „Studio Sport", het sportpro- gramma van de NOS-televisie wordt aandacht besteed aan de Nederlandse schaatskampioen schappen in Deventer, de tafel- tennisinterland NederlandDe nemarkenZweden in Amstel veen. De Nederlandse biljart- kampioenschappen bandstoten te Leeuwarden en de volleybal wedstrijd OrawiAMVJ. In „Langs de lijn", het sportpro gramma van de NOS-radio wordt aandacht besteed aan de natio nale schaatskampioenschappen pioenschappen bandstoten in in Deventer, de nationale kam- Leeuwarden, de lage landen ski- wedstrijden in Val d'Isère. de halve finale van de nationale damkampioenschappen in Arn hem. de loting voor de derde ronde om de KNVB-beker op het Vitesseterrein in Arnhem, paardekoersen in Hilversum en overzichten van zaalhandbal, microkorfbal en schaken. Rust noch duur Hij en Zij haar zwerftochten dooi de stad komt Milly Vink (Jasperina de Jong) in de koffiebar van het Am sterdamse mini-theater terecht. Daar ontmoet zij Hans Bredius (Hid- de Maas) en Alma van Looy (Nelly Frijda), twee jonge toneelspelers die deel uitmaken van het experimente le gezelschap „Theater 2000", dat geen pers heeft. In deze aflevering worden onder ande re de volgende liedjes gezongen: „Mil dred Vink de multimiljonaire", „Dis cussiëren" en „Theater". De muziek is van Joop Stokkermans. Tekst Guus Vleugel. Zaterdag KRO Ned. 2 21.45 uur. Tot de dood ons scheidt Als de familie Hanekam op oude jaarsavond Monopoly speelt en vader Herman (Hans Tiemeyer) de bank houdt, ligt het voor de hand dat geld en vaste goederen door de lucht vlie gen. vergezeld van kreten als: „Jullie zijn in je hersens geprikt" en „Geen aasie sjosjaal gevoel hebben ze". Een buurvrouw (Ditty Doornbos), die bijna dagelijks iets komt lenen, valt met haar neus in de appelflappen. Schoonzoon Aad (Wim Zomer) vindt godsdienst een bedwelming. Zaterdag KRO Ned. 2 22.25 uur. Oudejaarsavond in huize Hanekam waar het kapitalistische spelletje Monopoly aanleiding geeft tot veel maatschappijkritiek. i Hammondorfianist Ricluird Holmes op televisie Dick en Paula Hollister hebben samen een plannetje opgezet om dertig goede vrienden te verrassen op een toegangs kaart voor een rugbywedstrijd. In hun enthousiasme vergeten zowel Dick als Paula voor de toegangsbewijzen te zor gen. Dit geeft ook nu weer de nodige OVPT complicaties Zaterdag KRO Ned. 2 11 UlltZIlr 19.30 Samenscholing Panoramiek De verhouding tussen Nederland en de West is het onderwerp van het NOS- t v-programma „Panoramiek". Opinies het al of niet handhaven van het ko ninkrijksstatuut worden uitgesproken door dr. W. F Hermans, auteur van het boek „De laatste resten van tro pisch Nederland", en prof. R. van Lier uit Wageningen. oud-directeur van het Surinaams planbureau. Na deze gefilm de interviews volgt een rechtstreekse uitzending uit de NOS-studio in Den Haag, waarin de heer Paul van 't Veer n gesprek zal hebben met advocaat J Lachmon, voorzitter van het Surinaams parlement. Zondag NOS Ned 2. 20.15 Septuagiut VAN de Griekse bijbelvertaling de Sep tuagint wilde een legende dat ze niet alleen door zeventig geleerden zou rijn gemaakt, maar ook in 72 dagen tot stand zou zijn gekomen. Latere studie hebben uitgewezen, dat er aan de Septuagint ongeveer ander halve eeuw is gewerkt. Misschien komt er later nog wel eens een legende in zwang dat de Neder landse priestergroep de Septuagint jaren lang op belangrijke verklaringen en standpuntbepalingen bestudeerd heeft voor ze die uitgaf. Ook dan ligt de waarheid anders. Soms zijn Septuagintpriesters met een standpuntbepaling in vijf minuten klaar; zie Noordwijkerhout in januari van het jaar 1970. Een goede kykavond gisteren- Direct al Bellevue. het VARA-kunstprogramma dat echt aardig is geworden door de presentatie van Jan Blaaser. Die ver vult er de rol van de doodgewone man ln. van de kijker zoals u en ik die rustig „Is dat nu kunst durft vragen als hij geconfronteerd wordt met scheppingen san Armand en Boezem. Dat niet ver vallen in het geheimtaaltje dat gewoon lijk bij kunstbeschouwingen gehanteerd wordt vinden we echt verademend. Bij de NCRV zagen we voorts Hier en Nu. lekker-actueel. en Zing. Dat laatste presenteerde mannenkoren. Fijn om te horen, maar op zich niet bepaald ge schikt om enerverende t.v-beelden te leveren. Toch kwamen de samenstellers en regisseur Didier van Koekenberg wonderlijk ver door inschakeling van drie charmante vocale solisten, door an der „bijwerk" en vooral door een „ge makkelijke" repertoirekeuze. Resultaat: fijn programma waarin amateuristische zelfwerkzaamheid in een dankbaar zon netje werd gezet. Terug bij dc VARA: Hadimassa. een vooruitblik op de 70'cr jaren die een sterke aflevering opleverde. Het enige manco is eigenlijk dat er geen betere vertolkers beschikbaar zijn Voor de tek sten van Kees van Kootcn en Wim de Bie. Wat Ton van Duinhoven en ook wel Annemarie Oster met hun teksten doen ligt op een zoveel beter niveau. Tenslotte Achter het Nieuws- Niet als Hier en Nu actueel (we hadden graag tets nabeschouwends gezien over Goed ieven maar als een soort rode Teleac een lesje gevend over welvaart en der- zeiver randverschijnselen. Er werden leuke feiten neergezet, maar ze waren wel duidelijk, en heel eenzijdig, ge kleurd om tot de conclusie .,'t Is de schuld van het kapitaal" te kunnen ge raken. We kunnen hier niet aan econo mische beschouwingen gaan doen. heb ben bovendien geen enkele behoefte om ..'t kapitaal" in bescherming te nemen, maar vonden de Achter het Nieuwst wijze van voorstelling toch wel erg simplistisch Vg. Onze buren De reacties van de bewoners van een blanke wijk op de vestiging van een ne gerfamilie in hun midden zijn het on derwerp van de documentaire „Onze buren zijn negers" van de NOS-televi sie. De documentaire werd gemaakt door de Franse televisiejournaliste Da nielle Hunebelle, die daartoe 167 inwo ners van de stad St.-Louis in de Ver. Staten observeerde en hun reacties op film liet vastleggen. De regie van deze documentaire, die in kleur wordt uitge zonden is van Georges Freedland. Piet Bambergen, een baardaap en Marjan Berk in de Mounties-sliow. >r. 13.35 Knlppi zlne. 14.05 Marlnlerskapel dei Koninklijke Marine. NOS: 14.30 Langs de lijn: sportre- portages en -uitslagen en lichte grammo- foonrnuzlck. VARA: 17.00 Sten Muzlekshow, met VARA-Dansoi ten. 17.50 Nieuws. NOS: 18.05 Mededelingen. 18.10 Langs de lijn: sportreportages en- beschouwingen. VARA: 18.30 Kv"" cabaretprogr eüchting. 20.00 t klassieke mizlek. In de pauze ongeveer 15.15-15.35 "t Lancet in "t lied. (I) een sociologisch praatje de voorpagina). VPRO: dualiteiten. 8.20 Lichte grammofoonmuziek eo: Engels Kamer- oi Kest en sousten: mooeme muziek (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte grammofoonmu-1 ziek 9.50 Koning Klant: consur BELGIE Nederlands 324 m. mededelingen en SOS-bench- schtppers). 12.55 Buitenlands iedelingcn, dagklapper en SOS-berlchten schippers. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Schoolradio. (15.00-16.03 Nieuws. 16.03 Beursberichten nma voor de zieken. 17.on mededelingen. 17.15 De VARA-radio zendt een debat uit over het onderwerp wónen. Ongeveer vijfenzeventig personen, komen uit alle delen van Nederland zullen met elkaar discussiëren over verschillende aspecten van het wonen: „hoe kunnen we invloed uitoefenen op de indeling van de hui zen, hoe kunnen we tegenspel bieden aan de technici en de politici. De dis cussie staat onder leiding van de jour nalist Dick Howaart. Zaterdag VARA Hilversum 1 21.55 uur. Kleine zielen Pastoraal concilie Het KRO-teltviaieprogramma Ris kante Kerk" is grotendeeld gewijd aan de deze week gehouden zitting van het Pastoraal Concilie in Noordwijker- SüteKtaftJSBP Ned. 4§. .uur. Van „De kleine zielen" is nu het acht ste deel te zien. Een aflevering waarin Gerrit van Lowe het bijzonder moeilijk krijgt als hij zijn oude vriendin Pauli ne terugziet. In Parijs waar Emilie en haar broer Henri zijn heengereisd, doet zich eveneens een ernstige gebeurtenis voor. Mama Van der Weleke voelt dat zij niet lang meer zal leven en_ heeft Constance bij zich laten roepen om zich met haar te verzoenen. Zijzelf heeft Constance al lagg vergeven en zij vraagt nu begrip, van Constance voor haar man die dat niet heeft gekund, en ^nisschien ook nooit zal kunnen. Mama der tVWcke sterft en Constance keert terug naar Den Haag, samen met Van der Weleke en haar zoon Addie. Constance is zeer gedeprimeerd door een telegram uit Parijs, waarin de dood van Henri wordt meegedeeld. Droeve en mysterieuze gebeurtenissen wisselen elkaar af. De gezondheidstoe stand van Gerrit laai zeer te wensen Zondag NCRV Ned. 1 20.35 uur Ramses eet met Mies In het radioprogramma „Finale" zal een gesprek te horen zijn, dat Mies Bouwman tijdens een etentje heeft met Ramses Shaffy. Voorts is er een solo optreden van Liesbeth List. Ze wordt begeleid door Louis van Dijk aan de piano, Jacques Schols bas en Johnny Engels, drums. Zaterdag VARA Hilversum I, 18.30 uur. De AVRO-televisie biedt eeq muzikaal programma met Richard „Groove" Holmes, de leraar van Rhoda Scotldie men vorig jaar in een aantal radio- en tv-programma's heeft kunnen beluiste ren. De 39-jarige Amerikaanse ham mondorganist uit New Jersey, Richard „Groove" Holmes, is een van de swin gende personalities, die aan de goede jazzperiode van Count Basie doet den ken. In Amerika ondervond Richard Holmes de moordende concurrentie van de grootmeesters hammondorganisten Jimmy Smith en Jimmy McGriff en een derde man kwam nauwelijks aan de slag. Voorheen was hij pianist in meer of minder bekende coloured bands in Amerika. Hij ontwierp een geluidssys teem dat alles verwerkt in een klein bijzetinstrument op het orgel met ve le schakelaars en volumeregelaars. Hoe bijvoorbeeld maakt men een kort glis sando van één akkoord, door slechts dat éne akkoord aan te slaan? Holmes presteert het. Richard Holmes wordt in dit tv-programma begeleid door zijn landgenoot de gitarist Bruce Baxter en de drummer Kees Kranenburg. Zaterdag AVRO Ned. 1. 21.05 uur. Gesprekken met Britse ambassadeur Dè~ Engelse gedeelten !n hét1 W.O.S.-P»- dioprogramma van vandaag krijgen een speciaal karakter door gesprekken van het vaste team met Sir Peter Garran, de ambassadeur van Groot-Britannië in Nederland, die juist op 10 januari zijn post in Den Haag overdraagt. Producer Tom Bouws is met Mrs. Valene Kimmel-Webb en Mr. Kenneth Ellison Davis naar de residentie van de ambassadeur getrokken voor opnamen, die ver uitgaan boven de bekende be- leefdheidsgesprekken. Sir Peter geeft zijn visie op de democratie, de positie van zijn land in Europa en andere ac tuele onderwerpen. De muziek, die in de twee uitzendingen voorkomt, werd door de ambassadeur zelf gekozen. Ui teraard spreekt de ambassadeur in de ze programma's zijn eigen taal, maar hij is er trots op vloeiend Nederlands te spreken, hetgeen hij leerde met behulp van tekenstrips van Tom Poes en Ko ning Hollewijn. Zaterdag N.O.S., Hilver sum 1 15.40 uur. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Vader tegen wil en dank 19.30 uur: Doebiedoe special 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: De Mounties Show 21.05 uur: Hammondorganist Richard Holmes 21.20 uur: Salto mortal e. circusserie 22.20 uur: Poets, verborgen camera 22.40 uur: Televizier Journaal (NOS) NEDERLAND I! NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Hij t zij 20.00 Journaal (NOS) 20.20 uur: Brandpunt 21.00 uur: Rust noch duur. show 21.45 uur: Risxante Kerk (RKK) 22.25 uur: Tot de dood ons scheidt, komedie 22.52 uur: Journaal (NOS) NOS 15.00 uur: Journaal 15.02 uur: Weekjournaal 15.22 uur: Verkeersinformatie 15.25 uur: 15.50 uur: De Verrekijker 16.00 uur: Passepartout, schaatsen 16.55 uur: Totouitslagen TELEAC 18.20 uur: Schaken les 13 NOS 18.55 uur: Fabeltjeskrant RKK 19.00 uur: Woord voor woord IKOR 19.05 uur: Zingend geloven NCRV 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.40 uur: De zon en wij. wetensch. film NOS 20.30 uur: Journaal NCRV 20.35 uur: De kleine zielen 22.05 uur: Solokantatcs van Bach NOS 22.25 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.55 uur: Fabeltjeekrant 19.00 uur: Journaal 19.05 uur: Dc tovenaar vat 19.30 uur: Studio Spoil I 20.15 uur: Panoramiek 20.40 uur: 21.05 Studio Sport II 21.30 uur: Onze buren zijn negej documentaire TV maandag NEDERLAND I NOS 'NOT 10.45 uur: Walter en Connie 11.10 uur: Beroepen na de lts 11.35 uur: John Bul!

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2